Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Wetenschap, Kunst en Letteren. Landbouw en Veeteelt. Rechtzaken. Uit onze Koloniën. Buitenlandsch Overzicht. Gemengde Berichten. Dat de gewenschte eenstemmigheid, waar het betreft den tegenstander te, weren, niet altijd bestaat, blijkt ook weder te Groningen, waar de lib. kiesver- eeniging Eendracht maakt macht mr. S. Van Houten candidaat voor de Tweede Kamer stelde, terwijl de liberale kiesvereeniging Burgerplicht aldaar jhr. mr. W. J. Quintus tot haar candidaat proclameerde. In een derde, nieuw opgerichte lib. kiesvereeniging Qroningm aldaar, werd mr. S. Van Houten insgelijks candidaat gesteld. Hadden nu die drie vereenigingen een en dezelfde keuze gedaan, zeker ware de kans van slagen dan gunstiger voor een candidaat van hunne richting. Door het gemeentebestuur van Amsterdam is het logement voor doortrekkende troepen ter beschikking gesteld voor groepen van werklieden en anderen, die ter gelegenheid van de Internationale tentoonstelling Amsterdam willen bezoeken. De kosten bedragen per etmaal ƒ1,60. Hiervoor wordt verstrekt, behalve nachtverblijf, des morgens en des avonds ontbijt, bestaande in een broodje met kaas, vleesch of ham, en verder zooveel gesneden brood met boter en kaas als men verkiest te gebruiken, be nevens koffie. Des middags een maaltijd, bestaande in aardappelen groenten met boter gestoofd en een half pond kilo) vleesch, benevens een half liter bier. Ingeval ook des avonds in plaats van brood, evenals des middags, warm eten wordt verlangd, wordt de prijs met 30 ct. per etmaal verhoogd. Belanghebbenden, die van deze gelegenheid wenschen gebruik te maken, wordt verzocht dit vooral te melden aan den heer B. H. Heldt, Bloemstraat 82, die mede tot het geven van nadere inlichtingen zich bereid ver klaart. De commissie tot leniging van de ramp te Muiden heeft besloten, om aan de weduwen en weezen der slachtoffers een lijfrente te verzekeren. Ook aan enkele gewonden, die nog niet hersteld zijn, zal ondersteuning worden verleend. Eene commissie van uitvoering van vijf leden heeft de taak op zich genomen om de verdere ondersteuning te regelen. Het totaal der giften bedraagt thans ƒ28,176,92. Bij directeuren der buskruitfabriek bestaat het plan om een aanzienlijk kapitaal te bestemmen tot verdere ondersteuning van de ongelukkigen. Dhr. D. Wijting, voorganger bij de Oud-geref. gem. alhier, is thans tot predikant bij die gemeente beroepen. Te Schore en Vlake is het traktement van den te beroepen predikant met 100 vermeerderd. Beroepen te Leiden ds. K. W. Vethake te Leeuwarden. Kloetinge. Benoemd tot hoofd der openbare be waarschool in deze gemeente mejuffrouw C. E. Pot, onderwijzeres in de handwerken te Kattendijke. Ierseke. Vrijdag 11. had de voorgenomen uitdee- ling der prijzen van onzen burgemeester en van den gemeenteraad plaats. Nadat de burgemeester op de beide scholen een onderzoek naar hunne vorderingen had ingesteld, overhandigde hij den kinderen de voor hun bestemde prijzen en wijdde daarna in de eerste plaats een zeer hartelijk en welsprekend woord van tevredenheid en dank aan de onderwijzers over de, ondanks de geringe hulp, zoo gunstige resultaten van hun onderwijs en in de tweede plaats aan de kinderen om de beloonden aan te sporen op den ingeslagen weg voort te gaan en om allen tot stipte gehoorzaamheid aan onderwijzers en ouders op te wekken. Des na middags kregen zij vacantie. De plechtigheid werd bij gewoond door het gemeentebestuur met uitzondering van een der wethouders, die afwezig was. Tot onderwijzers te Vlissingen zijn benoemd de heeren W. N. A. F. K. H. Van Bakergem te 's-Bosch en J. M. Hofmans te Middelburg. Wij ontvingen bericht van het »K. Cornet- Quartet" uit Wiesbaden, dat het eerlang evenals ten vorige jare eene kunstreis zal maken. Dit bericht gaat vergezeld van uiterst gunstige recensies uit Nederland- sche en Duitsche bladen, en wij vestigen daarom de aandacht van sociëteitsbesturen en ondernemers van publieke vermakelijkheden op deze gelegenheid, om hunne leden en het overige publiek een avond van muzikaal genot te doen smaken. De bedoelde bescheiden liggen op ons bureau ter inzage. Dinsdag was het 70 jaren geleden dat Richard Wagner geboren werd. Het Berlijnsch Wagner-Verein" zond een prachtigen krans van versche bloemen naar Bayreuth em op het graf te worden neergelegd. In de meeste schouwburgen van Duitschland werden 's avonds werken van den meester opgevoerd. In het vertrouwen, dat door de Nederlandsche Vertegenwoordiging des Rijks subsidie zal worden toegestaan, waarvoor een wetsontwerp is ingediend (de Tweede Kamer nam op 24 dezer dit wetsvoorstel reeds aan), heeft het uitvoerend comité voor de groote landbouwtentoonstelling te Amsterdam, in overleg met de commissie van vertegenwoordiging der Nederland sche landbouwmaatschappijen, gemeend in het belang der zaak te handelen, het programma voor die land bouwtentoonstelling te verspreiden. Dat programma is voor belanghebbenden op franco aanvraag kosteloos verkrijgbaar bij den secretaris van het (uitvoerend comité den heer P. F. L. Waldeck, te Loosduinen, bij 's-Gravenhage. Zoo spoedig mogelijk zal dat pro gramma in de Fransche, Engelsche en Duitsche talen verschijnen. De uitlovingen bij het programma bedragen voor paarden f27,610, voor rundvee f34,180, voor wolvee f5530, voor varkens f 3060, voor boter en kaas f10,050, voor werktuigen f 12,690, voor landbouw onderwijs f1000, voor bijen f510, te zamen f94,980. Commissiën van vertegenwoordiging der Nederl. landbouwmaatschappijen zijn benoemd. Voor Zeeland bestaat de commissie uit de heeren J. M. Kakebeeke en E. Van den Bosch te Goes en den heer B. G. Van der Have te Ouwerkerk. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Zaterdag zijn de volgende personen veroordeeld M. K., 17 j., en A. K., 15 j., beiden te Wissekerke, wegens oplichting ieder tot 8 dagen cel. C. S., 46 j., scheepsmaker te Vlissingen, wegens tappen van sterkedrank aan personen beneden de 16 jaren tot twee geldboeten elk van ƒ10. W. J. H., 16 j., smids leerling te Koudekerke, wegens verbreken van afsluiting tot eene geldboete van f8. M. P., 34 j., landmans knecht te Kloetinge, wegens het onbevoegd loopen over de spoorbaan, tot een geldboete van ƒ3. C. De K., 21- j., arbeider te Heinkenszand, wegens moedwillige verwonding tot 4 maanden celstraf en twee boeten ieder van ƒ8. A. De P., 50 j., geneeskundige te Goes, wegens openbare dronkenschap, gepleegd bij tweede herhaling binnen een jaar na de eei ste veroordeeling, tot 14 dagen gev. De »millioenenjuffrouw," Jannetje Struik, is gedagvaard om op den lln Juni e. k. te verschijnen voor de Arrondissements-Rechtbank te Rotterdam, ter zake van onderscheiden oplichtingen, waarvan de op somming vele bladen schrifts beslaat. Het voornaamste der ten laste gelegde feiten is een bedriegehjke op lichting voor de som van 245,000 gulden, waarbij haar broeder, Gerrit Struik, ook als hoofddader is betrokken. De bekende Hoetink wordt beschuldigd van medeplichtigheid aan dit feit. Verder wordt aan Jan netje ten laste gelegd een bedriegehjke oplichting voor de som van 33,000 gulden. Voor dit feit zullen ook ter zake van medeplichtigheid terecht staan haar ge noemde broeder Gerrit en Hoetink. De dagvaarding houdt verder in een beschuldiging ter zake van diefstal ten nadeele van den juwelier Bosch te Amsterdam, door Jannetje zelve gepleegd en waarbij als medeplichtigen eveneens gedagvaard zijn Van Zutphen, Van der Heem en Consenheim, allen in pre ventieve hechtenis te Rotterdam. «Sedert een paar dagen, zoo meldt men uit Batavia, 1920 April, heeft het 10e bataljon alhier, onder kommando van majoor Ruempol, order gekregen zich marschvaardig te houden. Naar wij vernemen is het bataljon bestemd om den 25n naar Atjeh te vertrekken. Dat er op Atjeh weder in de richting der IV Moe- kims, of van uit Lepong, waarschijnlijk onder Toekoe Oemar, gespookt is, weet men uit het telegram in de Javasche Ct." van 11. Dinsdag, waarin bericht werd van vijandige stellingen aan de Kroeng Raba-baai waaruit, onder medewerking van het geschut der ma rine, de vijand verdreven werd. Bij de in de laatste maanden onzekere houding van sommige hoofden in de IV Moekims was het opwerpen van zulke niet on- beteekenende versterkingen aan den zuidwesthoek der IV Moekims reeds een onaangenaam feit. Er gaan thans hier geruchtendat sedert dien tijd weder in de IV Moekims tegen vereenigde troepen van Toekoe' Oemar en Njaq Hassan gevochten is, en dat het toen niet gelukt is, de benden finaal op de vlucht te drijven, maar op een afstand schietende de terugtrek kende troepen naar hun gewoonte vergezeld hebben tot in de buurt van Kotta-radja." Bij het afzenden van de jongste mail uit Batavia was dus de toestand in Atjeh verre van gunstig en in verband daarmede is een Zaterdagavond door ons ontvangen telegram van te meer beteekenis. In dat telegram staatdat de controleur Van der Lith is gesneuveld en dat een bataljon infanterie ter versterking onzer macht naar Atjeh was gezonden. Het sneuvelen van een controleur doet denken aan een overval van ons civiel bestuur door de Atjehers, waarbij dat bestuur op tegenweer heeft bedacht moeten zijn. Met belangstelling worden zeker nadere tijdingen tegemoet gezien. Het nieuws uit Rusland beheerscht al het overige, hetgeen trouwens bij het weinig vermeldenswaardige uit andere Rijken niet te verwonderen is. Het schoone weder, dat van den dag van den intocht af in Moscou heeft geheerscht en de feestvreugde daar verhoogde is, evenals hier, Zaterdag plotseling in hevige regenbuien veranderd. Op den Kroningsdag zelf (Zondag) was het echter gunstiger. De talrijke berichten, die dagelijks van Moscou uit de gansche wereld door werden verzonden, komen in hoofdzaak op het volgende neder Na den plechtigen intocht op Zondag 20 Mei jl. en de ontvangst van verschillende vorstelijke personen en afgezanten, heeft het Keizerlijk paar zich naar Neskutschny teruggetrokken om daar de dagen aan de Kroning voorafgaande in afzondering door te brengen. Zaterdag zijn zij van daar naar Moscou teruggekeerd en hebben de avondgodsdienstoefening in de Spassky- kerk bijgewoond. Te zeven uren kondigden den volgenden morgen (gisteren) de salvo's van het geschut en het klok kengelui de kroningsplechtigheid aan. Het Kremlin was door eene saamgepakte menschenmassa bezet. Te acht uur kwamen de buitengewone gezanten en het gewone corps diplomatique bijeen, om zich geza menlijk naar de kroningsplechtigheid te begeven. In het binnenste der kerk was wegens de beperkte ruimte slechts plaats gegeven aan de hoofden der gezantschap pen en de eerste gezantschapsraden en militaire attachés. Het corps diplomatique kwam te 8% uren aan het Kremlin. Spoedig daarna begaven zich de grootvorst-troonopvolger, de andere leden der keizer lijke familie en de vreemde prinsen in prachtigen optocht naar de Kathedraal. Trompetten en pauken kondigden aan dat de keizerlijke optocht gevormd was. Op het oogenblik dat de Keizer in den optocht verscheen, begonnen alle klokken te luiden en de mu ziekkorpsen te spelen. De tamboers roerden de trom, de troepen presenteerden het geweer en uit de dicht opeengedrongene volksmassa's gingen oorverdoovende jubelkreten op. Te 2 uren was de plechtigheid zonder de minste stoornis afgeloopen. Overweldigend moet de pracht en rijkdom geweest zijn, die bij dit feest is tentoongespreid. Alles schitterde van goud, brillanten, edelsteenen, met goud getuigde paarden, massief gouden rijtuigen, de sierlijkste met paarlen, diamanten en bontwerk versierde toiletten gingen in enkele minuten in menigte het verrukte oog voorbij. En het volk, daardoor ver blind, juichte als waanzinnig en zwaaide, hoera roe pend, met de mutsen. Doch dit geschiedde alles onder toezicht der politie, die bijna elk individu bewaakte, zooals ook de buitenlandsche correspondenten onder vonden, die, op den muur van het Kremlin toegelaten, elk een soldaat achter zich kregen. Die begeleiding kregen zelfs ook de nonnen uit het Kremlin-klooster, die in den klokkentoren waren toegelaten. Op den kroningsdag zou een keizerlijk manifest verschijnen, waarhij amnestatie verleend wordt aan de Poolsche opstandelingen, die naar hun vaderland willen terugkeeren en volkomen onderwerping en trouw aan den Keizer beloven willen. Zij blijven nog gedurende twee jaren aan de bewaking der staatspolitie onder worpen. Het manifest bevat verder talrijke strafver minderingen voor veroordeelden wegens niet-staatkun- dige misdrijven, kwijtschelding van tallooze boeten, verder kwijtschelding van achterstallige belastingen aan zekere categorieën der minder gegoede bevolking. Bovendien worden er nog verscheidene categorieën van partiëele amnestie, verleening van genadebewijzen en van ridderorden verwacht. In Luxemburg gaat men voort onzen vorst en onze vorstin eer te bewijzen. Schitterend was het bal, dat de stad Luxemburg Vrijdag HH. MM. heeft aange boden. Het stadhuis was als in een serre herschapen. Overal zag men bloemen en uitheemsche planten. De voor HH. MM. bestemde estrade schonk een betooveren- den aanblik. Ontelbaar waren de prachtige en gracieuse toiletten. Te 11 uren had het banket plaats. Rechts van den Koning was de Koningin gezeten, aan zijn linkerhand de Burgemeester en rechts van de Koningin de heer De Blochausen. Er waren 50 couverts en op Zr. Ms. verlangen werd geen toast uitgesproken. Tegen half 1 uur was het banket afgeloopen. HH. MM. gingen nog eens de balzaal rond en tegen 1 uur verlieten de Vorstelijke personen onder uitbundig gejuich het stadhuis. Uit Stokholm wordt gemeld, dat de nieuwe wet op de legerorganisatie door den rijksdag is verworpen en dat het ministerie daarin aanleiding heeft gevonden om unaniem zijn ontslag intedienen. De ministriëele crisis in Italië is opgelost door de benoeming van Savelli, senaatslid en president van het hof van appèl te Rome, tot Minister van Justitie en eerediensten van den afgevaardigde Genada tot Minister van Openbare werken. De overige titularis sen blijven aan het bewind. Volgens berichten uit Tongkin is de commandant Rivière gesneuveld bij een poging om het fort Tranoi te verlaten, waar hij sedert verscheidene maanden was opgesloten. Hij vocht tegen een zeer groote over macht. Ook de bataljonschef Devillers werd gevaar lijk gewond. Generaal Bonnet, thans te Saigon, heeft Rivière vervangen. De berichten uit Madagascar zie de laatste berich ten uit ons vorig no. brengen in Londen groote sen satie teweegvooral omdat de Engelsche regeerings- dépêches beschouwd worden als eene onaangename aanvulling van de officiëele Fransche berichten. De Britsche consul van Zanzibar heeft aan lord Granville geseind, dat de Franschen den 16 Mei Mayoenga heb ben bezet, na een bombardement dat zes uren heeft geduurd en waarbij de Hovas zware verliezen leden. De berichten hebben bij het te Londen vertoevende Mada- gascarsche gezantschap geen ontmoediging veroorzaakt. De daartoe behoorende leden verklaarden, dat de Hovas er trotsch op zullen zijn, tegen de Franschen te mogen vechten. Sommige leden zullen de terugreis naar Madagascar bespoedigen, teneinde aan de verdediging van hun vaderlandschen grond deel te nemen. Volgens sommigen hebben eenige invloedrijke Amerikanen aan de Hovas een ruime hnlp in geld, wapens en vrijwil ligers aangeboden. Men verwacht dat ook de Engel- schen indirect de eilanders zullen helpen. Eenige dui zenden achterlaadgeweren zijn reeds naar Madagascar op weg. De Koningin der Hovas zal terstond eene oorlogsleening sluiten en eene krachtige voorzetting van den strijd proclameeren. Nisse. Heden, Maandagmorgen te half zes, hadden wij hier het ongewone schouwspel van een ballon, die hoog in de lucht zeer langzaam in Zuidoostelijke rich ting wegdreef. Het was niet te onderscheiden, of er zich menschen in bevonden. Ook uit Kloetinge meldt men ons, dat aldaar heden morgen een luchtballon boven het dorp werd opge- gemerkt. Borsele. Bij het leggen van pannen op het dak der directiekeet alhier had Zaterdag een werkman het ongeluk dat een pan verschoof, waardoor hij viel en zich bezeerde, terwijl te voren een ander moest onder vinden, dat een dwarshout uit de stelling was geraakt, waarop de einden van planken moesten rusten. Toen hij deze betrad wipten de planken naar beneden en kon hij zich nog redden door het grijpen van een ander voorwerp. Verleden week overleed alhier de tweede jongeling, behoorende tot de ingeschrevenen voor de lichting der Nationale Militie van 1884. Hoofdplaat. Zaterdag viel, terwijl de moeder een der kinderen kleedde, een kind van 16 maanden voorover in de waschtobbe en verdronk. De heer mr. W. C. M. De Jonge van Ellemeet te Oost-Kapelle heeft aan de Rotterdamsche diergaarde voor de plantenverzameling geschonken een fourcroya Lindeni, een cochieostemon Jacobianum, 2 rheedia glaucescens en 4 zeldzame agavensoorten. Het muziekgezelschap »Ons Genoegen" te Vlis singen heeft eene serenade met fakkellicht gebracht aan de heeren J. W. C. Beker en J. W. Fransen Van de Putte, benoemd tot officieren a la suitebij de schutterij aldaar. Te Zieriksee en te St.-Filipsland heerschen de mazelen niet meer epidemisch. De «Voorwaarts" van de maatschappij «Neder land" is met gebroken tunnelas te Barcelona binnen gesleept. Aan boord is alles wel. Het schip zal te Marseille gerepareerd worden. De vorige week zijn te Rotterdam 38 pokken- lijders aangegeven; 6 overleden. Mevr. de douarrière Schimmelpenninck te Arn hem heeft 8000 vermaakt aan de Weesinrichting te Neerbosch. In het vorig jaar werd melding gemaakt van zekeren S., die als weduwnaar en vader van acht kin deren met de noorderzon van 't Bildt naar Amerika vertrok en zijn kroost ter verzorging achterliet aan 't gemeentebestuur. Thans heeft S. ongeveer 350 overgemaakt, voor welke som zeven dier kinderen naar Amerika zullen gezonden worden; het jongste volgt in den aanstaanden herfst onder de leiding van een alsdan vertrekkende familie. De ketelmakers, die Donderdagmorgen de werk zaamheden aan de Koninklijke fabriek voor stoom- en andere werktuigen te Amsterdam niet hervat hebben, hooger loon eischende, zijn Vrijdagochtend weder te werk gekomen, op de belofte, dat hun eisch binnen kort zal worden ingewilligd. Te Zwijndrecht heeft zich een geval van pokken voorgedaan met doodelijken afloop. Te Zuid-Beierland hebben twee kinderen uit eene flesch met loog gedronken, waardoor zij ernstig on gesteld werden. Vrijdag is eene vrouw uit Erp door de stoom tram van Vechel naar Gemert overreden. Zij bleef op de plaats dood. Vermoedelijk werd het ongeluk door eigen onvoorzichtigheid van de vrouw veroorzaakt doordien zij namelijk, in een waggon Ie klasse ge zeten, wilde overstappen in een 2e kl. waggon. In een der brievenbussen te Maastricht is Vrijdag een briefje gevonden, houdende dat Zaterdag het post kantoor in lichter laaie zou staan. Men wist niet of hier aan een grap dan wel aan een bedreiging moet gedacht worden. Middelerwijl heeft de justitie het raadzaam geoordeeld het postkantoor te doen bewaken. Intusschen hebben we nog niet vernomen dat het postkantoor is afgebrand. Een tweejarig dochtertje van een arbeider te Appelscha, dat volgens 't oordeel van bijgeloovigen «betooverd" was en daarom medicijnen had gebruikt van den beruchten wonderdokter te Knijpe, is na veel pijn bezweken. Op de markt te Appingedam verkocht een koop man een schaap onder conditie, dat hij voor ieder kilo dat het schaap meer woog dan 40% kilo 5 moest hebben, 't geen door den kooper werd aange nomen. Men ging nu met het schaap naar de waag, waar het bleek, dat het juist 40 kilo woog, zoodat de kooper het schaap om niet kreeg. Bijzonderheden uit de vogelenwereld. Bij een timmerman te Rotterdam is dezer dagen een eendje geboren met vier pooten. Het diertje heeft twee dagen geleefd. De beide extra-pooten, wel ontwikkeld, zaten geheel achter aan het lijf, en sleepten werkeloos mee, blijkbaar tot verbazing en ergenis der overige kuikens, die, terwijl het wonderbeestje liep, er voortdurend naar pikten en aan trokken. Te Oudeschild op Tessel is' een kipje geboren met vier pootjes en twee bekken; het beestje is gezond en in alle deelen goed ontwikkeld. Te Elburg hebben een paar vogeltjes hun nestje gemaakt op een der gangpilaren in de kerk der Herv. gemeente. Een gebroken ruit geeft hun toegang tot het kerkgebouw, om hun jongen geregeld van voedsel te voorzien. Uit Neuwied wordt gemelddat de prins Von Wied, toen een der paarden van zijn rijtuig voor een trein schrikte, uit het rijtuig sprong en daarbij met het been tusschen de trede en het wiel terecht kwam, waardoor het scheenbeen vrij ernstig gekwetst werd. De aanvoerders van het Verlossingsleger in het Zwitsersche kanton Neuchatel, waar verscheidene adressen tegen die secte bij de Regeering in overwe ging zijn, hebben besloten daar hunne godsdienstoefe ning te staken en naar elders te gaan. Te Reims in Frankrijk beroofden twee gevangenen een bewaker, die ir. slaap gevallen was, van zijne sleutels en konden zoo ongehinderd buiten de gevan genis komen. Te Rouaan is een reusachtige spons tentoon gesteld, die onlangs bij Smyrna gevonden werd. Zij heeft een omvang van niet minder dan 2 meter en weegt als zij droog is 2400 gram. Als zij vol water is kunnen twee mannen haar nauwlijks optillen. De spons is bijzonder zacht en fraai van vorm. De in ons vorig no. onder de laatste berichten gemelde groote beweging te Rostoff tegen de Joden vond haar aanleiding in het dooden van een Rus door een Joodschen kroeghouder. Ook te Flemcen (Algerië) hebben anti-semietische wanordelijkheden plaats gehad. Het gemeen vernielde de woningen der Joden en wierp hen met steenen. Een aantal personen werd gewond. De onlusten duren voort. Een locomotief als muziekinstrument is zeker wel het nieuwste op het gebied der mechanico-acousti- sche vindingen. Een Italiaan, Curico Sergano heet hij, laat den ontsnappenden stoom door een rij orgel- en en fluitpijpen strijken, die de machinist-locomotivist beurtelings open en sluit. Voor het amusement van de passagiers kan deze toepassing zeker tot interessante concerten aan de tusschenstations aanleiding geven. Kinderen, die te Munchen van de trams gebruik maken, zullen voortaan gemeten worden, alsof zij lo- telingen zijn. De gemeenteraad heeft nl. besloten, dat

Goessche Courant | 1883 | | pagina 2