BIJVOEGSEL GOESCHE COUKANT. Een tafereel der toekomst. DONDERDAG 7 JUNI 1885. No. 66. FEUILLETON. Ingezonden Stukken. xmrosm ra mm. ©tob»®. Mijnheer de Redacteur! Vroeger had ik de gewoonte, als ik dezen of genen wenk aan den gemeenteraad wenschte te geven, mijne gedachten medetedeelen op een gewoon blad folio, maar eenigen tijd geleden werd hier afgekondigd, dat alle stukken zouden terzijde worden gelegd, die niet op zegel zijn. Als ik nu een welwillenden raad heb te geven, komt mij, ronduit gezegd, dat grapje wel wat duur te staan. Daarom wend ik mij liever tot U, met verzoek om plaatsingdan voldoe ik eens meer aan mijne verplich ting als correspondent en tevens kunnen mijne opmer kingen elders van dienst zijn. «Maar", zegt gij, »dan wordt uwe bedoeling niet bereikt". Evengoed als met een stuk op zegel. De G. Ct. laat zich niet op zijde leggen. De leden van den gemeenteraad moeten mijne stukken lezen en over den inhoud beslissen of ze willen of niet. De vraag is maarof ik de waarheid op mijne hand heb Gij weet, we hebben hier een prachtig gemeentehuis, waar we niet weinig trotsch op zijn. Billijkerwijs kreeg dan ook de vader eener bruid onlangs het verzoek, dat bij de voltrekking eener huwelijksplechtigheid niet al de bruiloftsgasten, maar alleen de respectieve ouders en getuigen zouden verschijnen. Toch verschenen allen, maar bij deze of eene andere soortgelijke gelegenheid werd iemand, wiens voeten wat beslikt waren, uitge- noodigd de schoenen ten minste uittetrekken. Ik wil maar zeggen: dat gemeentehuis ligt ons na aan 't hart, en daarom zou 't zoo jammer zijn, als het eens mocht afbranden. Daargelaten de kwartjes- quaestie, want het befaamde stuk hangt nog altijd aan 't piakkebord, zoodat er voor eiken verrader nog altijd f2,50 is te verdienen, die den lafaard" aan 't licht brengt, wiens hand de twee lekke emmers heeft doen zinken er is nog iets anders dat mij bezorgd maakt. Stond het gemeentehuis binnen de 20 meter ver wijderd van den kerktoren, dan zou ik mij niet onge rust maken. Maar de afstand is vrij wat grooter. 'tls het hoogste gebouw in een vrij grooten om trek. En aan de lijst van dat gebouw steekt voort durend een lange vlaggestok met een gouden punt hoog in de lucht. Sommigen zeggen dat die punt maar verguld is, maar dat doet er niet toe. In elk geval is de oppervlakte van metaal, want verguldsel bestaat, als ik 't wel heb, uit fijn verdeeld of geplet geel koper. De electriciteit vraagt echter niet of een spits be staat uit massief goud, koper of verguld hout, maar zij hoopt zich daarin op, zij wordt er door aangetrokken. Nu zegt dr. Böhner in zijn Kosmos, vertaald door dr. A. Winkler Prins: «Een afgebroken bliksemaf leider is zeer gevaariijk, zelfs wanneer hij niet een- «maal door den bliksem getroffen wordt. Immers, «wanneer op deze of gene plaats van den verbroken «geleider de electriciteit aanmerkelijk is opgehoopt, »dan kan er eene vonk overspringen, die sterk genoeg »is, om brand te stichten of menschen te dooden." En verder: «Wanneer een bliksemafleider hier of «daar leemten heeft, dan verhoogt hij het gevaar, zonder «de veiligheid te vermeerderen." Nu is werkelijk door den vlaggestok de geleiding der electriciteit verbroken. En wat is het gevolg? Als de bliksem op de spits inslaat, vernielt hij den vlagge stok en steekt het gemeentehuis in brand. Ik heb er waarlijk spijt van dit denkbeeld aan den gemeenteraad in overweging te moeten geven. Die vlaggestok was een lust in onze oogen. Hij wekte zoo 't denkbeeld, dat H. eene aanzienlijke koopstad was en er een consulaat op nahield, maar 't zal toch niet gaan hem te behouden. Hij is goed om aan vreem delingen, die onze gemeente bezoeken, de oogen uit te steken, maar voor de veiligheid zou het beter zijn hem op stal te zetten. De plaatsing van dit schrijven heeft geen haast, maar toch zou ik wel wenschen het opgenomen te 6) (2000 jaren n. C.) Uit het Hoogduitsch. Weldra was men aan tafel in druk gesprek. Onder wijl vraagt Aida zacht aan hare moeder: «Hoever staat het al met Wanda's uitzet, mama?" «Ik hoop morgen het laatste stel uit de papierfa briek te krijgen. Ik heb het benoodigde voor vier weken genomen. Straks kunt gij het patroon wel eens zien". «Wat, mama, voor vier weken? en de modes ver anderen zoo dikwijls. Ik koop altijd maar éen wasch voor acht dagen tegelijkHet zou toch vervelend zijn, als Wanda in Augustus nog het patroon van Juli in haar tafelgoed had". «En waarin bestaan deze vernieuwingen, als ik vragen mag", hooren wij den bankier tegen den graaf zeggen. «Ten eerste in dertig regenmachines, die ik pas heb aangeschaft. Wij hebben tot mijn spijt dezen zomer nog slechts zes regendagen te wachten en daar de grond van mijn aardappel-velden wat erg droog ligt, moet ik hun nog minstins tien of twaalf flinke, kunstmatige oriderweders bezorgen. Het is wel eene dure aardigheid, maar de gevolgen zijn prachtig. Mijn buurman, graaf De Palffl, heeft in den vorigen herfst van éen morgen land vijfhonderd centenaars aardap pelen geoogst door deze bewerking met kunstmatigen regen". zien. Tevens kan ik een verzuim herstellen, dat ik in mijn vorig schrijven beging. In plaats van enkel ini tialen had ik misschien beter gedaan door te schrijven. Mijnheer de Redacteur, Hoedekenskerke, Uw dw. Dr., Mei 1883. W. TE GEMPT. SCHUTTERIJ. d. R. Volgens art. 42 der wet van den 11 April 1827 (Staatsblad no. 17) zullen de schutterijen jaarlijks van den 1 April tot den 1 October op gezette dagen in het schieten naar de schijf worden geoefend, bij welke gelegenheid tevens eene verdere oefening zal plaats hebben, zooveel zulks voor den gewonen dienst onontbeerlijk is te achten. Op den voorgrond stelt dus de wetgeverschieten naar de schijf, terwijl de overige oefeningen (hand grepen en marcheeren) meer als bijzaken worden beschouwd. Een militie- of schutterij wet, door een Minister van Oorlog voorgedragen, mag niet anders geacht worden dan te zijn ontworpen door een man van ervaring en bekwaamheid, maar ook voor een leek zelfs is het duidelijk, dat schieten naar de schijf (om toch, zoo noodig, den vijand te kunnen weren) een eerste ver- eischte is. In hoever in ons land de schutterij be kwaam zou zijn in ernstige dagen het vaderland te kunnen dienen, durf ik niet beslissen, doch dat ze wer.schelijk en nuttig is, laat bij mij geen twijfel. Jammer is het dat in onze stad de hoofdzaak voor de schutterij wordt gemist. Het doel gaat daardoor geheel verloren. Wat is een schutter, die niet schieten KOERS DER AMSTERDAMSCHE BEURS van Dinsdag 5 Juni 1883. NB. Het tusschen haakjes achter enkele soorten ge plaatste cijfer duidt het aantal onbetaald ge bleven coupons aan, bij die stukken behoorende. EUROPA. PCt. PCt. Hongarije, Obl. Leening 1867 5 96% dito, Goudleening 5 82% Italië, 1881. 5 87% Nederland, Cert. N. W. S. 2% 66 dito, dito dito 3 77% dito, dito dito 4 1013% Oostenrijk, Obl. in papier Mei-Nov. 5 65 H4 dito, dito zilver Jan.-Juli 5 65% dito, dito goud 4 83 Portugal, Obl. Btl. 53/80 3 52% dito, dito 1881 5 90 Rusland, Obl. Hope Co. 1798/1815 Cert. Inschrijv. 5e serie '54 5 98% 5 55 iI4 dito dito 6e '55 5 77% Obl. 1864 ƒ1000 5 96 dito 1866 100 5 91 dito 1872 gecons. 5 86% dito 1873 dito 5 86% dito 1877 dito 5 91% dito Oostersche leening le serie 5 539(6 dito 1850 le Leening 4% 88% dito 1860 2e dito 4% 85 74 dito 1875 gecons. 4% 78% dito 1880 gecons. 4 68154 dito Leen. 1867/69 (Nicolaï) 4 7154 dito dito 1859 3 65% Spanje, dito Btl. 1867/75 1% 27 154 dito dito dito 1876 2 44 3% dito dito perp. Schuld 4 6O14 dito Leening Binnenland Pes. 10,n/i000 l'/4 25% Turkije, dito Alg. Schuld 1865 geregistr 1954 dito dito 1863/1865 (12) 6 II dito dito 1869 geregistr. 1854 AFRIKA. Egypte, Obl. leening 1876 4 72% dito Spoorwegleeningr 1876 5 95% «Dat is werkelijk verbazingwekkend, graaf!" «En hoe is u de Afrikaansche weide-verwarmer bevallen, papa, die ik u op uw jaardag zond?" riep Wuawaddi van den anderen kant van de tafel. «Niet zoo bijzonder, mijn jongen, ik heb er wel op koude, vochtige weiden reeds in Maart mooi gras van een meter hoog mede verkregen, maar onze grond kan die kunstmatige verwarming door electriciteit niet voortdurend verdragen. Wij moeten er dit jaar weder mede uitscheiden". «Ik moet bekennen", verzekerde Friedland, terwijl hij achter zijn servet zat te gapen, «dat ik bijzonder veel liefhebberij heb in de landhuishoudkunde en dat ik zeer gelukkig zou zijn, indien ik later met gravin Wanda een dezer winstgevende goederen mocht be- heeren". «Ik heb niet minder op met de landhuishoudkunde", haastte Benneberg zich aan de gastvrouw toetefluiste- ren; «wat moet het heerlijk zijn om te zien, hoe de blanke zeis door het volle, zware koren snijdt, om daarna de hoogbeladen wagens rijk versierd naar de schuur te zien rijden". «Zoo, zoo, baron", zeide de gravin, «terwijl voor de eerste maal van dien avond een glimlachje op haar ernstig gezicht te voorschijn kwam, «ik geloof, dat gij de landhuishoudkunde meer uit oude romans van de vorige eeuw dan uit eigen ondervinding kent. Blanke zeisen, schuren, hoogbeladen wagens, hoe lang zijn al die dingen al veranderd «Ja, ja", viel de graaf lachende in de rede, «de poëtische maaiertjes van den ouden Auerbach en der- gelijken zijn bij ons lang uit de mode. De locomo- bilen, die wij vóór een tiental jaren nog gebruikten, zijn tegenwoordig vervangen door kolossale dorseli- kan En waartoe is het goed dat de manschappen om de 14 dagen onder de wapens komen om telken male hetzelfde uittevoeren, tot vervelens toe Dat er geen ambitie onder het corps heerscht valt niet vreemd; het is een uitkomst als de vijf jaren om zijn en men tot de reserve overgaat, 't is een verlichting, eene verkwikking. Eentonigheid verveelt niet alleen, ze is akelig In de oprichting eener schietbaan behoort volgens besch. van den Min. v. Binnenl. Zaken, dd. 16 Juni 1866 La. Kabinet, door de gemeente te worden voor zien. Zijn nu de kosten, aan die oprichting verbon den, inderdaad zoo bezwarend voor de gemeente Of is deze niet doordrongen van het belang der zaak 't Zal toch geen gevolg zijn van lauwheid en «laisser faire Alsdan is 't dubbel treurig. Het behoeft immers geen betoog, dat, worden de schietoefeningen veronachtzaamd, of slechts bij een zeker klein gedeelte van het corps in toepassing ge bracht, de schutterijen niet in dien staat van geoefend heid kunnen V9rkeeren, om ten allen tijde aan hare grondwettige roeping te beantwoorden. Reeds in 1866 heeft de Minister van Oorlog de aandacht van de commissarissen des Konings op deze voor 's Rijks verdediging zoo belangrijke aangelegen heid gevestigd, met verzoek tevens om het in toe passing brengen of het voortzetten en zooveel mogelijk uitbreiden van deze schietoefeningen met den meesten klem aan de gemeentebesturen en de kommandanten der dd. schutterijen aan te bevelen, dewijl daarvan bij den bekenden goeden geest, welke algemeen onder de schutterijen heerscht en den ijver harer aanvoerders het meest gunstige gevolg te verwachten is. (Het gemeentebestuur te Goes schijnt nog altijd daarvan niet doordrongen te zijn.) PCt. N OORD-AMERIHA. Ver. Staten, Obl. 1876 ZUID-AMERIKA. Brazilië, Obl. 1865 100 dito dito 1875 100 Columbia, dito (13) Peru, dito leen. 1870 (15) N.-Afrik. Handelsv. aand. Gemeente Crediet Obl. Maats. Fijenoord Aandeelen. Rott. Hypotheekbank, Pandbr. Stoomvaart Zeeland Aand. dito dito Obl. Rusland, Pandb. Hyp. Bank Nederl., Holl. IJzer. sp. Obl. 1871 5 Maats. Expl. Staatsspw. dito 1873/81 5 Ned. Centraal spw. gest. dito Hongarije, Theisspw. dito Italië, Zuid Ital. spw. dito Polen, Wars. Bromb. aand. dito, Warschau-Weenen aand. Rusland, groote spw.maatsch. aand. dito hypoth. Obligatiën dito dito dito Baltische spoorwegaandelen Charkow Azow. Oblig. Jelez Griasi dito Jelez Orel dito f 1000 dito dito 100 Morscliansk-Sysran Aand. Mosk.-Jaroslaw Oblig. Orel Vitebsk dito Poti-Tiflis dito ƒ1000 dito dito 100 Zuid-Westelijke Spoorw. maatsch. aand, AMERIKA. Centr. Pac. Obl. dito Californië-Oregon Obl. 6 Chicago N. W. Cert. Aand. Preferred dito Mad. Extension Obl. 7 4% 5 5 4 6 4% 4% 5 5 5 3 4 5 4% 4 3 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 6 PCt. 111 100% 101 30% 1314 155 100% 53 10014 95 101 78% 100% 103% 713% 85% 51 64% 1233% 89% 83 50% 86 82% 87?f6 81 62 99% 8674 87% 85 5734 112% 102 ?4 149% 121 B—MN—OIIIWI) IIII locomotieven. Zij rijden met volle kracht over de landerijen en dorschen het rijke graan in eens uit de halmen. Achter hen aan komt de stroomaaimachine met den daaraan verbonden stroo-ophooper. In lange treinen komen daarachter de open graanwagens en worden achtereenvolgens met de uitgedorschte korrels volgeladen, 's Avonds van zulk een dag staat dan de vrucht van vier a vijfhonderd hectaren goed verpakt aan het station en het stroo vast opgehoopt in mijten ter hoogte van een huis; en die geheele arbeid is verricht door zes man, en dat zijn geen boeren maar machinisten." Benneberg beet zich op de lippen van ergernis. «Om nog eens op ons vorig onderwerp terug te komen", zeide Van Huijlen, «het is toch een eigen aardig iets van onzen tijd, dat voor zooveel betrek kingen de oude namen niet meer passen. Onze land bouwkundigen zijn scheikundigen, onze schilders pho- tografen, onze schrijvers telephonistenen wat zijn onze soldaten? Alles behalve krijgers!" Benneberg stoof op en riep, terwijl hij de kraag van zijn jas met het gouden torpedotje erop gestikt, wat hooger optrok «Mijnheer de dokter, een beetje meer achting voor den militairen stand, als ik u verzoeken mag!" «Ik heb ongetwijfeld alle achting voor de bestuur ders onzer reusachtige verwoestingswerktuigendie ontegenzeggelijk ook op hunne wijze onsterfelijke hel den zijn. Ik zeg «helden", want krijgers, soldaten, strijders in de oude beteekenis van het woord zijn zij niet." «De dokter heeft gelijk", zeide Ludmilla, die naast hem zat. Zij had juist een blik geworpen in het extra nummer van de avond-editie der courant, die haar «Alleszins wenschelijk is het evenwel, voegt de Minister eraan toe, dat de toepassing eenvoudig en zonder ophef plaats hebbe, zoodanig, alsof het ge meentebestuur of de kommandant der schutterij uit eigen besef van de noodzakelijkheid om aan art. 42 der wet stipte uitvoering te geven, handelt." Natuurlijkde schutterij moet er niet om vragen, dan is het feitelijk te laattoch beter laat dan nooit. De oprichting eener schietbaan blijve dan ook niet langer meer uithet gemeentebestuur volbrenge een plicht, door den minister reeds in 1866, dus zeventien jaar geleden, zoo ernstig onder zijne aandacht gebracht, en de schutterij worde wat ze wezen moet geen telkens paradeerende manschappen meermaar in waarheid schutters Bij den aanstaanden schietwetstrijd te West-Sou burg is ook de schutterij van Vlissingen, Middelburg, Zieriksee en Goes uitgenoodigdde drie eerstgenoemden nemen eraan deel, Goes is er, door gemis aan volle dige geoefendheid, helaas, van uitgesloten, daar bij flinke deelneming de onkosten gezamentlijk zouden gedragen zijnen nu de een of twee liefhebbers, die vroeger het schieten hebben geleerd, op eigen kosten zouden kunnen deelnemen, 't welk alles van het genoegen wegneemt niet alleenmaar ook volstrekt bezijden bet doel is. Deze maand hoopt Z.H.Ed.G. de heer Majoor zijn 30jarig kommandantschap te vieren. Geen schooner gedenkteeken voor hem, dan op dien dag zijn naam te kunnen verbinden aan het feit te Goes een schiet baan te zien opgerichtdoor zijne krachtige bemid deling tot stand gebracht. Goes, 4 Juni 1883. Mars. PCt. Chicago Menomonee Obl. 7 dito N. W. Union dito 7 dito Winona St. Peter dito 7 Chicago South-Westh. dito 7 Illinois Cert, van Aand. Illinois Springfield Obl. 6 Louisv. en Nashville (le hyp.) Obl. 6 dito dito (2e dito 3 Milwaukee (in goud) dito 7 Missouri-Pac. South dito 6 St. Paul Minn, en Manitoba dito 7 dito dito (2e hyp.) dito 6 Southern Pacific dito 6 Un. Pac. Hoofdlijn dito 6 Un. Pac. Coll. Trust Bonds dito 6 Amst. Omnib.-Maatsch. Obl. Arnh. Tramwegm. Aand. Gooische dito dito Nederl. dito dito Rotterd. dito dito *»bwxb«i»bb®k®©b®. Nederland, stad Amsterdam a 1000 dito a 100 Stad Rotterdam Gemeente-crediet België, Antwerpen 1874 dito Brussel 1879 Hongarije, Theiss Regul. loten Oostenrijk, Staatsleening 1860 Stad Weenen 1874 Rusland, dito 1864 Spanje, St. Madrid '68 (gest.) Turkije, spoorwegleen, (15) 6 PCt. 120% 118% 119% 119 <B©¥£©®S. Oost.papier zilver Diverse in Fransche Belgische ƒ21,10 -21,10 -11,57* - 47,55 -47,55 Pruisische Russen in Z, R, Spaansche Buit. Binn. Amerika in doll. 110% 104?4 51% 116 104% 107 108 103% 111 104% 101 95 112 75 113% 107 113% 99% 943/g 95% 96% 923/» 113 103% 132 47 12?4 ƒ58,65 - 1,17" - 47,55 - 2,29 - 2,45 zooeven gebracht was, en zeide, het blad aan Maximus gevende: «wees zoogoed en lees ons deze regelen even voor. Wie kan bij zulk een oorlogsbericht nog over eenkomst vinden met de machtige legers onzer voor vaderen"! Maximus las: «Van het oorlogstooneel. Varna, 2 Juli. Gisteren heeft een beslissend treffen plaatsgehad tusschen de machinenmacht van den Engelsehen onderkoning in Turkije met die der vereenigde Slavonische staten. Onze strijdkrachten bestonden uit driehonderd reuzen- kanonnen ieder van vijfhonderd ton, honderd vijftig landtorpedo's en ongeveer zes honderd bewapende lucht- stoomschepen. De vijandelijke machinenmacht was in elke wapensoort sterker dan de onze. Nauwelijks brak de dag aan, of het gedonder van het geschut begon van beide zijden. Projectielen van twee duizend kilo's vlo gen door de lucht; ieder schot had eene waarde van zeven honderd gulden. De machinisten hielden zich uitstekend, nagenoeg ieder schot trof zijn doel. Het gelukte onzen torpedo's een groot aantal vijandelijke machines in de lucht te doen springen. Om acht uur 's avonds werd het vuur gestaakt. Wij hebben eene glansrijke overwinning behaald. Zeventig geschut- en vijftig transport-stoommachines zijn door ons veroverd. Doch wij hebben ook zware verliezen geleden. Twintig machinevoeders en zes overste-machinisten, benevens honderd twintig stokers zijn gesneuveld en vijftien directie-officieren gewond. De vervolging van den in goede orde terugstoomenden vijand wordt nog voort gezet," (Slot volgt.) Snelpersdruk van F. Kleeuwens Zoon. Goes. v

Goessche Courant | 1883 | | pagina 5