Buitenlandse}] Overzicht. Gemengde Berichten. Weerkundige Waarnemingen. twee vuurbollen. Dat verschijnsel is op hetzelfde uur en geheel op de uit Haarlem beschreven wijze ook door iemand uit deze gemeente op een half uur af- stands van hier gezien, met dit verschil dat niet twee maar slechts éen vuurbol door hem werd waargenomen. Het kan zijn dat de tweede eenige seconden vroeger of later zich vertoonde en zoodoende aan de waarne ming van bedoelden persoon ontsnapte. De Fransche commissie der vereeniging van dramatische schrijvers en componisten heeft 1000 fr. ingeschreven voor het standbeeld van Rivière (den bij Tongkin gevallen kommandant) te Parijswelks op richting is voorgesteld door de vereeniging van letter kundigen. Het «Berliner Tageblatt" meldt dat mevr. Reicher-Kindermann, eene der begaafdste dramatische zangeressen van onzen tijd, Zaterdag te Triest over leden is, in den ouderdom van nog geen 30 jaren. Hare even machtige als schoone stem en hare vurige voordracht deden haar inzonderheid als Wagner-zan- geres opgang maken. OPENBARE VERGADERING VAN DEN Baad der gemeente does, op WOENSDAG den 6 JUNI 1883, des namiddags te 2 uren. Voorzitter de heer mr. J. G. De Witt Hamer, burgemeester. Tegenwoordig 10 leden en de secretaris. Afwezig de heeren B. M. Den Boer en G. Van der Hoek met, en de heer H. De Wilde zonder kennisgeving. I. De notulen der vergadering van den 30 April jl. worden gelezen. De heer Ochtman heeft eene bedenking tegen de uitdrukking, dat de commissie den heer J. Kiel zou hebben voorgedragen als leeraar aan de meisjesschool, op eene jaarwedde van 200 tot 250. Spr. weet niet, of de commissie die woorden gebezigd heeft, doch de bedoeling is geweest, om de jaarwedde te regelen naar de lesuren, ad ƒ50 per lesuur. De heer Ramondt meent, dat in het voorstel van de commissie werkelijk de uitdrukking voorkomt van 200, hoogstens 250. De heer Ochtman zegt, dat de Secretaris dit kan nazien. De heer Massee heeft eene opmerking op het ge notuleerde omtrent het door hem medegedeelde met dienaren der justitie. Hij heeft niet gewaagd van een drogist, maar van een handelaar in drogerijenvoorts heeft hij gezegd dat de vijf cent bitterzout niet ge weigerd zijn, maar dat die verkregen zijn, en eindelijk heeft hij niet gewaagd van calangeeren, maar dat den winkelier werd aangezegd, dat de officier van justitie met het gebeurde zou worden in kennis gesteld. De lieer Ramondt heeft volstrekt geen bezwaar tegen de wijziging der notulen in den geest door dhr. Massee verzocht, maar meent zich te herinneren, dat de lieer Massee het woord drogist gebezigd heeft. De notulen worden met de wijziging goedgekeurd. II. De Voorzitter doet de volgende mededeelingen, die, zooveel noodig met goedkeuring, voor notificatie worden aangenomen: lo. dat sedert de vorige vergadering door burg. en weth. zijn aanbesteed lo. het schilderwerk der gemeente in 4 perceelen en 2o. het schoonhouden der privaten van de scholen A. B. C. en dat is aangenomen het schil derwerk door L. De Bruijn te Kloetinge voor f196 en W. Gingnagel te Goes voor f92, f90 en f192; en het schoonhouden der privaten door A. Smit voor f 140. h. verpacht: lo. de inzameling der fecale stollen gedurende 7 jaren en gegund aan P. Kopmels voor f1235 's jaars, 2o. het jachtrecht in het ambacht van Goes gedurende vijf jaren en gegund aan den heer S. J. J. De Jonge Mulock Houwer voor f 155's jaars. 2o. dat aan het hoofd van school C, na de com missie van toezicht op het lager onderwijs gehoord te hebben, vergunning is verleend, om, benoemd wor dende, deel uittemaken van de commissie voor het afnemen der examens ter verkrijging der hoofdacte voor dit jaar. De heer Ramondt vraagt, waarom het jachtreclit bij inschrijving is verpacht en of opbod niet voor- deeliger zou zijn geweest. Hij meent, dat de pachtsom nogal wat minder is dan vroeger. De Voorzitter antwoordt, dat op aangeven van een deskundige de verpachting bij inschrijving heeft plaats gehad. De pachtsom is wel minder dan de laatste 5 jaren, maar meer dan in het daaraan voorafg rand tijdperk en er is veel recht afgekocht. III. Als ingekomen stukken worden ter tafel gebracht. a. Missives van Ged. Staten, houdende berichten hunner goedkeuring van de raadsbesluiten tot ing;- bruikgeving van grond aan E. Zegevs en tot betaling der kosten van de tienjarige tafels op de registers van den burg. stand. b. De jaarve slagen der gemeenten Alkmaar, Amers foort, Arnhem, Delft, 's Gravenhage, Tiel, Tilburg, Zutfen en Zwolle, die in de boekerij zijn geplaatst. c. De opgave der meting van de wijdte van het Sas, waaruit blijkt, dat de toestand stationair blijft. d. Bericht van het burg. armbestuur, dat mevr. RamondtStokmans als regentes van het weeshuis is geïnstalleerd. e. Adres van het departement Goes der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, om wettelijke voorschriften in het leven te roepen, tot beteugeling van den veld arbeid van kinderen beneden "12 jaien, waarbij de Voorzitter mededeelt, dat inlichtingen omtrent den omvang van dien arbeid in deze gemeente worden ingewonnen ter beoordeeling van de noodzakelijkheid eener verordening. Alles voor notificatie aangenomen. IV. Wordt gelezen een verzoek van J. van Liere, winkelier te Goes, om huil in i-igmdom aftest.ian ongeveer 17 centiaren gemeentegrond naast zijn huis, tusschen de St. Jacobsstraat en den OostWal. Burg. en wetli ve klaren, blijkens een mede voor gelezen rapport, dat dit verzoek ter openbare konnis is aang-biacht, en geen bedenkingen tegen de inwil liging z;jn ingekomen. Aangezien, door. den afstand eene goede richting aan het huis gegeven en de straat verbeterd zal worden stellen zij voor: a. den grond niet meer ten openbaren dienst be stemd te verklaren b. dien aftestaan aan J. Van Liere tegen 1, per centiare. De heer dr. Callenfels ondersteunt het verzoek tot afstand, ook omdat de toestand van den doorgang verbeteren zal. Het voorstel, waaraan de fin. comm. hare goedkeu ring hecht, wordt zonder beraadslaging en zonder hoof delijke stemming aangenomen. V. Aan de orde is een verzoek van D. Klemkerk om afstand in erfpacht van het nog overig gedeelte van het land aan de Adolf Van Westerwijksbuurt Blijkens een gelezen rapport stellen burg. en weth. voor dit verzoek intewilligen en den grond aftestaan tegen een jaarlijksche canon van ƒ28,25, onder voor waarde dat de verzoeker daarop vóór het einde van 1884 huizen zal bouwen, den grond rondom de huizen zal draineeren, voorts aan den pachter als vergoe ding voor gemaakte kosten zal betalen 10.en aan de gemeente zal voldoen de pacht van 1 Jan. tot 1 1 Maart 1884 ad ƒ4,80. De heer Massee heeft intusschen de vergadering verlaten. De heer dr. Callenfels betreurt het nog altijd dat zoo in de laagte gebouwd wordt, wat uit een sanitair oogpunt niet is aantebevelen. Hij zal nochtans zijn stem aan het voorstel geven, onder voorbehoud van opvolging der voorschriften. De Voorzitter merkt op, dat, vermoedelijk ten ge volge van de voorschriften der gezondheidscommissie, er in het in die streek nieuw gebouwde huis volstrekt geen klagen is over vochtigheid. Het voorstel, door de financiëele commissie onder steund, wordt zonder beraadslaging en zonder hoofde lijke stemming aangenomen. VI. Wordt gelezen eene missive van de directie der bank van leening, houdende bericht der benoeming van den heer G. A. Weide tot boekhouder, met mede- deeling dat mevr. de wed. C. C. Van den Bosch en de heer W. De Beste bereid zijn als borgen voor zijn beheer optetreden, waarop, overeenkomstig het regle ment voor de inrichting, de goedkeuring van den raad wordt gevraagd. Die goedkeuring wordt zonder be raadslaging en zonder hoofdelijke stemming verleend. VII. In behandeling komt de rekening der uitgaven van de openbare gezondheidscommissie over 1882. De lieer dr. Q-. T. Callenfels, voorzitter dier com missie, verlaat de vergadering. Het rapport der fin. comm., concludeerende tot goed keuring, wordt gelezen en deze conclusie, door den Voorzitter in een voorstel veranderd, zonder beraad slaging met algemeene stemmen aangenomen. De heer Callenfels, ter vergadering wedergekeerd, wordt met 's raads besluit bekend gemaakt. VIII. Daarna wordt de begrooting der uitgaven voor diezelfde commissie over 1884 op gelijke wijze vastgesteld tot een bedrag van ƒ90. IX. Op enkele posten der begrooting van uitgaven der gemeente over 1882 nog een klein bedrag tekort komende, worden burg. en weth. op hun voorstel, ondersteund door de fin. comm., gemachtigd daarin door af- en overschrijving te voorzien. X. Aan de orde is de aanwijzing van twee leden, om zitting te hebben in het stembureau bij de a. s. verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal. De Voorzitter noodigt de heeren Ramondt en Kake- beeke uit, als stemopnemers te fungeeren. De lieeren C. E. Massee en J. Steketee worden ach tereenvolgens benoemd, terwijl al de andere leden, des- noodig, als plaatsvervangers zullen optreden. XI. Nog is aan de orde een verzoek van C. Schrijver Pz. om afstand in erfpacht van grond aan de Laurens Pieter Van de Spiegelstraat. Hieromtrent zegt de Voorzitter: Onder overlegging van het verzoek van Cornelis Schrijver Pzom grond aan de Laurens Pieter Van de Spiegelstraat in erfpacht, teneinde een huis met éen verdieping te bouwen, moeten B.&W. uwe vergadering herinneren, dat bij de vaststelling van het plan tot bebouwing van het gedempte gedeelte der vest is be paald, dat aan de stadszijde huizen met twee verdie pingen zouden worden gebouwd. Wanneer dus eene gunstige beschikking op het verzoek zou kunnen genomen worden, moest daaraan een wijziging van het plan, met intrekking van liet desbetreffende besluit, voorafgaan. Hiertegen hebben B. en W. bezwaren. De ondervinding, met het land aan de Adolf Van Westerwijksbuurt opgedaan, heeft geleerd, dat wan neer men vergunning verleent tot het bouwen van arbeiderswoningen, al spoedig al de beschikbare grond wordt ingenomen. Deze woningen worden dan betrokken door de fat soenlijke arbeiders uit de minder goede huizen of hutten, welke hutten dan een welkom toevluchtsoord aanbieden voor de armen van elders die zich hier willen vestigen. Maar bovendien zouden burg. en weth. eene wijzi ging van het plan betreuren, om het minder goede aanzicht der gemeente bij den ingang der stad, dat er het gevolg van zou zijn Ook moet niet vergeten worden dat de eigenaars van reeds aanwezige huizen aldaar gebouwd hebben met twee verdiepingen in de verwachting, dat naast hun pand dergelijke panden zouden verrijzen, en dat die huizen een groote dépréciatie ondergaan wanneer nu het bouwen van arbeiderswoningen daarnaast-wordt toegelaten. Daarbij heeft Sehrij ver mondeling te kennen gegeven elders wel grond te kunnen erlangen, doch dat daar voor een lioogeie prijs gevraagd wordt dan hij meent aan de gemeente te zullen moeten betalen. Om al deze redenen stellen B. en W. voor, af wijzend op het verzoek van C. SebrijverPz. te beschikken. De heer dr. Callenfels herinnert in de vorige ver gadering over deze zaak gesproken te hebben. Hij erkentdat de eigenaars der reeds bestaande huizen misschien wel benadeeld zouden worden, doch men zou hun kunnen verzoeken toe te staan. Het bouwterrein blijft wat het iszonder dat er gebouwd wordt. De openbare gezondheid zou ook bevoordeeld worden want er zijn zoovele ellendige verblijven bijv. in de Bocht van Guinea, maar als er groote huizen ge bouwd worden, (de heer Buitendijk heeft het zelf ver klaard) kunnen geen genoegzame voordeelen voor de bouwers verkregen worden. Dat armen van elders de tegenwoordige oude hutten zouden betrekken is wel een zaak van het armbestuurmaar niet van de ge meente. Spr. zou dan denken, dat de ellendige huizen desnoods konden onteigend wordenzijn systeem is het bouwen te bevorderenen daarom kan hij zich niet vereenigen met het voorstel van burg. en weth. De Voorzitter kan niet medegaan om uit de om standigheid dat er in de laatste drie jaren niet ge bouwd is, afteleiden, dat er niet gebouwd zal worden overeenkomstig het vroeger aangenomeu plan. Om nu op eene enkele aanvraag dat plan omver te wer pen, kan hij niet aanraden. Hij wil ook wel bevor dering van het sanitaire, maar om met beperkte geldmiddelen te denken aan onteigening van de slechte huizen, dit is moeielijk, ja onmogelijk. De heer Ochtman bestrijdt nog het door den heer Callenfels aangevoerde, en verdedigt het voorstel van burg. en weth. op grond, dat het niet moreel zou zijn tegenover de eigenaars der reeds bestaande huizen, als men van de voorwaarde, om buizen met twee verdiepingen te bouwen, afweek. De heer dr. Callenfels repliceert nog, als voor waarde gesteld te hebben de goedkeuring van de eige naars der tegenwoordige gebouwen, doch alleen nog ie kennen te willen geven, slechts beschouwingen te hebben geleverd, maar vóór het voorstel van burg. en weth. te zullen stemmen. Dit voorstelin omvraag gebrachtwordt met algemeene stemmen aangenomen en de vergadering daarna gesloten. In België vinden de nieuwe belastingontwerpen nogal tegenkanting. De bankiers en effectenhande laars te Antwerpen en Brussel hebben commissiën benoemd, om te onderzoeken, welke maatregelen ge nomen moeten worden en welke verzoeken ten op zichte dier belastingen aan de regeering moeten worden gedaan. De Senaat heeft eindelijk ook de wet op het gebruik der Nederlandsche taal in de staatsscholen voor mid delbaar onderwijs met eene aanzienlijke meerderheid (40 tegen 2) aangenomen. De heer Frère-Orban heeft in de kamer van afge vaardigden een nieuw ontwerp der kieswet voor pro vinciale en gemeentelijke verkiezing, waarbij de capa citeiten als maatstaf is aangenomen, ingediend. Uit Frankrijk loopen de berichten steeds over de verwikkelingen in Tongkin en Madagascar. Omtrent de eerste is eene interpellatie tot den Minister gericht, die daarop uitvoerige berichten gaf over den stand der zaken, doch die weinig nieuws bevatten. Het totaal verlies bij den aanval, waarbij Rivière het leven liet, bedraagt aan dooden 33 en aan gekwetsten 51. Er loopt voorts een gerucht, dat Madagascar vredes voorstellen zou hebben gedaan en dat reeds een ge zantschap op weg naar Parijs zou zijn. Het zou ech ter wel kunnen wezen, dat dit slechts een middel is om tijd te winnen. De Engelsche premier is geïnterpelleerd omtrent het gerucht, dat de hertog van Albany te kennen zou gegeven heb/ten, gaarne belast te willen worden met het Gou verneur-Generaalschap in Canada, doch dat dit met het oog op den jeugdigen leeftijd van den Prins ge weigerd zou zijn. De heer Gladstone heeft echter op deze interpellatie niet geantwoord. Fitz-Maurice heeft in het Lagerhuis mededeeling gedaan, dat de bevelhebber der beide Engelsche oorlogsschepen, die te Tamatave verblijf houden, in last heeft ontvangen, in overeenstemming met den Britschen consul, maatregelen te bei amen om de Engelsche onderdanen te kunnen beschermen. De Duitsche Rijksdag heeft bij tweede lezing het ontwerp op de suikerbelasting aangenomen, en heeft voorts besloten een onderzoek te doen instellen naar de bietencultuur en de suikerfabricage. De landdrost van Osnabrück heeft de met het oog op het mondzeer bij het vee uitgeschrevene beperkingen op den invoer van runderen uit Nederland opge heven. Slechts het voor de tentoonstelling te Hamburg bestemde vee moet op de grens door Duitsche veeartsen worden onderzocht en daarvoor is een attest noodig van liet bestuur der gemeente uit welke het komt, verklarende dat het uit eene gemeente afkomstig is, in welke noch longziekte noch mond- en klauwzeer of eenige andere licht aanstekelijke ziekte heerschende is of sedert de jongstverloopen zes maanden heeft geheerscht. De berichten uit Rusland brengen weder treurige tijdingen. Het belangrijkste daarvan is voorzeker, dat dë burgemeester van Moscou na in eene redevoering tot den Keizer de hoop te hebben te kennen gegeven, dat aan den wensch van het volk naar hervormingen zou worden voldaan, te dier oorzake genoodzaakt is ge worden zijn ontslag te vragen en zich op zijn landgoed terugtetrekken. Dit is voorzeker wel een bewijs, dat er van de beloofde hervormingen niet veel te wachten is. Voorts wordt er gemeld, dat er een niepw nommer van het revolutionnaire blad «Xarodja Wolja" is ver schenen, terwijl tegelijkertijd door het geheele rijk tal van exemplaren worden verspreid van eene brochure, die het volgende programma bevat van de zoogenaamde hervormingspartijInvoering van politieke vrijheden, zelfbestuur, en beperking der willekeur van de ambte naren, algemeene vertegenwoordiging van alle standen, oprichting van een volksvertegenwoordiging door een algemeene verkiezing, de senaat verkozen uit de volks vertegenwoordigers en eindelijk bijeenroeping van een congres tot vaststelling der grondwet. De paus heeft de Amerikaansche aartsbisschoppen naar Rome opontboden, teneinde dezen instructies te geven naar aanleiding van het feit, dat het geld uit Amerika de Ierscbe woelingen onderhoudt. Dienten gevolge heeft de aartsbisschop van New-York de Amerikaansche bisschoppen uitgenoodigd de vergade ringen der landliga niet bijtewonen. Het lijk van den jongeling, die Zondag in de haven alhier verdronk, werd gistermorgen, niet ver van de plaats, waar het ongeluk heeft plaatsgehad, gevonden. Zondagavond is te Groningen de welbekende schouwburgtent van de gebr. Oalp geheel afgebrand. Men had het plan in die tent een zomertheater te openen en met den opbouw was men nog niet eens gereed. Oorzaak onbekend. Te Scheveningen heeft iemand een bord boven de deur doen plaatsen, waarop het volgende wordt bekend gemaakt«Door de vele en erg vrijpostige klanten mag niemand meer bleeken". Vijf heeren, leden van de Roei vereeniging «For- tuna", maakten Zondag te Amsterdam een pleiziertocht op het IJ, toen hunne giek omsloeg. Drie hunner verdronken, de twee anderen werden gered door den heer W. Baak en drie matrozen van een Noorsch stoomschip, hetwelk in lossing lag. Bij gelegenheid van den intocht van den nieuwen burgemeester van Terheyden, bij Breda, hebben een 86jarige man en zijne vrouw eene wandeling heen en terug van vier uren gemaakt om de plechtigheid bij^ te wonen. Niet door exposanten (zie ons vorig no.) ter Amsterdamsche tentoonstelling maar door de gezamen lijke restauratiehouders is betaling geweigerd van den jl. Vrijdag verschenen termijn, op grond dat het ge mis aan verlichting en de avond-concerten, als gevolg daarvan, afbreuk doet aan hun contract, tot niet geringe schade hunner belangen. De wevers en spinners ter Venendaalsche stoom spinnerij en weverij hebben Maandag eenparig gewei gerd tot het ziekenfonds bijtedragen, maar blijven verdeeling der in kas zijnde gelden eischen. Er zijn verschillende wevers aangeworven voor eene fabriek te Bochold (Pruisen), en ook zijn op een bericht uit Gronau, dat de loonen aldaar verhoogd waren, eenigen hunner daarheen vertrokken. Te Arnhem is Zondagmorgen een logcmenthou- der, waarschijnlijk door een Duitscher en diens vrouw, bestolen voor f 20 aan contanten, een zilveren hor loge, een gouden slot met 4 snoeren bruine koralen, een zilveren knip en 4 gouden ringen. Deze voorwer pen zijn uit een kabinet, denkelijk door middel van eenen valschen sleutel, ontvreemd. De dieven hebben intijds het hazepad gekozen. Op den 2n Juni was het totaal der giften voor Paesens en Moddergat te Leeuwarden ingekomen, 114,904,55. Te Rijswijk is door inbraak een bankbiljet van tweehonderd gulden en drie rijksdaalders ontvreemd. Te Ambt-Deutichem is een jongeling doodelijk door den bliksem getroffen. In de gemeente Zelhem brandden 2 boerderijen door het inslaan van den bliksem af. Te Brussel is Maandagavond in een magazijn van scheikundige producten brand uitgebroken. Er hebben herhaaldelijk ontploffingen plaatsgehad. Een brandspuitgast is gedood en tien zijn zwaar gekwetst. De schade is aanzienlijk. De brand is gebluscht. Terwijl twee militaire gevangenen onder gewa pend geleide van Deutz naar de gevangenis te Keulen zouden worden vervoerd, maakten zij zich het oogen- blik ten nutte toen er op de schipbrug gedrang ont stond, om op de vlucht te gaan. De onderofficier en een soldaat van het escorte schoten hunne geweren af en beide gevangenen vielen doodelijk getroffen neder. Te Oleggio, dicht bij Milaan, sloeg een boot om, waarin 28 werklieden waren gezeten, 22 verdronken. Gisteren in den vroegen morgen keerden zeven drinkebroers uit een herberg te Luik huiswaarts, toen een van hen de weddenschap aanging dat hij de Maas zou overzwemmen en daarna terugkeeren. Onmiddellijk trok hij zijn kleederen uit en volbracht werkelijk den zwemtocht naar de overzijde. Bij het terugkeeren echter op het midden der rivier, gekomen, verdween 'hij eensklaps voorgoed in de diepte. De kosten der Russische kroningsfeesten zijn vrij wat liooger dan eerst bericht werd. Zij bedragen de som van 30 millioen roebel (omstreeks f 60.000.000). GOES, Woensdag 6 Juni 1883. Uur. Barometer stand. Wind richting. Toestand van de lucht. Thermom. stand Celsius iKegen in mM j (hoogte) sedert igisterm. 8 uur. 's morgens 8 757.5 Noord. Betrokken. +14 's midd. 12fe 757 Noord. Helder. +20 's avonds 5 756 Noord. Helder. +17 Waarneming van hedenochtend acht uur Een depressie, waarvan het centrum buiten het gebied onzer waarneming valt, doch waarin de laagst bekende barometerstand ongeveer 750 m.M. is, bevindt zicli ver van ons en Zuidoostwaarts. Een centrum van Imogen druk bevindt zich ver van ons en Noordwestwaarts. Het grootste barometerafwijkingsverschil was: Gisteravond acht uurHelder 4 m.M. boven Maastricht. Hedenochtend achtuur: Groningen 2.3 m.M. boven Maastricht. Hedenmiddag half een geen verandering. Barometerstand te Utrecht om half een: 756.4 m.M. De barometerverschillen zijn over geheel Europa niet groot. Het vasteland is grootendeels onder den invloed van het gebied van lagen druk, de Britsche eilanden onder het gebied van hoogen druk. VerwachtingOostelijke wind, kalm weder.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 2