1883. N°. 62. Dinsdag 29 Mei. 70sle i n "I Een tafereel der toekomst. SCHUTTïll IJ. 3> FEUILLETON. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nomrners 5 ct., met bijblad 10 ct. Iuons land vervoege men zich: voor Rotteidam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. OllIUiYF. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES herinneren de belanghebbenden, die zulks tót hiertoe nog niet dede, aan hunne publicatie van den 5 dezer, betrekkelijk de inschrijving voor de schutterijzullende de registers den 31 Mei a. s. gesloten worden. Goes, den 28 Mei 18S3. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De samenkomst tusschen het nieuwe Ministerie en de Kamer in de jongst veiloopen week heeft een paar lichtpunten opgeleverd, die niet onopgemerkt be- hooren te blijven. In de eerste plaats zien wij, dat de heer Keuchenius der Regeering zijn steun opzegde, omdatde minister Heemskerk niet wilde toegeven op het punt der vaccine. De heer Keuchenius polste den minister omtrent opheffing van de bepaling der vaccine bij liet schoolbezoek. De minister achtte het wenschelijk dat de gezegende uitvinding van Jenner worde uitgebreid en dat een indirecte prikkel als de bestaande, die aan de burgerlijke vrijheid niet te kort doetniet worde verzuimd. Wij hebben dus op dit punt geene reactie bij dit ministerie te wachten. Het wekt geen bevreemding, dat iemand als de heer Keuchenius het ziekelijk denkbeeld in de hand werkt, dat het dwang is, wanneer de staat door in directe middelen tracht eene gevreesde ziekte te voorkomen dit behoort nu eenmaal tot het eer biedigen van gemoedsbezwaren, waarvan de anti-revo lutionaire partij zooveel werk maakt gemoedsbe zwaren, waarbij het den eenen mensch vrij staat naar hartelust den ander te besmetten en aan eene wal gelijke en gevaarlijke ziekte over te leveren. Maar wel mag het bevreemding wekkendat de heer Keuchenius als argument aanvoert, dat, »als van 80 dierendie afgemaakt zijn als verdacht van long ziekte nauwelijks 5 daaraan lijdende waren, de we tenschap zich zou kunnen vergissen wanneer zij uit gaat van de veronderstelling, dat de geheele mensch- heid lijdt aan pokziekte, en dus uit dien hoofde iedereen behoort te worden onderworpen aan de inenting." Logisch volgt uit deze redeneeringgij weet niet vooruit of iemand wel de pokken kan of zal krijgen en dus is het niet noodig dat iedereen gevaccineerd worde Wil de heer Keuchenius wellicht eerst dan inenten als iemand de pokken heeft? Gelukkig toonde de minister Heemskerk een beter begrip te hebben van wat men verstaat onder «voorbehoeden", waardoor hij, die voor pokziekte vatbaar is, daarvan kan ge vrijwaard blijven, terwijl de niet daarvoor vatbare volstrekt geen nadeel van de inenting z il ondervinden. weten komen, wie inderdaad beter voorstander van het openbaai' onderwijs is de liberale minister Pijn- acker Hordi]k of de conservatieve minister Heemskerk. Wij hopen, dat daarbij duidelijk blijkewelken weg de onderwijzers te bewandelen hebben bij het onderwijs in de geschiedenis; dat alleen waarheid de ware neutraliteit is en dat er, zij het ondoordacht en on willekeurig, wellicht geen grooter vijanden van het openbaar onderwijs zijn dan zij, die in hunne zucht om de eerbiediging van ieders godsdienstige begrippen in dien zin optevatten, dat do waarheid ten behoeve van sommigen verknoeid worde, de openbare school juist voor hare getrouwste aanhangers onbruikbaar zouden maken. Een tweede lichtpunt in de jongste kamerzittingen zien wij in de omstandigheid, dat eenige adressen in de zaak van den onderwijzer Poppink te Winterswijk niet blootweg »ter griffie gedeponeerd" zijn, maar ver zonden aan den Minister van binnenl. zaken met ver zoek om inlichtingen. Na alles wat over deze zaak geschreven is, hebben wij gemeend ons gereed liggend oordeel, dat met dat van vele anderen geheel overeen kwam, achterwege te kunnen houden. Meest waar schijnlijk zal er nu een belangrijk debat in de Tweede Kamer over gehouden worden en zullen wij ook te (2000 jaren n. C.) Uit het Hoogduitsch. De oude gravin, een mooie vrouw van ruim veertig jaren, zit, in angstige spanning op een rustbank en luistert met ingehouden adein naar het verschrikkelijke verhaal van hare dochter. Dankbaarder toehoorders heeft Aida echter in hare jongste, zeventienjarige zuster Ludmilla en hare beide broeders. De vijftienjarige Maximus valt haar eensklaps in de rede met de vraag «En de Sahara-zee is die mooi? Hebt gij die reeds bevaren?" «Neen, Maximus, zij is nog niet genoeg gevuld om groote schepen te dragen. Er moeten nog verscheidene maanden verloopen, vóór de woestijn Sahara in eene bevaarbare zee is herschapen." «Dat is heerlijk! roept Maximus uit, dan zal dus de jacht op de dieren, die voor het instroomende water vluchten, nog niet gesloten zijn, als ik met Wuawaddi in de zomervacantie naar zijn vroeger vaderland Bornu ga?" «Zeker niet, mijn jongen, zegt de neger, kom gerust en breng Benno mede; het is werkelijk zeer belang wekkend, deze duizenden woestijnbewoners in hunne wilde vlucht te aanschouwen." «Neen, neen, mengt de oude graaf zich thans in het Een derde zaak van gewicht kwam aan de orde. Wij zullen het zonderling incident-Clercx-Buina in zake leerplicht, onlangs voorgekomen, niet oprakelen. Had toen de heer Clercx min of meer eene verrassing ge pleegd, le beau róle was in dezen zeker niet aan den heer Buma. Maar in de zitting van Woensdag kwam andermaal een adres om leerplicht in, waarbij andermaal de heer Clerex, op grond van art. 2 van het Burgerlijk wet boek, leerplicht gelijkstelde met slavernij. Niemand vereenigde zich met dat zonderling denk beeld, waardoor feitelijk de strekking van de conclusie in het vorig advies vernietigd werd. Wij verheugen ons daarover. Ieder die het wèl meent met de jeugd ieder die haar recht erkent om te genieten van de onmiskenbare bedoeling onzer wetgeving, dat allen tot de kennis geraken van wat in een beschaafde maat schappij noodig is om werkelijk menseh te zijn en te kunnen mededingen naar de mateviëele "weldaden, welke die maatschappij haren ontwikkelden leden aan biedt, zal met diep leedwezen uit den mond eens volksvertegenwoordigers vernomen hebben, dat leer plicht, de plicht waarbij den ouders zou gelast worden hunne kinderen voor het genot dier weldaden bekwaam' te maken, met slavernij zou gelijkstaan Wij achten het een lichtteeken, dat de heer Clercx in dezen alleen stond. Moge men nog steeds trachten zooveel mogelijk door zedelijke middelen het school bezoek door allen te bevorderenzoo deze middelen tekortschieten zal leerplicht de eenige weg zijn om onze laagste standen opteheffen en niemand zal het recht hebben alsdan een maatregel als slavernij voor- testellen, waar juist opheffing uit geestelijke zoowel als maatschappelijke slavernij de eenige bedoeling is. GOES, 28 Mei 1883. Naar wij vernemen is door jhr. mr. W. Six voor eene eventueele candidatuur der lie Kamer be dankt, onder mededeeling, dat hij gaarne voor het district Goes zou optreden, indien er geene redenen waren welke hem noodzaken zich vooreerst buiten de politiek te houden. Directeuren der leenbank te Goes hebben, be houdens goedkeuring der borgstelling door den Raad, tot boekhouder in de plaats van wijlen den heer A. Schraver benoemd den heer .G. A. Weide, thans waarnemend boekhouder, zulks met ingang van 1 Augustus a. s. Voor de betrekking van adjunct-boek houder zal eene. oproeping geschieden. In de zomerdienstregeling op de spoorwegen, die met 1 Juni in werking treedt, zijn, wat betreft de lijn Vlissingen-Rozendaal, een paar wijzigingen gesprek, dit jaar komt er niets van die reis in. De jongens moeten hunne geheele vacantie aan privaat lessen besteden, opdat zij met 1 October op het nieuwe gymnasium kunnen komen. Maximus moet vóór dien tijd nog zes oude talen leeren, behalve het Latijn, Grieksch en Hebreeuwsch, dat hij nu reeds beoefent, en Benno moet voor het begin van den n'euwen cursus de lettertelling van de Odyssee ten einde brengen." «De lettertelling, wat bedoelt u daarmede?" «Volgens het nieuwe leerplan wordt er geëischt, dat de leerlingen der tweede klasse het aantal letters, dat iedere hexameter bevat, nauwkeurig kent en persoon lijk geteld heeft." «Er wordt tegenwoordig wel veel van de leerlingen geëischt, zucht de moeder, ik ben blijde, dat Ludmilla zich niet in den stand der geleerden zal begeven; zij heeft hare keuze op de diplomatie gevestigd." «En Wanda? vraagt de Afrikaan, is zij de natuur wetenschappen trouw gebleven?" «Zeker, en zij heeft veel kans op een professoraat in Stanleystad aan de Congozij heeft van daar prachtige aanbiedingen gekregen." «Zoo, van StanleystadDat doet mij genoegen. Gij zult moeten erkennen, mama, dat wij Afrikanen trotseh kunnen zijn op onzen geboortegrond Het is eerst hon derd dertig jaar geleden dat Stanley als de eerste blanke de plaats betrad, waar thans de stad, die naar hem genoemd is, aan de spits der beschaving staat en zij kan in alle opzichten met iedere Europeesche stad wedijveren." gemaakt. De trein, die bij de winterdienstregeling om -1.40 uit Vlistingen en om 2.21 van Goes ver trekt om te 3 43 te Rozendaal te arriveeren, verlaat dan om 2,35 het station Vlissingen, om 3.16 Goes en komt te 4.32 te Rozendaal aan. Intusschen is er in die richting een locaal trein gebracht tusschen Bergen-op-Zoorn en Rozendaal, Te 3.22 vertrekkende van eerstgenoemde plaats-arriveert de trein te 3.44 Rozendaal. In de richting RozendaalVlissingen zijn een paar niet-noemenswaardige wijzigingen gekomen van enkele minuten. Wij verwijzen verder naar onze maandelijksche lijst, die bij de courant van a. s. Donderdag zal worden verzonden. Naar wij voorts vernemen treedt met 1 Juni a. s. bij de M. t. E. v. Staatsspoorw. een nieuw tarief in werking voor liet vervoer van reizigers-bagage en honden, van- en naar alle stations der door haar ge- exploiteerde lijnen, waarbij de vrachtprijzen volgens de afstanden worden berekend en de retourkaarten geldig zijn voor den dag van afgifte en de drie vol gende dagen. De heer G. Krol Van der Hoek heeft met goed gevolg het theoretisch apothekers-examen aan de uni versiteit te Amsterdam afgelegd. Hoofdplaat. Zaterdag is het dagelijksch bestuur onzer gemeente, in zake afbetaling van onzen meer en meer berucht wordenden steenweg, bij deurwaar- ders-exploit tot betaling gesommeerd. Ook de minderheid in het dagelijksch bestuur, een der wethouders, pleitte voor de goedkeuring, terwijl de aannemer door genoemde sommatie protesteerde èn tegen de niet-goelkeuring èn tegen de hem op gelegde twee geldboeten. Als deze quatstie misschien gerechtelijk afge handeld is, liggen er weer nieuwe quaestiön voor de hand. Met I October dezes jaars is er gelegenheid tot plaatsing van leerlingen aan de Rijkskweekscholen voor vroedvrouwen te Amsterdam en te Rotterdam. Zie St. Ct. van Zaterdag. Tegen den 17 Juli e. k. zullen weder pupillen op de Pupillenschool te Nieuwersluis worden geplaatst. Voor de voorwaarden zie St. Ct. no. 123. Voor 30 studenten in de -medicijnen aan een der Nederlandsche universiteiten is er gelegenheid om tusschen 1 Aug. 1881 en uit. Juli 1884 in opleiding te worden genomen voor de betrekking van officier van gez. 2e kl. bij het leger in Ned. Indie, onder genot van een subsidie van f8000. Voor de voorwaarden zie St. Ct. no. 122. Bij art. 2 van het Kon. besluit van 15 dezer, no. 8, te vinden in de «Staats-Courant" no. 25, is een zéér practische bepaling gemaakt, waarvan door hen, die tot belegging hunner gelden de Rijkspostspaar bank bezigen, gewis met genoegen zal worden kenuis genomen. Het maximum van de rechtstreeksche terugbetalin gen is van ƒ10 tot 25 verhoogd. In April is in de Rijkspostspaarbank 52,916 meer ingebracht dan teruggehaald. Op 1 Mei bedroeg het totaal der inlagen 2,376,286. Bij Kon. besluit van 11 Mei jl. (Stbl. no. 43) is behaald, dat voorwerpen van de pakketpost, in «Zeker kunt ge trotseh zijn op uw vaderland; Wanda is ook zeer vereerd met het aanbod, haar gedaan, doch het klimaat lacht haar niet erg toe. Zij geeft de voorkeur aan meer noordelijke streken en daarom draalt zij nog met het nemen van een besluit." Op dit oogenblik gleed een bediende op rolschoenen onhoorbaar de gravin op zijde en overhandigde haar een kaartje. «Ha, de bankier van Friedlandhij is ons zeer welkom", zeide zij op blijden toon en reikte het kaartje met een blik van verstandhouding aan hare jongste dochter over. Deze haalde de schouders op en schudde bijna on merkbaar met het hoofd, als wilde zij zeggen «Neen, dat is de reciite niet." De bankier van Friedland trad binnen. Bij den eersten oogopslag zou men hem een recht netten, jongen man noemen, doch bij nauwkeuriger be schouwing van zijn gelaat zou men beginnen te vermoeden, dat hij de opgaaf van den vereischten ouderdom in de advertentie, die hem hierheen had gelokt, over het hoofd moest hebben gezien. Tusschen de twintig en dertig kon hij toch moeielijk meer wezen. Zijn zwaar hoofdhaar en zijne volle baard waren van eene zwarte kleur, die een twijfelachtig groenen weerschijn had, en zijne donkere, schoon ge vormde oogen verloren veel door den strakken blik zonder eenige uitdrukking en het onophoudelijk fron sen van zijne wenkbrauwen. Terwijl de gast op uitnoodiging van den graaf zich. binnenlandsch verkeer vreemd grondgebied passeerende, vanwege de Postadministratie in verzegelde manden of kisten over dat vreemde gebied worden vervoerd, teneinde vrij te zijn van inkomende rechten. De heer H. L. Dormaar, adjunct-commies le klasse ter provinciale griffie van Zeeland, is in plaats van wijlen zijn vader, den heer W. A. Dormaar Hz. tot commies, chef der tweede afdeeling van die griffie benoemd. Alles saamgenomen komt, volgens de Stand., tot dusver, dat is Amersfoort erbuiten gelaten, het aantal nieuwe zetels, dat de anti-revolutionairen, ge holpen door de ultramontanen, in de Provinciale Staten wonnen, op ruim 25 neder in het geheele land. De anti-revolutionaire kiesvereeniging «Nederland en Oranje" te Middelburg heeft Vrijdagavond den heer P. C. 't Hooft, aftredend lid voor de lie Kamer, op nieuw candidaat gesteld in de overtuiging dat hij, gekozen wordende, blijven zal, zegt het «Vaderland". Ook de anti-revolutionaire kiesvereeniging «Luctór et Emergo" in Zeeuwsch-Vlaanderens Westelijk deèl heeft dien heer weder candidaat gesteld. Zaterdag heeft de Min. van binn. zaken in een der zalen van het gebouw voor het Dep. van binn. zaken de benoemde Staatscommissie tot onderzoek der noodzakelijkheid van grondwetsherziening geïnstalleerd en de met werkzaamheden een korte rede ingeleid. H. K. H. Prinses Marianne neemt voortdurend in beterschap toe. De mededeeling van dagelijksche berichten omtrent haren toestand is dan ook gestaakt. Gelukkig voor den werkenden stand op ons eiland zoo schrijft men in het Dagbl. uit Wissekerke bestaat het vooruitzicht van groote wei ken, dia in dezen zomer aan de noordkust van Noord-Beveland moeten plaatshebben. Zoowel aan den noordoostkant als aan de noord westzijde zullen weldra de werkzaamheden van verde diging tegen de zee aanvangen. Aan den polder Nieuw- Noord-Beveland vooral zal veel te doen vallen met aarde- en meest zinkwerken. Ter uitvoering daarvan is reeds een leening gesloten van f50,000. Aan den polder Nieuw-Noord-Beveland, waar mede zink- en kielwerk zal plaats hebben, is reeds aangenomen voor fl0,000. Summa summarum: circa f 100,000 moeten weder worden besteed om de zee te beteugelen in den lust ons schoone eiland te verslinden, en deze tonne gouds gaat weer de diepte in zonder dat er voor 't grootste deel ooit een menschelijk oog iets meer van aanschouwen zal. Door een aantal banketbakkers in den lande, die «vergunning" hebben tot den verkoop van sterke drank in het klein, is een adres gericht tot den Mi nister van Justitie, en door twee hunner Dinsdag jl. in audiëntie aan Z. Exc. overhandigd. In gemeld adres zetten zij de bezwaren uiteen, tegen art. 28 der wet van 28 Juni 1881, in verband met art. 3 no 8 dier wet, waarbij wordt bepaald: dat na 1 Mei 1884 geen sterkedrank in het klein meer verkocht zal mogen worden in een locaiiteit, waarin een andere winkelneriug wordt uitgeoefend. Zij beroepen zich daarbij op destrekking der wet, welke h. i. het verbod, waartegen adressanten opkomen, niet vordert, en de toepassing op de winkels van banketbakkers en con- fiseurs zelfs geacht mag worden lijnrecht in strijd te zijn met de bedoeling van de wet, weshalve adres santen meenen dat verandering in de hierboven be doelde wetsbepaling zeer wenschelijk zou zijn. van zijn hoed ontdeed, zeide hij op haliluiden toon «Verlangt u legiinitatiepapieren van mij? Ik geloof wel, dat mijn naam in VVeenen genoeg bekend is om deze formaliteit ten mijnen opzichte achterwege te laten Toen wende hij zich plotseling, zonder het antwoord van den graaf af te wachten, tot de dames met de op verbaasden toon geuite vraag«Is gravin Wanda niet te huis?" «Neen, mijne dochter heeft zich op een ballontochtje een beetje verlaat, antwoordde de gravin, zij zal ecliter spoedig terugkeeren." Alvorens Friedland iets kon antwoorden, werden er weder drie gasten aangediend. Met een lichten, dansenden pas zweefde een jong officier, baron Von Benneberg, binnen. De nieuwe uniform van de landtorpedisten scheen voor dit jongmensch uitgedacht te zijnhij was er zich dan ook volkomen van bewust, hoe slank zijne wespentaille in het roode buisje uitkwam en hoe bevallig de dikke groene zijden koorden van zijn rechterpols naar de hak van zijn linkerlaars afhing, terwijl helblauwe kwasten sierlijk van de stroogele schouderdekkingen neervielen. Terwijl Beuneberg zich vlug tot de dames begaf en daar in een halve minuut een paar dozijn buigingen maakte, traden er nog twee lieeren binnen, waarvan er een liet teeken van de internationale liefdadigheids- vereenigine, den langen geplooide» grijzen mantel droeg. De andere was een Iiollandsche arts, dr. Van Huijlen. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1