1883. N°. 65. Dinsdag 5 Juni. 70ste jaargang. Fonds gewapende dienst. "schutterij. Verkiezing voor de Tweede Kamer der Staten-Gene raai. Opwekking tot een vreedzamen strijd. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotteidarn aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN D1TMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. courant. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente Goes, op WOENSDAG den 6 JUNI 1883, des namiddags te 2 uren. Goes, den 2 Juni 1883. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling I. Mededeelingen, ingekomen stukken. II. Verzoek van J. Van Liere om afstand van gemeentegrond. III. Idem van D. Klemkerk om erfpacht van idem. IV. Goedkeuring der borgtocht van den benoem den boekhouder in de bank van leening. V. Rekening over 1882 en begrooting voor 1884 van de uitgaven der gezondheidscommissie. VI. Voorstel van B. en W. tot af- en overschrij ving op de begrooting van uitgaven voor 1882. VII. Benoeming van twee leden voor het bureau van stemopneming bij de verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal. VIII. Verzoek van C. Schrijver Pz. om afstand van grond aan de Laurens Pieter Van der Spiegel straat. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis der ingezetenen, dat op Woensdag den 20 Juni a. s. aan de woonhuizen zal gehouden worden eene collecte ten behoeve van het Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden. Met het oog op het weldadig doel van dit fonds cn teneinde het bestuur daarvan in staat te stellen de uitgaven te bestrijden, vooral om onder het getal gegratificeerden nog op te nemen de oude en gebrek kige krijgslieden, die voor 's lands onafhankelijkheid hebben gestreden, en tot dusverre niet zijn kunnen worden opgenomen, worden de ingezetenen dringend tot ruime bijdragen uitgenoodigd. Goes, den 2 Juni 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis, d.tt de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten Generaal, tengevolge van de periodieke aftreding van den heer jkr. mr. A. F. De Savornin Lokman, zal plaatshebben op Dinsdag den 12 Juni aanstaande, van des voormiddags 9 tot des namiddags 5 uren; dat de oproepingsbrieven den 1 Juni aan de kiezers zijn uitgereikt en dat de kiezer, die geen stembriefje ontvangen of dit verloren heeft, een ander kan beko- meD ter secretarie der gemeente, mits zich daartoe in persoon aanmeldende tusschen des voormiddags 9 en des namiddags 2 uren van eiken werkdag. Goes, den 2 Juni 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES verwittigen den belanghebbenden lo. dat de alphabetische naamlijst van alle personen, die aan de loting van dit jaar voor de Schutterij dezer gemeente moeten deelnemen, ter inzage zal liggen ten raadhuize van Dinsdag den 5 Juni tot en met Dinsdag den 12 Juni, van des voormiddags negen tot des namiddags twee uren, teneinde een ieder in staat zoude zijn, om, ingeval hem op de lijst eenige personen of omstandigheden mochten voorkomen, die daarop behooren te worden aan- geteekend of daarvan moeten worden weggelaten, zulks bij de met het toezicht over de loting be laste commissie ter kennis te brengen; 2o. dat de tijd tot de loting is bepaald op Woensdag den 27 Juni, des middags te 12 uren, en zal plaats hebben ten raadhuize alhier. Goes, den 2 Juni 1883 Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Zelden voorzeker is eene verkiezing in ons district met zóo weinig moed en laten wij het er gerust bij voegen met zóo weinig animo door de liberalen te gemoet gezien als die van 12 Juni aanstaande. Verschillende oorzaken werken daartoe mede. In de eerste plaats wel de overtuiging bij vele kiezers, dat in ons district de kans om een liberaal gekozen te zien als vrij wel onmogelijk is te be schouwen in de tweede plaats dat erkend moet worden, hoe de anti revolutionairen in den heerLoh- man een uitstekend candidaat bezitten en de katho lieken, ofschoon in grooten getale in ons district aan wezig geen eigen candidaat stellen maar eenvoudig de anti-revolutionairen steunen. De les, in 1877 op zoo ondubbelzinnige wijze van de anti-revolutionairen ontvangen, heeft den katholieken in ons district in dezen, naar het schijnt, niets anders geleerd dan het hoofd in den schoot te leggen. Was er vroeger nog sprake van een compromiseen anti revolutionair en een katholiek afgevaardigde voor ons dubbel kiesdistrict, ook dit schijnt prijsgegeven en de anti revolutionairen zwaaien den schepter over katholiek en liberaal. Wij zullen niet voor de zooveelste maal herbalen, hoe de katholieken hunne godsdienstige vrijheid juist aan de liberalen hebben te dankenhoe Thorbecke hunne bisschoppelijke hiërarchie grondvestte. Het is een feit, dat de katholieken zich van ons hebben af gewend om zich tijdelijk aan te sluiten bij hunne verklaarde vijanden, die zelfs nu en dan den overmoed hebben hun te zeggen, dat zij voor hun steun eigenlijk onverschillig zijn, niettegenstaande zij zich dien laten aanleunen. Het is trouwens een feit, dat, terwijl de katholieke leden der Tweede Kamer allen door eigen partijgenooten gekozen worden, haast geen enkel anti revolutionair zitting heeft zonder den steun der ka tholieke kiezers. Toch geven de anti-revolutionairen den toon aan. Van het hooge anti-revolutionaire veldheerskamp uit wordt de dagorder gegevenlocale adjudanten brengen haar over en een phalanx van kiezers staat gereed om, zonder de geringste afwijkingde bevelen te ge hoorzamen. De bepaald katholieke districten worden wijselijk aan zichzelven overgelaten. Voor het andere deel van ons land hebben de leiders der anti-revolutionairen een stel jonkheeren en baronnen gereed, die de kiezers slechts te nemen hebben. De namen zijn meestal lang en aristocratisch en maken eenigen indruk. Of de dragers dier namen meer of minder bekwaam zijn voor de taakof ze in eenige relatie staan tot, eenige kennis bezitten van het district, dit doet niets ter zake. De adjudanten verkondigen den volgzamen kiezers, dat de verkiezing van jonkheer A of baron B »ter eere Gods" is en de zaak is in orde. 't Is inderdaad bedroevend te zien hoezeer het vrije Nederlandsche volk in zelfstandigheid en vrij oordeel is gedaald. Onze Germaansche voorouders stelden bovenal hunne vrijheid op prijs. In het bewustzijn zijner vrijheid en zelfstandigheid lag de groote kracht van den Germaan. Later moesten stroomen menschenbloeds vloeien, eer de vrije Fries zich boog en nog vóór driehonderd jaren werd in deze gewesten het zwaard aangegord tegen dwang en verdrukking, voor vrijheid en zelfstandigheid. En thans De fiere Germaan is een volgzaam lam gewordenVan zelfstandigheid geen sprake. Zoo hier en daar nog vrees bestaat voor den ouden vrijheids geest, dan treedt er iemand op met godsdienstige dreigementen waarvoor ons volk zeer gevoelig is en zegt«Zoo gij dezen of dien niet stemt, dan kan wel uw mondmaar niet uw hart spreken: Onze Vader, Uw naam worde geheiligd, Uw koninkrijk kome""!! (Zie «Zuiden" van jl. Zaterdag.) Het van hun standpunt ijdelijk gebruiken van de namen God en Christus bij de verkiezingen door de anti-revolutionairen wordt dan ook bij den dag erger en ergerlijker. Men speelt hoog spel met de godsdien stige neigingen van ons volk en heeft het zoo ver weten te brengen, dat de kiezer zelfs gaat gelooven, dat hij een bij uitstek Gode welgevallig werk verricht ais hij den last volgt om zekere personen te kiezen en te helpen om ons land onder hun bestuur te bren gen. Vooralsnog wordt vooral in ons district dat spel gewonnen, maar langzamerhand zal ons volk leeren inzien, dat zijne vrijheid aan banden wordt gelegd en dan zal ook dat spel verloren zijn. In den strijd voor zelfstandigheid en vrijheid nu staan wij liberalen dus alleen. Op de katholieken behoeven wij niet te rekenen, schoon velen hunner vroeger onze bondgenooten waren en nu niet zonder zorg het aanzien hoe de protestantsch-kerkelijke partij het hoofd opsteekt en in het afmaken van verdienstelijke personen nu reeds doet zien wat men van haar te verwachten heeft, als zij eens werkelijk regeerende macht zal zijn. Inderdaad, er is wel eenige reden om moedeloos te zijn. De geschiedenis schijnt een zeer groot deel van ons volk niets geleerd te hebben. Terwijl onze voor vaderen zich steeds hebben trachten los te maken van alles wat naar overheersching van den geest zweemde, schijnt het voor de stuiptrekkende negen tiende eeuw bewaard te zijn om zich weèr in die ijzeren boei te doen kluisteren. Wederom schijnt een periode van reactie te zullen ontstaan. Zal zij even als zoovele andere door eene van sterkere actie gevolgd worden? Zeer zeker! Maar moeten wij nu, in afwachtingde riemen in de boot bergen en ons laten drijven waarheen de stroom ons voeren wil? Dit ware onverantwoordelijkEr is nimmer eene periode van reactie door zooveel te sterker vooruitgang gevolgd zonder werkzaamheid zonder voortdurende actie. De tegenspoeddien wij ondervindenmoet ons prikkelen tot meer dan gewone krachtsinspanning! Laten wij een krachtig teeken van leven geven. Wij kunnen in dat opzicht leeren van onze tegen partij. Zelfs in de liberale districten, waar zij niets kan winnen en gelukkig zijn er die nog vele stelt zij candidate». Zullen wij minder doen Zeker neen Laat dan al wat liberaal is al wat de openbare school liefheeft, al wat in zich gevoelt een sprank van die ware vrijheiddie in eigen over tuiging is gegrondvest, zich opmaken om bij de aan staande verkiezing op zijn post te zijn. Moge ook de uitslag te voorzien zijn het zou een allertreurigst bewijs van onmacht wezen wanneer wij de handen in den schoot legden en onze kracht niet toonden. Dat dan ieder in zijnen kring werke en opwekke tot moedigen strijd, tot te doen wat mogelijk is. Een nederlaag is niet onteerend, zoo er met kracht is gestreden. Maar onteerend is het, het gevecht te ontwijken omdat de vijand zoo sterk is. Men is er op uit om van andere zijde de schare der Farizeën en Sadduceën uittebreiden. Laten wij althans niet de schare der Laodiceërs vergroofen, maar eendrachtig voor den candidaat onzer lichting ter stembus gaan! Over die richting en dien candidaat in onze volgende nummers GOES, 4 Juni 1883. In de Zaterdagavond gehouden vergadering van het centraal bestuur en de afgevaardigden van de af- deelingen der centr. liber, kiesvereeniging alhier is uit de ingekomen processen-verbaal geconstateerd, dat de heer W. J. VAN GORKOM tot candidaat van de vereeniging voor het lidmaatschap der Tweede Kamer is gekozen. Deze heer is mitsdien als zoodanig ge proclameerd. De in de vorige vergadering tot secretaris benoemde, doch toen niet aanwezige heer De Marees Van Swinderen, gaf thans te kennen, dat hij die benoeming niet kon aannemen. Op verzoek van den voorzitter belastte de heer Van Swinderen zich echter opnieuw met het secretariaat ad interim. Naar wij vernemen, is bij het Gemeentebestuur alhier bericht ontvangen van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, dat het voornemen bestaat, om het stationsplein alhier te bestraten. Hier door zal ontegenzeggelijk eene afdoende verbetering in den minder gunstigen toestand waarin dat plein, vooral bij nat wêer, verkeert, aangebracht worden. St.-Maartensdijk. Gedurende de maand Mei zijn aan het telegraafkantoor alhier ontvangen 93 tele grammen verzonden 67opgenomen en verder geseind 91totaal behandeld 251 telegrammen. Het aantal brieven en drukwerken, in Mei besteld, bedroeg 4609 stuks. Vlissingen. Op het rijkstelegraafkantoor alhier wer den gedurende de maand Mei 4980 telegrammen be handeld; hiervan werden 2487 aangeboden, 945 ont vangen en 1548 overgenomen en verder geseind. Naar de M. Ct. verneemt, heeft de heer D. A. Dronkers, wethouder der gemeente Middelburg, zijn ontslag genomen als lid van den raad. Aan boord van het stoomschip «Prinses Marie" der stoomvaartmaatschappij «Zeeland" te Vlissingen werd Donderdagavond de geheele thans voltooide elec- trische verlichting ontstoken, welke vervaardigd is door de firma W. Smit Co., te Slikkerveer. Behalve de twee groote booglampen, die het geheele schip boven dek alsmede de ponton verlichtten, werden een 80 stuks Swangloeilampen ontstoken, verdeeld over de salons, kajuiten en hutten, benevens de machinekamer. Het geheel maakte een prachtig effect en gedurende de geheele zeereis naar Queensboro heeft geen enkele stoornis plaats gehad. Het Vaderland verneemt, dat H. K. II. Prinses Marianne haar zoon, Prins Albert van Pruisen, met de uitvoering van haar uitersten wil heeft belast. Hedenochtend zou de plechtige teraardebestelling van het stoffelijk omhulsel te Erbach plaatshebben. De Prinses heeft bepaald, dat zij naast haar dochter Prinses Charlotte van Saksen Meiningen wenscht te rusten. De plechtigheid zou zeer eenvoudig en geheel plaatshebben volgens de voorschriften der Duitsche hofreglementen. Aan ons Hof is de kennisgeving van het overlijden der Prinses op de gebruikelijke wijze gezonden vanwege het Haus-ministerium te Berlijn. Z. K. H. Alexander der Nederlanden, Prins van Oranje, zal zich bij de plechtigheid door majoor Beijer- mau, zijn adjudant, doen vertegenwoordigen. De burgemeester van Voorburg vertrok Zaterdag naar Reinhardshausen, met zich voerende een praclt- tigen krans van immortellen, oin dien persoonlijk üit naam van de ingezetenen der gemeente, alwaar wijlen Prinses Marianne verblijf hield, op de lijkbaar neder te leggen. Z. M. heeft benoemd tot directeur van het Rijks museum te Amsterdam den heer F. D. O. Obreen, directeur van het museum Boymans te Rotterdam. Met wijziging der beschikking van 29 Mei jl. zullen de coinmissien, die gedurende een jaar, eindigende 1 Aug. a. s., belast zijn met het afnemen van de exa mens van apothekersbediende, zitting honden te Utrecht op Maandag 4 Juni en te Meppel op Maandag 11 Juni e. k. en volgende dagen. De commissie voor de stichting van een herin- neringsteeken op 't graf van 28 der omgekomenen met den monitor «Adder" heeft besloten dat de ont hulling van dat grafteeken zal plaatshebben op den eersten verjaardag dier ramp, 5 Juli a s. Het hardsteenen grafteeken zal de namen bevatten van allen, die bij de ramp van de «Adder" zijn om gekomen. (H. en N. Ct.) Naar wij vernemen zullen, tengevolge van het heerschen van pokken te Rotterdam, de groote manoeu vres voor 3e en 6e reg. inf. in Noord-Brabant niet doorgaan. (N. R. Ct) liet groote Zangersfeest, in Augustus vanwege het Nation. Zangersbond te Rotterdam te houd -n, zal vermoedelijk uitgesteld worden wegens het heerschen der pokken aldaar. Men hoopt, dat het hoofdbestuur goed zal vinden het feest daar in het volgende jaar te doen plaatshebben. Om diezelfde reden moet, naar liet R. Nbl. verneemt, liet voornemen bestaan ook de kermis dit jaar niet te doen doorgaan. Door den raad der gemeente Leiden is thans beslist, dat het standbeeld van Pieter Adriaansz. Van der Wei ff op de Ruïne geplaatst zal worden. Volgens de «Pol. Corresp." is van de zijde der contracteerende Mogendheden thans bezwaar gemaakt tegen de ontmanteling van de vesting Luxemburg, zooals die door den Koning-Groothertog is verklaard voltooid te zijn. Wij meenen te weten, dat alleen vanwege de Duit sche regeering op volledige slooping van nog enkele bastion-gedeelten is aangedrongen. Intusschen geeft het Londensch tractaat den Koning-Groothertog het recht te beslissen of aan de verbintenis is voldaan. (Vad.) Volgens «Veritas" zijn in April verongelukt 113 zeil- en 17 stoomschepen, waaronder 4 Nederl. zeil schepen. Volgens Het Zuiden zullen op het alhier te hou den zuiderzendingsfeest de volgende sprekers optreden: De heer J. Ph. Van der Land van Rotterdam, ope ningsrede. (Reeds gemeld). Zendeling J. L. Zegers, «liet Mohammedanisme op Java." De heer J. Post van Goes. «Een geopende deur gegeven met den bijbel er binnen." De heer P. Van Vhundoren van Ierseke. «Geen waar zendingsvriend, geen goed christen." Evangelist II. J. Ileijnes van Amsterdam. «De zending onder de volksklasse." De lieer J. C. Reesse van Leersum. »De zending en de Jongelingsvereenigingen." Zendeling G. Zimmer van het Rhijnsch zendingge nootschap. «Borneo." Evangelist C. Geel van Arasterdam. «Militairenbond." R Baron van der Borch van Venvolde. Onderwerp nog onbekend. De heer N. De Jonge van Brussel. «De evangeli satie in België." Zendeling F. W. Korf van Amsterdam. «De zending onder Israël." De heer J. G. Verhoef van Bodegraven. «Het wapen van Zeeland, en wat ons dit heden te zeggen heeft." De heer S. J. Romijn van Zieriksee. Eerste af scheidsrede. De heer C. C. A. L. John van Zwartewaal. Slotrede. Baarland. De heer J. Steenbeek, cand. tot den H. D. te Eerbeek, heeft voor de onlangs op hem uitge brachte beroeping bedankt Krabbendijke. Voor eene talrijke schare belang stellenden van hier en elders trad gisteren onze pre dikant op om zijne afscheidsrede te houden. Naar aanleiding van Hebreen 13 vers 8, wees ZEw. erop, dat alles hier verandert en aan wisseling onderhevig is, maar dat Jezus voor hen, die op hem vertrouwen, steeds dezelfde blijft. Na het uitspreken van den zegen zong de gemeente het laatste vers van Psalm 121. Bedankt voor het beroep naar Wissekerke door ds. I. W. II. Kalkman te. NL. uw Lekker land.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1