Rechtzaken. Wetenschap, Kunst en Letteren. Buitenlandsch Overzicht. Gemengde Berichten. Laatste en telegraphische berichten. Ingezonden Stukken. Weerkundige Waarnemingen. Verkoopingen en Verpachtingen. Te houüen Aanbestedingen. 12,20 7,60 7,80 11,25 11.50 16,— 14,— 44,— lerseke. Tot heden had de Ned. Herv. Gem. alhier slechts drie diakenen. Door het steeds aangroeien der bevolking werd de dienst evenwel te zwaar, zoo dat men tot de keuze van een vierden diaken is overgegaan. Tot dit ambt is gekozen de heer C. Klos, welke zich die benoeming heeft laten welgevallen. De candidaat K. Fern hout'heelt o. a. voor het beroep naar Schore en Vlake bedankt, doch dat naar Buitenpost aangenomen. Men meldt ons, dat de heer J. P. Nonhebei, vroeger predikant te Middelburg, die tot herstel van gezondheid naar het buitenland was gegaan, onderweg, te Hanover, gisteravond te 9 uren is overleden. Schoolspaarbank Mei 1883. ingelegd. teruggevr. School C. 17,24% ƒ11,08% School D. - 2,68% - 2,04% ƒ19,93 ƒ13,73 Oostbnrg. Gisteren werd hier de eerste vergade ring van onderwijzers gehouden. Gelijk gewoonlijk waren meest alle onderwijzers tegenwoordig. Voor de eerste maal ontvingen velen van verre ko mende, eene niet onaardige restitutie. Op 26 Juli zal de feest vergadering te Sluis gehouden worden, terwijl de heer Van Ham alhier de feestrede uitspreken zal. Een prijs van ƒ20 waaronder 10 van dhr. Van Oijen en een premie van 7,50 zijn uitgeloofd voor de beantwoording der prijsvraag. Na afloop der huishoudelijke vergadering kwam de Winterswijksche quaestie ter tafel. Niettegenstaande de vergadering uit personen bestond van uiteenloopende richtingen en zoowel prot. als katho lieke onderwijzers tegenwoordig waren, bleek ook voor de zooveelste maal, dat onderwijzers teere vraagpunten weten te bespreken met inachtneming van art. 33. Wel had er eene langdurige discussie plaats, doch het voorstel van een der onderwijzers om handelend op te treden vond geen ondersteuning, werd onnoodig geacht, waar het N. O. G. en de pers enz. zich dé laatste regeeringsdaad van dhr. Hordijk aangetrokken hadden. Biervliet. Een hulponderwijzer en eene hulponder wijzeres hebben in Mei nog hunne sollicitatiën inge zonden. Een gunstig vooruitzicht. Het onderwijzend personeel kan nu voltallig zijn, vóór de huismoedertjes (op zusje of broertje passenkoewachtertjes (velen zijn jonger dan 12 jaar rapertjes en raapstertjes de school komen overbevolken. Benoemd tot onderwijzer te Zaandam dhr. J. Th. Bouff, te Middelburg. Bij de 3e jaarlijksche samenkomst der Vereeniging van Hooger onderwijs op Gereformeerden grondslag, te houden te Arnhem, zal o. a. op 21 Juni in een openbare meeting, met debat, de vraag worden be sproken «Geldt het anti-revolutionair beginsel, dat bijzonder onderwijs regel en het onderwijs van over heidswege slechts aanvulling behoort te zijn, ook voor het hooger onderwijs, en in welke mate V' Inleider prof. dr. Ph. J. Hoedemaker. Arrondissements-rechtbunk te Middelburg. Zaterdag heeft de rechtbank tevens in de kosten veroordeeld J. B. De Z., 40 j., kofflehuishouder te Middelburg, wegens beleediging van een bedienend beambte, tot ƒ15 boete. J. De K., 25 j., vrachtrijder te 's Ileeren- hoek, wegens diefstal, tot een maand cel. S. Van de W., h/v van F. C., tapper te IJzendijke, wegens het tappen aan een beschonken persoon, tot eene boete van ƒ10.A. K., 34 j., arbeider te Aagtekerke, wegens diefstal, tot 8 dagen cel.J. G., 15 j., en M. P. G., 13 j., beiden te Kolijnsplaat, wegens bedelarij in verbinding, elk tot 3 dagen gev. Vrijgesproken is J. M. S., 31 j., h/v van J. B. De Z., te Middelburg, beklaagd van overtreding der drank wet. De twee Venendaalsclie fabriekarbeiders, die door de Arrondissements-rechtbank te Arnhem respectievelijk tot 21 en 42 dagen gevangenistraf zijn veroordeeld, hebben zich in hooger beroep voorzien. Zaterdag werd te Middelburg de gewone zomer vergadering der Nederlandsche Dierkundige Vereeniging gehouden. Het aantal aanwezige leden was gering. Verschillende belangrijke mededeelingen werden gedaan. De retrospectieve tentoonstelling van oude kunst (koloniale tentoonstelling) zal Dinsdag a s. in de zalen van het Rijksmuseum te Amsterdam geopend worden. Naar het «Dagblad" verneemt is het Ned. Taai en Letterkundig Congres, dat men aanvankelijk voor nemens was dit jaar te Brugge te houden, tot het volgend jaar uitgesteld, voornamelijk omdat men vreesde tegen Amsterdam niet te kunnen opwerken, maar ook omdat in 1884 aldaar een standbeeld voor een der groote Flaminganten wordt onthuld. De schilder J. C. A. Emile Béranger is, 68 jaren oud, te Sèvres overleden. Hij was lid der Academie van schoone kunsten te Amsterdam. Het Atjehbeeld van Bart Van Ilove, gegoten door de Compagnie des Bronzes te Brussel, wordt met het stoomschip «Prins Hendrik" naar Atjeh gezonden. Hoewel nog vaag, komen er toch eenige nadere berichten omtrent de handelingen der Fransche troe pen te Madagascar. Zij bevestigen de tijding, dat twee steden door de Fransche oorlogsschepen zijn gebom bardeerd, terwijl de havens aan de noordwestkust van het eiland door den vijand zijn opgeëischt. Het bom bardement heeft groote schade toegebracht aan vreemde handelsgoederen. Er heerscht dan ook allerwege eene groote agitatie en de bevolking beijvert zich krijgskun dige toebereidselen te maken, want de regeering heeft verklaard vast besloten te zijn de aanvallen der Fran- schen gewapenderhand tegentegaan. Latere berichten aan het Engelsche blad «De Standard" melden, dat de Hovas Majonga met de grootste dapperheid verdedigden, doch zich genoodzaakt zagen de stad met groot ver lies te ontruimen. Van meer vredelievenden aard is de tocht, dien de heer Yves Guyot gemaakt heeft naar Algerië in zijne betrekking als lid van den Parijschen gemeenteraad, teneinde een onderzoek intestellen omtrent de mogelijk heid, om aldaar eene landbouw kolonie te stichten met de verlaten kinderen, die het armbestuur van Parijs van de openbare straat opneemt Daar onder verlaten kinderen ook worden verstaan «die kinderen, wier ouders in de gevangenis vertoeven wegens eenig misdrijf of die door hunne ouders onverzorgd op de straat worden gezonden, is hun aantal zeer groot en hoopt men op deze wijze van die kinderen nijvere menschen te maken. Ook nu zorgt het armbestuur, dat zij allen eenig handwerk leeren, doch de smet, die op hen kleeft, valt helaas zelfs in die wereldstad moeielijk uittewisschen, terwijl zij in den vreemde een nieuw leven kunnen beginnen. In den Franschen senaat heeft de hertog de Bro- lie eene interpellatie gehouden over de boeken, die op de neutrale school gebruikt worden, en die door de clericalen altijd worden afgekeurd, zoolang zij niet clericaal zijn. De minister Ferry stond den interpel- lant flink te woord, en ten slotte werd dan ook met 175 tegen 95 stemmen eene motie aangenomen, waarbij besloten werd tot de orde van den dag over te gaan. De Engelsche administrateurs van het Suez-kanaal zouden Zaterdag te Parijs aankomen. Naar men ge looft, zullen zij de zienswijze van Engeland vertolken met betrekking tot een gezamenlijk optreden tot het aanleggen van een tweede kanaal door de huidige maatschappij. De Lesseps deed reeds vroeger de En gelsche regeering weten, dat hij tot het verkrijgen van eene nieuwe concessie van Egypte geen stappen wilde doen zonder vooraf de goedkeuring en den raad van Engeland te hebben ingewonnen. De heer Crispi heeft in de Italiaansche Kamer van afgevaardigden voorgesteld eene commissie te benoemen, voor het oprichten van een standbeeld voor Garibaldi. De Minister-president Depretis ondersteunde het voor stel, dat met eenparige stemmen werd aangenomen. Op staanden voet werd de commissie benoemd, waar van de heer Crispi rapporteur werd. Hij diende zijn rapport spoedig daarna in. De Staat zal een millioen bijdragen en het standbeeld zal opgericht worden op den Janiculum, het oord van Garibaldi's heldhaftige verdediging tegen de Franschen in 1849. In het Engelsche lagerhuis hebben de afschaffers eene overwinning behaald doordien met 153 tegen 59 stemmen is uitgemaakt, dat in het graafschap Durham de herbergen des Zondags zullen moeten ge sloten zijn. Het is eene politieke zet om dergelijke wetten niet dadelijk voor het geheele land te eischen juist door dit voor enkele deelen van het land te ei schen, hebben zij des te meer kans van slagen. Intus- schen mag men als zeker aannemen, dat al degenen, die voor deze wet stemden, lang niet allen tot de afschaffers behooren en dat velen van hen des Zondags hun »elub" of sociëteit niet zullen verzuimen. Daar deze echter niet onder de herbergen worden gerekend, loopt hun eigen genot nog geen gevaar en zagen zij er geen bezwaar in, de lagere klassen hunne clubs of herbergen te ontnemen. De vierde der ter dood veroordeelden wegens den moord in het Phoenix-park, Thomas Call'rey, stierf Vrijdag aan de galg. Ook hij betuigde plechtig dat hij, tot op een half uur vóór den moord, niet geweten had wat er gebeu ren moest en tot welk werk de broederschap hem be steld had. In Zwitserland klagen sommige kantons over den maatregel van den Bondsraad, waarbij besloten is uit de vaandels de kantonnale kenteekenen te verwijderen en te vervangen door het Bondskruis. Vooral Waadt- land kant zich zeer daartegen en heeft een petitionne ment ingediend ter wederverkrijging van de namen der kantons en de bandeliers met de nationale kleuren bij de vaandels. Zij zeggen daarin: «Zwitserland is eene confederatie van 22 souvereine staten. Het bonds- leger is samengesteld uit de troepenkorpsen der kan tons. Het vaandel, het symbool des vaderlands, moet, om volledig en waar te zijn, den naam van het kanton dragen boven het Zwitsersche kruis." Tegenover de beweging, die tegen het Reddingsleger in Zwitserland ontstaat, heeft de meerderheid der gees telijken in Neufchatel een bewijs gegeven van voor standers te zijn der vrijheid. Ten getale van 59 heb ben zij met grootcn nadruk verzocht, dat, hoewel zij de handelingen van het Reddingsleger onvoorwaardelijk afkeuren, de Groote Raad zich toch moge onthouden van eiken maatregel, waardoor het recht van vereeni ging of de godsdienstvrijheid beperkt zou worden, en daarom het Reddingsleger niet moge verhinderen hare bijeenkomsten te houden. Gisteren is hier een jongeling bij het zwemmen verdronken. Naar het schijnt kon hij wel zwemmen, maar moet hem iets overkomen zijn. Althans al spoedig zonk hij, hulproepende, in de diepte weg, terwijl niemand in de nabijheid was dan eenige kleine jongens, die niet zwemmen konden en dus geen hulp konden bieden. Toen al spoedig betere hulp opdaagde, was de dren keling niet meer te vinden. Vruchteloos heeft men er dien dag en heden naar gevischt. Hoedekenskerke. Zaterdagvoormiddag sloeg een 22jarig paard gespannen vóór een driewielswagen, waarvan de klep openviel, op den hol. De voerman viel van den wagen en verwondde zich, ofschoon weinig beteekenend, aan de hand. Het paard met den wagen vloog in vliegende vaart door het geheele dorp, tot het eindelijk aan de haven tot stand werd gebracht. Gelukkig was de school aan, zoodat zich geen kinde ren op straat bevonden, anders had de zaak treurige gevolgen kunnen hebben. Middelburg. De 1 Ojarige knaapdie den 24 Mei door een jongen van gelijken leeftijd met een mestusschen de ribben werd gestoken, heeft heden als geheel her steld het gasthuis verlaten. St.-Maartensdijk. Vrijdag had een 2%jarig kind het ongeluk te dicht bij een stroosnij machine te ko men, waardoor het eene handje in aanraking kwam met een der messen, tengevolge waarvan een vinger tot aan het derde lid moest afgezet worden en de pink er geheel door het mes werd afgesneden. De aangevraagde «vergunning" tot verkoop van sterkedrank ten dienste van het societeits-locaal in het nieuwe concertgebouw Thalia te Bergen-op-Zoom is geweigerd. Er bestaan in die gemeenten reeds 138 «vergunningen", terwijl er in het geheel slechts 36 mogen zijn. De ansjovisvisschers te Bergen-op-Zoom beleven ditmaal een buitengewoon ongunstig jaar. De pachtsom men zijn hoog en de vangst is uiterst gering. Door de meeste exposanten is Vrijdag, den dag voor het betalen van een termijn voor de standplaats op het tentoonstellingsterrein te Amsterdam, geweigerd te betalen, en daarom protest laten beteekenen bij de commissie van uitvoering. Als hun raadsman is opgetreden mr. J. Kappeijne v. d. Coppello, advocaat aldaar. De vorige week zijn te Rotterdam aangegeven 36 poklijders, en als aan die ziekte overleden 12. In Mei kwamen er in het geheel voor 149 gevallen van pokken. Wie nooit een meerl met 2 bekken en 3 oogen heeft gezien is daartoe nu in de gelegenheid. Adres: dhr. P. Bruder, Kettingstraat, 's Hage. De wevers der Venendaalsclie stoomspinnerij en weverij hebben Vrijdag den arbeid wederom begonnen. Zij oordeelden, dat het beter was nog eenigen tijd door te werken, om dan over vijf of zes weken den arbeid voor goed te staken. (N. R. Ct.) Dat valt ons niet mee. We hoopten dat het spel letje nu uit zou zijn. De groote papierfabriek van de heeren Hooites Beukema, te Hoogezand, welke onlangs bijna geheel is uitgebrand, is reeds weder in werking'. Te Veenendaal is een jongeling door het over matig drinken van karnemelk, terwijl hij sterk bezweet was, plotseling overleden. De vorige week heeft te Deventer een erge brand gewoed; waardoor 23 of 24 huisjes en 27 hooi- en zaadbergen een prooi der vlammen werden. Twee spuiten bekwamen door in brand te geraken veel schade. De oorzaak is niet juist bekend. Verscheidene gezinnen zijn zonder dak, doch zullen van gemeente wege verzorgd worden. Een heer te Ellekom verkocht dezer dagen een span paarden voor f 2200 Dat Nederland, ondanks de bemoeiingen van de vereeniging tot wering van kwakzalverij, altijd nog een belangrijk terrein oplevert, om geheime genees middelen te exploiteeren, moge hieruit blijken, dat de Staatse, van Zaterdag 2% blad beschikbaar moet stellen voor het opnemen van aankondigingen betref fende handels- en fabrieksmerken van Franschen oor sprong voor allerlei soort van mixturen. Vrijdagavond is een 41 jarig knaapje, bij het zwemmen in de rivier even buiten de haven te Maas sluis, verdronken. De Little Kate, een schoener, die zooals we meldden onlangs bij Queenboro in den grond ge boord werd door de Prinses Marie van de stoomboot maatschappij «Zeeland", is, met behulp van duikers, kunnen gelicht worden, maar heeft belangrijke schade bekomen, ter vergoeding waarvan de eigenaars 600 pd. st. eischen van de «Zeeland". Omtrent de standjes te Rostolf wordt nader be richt, dat 130 huizen van joden door het gemeen werden vernield en dat in het gevecht tusschen de soldaten en de belhamels 30 personen werden dood geschoten. Een aantal joden namen de vlucht. Verleden Dinsdag wandelden twee jonge meisjes en een jonkman met een klein hondje te Asnières langs de Seine. Op eens stortte het hondje de drie meter hooge schoeiing afde jonge man bukte zich om het te grijpen, viel mede in het water en sleepte de twee vrouwen, die hem wilden tegenhouden, mee. Verschillende personen, die van verre iets van het voorgevallene zagen, onderstellen ten minste, dat het zoo gegaan is. Toen zij de plek bereikten, zagen zij nog slechts het hondje zwemmen. Toen men eindelijk eene boot gevonden had, vond men het lijk van den jongen man en een der meisjes, doch dat van het tweede meisje was niet te ontdekken. Een dagblad te New-York bevatte jl. Maandag morgen de geheele preek, die den vorigen ochtend te Londen door ds. Spurgeon gehouden was. De preek was van de lippen van den leeraar gestenografeerd en onmiddelijk overgeseind. Dikwijls is de raad gegeven, bloedende wonden te stelpen met opleggen van spinnewebben. Een dienst meisje te Geldern beproefde dit ook, met het onge lukkige gevolg, dat de geheele hand opzwol, en de gewonde vinger terstond moest worden afgezet. In Hongkong voornamelijk schijnt het schoolgaan aan eigenaardige bezwaren bloot te staan. De inspec teur toch van het onderwijs aldaar vermeldt in zijn laatste verslag, hoe hij in een groot aantal gevallen had waargenomen, dat Chineesche meisjes, die op een grooten afstand van het schoolgebouw woonden en dagelijks door de drukste gedeelten van de stad moes ten gaan, als jongens gekleed waren en het geheele jaar door de meisjesscholen in jongenskleederen be zochten. Dit geschiedde omdat voortdurend meisjes op straat gestolen werden en men op die wijze de dieven trachtte te misleiden. In verscheidene streken van Duitschland wordt men door een meikeverplaag gekweld. De heer Von Bulow heeft voor zijn landgoed in Holstein een som vau 21,000 Mark aan premiën voor gedoode meikevers uitgeloofd. Kaïro. De Sultan van Turkije heeft zijn gezant alhier teruggeroepen. tm in— -mmim miiniiiwn mm<m jms—s—a—h— M. de R. Nu het zwemseizoen weer daar is, kan het nuttig zijn om aan de bevoegde autoriteit onder de aandacht te brengen hetzij het terrein onder deze gemeente of wel onder Wilhelminadorp ressorteert het wen- schelijke van voldoend toezicht aldaar niet alleen maar tevens het aanwezig zijn van dreg en reddingslijn, als maatregel van voorzorg tegen ongelukken, vooral voor oningewijden in de zwemkunst. Het is bekend, dat velen van zoodanig gehalte zich met den grooten hoop onnadenkend te water begeven. Dit is dunkt me éen der schaduwzijden van het nuttige, dat van het zwemmen valt te zeggen. Goes, 4 Juni 1883. X. GOES, Maandag 4 Juni 1883. - Uur. Barometer stand. Wind richting. Toestand van de lucht. Thermorn. stand Celsius Regen in mM. (hoogte) sedert gisterm. 8 uur. 's morgens 8 762.5 N.Oost Helder. +17 's midd. 12 761 Noord. Helder. +25 's avonds 5 759.5 Noord. Bijna held. +24 Waarneming van hedenochtend acht uur Een depressie, waarvan het centrum buiten het gebied onzer waarneming valt, doch waarin de laagst bekende barometerstand ongeveer 755 m.M. is, bevindt zich ver van ons en Zuidwestwaarts. Een centrum van hoogen druk bevindt zich ver van ons en Noordwestwaarts. Het grootste barometerafwijkingsverschil was: Gisteravond acht uur: Groningen 3.3 m.M. boven Maastricht. Hedenochtend achtuur: Groningen 3.3m.M. boven Ylissingen. Hedenmiddag half een geen verandering. Barometerstand te Utrecht om half een762.4 m.M. Het dalen van den barometer wijst op het uitbrei den van het gebied van lagen druk, daar echter de barometeraanwijzing niet diep is, zullen wij er nog geen nadeeligen invloed van ondervinden. Verwachting: Noordoostelijke wind, goed weder. Aangaande de weersgesteldheid in de maand Mei valt het volgende te melden Gemiddeld geeft de maand Mei ongeveer 50 mM. regen; verleden jaar viel er 23.5 mM., dit jaar 76.8 mM., wat verleden jaar dus te weinig viel, viel dit jaar te veel; verleden jaar hadden wij acht mooie dagen, dit jaar achttien; verleden jaar hadden wij 5 keer omweder, dit jaar 3 keer, namelijk den 7en, 8en en 14en. De grootste hoeveelheid water werd afgetapt den 15, namelijk 23 m.M. Wat de mooie dagen aangaat heeft Mei zich dus nog al gunstig aangesteld, de regenhoeveëlheid was echter te veel. f—niira-ninrimi-im a—w—MWYrun in mi——m Datum. Plaats. Voorwerpen. Information. 8 Juni 's-Heer Hendriksk., inboedel, Mulock Houwer. 11 's-Gravenpolder, boefje enz. Pelle en Rouscher. 12 Goes, hofstede, Tak en Liebert. 13 Goes, huishoudelijke goederen, De Vos. 13 u Nisse, verp. land. P. Overman 13 Kloetinge, diversen, Gallis Merens. 13 Kapelle, kersen, Pelle en Rouscher. 14 's-Gravenpolder, verpachting land, P. Overman. 14 Goes, goederen, Bank van Leening 19 Goes, broodbakkerij enz.Mulock Houwer. 20 Goes, korenmolen, huizen enz., Pelle en Rouscher. 21 n Ovezand, boereninspan, Mulock Houwer. 22 Ileinkenszand, bierbrouwerij, Karseboom. 22 Baarland, herberg, Pelle en Rouscher. 25 a Ovezand, meubilair Pelle en Rouscher. 27 h Ileinkenszand, onroer. goederen, Karseboom. 5 Juli Heinkenszand, inspan, Karseboom. 9 Heinkenszand, vruchten te velde, Karseboom. Datum. Plaats. Voorwerp. Information. 7 Juni Middelburg, ijzeren draaibrug, kanaal Sas van Gend. Ingenieurs 8 dito beschoeiing dok Vlissingen. I Waterstaat. 8 dito vloeddeuren schutsluis Vliss.J 8 Oudclande, gemeentehuis, APostmus te Ellewoudsdijk. 14 Wilhelm.dorp, onderhond, Oostbevel.polder. 15 Middelburg, oeverdediging Neuzen en T steen voor idem, benevens her- Ingenieurs stel stormschade eil. Schouwen. I waterstaat- 15 Goes, kantonuierswerk, Schenge-polderbestuur. 16 Ter-Nenzeu, verbeteren en begrinten weg, en onderhoud, Nieuwe-Neuzenpolder. Marktberichten. ROTTERDAM, 4 Juni 1883. Tarwe, met ruimen aanvoer 25 cent lager Rogge met kleinen aanvoer 25 cent hooger. Zo mer- en Wintergerst 25 cent lager, Haver 20 cent lageroverige stil en onveranderd. Van Vlas ter markt 11772 steen, waarvan een tamelijk gedeelte sleepende tot verhoogde prijzen van de vorige week nemers vond. f 7,75 a f 9,75 - 7^50 - 5,50 - 5,25 - 4,25 - 3,75 Nieuwe TARWE Jarige Nieuwe ROGGE- 6,25 WINTERGERST- 5,— ZOMERGERST- 4,75 Korte HAVER- 3,25 Lange - 2,80 BOEKWEIT (N.-Brab.) - 187,— Nieuw KOOLZAAD (Zeeuwscli) - 11,60 PAARDENBOONEN - 6,75 DUIVENBOONEN - 7,— ERWTEN- 10,25 Nieuwe SCHOKKERS - 9,50 BRUINE BOONEN - 9,50 WITTE - 10,— KANARIEZAAD - 14,—

Goessche Courant | 1883 | | pagina 2