1883. N°. 67. Zaterdag 9 Juni. W. J. VAN GORKOM. Bij dit nommer behoort een bijvoegsel. De candidaat der liberalen. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotter dam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Na in de beide voorgaande artikelen gewezen te hebben op de noodzakelijkheid van zoo cordaat moge lijk bij de aanstaande verkiezing optetreden en waar voor wij dit moeten doen, rest ons nog te spreken over den candidaat. De heer W. J. Van Gorkom heeft reeds een belang rijk leven achter zich. Geheel opgeleid voor het on derwijs stond hij van 18561875 aan het hoofd eener belangrijke inrichting van onderwijs te Groningen. Gedurende dit tijdperk werkte hij steeds in liberalen zin mede aan de ontwikkeling op sociaal en politiek gebied. Bekend is het hoe de heer Van Gorkom zich toen ter tijde ook het lot der handwerkslieden aantrok, in wier bijeenkomsten hij eene reeks van voordrachten over verschillende onderwerpen hield. Zijne verdiensten op htt gebied van het onderwijs vielen zoodanig in het oog, dat hem de eervolle on derscheiding tebeurt viel van door den toenmaligen president der Zuid-Afrikaansche Republiek als hoofd inspecteur van het onderwijs in Transvaal geroepen te worden. Wat hij daar met talent en geheele toewijding ge werkt en gedaan heeft om den Augiasstal in het land onzer Zuid-Afrikaansche stamgenooten op menig gebied te zuiveren en in dat land eene betere Hollandsche maatschappij te helpen grondvesten, is genoegzaam bekend. Eene reeks van artikelen over den cecono- mischen, socialen en politieken toestand aldaar ver scheen van zijne hand in »Het Vaderland", terwijl de geschiedenis en de inrichting van het onderwijs in Zuid-Afrika door hem in het toenmalig «Weekblad voor onderwijs" werden behandeld. AI die artikelen getuigen van zijn helder inzicht en van eene vorming, die zijne uitnemende geschiktheid ook voor gewichtige betrekkingen hier te lande vol komen bewijzen. Onze Regeering toonde dit te begrijpen en te waar- deeren, toen zij den heer Van Gorkom al spoedig na zijne terugkomst benoemde tot schoolopziener, eerst te Leiden en daarna in het district Goes. Van antirevol. zijde is beweerd, dat men niet stem men moet iemand, die onder de tegenwoordige school wet eene staatsbetrekking bij het schooltoezicht heeft aanvaard, omdat zoo iemand eigenlijk de belangen harer tegenpartij bevordert. Dit is inderdaad eene zonderlinge stelling. Men zou alzoo een ambtenaar verantwoordelijk stellen voor de grieven, die de wet voor zeker gedeelte des volks bevat. Moet dan b. v. een rechter het rechtersambt weigeren, omdat er sommige onredelijke strafbepalingen zijn, die hij toch verplicht is toetepassen De bewering zou eenigen zin hebben als gebleken was, dat de heer Van Gorkom verder ging dan de wet voorschrijft. Maar zijne gematigdheid in dezen is volkomen gebleken. Het wordt altijd voorgesteld alsof de liberalen dweepen met schoolpaleizen, terwijl toch reeds zooveel stemmen ook van liberale zijde zich daartegen verheven hebben. Ook de liberalen moeten belasting betalenDe overdrijving der wet ten opzichte van de lokalen wordt dan ook door zeer vele libe ralen erkend. En de heer Van Gorkom Immer treedt hij met de gemeentebesturen in overleg en terwijl hij aan de eene zijde waakt tegen ontduiking of overtreding der wet, tracht hij aan de andere zijde met de besturen mede te werken om de belangen van onderwijs en onderwijzers te bevorderen zonder overdrijving. Hij vat dus zijne taak juist op, terwijl zijne ondervinding in dezen in bijna het gansche district hem bij uit nemendheid geschikt maken voor het lidmaatschap der He Kamer, waar herhaaldelijk de schoolbouw- quaestiën op nieuw aan de orde komen. Wie, beter dan de heer Van Gorkom, zal op die tegenwoordig zoo belangrijke punten van advies kunnen dienen? En zelfs voor voorstanders der bijzondere scholen zou zijn optreden als lid der Kamer niet ver werpelijk zijn- Immers, ofschoon warm voorstander van het openbaar onderwijs, is de meening van den heer v. G. gebleken, dat niet alleen aan het bijzonder onderwijs geenerlei belemmering in den weg mag wor den gelegd, maar dat het schooltoezicht zich de belan gen van dat onderwijs wel degelijk behoort aan te trekken, met dien verstande, dat het toezicht, zonder zich in 't minst met de godsdienstige of kerkelijke richting in te laten, den bijzonderen scholen zijne voor lichting niet onthoude waar deze gevraagd mocht worden. Bovendien is hij juist door die betrekking uitermate bekend met de behoeften van en de toestanden in bijna iedere gemeente van ons district. Bij het aan vragen om subsidiën of het behandelen van andere belangenonze gemeenten rakendekunnen zijne in lichtingen van zeer groot nut zijn. Maar genoeg over de betrekking van den heer Van Gorkom, die eer eene aanbeveling dan eene belemme ring moet geacht worden voor zijne verkiezing. De heer Van Gorkom, is behalve ervaren in school- zaken, in het algemeen een zeer bekwaam man, ge tuige zijne benoeming in zeer vele exaraen-com missiën voor de meest gewichtige betrekkingen en tot lid van vele geleerde genootschappen. De heer Van Gorkom heeft niet alleen studie gemaakt van al wat op on- derivijs betrekking heefthij is ook geheel thuis in alles wat op staatkundig gebied is voorgevallen, ter wijl hij niet minder op de hoogte is van onze koloniën en hare geschiedenis. De heer Van Gorkom was mede-oprichter van de Maatschappij tot Nut van den Javaan, en heeft be langrijke studiën over Java en de Javanen in »de Tijd spiegel" geschrevendie getuigen, dat hij niet alleen volkomen op de hoogte is van alleswat de staat kundige en maatschappelijke toestanden op Java aan gaat, maar tevens, dat hij dat land en zijn volk niet minder een warm hart toedraagt dan een open oog heeft voor alles wat tot ontwikkeling onzer schoone kolonie strekken kan. Dat hij buitendien zich ook wijdde aan de belangen van de Nederlandsche industrie en landbouw, kan blijken uit het feit, dat hij in een der jaarlijksche algemeene vergaderingen van de Vereeniging voor statistiek o. a. behandelde de gebreken van de officiëele landbouw-Statistiek in Nederland en de middelen tot verbetering daarvaneen punt ook voor Zeeland van niet weinig gewicht. Met recht kan men van den heer Van Gorkom ge tuigen, dat hij is een algemeen ontwikkeld en beschaafd mantalentvol en gevat redenaardie in improvisa- tiën uitstekend van vorm en vol van den gloed der overtuiging, zijne hoorders weet te boeien en mee te sleepen. Wiedie hem heeft hooren spreken over Transvaal, zal dit laatste niet volmondig met ons in stemmen Wie zal van die voordrachten niet den in druk hebben verkregen, dat de heer Van Gorkom zich met hart en ziel wijdt aan de belangen, die hem toe vertrouwd zijn, maar tevens van zijn scherpen blik in maatschappelijke toestandengepaard aan de zucht om zijne kennis dienstbaar te maken aan het nut van iedereen Inderdaad een dergelijk man zou in onze Tweede Kamer al spoedig eene welverdiende positie innemen. Dat de heer Van Gorkom een man van onze poli tieke richting is, zal aan geen twijfel onderhevig zijn. Dat hij niet tot de ultra's behoort kunnen wij verze keren dat hij een pi aktisch man isdaarvoor staat zijn verleden borg. Bij herhaling kwam hij dan ook reeds als candidaat voor de Tweede Kamer in aan merking o. a. te Dockum en Steenwijk. Wij vermeenen hiermede onzen candidaat genoeg zaam te hebben doen kennen en daarmee tevens re kenschap te hebben gegeven waarom wij deze can- didatuur voorstaan Omtrent zijn slagen maken wij ons geene groote illusiën. Maar de poging dient gewaagd en dit is zeker: de heer Van Gorkom is een man, die verdient dat alles in het werk worde gesteld om hem het hoogst mogelijk stemmental te bezorgen. De heer Van Gorkom, hoe welbespraakt ook, is niet iemand, die zijne kracht zal zoeken in lange redevoeringen en niets-doen, zooals er velen in onze Kamer zijn; neen, bij groote rede naarsgaven bezit de heer V. G. den lust tot weik- zaamheid, tot afdoen. Bij de kracht van het woord voegt hij de daad. Welnu, dat alles moet, dunkt ons, een prikkel zijn om dan ook de uiterste krachtsinspan ning op aanstaanden Dinsdag te ontwikkelen. Doen wij dat, doen wij dat ieder in onzen kring, dan hebben wij onzen plicht gedaan voor de zege onzer politieke richting en voor een man, omtrent wien lauwheid thans onvergeeflijk zou zijn. Slechts noode liet de heer Van Gorkom zich eene candidatuur welgevallen, maar hij had het voor de goede zaak over om zich beschik baar te stellen. Die daad behoort te worden geappre- ciëerd. Maar ook om de eer der tegenwoordig zoo verguisde liberale partij is het te doen. Na op zoo menig gebied het vaderland ten zegen geweest te zijn, wordtzij door eene onzelfstandige stemmenmeerderheid in den ban gedaan. Zullen de liberalen zich zonder protest dien ban getroosten Waar is dan hun moed, hun geloof aan de zegepraal hunner beginselen? Wij verkeeren in het tijdperk van luctor (ik worstel), waarvan ons Zeeuwsche wapen spreekt. Laten wij bedenken dat er een emergo (ik kom boven) op volgt. Maar dan ook worstelende gebleven en getoond, dat wij het hoofd nog boven houden. Laten wij dit bewijzen door op Dinsdag 12 Juni aanstaande een indrukwekkend stemmental uittebrengen op den heer GOES, 8 Juni 1883. Een en andermaal is ons gevraagd waarom wij, zelf klagende, dat de antirevolutionaire partij onze bekwame mannen uit partijzucht tracht aftemaken, hetzelfde trachten te doen als het hunnen bekwamer, mannen geldt Waarom niet Pompe gesteund voor de Prov. Staten waarom niet Lohman voor de He Kamer. Ofschoon beiden niet in éen adem te noemen zijn en we gaarne onderschrijven wat de heer Rutgers Van Rozenburg omtrent den heer Lohman zeide, zoo voegen we hier die beide namen samen om éen ant woord aan twee zijden tegelijk te kunnen geven. En dat antwoord is, dat we de vraag nog al »leuk" vinden. Eerst verdrijft men onze bekwame mannen ge schiedt dit door een bekwaam man van de andere zijde, dan zouden we, omdat wij bekwaamheid eereneigenlijk met de laatst verkozenen moeten medegaan Is dat niet wat al te naïef? «Aan Goes de eere om mr. Lohman te handhaven" roept »het Zuiden" uit. Vreemd is het dan, dat mr. Lohman ook te Brielle candidaat is gesteld en zijne verkiezing daar met ijver wordt bevorderd. Het zou ons dan ook niet verwonderen dat, werd mr. Lohman voor Brielle en voor Goes gekozen, hij voor Brielle aan nam. Men is zekerder van Goes en daarvoor zal men dan wel van hooger hand een ander van het lijstje ver- ordineeren. Maar dan is het ook met die «eere voor Goes" blijkbaar niet zoo erg gemeend. De anti-revolutionairen beweren zoo gaarnedat zij geen kerkelijke partij zijn. Wat zijn zij dan Van eene conservatieve partij in tegenstelling eener liberale is in ons land geen sprake. «Het Zuiden" zelf zegtde conservatieven liggen op het kerkhof en gewoonlijk liggen daar dooden. Er b 'staat eene bepaald katholieke partij en eene antirevolutionaire. Vormt deze laatste nu iets anders dan de protestantsche partij Bestaat zij uit iets anders dan protestanten, scherp afgebakend van de katho lieken, al gaan zij ook tijdelijk samen? Trouwens y>de Zoomeen Bergen-op-Zoomsch blad, 'drukt den stand der partijen juist en tevens dichterlijk uit, als het zegt, dat de katholieken liever van de Gerefor meerde kat dan van den liberalen kater worden ge betenEen teeken van een aangenaam bondgenoot schap is die bijtachtige toestand zeker niet, maar wel een bewijs, dat ook de katholieken in de antirevolu tionairen een protestantsch-kerkelijke partij zien. Bij den goeden toon, dien ditmaal de artikelen in »het Zuiden" ademen, bevreemdde 't ons wel wat, dat dit blad spreekt van een «ellendige kruideniers politiek der liberalen", omdat er sprake is geweest van mr. Six candidaat te stellen. Beter dan tegen de schoolopzieners toch had het blad zijne pijlen kunnen richten tegen mr. Six, die, als er sprake van kan zijn dat eerlijke uitvoering eener bestaande wet tegen een candidaat getuigt, dan wel een benijdenswaardige buit voor «het Zuiden" zou geweest zijn. Of is het blad het vergeten, hoe mr. Six en Van Lijnden door de antirevolutionaiien in den ban zijn gedaan, omdat zij de «scherpe resolutie" uitvoerden? En apropos van die «kruideniers-politiek", waarvan «het Zuiden" zoo minachtend spreekt, wil het blad daarmee zeggen, dat kruideniers al bitter weinig van politiek afweten? Dan zal het ons toestemmen dat het een juist denkbeeld is om verkiezingskennis, ken nis van politiek, van de kiezers te eischen. Maar moet «het Zuiden" dan ook niet heel wat van de anti revolutionaire kiezers onmondig verklaren Zou De Génestet op hen wellicht het oog hebben gehad Dat er, behalve de verdeeling in de rechter- en linkerpartij, onder de zoogenaamde anti-revolutionairen, nog meer scheuringen zijn onder de orthodoxe rich tingen, blijkt thans duidelijk uit een kies-circulaire door het hoofdbestuur van het Christ. Historische Kiezersbond Blarnix verspreid, waarin den geestver wanten ontraden wordt op candidaten van de Standaard als zij zich niet losmaken van i>het Program", te stemmen. Men leest in dat stuk o. a. Ons aangaande, wij zouden het een zegen achten, indien een nederlaag van zg. anti revol. Kamerleden kwam medewerkenom de gevaarvolle vriendschap van Roomschen, Conservatieven en rechter- en linker- Anti-revolutionnairen te stuitenen voor een dreigend Ministerie van zulk een monster-verbond Neer lands Vorst en volk, de Vrije Kerk en de Vrije School te behoeden. «Wien zult gij kiezen «Zie toe, dat gij u niet laat medevoeren door de zalvende artikelen, waardoor de Standaard in de laatste dagen vóór den stembus-dag het Christenvolk tracht op te winden. Alsof het ziju deelgenootschap aan de Godtergende zonden der gemeenschap in en aan de leugenleur en de Sacramenten ontheiliging, door blinden ijver voor vruchtelooze en onware politiek kon ver zoenen" (De kiezers vinden in deze ontboezeming een waar schuwing van hetgeen het land te wachten staat als de orthodoxen de baas worden.) (H.) Door den Minister van financien zijn benoemd in de commissie tot het afnemen van het vergelijkend examen voor surnumerair en voor aspirant-verificateur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, welk examen dit jaar den 16 Juli te's-Hage zal aanvangen, de heeren G. Oorthuijs, hoofdinspecteur der directe belastingen enzals lid en voorzitter, dr. A. T. Van Aken, inspecteur middelb. onderwijs W. J. Van Gor kom, distr. schoolopziener te GoesH. E. Hulsebos, P. F. A. Rooseboom en G. J. J. Greidanus, controleurs der directe belastingen enz. Door de Geneeskundige Staats-commissie te Amsterdam is Woensdag toegelaten voor het le gedeelte de heer W. M Geill, candidaat-arts. Kruininge. Door den directeur der stoombooten Telegraaf en Spoorboot MiddelburgZieriksee is, op verzoek van het bestuur onzer afdeeling der maat schappij van landbouw en veeteelt in Zeeland, tot de helft reductie van de gewone vracht toegestaan voor de heen- en terugreis van alle voorwerpen, bestemd voor de tentoonstelling dier maatschappij te Kruininge dezelfde reductie rekent men ook dat door de directie der stoomboot WalsoordenVlake zal worden verleend. Tengevolge van het op zijn verzoek verleend eervol ontslag aan den heer J. Polderman Nz. als brieven gaarder op het hulpkantoor Sint Annaland, is met ingang op I dezer tot die betrekking benoemd de heer J. Polderman Jr., zoon van den eervol ontslagene. Ruim 23 jaar was het kantoor door den afgetreden brievengaarder bediend. Door de vergadering van Ingelanden van het waterschap is bepaald, dat het gewoon dijkgeschot voor den dienst 1883/84 zal bedragen per H. A.: voor de polders Oudeland en Annansdijk 7, voor den pol der Suzanna (binnenbeheer) 3, voor den polder Bree- den vliet ƒ4,40, voor den polder Maria f 6 en voor den polder Pluimpot ƒ4,50. De Eerste Kamer heeft gisteren aangenomen de 23 aan de orde gestelde ontwerpen, waaronder dat betrekkelijk den afstand van grond enz. aan V'issingen en aan de Maatschappij «de Schelde" en dat betreffende het contract met de Handelmaatschappij. Heden zijn alle overigen aan de orde, daar met 25 tegen 12 stemmen verworpen is het voorstel van dhr. Van Stirum tot verwerping van de onteigeningswet voor het Merwede- kanaal. De grondwetscommissie heeft Donderdag hare bijeenkomsten voortgezet. De Minister van Oorlog heeft, met het oog op den toenemenden doorvoer van dynamiet door het Rijk, de volgende maatregelen noodig geacht voor het verleenen van vergunning tot vervoer van die stof: lo. dergelijke vergunningen niet te geven voor meer dan 10,000 kilogram tegelijk, en 2o. die vergunningen zoodanig te regelen, dat de transporten met behoorlijke tusschenruimten, bv. van enkele dagen, elkander opvolgen. In de Rijks-postspaarbank is van 21 tot 31 Mei jl. meer ingelegd dan terugbetaald f52,991,05. Na aftrek van de terugbetalingen bedroegen de inla gen op 31 Mei f2,431,034,44. De Czaar van Rusland heeft de orde van den witten Adelaar verleend aan Baron Schimmelpenninck Van der Oije, de St.-Anna-orde 2e kl. aan jhr. Steen- gracht en aan luit. kol. Van Lijnden, de Stanislausorde 2e kl. met de ster aan den zaakgelastigde jhr. Van Tets, en idem 3e kl. aan jhr. Boreel, allen vormende het buitengewoon gezantschap des Konings bij de kroning. Naar aanleiding van het bericht, dat de directie van de maatschappij «Nederland" tegen mr. Bahlmann, lid der Tweede Kamer, een aanklacht heeft ingediend, verklaarde die heer in het «Vaderland" dat hij voor de directie ian «Nederland" niets kwetsends bedoeld heeft, en niets anders heeft willen zeggen dan dat «de groote commissies, welke John Elder Co uitkeert, door de directie gebruikt worden ten bate van de aandeelhouders der Maatschappij «Nederland". De jaarlijksche vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde te Leiden zal gehouden worden op 21 Juni, te 11 uren. Naar de «Dordrechtsche Ct." verneemt, komen onder de onlangs bij het korps Pontonniers opgekomen 95 miliciens vele gevallen van typhus voor, zoo men zegt tot heden 17, waarvan reeds een paar met doode- lijken afloop. De bedoelde miliciens waren allen dezer dagen door den officier van gezondheid ingeënt, en

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1