j3. N°. 69. Donderdag 14 Juni. Een tafereel der toekomst. 7) FEUILLETON. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rechtzaken. Landbouw en Veeteelt. Wetenschap, Kunst en Letteren. Buitenlandsch Overzicht. -CS=t^CP<l^CS^- GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotteidam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 13 Juni 1883. Bij de gisteren gehouden verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer zijn alhier ingeleverd 210 biljetten. Het aantal kiezers in deze gemeente be draagt 270. Door onderscheiden handelaren hier ter stede is een adres aan de directie der Maatschappij tot Expl. van St. spw. gericht, inhoudende het verzoek om de dienstregeling op het Zuidernet in dier voege te wij zigen, dat de trein, die om 1.50 nm. van Rotterdam (beurs) naar Rozendaal gaat, in correspondentie worde gebracht met den trein, die te 3 uur van laatstge noemd station naar Vlissingen vertrekt. Bij de be staande regeling komt de Rotterdamsche trein te 3.3 te Rozendaal aan, zoodat men drie minuten te laat arriveert om van den Vlissingschen trein gebruik te kunnen maken. Met het oog op dit minieme tijdsver schil schijnt het niet onmogelijk bedoelde aansluiting in het leven te roepen en hierdoor zouden, zooals adressanten betoogen, de Zeeuwsche bezoekers der Rotterdamsche beurs zeer gebaat worden, daar zij zich dan dadelijk na afloop der beurs huiswaarts kunnen begeven, waardoor zij tijd en geld kunnen besparen. De maatschappij tot exploitatie, die zich zoo zeer be ijvert om haren dienst ten meesten gemakke van het publiek in te richten, zal zeker bereid zijn den wensch van de verzoekers in te willigen. Zonder de belangen van het internationaal verkeer te schaden, schijnt zulks toch te kunnen geschieden, terwijl het belang van het locaal verkeer ten zeerste voor den maatregel pleit. Ierseke. Van de hitte van den verkiezingsstrijd is hier als gewoonlijk weinig melkbaar geweest. Het onderstaande briefje's morgens voor de verkiezing aan bijna alle kiezers thuis bezorgd, is zoo al het eenige wat van den strijd opgemerkt is »M. Bij dezen verzoeken wij U vriendelijk maar drin gend tevens om morgen 12 dezer in het belang van ons dierbaar vaderland ter stembus te gaan en te stemmen op jhr. De Savornin Lobman. (get.) P. Van Vlaanderen. J. Molhoek." Met zekerheid kan worden medegedeeld, dat de nieuwe mailboot te Glasgow, voor de stoomvaartmaat schappij «Zeeland" in aanbouw, in overleg met de koninklijke familie, iuplaats van «Prinses Wilhelmine" te worden genaamdzooals aanvankelijk gedacht en vastgesteld wasthans definitief zal heeten Willem Prins van Oranje", alzoo naar den overleden kroonprins. De Min. van Oorlog heeft bestemd tot kapt. voor speciale diensten K. K. Den Exter van den Brink van het 8e reg. inf. Bij besluit van het gerechtshof te 's-Gravenhage van 12 dezer is benoemd tot deurwaarder bij de arrond. rechtbank te Middelburg, ter standplaats Ter- Neuzen, Arnoldus Huineman, notarisklerk te Ter-Neuzen. De Dordrechtsche Ct. meldt een incidentdat in verband met de vaccine-quaestie der laatste dagen aan eene verkiezings-manoeuvre doet denken die al het voorgaande verre overtreft. Maandagmorgen werd te Dordrecht, terwijl de scholen allen aan waren, het gerucht verspreid, door wien is natuurlijk niet bekend, dat dien ochtend de kinderen op (2000 jaren n. C.) Uit het Hoogduitsch. Op de voorlezing van dit ijzingwekkende oorlogs bulletin volgde eene stilte van eenige minuten, die alleen verbroken werd door de stemmen van de kleine mulatten, die kibbelden om het bezit van een klein kistje, dat zij in het rooksalon hadden gevonden. Daar het op zijde van een kruk was voorzien, hielden zij het voor een orgel, zooals zij er tehuis een hadden, en nadat de grootste den anderen door een krachtigen stoot had weggeduwd, begon hij aan de kruk te draaien. Daar klonken eensklaps hard en duidelijk, op een toornigen toon gesproken, de woorden: »Wat duivel, moet jij hier?" »Wel, oompje, dat moest ik u liever vragen." Als een tijger op zijn prooi, sprong baron Von Ben- neberg op de phonograaf los om haar aan de kinderen te ontnemen. De graaf pakte hem echter bij den arm en sprak: »Hé, baron, wat brengt u zoo buiten u zei ven? Gij doet door uwe handelwijze vreemde dingen van u ver moeden Waarom wilt gij dit instrument beletten, een gesprek terug te gevendat het toevallig opge nomen heeft?" »Ik ik ik heb een afschuw van die ellendige phonografen, het is een duiveische uitvinding, het maakt de verschillende gemeentescholen moesten worden gr- vaccineerd. Als een loopend vuurtje schijnt dat beweren de ronde te hebben gedaan, want weldra vertoonden zich tal van ouders voor de schoolgebouwen hunne kinderen terugeischendeonder de verschrikkelijkste bedreigingen tegen de doctoren, die de operatie moesten bewerkstelligen. Het baatte niet, dat de onderwijzers persoonlijk verklaarden, dat t>r geen sprake van vac cineeren was, en de onderwijzers waren eindelijk ge noodzaakt tegen half elf de kinderen aan de ouders aftestaan die zich ijlings met hunne spruiten huis waarts spoedden. Dat men hier met eene kiesmanoeuvre, en wel met eene hoogst lakenswaardigete doen heeft, zou wel licht af te leiden zijn uit eene uitdrukkingdie men voor de school van den heer Schotelvan een der mannen onder de menigte, heeft opgevangen, namelijk dezeMorgen (de verkiezingsdag) zal het beslissen of de kinderen zullen worden gevaccineerd al dan niet. Eene aanbeveling aan alle ouders, om zich nimmer door soortgelijke praatjes te laten opwindenschijnt niet ongepast, daar geen ouder, wie hij ook zij, kan ge dwongen worden om zijne kinderen te laten revac- cineeren. Namens een groot aantal ingezetenen van Su riname werd dezer dagen aan jhr. C. A. Van Sype- steinoud-gouverneur van Surinameeen prachtig zilveren pièce de milieu met daarbij behoorende zij stukken als souvenir aangeboden. Z. M. heeft f500 beschikbaar gesteld voor prij zen uit te loven bij den schietwedstrijd van Noord- brabantsche schutterijen, dit jaar te houden. Ook de leden van de Tweede Kamer z jn opge roepen, tegen Woensdag 20 Juli a. s., tot vaststelling van een adres van rouwbeklag wegens bet overlijden van II. K. H. prinses Marianne. Vrij talrijk zijn de gevallendat heeren die benoemd waren tot lid der jury voor de Internationale Tentoonstelling te Amsterdamdaarvoor hebben be dankt. Volgens het Rott. Nbl. schuilt de reden daarvan in een verschil van gevoelen tusschen de Regeering en de tentoonstellingscommissieover de vergoeding van de kosten. De eerste beweert dat in het subsidie van f 150,000 alles begrepen is, wat de Nederlandsche schatkist aan de tentoonstelling ten koste kan leggen laatstgenoemde beweert dat de regeering, die zich het recht bedong om de jury te benoemen, de kosten, op die jury vallende, ook voor haar rekening moet nemen en velen weigeren nu, hangende dat geschil, de risico te loepen, dat zij de vrij groote onkosten, waarop hun het eerewerk in elk geval te staan komt, geheel voor eigen rekening zouden moeten nemen. Bedankt voor het beroep naar Kattendijkc door dhr. L J. Blanson Henkemans, cand. te Utrecht. Beroepen bij de Christ. Ger. gemeente te Nieuw- dorp ds. P-. B. Van den Hoorn te Dussen (N.-Brabant). Beroepen te Arnemuiden de heer G. I. Van Hemert, cand. bij het prov. kerkbestuur van Zeeland. Het kort verslag van den staat der school- onderwijzers-weduwenbeurs in Zeeland over 1882 wijst mij altijd zenuwachtig, als ik zoo'n kist maar zie." «De heer VonFriedland schijnt aan dezelfde zenuw zwakte te lijden", zeide de graaf, ironisch lachend op den bankier wijzende, die bleek als de dood met een kwaad gezicht in zijn stoel achterover leunde en zijn neef met een verschrikkelijken blik aankeek. »Ja, inderdaad", stotterde Friedland, ik gevoel mij niet wel de hitte in de zaal, de zenuwachtigheid over den uitslag, ik moet mijn excuses maken, dat ik zoo plotseling vertrek." »Ik verzoek den heeren nog maar zoolang te willen blijven tot de phonograaf ons dit belangrijke gesprek heeft medegedeeld", zeide de graaf op ijskouden toon; »gij weet, dat men het instrument niet in de rede mag vallen, wanneer het eenmaal is beginnen te spreken." Met vaste hand vatte de graaf nu zelf de kruk aan en luid en duidelijk werd het gesprek uit het rook salon herhaald. Toen het laatste woord was wedergegeven, maakte de graaf Van Lilienstein eene stijve buiging tegen de beide heeren en wenschte hun eene «goede reis." Zonder afscheid te nemen slopen beiden heen. Op hetzelfde oogenblik opende zicli de portière van eene andere deur en uit de zware plooien trad Wanda over den drempel. Allen wendden hunne blikken naar de lieve verschij ning. De moeder vloog met open armen naar haar toe en drukte haar liefdevol aan het hart. Toen zij zich uit de omarmingen van haar vader had losgemaakt, bemerkte men eerst dat zij niet alleen gekomen was. Met een liefelijken blos vatte Wanda haar metgezel, die in de deur was blijven- staan en aan, dat er thans 41 weduwen zijn, waarvan 38 het volle pensioen van 100, de 3 andere slechts08,40 ontvangen. Er zijn 140 leden, die/"ÏOSI gecontribueerd hebben, 'twelk, met de ƒ2178 vast inkomen en de provinciale toelage van 829,22, aan ontvangsten een som geeft van 4058,22. De uitgaven daarentegen heliepen 4238.40, zoodat er een nadeelig saldo van ƒ180,18 overblijft. De vermoedelijke ontvangsten en uitgaven voor 1883 wijzen aan. dat er, om aan de verplichtingen te kunnen voldoen, een subsidie van f 1216,60 aan de provincie is moeten aangevraagd worden. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank zijn gisteren veroordeeld, tevens in de kostenJ. V., 27 j., boerenknecht te Zaamslag, wegens mishandeling tot 15 dagen cel en 3 boeten ieder van f 8 J v. d. V., 42 j., arbeider te Breskens, wegens mishandeling tot een geldboete van f 12; M. B., 22 jsjouwer te Middelburg, wegens beleedi- ging van een bedienend beambte tot eene geldboete van 8 F. G. J. S., 56 j., commies-ontvanger der in- en uitgaande rechten en accijnzen te Koewacht, wegens mishandeling tot eene geldboete van f 50; J. v. d. V., 13 j., arbeider te Vrouwepolder, wegens brandstichting tot 8 dagen celJ. F., 17 j., landmans- kneebt te Westkapelle, wegens mishandeling tot 15 dagen cel en 8 boeteA. L. 21 j., landmanszoon te Zoutelande, wegens mishandeling tot 15 dagen cel en 8 boete. Naar men ons meldt, heerscht ook te Wemel- dinge de varkensziekte in hooge mate. Vele varkens zijn reeds na eene ziekte van enkele dagen daaraan bezweken. De landbouwer C. D. verloor er reeds vijf. Wij raden een ieder aan, zoodia zich de ziekte bij hunne varkens openbaart, zich toch onmiddellijk tot den naastbijzijnden veearts te wenden om hulp. In den oostelijken hoek van Zuid-Beveland staat de oogst (met enkele uitzonderingen) prachtig te veld ook de aardappelen beloven veel, terwijl de laatst ge vallen regen vooral gunstig zal werken op de moes groenten, die wegens de droogte tot heden nog niet veel beteekenen. (N. R. Ct) Goedkoope appelen en peren zijn dit jaar te verwachten, daar 't zich laat aanzien dat er overvloed van zal zijn. In de Neder-Betuwe ten minste zijn de boomen buitengewoon zwaar geladen. De kersen worden daar naar schatting aan den hoorn tegen 4 de 50 Ned. pond verkocht. (D.) Gisteravond had onder begunstiging van goed weder in den tuin der sociëteit V. O. V het eerste zomer- concert plaats, gegeven door het muziekkorps der dd. schutterij te Middelburg, kapelmeester de heer De Jong. Over het algemeen mag deze uitvoering wèl geslaagd heeten, al valt het niet te ontkennen, dat de muziek af en toe wat zwak klonk. Het was echter jammer, dat zoo weinig niet-'eden der sociëteit gebruik maakten van deze gelegenheid om tegen eene matige entree zoowel van de muziek als van den tuin te zeide, terwijl zij met hem in het volle licht der olec- trische zon trad «Vader, moeder, ik breng u hier een zoonmag ik u mijn echtgenoot, dr. Erich Werner, voorstellen. Ik bid u neem hem vriendschappelijk in uw kring op". De beide ouders heetten den jongen geleerde har telijk welkom. Op blijden toon verteldon toen ae jonge lieden, dat zij reeds in het eerste uur van hunne luchtreis besloten hadden elkander voor het volgend leven toetebehooren. »Toen", sprak Wanda, «stelde Erich mij voor, mij mijne nieuwe woonplaats te toonen en wij vlogen re gelrecht naar Poolstad O, wat is het daar heerlijk, als men uit onze verstikkende atmospheer komt Een prachtig noorderlicht schitterde juist over de ijs velden, waarover wij heenzweefden, om ten slotte in Poolstad aan te komen. Daar stapten wij uit onzen ballon en wandelden door de prachtige straten, en toen!" «Ja toen, waarde ouders", viel Erich zijn jong vrouw tje in de rede, «toen kwam dat gedeelte van onze reis, waarvoor ik u vergeving most vragen «Toen wij voorbij het stadhuis kwamen, stelde ik Wanda voor ons maar dadelijk te laten inschrijven. Daar onze liefde en onze verloving zoo geheel aan den ouden tijd herinnert, moest ten minste de voltrekking van het huwelijk op eene nieuwe manier geschieden. Als echte vrije burgers van de groote republiek der natuurvor- schers en geleerden, die thans hare heerschappij over den gansehen aardbodem uitbreidt, hebben wij het recht ons uit alle oorden van deze rijke planeet en uit alle ontwikkelingsperioden der maatschappij liet profiteeren. Wat meer belangstelling in hunne pogingen om liet Goesche publiek te doen genieten hadden de heeren, die het feest organiseerden, wel verdiend. Wij hopen dan ook, dat een volgend maal de opkomst grooter zal zijn, ook ten bewijze, dat het Middelburgsche korps hier goed staat aangeschreven. Dinsdag is echter voor velen geen geschikte dag voor dergelijke festivi teiten, waarom dan ook, naar wij vernemen, besloten is de volgende concerten op Zondig te doen geven. Wij herinneren voorts nog, dat Zondag a. s. de eerste volksmatinée zal plaatshebben. Alsdan zal op treden het fanfaren-muziekgezelschap van Kruininge. De matinee zal precies te 2 uren aanvangen en is tegen betaling van 0,25 per persoon voor ieder toegankelijk. In Frankrijk's hoofdstad zal eerstdaags een proces behandeld worden, dat gelukkig tot de zeldzaamheden behoort. Een zekere markies de Rays had een nieuw en zeer vruchtbaar eiland ontdekt bij Australië en wilde daar eene volkplanting stichten. Hij wendde zich tot verschillende bankiers, inzonderheid tot de clericalen, en spiegelde hun voor, hoe dit een geschikte gelegenheid was om aan weldenkende katholieken een nieuw vaderland te verschaffen, nu de regeering de geloovigen zoo wreedaardig vervolgde. Hij verkocht stukken grond, nam kolonisten aan en rustte eindelijk een schip uit om dezen overtebrengen. Doch zonder machtiging der regeering mag een schip met zulk een doel niet vertrekken en als ware hij overtuigd, dat deze machtiging niet zoo licht zou te verkrijgen zijn, beproefde hij van uit Antwerpen te vei trekken. Ook dit mislukte en thans viel het oog op Vlissingen, van waar werkelijk de reis, zij het dan ook ter sluiks en met achterlating van een groot deel van het ontgin- ningsmateriëel, werd ondernomen. Men voer onder Amerikaansehe vlag en een honderdtal landverhuizers kwamen op het eiland aan. Weldra blejk dit niets te zijn dan eene zandige vlakte, zoodat er spoedig groot gebrek heerschte en na een paar maanden waren van de honderd circa negentig menschen bezweken, terwijl de overigen een ellendig leven voortsleepten. Eene tweede schip met landverhuizers vertrok uit Italië, doch ook dezen kwamen grootendeels op de jammer- lijkste wijze om het leven. De markies de Rays zelf had intusschen groote kapitalen in handen gekregen. Hij had bons uitgegeven voor den grond, dien hij verkocht, eerst voor vijf frank de hectare, daarna voor tien, voor twintig, en eindelijk voor vijftig frank. Hij maakte de onmogelijkste plannen •van ondernemingen in de nieuwe volkplanting, maar, wel te verstaan, zelf ging hij er niet heen. Thans is hij aangehouden met een tiental zijner medeplichtigen. Was de parlementaire toestand in België sedert eenigen tijd gespannen, het nieuwe kiesrechtontwerp heeft daarin eene gunstige wending gebracht. Deze ontwerpen zijn over het algemeen uiterst gunstig ont vangen en zullen, behoudens kleine wijzigingen, onge twijfeld met groote meerderheid worden aangenomen. Minder rooskleurig schijnt de toekomst, die voor de nieuwe belastingen is weggelegd; doch daar het minis terie van de aanneming daarvan geene kabinetsquaestie zal maken, loopt ook de parlementaire toestand daarbij geen gevaar. In ieder geval zullen eerst de kieswet- schoonste en beste uit te kiezen. Wij beminnen en doen aanzoek evenals in de negentiende eeuw, in dien ouden tijd, maar wij trouwen naar de verstandige wetten van het tegenwoordige en ons huwelijk zal voldoen aan de regelen, die de aartsvaders reeds vóór duizenden jaren daarvoor hebben gegeven Niet waar vrouwtje, ons huwelijk zal niet modern zijn Wanda, wier blik vol stille bewondering op het door geestvervoering schoone gelaat van haar echt genoot rustte, boog zwijgend liet hoofd in gelukzalige toestemming. Terwijl nu moeder en zusters onder vroolijk gesnap het jong getrouwde paar omringden, trad "Van Huijlen op den graaf toe en vroeg hem een oogenblik alleen te mogen spreken. Eenige oogenhlikken later voegden de beide heeren zioh weder bij het gezelschap. Lud- milla, die ze zag aankomen, sprong op en vloog hen tegemoet. De graaf nam haar en Van Huijlen bij de hand en sprak niet van ontroering bevende stem «Moeder, hier breng ik u nog een trouwlustig paarDr. Van Huijlen kwam hierheen, om naar Wanda mede te dingen, maar toen zij te lang weg bleef naar zijn zin, heeft hij ondsrtusschen Ludmilla maar gevraagd. Het nieuwe paar werd met groot gejuich door de familie begroet. Van Huijlen zeide tot Werner, terwijl hij hem hartelijk de hand schudde: «Al heb ik het niet zoo verheven aangelegd als gij en uw vrouwtje, tot de republiek der groote geesten behooren ook wij en wij zullen beiden krachtig helpen aan de uitbreiding harer macht en harer heerschappij op aarde!" EINDE.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1