Landbouw en Veeteelt. Rechtzaken. Wetenschap, Kunst en Letteren. Toestand der gemeente Goes in 1882. Buitenlandsch Overzicht. Overzicht van den stand der koersen. kelijke gemeente, maar Gods woord alom in Zeeland had aantebieden, en sprak daarna over liet moeilijk en heerlijk werk der bijbelcolportage, naar aanleiding van Lukas 19 vers 13b. Hij verzocht de gemeente den colporteur toetezingen Psalm 121 vers 4. Daarop sprak ds. Winckel over de zaak der bijbel colportage als de zaak der christelijke gemeente, wekte ernstig op dit werk met gebeden en gaven te steunen en droeg ten slotte den colporteur hartelijk in den gebede op. Maandagmorgen is de heer Punt naar N. Beveland vertrokken. 's-Heerenlioek. De heer G. J. Van Hemert, candidaat te Tuil in de Betuwe, is alhier tot predikant beroepen. ZEd. heeft het toelatingsexamen afgelegd bij het prov. kerkbestuur van Zeeland. De examens voor de hoofdakte zullen waarschijn lijk dit jaar gehouden worden te Arnhem, Breda, Den Haag, Utrecht, Zwolle en Groningen en aanvangen te Den Haag en Utrecht op 9 Juli, op de andere plaatsen op 10 Juli e. k. De heer D. H. C. Ittmann, hoofd van school O te Goes, is uitgenoodigd deel uittemaken van de voor Utrecht voortedragen examen-commissie. De vereischte vergunning daartoe is door ons ge meentebestuur, na ingewonnen advies der plaatselijke commissie van toezicht en der heeren schoolopzieners, bereids aan den heer Ittmann verleend. Mej. Thiel te Kamperland, die benoemd was tot onderwijzeres te Wissekerke, heeft voor die benoeming bedankt en hare benoeming te Zonnemaire aangenomen. Nog eenige honderden mudden uien zijn op Noord-Beveland voorhanden, die niet meer kunnen verkocht worden. De prijs werd in den laatsten tijd al lager en lager, sommigen kregen slechts 7 cent per mud, netto te huis, tot nu de beurtschippers zelfs weigeren ze aan boord te nemen. Het gevolg van den lagen marktprijs is geweest, dat er groote verlie zen geleden zijn, dewijl ternauwernood de uitgaaf aan arbeidsloon is terugontvangen. Verscheidene gemeten land minder zijn nu bezaaid dan in het vorig jaar. Thans wordt de proef genomen of het planten van sjalotten meer voordeel geven zal. De aardappelen hebben hier den voor den tegenwoor- digen tijd matigen prijs van 3,50 per mud. (Dagbl.) De vereeniging Het Friesche rundveestamboek" heeft besloten om na 1 Mei 1884 uitsluitend afstam melingen van in dat stamboek ingeschreven rundvee te doen opnemen. Gisterochtend deed de rechtbank te Arnhem uitspraak in zake de rustverstoringen te Veenendaal. De vijf eerste beklaagden werden geheel vrijgesproken en de zesde en revende die van een gedeelte van het hun ten laste gelegde werden vrijgesproken werden veroordeeld: de zesde tot 21 dagen en de zevende tot 42 dagen gevangenisstraf. Onze landgenoot, de heer Jacq Franco Mendes, solo-violoncellist van Z. M. den Koning, heeft dezer dagen te Parijs een concert gegeven, waarop o. a. een tweetal zijner werken werden uitgevoerd door Poitevin, Reijnier, Ernest de Munck. «L'art musical", van die uitvoering gewag makende, roemt de werken van den heer Franco-Mendes in voor den componist zeer vleiende bewoordingen, als kamermuziek van den echten stempel. Het blad verklaart, dat de componist »a le génie de la modulation" en vergelijkt zijn composities bij de paneeltjes van Israels, diep van toon, vol gevoel en leven. (Vervolg en slot.) XIV. Gemeentebestuur. De raad bestond op 31 De cember 1882 uit de navolgende leden, aftredende in de jaren achter hunnen naam vermeld. B. M. Den Boer1883 Mr. J. W. C. De Jonge van Ellemeet C. E. Massee Jhr. M. J. De Marees van Swinderen Eene vacature Dr. G. T. Callenfels1885 J. J. Ochtman J, Steketee Az. B. Van Asperen Vervenne G. Van der Hoek1887 B. Quist J. J. Ramondt L. G. Kakebeeke Het dagelijksch bestuur was samengesteld als volgt mr. J. G. De Witt Hamer, burgemeester, moetende aftreden den 13 Juni 1885, J. J. Ochtman en jhr. M. J. De Marees van Swinderen, wethouders, waarvan eerstgenoemd j in 1884, de laatste in 1887 aan de beurt van aftreding is. Dr. R. A. Soetbrood Piccardt, archivaris; H. G. Hartman Jz., adjunct-archivaris: J. Visser Az. en M. J. Van Houten, boden; Z. D. Van der Bilt La Motthe, ontvanger; C. Risseeuw, geagreëerde; dr. N. J. F. Verschoor, gemeente-geneesheer; dr. J. Kooman Az., heelkundige; J. Adam, apotheker; mej. v. d. Ende Meijnderts, vroedvrouw. XV. Plaatselijke verordeningengedurende het jaar vastgesteld. a. Strafverordeningen. In de raadsvergadering van 7 Juni 1882 is de verordening tot verdeeling der gemeente in wijken en omtrent de verhuizingen ge wijzigd, zulks tengevolge van bijbouw. b. Belastingverordeningen. Met het oog op de art. 46 en 48 der wet op bet lager onderwijs werd de Verordening op de heffing en invordering van school geld voor het lager onderwijs vastgesteld. c. Verordeningen van verschillenden aard. Ook met het oog op de nieuwe wet op het lager onderwijs werd de Verordening regelende de verdeeling en bezoldiging van het onderwijzend personeel bij de openbare scholen voor lager onderwijs gewijzigd. Tengevolge van de opheffing van de gemeentelijke naai- en breiscliool werd eene Verordening tot regeling der bewaarschool voor on- en minvermogenden vast gesteld. De Verordening tot regeling van het getal der leeraressen aan de school voor M. O. voor meisjes werd gewijzigd, teneinde eene betere verdeeling van de lesuren over de verschillende leeraressen te krijgen. De Verordening regelende het lager onderwijs on derging een verandering, doordien de avondschool van school A werd bestemd tot voorbereiding voor de hoogere burgerscholendie van school B tot voorbe reiding voor de burgeravondschool en die van school C voor herhalingsonderwijs. d. Instructien. De instructien voor het onderwij zend personeel aan de openbare lagere scholen en aan de bewaarschool voor on- en minvermogenden werden gewijzigd en in de raadsvergadering van 13 Januari opnieuw vastgesteld. Vernietiging of schorsing van verordeningen of instruc tien heeft niet plaatsgehad. XVI. Voornaamste in den gemeenteraad behan delde onderwerpen: 1. Verlenging van den termijn van erfpacht van J. J. P. Hector. 2. Aanvrage van mej. de wed. J. J. Hartman om afstand van grond aan de Oude Vischmarkt. 3. Verhooging derjaarwedde commissaris van politie. 4. Het afstaan in gebruik van verschillende school lokalen voor de normaallessen. 5. Aandeel in het garantie-fonds der tentoonstelling voor Zeeuwsche nijverheid. 6. Verhooging van het subsidie aan de Ambachts school. 7. Afstand van de Brakke vest aan het Burgerlijk Armbestuur. 8. Aanvrage om oprichting van een cursus tot opleiding van onderwijzers. 9. Beplanting van de zoogenaamde modderplaats. 10. Meerdere verlichting van de Lange Kerkstraat. 11. Belooning van den aanplakker. 12. Toelatings-quaestie van den heer C. Risseeuw als raadslid (elders in het verslag zeer uitvoerig be handeld.) De gemeenteraad hield 18 openbare en 5 besloten vergaderingen, liet college van dagelijksch bestuur hield 53 vergaderingen, waarvan notulen werden op gemaakt. XVII. Archieven. Het archief onderging geene uitbreiding of nadere regeling. Behalve met verslagen van andere gemeenten en met periodieken werd de bibliotheek vermeerderd met een leerrede van dr. R. A. Soetbrood PiccardtDe hoogste roem van den Evangeliedienaar en met een geschrift, uitgegeven door het Alkmaarsche Natuur- en Letterkundig genoot schap »Solus Nemo satis Sapit", getiteld «Feestgave ter gelegenheid van het lOOjarig bestaan". Geldmiddelen. De rekening over 1881 is definitief vastgesteld in ontvang op f 101202,34 uitgaaf 97820,37 alzoo met een goed slot van f 3381,97 De begrooting voor 1883 werd vastgesteld in ont vangst en in uitgaaf op f99433,32%. Het burg. arm bestuur heeft weder f700 in de verpleegkosten voor arme krankzinnigen bijgedragen. Hoofdstuk V. Gemeente-eigendommenwerken en inrichtingen. A. Eigendommen niet bestemd voor den publieken dienst. Deze ondergingen geen veranderingen. Bij de nieuwe verpachting van het bouwland aan den West- havendijk kon slechts f120 tegen f160 bij de vorige verpachting bedongen worden. De pachtprijs van het land aan de Adolf van Wes- terwijksbuurt verminderde van f37 op f21. B. Eigendommen voor den publieken dienst bestemd. Deze bestaan uit de navolgende. In de gemeenteHet raadhuis met de waag, de koopmansbeurs, de politiewacht met het telegraaf kan toor, de gemeenteapotheek, het gebouw der spijskokerij met toren en uurwerk, dat der leenbank, het gebouwtje voor het koken van olie, de verblijfplaats der werk lieden, het voormalige oude mannen- en vrouwenhuis, de brugwachters woning, de gebouwen der inrichtingen van middelbaar onderwijs, drie schoolgebouwen voor lager onderwijs met de onderwijzerswoningen, het ge bouw der bewaarschool voor on- en minvermogenden, de begraafplaats met opzichterswoning en lijkenhuis, het zwanenhok en het uurwerk met klokkenspel in den toren op de kerk der Ned. herv. gemeente. Buiten de gemeenteHet sas en magazijn, de sas- en buitenhavenmeesterswoning en den opstal der wo ning van den sasknecht, allen onder Wilhelminadorp gemeente Kattendijke. De gebouwen worden in goeden staat onderhouden. De toren op de kerk der Ned. Herv. gemeente, met welks onderhoud Goes sedert 1836 contractueel belast is, onderging eene belangrijke herstelling, noodzake lijk geworden door den minder gunstigen toestand, waarin een balk verkeerde en door het losraken van het koperen beslag van den toren. De begrootings- post is dientengevolge met f2078 overschredenvoor verkocht koper en zink is echter in ontvang gebracht p. m. f 250 De termijn, waarvoor aan den heer J. J. P. Hector grond aan den Westhavendijk in erfpacht uitgegeven was, verstreken zijnde, werd met 10 jaren verlengd. Aan het R. C. Parochiaal Armbestuur en aan A. Okké werden gronden in koop en in erfpacht afgestaan. Aan het Burgerlijk Armbestuur is het gedeelte vest van af de kleine schans tot aan den tuin van den heer J. Dekker Lz. in erfpacht afgestaan, teneinde dit droog te maken en na het eindigen van den erf pachtstermijn aan de gemeente in wei-, bouw- of tuingrond opteleveren. c. Werken niet aan de gemeente behoorende. De wegen in den Goeschen polder, de stationsweg en de paralelwegen langs de spoorbaan aan het station, waarvan de gemeentë, de eerste voor zoover die onder Goes gelegen zijn, onderhoudsplichtig is, worden door haar in goeden staat onderhouden. Ter voldoening aan het Provinciaal reglement is de ligger en kaart der wegen en voetpaden opgemaakt en vastgesteld. De Keizer van Rusland is met zijne gemalin in den nacht van Zaterdag op Zondag te éen uur van St.-Pe tersburg naar Moscou op reis gegaan, vergezeld van hunne kinderen en 's Keizers broeders, de grootvorsten Paul en Alexis. Te 6 uren 's avonds kwamen de vor stelijke personen Zondag in de oude hoofdstad aan en begaven zich onmiddellijk naar het Petrowski-paleis, waar zij hun intrek hebben genomen tot den dag van den offlciëelen intocht, om daarna gedurende de fees telijkheden in het Kremlin te verblijven. Die intocht heeft gisteren onder groote geestdrift van het volk plaatsgehad. De verschillende bladen vermelden nauwkeurig de veiligheidsmaatregelen, die overal genomen worden, om het keizerlijk paar te beschermen, en wanneer men die leest, dan twijfelt men aan de mogelijkheid, dat de nihilisten gelegenheid zullen kunnen vinden om den Vorst en zijne verwanten eenig kwaad te berokkenen. Doch tevens huivert men bij het overdenken van een dergelijken toestand en men weet niet, wie meer te beklagen is, de Vorst, die zulk een volk moet regeeren, of het volk, waartegen zulke voorzorgsmaatregelen moeten worden genomen. Eerstdaags zal door de keizerlijke herauten in alle steden des rijks eene proclamatie worden afgekondigd betreffende de aanstaande kroning, terwijl er volgens sommigen eerlang nog een tweede manifest zal worden openbaar gemaakt, dat in zeer verzoenenden geest zal zijn gesteld en waarbij de Czaar eene verklaring zal afleggen, waarin hij van zijn wensch doet blijken om zooveel mogelijk alle partijen te bevredigen, voor zoo ver dit vereenigbaar zal zijn met de belangen van den Staat. De laatste woorden doen veel van de hoop, die de eerste deden herleven, dadelijk weder in rook vervliegen. Intusschen zijn de nihilisten ook aan het procla- meeren geweest. Men wil namelijk weten, dat de Czaar een adres ontving, waarin wordt medegedeeld, dat de kroning zonder aanslagen zal afloopen en men in ruil daarvoor kwijtschelding en vermindering van straf verwacht van veroordeelden. Een intocht, die minder onrust baart, valt er te vermelden uit Luxemburg, waar de groothertog en groothertogin eergisteren officieel de stad binnentrok ken. Sinds 1872 was onze koning daar niet geweest, terwijl sedert 1848 de groothertogin zich nimmer der waarts had begeven. (Koningin Sophia is nooit te Luxemburg geweest.) Overal wapperen thans de Ne- derlandsche en Waldecksche kleuren en zijn groote eerepoorten opgericht. Door een duizendtal kinderen is eene feestcantate gezongen, die allerwege zeer ge roemd wordt en een zeer gunstigen indruk heeft ge maakt en die den directeur en componist Menager zoowel als den dichter Mersch alle eer aandoet. De vorstelijke personen zijn per spoor te Walfer- dange aangekomen en per rijtuig naar Luxemburg gereden, waar zij zoowel door de autoriteiten als door de bevolking met geestdrift werden ontvangen. Den groothertog werd aan de grens der stad de eerewijn aangeboden. De vorst wijdde der opeengepakte menigte zijn eersten dronk. Aan het corps der francs-archers de Luxembourg schonk hij een prachtigen beker. In den namiddag keeide het vorstenpaar naar Walfer- dange terug. De dagbladen in Frankrijk voeren, bij gebrek aan gewichtiger nieuws, onderling een hevigen strijd over den gezondheidstoestand van den graaf Van C hambord, en verklaren dien al naar gelang van de richting, die zij zijn toegedaan, voor zeer ernstig of uitstekend. De Figaro heeft voor meerdere zekerheid den heer Gill'ard naar Goritz, waar de graaf toen tijdelijk zijn verblijf hield, gezonden, om hem te interviewen. Het bleek toen, dat eene geringe verwonding aan het been den graaf op het oogenblik eenigen last veroorzaakte: voor het overige is hij nog even opgeruimd als altijd en hij gaf dan ook zijne verwondering te kennen, dat zijne politieke vijanden in Frankrijk hem absoluut dood willen hebben. Hij is Zondag weder naar Frohsdorf teruggekeerd. Toen de heer Giffard vertrok, zeide de graaf tot hem«Meld aan mijne vrienden, dat ik meer levend ben dan ooit". Men weet dat een sub-commissie voor de begrooting een reeks amendementen ter vermindering van het budget van eeredienst, gezamenlijk ten bedrage van omstreeks zes millioen, heeft goedgekeurd. De com missie heeft thans in eene algemeene bijeenkomst over die amendementen beraadslaagd en eenige gewichtige beslissingen genomen. Allereerst heeft zij een voorstel tot afschaffing der begrooting van eeredienst verworpen. Vervolgens heeft zij eenige der posten geschrapt, ge- zamelijlc tot een cijfer van omstreeks 500,000 fr. Omtrent het door de sub-commissie aangenomene amendement, waarbij op de begrooting van 1884 de post voor de beurzen aan de seminariën vervalt, was de commissie van meening dat het raadzamer was dien .post geleidelijk te laten vervallen, zoodat een derde der som thans geschrapt werd en voorts elk der beide volgende jaren weer een derde. Die beslissing is ge nomen uit overweging, dat de studiën aan de semi nariën drie jaren duren. Soortgelijk besluit is genomen ten aanzien der beurzen aan de protestantsche en is- raëlitische seminariën. Omtrent al de andere posten heeft de commissie de door de regeering voorgestelde cijfers goedgekeurd. Alzoo zal o. a. de aartsbisschop van Parijs zijne be zoldiging van 45000 fr., die de sub-commissie op 30000 fr. wilde teruggebracht hebben, behouden. Uit Engeland meldt men, dat de man, die de moor denaars van het Phoenix-park heeft aangebracht, James Carey, op vrije voeten is gesteld, en in zijn huisgezin met een feestmaal werd ontvangen. Hij is voornemens te Dublin te blijven wonen, daar hij wel begrijpt, dat hij elders al niet veel veiliger is daD daar, terwijl hij in Ierland's hoofdstad bovendien nog onder de bijzon dere bescherming staat van de politie. Latere berich ten melden echter, dat hij zich weder naar de gevan genis te Kilmainham heeft begeven, uit vrees dat het volk hem zou lynchen. Niettegenstaande de bekende circulaire van den Paus, zijn in de jongste dagen de inschrijvingen voor het Parnell-fonds tot een bedrag van 10,000 aangezwol len. Het parlementslid O'Donnell klaagde in het «Free man's Journal", dat er vanwege het Iersche volk nooit stappen zijn genomen om den Paus aangaande de Iersche aangelegenheden behoorlijk in te lichten. Hij verklaart dat het hoog tijd is om aan Engeland's intriges bij het Vaticaan een eind te maken. De Engelsche regeering behoeft naar Tynan niet langer te zoeken. Openlijk heeft hij door zijn advocaat zijn verblijfplaats bekend laten maken, onder aanbieding zich ter beschikking te stellen der justitie zoodra het van hem verlangd wordt. De Britsche regeering heeft echter nog geen instructies gezonden om Tynan te doen arresteeren. Deze vermoedelijke leider deronver- winlijken heeft zich, naar nu aan 't licht komt, vol strekt niet verborgen gehouden, maar woonde sinds 3 maanden onder zijn eigen naam met vrouw en acht kinderen te Brooklyn. Hoogst gewichtig voor de économische huishouding der menschelijke samenleving was voorzeker de ope ning van den eersten spoorweg, die in 1825 plaatshad. Wie had toen gedacht dat ook op financieel ge bied die gebeurtenis niet minder belangrijke gevolgen zou hebben Het kapitaal was als 't ware eene nieuwe débouché (uitweg) geopend. Bijna niet uittespreken sommen vloeiden der ijzeren-banen-maatschappijen toe, uitgelokt door de aangebodene goede voorwaarden. Verbeeldt u, uitkeering van 7 a 8 pet. interest, be langrijke kapitaalvermeerdering bij aflossing der stuk ken, de zelfvoldoening indirect meetewerken tot ver meerdering der algemeene welvaart, en ge kent de oorzaken die in de ruime bedding den kapitaalstroom steeds hebben gevoed. Teleurstelling echter deed de direction, vreezende voor kapitaalgebrek, de waarheid geheim houden, waardoor aan de gewetenlooze specu lanten een ruim jachtveld werd beschikbaar gesteld. Een heir van mannen, slechts terende op de dalin gen en rijzingen der koersen, d. w. z. levende ten koste van de kapitaalschieters, riep allengs een nieuwen tak van nijverheid in 't leven. Ziedaar nu zoo kort mogelijk de geschiedenis van een belangrijk wellicht van het belangrijkste gedeelte van het te genwoordige beursverkeer. Faillissementen te Londen gevolgen van dien «han delstak" der 19de eeuw hebben dezer dagen de onge duldig wordende speculanten a la hausse in Amerikaan- selie spoorwegwaarden opnieuw teleurstelling bezorgd. Voor zoover de daling, die evenwel de allerlaatste dagen door ietwat vaster koersen werd vervangen, slechts aan zulke oorzaken te wijten is behoeft de speculatie zich niet ongerust te maken. Niettemin komt ook aan't meest geoefende, zelfs aan Job's, geduld een einde, waarom het niet tot de onwaarschijnlijkheden behoort dat ook uit dien hoofde opiuiming plaats vond. Bovendien mag niet vergeten worden, dat vele machtigen der aarde de tegenwoordige lage koersen gaarne doen voortduren totdat ze hun portefeuille met de goedkoope waar hebben gevuld. Nu weten we dat dit slechts langzaam kan plaatshebbeneen beduidende vraag toch van hun kant zou de gedaalde prijz' n al zeer spoedig doen monteeren. Daar nu de vermindering «rijp en groen" te beurt viel, blijkt ook daaruit dat deze niets gemeen K eft met de innerlijke gesteldheid der maatschappijen. Wij blijven daarom van meening, dat de voorzichtige geldbelegger thans de Amerikaan- sche Spoorwegwaarden-markt juist geschikt vindt om zijn kapitaal soliede en tevens met gegronde kans op kapitaalwinst uit te zetten. Een nieuw fonds, waarvan we reeds met een enkel woord melding maakten, heeft dezer dagen zijn entree gedaan. De 5 pets. obligatien Union Pacific Col lateral Trust bonds worden verkocht voorloopig tot den koers van 93 pet. Een vorigen keer hebben we den lezers uitgelegd wat men onder collateralbonds verstaat. Eene herhaling zal, naar de ondervinding ons leerde, niet onwelkom zijn. Daarom zij gezegd dat men met Collateral-Trustobligatiën bedoelt stukken, die geen bepaald onderpand hebben op eenigen spoor weg maar uitgegeven zijn tot aankoop van aandeelen of obligatien van andere spoorwegen, die de Maatschappij- debitrice onder hare controle wil hebben en die (de gekochte stukken) bij een derde als onderpand der uitgegevene obligatiën worden gedeponeerd. Zoo heeft nu de Union Pacific-spoorwegmaatschappij bij eene bankinstelling te Boston in onderpand gegeven doll. 8,809,000 obligatiën ten laste van diverse spoor wegmaatschappijen, waarvan voor 90 pet. of voor bijna 8 millioen dollars aan Trust-obligatiën mag uitgege ven worden. Volgens de emittenten der nieuwe obli gatiën zijn de netto-ontvangsten dier verschillende maatschappijen tweemaal grooter dan de op de gede poneerde obligatiën verschuldigde interest. Wat even wel o. i. de soliditeit der nieuwe Trust-bonds waar borgt, is de gunstige financiëele gesteldheid der Union- Paciflc-maatschappij zelve. Daar we hieromtrent nog kort geleden uitvoerige beschouwingen leverden, be hoeven we voor gevraagde bewijzen voor die beweerde soliditeit slechts daarnaar te verwijzen. Laat ons nu even den tegenwoordigen koers van 93 pet. vergelijken met dien der 6 pets. Collateral- Trust-bonds dier Maat schappij, welke thans 105 pet. genoteerd staan. Wan neer een 6 pets. fonds 105 kost, dan behoort een ge lijksoortig 5 pets. fonds voor 87 percent gekocht te kunnen worden. Daaruit zou voortvloeien dat de nieuwe Trust-bonds, voor 93 pet. te koop aangeboden, duurder zijn dan de oude. Voor we evenwel tot die gevolgtrekking gerechtigd zijn, behooren we in overweging te nemen dat de oudere 6 pets. Trust-bonds in 1908 a pari aflosbaar zijn zoodat men, naar den tegenwoordigen prijs, 6 pet. of 150 verlies zou lijden. De nieuwe 5 pets. Trust-bonds worden evenwel op de volgende wijze afgelostde meerdere rente die de Maatschappij van de gedeponeerde 6 en 7 pets. obligatiën geniet, is meer dan voor de daarvoor uitgegeven 5 pets. schuld brieven wordt vereischt; zoodra dit meerdere bedrag Doll. 10 duizend, bedraagt zal dit besteed worden tot aankoop der pets. oblig. hoogstens tot 105, zegge: vijf percent boven pari. Vermits om deze reden kapitaal winst te wachten is, zijn de 5 pets. obligatiën boven de 6 pets. te verkiezen. Houders van Oostenrijkersdie op vorige koersen weer voorkomen, zouden tegen ruiling in interest en soliditeit vooruitgaan.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 2