Weiland, Kersen, Klavers te velde: Dankbetuiging. Rangschikking. Willig d Slagerswinkel Kunstgras en Klavers, Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rechtzaken. Ingezonden Stukken. Weerkundige Waarnemingen. Burgerlijke Stand Goes Marktberichten. ^k.3D~VElPcTH}3SrrrXE3 3Sr. Kanaal van Ter-Neuzen naar Gent. TE HUUR Groote en kleine KAPITALEN Openbare Verkooping. k een Hoefje, 2°. 1 Heet. 80 Aren 7S Cent. Openbare Verkooping. Openbare Verkooping. Op Dinsdag 12 Juni 1883 Openbare Verkooping. op Woensdag 13 Juni 1883, droog Vaamhout eu Mutsaard. 1 bruine Hit, oud 5 jaar, 2 vette en 6 magere Varkens, Palen, Draadijzer, Planken, Kar met breede vellingen, 3 Steek karren op veeren, eenig Land bouwgereedschap, eenige Meu bilaire Goederen en hetgeen verder zal worden gepresenteerd. in hoeverre deze operatie nu met bedoelde ziektegeval len in verband staat, weet genoemde courant niet. Er schijnt echter eene commissie van drie geneeskun digen benoemd te zijn, om de koepokstof en wat dies meer zij te onderzoeken. De «Standaard" maakte naar aanleiding van dit voorval melding van een «schrikkelijke gebeurtenis", die »om wrake schreit tegen de dwingelandij van het liberalisme". De »N. Rott. Ct." vertrouwde de zaak niet, endeed daarom onderzoek. En wat blijkt nu de waarheid? do. Er zijn 68 personen gevaccineerd, van welke er een aan typhus overleden is, zonder eenig verband met de vaccine. 2o. Vijf van de gevaccineerden zijn aangetast door Erysipelas (roos), doch zonder bekende oorzaak. Zou het Standaard-alarm soms ook een verkiezings reclame zijn? De Ned. Bank verlaagde heden alle renten met een half procent. Baarland. Tot vertegenwoordiger van het water schap Baarland in den dijkraad voor de waterkeering van het calamiteuse waterschap Ellewoudsdijk c. a. is door Ingelanden herbenoemd dhr. P. Van Wingen, dijkgraaf van ons waterschap, wonende te Oudelande. Onze Regeering heeft, zooals men weet, aan het bestuur der tentoonstelling te Amsterdam verlof gegeven tot het houden eener loterij van zes millioen loten a 50 ct. De Fransche minister van binnenland- sche zaken heeft nu op aandrang der Fransche com missie het plaatsen van twee millioen dier loten in Frankrijk toegestaan. Daartegenover heeft het bestuur der tentoonstelling, of de commissie van aankoop, zich verbonden uit de voorwerpen, tentoongesteld in de Fransche afdeeling, voor zeker cijfer, hoogstens voor een millioen, aantekoopen. Beroepen te Waarde de heer K. A. Nijenhuis, cand. Middelburg. Als proeve van kerkelijke verdraag zaamheid alhier kan het volgende dienen. Bij de laatste aanneming van lidmaten door moderne pre dikanten hadden de ouderlingen goedgevonden niet tegenwoordig te zijn. De ouders der aannemelingen dienden deswege een klacht in bij het classicaal bestuur, bewerende dat bedoelde ouderlingen in hunne verplich tingen zijn te kort gekomen en zij (de ouders) tevens verkort zijn in hunne rechten als leden der Ned. Herv. kerk. Door de ouders is een schrijven ontvangen, volgens hetwelk hunne klacht ongegrond verklaard wordt, terwijl bedoelde ouderlingen in het gelijk zijn gesteld. Naar wij nader vernemen zal thans een beroep op het provinciaal kerkbestuur worden gedaan. De heer A. Van Schelven te Goes is op de algem. verg. van de gew. vereeniging Zeeland met algemeene stemmen benoemd tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering van het Nederl. onderw.-genootschap te 's-Gravenhage. Oostburg. Aan alle onderwijzers en onderwijzeres sen in dit arrondissement is het volgendeals prijsvraag toegezonden: «De onderwijzer (openbare) in de school neutraal; zijne rechten en plichten als staatsburger daarbuiten. De antwoorden moeten vóór of op 12 Juli e. k. den arrondiss. schoolopziener te Groede, dhr. Gerritsen, toegezonden worden. Tot onderwijzer aan de Christelijke school te Ter-Neuzen is benoemd de heer H. H. Dieper ink Langereis. (M. Ct.) Benoemd tot onderwijzer [aan de openbare lagere school te Oudetonge de heer P. A. Hochart te IJzendijke. Voor het eindexamen aan het gymnasium te Middelburg, dat den 5, 6 en 7 Juli zal plaatshebben, zijn als gecommitteerden, te wier overstaan het examen zal worden afgenomen, aangewezendr. D. Bierens De Haan, hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Leiden, dr. C. Bellaer Spruyt en dr. J. M. J. Valeton, höog- leeraren aan de gemeentelijke Universiteit te Am sterdam. Op de voordracht ter benoeming van een derde onderwijzeres aan de school 4 e kl. no. 35 te Amster dam staan mejn. D. Van Strien te Wotfertsdijk en J. J. D. Van den Bussche te Amsterdam. Bij beschikking van den Minister van binnen- landsche zaken is bepaald: dat de examens ter ver krijging van de akte van bekwaamheid als hoofdonder wijzer en hoofdonderwijzeres, voor het jaar 1883, zullen aanvangen op 16 Juli e. k., en dat de commissiën, met het afnemen dezer examens belast, zitting zullen houden te Breda, Arnhem, 's-Gravenhage, Utrecht, Zwolle en Groningen. Tot leden der commissie te Utrecht zijn o. a. benoemd de heeren D. H. C. Ittraann, dir. der rijksnormaallessen te Goes en Ph. Rank Lz., onderwijzer aan de rijkskweekschool voor onderwijzers te Middelburg; tot lid der commissie te Breda de heer J. Vermeulen, leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Middelburg. Kantongerecht te Goes. Heden werden de volgende vonnissen gewezen tegen C. B. te Ierseke, beklaagd van het herstellen van een wildstrik, veroordeeld in eene geldboete van f 20, subs. 3 dagen gev.straf. K. W., J. v. L., M. De G„ Ph. P., J. D., A. L., J. M., M. v. W., P. De W., M. N., C. De H„ E. v. H., C. v. H A. V., D. v. d. M., J. V., C. O., J. D., A. P., P. v. L., J. N., C. v. d. M., C. v. S., L. v. A., J. v. B. allen te Ierseke, J. W. te Kruininge, P. De R., J. Den E., en J. v. d. K., allen te Wolfertsdijk, beklaagd van het bevisschen der Schelde zonder het vereischte consent, ieder veroordeeld in eene geldboete van 10, subs. 1 dag gev.straf. J. S., H. L. en J. v. S. allen te Ierseke, beklaagd van als voren, ieder veroordeeld in eene geldboete van f 4,50 subs. 1 dag gev.straf C. v. D., C. Z. en G. v. D., allen te Bergen-op-Zoom, beklaagd van het visschen op eene plaats in de Schelde, behoorlijk met bakens afgezet, aan anderen voor de visscherij in uitsluitend gebruik gegeven; de le en 2e ieder veroordeeld in eene geldboete van 10, subs. 1 dag gev.straf, de 3e in eene geldboete van 4,50, subs. 1 dag gev.straf. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Door de Rechtbank te Middelburg zijn op Vrijdag 8 Juni 1883 veroordeeld: L. D., 18 j., C. P., 16 j., J. Van den B., 18 j., en C. M., 17 j., allen arbeiders te Kolijnsplaat, wegens onderlinge mishandeling, de le en 2e ieder tot eene geldboete van 8, de 3e en 4e vrijgesproken. C. H., 25 j., arbeider te Ovezand, wegens rebellie tot 3 dagen cel. M. De J., 30 j., vrachtrijder te Hoedekenskerke, wegens rebellie tot 3 dagen cel. E. VanK., 19 j., arbeider te Ierseke, en C. K., 19 j., arbeider te Hansweerd, wegens onderlinge mishandeling ieder tot 8 dagen cel. J. P., 19 j., arbeider te Kruininge, wegens mishan deling tot 3 dagen cel. M. M., 20 j., timmermansknecht te Goes, wegens beleediging van een bedienend beambte tot 3 boete. L. V., 30 j huisvr. van A. V. d. B., herbergier te 's-Heerenhoek, wegens opzettelijke verbreking van afsluiting tot ƒ10 boete. G. H. G., 15 j., en P. J. DeR., 16 j timmermans- leerling, beiden te Sluis, wegens onderlinge mishande ling, de le tot 8 dagen cel, de 2e vrijgesproken. A. H., 18 j., laatst zonder beroep en woonplaats, thans gedetineerd, wegens landlooperij tot 14 dagen cel. Gisteren werd door het Gerechtshof te 's-Graven hage o. a. behandeld de zaak tegen Geertruid K., oud 19 jaren, zonder beroep en wonende te Kolijnsplaat. Den 12 Dec. jl. was zij te Middelburg als dienstbode werkzaam bij een bakker en ontvreemdde toen ten nadeele van Laar meester uit een bureau, dat zij met een valschen steutel wist te openen, een gouden tien guldenstuk. Zij bekende volledig haar schuld en de adv.-gen. mr. Gregory eischte, met het oog op hare goede antecedenten en haren jeugdigen leeftijd, eene veroordeeling tot 3 maanden celstraf. De verdediger, mr. Roijer, wees ook zijnerzijds op verzachtende om standigheden. Het hof veroordeelde haar tot 3 maanden cel. Daarna traden in de bank der beschuldigden H. B. en A. v. A., oud 17 en 18 jaren, arbeiders te Nieuw- dorp (gemeente 's-Heer Arendskerke). Deze jongens waren den 29n Jan. jl. met nog een paar andere knapen een wandeling gaan doen en rustten daarvan uit in een schaapherdershuisje van den landbouwer P. C., geplaatst op den zeedijk van den Van Sitterspol- der onder 's-Heer Arendskerke. Met hun tijd geen raad wetende, vonden zij het wel aardig het gebouwtje in brand te steken, en de daad bij het woord voegende verstrekte de oudste lucifers en deed de jongste het schaapherdersverblijf in vlammen opgaan. Slechts éen staak bleef gespaard. Adv.-gen. mr. Gregory vroeg voor beide besch., die hun misdrijf bekenden, een half jaar celstraf, voor den eersten wegens het moedwillig in brand steken van een gebouw waardoor niet te voorzien was dat menschenlevens in gevaar kor.den worden gebracht, en voor den tweeden wegens mede plichtigheid daaraan door het verschaffen van middelen om het misdrijf te volvoeren. De verdediger, mr. Landsberg, beschouwde de handeling van besch. slechts als een kwajongensstreek, daar er hoegenaamd geen bedoeling had bestaan om schade toe te brengen en beval zijn cliënten in 's Hofs welwillendheid aan. Zij werden ieder tot 183 dagen cel veroordeeld. De Boterhandelcourant voor den handel in boterbutterine, margarine en aanverwante artikelen, meldt uit Londen: Het octrooi-proces is beslist ten voordeele der Nederlandsche fabrikanten. M. d. R. Zoo even kwam mij »Het Zuiden" van Donderdag 7 Juni in handen; daarin troffen mij eenige aanha lingen, betreffende den bouw van enkele scholen in dit district en wel, naar ik vermeen, naar aanleiding van eene quaestie over twee candidaten voor de Tweede Kamer, nl. de heeren Lohman en Van Gorkom. Hoe valsch de voorstellingen van den inzender in «Het Zuiden" omtrent de kosten van den schoolbouw in dezen zijn, kan blijken uit het volgende In bedoeld stuk wordt opgegeven voor het bouwen der scholen: te Oudelande a 15000, te Baarland 15000, te Tolen50000,— te Oud-Vosmeer 20000, Bij een officieel onderzoek dienaangaande is mij ge bleken, dat: de school te Oudelande werd aanbesteed op 28 Febr. 1881 voor 12598,en goedgekeurd door Gedep. Staten van Zeeland den 24 Maart 1881 die te Baarland den 20 Aug. 1879 voor ƒ11195, goedgekeurd door Ged. Staten in Augustus van het zelfde jaar; die te Tolen den 22 Mei 1882 voor 45290, (doch zonder subsidie), goedgekeurd door het gemeente bestuur bij besluit van denzelfden datum. Laatstgenoemde school is ingericht voor 400 leer lingen, aangezien de wet verbiedt eene grootere te maken, zooals aanvankelijk het plan was van genoemd bestuur. De overige leerlingen zullen in het oude lokaal, naar de wet ingericht zijnde, worden opgenomen. De school te Oud-Vosmeer voor 300 leerlingen werd aanbesteed den 30 Mei 1883 voor 17999,(zonder rijkssubsidie) en goedgekeurd door het gemeentebestuur bij besluit van denzelfden datum. Hieruit blijkt, dat in «Het Zuiden" de kosten voor schoolbouw in de vier genoemde plaatsen ƒ12918, meer zijn genoemd, dan volgens de officiëele toewijzing de aannemingssom bedraagt. Indien de stemming op aanstaanden Dinsdag op der gelijke gronden rust, dan is de toekomst van «Het Zuiden" en zijne aanhangers verzekerd. Dat men de kiezers echter met dergelijke leugen achtige voorstellingen tracht te winnen, zou men aller minst van een Christelijk Nationaal" blad verwachten. S. GOES, Vrijdag 8 Juni 1883. xjue. Barometer stand. Wind richting. Toestand van de lucht. Thermom. stand Celsius Regen in mM. (hoogte) sedert gisterm. 8 uur. 's morgens 8 757.5 Noord. Betrokken. +15 1.2 's midd. 12% 757.5 Oost. Betrokken. +18 's avonds 5 758 N.Oost Betrokken. +17 Waarneming van hedenochtend acht uur Een depressie, waarvan het centrum buiten het gebied onzer waarneming valt, doch waarin de laagst bekende barometerstand ongeveer 755 m.M. is, bevindt zich ver van ons en Zuidwestwaarts. Van een gebied van hoogen druk valt weinig of niets te bespeuren. Het grootste barometerafwijkingsverschil was: Gisteravond acht uur: Groningen 1 m.M. boven Vlissingen. Hedenochtend achtuur: Groningen 1.7 m.M. boven Vlissingen. Hedenmiddag half een het verschil bleef in richting onveranderd, doch nam in grootte toe. Barometerstand te Utrecht om half een: 757.2 m.M. De barometerverschillen zijn over geheel Europa geringonder deze omstandigheden vormen zich dik- wijks locale depressies, welke nu en dan een weinig regen gevenover het algemeen is het weder vrij gunstig te noemen. Verwachting; kalm weder en kans op regen. van 6 Juni tot 8 Juni 1883. Getrouwd Henderik De Bad, 25 j., jm., en Sara Staf, 20 j., jd.Henricus Josephus Wilhelmus Koets, 25 j., jm., en Louisa Johanna Van de Ven, 25 j., jd. Geboren den 7, Cornelis, z. v. Willem De Wolf en Cornelia van Oostenden 8, Elisabeth Antonetta, d. v. Joost Lankester en Jacoba Kuijper. Overleden den 7, Dina Johanna Geluk, 6 weken. MIDDELBURG, 7 Juni 1883. De ruime aanvoer van heden was bijna niets anders dan Tarwe; en enkel uit Walcheren. Bij geringen handel bleef de prijsnoteering bijna onveranderd Goede Tarwe f8,75 a f9, enkel f9,10. Mindere f8,40 a f8,50. Rogge f6,75 a f7. Wintergeret f6 gehouden. Zomer- gerst f5,75 a f5,80. Witte boonen f 16 a f 16,25. Paar- denboonen f 7,50 a f 7,75. Kanariezaad 116 gehouden. Groene Kookerwten opgeruimd. Raapolie f 40'/»- Patent- olie f 42'/,. Lijnolie f 27 per vat op 6 w., contant f 1 korting. Lijnkoeken zachte f 13. Dito harde f 11 per 104 stuks. Ter veemarkt van heden waren aangevoerd: 8 paarden, 1 vette os, 3 vette vaarzen, 2 kalfkoeien, 2 balfvaarzen, 4 varekoeien, 1 stier en 50 magere varkens De prijzen waren als volgtpaarden f 150 a f 350, vette os 78 cent per kilo; vette vaarzen 76 a 80 cent per kilo; kalfkoeien f170 a f200, kali vaarzen f 150 a f180, varekoeien f 100 a i 150, stieren f 200 en magere varkens f8 a f22. Versche boter t 0,95 a f 1,05. Eieren per 100 stuks f 3,20. KRUININGE, 6 Juni 1883. Hoogste laagste Tarwe f 8,50 f 7,60 Rogge„7,— 6,60 W.GerBt5,60 5, Z.Gerst5,40 5,— Haver4,— 3, Kookerwten11,10,50 Voererwten8,60 8, Boonen7,75 7,25 V Voorspoedig bevallen van een Meisje M. J. VERMEULE, geliefde echtgenoote van J. OELE Hz. Kapelle, bij Goes, 7 Juni 1883. Heden overleed na een kortstondige ziekte, in den ouderdom van ruim 50 jaren, mijne echtgenoote CATHARINA MARIA WELLEMAN, tot diepe droefheid harer betrekkingen. Kloetinge, 5 Juni 1883. J. Q. C. PEMAN KAKEBEEKE. Algemeene kennisgeving. Verzoeke van visites van rouwbeklag ver schoond te blijven. Onzen hartelijken dank aan allen, die "blijken van deelneming gaven bij het overlijden van onze geliefde moeder en grootmoeder ANNA BREKER, wed. Chr. Weststrate. Krabbendijke, 5 Juni 1883. Namens kinderen en kleinkinderen, C. C. WELLEMAN. v LEENPOEL en Vrouw betuigen hunnen hartelijken dank voor de belang stelling, ondervonden bij het overlijden van hun zoon. Hiermede breng ik mijnen oprechten dank aan den Weled. heer Bevelander Sclioo, te Groede, voor de opleiding aan mijn zoon gegeven als beambte bij de Rijks-Telegrafie. J. W. NIJS. De RANGSCHIKKING in het faillisse ment van Krijn Koets, winkelier en koop man te Biezelinge (gemeente Kapelle), is door den Curator ter griffie der Arrondis sements-rechtbank te Middelburg neder- gelegd, teneinde aldaar gedurende veertien dagen te blijven ter inzage van een ieder. De Curator, Mr. C. LUCASSE. Middelburg, 8 Juni 1883. De Commissaris des Konings in Zeeland maakt bekend dat op 12, 13, 14, 15 en 16 Juni aanstaande het bovenpand van het kanaal tusschen SAS VAN GEND en GENT 0.45 M. beneden kanaalpeil zal worden afgelaten en het benedenpand tusschen SAS VAN GEND en TER-NEUZEN 0.15 M. zal worden opgezet. Middelburg, 1 Juni 1883. De Commissaris des Konings voornoemd, v. KARNEBEEK. om 1 Juli te aanvaarden: te Hansweerd. Te bevragen bij J. B. VAN HOOTEGEM te Hansweerd. beschikbaar als hypotheek op landerijen en huizen ten kantore van J. A. BEVIER DE FOUW, te Goes. Op Maandag 11 Juni 1883, des morgens te 10 uren, zal de heer W. PELLE te Goes, namens Jolis. Kole te s-Gravenpolder, in de herberg bij H. Vroon land aldaar, ten overstaan - van Notaris ROUSCHER, publiek verkoopen bestaan in WOONHUIS, SCHUUR en ERF, te 's-Gravenpolder aan het dorp, kadas traal bekend sectie A nummers 310, Huis en Erf .25.60 309, Tuin. —.05.60 Samen .31.20 Te veilen in 3 perceelen en in massa. liggende in de gemeente s-Heer Abtskerke in Glunpershoek, kadastraal bekend sectie A nummers 87 en 275 1.80.75. Informatiën te bekomen bij den heer W. PELLE te Goes en bij voornoemden Notaris. Op Maandag 11 Juni 1883, des morgens te 11% uren, zal de heer W. PELLE, namens den eerz. J. Weststrate, ten overstaan van den Notaris A. L. A. ROUSCHER, in de herberg bij H. Vroon land te 's-Gravenpolder, publiek verkoopen: 2.93.30 Heet. aan den Zaaidijk, gemeente Kapelle, te vei len in perceelen. Informatiën te bekomen ten kantore van den heer W. PELLE te Goes en bij voor noemden Notaris. des middags te 2 uren, zal de heer W. PELLE, namens zijne principalen, in het «Slot Oostende" te Goes, ten overstaan van den Notaris ROUSCHER, publiek verkoopen: wassende in Goes en Kloetinge. Informatiën te bekomen ten kantore van den heer W. PELLE en voornoemden No taris. De Notaris PILAAR zal des voormiddags te 10 uren, te s-Heeren hoekin de herberg bij L. Geus, verkoopen: voor den eerzamen L. Lucasse, 3 per ceelen, nabij het dorp 's-Heerenhoek; voor den eerzamen J. Van de Kreeke, 8 perceelen, in den Borselschen polder, aan Jan Laurusse-weg, en in den Hollestelle- polder, aan het zoogenaamde Blindeweegje. Voorts des namiddags te 12% uren, onder Ovezandop de hofstede door laatst genoemde bewoond, eene partij De Notaris A. GALLIS MERENS te Kapelle zal op Woensdag 13 Juni 1883, des morgens te 10 uren, aan het «Huis ten halve" bij P. Kamp te Kloetinge, pu bliek presenteeren TE VERKOOPEN:

Goessche Courant | 1883 | | pagina 2