f De Tentoonstelling te Kruininge. Buitenlandsch Overzicht. Gemengde Berichten. M. H. en P. D., te Ierseke, beklaagd van het bran- den van een varken op de openbare straat te Ierseke. Beiden ontslagen van rechtsvervolging. J. K., te Heinkenszand, beklaagd van het herstel len van een wildstrik, veroordeeld in eene geldboete van f20, subs. 3 dagen gev. straf. D. v. G. en J. M., te Kortgene, beklaagd van als- voren, de eerste veroordeeld in eene geldboete van fl, subs* 1 dag gev.straf, de tweede vrijgesproken. J. L., J. M. en M. Mte Wissekerke, beklaagd van het in dronkenschap verstoren der openbare orde, de eerste veroordeeld in eene geldboete van f 5, subs. 2 dagen gev.straf, de tweede en derde ieder in eene geldboete van fl, subs. 1 dag gev.straf. "Voorts wegens openbare dronkenschap: M. V., 16 j., timmermansknecht te Nieuwdorp. Vrijgesproken. P. S., 25 j., boerenknecht, P. M., 24 j., arbeider, M. W., timmerman, P. P. Cz., korenmolenaar, allen te Heinkenszand; J. B., 19 j., arbeider, J. P. De K. Jacsz., 18 j., arbeider, H. Van S., 46 j., metselaar, P. DeL., 42 j., fabrieksarbeider, en M. M., 20 j., allen te GoesJ. S., leurder te ArnemuidenJacs. V. D., 35 j., werkman, T. V. A. Hz., 19 j., beiden te Ierseke; P. V., 21 j., boerenknecht, M. L., 19 j., boerenknecht, beiden te Borsele; P. K., 37 j., sjouwerman te Krab- bendijke; S. J., 20 j., arbeider te Vlake; Ph.M., 17j., arbeider te Kruininge; J. V., 18 j., boerenknecht te Wolfertsdijk; A. K., 22 j., boerenknecht te Kats; J. P., 17 j A. B., 20 j., arbeiders en A. W. M. Jz., 22 j., bakkersknecht, allen te KolijnsplaatJ. G., koopman en horlogemaker te IJzendijke, en J. De L., 39 j., rentenier te Rozendaal, ieder veroordeeld in eene geldboete van ƒ1, subs. 1 dag gev.straf; J. D, 43 j, slager te Goes, en A. V., 23 j., dijkwerker te Elle- woudsdijk, ieder in eene geldboete van 10, subs 3 dagen gev straf; P. V., 32 j., werkman te Ellewouds- dijk, in eene geldboete van 15, subs. 7 dagen gev. straf; N. L., 39 j., landbouwer aldaar, in drie geld boeten, elk van ƒ15, subs. 7 dagen gev straf voor elke boete; J. V. H., 24 j., schoenmaker te Goes, en D. L 24 j„ boerenknecht te Driewegen, ieder in eene gev. straf van 3 dagen (recidive). In de gister gehouden openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is ingekomen het Kon. besluit in zake het beroep van den Gemeenteraad van Sluis, tegen een resolutie van Ged. Staten van Zeeland tot vaststelling der rekening dier gemeente over 1881. Met handhaving van het besluit is het beroep onge grond verklaard. Nadat deze week het getuigenverhoor in de zaak der «millioen-juffrouw" is afgeloopen en ook de be klaagden en daarna de deskundigen over de waarde der juweelen zijn geboord, kwam Donderdag de officier van justitie aan 't woord. De eisch van het O. M. was schuldigverklaring van Jaantje Cornelia Struik aan bedriegelijke oplichtingen, 5 malen gepleegd (art. 405 Wetboek van Strafrecht) en aan eenvoudigen diefstal; van Gerrit Struik aan medeplichtigheid aan de oplichtingen; van Antonie Iloetink, idem; van Van Zutphen, Jools, Van der Heem en Consenheim aan medeplichtigheid aan enkelen dief stal; en de veroordeeling: van Jaantje tot 5 jaren gevangenisstraf en 5 geldboeten van 1000 of 6 maanden subs, gevangenisstraf voor iedere boete; van Gerrit tot 5 jaren gevangenisstraf en 4 boeten van 1000 of 6 maanden subs, gevangenisstraf; van Hoetink tot 2 jaren cellulaire gevangenisstraf en 2 geldboeten van 25 of 1 dag subs. gev. voor elke boete; van Van Zutphen tot 3 jaren; Jools jaar gevangenisstraf; Van der Heem jaar cellulair en Consenheim 1 jaar gevangenisstraf; met vrijspraak van Jaantje en Gerrit van bet verder bij dagvaarding ten laste gelegde en met veroordeeling der beklaagden in de kosten, desnoods verhaalbaar bij lijfsdwang; met last van teruggave der overtuigingsstukken aan de eigenaren of rechthebbenden. Mr. Haas, de verdediger van Jaantje, pleitte haar vrijspraak. (Uitspraak 29 Juni). In ons vorig nommer konden wij slechts in hoofd trekken mededeelen, wat ter algemeene vergadering der maatschappij van landbouw was behandeld. Wij laten daarom hieronder een meer uitgebreid verslag van de toen behandelde vraagpunten volgen. Het eerste vraagpunt»welke is de doelmatigste wijze van inkuiling van groen voeder" werd door den algemeenen voorzitter, den heer Pické, ingeleid. Het inkuilen van groen voeder is nieuw in Zeeland. Toch is dit van groot belang, vooral ook in verband met den gewenschten overgang tot zuivelbereiding. Spreker wees erop dat hier de uitdrukking in kuilen minder juist is, wijl de bewaring van het groen voe der meestal boven den grond geschieden zal. Een der leden maakte daarop melding van het feit, dat in Hulst reeds sedert eenige jaren proeven worden genomen met het inkuilen van maïs. Zij wordt goed gedekt en met zout vermengd en het vee nut tigt ze gaarne. Toch meende hij, dat dit voedings middel niet dan bij gebrek aan ander moet worden toegediend. De voorzitter hoopte, dat omtrent een en ander door de leden proeven zouden worden genomen. De heer J. M. Kakebeeke leidde het 2e vraagpunt «Is een lage waterstand in een polder eene gewenschte zaak?" bevestigend in. De Poel en de Stiershoek bij Kruininge nam hij als voorbeelden om zijne bewering te staven. Hij wees erop hoe in 1874 op het congres te Zieriksee na langdurige discussie was geconcludeerd, dat hooge waterstanden in een polder schadelijk zijn. De heer Marlet was het met den heer Kakebeeke eens en kon niet nalaten erop te wijzen, hoe dikwerf het oprichten van stoomgemalen, het beste middel om een vasten waterstand te onderhouden, afstuit, op den tegenstand van hooger gelegen ingelanden, om tot die oprichting medetewerken. llij stelde daarna duidelijk in hej; licht het nadeel dat overtollig water voor de landerijen had en noodigde lien, die het niet met hem eens waren, uit, de gronden daarvoor aantegeven. De heer Mazure betoogde, dat voor de oplossing der anorganische hestanddeeleir van den grond eene zekere hoeveelheid waters noodig was, dat zonder 1 water geen groei mogelijk was en dat de gesteldheid van den grond eveneens een belangrijke factor was, waarmede rekening diende gehouden te worden, zoo dat z. i. geen stelsel kon worden aangegeven, doch de ondervinding in dezen moest beslissen. De heeren Kakebeeke en Marlet repliceerden, dat een hooge waterstand nimmer gewenscht kon zijn, waarna de discussiën hierover werden gesloten. Daar de heer Gerlach, die het 3e vraagpunt zou inleiden, (»Zou de oprichting van éen of meer vak scholen voor den landbouw in deze provincie niet wenschelijk zijn?") door ziekte verhinderd was de vergadering bijtewonen, werd dit punt aangehouden, in de hoop dat hij een volgende maal deze belangrijke zaak zou willen bespreken. Het 4e vraagpunt luidde«wordt de landbouw gebaat door wettelijke bescherming van musschen en kraaien?" De heer Wondergem protesteerde op krachtige wijze tegen die wettelijke bescherming. De landbouwers klagen er, volgens spreker, herhaaldelijk over, dat, zoodra het graan in de halmen aanwezig is, de mus schen daarop nedervallen om de korrels te rooven; hetzelfde geldt voor de gerst en de haver. De schade daardoor berokkend is soms zeer aanzienlijk. De heer Marlet wees erop dat de klachten door het gansche rijk tegen de overdreven bescherming van sommige dieren steeds talrijker worden. Het nut der bescherming zelve wilde spreker thans niet aantasten, maar hij achtte het in ieder geval wenschelijk, dat de machtiging tot vernietiging van beschermde vo gelsoorten, wanneer die tijdelijk of plaatselijk een »plaag" zijn, door het hoofd van de gemeente kan worden gegeven en niet door den commissaris des konings, aangezien die machtiging meermalen te laat zal komen. Ook wenschte spreker eerlijker grondslag voor de bescherming van nuttige en de verdelging van schadelijke dieren, vooral ook met het oog op de jachtwet, die aanleiding geeft tot minder juiste onder scheiding tusschen nuttige en schadelijke dieren. De voorzitter beloofde, dat het hoofdbestuur zal overwegen of in deze quaestiën een adres aan de regeering behoort te worden gericht. Hij herinnerde voorts aan hetgeen hij gezegd had omtrent het boekje van den heer Yorsterman Van Oijen en wees erop, hoe men o. a. te Noordwelle had begrepen, dat voor de goede toepassing der zuivelbereiding voorlichting door een deskundige onontbeerlijk is. Men had daar den heer Rinkes Borger uitgenoodigd eene lezing te houden en bij die gelegenheid had deze den raad gegeven boter- eh kaasfabrieken in 't klein opterichten. Door samenwerking worden de kosten gering; vat echter ieder de zaak voor zichzelf ter hand, dan gaan zij veler krachten te boven. De heer Pické drong sterk aan op navolging van dit voorbeeld om in de ver schillende afdeelingen door lezingen de landbouwers voortelichten, waarna hij, daar geen der leden meer het woord verlangde, de vergadering sloot. De voorgenomen rijtoer, den leden der maatschappij aangeboden, ving te een uur met 38 wagens aan. Achtereenvolgens werden de gemeenten Ierseke, W.e- meldinge, Kapelle en Schore doorgeredenin elk dier gemeenten werd een korte poos halt gehouden om in de herbergen eenige lafenis voor de dorstige keelen te verkrijgen. Bij het vertrek van Wemeldinge naar Kapelle werd nog opgehouden op de schoone hofstede van den heer P. Dekker, burgemeester van Wemel dinge en president der commissie voor den rijtoer door de eclitgenoote en dochters van den heer Dekker werden de leden hartelijk ontvangen en wijn, kersen enz. in ruime mate aangeboden. Na terugkomst te Kruininge vereenigden zich een 50tal per sonen aan de table d'hote in het logement van den heer C. De Jonge, die zeer goed was ingericht en waar men gezellig en vroolijk bijeenbleef tot dat het tijd werd naar de muziekuitvoering van hetfanfaren- gezelscap onder directie van den heer Baarens te gaan hooren. De op het programma voor den avond ver melde stukken werden flink afgespeeld en zeer toege juicht. Schoon weder begunstigde de festiviteiten en de prachtige avond liet toe dat men de liefelijke tonen der muziek in de open lucht kon genieten. Gisteren, de eigenlijke tentoonstellingsdag, was het weder althans op het midden van den dag minder gunstig. Herhaaldelijk kwamen hevige regenbuien voor, die vooral op het tentoonstellingsterrein, waar lang zamerhand eene vrij talrijke menigte zich verzameld had, lastig waren, omdat men zich slechts door pa raplu's daartegen beschutten kon. De tentoonstelling zelve was het moet gezegd worden slechts sober. Een dertigtal paarden en een dertigtal koeien, benevens enkele schapen en biggen vormden het levend gedeelte. Een boerenwagen, een zevental ploegen, een wan molen en enkele andere artikelen maakten de rubriek werktuigen uit. In een apart gebouwtje waren in zendingen van boter en kaas, benevens een herbarium, ingezonden door den heer Walraven van Nreuw- en St. Joosland. Een en ander was spoedig bekeken, maar was er weinig, wat er was muntte uit door schoonheid. Yan het vee vooral waren zeer schoone exemplaren aan gevoerd. De keuringscommissie, bestaande uitvoor paarden C. Mazure prov. veearts te Middelburg, J. Van We- senraal te Hengstdijk en G. J. Van der Linde te Co- lijnsplaat; voor rundvee: P. J. Vermast, prov. veearts te Scherpenisse, J. Van Schouwen te Wissekerke en C. J. Labrijn te 's Gravenpoldervoor schapen en varkens A. Markusse te Kats, M. Bruinooge te Evers- dijk (Kepelle) en J. Weststrate te Kattendijkevoor werktuigen enz.J. C. Bouwens te Kruininge, A, Nijssen te Kapelle en C. Janse te Nieuw- en St. Joos landvoor boter en kaas: H. C Baarens te Kruinin ge, J. Kosten te Goes en C. Van der Werff te Ril- land-Bath, had intusschen haar werk volbracht, dat de volgende bekroningen tot resultaat had. LANDBOUWPAARDEN, onverschillig van welk ras. do. Hengsten, minstens 3 jaar oud, eerste prijs ƒ40, Joh. De Jager, te Rilland-Bath; tweede prijs, uitge loofd door den algemeenen voorzitter der Maatschappij, den heer mr. C. J. Pické, 25, aan de Vereeniging tot verbetering van het paardenras in Zuid-Beveland; derde prijs ƒ15, J. De Jager, te 's-Heer Arendskerke. 2o. Hengsten, geboren in 1881, eerste prijs ƒ15, niet ingezondentweede prijs, uitgeloofd door den al gemeenen secretaris der Maatschappij, den heer J. H. Snijders, 10, niet ingezonden. 3o. Hengsten, geboren in 1882, eerste prijs 6, tweede prijs 4, beide niet ingezonden. 4o. Merriën, minstens 4 jaar oud, eerste prijs 25, H. Wondergem, te Kruininge; tweede prijs 15, C. Der Weduwen, te Kruininge. 5o. Driejarige merriën, eerste prijs 20, F. De Back, te Kapelle; tweede prijs, uitgeloofd door den algemeenen penningmeester der Maatschappij, den heer M. Volkrijk Liebert, ƒ10, C. Zuidweg, te Schore. 6o. Tweejarige merriën, eerste prijs ƒ15, J. Oele Hz,, te Kapelle; tweede prijs 7,50, E. Van Hootegem, te Kruininge. 7o. Ruinen, minstens 4 jaren oud, eerste prijs ƒ15, E. Van Hootegem, te Kruininge; tweede prijs 10, Jac. Vermue, te Kruininge. 8o. Paarden, geboren in 1882, onverschillig van welk geslacht, mits geen hengsten, eerste prijs 10, C. Van Iwaarden, te Kruininge; tweede prijs 5, H. A. Van Weel, te Krabbendijke. 9o. Spannen werkpaarden, minstens 4 jaar oud, onverschillig van welk geslacht, eerste prijs 30, E. Van Hootegem, te Kruininge; tweede prijs, uitge loofd door de afdeeling Kruininge, ƒ15, O. Der We duwen, te Kruininge. lOo. Voor het geschiktste paard voor een tilbury, uitgeloofd door den heer jhr. C. A. J. Van Citters, 25, S. Van Straten, te Middelburg. NB. Het paard moest geheel opgetuigd zijn om voor een tilbury gespannen te kunnen worden. RUNDVEE. llo. Springstieren, minstens 2 jaar oud, van in- landsch ras, eerste prijs 25, J. Mesu, te N.- en St.- Joosland; tweede prijs 15, C. Der Weduwen, te Kruininge. 12o. Melkkoeien, onverschillig van welk ras, eerste prijs 25, C. Born, te Arnemuidentweede prijs, uit geloofd door de afdeeling Kruinge, 15, E. Van Hoo tegem, te Kruininge; derde prijs ƒ10, A. Harthoorn, te Waarde, om de melkrijkheid, doch niet om den vorm. 13o. Tweetands-vaarzen, eerste prijs ƒ15, J. Oele Hz, te Kapelle; tweede prijs 10, E. Van Hootegem, te Kruiningederde prijs 5, dezelfde. 14o. Melktands-vaarzen, eerste prijs ƒ10, J. Oele Hz., te Kapelle; tweede prijs ƒ5, C. Der Weduwen, te Kruininge; derde prijs ƒ2,50, J. J. Van Gorsel, te Rilland. 15o. Voor 4 stuks melkkoeien, onverschillig van welk ras, van éen eigenaar, eerste prijs ƒ25, J. J. Van Gorsel; tweede prijs ƒ15, O. Der Weduwen, te Kruininge. SCHAPEN van inlandsch ras. 16o. Springrammen, eerste prijs f 10, tweede prijs 5, beide niet ingezonden. 17o. Ooien, minstens 3 stuks, eerste prijs 10, C. Der Weduwen, te Kruininge; tweede prijs 5, dezelfde. VARKENS onverschillig van welk ras. 18o. Beeren, eerste prijs 5, tweede prijs ƒ2,50, niet toegekend. 19o. Zeugen, eerste prijs 5, M. Kostense, te Krui ninge; tweede prijs ƒ2,50, niet toegekend. PLUIMGEDIERTE. 20o. Voor de schoonste verzameling Pluimgedierte ƒ10, niet ingezonden. WERKTUIGEN enz. Voor den besten graanbreker (haver-boonen-erwten-gerstbreker) bij een landbouwer in gebruik, uitgeloofd door den heer C. E. Massee, te Goes ƒ10; niet toegekend. 21o. Voor den doelmatigsten en netst afgewerkten boerenwagen, uitgeloofd door den heer P. Dekker Jz., ƒ5; niet toegekend. 22o. Voor den besten Amerikaanschen ploeg 7,50, P. Kole Mz., te Kruininge. 23o. Voor den besten tweevoren-ploeg 7,50, P. De Kam Jz te Grijpskerke. Beide prijzen zijn uit geloofd door de bestuursleden der afdeeling Kruininge. Buiten het programma werden nog toegekend voor een verbeterden wind- of wanmolen, ingezonden door A. De Troije, ter aanmoediging, 5. Voor een liand- karnmachine, van den zelfde, eveneens ter aanmoedi ging, ƒ4. Voor een veulen ƒ5, aan J. Wisse Nz. Voor een herbarium, ingezonden door A. Walraven, te Nieuw- en St. Joosland, een zilveren medaille. BOTER en KAAS. 24o. Voor de best gekeurde boter (minstens 1 ki logram), uitgeloofd door evengemelde bestuursleden, eerste prijs 6, J. Verlare, te Rilland-Bath tweede prijs ƒ4, P. Kole Mz., te Kruininge. 25o. Voor de best gekeurde vette kaas, uitgeloofd door de afdeeling Kruininge, eerste prijs 6, A. Nijs sen, te Kapelletweede prijs 4, niet toegekend. Van half twee tot 4 uren deed zich op het terrein weder de muziek van het Kruiningsche fanfarengezel- schap hooren, en toen in den namiddag langzamer hand het weder beter werd, nam do massa bezoekers al meer en meer toe en was het eindelijk overal stampvol. Een aantal koek- en wafelkramen hadden druk bezoek, terwijl de feestelijke tooi van het dorp aan het geheel een aangenamen indruk gaf. Heden ontvingen wij nog het volgende schrijven: Het landbouwfeest behoort tot de geschiedenisIn de beste orde is het afgeloopen. Voor het eerst was bij deze tentoonstelling een rink opgericht, bestemd om het bekroonde vee in rond te leiden, doch op 't oogenblik dat de rondleiding plaats had, viel de regen met zulke' strooraen neder, dat het een wolkbreuk ge leek het bestuur moest dan ook besluiten dit te staken en vrijheid te geven het aangevoerde vóór het bepaalde uur te verwijderen. Te vier uren begaven velen zich naar het logement van den heer J. Blok, waar de gemeenschappelijke maaltijd zou plaatshebben. Een zeventigtal nam daaraan deel, de inrichting der zaal was keurig, dank hebbe daarvoor de benoemde com missie. De maaltijd zelf liet niets te wenschen over, alles was overvloedig en goedgulle vroolijkheid zat dan ook daarbij voor, vele toasten, waaronder gloeiende, werden ingesteld, ik meen dat de sluitingsdronk door den voorzitter ingesteld, de drie en dertigste was. Ze u allen op te noemen laat mijne memorie niet toe, en is dan ook voor anderen onverschilligze liepen allen over van wenschen voor den bloei van landbouw en veeteelt. Na afloop van het diner begaf men zich naar het marktplein om naar de muziek te luisteren en de illuminatie te bezichtigen. Het weder had zich geheel hersteld zoodat men tot laat in den nacht in de open lucht kon zittengeen wanklank verstoorde de feest vreugde en elk ging zeker hoogst voldaan huiswaarts. Het vuurwerk was fraai, vooral trok de aandacht een stuk, boven den muziektempel aangebracht, in diamant- vuur met verschillende kleuren, te lezen gevende «Hulde aan den Landbouw." Van den extra-trein der spoorwegmaatschappij is ruim gebruik gemaakt. De beraadslagingen over de Belgische staatspoor- wegen zijn geëindigd en ae artikels van de begroo ting voor openbare werken zonder discussie aangeno men, zoodat nu eindelijk de behandeling der begrooting voor 4883 is afgeloopen, nadat reeds bijna de helft van het jaar voorbij is. De heer Frère Orban is Dinsdag van zijn uitstapje naar Nederland te Brussel teruggekeerd en presideerde Woensdag een ministerraad, waarin beraadslaagd zou zijn over de indiening van het wetsontwerp op den leerplicht en over de quaestie om het voorrecht dei- seminaristen, die van den militairen dienst zijn vrij gesteld, opteheffen. Teneinde zelfs den schijn te ver mijden, alsof deze maatregel tegen den godsdienst gericht zou zijn, zal tevens aan de kweekelingen der normaalscholen, die eveneens vrijstelling van militairen dienst genieten, dit voorrecht ontnomen worden. Nadat de afdeelingen der kamer beslist hadden, dat over het al of niet in behandeling nemen van het voorstel der zes Brusselsche afgevaardigden tot her ziening der constitutie beraadslaagd zal worden, heeft de heer Janson dit gisteren bij den aanvang der zit ting voorgelezen en medegedeeld, dat de mondelinge toelichting over 14 dagen zal worden gegeven. Uit Duitschland komen berichten van groote over stroomingen. De rivier de Neisse is buiten hare oevers getreden en heeft een deel der gelijknamige stad overstroomd. De waterstand is hooger dan hij sinds 1829 is geweest. De evangelische scholen en kerken, de kazerne, vele benedenverdiepingen van huizen en het postkantoor staan gedeeltelijk onder water. Latere berichten melden echter, dat de Neisse weder aan het zakken is, doch dat de Oder en de Bober thans onrustbarend zijn gestegen. Het Boberdal schijnt een golvend meer en de militaire macht en de brandweer zijn overal aan het werk om het water te keeren. Verscheidene dorpen zijn reeds overstroomd, en vele nienschen een prooi der golven geworden. De oorzaak van deze ramp schijnt gelegen te zijn in de hevige regenbuien, die zich daar ontlastten en die aan wolkbreuken doen denken. Ook Glatz, Schweid- nitz en Hirschberg staan onder water. Vele huizen zijn ingestort en de bruggen vernield, zoodat de ge meenschap met andere streken, ook per spoor, is ver broken. De speciale commissaris, die Engeland naar Transvaal wil zenden, is gevonden in Sir Will Gurdon. Met betrekking tot de handelingen der Franschen op Madagascar, zeide de vice-minister voor buiten- landsche zaken in het parlement, dat men eerst volledig ingelicht moet zijn omtrent de laatste bewegingen der Franschen, eer men beoordeelen kan of het maken van opmerkingen noodzakelijk of zelfs wenschelijk is. De Franschen hebben Dinsdag de zaal der Kaats baan ingewijd, waarin in 1789 's lands afgevaardigden den eed zwoerenniet uiteentegaan vóór Frankrijk eene constitutie had. De regeering was bij deze ge legenheid vertegenwoordigd door een drietal minis ters, waaronder Jules Ferry. Tal van redevoeringen werden gehouden en de geestdrift der aanwezigen was groot. Er zal een museeum van de Fransche revolutie gevestigd worden, een plan, dat reeds door de eerste en de tweede republiek was ter hand genomen, doch waaraan eerst de derdede «voor goad gevestigde" republiek, zooals de sanator Martin haar noemde, uit voering heeft kunnen geven. Kapelle. Gisteren heeft alhier zich het eerste geval van mazelen voorgedaan. Te Biezelingewaar zij sedert eenige maanden geheerscht hebben, zijn ze geweken. De collecte ten behoeve van het fonds tot onder steuning van den gewapenden dienst, alhier gehouden, heeft opgebracht f 19,92. Heinkenszand. Donderdag 21 Juni 11. was het de dag, waarop onze gemeente-veldwachter zijn 25jarige ambtsvervulling als zoodanig vierde. De belangstelling en waardeering door vele ingezetenen, en vooral in zijne buurt, bleken reeds vroeg in den morgen door het uitsteken der vlaggen, het aanbrengen van een met groen vei sierde poort benevens eenige lichtballons, welke des avonds werden aangestoken, en door het geven van een serenade vóór zijne woning door de leden van het muziekgezelschap fanfare «Prins Hen drik." Wij hopen, dat onze veldwachter zijn feestdag zich nog lang mag herinneren. Donderdagnamiddag barstte boven deze gemeente een zwaar onweder los, vergezeld van zwaren slag regen en hagel, zoodat men op sommige plaatsen deze laatste met een schop kon opscheppen. Twee boomen op den Zanddijk en een aan het land van C. v. Eikeren werden door den bliksem gedeeltelijk vernield aan den stam. Men vermoedt, dat op sommige plaatsen de boonbloemen nog al veel door den hagel zijn beschadigd geworden. Overigens liep alles zonder zware onge lukken af. Bath. Het te Dundee 'thuis behoorende stoom schip «Barcelona" Kapt. Endersun, ledig komende van Antwerpen en bestemd naar Sunderland, is gistrenavond 4 uur alhier omhoog geloopen, doch hedenmorgen vroeg weder vlot gekomen, en heeft de reis vervolgd. Sint Annaland. Gistermiddag omstreeks éen uur ontlastte zich boven deze gemeente een felle donderbui, met een weinig regen. De bliksem sloeg in het woonhuis van Anth, Van

Goessche Courant | 1883 | | pagina 2