3. N°. 64. Zaterdag 2 Juni. 70ste jaargang. Wf Kerkelijke "Zaken en Onderwijs. Rschtzaken. T entoonstellings-kroniek. v. GOESCHG T)e uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COIRANT. Da prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 1 Juni 1883. In de Woensdagavond gehouden vergadering van de leden der Vereeniging voor Volksvermaken is mede- deeling gedaan van de samenstelling van het hoofdbe stuur. President is de heer A. Van Schelven, vice- president de heer J. J. Ramondt, le secretaris de heer G. J. Van der Poll, 2e secr. de heer W. Pelle en penningmeester de heer P C. N. Eichholtz. Tot lid van het comité van bestuur werd benoemd de heer A. R. Breetvelt. Vervolgens werd een voor de stabiliteit der vereeni ging zeer noodzakelijke en nuttige maatregel genomen. Het reglement houdt namelijk o. a. de bepaling in, dat elk, die wenscht optehonden lid te zijn van de vereeniging, daarvan vóór i Mei schriftelijk aan een der secretarissen kennis moet geven. Bij verzuim is men verplicht de contributie over het nieuwe dienst jaar (1 Mei30 April) te voldoen. Tegen het begin van het nieuwe dienstjaar nu worden door den penningmeester de quitantiën voor de contri butie gereed gemaakt. Komt evenwel in den loop van de maand Mei de bode om de contributie te ont vangen, dan wordt somtijds door een honderdtal leden geweigerd die te betalen, met de bijvoeging dat zij bedanken voor hun lidmaatschap. Dat dit in strijd is met het reglement zal ieder inzien, maar dat het bovendien daardoor aan het bestuur onmogelijk gemaakt wordt om de financiën in orde te houden, is ook niet moeilijk te vatten. Immers op de begrooting voor het aanstaande dienstjaar worden de contributien van alle leden, die niet vóór I Mei bedankt hebben, als ontvangsten beschouwd, doch komt men om deze te innen, dan blijft de ontvangst somtijds honderd gulden beneden de raming. Wordt nu evenwel in den loop van het jaar door de vereeniging eenig feest gegeven, dan stroomen alle leden (die eerst liever geen lid wenschten te blijven) naar den penningmeester om toch maar weer lid te worden. Ten einde nu deze onregelmatigheid weg te nemen, heeft de algemeene vergadering met algemeene stem men op 2 na een voorstel van den heer Baa'dolf goedgekeurd, om die leden, welke zich aan bovenge noemde bepaling uit het reglement niet gestoord hebben, tot uiterlijk 15 Juni in de gelegenheid te stellen hunne contributie (die eigenlijk 1 Mei ver schuldigd is) te voldoen; blijven ze dan nog nalatig, dan kunnen ze in dit jaar geen lid meer worden dan tegen eene betaling van 50 cents boven de contributie. De vergadering was van oordeeldat men daardoor meer stabiliteit in het ledental en daardoor in de financiën zou verkrijgen. Nog werd door het bestuur medegedeeld, dat het trachten zou een zomerfeest te organiseeren hetgeen met applaus door de aanwezigen werd vernomen onder opmerking van een der leden dat het comité zich daarmee in goede richting bewoog«te lang was het St.-Nicolaasfeest het feest der vereeniging geweest." In de maand Mei jl. werden alhier aan het telegraafkantoor aangenomen of verzonden 677, ont vangen 653, overgenomen en verder geseind 132, samen 1462 telegrammen. 's-Gravenpolder. Heden vergaderde de afdeeling westelijk deel der «Centraal Liberale Kiesvereeniging" alhier bij Zaaijer. Het bestuur deelde mede dat de candidaat der afdeeling, de heer mr. J. G. De Witt Hamer, voor de candidatuur bedankt had. Uit de lijst vanwege het hoofdbestuur gezonden, bleek dat de afdeeling geene keuze had, daar de heer Van Gorkom, en nog wel voor het geval geen geschikter persoon zich candidaat stelde, de eenige candidaat was. Nadat een der leden medegedeeld had, dat hij uit vertrouw bare bron vernomen haddat de heer mr. W. C. Borsius, lid der Eerste Kamer, wellicht zich eene can didatuur voor lid der Tweede Kamer zou laten wel gevallen en nadat men overwogen had dat de heer Van Gorkom liever geen candidaat zoude zijnwerd de heer Borsius met algemeene stemmen tot candidaat gekozen. Echter onder die reserve, dat zulks niet in strijd zou zijn met art. 13 der statuten. Het anti-revolutionair Centraal-verkiezingscomité heeft ook dit jaar weder een circulaire rondgezonden om geldelijke bijdragen voor het verkiezingswerk. De «Standaard" ondersteunt dit verzoek om geld met de verzekering, dat er «o zooveel van ruime middelen afhangt bij den veldslag, dien de staatspar tijen elkander aan de stembus leveren". Waar zoo om geld, veel geld wordt gevraagd, komt onwillekeurig de vraag op, waartoe al dat geld bij de verkiezingen noodig is. Kost het «bewerken" van de «broeders" dan zóóveel? (Vad.) De Zeeuwsche kiesvereeniging «Luctor et Emergo" hield Dinsdag te Goes hare algemeene vergadering. Volle instemming werd betuigd met de candidatuur der heeren De Savornin Lobman voor Goes en 't Hooft voor Middelburg. De aan de beurt van aftreding zijnde bestuurders, de heeren A. Littooij en W, A. De Rijcke, werden met algemeene stemmen herkozen. In plaats van de vertrekkende bestuursleden W. F. A. Winckel en C. W. Pohtmann werden gekozen de heeren dr. C, C. Schot Cz. te Tolen en B. De Die te Oostburg, de laatste in herstemming met den heer J. Sanders te Sluis. (Het Zuiden.) Volgens het «Zuiden" zal de heer mr. B. M. Bahlmannlid van de Tweede Kamer voor het kies district Tilburg, op Zondag 3 Juni a. s. te IJzendijke eene lezing houden voor de leden der afdeeling IJzen- diike van de Centrale Kiesvereeniging«Recht voor allen", gevestigd te Middelburg. Waarschijnlijk zal mr. Bahlmann de volgende wéék ook voor de katholieken te Middelburg en Vlissingen optreden. Voorts is onder diens leiding te Tilburg een voor- loopige vergadering gehouden van fabrikanten en han delaars, waarin besloten is later in een algemeene vergadering te behandelen een adres aan de Kamer, waarin verzocht zal wordendat het beschermend handelsstelsel in Nederland worde ingevoerd. De anti-revolutionaire kiesvereeniging te Vlis singen heeft het aftredend lid voor de He Kamer mr, P. C. 't Hooft candidaat gesteld. In het kiesdistrict Amersfoort is door de Cen trale kiesvereeniging voor de aanstaande verkiezing tot lid van de Tweede Kamer als candidaat gesteld de heer K. W. Van Gorkom, te Baarn. Voor de betrekking van gemeente-ontvanger te Middelburg is door burgemeester en wethouders eene alphabetisch gestelde aanbeveling opgemaakt, bestaande uit de heeren: D. P. Rinders, rijkstelegrafist der eerste klasse te Middelburg, en A. De Vulder van Noorden, burgemeester van Heinkenszand. Voor die betrekking hebben-zich 27 sollicitanten aangemeld. De Staatscommissie voor de Grondwetsherziening is gisteren weder vergaderd geweest en zal minstens twee vergaderingen in de week houden. Hoewel haar mandaat onbeperkt is, staat het toch, naar men zegt, reeds vast, dat zij haar lierzieningsvoorstellen tot de noodzakelijke zal beperken. (Vad.) Benoemd tot raadsheer in den Iloogen Raad dei- Nederlanden jhr. mr. B. C. De Jonge, thans president der arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage. De gemeenteraad van 's-Gravenhage benoemde gisteren tot wethouder ter vervanging van den heer Du Tour, minister van justitie, het raadslid jhr. mr. W. Six, oud-minister en oud-secretaris van 's Gravenhage, die het wethouderschap aanvaardde, In overeenstemming met het advies van B. en W. heeft de gemeenteraad van 's-Gravenhage, o. a. ook op grond dat de inwilliging van het verzoek z. i. is in strijd met de wet, afwijzend beschikt op het adres van F. Domela Nieuwenhuis c. s., om aan de kinderen, die de openbare bewaarscholen voor on- en minver mogenden bezoeken, van gemeentewege gratis voedsel te verstrekken. Omtrent de laatste levensdagen van H. K. II. prinses Marianne vernemen wij nog het volgende: De beterschap van de prinses was in die mate toe genomen dat zij het verblijf in de ziekekamer met eene wandeling door den tuin mocht verwisselen. Zelfs bevond zij zich zoo weldat zij de hoop koesterde weldra naar het buitenverblijf Rusthof te Voorburg hier te lande terugtekeeren. Juist kwamen Maandag op dat buitengoed eenige personen van haar dienstpersoneel aan. De prinses gevoelde zich evenwel niet krachtig genoeg de terugreis per spoor aan te nemen en van daar dat zij gewaagde van het plan om met een boot langs den Rijn het vaderland te bereiken. In de laatste dagen had prinses Marianne haar geliefkoosd hand werk borduren, eenige uren van den dag hervat. In hare omgeving was de verwachting algemeen, dat het volkomen herstel van de prinses nabij was. Die hoop werd niet verwezenlijkt. Eene hartaandoening, die met zware benauwdheden gepaard ging, maakte eene einde aan haar leven. Wegens den dood zijner moederII. K. H. prinses Marianneis een einde gemaakt aan de missie van Z. K. H. prins Albert van Pruisen om Z. M. den Keizer Duitschland gedurende de kroningsfeesten in Moscou te vertegenwoordigen. Dientengevolge zou de prins Woensdag zich onmid dellijk naar Reinhardshausende sterfplaats zijner moeder, begeven. De verdere feestelijkheden in Luxemburg zullen onmiddellijk worden gestaaktwegens het overlijden van prinses Marianne. De 98e algemeene vergadering der Maatschappij «tot Nut van 't jAlgemeen" zal gehouden worden op Dinsdag 14 Augustus. Behalve de gewone huishou lelijke werkzaamheden. zal behandeld worden het rapport der commissie tot voorbereiding- van het eeuwfeest der maatschappij. Be halve de feestelijke viering, stelt de commissie voor den aankoop van het huis te Edam, waarin de grondslag der maatschappij gelegd is, en de stichting eener kweek school van bewaarschoolhouderessen te Haarlem. Mocht het laatste voorstel verworpen worden, dan stelt het hoofdbestuur voor een der reeds bestaande kweekscho len te subsidieeren. Door het hoofdbestuur wordt voorgesteld den almanak van 1885 niet uittegeven, maar «De Zwaluw" te blijven steunen; het stichten van plaatselijke verzamelingen ter bevordering van kunst en industrieel onderwijs door subsidie te bevorderen, en 10 beurzen van 300 's jaars uitteloven aan onbemiddelde leerlingen der rijksschool voor kunstnij verheid te Amsterdam; de wetsherziening die in 1884 moet plaatshebben, wegens de feestviering uittestellen; 500 subsidie beschikbaar te stellen ter bevordering van het schoolbezoek van schipperskinderen; een ge schrift uittegeven over de voeding, met welks bewer king de heer D. Huizinga te Groningen zich wil belasten; andermaal f 1000 beschikbaar te stellen ter bevorde ring van het ond irwijs in handenarbeid, en eindelijk om de uitgaaf van kleine geschriften te staken. De «Willem Barents" is Donderdagochtend van Vardoe vertrokken. Gedep. Staten van Friesland hebben beslist, dat een oom als Raadslid mag meewerken tot de benoeming van zijn neef tot openbaar onderwijzer. Middelburg. Ter vervanging van wijlen den heer W. A. Dormaar Hz., als kerkelijke ontvanger der Ned. Herv. gemeente alhier, is door kerkvoogden be noemd de heer A. E. Verwijs, secretaiis van het bur gerlijk armbestuur. Den 29sten dezer hebben de heeren A. A. Van Aert en A. Weterings, eerstgenoemde sedert 1870 pastoor bij de R IC. gemeente te Ter-Neuzen, laatst genoemde sedert 1871 pastoor bij die te Sas-van-Gend, hun 25jarig priesterschap herdacht. Wilhelniinadorp. Als eene bijzonder lieve attentie van schoolkinderen voor een hunner onderwijzers ver melden wij, dat gisteren aan mej. H, P. Wessel, toen zij voor het laatst officiëel als onderwijzeres aan de openbare school alhier optrad, een aantal bloemrui kers door de leerlingen harer klasse werd aangeboden. Te Veere is tot hulponderwijzer benoemd de heer L. De Nood Az, Tot onderwijzers aan de lagere school te Tolen zijn benoemd de heeren Maas en Van den Broeck, gewezen kweekelingen van de normaalschool aldaar. Mej C. Sterk, onderwijzeres aan de openbare school te Oud-Vosmeer, is tegen 1 Juni benoemd aan de openbare school te Halsteren. Benoemd tot inspecteur van het middelbaar onderwijs dr. A. T. Van Aken, schoolopziener in het district 's-Gravenhage. In de Woensdag gehouden openbare vergadering van den Raad vari State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is o. a. ingekomen een koninklijk besluit in zake het beroep van J. J. v. d. Broeke, te Ierseke, tegen een besluit van B. en W., waarbij aan P. Sandee Jr. vergunning is verleend tot oprichting van een kalk- blusscherij. Met vernietiging van het besluit wordt verklaard, dat zoo als het verzoek gedaan is geen beslissing kan worden genomen. De gebroeders Wolters uit Venloo, die den 14n Juni voor het hof te 's-Bosch terecht zullen staan, waarbij 25 getuigen gehoord zullen worden, zullen in hoofdzaak worden vervolgd voor het zoek-maken der kapitale sommen van de Heutz-stichting en de R. K. armen en voor het verkoopen en ontvangen van het geld voor een huis, toebehoorende aar, het R. IC. wees huis, hetwelk niet is verantwoord geworden in de sommen der andere weldadigheids-inrichtingen, die bijna alle niet te vinden zijn. Zooals men weet, kunnen de leden van de Staten- Generaal wegens hun adviezen, in de vergadering uitgebracht, niet strafrechtelijk vervolgd worden. De onschendbaarheid strekt zich echter niet uit tot de adviezen buiten de vergadering, bijv. in brochures, dagbladen enz. uitgebracht. Dat ondervindt dezer dagen mr. Bahlmann, lid van de Tweede Kamer voor het district Tilburg, nu hij zich moet verantwoorden over eenige zinsneden in eene brochure, waarbij hij het sub sidieeren van stoomvaartlijnen aanbeveelt. Mr. Bahl mann, warm protectionist als hij is, verwijt aan de directeuren van de maatschappij «Nederland", dat zij alle stoombooten in den vreemde laten bouwen, maar daarmede niet tevreden, vraagt hij ook, of de voor liefde van die directie voor buitenlandsche fabrikanten misschien ook hieraan is te wijten, dat bedoelde fa brikanten provisie uitkeeren aan hen, die bestellingen doen. Waarschijnlijk zal de Tilburgsche afgevaardigde voor het schrijven van dergelijke zinsneden weldra voor den Iloogen Raad moeten terechtstaan. De zaak is op dit oogenblik nog in onderzoek. (Vad.) Amsterdam, 31 Mei '83. Niet ver van het hoofdgebouw, rechts door het zand (met den plantsoen-aanleg is het nog treurig gesteld) ven-ijst een oud Hollandsch winkelhuis met aangren zende werkplaatshet is de meel- en broodfabriek «de Voorzorg", die hier is vertegenwoordigd in de bakkerij «de vergulde Krakeling". In de bakkerij is men druk aan den arbeid volgens het nieu wste systeem, waarvan gij mij de beschrijving in bijzonderheden om trent wegen, kneden en bakken wel zult schenken en mij liever zult willen volgen het trapje op, binnen door, naar den winkel, in oud-Hollandschen trant ge timmerd en ingericht, zooals het heet althans, want het beeld, dat hier te aanschouwen gegeven wordt, is wel in vele opzichten typisch juist, in andere daar entegen weer niet. We zullen dan ook zoo vrij zijn onze bescheiden opmerkingen te maken. De zoldering met bruin-geschilderde balken, de klink aan de deur, de muren met paars beschilderde Delftsche tegeltjes zijn zeer natuurlijk. Ook staat er een ouderwetsche koperen baklamp met vier tuiten, uit elk waarvan een pluim wit katoen komt kijken, onaangestoken, want er mag natuurlijk 's avonds nergens licht bran den. In deze aardige ouderwetsche omgeving staat echter eene zeer nieuwerwetsche juffrouw. «Ik wouw, dat ik hier wat te zeggen had, dan zette ik bier een mensch neer uit de vorige eeuw" merkte een bui tenman op, die gelijk met mij voor de toonbank stond en onderwijl een krentenbroodje opat; hij had gelijk, niet alleen dat hij dat broodje oppeuzelde, maar ook in hetgeen hij zeide. In plaats van met een blauw lint, een gouden medaillon, een gekapt hoofd en zwie rig kleedje, moest hier meer eene bakerfiguur troonen, met een paarskatoenen jurk, neepjesmuts, sieraden van kantielje enz. Wat me verder frappeerde in dit «oud-Hollandsch binnenhuis", of liever voorhuiswant dit is de eigenlijke benaming, waren de zeer modieuse pronkflesschen, die de dragés of suikerwerken bevat ten bij de Bondt Leijsen zijn ze niet mooier, die compotes met hooge, veelzijdig geslepen steeldeksels. Neen, dat moesten origineele stopflesschen zijn, waarin men augurkjes inmaakt, en die men met de volle hand opendraait, van die inmaakilessclien, zooals er nog heden ten dage in ouderwetsche bakkerswinkels prijken tot berging van krakelingen en «kleingoed". Ook de in houd dier mooie flacons beviel mij nietde suiker- erwties zagen er wel smakelijk uit, maar de «kapit telstok" en de dominee'sklontjes" ontbraken eraan. Niettemin is alles zeer de aandacht waard, en wat zeker meer zegt dan imitatie, het gebak is van uit muntende qualiteit, en men wordt met voorkomend heid bediend. Bijna alle bezoekers ziet men dan ook etende de bakkerij verlaten. Wij gaan thans maar weer door het zand en merken allerlei gebouwtjes op, die door grilligen vorm de aandacht trekken. Zoo verheffen zich hier en daar zekere monumenten zouden we zeggen, die op Hune bedden gelijken, en van nabij beschouwd er niet veel vroolijker uitzien Het zijn de inzendingen van eige naars van steengroeven in België en Duitschland. Ze hebben hunne producten meestal in tafel vormige zerken met zwarte randen op elkaar gestapeld. De exposanten in steenkool leggen wat meer poëzie aan den dag. Ilier zien wij een kapel, aan vele zijden open, uitwendig van ruwe kolossale brokken steen kool, grotsgewijs op elkaar gelegd. Bovenop wappert vroolijk de Duitsche vlag, aan éene zijde is het tem peltje afgesloten door een matglazen plaat, waarop in doorzichtige letters het adres van den exposant. Van binnen is de steenkool tot gladde metselsteenen gefatsoeneerd, liet geheel is schilderachtig Niet ver van hier verrijst als een kolom een bierflesch, van een paar-manshoogte, eene aardige reclame van de Amers- foortsche beiersch-bierbrouwerij. Maar we moeten verder, al is onze tijd voorheden ook bijna verstrekenwe willen nog even een concert bijwonen van den «gamalang", door de Javaantjes gegeven. Voor een kwartje kan men zich dat genoegen verschaffen. De balustrade wordt door een Javaanschen «jongen" (inlandsche bedienden, al zijn ze nog zoo oud, heeten in Indië «jongens") opgelicht, en we be vinden ons in een miniatuur-tuin, waarin een koepel met balkon, en daartegenover het orkest. Wat een onbegrijpelijke vertooning is zoo'n «gama lang" voor iemand, die hem voor 't eerst hoort en zietVerbeeld u de muzikanten zitten of staan bij hunne grillig gevormde instrumenten, waarop ze blazen, strijken of slaan, onder het rooken van een sigaretje. De muziek is van zonderlinge klank en maatnu ea

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1