Buitenlandsch Overzicht. Gemengde Berichten Laatste en telegraphische berichten. Toestand der gemeente Goes in 1882. t>e sterrenkundige Borelly heeft op de sterren wacht te Marseille in den nacht van 11 op 12 dezer eene nieuwe planeet ontdekt. Deze planeet, eene van de elfde grootte, brengt het aantal bekende asteroïden tusschen Mars en Jupiter op 233. In een Amerikaansch wetenschappelijk blad komt een bericht voor, dat, als het op waarheid berust, door visschers gemakkelijk tot hun voordeel benuttigd kan worden. Men zou nl. dikwijls hebben waarge nomen, dat visschen stroomopwaarts langs den linker en stroomafwaarts langs den rechteroever trekken. Makart is bezig met een schilderij, voorstellende «de Lente". Ze zal in den herfst te Weenen worden tentoongesteld. Het stuk stelt voor een paard, door een ruiter bij den teugel gehouden, terwijl deze uitkijkt naar een stal of een rustplaats. Verslag der Coöperatieve voorsehotvereeniging en spaarbank te Goes, van 5 Febr. tot 6 Mei 1888. Gedurende de afgeloopen drie maanden traden veer tien nieuwe leden tot de vereeniging toeterwijl een getal van vijf de vereeniging verliet. Het reservefonds bedroeg op 5 Feb. jl. f 2804,55% Op dit hoofd werd sedert ontvangen - 162,45 Uitgaven leed het reservefonds niet zoodat het thans bedraagt t 2967, De gezamenlijke aandeelen bedroegen op 5 Februarif 11034,54 Sedert werd op dit hoofd ontvangen - 325,07 f 11359,61 Terwijl werd uitgekeerd - 417, Zoodat het bedrag der aandeelen thans beloopt f 10942,61 Het bedrag aan spaargelden beliep op 5 Febrf 28195,— In de afgeloopen drie maanden werd ingebracht - 5907,42 f 34102,42 en uitgehaald- 5863,85 Zoodat thans in de spaarbank aan wezig isf 28238,57 Op 5 Febr. was er bij particulieren opgenomen f 7400, Sedert werd nog opgenomen. - 9050, - 16450,— Van dit bedrag werd in de afgeloopen drie maanden afbetaald - 6700, Zoodat thans bij particulieren is op genomen f 9750, Bovendien werd door het verdisconteeren van 13 promessen nog f 11500,verkregen. 78 voorschotten werden door de vereeniging ver leend tot een gezamenlijk bedrag van f 49125, Het kleinste dezer voorschotten bedroeg - 10,het grootste f 5000, Op 5 Febr. waren aan voorschotten uitstaande f 50436,86 waarbij gevoegd de in deze drie maanden verleende, ad - 49125, maakt te zamen f 99561,86 Trekt men daarvan af de in den zelfden tijd aan de vereeniging terug betaalde voorschotten ten bedrage van - 46267,09 Zoo krijgt men het bedrag der op 6 Mei nog uitstaande voorschotten met f 53294,77. C. DE WITT HAMER, Kassier. 8TATISTIEM Comité tot wering van Schoolverzuim te Goes. OVER APRIL 1883. Op de School A waren gedurende deze maand 138 kinderen. Onder dezen waren: 103 kinderen, die geen enkelen schooltijd verzuimden, 31 van 110 verzuimen, en 4 meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was 3 percent op het geheele aantal scholieren en schooltijden, tegen 1 percent over dezelfde maand in 1882. Op de School B waren 265 kinderen, waaronder 234 zonder eenig verzuim, 29 die van 110 verzuimen hadden, en 2 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 1 percenttegen 1 percent over dezelfde maand in 1882. Op de School C waren 200 kinderen, waaronder 150 zonder verzuim, 30 met 110 verzuimen, 20 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 7 percenttegen 10 percent over dezelfde maand in 1882. Op de School D waren 67 kinderen, waaronder 43 zonder eenig verzuim, 15 met 110 verzuimen, 9 boven de 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 10 percent, tegen 7 percent over dezelfde maand in 1882. Op de bijzondere School waren 137 kinderen, waarvan 107 zonder eenig verzuim, 9 met 110 verzuimen, 21 boven de 10 Het gemiddeld verzuim was 3 percent tegen 3 percent over dezelfde maand in 1882. Het verzuim op al de scholen te zamen van 1 Januari af tot uit. April 1883 bedroeg 37m percent, tegen 4*/i. percent over 't zelfde tijdvak in 1882. De Pruisische gezant Schlözer te Rome heeft vol gens het Berlijnsche blad «Germania" het antwoord van den Paus op de laatste nota der Pruisische re geering ontvangen. Hoewel van den inhoud niets officieel bekend mag zijn, alvorens het stuk in handen der regeering is, kan er echter over dien inhoud toch niet veel twijfel bestaan, na al hetgeen de betrouwbare ultramontaansche bladen daaromtrent hebben mede gedeeld. Hoofdzakelijk komt hij hierop neder. De curie weigert de vroegere belofte, betreffende de kennis geving van de benoeming van geestelijken te vervullen, wanneer Pruisen niet meer concessies doethet is niet yoldoende, dat het mislezen en de sacramentsbedie ning worden vrijgesteld, maar de geheele Meiwetgeving moet worden herzien. Het voornaamste punt is daarbij wel de opheffing van het hooggerechtshof voor ker kelijke zaken. Bij dit gerechtshof kunnen geestelijken, die meenen door de kerkelijke overheid onrechtvaar dig te zijn veroordeeld, in verzet komen en het is dus niet te verwonderen, dat dit rechterlijk college het Yaticaan een doorn in het oog is. Daar echter Pruisen deze opheffing wel niet spoedig zal inwilligen en de beide partijen het dus nog lang niet eens zijn over de voorwaarden van den vrede, zal het vermoe delijk nog lang duren vóór er eene overeenkomst tus schen den Paus en de Duitsche regeering te dier zake zal zijn gesloten. Uit Engeland komt de tijding, dat aan Curley, den tweeden dader van den dubbelen moord in het Phoenix-park, Vrijdagmorgen te Kilmainham het dood vonnis is voltrokken. Ook deze gebeurtenis is zonder wanordelijkheden afgeloopen. Of dit echter een bewijs mag heeten, dat werkelijk de woelingen op het groene eiland zijn onderdrukt Neen, veeleer mag uit het somber stilzwijgen der duizenden omstanders de ge volgtrekking worden gemaakt, dat er weder nieuwe plannen broeden. Reeds komen van de overzijde van den Oceaan de woeste kreten der wrake, en wellicht zijn op dit oogenblik de grondslagen eener bloedige revanche reeds gelegd. Al heeft Gladstone dan ook op een banket verkondigd, dat de staat van zaken in Ierland verbeterd is, het feit, dat Engeland er nog niet over denkt om zijne talrijke troepen- en politiemacht terug te roepen, is reeds bewijs genoeg voor de opper vlakkigheid van een dergelijk beweren. Het begint langzamerhand duidelijk te worden, dat de Engelsche premier de hand heeft gehad in het herderlijk schrijven van den Paus aan de Iersche be volking. Wanneer hij en het hoofd der katholieke kerk zich echter veel succes hebben voorgesteld van dezen brief, dan moet hem dat deerlijk tegenvallen, daar het steeds meer en meer blijkt, dat de Ieren er zich weinig aan storen. Ware de Paus tusschen- beiden gekomen, toen de opstand nog in zijne geboorte was, wellicht had hij dan veel van hetgeen nu is geschied, kunnen voorkomen. Thans echter, nu de gemoederen verhit zijn en de geestelijkheid gedurende zulk een langen tijd de beweging öf haar gang heeft laten gaan, öf haar zelfs ondersteund, kan zulk schrij ven niet meer baten en moet het slechts olie in het vuur zijn, want er is een hoogte van hartstocht, waarop tegenstand slechts prikkelt en aanvuurt, Leo XIII en Gladstone hebben 't zonder twijfel, van hun stand punt beschouwd, met de Ieren goed gemeend, maar tevens het bewijs geleverd, dat hun menschenkennis wel iets te wenschen overlaat. In Italië heeft de regeering eenige moeielijke dagen doorleefd. Bij zijn optreden had het ministerie-Depretis zich bij de liberale richting aangesloten, doch lang zamerhand kon het bij deze partij op weinig steun meer rekenen, en de heeren Nicotera en Crispi richtten herhaaldelijk aanvallen tegen de regeering. De minister president Depretis weerlegde de verschillende beschul digingen, tegen het ministerie ingebracht. Hij ver klaarde, dat hij en zijne collega's geen oogenblik waren afgeweken van het programma, dat zij bij verschil lende gelegenheden hadden gezegd te zullen volgen. De uiterste partijen hebben echter eene agitatie in het leven trachten te roepen, die de regeering ten sterkste moet afkeuren. De heer Cavalotti heeft der regeering hare gestrengheid verweten jegens degenen, die sympathie hadden betuigd met Oberdankde regeering kan echter den staatkundigen moord niet anders beschouwen dan als een afschuwelijke misdaad. De heer Depretis zeide voorts, dat elk program, dat strekken kan ter bevordering van 's lands belan gen, onverschillig van welke partij of groep het komen mocht, door de regeering goedgunstig zal ontvangen worden; maar het kabinet kan zich niet verder belas ten met het bestuur des lands, indien het van de Kamer niet met groote meerderheid een ondubbelzin nig bewijs van vertrouwen ontvangt. Na vele en langdurige redevoeringen (niet minder dan elf motie's waren ingediend) is eindelijk Zaterdag deze discussie over het votum van vertrouwen of wantrouwen ten gunste van de regeering beslist, door dat met 348 tegen 29 stemmen, terwijl 5 leden zich buiten stemming hielden, de volgende motie, waarmede Depretis instemde, werd aangenomen: »De Kamer hecht hare goedkeuring aan de politieke gedragslijn van het Gouvernement en gaat over tot de orde van den dag". De 29 tegenstemmers behoorden allen tot de uiterste linkerzijde. Zaterdagavond is C. B. van dc stelling van een in aanbouw zijnd huis alhier gevalh-n en met zware kneuzingen huiswaarts gevoerd. Heinkenszand. In het jaar 1874 werd alhier door de gebr. Rijk de bierbrouwerij «de Nijverheid" opge- gericht. In de eerste jaren nam deze zaak tamelijk in bloei toe, doch langzamerhand begon zij te kwijnen, zoodat in 1881 »de Nijverheid" in andere handen overging. De nieuwe ondernemer had ook weer het voorrecht dat de zaak tijdelijk in bloei toenam, om echter spoedig weder teruggang te ondervinden. Niet zoo heel vreemd kwam het dan ook voor, toen men Zaterdag 11. vroeg in den morgen bemerkte, dat het huis des nachts ontruimd was, terwijl de eigenaar en zijne vrouw zijn vertrokken. De brouwerij »de Nijverheid" ligt thans stil en is zonder bestuurder. Jammer voor de gemeente, dat een tak van nijverheid weder voor haar heeft opgehouden te bestaan. Ellewoudsdijk. Sedert eenige dagen vliegt bij de duiven van het zoontje van den onderwijzer weder eene duif, die zich gemakkelijk laat vangen. Deze heeft op eene slagpen staanSOCIËTEIT LEOPOLD II TE ST OP 83. Borsele. Zaterdag is het nieuwe uurwerk in den toren alhier in orde gebracht door de hand van dhr. A. Vos te Nuenen, die het tevens vervaardigde. Hier mede is eene groote verbetering tot stand gekomen. Getuigt de constructie door netheid, doelmatige en deugdelijke inrichting van grooten vooruitgang, de gemeente hoort nu ook eik halfuur de klok slaan en kan elke minuut zien hoe laat het is. Den 2n Pinksterdag werden door den stoomtram Bergen-op-ZoomTolen ongeveer 1700 personen ver voerd. Te Zieriksee is een man, die aan toevallen leed, langs de haven gaande, in het water gevallen en ver dronken, niettegenstaande onmiddellijk iemand hem nasprong en de drenkeling spoedig aan den wal werd gebracht. Donderdag is in het kanaal te Ter-Neuzen ver dronken het bijna 5jarig zoontje van een sloeproeier bij het Nederl. loodswezen. Eene vrouw te Biervliet is gedurende de Pinkster dagen met een jongeling naar Frankrijk of Amerika vertrokken. Het gereede geld van haren echtgenoot, en haar jongste kind, oud 8 maanden, nam zij mede, terwijl zij de zorg voor de twee andere kleinen aan haar man overliet. Een weduwnaar, landbouwer te Sluis, heeft sedert acht dagen die gemeente verlaten met achterlating van vier nog jeugdige kinderen. Men vermoedt, dat hij naar Amerika is vertrokken. Te Scherpenisse, een eenvoudig dorpje op het eiland Tolen, toonen de ingezetenen nog, dat zij aloude instellingen in eere weten te houden. Nog altijd be staat daar het Kloveniersgilde, opgericht in het jaar 1594 door Maria Van Nassau. Dit gilde bestaat nog, evenals bij de oprichting voor ongeveer 3 eeuwen, uit een deken, 4 officieren, 4 sectiën van 13 man gewone gildebroeders, 1 knaap, 1 vaandeldrager, 1 tamboer en 1 boekhouder, welke belast is met de inning der gelden, zoo van de opbrengst der verpachte eigen dommen, als van de contributie der gildebroeders, welke ieder jaar 40 cent bedraagt, alsmede van de boeten. Telken jare op Hemelvaartsdag wordt er door den boekhouder in tegenwoordigheid van deken en officieren rekening en verantwoording gedaan over het afgeloopen jaar. Op den eersten dag der vergadering van al de gildebroeders, zijnde Woensdag in de Pink- sterweek, wordt die rekening al den leden voorgelegd en na goedkeuring door deken en officieren geteekend. Dan hebben al de broeders het recht om in de gil- dekamer, zijnde een van ouds daarvoor in gebruik genomen kamer in het dorpshuis, naar hartelust bier te drinken, en wel van 's Woensdags tot Zaterdags, iederen dag van 's middags 1*2 tot 's avonds 10 uur. Enkele bepalingen betreffende het heffen van boeten, het inhalen van nieuwe leden enz., zijn wel eens waardig te vermelden. Zoo valt een gildebroeder bijv. in de termen om 40 cent boete te betalen, wanneer hij bij het inschenken van een glas bier eene hoeveel heid stort, waarvan hij de oppervlakte niet met zijn hand bedekken kan. Verder staat er boete op het trekken aan de gemeenteklok, op het vloeken, op het koopmanschap drijven in de zaal, op het aansteken van pijp of sigaar aan eene kaars, enz. Alle boeten zijn 40 cent. Bij bedanken of sterven van een gilde- broeder kan er een nieuw lid in de plaats treden nieuwe leden worden met meerderheid van stemmen gekozen. Heeft een nieuw gekozen lid de goedkeuring van den deken erlangd, dan wordt hij door al de op dat oogenblik aanwezig zijnde leden van zijne woning afgehaald en, onmiddellijk voorafgegaan door den vaan deldrager, de zaal binnengeleid. Sterft er een gilde- broeder, dan volgt ieder broeder deftig met hoogen hoed en witte das het stoffelijk overschot van den overledene, en een ordeteeken, bestaande uit een zil veren vogel, versiert het deksel van de lijkkist. Bij willekeurige weigering om de laatste eer aan eenen overledenen broeder te bewijzen wordt men verplicht tot het betalen eener boete van 40 cent. De «Geneeskundige Courant" maakt melding van vier zelfmoorden, onder overeenkomstige omstandighe den in dezelfde plaats gepleegd, waaruit zij de gevolg trekking afleidt, dat zelfmoord aanstekelijk is. Op de veemarkt en kermis te Ruitenbroek, op laatstleden Dinsdag, is eene koe, die later bleek aan hondsdolheid te lijden, bij een winkelier het huis ingekomen en heeft daar drie personen ernstig verwond en een groote verwoesting aangericht. Het dier werd ter voorkoming van verdere ongelukken doodgeschoten. Vrijdagavond is de sigarenfabriek van de heeren L. Boes Sc Co. te Tilburg grootendeels afgebrand; eene aanzienlijke partij tabak en eenige duizenden sigaren werden door de vlammen verteerd. Van 13 tot 19 Mei jl. bedroeg te Rotterdam het aantal der aangegeven aangetasten door pokken 50 en dat der aan die ziekte overledenen 11. Een tentoonsteller van Brussel, fabrikant van handschoenen, te Amsterdam gekomen zijnde om zijne goederen ui! Gpakken, heeft de kist, die ze inhield, ver brijzeld gevonden en bijna al de liandmodellen geheel verminkt. Al de nieuwe modellen, ten getale van 9, zijn geheel verdwenen, evenals een armband, waarvan een der handen was voorzien. Naar de N. R. Ct. verneemt, zal er in de eerste dagen van Augustus een groote nationale schietwed strijd worden gehouden op de heide nabij Bussum, waartoe leger, schutterij en alle weerbaarheidskorpsen zullen worden uitgenoodigd. Daarbij zal op de per- soneele banen ook aan alle vreemdelingen gelegenheid tot een wedstrijd worden gegeven. Zaterdag hadden te Nijmegen, begunstigd door goed weder en in tegenwoordigheid van duizenden be langstellenden uit den omtrek en van verre, de wed- loopen plaats. De deelneming was groot. De «courses" liepen in de beste orde af. Er werd weder druk gewed; de «bookmakers" deden geen onvoordeelige zaken. Te Zundert, bij Breda, zal in den loop van dezen zomer een groot internationaal paarden-concours plaats hebben. Volgens telegram uit New-York kon tusschen 20 en 22 Mei zwaar stormweder verwacht worden met veel regen en donder, op de Britsclie, Noordsche en vermoedelijk ook op de Fransche kust. De Londen and China Telegraph gewaagt met veel waardeering van de tochten van de Willem Sarenis, welke in Engeland zoo groote belangstelling wekken. In het maandverslag voor Juni van het Konink lijk Aardrijkskundig Genootschap van Engeland komt een opstel voor van den secretaris, den heer Clements Markham, waarin hij hulde brengt aan al wat de Barents reeds deed, en haar kloeke poging om de Denen en Hollanders, die in het ijs zijn opgesloten, te gaan opsporen. Te Belfast is een groote katoenspinnerij afgebrand. 350 werklieden zijn daardoor zonder werk. Te Londen is iemand, die twee valsche tanden had ingeslikt, aan de gevolgen daarvan bezweken. Drie jongelieden en twee meisjes, allen even onbedreven in de roei- en stuurkunst, zijn bij Alfortville (Frankrijk) met hun bootje omgeslagen en verdronken. Een juwelier te Turin heeft een zeer klein bootje gemaakt van een enkele parel. Het heeft een zeiLvan geslagen goud, met diamantjes bezet, een robijn als seinlicht, een smaragd tot roer, en het staat op een ivoren plaatje. Het bootje weegt niet meer dan een half ons en kost ƒ12,000. In de Spaansche provincie Valencia zijn op twee plaatsen schokken van aarbeving gevoeld. Door de on- deraardsche geluiden, die zich doen hooren, heerscht er een groote paniek onder de bevolking. Te Rudesheim zijn Zaterdag aan den Rijnkant der stad 25 huizen en daarbij behoorende bijgebou wen eene prooi der vlammen geworden. De weduwe Helena Markovitch, die, gelijk men weet, den Koning van Servië naar het levenheeft gestaan, en deswege ter dood veroordeeld werd, heeft gratie gekregen, en is naar Pozarmac overgebracht, waar zij twintig jaren gevangenisstraf zal ondergaan. De werkstaking der bakkers te Pest neemt een ernstig karakter aan. Honderden bakkersknechts heb ben zich buiten de stad in een kamp gelegerd. Hun grieven zijn: slecht voedsel, slecht logies, karig loon en te veel werk. Zullen ze het in hun kamp beter hebben In Duitschland is het op vele plaatsen de ge woonte, de weggeworpen eindjes sigaren te verzamelen. Volgens het «Journal de Genève" hebben 19 vereeni- gingen in 1881 op die wijze 4569 pond tabak ver zameld, ter waarde van 31,250 francs, waarvoor 1726 kinderen van kleeding zijn voorzien. Op een stoomboot in de Wolga kwamen bij eene ontploffing drie stokers en vier passagiers om het leventwintig menschen werden zwaar gekwetst. Onder de bemanning van het te Reval binnen- geloopen Amerikaansche schip «Arabia" zijn de pokken uitgebroken3 personen stierven daaraan reeds op zee. Het schip is onder quarantaine gesteld. Te Racine, in den staat Wisconsin, zijn in een zwaren storm 150 huizen vernield, 20 mensehen om gekomen en ruim 100 gekwetst. New-York heeft 2000 voddenrapers, die, tiaar men berekent, jaarlijks voor een bedrag van ƒ1,800,000 verzamelen. De vuilniskarren verzamelen jaarlijks ongeveer voor een waarde van ƒ7,200,000. De jaar- lijksche omzet van vodden in het geheele land schat men op ƒ72,000,000. Mej. Mina Kruseman adverteert in de «Soura- baja Courant", dat zij kamers verhuurt met den kost «voor heeren alleen." Wij herinneren de kiezers voor de Provinciale Staten aan de her stemming; op morgen, Dinsdag 22 Hei. De stembus is geopend van des morgens 9 tot des avonds 5uren. 's-Gravenhage, 21 Mei. In den ziektetoestand van Prinses Marianne is eenige verbetering waartenemen. De nacht was rustig. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Maandag 4 Juni 's avonds 8 uren. «■■■■nnBnnBaaBRaaMaiMKaaHaHBa (Vervolg.) IX. Armwezen. De zachte winter en de betere oogst oefenden een gunstigen invloed uit op den toe stand der behoeftige klasse, ofschoon de wanoogst der aardappelen zich maar al te goed deed gevoelen. Tusschen de armbesturen bestaat een goede samen werking om de armenzorg tot het noodige te beperken. De afschaffing van het restitutie-stelselofschoon hier niet merkbaar, mag toch weldadig genoemd wor den, daar de armen nu direct verzorgd worden door de instellingen, die de kosten dragen. Er bestaan twee instellingen van weldadigheid door of vanwege de gemeende beheerd of gesubsidieerd, na melijk het burgerlijk armbestuur en het gasthuis. Als instellingen ter voorkoming van armoede worden genoemd de spaarbankdie een onderdeel uitmaakt van de coöperatieve voorsehotvereenigingde bank van leeningde zieke- en de begrafenisbus der ver eeniging van werkliedende vereeniging van werk lieden, genaamd «Eigen Hulp". X. De toestand van den landbouw was over het algemeen gunstiger dan in 1881. Eene opgave te doen van de beteelde oppervlakte met de opbrengst van iedere vrucht per hectare is bij gemis aan betrouwbare gegevens niet mogelijk. De aanvoer van granen ter markt is niet op te gevendaar de koop en verkoop aldaar op monster geschiedt. De handel in vee was het geheele jaar en bijzonder op de Novembermarkten vrij levendig. Het grootste deel van het verkochte vee werd naar Noord-Brabant en Belgie vervoerd. Tuinbouw en bloemisterij worden slechts op kleine schaal uitgeoefend. Bloem- en bolkweekerijen zijn hier niet. De warmoezerijen verkeeren in gunstigen toestand. De opbrengst der boomgaarden was middelmatig. De houtteelt was gunstig. XI. Nijverheid, handel en scheepvaart. Eene kamer van koophandel en fabrieken bestaat hier niet.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 2