1883. N°. 72. Ponderdag 21 Juni. Patentrecht. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. -^i^CïsCSF^CJbCP- (■OESCH De uitgave dezer Courant gescliiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder, wien het aangaat, dat het primitief kohier no. Ivan het PATENTRECHT voor deze gemeente, voor het dienstjanr 1883—1881, op heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen binnen deze gemeente, en ieder verplicht is zijnen aanslag ten gestelden tijde te voldoen. Goes, den 20 Juni 1883. De Baigcmeester voornoemd J. G. DE WITT HAMER. De nieuwe Voorschriften omtrent de inrichting en het niemve model der gemeente-rekening in Zeeland, door II. G. Hartman, secretaris van Goes. I. Art. 179e der gemeente-wet draagt aan burg. en wetli. op het beheeren der inkomsten en uitgaven dei- gemeente, zoover dit niet aan anderen is opgedragen, terwijl de art. 2C3 en 218 van hen vorderen, dat jaarlijks eene begrooting en eene verantwoording (de laatste onder overlegging van de door den ontvanger opgemaakte rekening) van die inkomsten en uitgaven aan den Raad wordt ingediend, die, na door dezen voorloopig te zijn vastgesteld, aan de definitieve goed keuring en vaststelling van Ged. Staten worden onder worpen. Beiden, begrooting en rekening, zijn (art. 206 en 115. al. 1) ingericht naar voorschriften, door Ged. Staten onder 's Konings goedkeuring te geven. De voorschriften in de provincie Zeeland, afgekondigd bij besluiten van 20 Aug. 1852 (Prov.blad no. 100) en 5/12 Mei 1854 (Prov.blad no. 58), waren verouderd, of liever, hadden, in den loop der jaren van hun bestaan, gebreken aan het licht gebracht, die hunne herziening, ook door sommige eischen voor de statistiek der comp tabiliteit, noodzakelijk maakten. Niet alleen dat er nu en dan uit den boezem der gemeente-besturen stemmen waren opgegaan, die zulks verkondigden, maar ook was o. a. in de vergadering der vereeniging van burg. en secr. in Zuid- en Noord-Beveland, den 22 April 1880 gehouden, de inrichting der begrooting tot een onderwerp van bespreking gemaakt, en als gevolg daarvan de wensch naar wijziging van het model aan Ged. Staten medegedeeld. Die wensch werd weldra vervuld. Bij besluit van 19 Aug. 1881 (Prov. blad no. 86) werden, onder bijvoeging van een nieuw model, nieuwe voorschriften afgekondigd voor de begroo ting, die voor het dienstjaar 1882 in werking traden. Nu behoorde ook een wijziging van voorschriften en model voor de rekening te volgen. In de vergadering van Ged. Staten dd. 27 April 1883 zijn beiden vast gesteld en, na door den Koning bij besluit van 25 Mei no. 23 te zijn goedgekeurd, bij besluit van Ged Staten van 1 Juni no. 49 afgekondigd in no. 48 van het Prov.blad. Wij hebben van beiden (voorschriften en model) met genoegen kennis genomen. Ged. Staten verdienen een woord van dank voor de verandering, die zij heb ben tot stand gebracht. De voorschriften leggen een loffelijk getuigenis af van den ernst, waarmede zij de zaak hebben opgevat, alsmede van hun streven, om de wenken, die de practijk aan de hand geeft, opte- volgen en vooral van hunne zucht, om, bij de vervul ling hunner verplichtingen, het den comptabelen ambte naren, maar ook burg. en weth. in hun beheer, gemak kelijk te maken. Evenwel zijn die voorschriften, naar ons beseheiden oordeel, niet vrij van vlekjes en duisterheden. Trouwens, wij gelooven dat Ged. Staten zeiven de eersten zullen zijn, om te erkennen, dat hun werk niet volmaakt is. Enkele opmerkingen, die ons bij het lezen van de stukken voorkwamen, hebben wij opgeteekend, en het kwam ons niet ongepast voor, deze in wijderen kring bekend te maken. Art. 1 der nieuwe voorschriften wil, dat de reke ning, naar de orde der begrooting van het dienstjaar waarover zij loopt, met behoud der daarin voorko mende omschrijving, uitsluitend die posten van ont vangst en uitgaaf vermeldt, welke bij die begrooting zijn toegestaan, of daaraan krachtens afzonderlijk door Gedeputeerde Staten goedgekeurde raadsbesluiten zijn toegevoegd. Is de door ons gecursiveerde bepaling, die ook in de vroegere voorschriften voorkwam, niet over tollig? Zoodra een raadsbesluit tot wijziging van of toevoeging van posten aan de begrooting door Ged. Staten is goedgekeurd, maakt de inhoud daarvan een integreerend deel der begrooting uit. De begrooting is alleen veranderd, maar blijft het budget, waarnaar burg. en weth. hun beheer uitoefenen. Art. 4 1 heeft het vroegere art. 3 overgenomen met eene 'kleine bijvoeging en luidt: «Heeft uit een op de begrooting uitgetrokken of daaraan toegevoeg- den post geene ontvangst of uitgaaf plaats gehad, dan wordt de reden hiervan in de kolom Aanmer kingen" opgegeven en kolom 6 der inkomsten of kolom 8 der uitgaven met nihil ingevuld." Wij hebben hier omtrent twee opmerkingen. Vooreerst ontdekten wij een grammaticale fout in het woordje uit. Wel kan uit een post der begrooting van uitgaaf betaling ge schieden, doch uit een post van inkomst kan niet gezegd worden, dat ontvangsten plaats hebben. Ten tweede komt ons het slot der bepaling overbodig voor. Het spreekt toch van zelf, dat als geene ontvangst of uitgaaf op eenig artikel heeft plaats gehad, de betrokken kolom der rekening met nihil moet worden ingevuld. Doch dit slechts in het voorbijgaan. W ij hebben een ander bezwaar tegen deze en de tweede (nieuwp) van het artikel. Die tweede luidt: «Waai de uitgetrokken sommen belangrijk verschillen met die, in de begrooting toegestaan, wordt de reden daar van insgelijks in de kolom «Aanmerkingen" vermeld." Hoe is de opvolging van bet artikel mogelijk De re kening wordt opgemaakt door den ontvanger en aan burg. en weth. ingediend, die van hun beheer aan den raad verantwoording doen, onder overlegging van die rekening. Zijn nu aan den ontvanger de redenen bekend, welke in de kolom «Aanmerkingen" moeten worden opgenomen Van de ontvangsten zou dit mis schien nog kunnen, dewijl aan den ontvanger de be grooting wordt uitgereikt en hij belast is (art. 413 der gem.wet) met de invordering van al de inkom sten van de gemeente, zoo absoluut zelfs, dat burg. en weth. niet het recht hebben om hem te gelasten, de vervolging van een nalatigen schuldenaar der ge meente te staken, of althans, dat hij zich niet aan dien last behoeft te storen. Hij kan dus weten, waar om minder in de rekening wordt verantwoord dan op de begrooting was uitgetrokken. Maar met de uitgaven is dit anders. Hij mag (art. 114) niet be talen dan op bevelschriften, door burg. en weth. afte geven of, indien zij daarin nalatig blijven (art. 225), op een besluit van Ged. Staten Indien nu op een of ander artikel bijv. f 1000 is uitgetrokken en aan den ontvanger worden ten laste van dit art. slechts bevelschriften tot een bedrag van 600 uitgereikt, dan ziet hij, dat minder is uitgegeven, doch de reden is alleen aan burg. en weth. bekend. Het zou, dunkt ons, beter geweest zijn, als de redenen van minder of geene ontvangst of uitgaaf door burg. en weth. bij hunne verantwoording moesten worden opgegeven. Voor de mindere ontvangst konden zij, des noodig, de inlichtingen bij den ontvanger inwinrien, hetgeen meer met de eischen der administratieve hiërarchie overeen komt, dan dat de ambtenaar die van burg. en weth. moet ontvangen. Was aan burg. en weth. opgedragen de reden van mindere of geene ontvangsten of uitgaven te vermelden, de verantwoording van hun college zou beter aan den naam beantwoorden dan thans. Wat toch is thans die verantwoording? Niets anders dan de vermelding van het totaal der ontvangsten en uitgaven, met het goed of nadeelig saldo, dat deze opleveren, iets wat ook blijkt uit het ontwerp-besluit tot voorloopige vaststelling der rekening, dat, tegelijk met deze (art. 220) den raad wordt aangeboden gevolgd door eene opgave van het totaal bedrag, dat op al de artikelen der begrooting te zamen meer en minder is ontvangen en uitgegeven zonder eenige aanwijzing van posten of vermelding van redenen welks verschil gelijk moet zijn aan het cijfer van het goed- of nadeelig saldo. Dit is, onzes erachtens, geene verantwoording van het volgens art. 179 e gevoerd beheer; het is eene eenvoudige aftreksom, waarvan de getallen door een jongen uit de hoogste klasse eener lagere school kunnen gevonden worden. In andere provinciën wordt dan ook iets geheel anders van burg. en weth. ge vorderd, en moet in hunne verantwoording worden opgegeven, wat in Zeeland van den ontvanger in de kolom «Aanmerkingen" van zijne rekening wordt ver langd. Daardoor wordt ook aan burg. en weth. een spoorslag gegeven om zich nog meer met het comptabel beheer vertrouwd te maken en bouwstoffen te ver zamelen voor de eerstvolgende begrooting. GOES, 20 Juni 1883. Vrijdag 22 Juni a. s. zal het 30 jaren geleden zijn, dat de heer M. J. Soutendam tot commandant der dd. schutterij te dezer stede is benoemd. Het zal den geachten jubilaris voorzeker op dien dag niet aan bewijzen van belangstelling en waardeering ontbreken. Bijna 53 jaren is de heer S. aan de schutterij ver bonden geweest. Als vrijwilliger werd hij in de dagen van beroering den 7den October 1830 bij de mobiele schutterij te Goes ingedeeld en was in de jaren 18301834 in Staats-Vlaanderen gelegerd. Denl4den Nov. 1830, dus slechts vijf weken na zijne indienst treding, werd hij aangesteld tot korporaal om op 2 Febr. 1831 tot sergeant te worden bevorderd. Ruim een jaar daarna, 31 Juli 1832, mocht hij den 2den luitenantsrang verwerven, welke hij bekleedde tot 31 Juli 1837, toen hij tot 1 sten luitenant werd bevorderd. Drie jaren later, 16 Jan. 1840, werd hij in dien rang overgeplaatst hij de rustende schutterij, om op 22 Juni 1853 ge.roepen te worden om als commandant (kapitein) der dd. schutterij alhier optetr.:deu. Den 17den Juni 1368 werd den jubilaris door Z. M. den titulairen rang van majoor verleend. Niettegenstaande zijn langdurigen diensttijd kan van den beer Soutendam getuigd worden, dat hij zich nog altijd met ijver aan de belangen van de Goesche schutterij wijdt cn bij geen der oeleningen ooit gemist wordt. In verband met ons jongste hoofdartikel maakt men ons opmerkzaam op de den 10 Juni gehouden vergadering van de afdeeling Rotterdam van liet bond voor algemeen stemrecht, welke vergadering, blijkens een verslag in de N. Rott. Ct., goed bezocht was en waarin de voorzitter, op grond van de eenstemmigheid omtrent eene voorgestelde motie, concludeerde, dat de zaak van het algemeen stemrecht groote vorderingen maakte. Wij geven billijkheidshalve gaarne eene plaats aan die opmerking en erkennen tevens, dat, afgaande op de verslagen van de Utrechtsche vergadering in het Utr. Dagblad, en op die der Rotterdamsehe in de N. Rot.t. Ct., de indruk van de laatste gunstiger is dan die van de eerste. Borsele. In de Maandag alhier gehouden vergade ring van den Dijkraad voor de waterkeering van Elle- woudsdijkBorsele werd o. a. een voorstel behandeld, dat betrekking had op vernieuwing van werken, waar aan de vereischte goedkeuring was onthouden. Met algemeene stemmen werd besloten daartegen bij Z. M. den Koning voorziening aantevragen. Verder kwam in behandeling een voorstel tot het onderzoeken van den oever van Ellewoudscijk door middel van duikingen, welk voorstel met 18 tegen 2 stemmen werd aangenomen. Aan het verslag van de vergadering van den geneeskundigen raad voor Zeeland ontleenen wij nog de volgende mededeelingen In 1882 zijn in Zeeland overleden of doodgeboren 3974 of 20.99 pet., tegen 3916 of 20.76 pet. in het vorige jaar. In de gemeenten Kolijnsplaat, Driewegen, Ellewouds- dijk, Hoedekenskerke, Oudelande, Wemeldinge, Wisse- kerke en Wolfertsdijk bedroeg de sterfte 25 tot 30 pet, In Borsele, Kats, Nisse en Waarde meer dan 30 pet. In Goes 21.38 pet. De gemeenten Krabbendijke, Biezelinge, Waarde, Kruininge, Ierseke en Schore werden door mazelen bezocht. Over de door ons reeds medegedeelde conclusie om trent het rapport der commissie tot het instellen van een onderzoek naar de verdeeling van geneeskundige hulp in de provincie werd door verschillende sprekers het woord gevoerd. De wenschelijkheid der vestiging van meer vroedvrouwen voor de verloskundige hulp werd betoogd. Een beletsel daartegen schijnt te zijn dat de vroedvrouwen geen bestaan hebben, aangezien de geneeskundigen bijna alle verlossingen, zelfs tot buitengewoon laag honorarium, verrichten. Daarom werd het wenschelijk geacht dat de geneeskundigen geen verlossing deden voor minder dan 40 ot 50, opdat dit gedeelte der praktijk meer door vroedvrouwen zou kunnen uitgeoefend worden. Door den raad is een commissie ben.ternd tot de samenstelling van zooveel mogelijk praktische voor schriften tot hulpverleening bij plotselinge ongevallen in den geest als door den geneeskundigen raad van Noord-Holland is bewerkt en uitgegeven. In de a. s. zomervergadering der Prov. Staten van Zeeland, Dinsdag 3 Juli te houden, zullen, na on derzoek der geloofsbrieven van de herkozen en nieuwe leden, verschillende Kon. besl. worden behandeld, waar onder dat tot ealamiteus-verklaring van den Leendert- Abrahampoldei', en tot vaststelling van een bijzonder reglement voor het bestuur en beheer der waterkee ring van dien calamiteusen polder. Voorts zal plaatshebben de benoeming van vijf leden van Ged. Staten tengevolge van de aftreding der heeren mr. J. C. R. Van der Bilt, mr. N. J. C. Sr.ouck Hur- gronje, J. P. I. Buteux, J. H. Bijbau en J. II. C. Heijse en die van een lid der Staten, bedoeld bij art. 89 der provinciale wet. Bovendien zullen o. m. de navolgende voorstellen van Ged. Staten worden behandeld lo. omtrent de aanvraag van A. Nijssen te Kapelle tot bet erlangen van een subsidie uit de provinciale kas voor eene proefneming op het gebied der zuivel bereiding. Het ged. college adviseert hierop afwijzend te be schikken. Het stelt echter voor den post voor land- bouwlezingen in de brgrooting tot f 000 te verhoogen, teneinde door den heer Vorsterman Van Oijen piac- tische en aanschouwelijke lezingen op het gebied der zuivelbeieiding te doen houden; 2o. omtrent het verzoek van ingelanden van den Sophiapolder (Noord-Beveland) om ealamiteus-verkla ring van dien polder, waarop Ged. Staten voorstellen afwijzend te beschikken 3o. tot vaststelling der grenzen van de werken tot zeewering of oeververdediging van den calamiteusen Leendert-Abrahampolder 4o. tot aanvulling van de artt. 6, 7, 8 en 12 van het algemeen reglement voor de polders of waterschappen 5o. tot het aangaan eener geldleening voor ver betering van wegen, met een plan van geldleening. Z. M. heeft den officier van admin. 1ste kl. J. G. Bebelaar, ter zake van in- en door den dienst ont stane lichaamsgebreken op pensioen gesteld onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van f 1300; en van eene verhooging van dat pensioen van f1125, voor werkelijk verblijf in mil. dienst in 's-Rijks over- zeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keer kringen. Z. M. heeft met het gezondheidsonderzoek van schepen voor den tijd van drie jaren, met ingang van 1 Aug., belastvoor Vlissingen F. C. Stewart Schultz; voor Ter Neuzen J. Van Pienbroek. Naar ons uit Den Haag wordt gemeld, is aldaar van de verloving van den Kroonprins, waarvan de Middelb. Ct. melding maakte, niets bekend. Zondagavond, ter gelegenheid van den geboorte dag van wijlen H. M. koningin Sophia, heeft Z. K. H. prins Alexander den vorstelijken grafkelder bezocht en vier prachtige kransen op de lijkkisten zijner be trekkingen neergelegd. Zondag, de verjaardag van wijlen koningin Sophia (17 Juni), werd de »Sophia-stichting" te Scheveningen weder voor kinderen, die alleen door zeelucht en zee baden kunnen genezen, geopend. Reeds werden enkele kinderen opgenomen. In de eerstvolgende dagen wordt een vijftigtal verwacht. Naar wij vernemen, zal in November a. s. een onderzoek worden ingesteld naar de bekwaamheden van rijkstelegraafambtenaren in den postdienst. (Dagbl.) Zondag werd, in tegenwoordigheid van vele leden der medische faculteit en van verschillende vertegen woordigers van het hoofd-comité, te Amsterdam de internationale koloniale geneeskundige tentoonstelling geopend. Door de departementen der Maatschappij »tot Nut van 't Algemeen" zijn tot nieuwe leden van het hoofdbestuur gekozen de heeren W. F. Loman, prof. J. P. Moltzer en P. H. Testas, die zich deze kenze hebben laten welgevallen. Bij de commissie van advies van het Centraal- Comité der antirevolutionaire kiesverenigingen is, op haar schrijven aan de hh. mr. Van Berckel en mr. Modderman, van laatstgenoemde geen antwoord inge komen, maar van mr. Van Berckel een zoodanig, dat de commissie evenals de centrale kiesvereeniging «Ne derland en Oranje" te Delft, van oordeel is, dat de candidatuur van mr. Van Berckel dient te worden gesteund. Wij hadden van deze comedie geen anderen uitslag verwacht. Officiéél zal men den katholieken candidaat steunenOf hij echter zal gekozen worden Aan de depart. Gymnastieksehool te Dordrecht ontvingen in het afgeloopen jaar 602 jongens en 134 meisjes onderricht. Van de 64 personen, welke van Mei '82 tot Mei '83 aan de inrichting van heilgym nastiek in behandeling waren zijn reeds 43 geheel hersteld. De patiënten leden hoofdzakelijk aan ver kromming van den ruggegraatafwijkingen van de sclioudei bladen en plaatselijke of algemeene spierzwakte. Gedurende de Internationale Visscherij-tentoon- stelling te Londen zal een reeks wetenschappelijke voordrachten gehouden worden door Engelsche geleer den en éen Nederlander, den Utrechtschen hooglecraar dr. A. A. W. Ilubrecht, die een verhandeling zal voordragen over «oestercultuur en oestervisscherij", O -Indie. Overgeplaatst van Bodjonegoro (res. Rem bang) naar Sitoebondo (res. Bezoeki), de opz. 4 e kl. P. Elenbaas. Beroepen te Wissekerke ds. J. F. De Later, predikant te St.-Annaland. De rekening der Diaconie te Ellewoudsdijk over 1882 sluit met een goedslot van 822,47 y2 blijvende nog te verantwoorden 11,73 rente van 500 nomi naal 2% pet. op het grootboek, over dat dienstjaar, op de rekening pro memorie uitgetrokken. De heer G. J. Van Hemert, cand. bij bet prov. kerkbestuur van Zeeland, heeft voor het beroep naar 's-lleerenhoek bedankt. Z M. heeft met ingang van 19 April een pen sioen verleend van 100 'sjaars aan J. I. Van Lut- senburg, te Leiden, wed. \an L. C. Meijer, in leven emer. predikant der Herv. gemeente te Hor.teiiisse.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1