1883. N°. 68. Dinsdag 12 Juni. W. J. Van 69RKÜM, Na al het over de aanstaande ver kiezing geschrevene nog slechts een enkele aansporing aan onze geestverwanten en aan hen, die het drijven der antirevolutio nairen moede zijn, om trouw op te komen. Niemand verlieze uit het oog, dat, al ware een ongunstige uitslag nog zoo zeker te voorzien, het onverantwoorde lijk van ons zou zijn, zoo wij niet alles deden wat wij kunnen om te too- nen, dat wij met moed en volharding blijven strijden tegen het gevaar der reactie, dat meer en meer over ons va derland dreigt. En al hebben wij in ons district niets te verliezen, laten wij onzen geestverwanten in den lande toonen, dat hun strijd voor het behoud der ware volksvrijheid nog weerklank vindt ook in de zoogenaamde verloren districten. Het zij hier herhaald, dat het geene schande is tegen een overmachtig aantal den strijd te verliezen, maar dat het eene treurige erkenning onzer onmacht zou zijn, zoo wij lauw en moedeloos den strijd ontweken. Laten wij toonen dat in den strijd tegen geestelijke over- heersching en achteruitgang ook wij, Zeeu wen, pal blijven staan. Wij herinneren daarom den kiezers nog, dat de stembus voor de verkiezing van een lid voor de 2e Kamer op Dins dag 12 Juni geopend is van 9 tot 5 uren; dat ieder stembiljet voorzien moet zijn van twee zegels; dat, wanneer een stembriefje mocht zijn verloren gegaan, aan het stembureau een nieuw is te be komen en dat een naam mag worden door gehaald en door een anderen vervangen. Wij dringen bij de liberalen nogmaals op een trouwe opkomst aan en noodigen hen allen uit hun stem uittebrengen op den heer districts-schoolopziener te Goes. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rechtzaken. Landbouw en Veeteelt. Wetenschap, Kunst en Letteren. Buitenlandsch Overzicht. liOKSC -<3<*zC£*C*?G**~ De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau '-^3 van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 11 Juni 1888. Krnininge. De directie van de stoomboot Wal- soorden-VIake zal alle voorwerpen, bestemd voor de tentoonstelling alhier, geheel kosteloos vervoeren, ook voor de terugreisvoor zoover de voorwerpen niet verkocht zijnalleen op den dag der tentoonstelling zelve kan zij geen vee vervoeren, met het oog op den dan verwachten drukken passagiersdienst. Door den gemeenteraad van 's-IIeer Abtskerke c. a. is tot secretaris-penningmeester van de algemeene armbesturen van 's-Heer AbtskerkeSinoulskerke en Baarsdorp benoemd, de heer J. H. Janssen, ontvanger dier gemeente, in plaats van den heer Z. D. Van der Bilt La Motthe, benoemd tot burgemeester. De aanbeveling tot benoeming van een gemeente secretaris te Poortvliet bestaat uit de heeren no. 1 M. Kievit, wethouder te Scherpenisse en no. 2 P. Laban, commies ter secretarie te Tolen, en niet omge keerd zooals door sommige bladen is gemeld. Blijkens het Verslag der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Zieriksee over het jaar 1882 hebben van de 27 in de tabel genoemde »Meestoven" in Schouwen en Duiveland over 1882'83 niet meer dan 12 gewerkt, de 15 overige stonden stil, die te Ooster- land wordt afgebroken. Het totaal in de 12 stoven verwerkte bedroeg 405,845 kilo hardgoed, 9278 kilo racine, 92906 kilo muilen; overgestampte 16533 kilo muilen en 55372 kilo racine. De Oesterhandel te Bruinisse was belangrijker werd daar ongeveer 1 millioen stuks omgezet. De mosselhandel was daar ook aanzienlijk. De fabriek van verduurzaamde levensmiddelen ver keert in staat van bloei. Ook te Haamstede werd zulk een onderneming begonnen, die aanvankelijk wèl slaagt. De M. Ct. verneemtdat de vennooten in de Middelburgsche maatschappij van stoomvaart hebben besloten om aan commissarissen machtiging te ver- leenen tot het voeren van onderhandelingen omtrent het overdoen der zaakindien zich daartoe de gele genheid zal aanbieden. Voorts werd aan commissarissenop hun voorstel, machtiging verleend om de booten der maatschappij ook te laten varen tusschen Rotterdam en Vlissingen, zulks als proef. Voor het opengevallen kantoor der directe be lastingen en accijnzen te Domburg hebben zich nog geen bevoegde sollicitanten aangemeld. Ontvangers en andere ambtenaren dier belastingen, krachtens de bestaande regelen tot die betrekking benoembaar, kunnen zich mitsdien alsnog tot den 20sten Juni e. k. bij het Departement van financiën voor genoemd kantoor aanmelden, onverschillig of zij overigens naar een kantoor der 7e klasse tot mede dinging bevoegd zijn. Voortaan zullen geen commiezen-verificateurs ter benoeming tot ontvanger worden voorgedragen, dan nadat de sollicitant gedurende minstens éen jaar een ontvangkantoor der 9de klasse heeft waargenomen en daarbij heeft getoond de voor die betrekking vereischte geschiktheid te bezitten. In de zitting der Eerste Kamer van Vrijdag deelde de Minister van binn. zaken mede, dat er nog onderzoekingen worden gedaan omtrent het maken van doelmatiger plakzegels. Naar aanleiding der koninklijke boodschap, be richtende het overlijden van prinses Marianne, is de Eerste Kamer ter vergadering opgeroepen tegen Maan dag 18 Juni, 's namiddags te 2 uren. De eerstvolgende oproeping van jongelingen bij het instr.-bataljon te Kampen is bepaald op 27 Ju?ii a. s. Er moeten er zich tegen dien datum reeds meer hebben aangemeld dan geplaatst kunnen worden. Volgens de Berlijnsche bladen heeft de jury voor de tentoonstelling voor hygiëne eene der gouden medailles van de Keizerin toegekend aan het centraal comité der Nederlandsche vereeniging »Het Roode Kruis." Beroepen te Schore en Vlake ds. Bokma, te Zijderveld. Beroepen naar de Chr. ger. gem. te Tolen ds. M. Dee, te Heerjansdam. Het Classicaal Bestuur van 's-Gravenhage heeft besloten bij de Classicale Vergadering het volgend voorstel in te brengen: De vergadering adresseere zich aan de Synode met het verzoek, dat deze zich de zedelijk-godsdienstige belangen van geëmployeerden aan de spoor- en tram- dienst met ernst aantrekke, en pogingen in het werk stelle, opdat aan bedoelde personen meerdere gelegenheid tot zondagsrust en daardoor ook tot zondagsheiliging verzekerd worde en dit besluit door de «Kerkelijke Ct." ter algemeene kennis te brengen, in de hoop dat ook andere Classicale Vergaderingen zich daardoor opgewekt zullen gevoelen zich in gelijken geest te adresseeren. (K. Ct.) De jaarlijksche algem. vergadering der Zuid- Bevel. onderwijzers-vereeniging zal den 13 Juli a. s. te 's-Gravenpolder gehouden worden. Aan mej. L. Sluijters te Kolijnsplaat is, wegens haar vertrek naar Bergen-op-Zoom, op haar verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres in de hand werken. (M. Ct.) Benoemd tot onderwijzeres te lieerde mej. H. L. Leupen, te Zieriksee; tot idem te Buiksloot mej. S. C. Vermere, te Aardenburg. Het «Volksblad", orgaan van «Volksonderwijs", behelst den beschrijvingsbrief voor de algemeene ver gadering, te houden te Amsterdam op Maandag 30 Juli. Zij, die zich aan het examen voor de akte van hoofdonderwijzer en hoofdonderwijzeres, hetwelk zooals we meldden op 16 Juli e. k. een aanvang zal nemen, verlangen te onderwerpen, moeten zich voor 1 Juli e. k. aanmelden bij den voorzitter der commissie voor welke zij wensclien te verschijnen, onder overlegging van: a. geboorte-akte; b. getuigschrift van zedelijk gediag; c. reeds verkregen akte en toelatingen; d. bewijs van tweejarige werkzaamheid aan éen of meer scholen. De voorzitters der commissiën zijn: Van de commissie te Breda, jhr. mr. J. B. A. J. M. Ver- heijen, te 's-Hertogenbosch; Arnhem, J. C. Vethake, te Arnhem; 's-Gravenhage, A. Moens, te Amsterdam Utrecht, G. Blokhuis, te Gorinchem; Zwolle, dr. J. J. Kreenen, te Zwolle, en Groningen, J. Wijn, te Sappe- meer. Kortgene. De elfde gewone vergadering der onder wij '.ers-vereeniging Noord-Beveland had alhier Zaterdag 11. plaats. De heer J. II. Thiel van Kampei land had tot motto van zijne inleiding gekozen: «De taal is het volk", waardoor de spreker gelegenheid vond op degelijk, ontwikkelend taalonderwijs aantediingen. De heer A. T. C. Swenne van Wissekerke, wiens uit voerig opstel tot hoofd had «Verloren moeite", zocht en vond zooveel vergeefsche moeite bij het onderwijs in al de verplichte vakken, die art. 2 der onderwijs wet aangeeft, bij de verschillende methodes, bij de pogingen van sommige onderwijzers, om een goeden naam, ja éclat te maken, dat het niet wel anders mogelijk was, of eene geanimeerde discussie moest er op volgen Het voorstel van den president, den heer mr. L. A. Ilybau, om de derde algemeene vergadering der onder- wijzers-vereenigingen in het arrondissement Tolen op Vrijdag den 6n Juli te houden, werd algemeen goed gekeurd, en bij stemming werd Kolijnsplaat aangewezen als de plaats dier vergadering. De heeren H. J. Vooren van Poortvliet, W. C. Crücq van Stavonisse, A. T. C. Swenne van Wisse kerke en P. Beun van Kolijnsplaat zullen alsdan een onderwerp inleiden. Nadat nog eenige studievragen als: het onderscheid tusschen burgerlijke en burgerschapsrechten en tusschen in de ronde en in de rondte, zoo ook de beteekenis der rechtsuitdrukking wetsduiding besproken en toege licht waren, sloot de voorzitter deze druk bezochte, geanimeerde vergadering. I ■■IIMMITTVUMUm—HWWI I I II—i Acht Venendaalsche fabrieksarbeiders zijn ter zake van het plaats gehad hehbende oproer voor de rechtbank te Arnhem gedagvaard om den 23sten dezer maand te verschijnen. De arbeiders, die crimineel zullen terechtstaanhebben nog geen dagvaarding ontvangen. Jlilland-Bath. In deze gemeente heerscht thans onder de groote varkens eene ziekte, waardoor binnen acht dagen reeds een 3 tal, na 3 a 4 dagen ongesteldheid, is gestorven. Het een wordt gedurende zijne ziekte donkerblauw, bij een ander is dit het geval eenigen tijd vóór of bij zijn dood. De eigenaars, waaronder arbeiders, die met den winter een «keutje" in den pot dachten te krijgen, zijn daardoor alzoo zeer teleurgesteld. Naar men meent, is het een soort typhus. Wij vestigen de aandacht op de muziekuitvoe ring, welke morgen-(Dinsdag)-avond 12 dezer in den tuin dei sociëteit zal worden gegeven. De poging van een 4tal ingezetenen om het Goesche publiek in dit seizoen een drietal concerten aantebieden, ondervond voorloopig steun door eene voldoende garantie. Dit doet ons de hoop koesteren, dat een groot aantal in gezetenen tegenwoordig zal zijn. Alleen dan zal na tuurlijk opgewektheid bestaan, om zich meer moeite in dezen geest te getroosten en het Goesche publiek genoegen te verschaffen. De concerten zijn ook toe gankelijk voor niet-leden der sociëteit, die dezelfde entrée als de leden betalennegen en veertig cent. Het beeld, dat ter eere van Henri Conscience te Antwerpen zal worden opgericht, is voltooid en op het punt van in brons te worden gegoten. Door de Grocers Company te Londen is een prijs van 000 pd. st. uitgeloofd voor een ontdekking die voor de wetenschap van groot belang kan zijn, nl. de ontdekking van een methode, waardoor de koepoksmetstof zich, buiten het dieilijke lichaam om, in een of ander medium kan ontwikkelen en ver meerderen, met andere woordende oplossing van het vraagstuk of, en in hoever de koepok-kiemen het ver mogen hebben zich uit te breiden en te ontwikkelen zonder de dierlijke stoffen, waardoor z'j dit bij voor keur doen. Hierdoor zou, naar men hoopt, veel van het vooroordeel tegen de vaccine weggenomen worden. De mededinging is voor mannen van alle natiën opengesteld en de antwoorden moeten vóór 31 De cember 1886 ingeleverd worden. In Duitschland heeft de Kamer van afgevaardigden Zaterdag het ontwerp van de Kanalenwet onveranderd aangenomen, niettegenstaande de commissie van onder zoek er tegen geadviseerd had. Thans wordt uit Berlijn gemeld, dat het twijfelachtig mag heoten of de com missie uit het Heerenhuis tot on lerzoek van het ka naalplan er gunstig over zal oordeelen. Deze commissie bestaat uit 15 leden, waaronder als de heftigste be strijders genoemd worden de heer Sturm en de afge vaardigde voor Osnabrück. Bij de behandeling der begrooting over post- en telegraafdienst heeft een der leden van den Rijksdag voorgesteld aantedringen op de beperking van den dienst op Zon- en feestdagen, in dien zin, dat op die dagen bij de post niets anders worde aangenomen, verzonden en besteld dan brieven, briefkaarten en de couranten die in zoogenaamd postdebiet worden geleverd, zoodat monsters, drukwerken, pakketten, geld en geldswaarden blijven liggen. Ten opzichte van den telegraafdienst stelde hij voor, het tarief voor telegrammen op Zon en feestdagen te verhoogen met 20 penningen. Na een kort debat is dit voorstel aangehouden tot bij de derde lezing der begrooting. In België is onlangs eene vervolging ingesteld door het Openbaar Ministerie tegen tal van pirsonen, die op onrechtmatige wijze adelijke titels droegen of toe voegingen aan hunne namen hadden gegeven. Het eerste tiental der beschuldigden is veroordeeld. Voor hen, die een of meer namen aan hun familienaam hebben- toegevoegd, is de boete een straf van 26 fres. en subsidiair 8 dagen gevangenisstraf; voor diegenen, die zich een adelijken titel hebben toegeëigend, bestaat de straf in een boete van 100 fres. of 14 dagen ge vangenisstraf. Alleen de heer Joseph De llemptinne is, van deze laatsten, veroordeeld tot eerstgenoemde straf, op grond, dat de Paus hem brieven van adeldom had geschonken, wat hem echter nog niet het recht geeft om een titel te dragen, daar slechts de Koning ge machtigd is iemand in den adelstand te verheffen. De heer Tirard, minister van Financiën in Frankrijk is door de linkerzijde candidaat gesteld voor het le venslang senatorschap. Tegenover hem staat de oud minister van Oorlog, generaal Campenon. Tirard is tuk op zijne benoeming omdat zijn positie in het ka binet niet heel sterk is, en hij een middel zoekt om die te verbeteren. Kon Ferry een ander vinden als Minister van Financiën, waarschijnlijk zou Tirard dan niet lang op het kussen blijven. Maar de financiers die zeiven geen bankiers zijn, zijn in het parlement te tellen. Het nadeel van de verkiezing van Tirard tot senator is, dat hij alsdan rao ;t aftreden als ka merlid voor het tweede arrondissement van Parijs, en het is niet gemakkelijk voor de hoofdstad een rede lijken candidaat te vinden, die kans van slagen heeft. Nu de eerste opgewondenheid over den dood van Ri- vière in Tcngkin wat is bedaard, blijkt het meer en meer, dat feitelijk de toestand tusschen Frankrijk en China weinig is veranderd, en dat alleen de dood van een kundig officier, die tevens romanschrijver was, en die, als vele Fransche bevelhebbers, zich op rid derlijke wijze heeft gewaagd in den strijd, om persoon lijk des te meer lauweren te kunnen plukken, noodig is geweest om de belangstelling der Franschen te doen levendig worden in eene zaak, die hun vroeger steeds koud heift gelaten De Minister van marine heeft Zaterdag in den Mi nisterraad een telegram uit Saigon van 2 dezer me degedeeld van dezen inhoudal de verwachte ver sterkingen zijn reeds te Hanoi aangekomen. Het is de schoonbroeder van Tu-Duc, die de Annamiten aan voert. In de Delta zijn geene troepen. Er is een overeenkomst met China geteekend, die heden met nog andere overeenkomsten aan de kamer zou worden overgelegd. De afgevaardigde Boysset heeft voor eenigen tijd den President der Fransche republiek een verzoek schrift overhandigd om gratie aan de veroordeelden van Montceau les-Mines. De minister van justitie heeft thans den heer Boysset de verzekering gegeven, dat de gratie zal toegestaan worden ter gelegenheid van den nationalen feestdag op 14 Juli. De republikeinsche partij heeft in Italië een harer uitstekendste mannon, Alberto Mario, verloren. Zijn stelsel was de bondsrepubliek. Niet dat hij de Itali- aansche eenheid niet lief had, maar hij geloofde, dat Italië meer kracht zou ontwikkelen, indien de plaat selijke belangen een grooter factor in den staat ge worden waren. Hij geloofde voorts dat de door hem gewilde staatsvorm het meest overeenkwam met het genie der Italianen en meer met hunne geschiedenis. De centralisatie der monarchie achtte hij niet een kracht, veeleer een hinderpaal voor de algemeene ontwikkeling. Ondanks zijn groot talent en zijne innige overtui ging, was hij voor de monarchie geen gevaarlijk vijand. Hij heeft nooit naar de kamer willen gaan zij i ge weten verbood hem den eed af te leggen. "Van de zestien beklaagden der bende van de Zwarte Hand in Spanje, die te Xeres terecht staan, als be schuldigd van moord op een hunner kameraden, die verdacht werd van de bende verraden te hebben, hebben thans de meesten hunne medeplichtigheid aan de misdaad beleden. Velen dezer hebben te hunner verdediging aangevoerd dat, indien zij geweigerd had den aan de bevelen hunner hoofden te gehoorzamen, zij zeiven ter dood zouden zijn gebracht.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1