1883. N°. 70. Zaterdag 16 Juni. 70stc jaargang. VERKIEZING-, Afloop verkiezing Tweede Kamer: Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Wetenschap, Kunst en Letteren. Landbouw en Veeteelt. Rechtzaken. Tentoonstellings-kro niek. GOESCHE De uitgave dozer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke hommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat zij ven het stembu reau alhier ontvangen hebben de processen-verbaal van inlevering en opening der stembrieljes ter verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Genernal, op 12 en 14 Juni 1833, waaruit" blijkt, dat van de 1783 uitgebrachte geldige stemmen op zich vereenigd heeft de heer: Jhr mr. A. F. DE SAVORNIN LOHMAN 1311, zoodat deze gekozen isvoorts, dat gemelde processen- verbaal ter Secretarie voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd, terwijl afschriften te gewoner plaatse zijn aangeplakt. Goes, den 15 Juni 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 15 Juni 1883. Goes. Uitgebracht 1806 stemmen. Van onwaarde 23. Geldig 1783 Volstrekte meerderheid 892. Herkozen jhr. mr. A. F. DE SAVORNIN LOHMAN (a.) met 1311 st. De heer W. J. Van Gorkom (1.) verkreeg er 437. Alkmaar. Uitgebracht 2332 geldige stemmen. Her kozen mr. J. L DE BRUIJN KOPS (1.) met 1336 st. De heer W. Bos (kverkreeg 044 st. en de heer M. A. De Savornin Lohman (a.) 332 st. Middelburg. Uitgebracht 2195 geldige stemmen Her kozen mr. P. C.'T IIOOFT (a.) met 1250st Jhr. mr. W. J. Snouck Ilurgronje (1.) verkreeg 940 stemmen. Doekum. Uitgebracht 2196 geldige stemmen. Her kozen mr. W. A. BERGSMA (1.) met 1138 st. Mr U. H. Huber (a.) verkreeg 1053 stemmen. De uitslag der verkiezingen is dus dat de liberalen twee plaatsen hebben verloren, die door de antirevo lutionairen gewonnen zijn. Valt de herstemming te Delft in liberalen geest uit wat te verwachten is, aangezien de heer Modderman met een katholiek in herstemming komt dan wordt de stand der partijen: 46 liberalen, 19 antirevolutionairen, 17 katholieken en 4 conservatieven. De meerderheid is dus nog altijd aan de zijde der liberalen en in zooverre heeft dus deze verkiezing geen ander resultaat gehad dan bevestiging van den be- staanden toestand. Nochtans is het niet te ontkennen, dat de liberale partij opnieuw verzwakt is. Nauwere aaneensluiting van hare leden zal daarom meer dan ooit noodzakelijk zijn. Benoemd tot rijks-ontvanger te 's Gravenpolder de heer A. H. Bosman, thans te Battum (Ameland). Benoemd tot gemeente-secretaris te Poortvliet de heer P. Laban, commies ter secretarie te Tolen. Het salaris bedraagt 400. Pensioen verleend aan A. Buijterse, gewezen brieveng. te Oosterland, ten bedrage van ƒ150 'sjaars; L. Lindhout, gewezen postbode te Oud-Vosmeer, ten bedrage van ƒ92 'sjaars. De Minister van binnenlandsche zaken heeft be paald dat de herstemming voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Delft zal geschieden op Dinsdag 26 Juni a. s. Volgens de «Ned. Financier" zal op de a. s. vergadering van aandeelhouders der stoomvaartmaat schappij «Zeeland", den 18 dezer te Amsterdam te houden, worden voorgesteld, na belangrijke afschrij vingen, het dividend over het afgeloopen jaar te be palen op 5*/w pet. De rijksmiddelen hebben in Mei opgebracht f 8,776,754,72 tegen f8,545,417,98 in Mei' 1882. De opbrengst der vijf eerste maanden van dit jaar beloopt f 41,280,099,40 tegen f 41,122,854,27 in gelijk tijdvak van 1882. Onlangs is ook door ons meegedeeld, dat een aantal ingezetenen van Zwolle zich tot den Minister van fi nanciën hebben gewend met een verzoekschrift het daarheen te leiden, dat alleen de quitantiën van hon derd gulden en daarboven van zegel voorzien behoefden te worden. Dezer dagen is den adressanten te kennen gegeven, dat hun verzoek vooralsnog niet in gunstige overweging kan worden genomen. Het Hbl. verneemt, dat aan elk van de visschers- meisjesdie op uitnoodiging van het bestuur der Londensche visscherij-tentoonstelling (onder bescher ming van den prins van Wales) onder geleide van Nederlandsche dames de opening dier tentoonstelling hebben bijgewoond, door den markies Van Hamilton, voorzitter van het receptie-comité, en zijn vrouw, een medaille in keurig étui is vereerdals souvenir aan die plechtigheid. Door het College van de Zeevissche- rijen is daarbij gevoegd een photographie, voorstellende de vijf Nederlandsche visschersmeisjes. Ook te 's-Gravendeel was door eenige kwaad- gezinden omstreeks 9 uurhet uur van aanvang der school, liet valsch gerucht uitgestrooid, dat al de kin deren op de openbare school opnieuw moesten gevac cineerd worden. In een oogwenk deed dit gerucht de ronde, en tal van ouders snelden op de school aan om hunne kinderen terug te balen. De onderwijzer trachtte hun al duidelijk te maken, dat er volstrekt niets met hunne kinderen zoude ge beuren sommigen vertrokken om direct wepr in ge zelschap van anderen terug te komenja er waren moeders, die tot driemaal naar de school zijn geloopen en voorgaven dat zij hunne kinderen niet doodgemarteld wilden hebben. Verscheidene kinderen die nog r.iet in de school waren werden teruggeroepen en thuis gehouden. Het vermoeden ligt voor de hand als 't ware, dat het een beraamd plan is geweest; van wien laat zich gissen. Vele kinderen die bang waren gemaakt liepen schreiende naar huis, maar werden direct door hunne meer ontwikkelde ouders naar de school teruggebracht. (N. R. Ct.) Met zekerheid kunnen wij melden, dat de'Ver- eeniging van leeraren in het boekhouden te Amsterdam heeft besloten, om, in navolging van de vereeniging »Mercurius" te Rotterdam, in de maand November e. k. aan jongelieden gelegenheid te geven examens afteleggen in boekhouden, bandels correspondentie enz. Deze examens zullen alleen door deze vereeniging wor den afgenomen, en niet, zooals vroeger is gemeld, met samenwerking der vereeniging «Voorwaarts" te Am sterdam. Voor de duizenden, die bijgedragen hebben om het lot te verzachten van de nagelaten betrekkingen der slachtoffers van de ontploffing der kiuitfabriek bij ■Muiden op 19 Jan. jl., is het waarschijnlijk niet van belang ontbloot, te vernemen dat de 50 a 60 arbeiders dier fabriek al den tijd dat de fabriek braak ligt liet volle werkloon hebben ontvangen en hun dit tot uit. Juni wordt uitgekeerd. Ook de weduwen der arbei ders, die bij de ramp om 't leven kwamen, ontvingen het loon dat hun echtg«nooten verdienden. Na uit. Juni treedt de regeling in werking, vast gesteld door het comitédat zich belastte met liet creëeren van een fonds voor deze hulpbehoevenden. Iedere weduwe ontvangt dan f 2 per week, zoolang zij leeft en al of niet hertrouwt. Voor de kinderen wordt f 1,25 's weeks uitgekeerd tot hun 23e jaar. De rente van het bijeengebrachte kapitaal moet, naar verzekerd wordtniet geheel voor deze uitkeeringen voldoende zijn, doch wordt door de eigenaren der fabriek, de familie Bredius, onbekrompen gesuppleerd. Een particulier schrijven uit Vardoe dd. 30 Mei van den komm. der «Willem Barents," door een in gezetene van Utrecht ontvangen, meldt het volgende «Na een zeer voorspoedige reis van 21 dagen kwamen wij in welstand te Vardoe aan. Van de «Varna" hier niets bekendevenwel maakt men zich over 't alge meen hierover niet ongerust. De ijsberiebten zijn gun stig; een telegram van Hammerfest meldde mijPro bably Novaya Zemlya approachable. Toen de Koning van Siam bij zijn verblijf te Batavia ook het gymnasium Willem III bezocht maakte deze instelling zulk een goeden indruk op hemdat hij eene som van tienduizend gulden in handen van het college van curatoren stelde om deze som soliede te beleggen, opdat van de rente steeds de zoon van een overleden verdienstelijk Indisch ambte naar de lessen dezer inrichting van middelbaar onder wijs zou kunnen bijwonen. In de kerk der Doopsgezinde gemeente alhier zal op Zonc'ag 17 Juni, voormiddags 10.15 uur, op treden ds. Joli. Dyserinck van Vlissingen. Nisse. Door stemgerechtigde leden dezer gemeente is een drietal van predikanten gekozen, om daaruit een beroep te doen ter vervulling der vaceerende plaats. Het genoemde drietal bestaat uitConradi te Honte- nisse, Popta te Domburg en Mans te Breskens. Voor het beroep naar de Ilerv. gemeente te Kort- gene heeft de heer J. Wisse te Garijp bedankt. (M. Ct.) Voor het beroep naar Oud-Vosmeer c. a. heeft ds. J. L. De Heer, te Nootdorp, bedankt. Bath. Bedankt voor het beroep naar de Ilerv. ge meente alhier door den candidaat F. S. Salverda. Blijkens den staat van de bijzondere scholen voor Christ, onderwijs in Nederland in het jaar 1883 telt heel ons land op zijn 4 millioen inwoners in Gro ningen 32, Friesland 67, Drente 8, Overijsel -11, Gel derland 56, Utrecht 28, N.-Hol!and 53, Z.-Holland 85, Zeeland 21, N.-Brabant 15, Limburg 1 Chr. scholen. In 't geheel 377 scholen, waaronder van vereeni- gingen 180; kerkelijke, ook diaconiescholen, 111. Voor eigen rekening 26; enkel voor meisjes 11. De Ver eeniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs steunt 171; die voor Geref. Schoolonderwijs 28 scholenvoor uit- gehr. lager onderwijs zijn er 119 scholen. Het getal onderwijzers, onderwijzeressen en kwee- kelingen is bijna 1500; dat der leerlingen ongeveer 57 000. Sonunige der scholen zijn nagenoeg 1 eeuw oud; wellicht zijn er ecliter, o. a. te Amsterdam, nog oudere te vinden. Van 18511860 werden gesticht-: 35 Christelijke scholen; van 18611870 94scholen; van!871—1880 107 scholen en sinds 1881 28 scholen. Z. M. beeft aan dr. A. T. Van Aken, inspecteur van het middelbaar onderwijs, eervol ontslag verleend als schoolopz. in het district 's-Gravenhage. Sara Bernhardt is te Stockholm vijf malen als Fedora opgetreden en behaalde een enorm succes. Na elke voorstelling kreeg zij een serenade. Koning Oscar, die elk der vijf avonden aanwezig was, schonk haar de gouden medaille en een kroon van brillanten met de inscriptie: «Literis et Artibus." Aan den wedstrijd, uitgeschreven door de lieder tafel «Zanglust" te Amsterdam, nemen 37 binnen-en buitenlandsche zangvereenigingen deel met ongeveer 2300 zangers. Kapclle. Was liet eenige dagen geleden voor velen alhier een genot de kersaboomen als met een wit kleed overdekt te zien van al de bloesems, nog meer genot smaken de eigenaars dier boomen nu zij hun gewas voor een ongeleend hoogen prijs hebben ver kocht. De verkooping toch der kersen uit eenige boom gaarden alhier, ten overstaan van verschillende nota rissen gehouden, heeft opgebracht circa duizend gulden ionder de 10 pet. verhooging. Indien men nu nog weet dat voor nog vrij wat meer waarde ondershands is verkocht en voor eigen consuintie wordt gehouden, en dat de arbeidsloonen, voor dat de kersen tot afleveren gereed zijn, op een derde der koopsom kunnen gerekend worden; eerst dan kan men beseffen welk een rijke bron van inkomsten die fruit voor onze gemeente is. In het geheele 4e district of het zoogenaamde land van Cadzand staat de oogst prachtig, behalve het vlas, dat dooi de koude Meinachten zeer veel ge leden heeft. De aardappelen staan heerlijk en beloven veel. Z. M. de Koning heeft uit zijn particuliere kas een jaarlijksche subsidie van f1400 toegestaan aan de Luxemburgsche «Société royale d'Agriculture" om te dienen tot aanmoediging van verbeteringen in den landbouw. Z. M. was zoo voldaan over de tentoon stelling te Ettelbrnek, dat hij besloten was een aantal landbouwwerktuigen als premien bij den volgenden wedstrijd beschikbaar te stellen. Een vijand van de kerseboomen is dezer dagen te Camp, aan den Rijn ontdekt, waar hij grooten schrik verspreidt, want in die streek is een kerseboom dikwijls een klein kapitaal. Het is een klein zwart kevertje, dat gaten boort in de stammen der kerse boomen en er reeds een aantel heeft doen sterven. De kever doorboort den stam tot op het merg, gaat, zoodra hij daaraan kornt, terug, en begint een weinig verder zijn vernielingswerk opnieuw. Zoo wordt de boom, door de meestal zeer talrijke insecten, zoo vol gaten gemaakt als een zeef en sterft weldra. De gaten zijn ongeveer zoo groot, als een speldekop. Te Boppard heeft het insect zich ook reeds vertoond. Voor veehouders die voornemens zijn in de vol gende maand op de te Hamburg te houden tentoon stelling vee te exposeeren, is het van belang kennis te nemen van de door de Pruisische regeering aan de Commissarissen des Konings gerichte missive, in hoofd zaak inhoudende, dat elk uit Nederland ingevoerd stuk vee moet begeleid zijn door een attpst van den burge meester der plaats van herkomst, vermeldende ouder dom, geslacht, kleur enz., benevens de verklaring, dat aldaar geen longziekte, mond-, klauwzeer, noch eenige andere besmettelijke veeziekte heeischt of binnen de laatste zes maanden geheerscht heeft. Verder behoort aan de Pruisische regeering mins tens acht dagen te voren dag en uur van invoer te worden opgegeven. Kantongerecht te Goes. Heden werden de volgende vonnissen gewezen tegen F. De V., te Goes, beklaagd van het uiten van scheldwoorden^ veroordeeld in een geldboete van 0,50 subs. 1 dag gev.straf. G, De J., te Ovezand, beklaagd van het in verkeerde richting berijden van de Kleine Kade te Goes, ver oordeeld in een geldboete van ƒ1, subs. 1 daggev.straf. C. De B. en P. v. L., te Hansweerd, beklaagd van het als beboerende tot de brandweer bij 't eerste gerucht van brand niet dadelijk volgen van de spuit, veroor deeld in een geldboete van 3, subs. 2 dagen gev.straf. C. V. en II. De K., te's-Heer Arendskerke, beklaagd van het in gesloten jachttijd bejagen van eens anders jachtveld, zonder machtiging of vergunning, veroordeeld in 2 geldboeten van ƒ10, subs. 3 dagen gev.straf voor elke boete. C. v. D., te 's-Heerenhoek, A. D., en P. V., te Ove zand, beklaagd van het herstellen van wildstrikken, veroordeeld in een geldboete van 30, subs. 5 dagen gev.straf. M. B., te Hoedekenskerke, P. V., te Heinkenszand, beklaagd van als boven, veroordeeld in een geldboete van ƒ20, subs. 3 dagen gev.straf. A. IC. en M. IC., te Bergen-op-Zoom, beklaagd van bet bevisschen van de Schelde zonder het vereisclite con sent, veroordeeld no. 1 in een geldboete van ƒ10, subs. 1 dag gev. straf', no. 2 in een geldboete van f 4,50 subs. 1 dag gev.straf. C. S., te Wolfertsdijk, beklaagd van het rapen van voorwerpen van een zeedijk, veroordeeld in een geld boete van f\, subs. 1 daggev.straf. J V. d. P. en M. T., te Kwadendamme, beklaagd van het rapen van schelpvisch van een zeedijk, veroordeeld in een geldboete van 10, subs. 1 dag gev.straf. M. R., te Baarland, beklaagd van het werpen van asch buiten de daartoe bestemde bakken, veroordeeld in een geldboete van ƒ1, subs. 1 dag gev.straf. P. V. K., te Goes, beklaagd van het beschadigen van de beplanting van een weg te Goes, veroordeeld in een geldboete van ƒ3, subs. 3 dagen gev.straf. Tegen II. S., kleermaker te Middelburg, be klaagd van in den nacht van 7 op 8 April jl. in de woning van zijn vroegeren patvoon P. C. B. op den hoek van den Langedelft en den Burcht, opzettelijk 3 spiegelruiten te hebben ingegooid, is door het O. M. bij de arrondissementsrechtbank te Middelburg 4 maanden celstraf en f 50 boete geeischt De beklaagde heeft zijne schuld erkend. Arrondissements-rcchtbank te Middelburg. Door de rechtbank zijn op 15 Juni 1883 veroordeeld: A. De J., 16 enG. De J. 12 jaren, beiden te Goes, wegens bedelarij de le tot drie dagen cel en de 2e vrijgesproken. N. O., 14 j., te Goes, wegens bedelarij tot drie dagen cel. J. B., 22 j., timmerman te Goes, wegens diefstallen tot drie maanden cel. J. P. R., 34 jsigarenmaker te Middelburg, we gens beleediging van een bedienend beambte tot 15 dagen cel en f8 boete. T. Van A. Lz., 19 j., te Ierseke, wegens verzet tegen de politie tot 15 dagen cel. J. D27 j., slachter te Yzendijke, wegens belee diging met woorden tot eene geldboete van f16. F. A A 31 jwerkman, W. F. A., zonder beroep en A. E. H., 17 j, zonder beroep, allen wonende te Ter-Neuzen, wegens diefstal, de le en 2e tot 15 dagen cel en de 3e vrijgesproken. Naar wij vernemen, heeft de Ilooge Raad in de zaak tegen mr. Bahlman beslistdat er nog geen voldoende aanwijzing van schuld bestaat, en mitsdien een nader onderzoek bevolen. (Art. 86 wetboek van strafvordering). (Vad.) 'MnraMMMMnMnsawaMBaBBMiauiHOTaiMaMMMMMlMMMMMi VIII. Amsterdam, 14 Juni '83. Denkt niet, waarde lezers, dat, wanneer ik met u nu en dan een kijkje in bet hoofdgebouw wil nemen, het mijn plan is een beredeneerden catalogus te gaan schrijven. Verlangt gij dit, welnu, neemt een teug uit den geleerdheidsbeker, dien sommige grooto bladen aanbieden, in den vorm van beschouwingen over aller lei artikelen en fabricaten, men kon daar compleet colleges in warenkennis volgen. Wie er lust in heeft doe het. Ik voor mij stel er weinig belang in of de geconserveerde carbonnaden van A lekkerder zijn dan die van B., hoe chocolaadjes of wollen dekens of laarzen gemaakt worden. Ik praat maar zoo wat heen, geef mijne oogen ter dege den kost, en werp mij slechts bij uitzondering in de armen der geleerdheid; (soms kan men er niet buiten). Maar wat er bijzonders, vreemds, zeldzaams hier en daar te zien is, daarop zal ik zoo vrij zijn uwe aandacht te vestigen, en ver zoek u dan mij heden te volgen in het hoofdgebouw, waar we natuurlijk het eerst een blik werpen op de Nederlandsche afdeeling. Bij het binnenkomen der zaal merken wij terstond op, dat de meest uiteenloopende zaken bier bij elkaar staan. Eene zonderlinge, maar niettemin interessante vertooning is het fraaie salonnetje rechts, keurig ingericht, maar toch volstrekt niet tot receptiekamer

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1