1883. N°. 60. Donderdag 24 Mei. 70ste i Provinciale Staten. Afloop Herstemming Prov. Staten in het kiesdistrict Goes. FEUILLETON. Een tafeieel der toekomst. Staten-Generaal. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. GOESCli De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 4,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 40 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 45 regels 50 ct., elke regel meer 40 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 48 regels a f 4,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de processen-verbaal van de inlevering en opening der stembriefjes voorde verkiezing van een lid der Provinciale Staten, zooals die van het stembureau ontvangen zijn, ter tecretarie voor een ieder ter lezing geicgd en in afschrift ter gewone plaatse aangeplakt zijn, en dat daaruit blijkt, dat bij herstemming op zich vereenigd hebben de heer jhr. J. L. DE JONGE 410 en mr W. L VAN VOORST VADER 339 stemmen, zoodat eerstgenoemde is verkozen. Goes, den 23 Mei 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE VVITT HAMER.' De Secretaris, HARTMAN. GOES, 23 Mei 1883. AANTAL uitgebr. st. kiezers. Eerste stem. Herstem ming. 270 489 480 20 42 40 40 22 24 Driewegen 43 8 8 Ellewoudsdijk 's-Gravenpolder 24 44 42 34 28 23 's-IIeer Abtskerke c. a. 45 9 7 's-Heer Arendskerke 78* 54 40 22 43 44 Heinkenszand 58 38 32 Hoedekenskerke 29 43 40 45 33 26 52 38 34 45 44 48 40 8 Kloetinge 39 32 27 47 39 34 33 30 24 Krabbendijke 30 47 47 80 62 39 25 44 44 43 42 28 43 9 Rilland-Bath 39 24 24 Schore en Vlake 24 44 43 44 9 42 33 30 77 55 42 39 4297 944 770 st. Blanco 44. Van onwaarde 7 aantal geldige stem men 749. Hiervan verkreeg Jhr. J. L DE JONGE 440 en mr. W. L. VAN VOORST VADER 339 stemmen, zoo dat eerstgenoemde gekozen is. De mindere opkomst der kiezers schijnt dus in (2000 jaren n. C.) Uit het Hoogduitsch. De jonge gravin Wanda Von Lilienstein lag onder het wit en groen gestreepte linnendak van het balkon van haars vaders paleis te Weenen achteloos in een fauteuil, die den vorm had van een reusachtig palm blad van ijzer vervaardigd. Iedere nerf van dit blad was afzonderlijk beweegbaar en volgde elke beweging van het slanke lichaam, dat erop rustte, zoodat de tengere ledematen steeds op de gewenschte plaats wer den ondersteund. De jonge gravin was in een van die fijne witte morgenkleedjes gehuld, die, uit zooge naamde herfstdraden geweven, de nieuwste mode ver tegenwoordigden. Als een wolk van glanzigen nevel golfden de mat witte plooien sierlijk neder op de kleine voetjes, die in met goudgestikte sandalen staken. Voor de gravin stond een leeslessenaar van de nieuw ste samenstelling. Door een bijna onmerkbaar knikje met het hoofd sloeg bij het lezen van den laatsten regel het werktuig vanzelf de bladzijde om en wanneer de sehoone lezeres het een of ander woord niet begreep, was het genoeg, dat zij het luid uitsprak en tegelijk op eene veer drukte om het boek te doen verdwijnen. In de plaats daarvan verscheen dan een woordenboek van Meijer, vijf en tachtigste verbeterde en vermeer derde uitgave, dat reeds daar ter plaatse was opge slagen, waar het bewuste woord stond. Zoodra gravin gedeeltelijke onthouding der liberalen haar oorzaak te hebben. Een dergelijk systeem in een geval als dit moeten wij betreuren. Het moge waar zijn, dat in dezen niet gebleken was, dat mr. Van Voorst Vader een verklaard voorstander der liberale richting is, er was wel gebleken, dat hij niet behoort tot de partij van lien, die het liberale element uit de Staten en bijgevolg uit de Eerste Kamer vrillen verdrijven. Dit had men meer moeten bedenken. Er is bij deze verkiezing in politieleen zin wellicht geen verlies ge leden, nu jhr. De Jonge de plaats inneemt van den heer J. W. Vadermaar zij, die zich onthouden heb ben, hadden het in hunne macht vermoedelijk een zetel te winnen, waardoor aan de voorgenomen executie van de Eerste Kamer weder een nieuw beletsel in den weg werd gelegd. Hulst. Uitgebracht 542 stemmen. Gekozen de heer J. F. Vereecken met 353 st. De heer Hombach verkreeg er 489. Naar aanleiding van eene ons gedane vraag over de beteekenis van het woord Klovenier (zie een be richt in ons vorig no. uit Scherpenisse) diene, dat Klovenier slechts bij letterverzetting is gevormd van Kolvenier, d. i. een schutter die eene kolf, zeker ge weer, draagt, en volgens het Etymologisch handwoor denboek der Nederd. taal door J. L. Terwen, gevormd van het Fr. colevrine, geweer, waarmede de schutters oudtijds schoten. In het tegenw. Fr. heet een klove nier een arquebusier, van arquebuse, roer, vuurroer, buks, bus. Wij zouden onzen berichtgever wel de vraag willen doen, of het gilde nog zich met het geweer oefent, dan wel of het doel nu eenvoudig is, wat hij ervan in ons vorig no. heeft gemeld? In de gisteren gehouden vergadering van de af- deeling Goes der Centr. liber. Kiesvereeniging zijn op de voorioopige candidatentijst voor de aanstaande ver kiezing van een lid der Tweede Kamer gebracht jhr. mr. W. Six, oud-cominissaris des konings in Zeeland, en dhr. W.J. Van Gorkom, districts-schoolopziener. Nog werd voorgesteld mr. J. G. De Witt Hamer, burgemeester van Goes, die echter verklaarde geene eventuëele ean- didatuur te kunnen aanvaarden. De afdeeling Hulst bracht op die lijst mr. F. J. F. M. Walter, kanton rechter te Hulst en lid der Prov. Staten van Zeeland. Van de andere afdeelingen is het resultaat nog niet bekend. Morgen heeft de eerste algemeene vergadering voor het gansche district plaats. Bij kon. besluit is pensioen verleend aan dhr. J. Fichet Jr., gew. dir. van het postk. te Leiden, tot een bedrag van f 2447 'sjaars. Aan da Kamer is aangeboden een wetsontwerp tot aanvulling en verhooging van hoofdstuk VII B der Staatsbegrooting voor 4882 met een bedrag van f 474,637,20, waarvan f 444,209,06% als uitkeering aan de hooge erfgenamen van wijlen prins Frederik van het hun toekomend saldo der verrekening van ontvangsten en uitgavendie tusschen hen en den Staat moeten worden verdeeld. Bij een kon. besluit is opnieuw geregeld de betaling der scheepssoldij van mindere militairen uit Oost-Indie teruggekeerd en uit te betalen te Harderwijk bij het MM—II I Wanda haar kennis had vermeerderd, zonk het woor denboek weg om weder vervangen te wordtn door dat, welks plaats het tijdelijk had ingenomen. Maar het was reeds meer dan een kwartier geleden, dat de gravin een teeken tot het omslaan van een blad bad gegeven en zij had boek, lessenaar en alles om zich heen vergeten. Zij dacht aan het verleden en het waren belang wekkende tafereelen, die aan dit geestige hoofd, aan die donkerblauwe, droomerige oogen voorbijtrokken. Wanda was met hare gedachten weder bij den krater van den Vesuvius, dien zij in den verloopen winter met hare ouders had bezocht. Juist zou het vuurvaste en hermetisch sluitende schip, grootendeels van staal vervaardigd, dat bestemd was om de weetgierigen in den gloeienden afgrond neder te laten, zijne gevaarlijke reis aanvangen. Onderscheidene heeren stegen in en maakten de in strumenten in orde, waarmede waarnemingen moesten worden gedaan en onderzochten de zakken en blazen met saamgeperste lucht en de vaten met ijs, die tot regeling van de temperatuur moesten dienen. Toen riep Wanda met den overmoed, aan den leeftijd van achttien jaren eigen: »0, ik wenschte dat ik eens mede naar beneden mocht!" De conducteur van het kraterschip moest tot zijn spijt bekennen, dat hij geen dameskaarten had en hieruit sproot eene levendige woordenwisseling voort tusschen de angstig bezorgde moeder en den conducteur, die door zijne voorschriften in tweestrijd werd gebracht, aan de eene zijde en den ouden graaf, wiens oogen glinsterden van trots op den moed van zijn dochtertje, deze kleine, koene reizigster zelf en als derde bondgenoot een jong natuurvorscher verlaten van den dienst. Een soldaat, die tot hiertoe f 9,90 kreeg uitbetaald krijgt voortaan ten minste f 20. De vreemdelingen zijn daardoorbeter dan tot nu toe, in de gelegenheid om naar hun land terug te keeren. Dit besluit is van toepassing op hendie op of na 4 April jl. Indië verlaten hebben. (Z. Ct) Het getal aspiranten voor cadet aan de K. M. academie bedraagt dit jaar 495, van welke alleen 92 hebben aangevraagd om het schriftelijk examen te Breda afteleggen. Het aantal plaatsen bedraagt 80. De redactie van «Floralia", het schrijven van den heer W. Te Gempt over teenverbouw uit ons blad in hoofdzaak overnemende, voegt daaraan toe «manden, werkelijk solide gemaakt en billijk in prijs, vinden zeker overal aftrek, 't Is toch bekend, dat uit Duitschland nog vele manden worden ingevoerd." Uit Wissekerke schrijftmen aan het »Dagbl.": De postdienst te dezer plaatse laat nog altijd veel te wenschen over. Er zijn lieden, die, op een afstand van uur van de kom der gemeente wonende, dik wijls 2 a 3 dagen te Iaat hun brieven of couranten ontvangen. Herhaalde malen is hierover geklaagd, doch bij de hoofdadministratie zijn te gewichtige be zwaren om hierin de toch zoo noodzakelijke verbetering te brengen. Met een uitgave van f450 ware er af doende verbetering te bewerkstelligen. Te Arnhem is overleden mr. J. F. H. baron Van der Feltz, griffier van de Staten van Gelderland. Het wrak van de «Adder", waarnaar zoolang en zoo kostbaar is gezocht, is weer zoek. Toen men het eenmaal gevonden had, werd er niet meer naar omgeziende geplaatste boeien sloegen reeds twee maanden geleden weg en thans kan men het wrak niet terugvinden, tot de een of andere vis- scher er zijn netten op verliest. En misschien dan zelfs nog niet eens. «Zand er over!" schijnt in letterlijken en figuur lijken zin het wachtwoord in deze treurige geschie denis geweest te zijn. (R. N.) Het «Handelsblad" verneemt, dat de goede gang der werkzaamheden aan de Koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam wordt ge stoord door de werkstaking van een 350-tal werklieden, zijnde de optuigers (die de ijzeren platen aan de schepen passen en zetten) en klinkers. Hunne grieven bepalen zich tegen den Engelsehen ingenieur, sedert eenigen tijd aan die f.thriek geplaatst, welke o. a. een dertig tal werklieden een poos geleden uit Engeland derwaarts heeft laten komen en deze, behalve in loon, ook in hunne werkzaamheden voortrekt. Maandagavond is aan een paar woordvoerders door den directeur bereidwillig gelegenheid gegeven, hem hunne belangen mede te deelen, doch in plaats van den afloop van dit onderhoud af te wachten, werd reeds in de namiddag-werkuren weinig of niet gearbeid, waarvan afluiden te 3% uur een gevolg was. Enkele heethoofden, onder den Maandag-invloed, hebben zich niet zeer ordelijk gedragen. Men seint daaromtrent uit Amsterdam aan de »N. R. Ct.": De koninklijke fabriek van stoom- en andere werk tuigen was heden gesloten Een deel der werklieden uit Leipzig, die Wanda's bede ten sterkste ondersteunde, aan de andere zijde. De ongelijke kans van drie tegen twee was oorzaak, dat de strijd spoedig beslist was; Wanda kon mede gaan, nadat haar beschermer, dr. Werner uit Leipzig, zich aan den graaf had voorgesteld en lachend ver zekerd had voor den goeden afloop intestaan. En toen een gloeiende blos overdekt Wanda's gezichtje bij de herinnering toen kwamen de heer lijkste uren uit haar gelieele leven. Wie van onze voorvaderen, die met verbazing en afschuw slechts enkele voeten diep in dezen bont glinsterenden afgrond heeft gekeken, als een plotse linge windstoot enkele gedeelten van den krater een oogenblik van damp en rook bevrijdde,wie zou zich ooit eene voorstelling hebben kunnen maken, hoe het er daar beneden uitziet, midden in de gloeiende, ga pende, rustelooze werkplaats van den ouden Vulcaan? Goed en zeker geborgen in het ijzeren vaartuig met dubbele wanden, kijkt men door ruiten van hard glas van een paar duim dikte in den indrukwekkenden chaos van gesteenten, die wedijveren in kleurenpracht, van gloeiende, kokende lavamassa's, van wit glinste rende dampzuilen, die als reusachtige toovergestal- ten daartusscben dwarrelen het is onbeschrijfelijk prachtig En toch is het niet alleen de herinnering aan dezen grootschen strijd der elementen, die Wanda's adem sneller doet gaan, terwijl zij aan die uren terugdenkt. Uit de somberheid der onderwereld stijgt helder en friseh voor haar getst het fijne, interressante gericht van den jongen man, die haar zoo zacht en zorgvol steunt bij de minste beweging van het vervoermiddel, ging huiswaarts, anderen togen bij troepen, mot Oranje- en Nedeiiandsche vlaggen, zingende door de stad. Voor het paleis op den Dam werd stand gehouden en werd liet «Wien Neërlandsch bloed" gezongen. De politie heeft enkele personen gevangen genomen en moest op den Binnen-A mstel van hare wapenen gebruik maken om de joelende menigte uiteen te jagen. Het «Handelsblad" vernam nog aangaande de werk staking het volgende: Het aanbrengen der platen van de in aanbouw zijnde stoomschepen, niet vorderende met den gewenschten spoed, besloot de directie het aantal platers te ver- grooten- In Nederland kon zij deze, met het oog op de drukke werkzaamheden op de andere werven, niet vinden. Zij besloot dus uit Engeland voor den be perkten tijd van 6 maanden 3 voorlieden en 43 heipers te ontbieden. Toen deze Maandag het werk zouden aanvangen, opperden de 4Iollandsche werklieden om trent het verdeelen van het gebruik der gereedschap pen en van het werk bezwaren, welke de directie te vergeefs trachtte uit den weg te ruimen. Zij stelde gisterochtend voor, de vreemde arbeiders uitsluitend met het moeielijke werk, het afdekken van het voor- en achterschip, waarvoor de 28 Hollanders nog niet voldoende geoefend zijn, te belasten, en den Hollanders geheel alleen het uitvoeren van het reeds begonnen afdekken der zijden over te laten. Zij stuitte echter op de besliste weigering der Hollanders, die pertinent verklaarden niet met Engelschen te willen werken. Aan hun eisch om deze te verwijderen kon de directie der fabriek in het belang van den gang der werkzaam heden niet toegeven. Het getal der werkstakers is tot duizend gestegen. De werkstakende scheepsoptuigers liepen door de stad met een bord, waarop te lezen stondWep met de EngelschenLeve Holland TWEEDE KAMER. De Minister van Koloniën deelde in de zitting van gisteren mede, dat de Koning den Gouverneur-Generaal van Indië op verzoek gemachtigd heeft zich naar Atjeh te begeven om zich persoonlijk van de militaire toe standen te vergewissen. De Kamer heeft voorts met 45 tegen 22 stemmen besloten tot de behandeling voor het recès van het onteigeningsontwerp voor het kanaal Amsterdam Merwede (gedeelte LekMerwede). Eenige kleine ontwerpen, waaronder dat tot afstand van grond aan de maatschappij «de Schelde" te Vlis- singen, zijn aangenomen. Zondag 11. had in het kerkgebouw der Hervormde gemeente alhier de inzegening plaats van den heer A. Punt, als bijbelcolporteur voor Zeeland. De talrijk vergaderden werden toegesproken door ds, J. Post, predikant alhier, en ds. W. F. A. Winckel, predikant te 's Gravenpolder, bestuursleden der ver- eeniging die hem uitzond. De eerste herinnerde, dat het geen kerkelijke hande ling was, die de vergaderden samenbracht, en de colpor teur ook niet werd uitgezonden ten dienste van éene ker- die haar met kalme, vriendelijke woorden al de won deren der natuur verklaart, en op ieder harer vragen een bevredigend en verstandig antwoord gereed heeft hij bewaakt haar onophoudelijk met zijn blik, zorgt nauwlettend, dat haar de vereischte hoeveelheid ver- sche lucht toestroomt en behoedt haar trouw voor iedere mogelijke onaangenaamheid van den gevaarlij ken tochtja, dat zijn minuten, die zij nimmer zal vergeten I En heden? O, heden moet zij daaraan telkens terugdenken. Het is een gewichtige dag in Wanda's levenzij moet nu den eersten stap doen voor de keuze van een echtgenoot. Naar gewoon gebruik heeft haar vader eene week geleden in de voor familieaan gelegenheden bestemde «algemeene huwelijkscourant", onderstaande advertentie doen plaatsen «Gravin Wanda van Lilienstein wenscht zich in het huwelijk te begeven. Bruidschat f 800,000, Ouder dom 49 jaar, lengte middelmatig, karakter zachtaardig. «Reflecteerenden, niet boven de dertig jaren, van een aangenaam uiterlijk en goede positie, en in gelijke financiëele omstandigheden verkeerende, zullen Don derdag 3 Juli 's avonds van zes uur af in het paleis Lilienstein, Ringstrasse, Weenen, ontvangen worden. Moor vreemdelingen worden de noodige legitimatie papieren vereischt". En heden was het Donderdag. Welke sollicitanten zouden er zich opdoen? Ofwel een van hen gelijken zou op den vreemdeling van den Vesuvius of wel ooit die zielvolle blik weder op haar zou rusten Waar hij zich thans wel zou bevinden Hij, wiens beeld haar dag en nacht omzweefde? (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1