1883. N». 74. Dinsdag 26 Juni. 70sle jaargang. Afstand van openbaren gemeentegrond. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rechtzaken. Landbouw en Veeteelt. Wetenschap, Kunst en Letteren. Eüitenlandsch Overzicht. Gemengde Berichten. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrudagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau <C van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COIKAVF. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kenois, dat eene aanvrage is in gediend door de firma Wed. J. H. C. KAKEBEEKE Gz., om afstand in erfpacht van den openbaren gemeente grond, gelegen tusschen hare stoommeelfabriek en het kantoor aan den Oostwal; en noodigen diegenen uit, welke bezwaren mochten hebben tegen den gevraagden afstand, daarvan aan hun college te doen blijken, vóór of op Zaterdag den 30 Juni a. s. des namiddags te éen uur. Goes, den 23 Juni 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 25 Juni 1883. Eervol ontslag verleend bij de rust. schutterij in Zeeland aan dhr. Z. D. Van der Bilt La Motthe, als kapt. bij het 3e bat., en benoemd bij dat bat. dierzelfde schutterij tot maj.-comm. dhr. P. M. Van der Mandere, oud 2e luit. der inf. Ged. Staten van Zeeland stellen voor in te wil ligen de aanvragen om renteloos voorschot tot aanleg of verbetering van wegen, o. a. gedaan door de ge meenteraden van: Baarland en Oudelande (gemeen schappelijk) voor een bedrag van f5170Kattendijke voor een bedrag van f 4000 en Kruininge voor een bedrag van f500. Het verslag van Gedeputeerde Staten omtrent het verzoek tot calamiteus-verklaring van den Sophia- polder (Noord-Beveland) luidt in hoofdzaak als volgt Door de besturen der aangrenzende polders en in het algemeen door de belanghebbende besturen en bij zondere personen zijn geen bezwaren ingebracht, terwijl uit de berichten der besturen van den Anna Friso-, den Maria- en den Thoornpolder, alsmede uit dat van het bestuur der waterkeering van den calamiteusen Anna Frisopolder is gebleken, dat zoowel door de be sturen als door de vergaderingen van ingelanden en den dijkraad calamiteus-verklaring wenschelijk wordt geacht. Het verzoek tet calamiteus-verklaring van den So- phiapolder, in 1878 gedaan en in 1880 herhaald, is telkenmale door de Staten afgewezen op grond hoofd zakelijk, dat de inwilliging in strijd zoude zijn met de stellige bepaling in de laatste zinsnede van art. 6 van het reglement, omdat de zeewering en oever- verdediging werd verwaarloosd. In 1880 gold tegen inwilliging ook nog de beden king dat bij het behoud van den Sophiapolder het algemeen belang niet genoegzaam meer betrokken was om de calamiteus-verklaring te rechtvaardigen. De hierboven gemelde gronden voor afwijzing van liet verzoek bestaan ook thans; het aanvragend bestuur heeft zelfs niet gepoogd éen dier gronden te weerleggen. Gedeputeerde Staten zijn daarom van oordeel dat ook dit verzoek niet voor inwilliging vatbaar is. De meening van den hoofdingenieur dat geen verwaarloo- zing van de zeewering heeft plaatsgehad, kan hier onbesproken blijven, daar ook naar zijn inzien verwaar- loozing der oeververdediging niet kan worden ontkend. Bath. De eigenaars van het wrak Sappho" hebben, na zooveel mogelijk daaruit te hebben gehaald, hunne werkzaamheden gestaakt, en het voorloopig aan zijn lot overgelaten. Door hen zijn opgehaald ruim 600 schuitjes zink, 45 groote rollen emballage, 4 groote vaten loodwit, 7 kisten vensterglas, 5 gezouten huiden, 200 ledige zakken, 1 baal spant, marmer etc., behalve nog een gedeelte scheepsafbraak, alles samen eene mooie som vertegenwoordigende, zoodat de koopers goede zaken hebben gemaakt. Op het wrak staat nog een mast, als baken. Met de werkzaamheden aan de zelfregistreerende peilschaal gaat het slecht vooruit. Na bijna 6 maanden bezig geweest te zijn, liggen er nog slechts een 4tal buizen op hare plaats. Thans is men bezig het gat in de verlenging uitte- graven, om plaats te maken voor de andere 29 buizen. Het buitengewone gezantschap, dat Z. M. den koning vertegenwoordigde bij de kroning van den Czaar en de festiviteiten, kwam Zaterdagmorgen in de resi dentie terug. In de rijks-postspaarbank is van 11 tot 20 Juni jl. meer ingelegd dan terugbetaald f 43576,53. Na aftrek van de terugbetalingen bedroegen de inlagen op 20 Juni f 2,515,379,87. Uit de punten van beschrijving voor de a. s. algemeene vergadering van de Maatschappij tot nut van 't algemeen is reeds medegedeeld, dat daaronder ook voorkomt het voorstel der commissie, benoemd tot het beramen van maatregelen, om het 100-jarig bestaan der Maatschappij op waardige wijze te herden ken en in gedachtenis te bewaren. Daartoe beveelt de commissie eenparig aan: den aankoop en de ver bouwing van het huis, door den stichter der Maat schappij te Edam bewoond, en dit gebouw in gebruik te geven aan het dep. Edam, en in de voornaamste plaats als «feestgave" aan het Ned. volk, een «kweek school voor bewaarschoolhouderessen met oefenschool" 1 aan te bieden, beiden te Haarlem te vestigen. Voor de op- en inrichting van de kweekschool schat de commissie het benoodigde bedrag op 60 a 70,000, voor jaarlijksch onderhoud op 6000, waaronder een som voor aflossing der tot de stichting op te nemen gelden. De commissie wenscht namelijk daarvoor niet het kapitaal der Maatschappij aan te spreken, maar geeft in overweging eene renteloos voorschot te vragen van belangstellenden, bij aandeelen van 1000, waar van ook onderdeelen van 100 verkrijgbaar zijn, met een jaarlij ksche aflossing van 1000. De oud-minister Modderman, die op het oogenblik te Wiesbaden vertoeftheeft den br ief van het anti revolutionaire comité, naar aanleiding van de herstem ming te Delft, niet ontvangen en dus niet kunnen be antwoorden. Uit het «Vaderland" van het bestaan van dat schrijven onderricht, deelt thans de heer Modder man een missive aan prof. Kuyper c. s. mededat hij omtrent de hoofdpunten geen bevredigende ver klaringen zou hebben kunnen geven, en dat hij zelfs, afgescheiden daarvan, aan een vergelijkend examen ter gelegenheid eener verkiezing nooit zou willen deelnemen. Bij het bestuur der «Willem Barents-vereeni- ging" zijn de volgende telegrammen uit Solombal ont vangen I. «Barents" aangekomen. Allen goede gezondheid. Niets van de «Varna." Te veel ijs om de Karazee binnen te gaan. Gouverneur misschien overmorgen tijdingen «Varna." Dalen. II. Volstrekt geen tijdingen «Varna-Dymphna." Geen Russische of Deensche expeditie gezonden. Gouverneur Archangel belooft alle mogelijke nazoekingen te doen. Verzoek vergunning mijne reis Karazee voorttezetten. Dai.en. (De vergunning is door het bestuur per draad ver leend.) Ten bate van de «Prins Hendrikstichting" te Egmond aan Zee is door Z. M. den koning eene jaar- lijksche bijdrage van f 500 toegezegd. O.-Indie. Geplaatst bij den raad van adan. van het subsistentenkader te Batavia de 2e luit.-kwart. J. F. Eichholtz. Ierseke. Tot de teruggeroepenen voor het tweede gedeelte van het vergel. examen te Alblasserdam, dat heden plaatsheeft, behoort de heer C. Van Weele, vroeger onderwijzer te Ierseke, thans le onderwijzer te Drijschor. Voor het eerste gedeelte, Vrijdag 15 Juni, waren 27 van de 32 sollicitanten verschenen. Aan de polyt. school te Delft is voor art. 6162 o. m. toegelaten J. M. C. baron Quarles De Quarles. Naar men verneemt is de persoon van A. B., verdacht van diefstal van geld enz. bij V. d. K. onder Ovezand, na eene voorloopige gevangenhouding van plus minus drie maanden, in vrijheid gesteld. De Hooge Raad heeft heden het arrest van het Hof te Amsterdam, waarbij dhr. Holst Jr. wegens eeds- weigering was veroordeeld, vernietigd, op grond, dat de feitelijke grondslag, dat Holst niet behooren zou tot eenig kerkgenootschap, dat het eedzweren verbiedt, alleen berust op zijn eigene verklaring, zonder dat het blijkt of hij niet door doop of geboorte tot zoodanig kerkgenootschap zou behooren. Mitsdien is de zaak verwezen naar het gerechtshof te Arnhem. Voor de rechtbank te Arnhem is Zaterdag door den officier van justitie geëischt tegen hen, die hebben getracht oproer in de Venendaalsche stoomspinnerij en weverij te verwekken, resp. 3 maanden en 42 dagen gevangenisstraf, en tegen drie arbeiders, die een rustig medemakker in .het water hebben geworpen, resp. een maand en 3 maanden gevangenisstraf. Bath. Vermelding verdient, dat op een lap grond alhier, ten vorigen jare met maïs bezaaid, door den eige naar daarvan zaad is gewonnen, en dit thans is uit gezaaid geworden. Het gewas is goed opgekomen en staat zeer welig, wel een bewijs tegen de meening van velen, dat zoo danig zaad hier te lande geen vrucht kan voortbrengen. Op den huize «Veldzicht", te Brummen, is een buitengewoon prachtige klimroos rosa superbain vollen bloei, die meer- dan 4000 bloemen draagt. Een paard van een landbouwer te Warga (Fr.) heeft twee levende veulens ter wereld gebracht, een mannelijk en een vrouwelijk. Onder begunstiging van zeer schoon weder had gistermiddag in den tuin der Sociëteit V. O. V. al hier de eerste volksmatinée plaats. Het fanfaren-gezelschap «Eendracht maakt Macht" van Kruininge, onder directie van den heer H. C. Baarens, voerde de 8 nummers van het programma uitstekend uit. Telkens als dit gezelschap hier op treedt verwondert men er zich over, hoe men in een dorp zulk een schoon geheel in stand kan houden. Is dit een bewijs van de ambitie en de kunstliefde der leden, het getuigt ook van bekwame leiding. Inder daad, Kruininge mag roem dragen op zijne Harmonie, die wij hopen dat ons nog menigmaal hare heerlijke tonen in onzen fraaien sociëteitstuin zal doen hooren. Het getal bezoekers bedroeg 460, voor een eerste matinée bevredigend, maar voor een volks-muziekuit- voering niet voldoende. Opvallend was het dan ook hoe weinig niet-leden der sociëteit aanwezig waren. Wat daarvan de reden zij Men zegt, dat velen zich in den tuin der Sociëteit niet op hunne plaats gevoelen. Maar wat kan van de zijde der Sociëteit meer gedaan worden om ook niet-leden goede muziek in een heer lijken tuin te doen genieten Wij hopen, dat bij een volgende matinée het publiek aan de directie der Sociëteit de hand bieden en door eene talrijke opkomst blijk geven zal de poging om iedereen eene aangename ontspanning te bezorgen, op prijs te stellen. Kolijnsplaat. Zaterdagavond 11. bracht het fan faren-gezelschap «Eendracht maakt Macht" vanKortgene een bezoek aan deze gemeente. Begunstigd door schoon weder gaf het, met medewerking van eenige muzieklielhebbers alhier, een volksconcert in de Voor straat «anter die Linden". Lieflijk klonken de schoone tonen in den stillen, heerlijken zomeravond. Na afloop werden de leden door den president der sociëteit «De Vriendschap", den heer J. H. Bybau, uitgenoodigd het overige van den avond met de sociëteitsleden te passeeren, waar men te zamen nog eenige genoegehjke uurtjes sleet. «Tot weerziens!" was bij het afscheid het laatste erkentelijke woord der leden tot de Kortgeensche heeren. Gustave Aimard, de populaire romanschrijver, is Woensdag 11. te Parijs overleden. In Frankrijk is het proces tegen Louise Michel geëindigd. Zooals men weet, was zij beschuldigd van op 9 Maart jl. het volk aangezet te hebben tot het plunderen van bakkerswinkels. Zij heeft geen ad vocaat willen nemen en toen er haar ambtshalve een was toegevoegd, heeft zij hem verboden te harer ver dediging het woord te voeren. Zij bekende aan het oproer in de straten van Parijs te hebben deelgeno men en een zwarte vlag te hebben rondgedragen, doch zij ontkende het volk tot plundering van bakkers winkels te hebben aangezet. Op de vraag, waarom zij onder de soldaten oproerige geschriften (o. a. eene brochure, getiteld»a l'armée") had verspreid, was haar antwoord, dat zij alleen propaganda wilde maken in het leger voor de socialistische partij, om de Or- leanistische partij tegen te werken. «Men kan", sprak zij, «mij aanklagen wegens alledrukpersvergrijpen, wegens elke poging tot omverwerping der regeering, en ik zal er geen woord tegen inbrengen, want dit alles is in den volsten zin mijn werk geweest, maar bij het plunderen van bakkerswinkels ben ik noch rechtstreeks noch zijdelings betiokken". Zij werd daarop veroordeeld tot zes jaren opsluiting, waarna zij nog tien jaar onder toezicht der politie zal staan. Uit Shangai wordt gemeld dat de gerezen moeielijk- heden tusschen China en Frankrijk, naar aanleiding der Tongkinsche quaestie, uit den weg zijn geiuimd. De aanval, dien de Franschen op Tamatave gedaan hebben, is volgens een telegram van den schout bij nacht Pierre het gevolg van de verwerping van het door hem aan de Koningin van Madagascar gestelde ultimatum. Dit hield o. a. da volgende voorwaarden in erkenning van het tractaat van 4844, waarbij Frankrijk het beschermheerschap kreeg over het noordelijk deel van het eiland, betaling eener schadevergoeding van 4 millioen frank en regeling van het recht der Fran- sclie onderdanen om eigendommen op het eiland te bezitten. Tirard is met 157 van de 494 stemmen tot senator voor het leven gekozen. In het Engelsche Lagerhuis bebben de beraadslagingen een aanvang genomen over een wetsvoorstel van den afge vaardigde M'Carthy tot afschaffing van het onder-koning schap in Ierland en tot de aanstelling van een secre taris van Staat aan het hoofd van het bestuur, die een Ier moet zijn en tevens lid van het parlement. Bradlaugh heeft te Bristol wederom eene redevoe ring gehouden, waarin hij o. a. verklaarde, dat hij van de uitspraak van het parlement in hooger beroep kwam bij het volkdat, bij duizenden saamgestroomd, hem tegenover het Lagerhuis had in 't gelijk gesteld. Hij was voornemens binnen enkele weken zijn zetel in het parlement weder in te nemen. In diezelfde bijeenkomst werd eene resolutie aange nomen waarbij verklaard werd dat het Lagerhuis door Bradlaugh niet toetelaten de rechten van het kiezerscorps heeft geschonden. Dergelijke bijeenkomstendie ook te Hallifax en elders hebben plaatsgehad zijn uitingen van het ge kwetste rechtsgevoel der kiezers en in dergelijke re- volutien kan men niet anders zien dan eene billijke verontwaardiging. De zitting der Zwitsersche Bondsvergadering is Maandag vóór acht dagen geopend en zal vermoede lijk drie weken duren. Het belangrijkste punt, dat totnogtoe in behandeling kwam, is wel het volgende De Katholieken in het kanton Tessino behooren onder een Italiaansch bisdom en verlangen onder een Zwit- sersch diocees te komen, bij voorkeur onder een bis schop in Tessino zelf. De Bondspresident verklaarde echter dat er in Zwitserland naar evenredigheid van het bevolkingscijfer, reeds bisschoppen genoeg waren. De Bondsregeeriug had ook altoos getracht, de be staande bisdommen te handhaven. Vandaar dat zij, toen het kanton Genève zich van het bisdom Lausanne afscheidde, aan den Paus te kennen heeft gegeven, dat zij geen prelaat onder den titel van bisschop van Lausanne" zou erkennen, zoodat de heer Mermillod door haar alleen kon worden erkend als «bisschop van Lausanne en Genève." De Bondspresident heeft toen gezegd, dat zij zich wel konden aansluiten bij het bisdom van Chur. Maar dat willen nu juist de Tessineezen niet. Kunnen zij geen eigen bisschop krijgen, dan willen ze zich desnoods tevreden stellen met een apostolischen vicaris. Maar de proef, die men daarmede in Genève heeft willen nemen, is mislukt, en de Paus zal wel zoo verstandig zijn van niet andermaal er mede aan te komen en zich opnieuw het ongenoegen der Bondsregeering op den hals te halen. Het dwaze van de geheele geschiedenis is echter dat bij de benoeming van Mermillod in het kanton Genève eene groote verontwaardiging heerschte, omdat hij den titel «bisschop van Lausanne en Genève" aan vaardde. Er werd eene volksvergadering gehouden om tegen die aanmatiging te protesteeren. «De paus geeft ons daarmede een slag in het aangezicht", werd er gezegd. Doch uit het bovenstaande blijkt, dat het niet de Paus, maar hunne eigene bondsvergadering is geweest, die den slag heeft toegebracht. Uit Rusland, komen nog steeds berichten over de teleurstellingen, die do bevolking ondervindt, ten op zichte van het kroningsmanifest. Al de schoone belof ten van de groote hervormingen, die ophanden zouden zijn, al waren zij ook in vage bewoordingen vervat, zijn in rook vervlogen Door niets heeft-de plechtige kroning zich gekenmerkt, dan door ontzettende rijk dom en pracht, die door het hof tentoon zijn gespreid en door de bevolking zullen moeten worden betaald. Als een bewijs, hoe het met de vrijheid in dit land is gesteld, wordt opgemerkt, dat daar nog steeds het passtelsel bestaat. Dit stelsel, door de lijfeigenschap in het leven geroepen, bepaalt, dat zij, die tot de laagste klasse der bevolking behooren, zich zonder pas niet verder dan een bepaalden afstand van hun dorp kunnen verwijderen, of ze loopen gevaar als landloopers te worden opgepakt. Toen de lijfeigenschap nog bestond en ieder lijfeigene nog behoorde aan den persoon, op wiens grond hij woonde, was dit stelsel misschien noodig. Thans nu allen in het bezit zijn hunner burgerrechten, is het passtelsel eene belemmering in de vrijheid van beweging, die reeds lang had behooren afgeschaft te worden. Ook op dat punt heeft echter het kroningsmanifest niets gedaan. Toch wordt er melding gemaakt van éene belang rijke verbetering, nl. de volkomen afschaffing van ker kelijk toezicht op de uitgave van wetenschappelijke werken. Tot nutoe werd ieder geschriftdat niet orthodox was, verboden, of alleen toegelaten tegen betaling van een groote som, waardoor menige uitgaaf onmogelijk werd. Men heeft nu die censuur beperkt tot politieke geschriften. Oudelande. LI. Vrijdag tegen den avond had hier in de gemeente een ongeluk plaats, dat een vlijtigen burger onder ons het leven had kunnen kosten. J. S. nl. was in een door hem gehuurden boomgaard bezig kersen te plukkenter hoogte van zes en dertig sporten van de ladder, waarop hij stond, zette hij zich op een schijnbaar sterken tak ter neèr, welke tak echter, op eens brekende, S. achterover door de kroon van den boom heên wierp, waarna hij op den grond neerplofte. De man kon het volgende oogenblik, door den val bedwelmd, natuurlijk als stervende beschouwd worden

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1