.883. N°. 59. Dinsdag 22 Mei. Inspectie van de Verlofgangers der Nationale Militie. Afsluiting der passage door de Voorstad. Staten-Generaal. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rechtzaken. Landbouw en Veeteelt. Wetenschap, Kunst en Letteren. C*<t?Ci^CJbCÏ^- (JOESCH De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vkijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Inons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau -fS*»?3 van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, ger.ien het besluit van den heer Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, van den 10 Mei 1883, A no. 77$/I, 3e afdeeling (Prov. blad no. 42); brengeD ter kennis van degenen wien het aangaat: dat de inspect'e van de verlofgangers der Nationale Militie op MAANDAG 25 JUNI aanstaande, des voor- middags te 10Vj uur, zal plaatshebben in de Koop mansbeurs binnen deze gemeente, waartoe de verlof gangers zich zullen verzamelen vóór dat gebouw. En worden mitsdien alle verlofgangers, welke zich in deze gemeente bevinden, die voor den 1 April 11. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, onver schillig tot welke lichting zij behooren, ten ernstigste aan gemaand tot een stipte opvolging der onderstaande bepalingen I. De verlofganger meldt zich binnen 30 dagen na den dag, waarop hem de verlofpas is uitgereikt, bij den burgemeester zijner woonplaats aan, ten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene. (Art. 133). 3 De verlofganger, die zich in eene andere gemeente gaat vestigen, geeft daarvan kennis aan den bur gemeester zijner woonplaats. Binnen dertig dagen na den dag, waarop bij komt in de gemeente, waarin hij zich vestigt, meldt hij zich bij den burgemeester dier gemeente aan, teneinde deze zijn verlofpas voor gezien teekene (Art. 134). 3. De verlofganger van de militie te land mag zich, zonder toestemming van den Minister van Oorlog niet langer dan gedurende vier weken buitenslands begeven. (Art 136). 4. De verlofganger, die artt. 133, 134 en 136 niet naleeft, wordt in werkelijken dienst geroepen en gedurende drie maanden gehouden. (Art. 137). 5» De verlofganger van de militie te land, die bij openbare kennisgeving is opgeroepen om door den militie-commisraris te worden onderzocht, ver schijnt bij dat onderzoek in uniform gekleed en voorzien van de kleeding en uitrustin gBtukken, hem bijzijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas (Art. 138, 139, 140) (L De verlofganger van de militie te land is aan de militaire rechtspleging en tucht onderworpen, onder anderen gedurende den tijd, dien het on derzoek voor den militie-commissaris duurt, en in het algemeen, wanneer hij in uniform gekleed is. (Art, 133). 7. Behoudens het bepaalde bij art. 130, kan een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbijgelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring ot arrest, door den militie-commis saris worden opgelegd aan den verlofganger 1. die zonder geldige reden niet bij het onder zoek verschijnt 2. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van de bij art. 140 vermelde voorwerpen; 3. wiens kleeding- en uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden be vonden 4. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont (Art. 141). 8. Onverminderd de straf, in het voorgaande artikel vermeld, is de verlofganger verplicht, op den daartoe door den militie-commissaris te bepalen tijd en plaats en op de in art. 140 voorschreven wijze, voor hem te verschijnen om te worden onderzocht. (Art. 143) 9. De verlofganger, die zich bij herhaling schuldig maakt aan het feit, sub 4 art. 141 bedoeld, of niet overeenkomstig art. 143 voor den militie-com missaris verschijnt, of, aldaar verschenen zijnde, in het geval verkeert, sub 2 en 3 van art. 141 vermeld, wordt onder de wapenen geroepen en van 3—6 maanden gehouden (Art. 144). 10. Dé verlofganger, die niet voldoet aan eene op roeping voor den werkelijken dienst, wordt als deserteur behandeld (Art. 145). II, Elk, die voor de milllie is ingeschreven en ieder, die daarbij is ingelijfd, kan overeenkomstig de daaromtrent bestaande voorschriften tot eene vrij willige verbintenis voor den tijd van zes jaren of langer worden toegelaten bij de zeemacht, het korps mariniers hieronder begrepen, bij het leger hier te lande of bij het krijgsvolk in 's rijks overzeesche bezittingen; plaatsvervangers echter niet bij de zeemacht of het korps mariniers ge durende het eerste jaar van hunnen diensttijd (Art. 9 en 74). 12. Aan de bij de militie te land ingelijfden, die verlangen na volbrachten oefeningstijd minstens zes maanden onder de wapenen te blijven of te komen zonder zich als vrijwilliger te verbinden, wordt zulks vergund (Art. 126). Goes, den 19 Mei 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat vanwege 's rijks waterstaat op Woensdag den 23 Mei a. s. een aanvang zal worden gemaakt met de vernieuwing van de be strating in de Voorstad onder deze gemeente en dat vermoedelijk van I Juni tot 16 Juni de passage door de eigenlijke Voorstad, van zonsopgang tot zonsonder gang zal geBtremd zijn dat de voertuigen, van de zijde van Kloetinge ko mende, tot 1 Juni langs den Singel de bebouwde kom kunnen bereiken, doch na 1 Juni óf langs den zoo- genaamden Bergweg of langs den Poelweg b>j gebr. rijke naar de stad kunnen komen; dat echter de afsluiting der passage tusselien zons ondergang en zons-opgang zal zijn opgeheven. Goes, den 19 Mei 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretarie, HARTMAN. GOES, 21 Mei 1883. Tot lid van den raad, in plaats van wijlen W. C. Priester, is te Kats gekozen de heer P. Breure met 11 van de 17 uitgebrachte stemmen. Verder verkregen M. Geelhoed en M. Van den Brink elk 2 en J. Won- dergem en J. Heiboer ieder 1 stem. Tot commissaris van den polder Walcheren is gekozen de heer I. C. Lantsheer burgemeester van Domburg. Z. M. de Koning heeft het beschermheerschap aanvaard van de internationale landbouwtentoonstelling, die in 1884 te Amsterdam door de vereenigde Ne- derlandsche landbouwmaatschappijen zal worden ge houden. Naar men verneemt zullen de Luxemburgsche dames aan H. M. de Koningin-Groothertogin een na tionaal welkomstgeschenk aanbieden. De inschrijving daarvoor is overal in het Groothertogdom geopend. In de sTagliche Rundschau" wordt beweerd, dat Z. M. de Koning der Nederlanden en dr. Heinrich Schliemann tegelijkertijd door de Universiteit te Ox ford met het doctorsdiploma vereerd zijn. De plech tige uitreiking aan den laatstgenoemde zou met groote praal plaatshebben op 13 Juni, op welken dag Schlie mann te Oxford zal aankomen. In het gebouw der rijks-academie van beeldende kunsten te Arasterdam zal te beginnen op Maandag 11 Juni a. s. plaatshebben het examenomvattende de wetenschap van het schoon (aesthetica), de kunstge schiedenis, de ontleedkunde en de doorzichtkunde. Aanmelding minstens 8 dagen vóór den bepaalden tijd schriftelijk bij den directeur der academie bij wien de noodige inlichtingen te bekomen zijn. Zie verder de aankondiging in de St.-Ct. van 19 Mei. In den loop der maand Juli e. k. zal gelegen heid worden gegeven tot het afleggen der examens ter verkrijging van een getuigschrift als vroedvrouw; zie St.-Ct. van 19 Mei. Bij enkele besturen van gemeenten met 10,000 zielen en daarbeneden schijnt verkeerde toepassing van art. 2 der drankwet te hebben plaatsgehad, in dien zin, dat ook voor gedeelten van 250 zielen licensiën zijn verleend. Ged. Staten in onze provincie hebben daarover eene circulaire uitgevaardigd. Volgens de dui delijke bewoordingen van gemeld artikel mag slechts op elke volle 250 zielen bevolking eene gelegenheid tot drankverkoop bestaanzoodat dit getal niet in aanmerking mag komen wanneer daaraan ook bv. maar éen ziel ontbreekt. De afgevaardigde voor Groningen ter Tweede Kamer, mr. S. Van Houten, die onder de aftredende leden behoort, heeft op de hem gedane uitnoodiging, om te Groningen zijne beginselen nader te komen toe lichten afwijzend geantwoord. Hij meentdat zoo iets niet noodig is, en dat men hem uit zijne adviezen en geschriften genoegzaam kan kennen. De kiezers- vereeniging, met welke deze correspondentie werd ge voerd, heeft zich bij het antwoord nedergelegd, maar niet dan na een voorloopig debat over de al of niet duidelijk gebleken beginselen en de handelingen van den heer Van Houten in de Kamer. In zijn brief verklaart de heer Van Houten, dat ook de aanstaande strijd over zijne al of niet herkiezing hem in niets van zijn eigen standpunt doet afgaan. Te Amsterdam zal Woensdagavond 23 Mei a. s. in Odéon een meeting worden gehouden. Het onder werp: Welke beteekenis hebben de aanstaande ver kiezingen?" zal worden ingeleid door den heer mr. W. Heineken. De statistiek in Engeland toont aan, dat daar jaarlijks ongeveer 50,000 menschen het slachtoffer zijn van het misbruik maken van sterkedrank. De helft van de krankzinnigen, twee derden van de armen en drie vierden van de misdadigers worden geleverd door hen, die verslaafd zijn aan den drank. Volgens statistieke opgaven heeft in Amerika in den tijd van 10 jaren de alcohol meer dan 300,000 per sonen gedood. Zij heeft duizenden krankzinnigen moordenaars en zelfmoordenaars gemaaktterwijl 200,000 vrouwen weduwen werden en 1,000,000 kin- I deren naar de weeshuizen werden gezonden, allen ten gevolge van misbruik van sterkedrank. Dit heeft aan den Staat meer dan 3 millioen gekost. TWEEDE KAMER. Bij de Kamer is ingekomen een ontwerp be treffende de verhooging van de Indische begrooting over 1881 met ruim 5 millioen, waaronder 1% mill, voor uitgaven voor den Atjeh-oovlog. De regeering heeft tevens medegedeeld, dat het tekort op den In- dischen dienst 1881 circa 12,886,000 bedraagt of 2 millioen meer dan in September geraamd was. Voor de bestrijding der veeziekte in 1883 is een af zonderlijk krediet van 2 ton aangevraagd. Het plan tot droogmaking van de Zuiderzee wordt in de afdeelingen ontvangen op een wijze, die voor het daartoe strekkend wetsontwerp van den heer Buma niet veel heil doet verwachten. Men achtte een nieuw onderzoek naar de mogelijkheid der droogmaking even vruchteloos als kostbaar, daar reeds herhaaldelijk ernstige bedenkingen tegen het plan waren ingebracht. Ds. J. Ph. Van der Land van Rotterdam heeft op zich genomen om op het Zuiderzendingsfeest als openingsredenaar optetreden. (Het Zuiden.) Beroepen te Schore en Vlake, en te Goudswaard de candidaat K. Fernhout; te Rilland-Bath, te Hoog- made en Rijpwetering, en te Nieuw-Beijerland, de heer G. B. Boomer, cand. te Rotterdam. Ds. K. W. Vethake te Leeuwarden staat op het drietal naar Leiden no. 1. Ds. E. Jansen Schoonhoven te Aksel heeft het beroep naar Kamerik aangenomen. Borsele. Zondag had alhier de bevestiging plaats van den nieuwen predikant ds. Van Tuijnen. Ds. Krom van Oudelande, die als consulent de plechtigheid vervulde, hield eene rede over Lucas 12 vs. 12 en deed, door afwezigheid van alle ambtsbroeders, tenge volge van de vele vacaturen, de handoplegging alleen. Op diens uitnoodiging zong de gemeente den beves tigde de zegenbede toe van Psalm 134 vs. 3. Des namiddags deed ds. Van Tuijnen zijne intrede naar aanleiding van Exod. 33 vs. 14 en 15. Zoowel des voor- als des namiddags was, als naar gewoonte, eene groote schare belangstellenden tegenwoordig. Alzoo bezit thans de gemeente sedert 1618 haren 23en predikant. De vorige bediende haar van 1855 tot 1879. Nisse. Door vervulling der vacature te Borsele gaat onze kerkelijke gemeente weder terug naar den ring van dien naam. Ds Bussingh De Vries van Heinkens- zand zal hier als consulent werkzaam zijn. Naar men aan de Winterwijksche Ct" mede deelt, is door den pastoor der R. K. kerk aldaar opnieuw eene aanklacht ingediend, ditmaal tegen som mige leerboeken, die sedert jaren bij het onderwijs aan de openbare school aldaar in gebruik zijn. De heer Holthuijzen, te Middelburg, die zooals we hebben gemeld den 18n April jl. zijn 50jarig jubilé als onderwijzer vierde, kreeg Donderdagmorgen op school bezoek van de heeren Van Visvliet en jhr. mr. Van Teijlingen, districts- en arrond.-schoolopziener te Middelbu-g. Onder eene hartelijke toespraak schrijft de M. Ct. waarbij de heer Van Visvliet den ijver en de plichtsbetrachting, door den heer Holthuijzen gedurende een reeks van jaren betoond, herdacht, werd den ge wezen jubilaris een schrijven van de regeering ter hand gesteld waarbij hem eene gratificatie van/ 100 werd toegekend. Op Augustus a. s. zal het veertig jaar geleden zijn, dat de heer C. Van Dijk als hoofdonderwijzer aan de school in de kom der gemeente Ter-Neuzen in dienst trad. Naar men verneemt, zal hij verzoeken op dien dag eervol uit zijne betrekking ontslagen te worden. (T.-N. Ct.) De sVereeniging voor Gereformeerd Onderwijs in Nederland" heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin zij hare instemming betuigt met het Wttsvoorstel van het Kamerlid dr. Vermeulen, tot wijziging van art. 56, 61 en 65 der Wet op het lager onderwijs. Blijkens het verslag der examen-commissie voor de akte van bekwaamheid voor middelbaar ondeiwijs in de gymnastiek verkregen van de 34 mannel. en 12 vrouwel. candidaten, die geexamineerd werden, 7 mannel. en 3 vrouwel. de vtrlangde akte. Biervliet. Ons gemeentebestuur is zeer te leur gesteld geworden in het verkrijgen van hulppersoneel voor de scholen. Onderwijzers en onderwijzeressen werden op een salaris van 600 gulden gevraagd en geen enkele sollicitatie is ingekomen. Ook te IJzendijke heeft zich niet éen sollicitant voor een vacature aldaar aangemeld Schoondijke verkeerde in hetzelfde geval. Dat geen cursus ter opleiding in dit kanton zich bevindt is van grooten invloed. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Zaterdag zijn veroordeeld de volgende persoiien, tevens in de kosten P. N., 29 j., dienstknecht te Kieldrecht, wegens diefstal tot een maand celA. Van D., 61 j., land bouwer te Ilontenisse, wegens herhaalde openbare dronkenschap tot 14 dagen gev.P. S., 19 j dienst knecht te Zaamslag, J De V., 19 jwerkman te Zaamslag en J. K., 20 j., dienstknecht te Ter-Neuzen, wegens mishandeling ieder tot een maand cel en 16 boete; J. De T., 14 j., arbeider te Hengstdijk, wegens diefstal tot 8 dagen cel; II. De M., 16 j., te Bosch- kapelle, wegens bedelarij tot 3 dagen cel; A. De B., 15 j., en P. De B., 15 j., te Boschkapelle, wegens als voren, de le tot 8 dagen en de 2e tot 3 dagen cel. Vrijgesproken werd W. S., dienstknecht te Zaam slag, beschuldigd van mishandeling. Nog werden veroordeeld wegens openbare dronken schap hij herhaling: J. De IL, 23 j., arbeider te Mid delburg, tot 7 dagen gev.W. H. H., 31 j., en J. P. R., 33 j., sigarenmaker, beiden te Middelburg, elk tot 14 dagen gev.; J. S., 30 j., werkman en M. M 31 j., voddenraper, beiden te Vlissingen, elk tot 21 dagen gev. en daarna plaatsing in een rijks-werkinrich ting gedurende drie maanden; A. T., 33 j., muzikant te Vlissingen, tot 14 dagen gev. Het cassatieberoep van mej. dr. A. H. Jacobs, tegen het vonnis der rechtbank te Amsterdam, hou dende niet-ontvankelijk-verklaring van haar verzoek om geplaatst te worden op de kiezerslijsten, is Vrijdag door den Hoogen Raad verworpen. De eerste nieuwe doperwten van den kouden grond waren Donderdag te Zwolle aan de markt. Nieuwe aardappelen uit het zuiden van Frankrijk komen daar reeds druk aan. De aardappelen staan in de omstreken van Deventer reeds ver boven den grond. Naar het zich laat aanzien, zullen de nieuwe dit jaar vroeg komen. Reeds nu oefent dit op de prijzen der oude veel invloed uit, want de prijzen der meeste soorten zijn dalende. De hooioogst zal dit jaar, voor zoover de eerste snede betreft, minder groot zijn dan in het vorige. (N. R. Ct.) wtKMawnaattamnKBiHasBinaanaaaHMBnBnaKenMaMMb Wij ontvingen ter aankondigingB. Van Meurs. Germania's dichtbloemen, 2e vermeerderde druk, ƒ0,90; G. Ribbius, Gevleugelde woorden uit de gezondheids leer, op rijm, 0,60, beide werkjes uitgaven van de heeren Blom Olivierse te Kuilenburg. Dat het eerste werkje een herdruk noodig had pleit zeker wel voor zijne belangrijkheid. Het bevat een aantal dichtbloemen, uit het Duitsch in onze taal overgebracht. Men vindt ervan in elk genre. De heer Van Meurs wist met smaak zijne bloemen te kiezen en haar in goeden Hollandschen grond over te planten, terwijl de uitgevers er den vorm van een allerkeurigst bouquet aan hebben doen geven. Het komt ons, zoowel om zijn inhoud als om zijn zeer net uiterlijk, alleszins geschikt voor om a's bloemruiker aan te bieden en in veler handen te komen, terwijl de prijs van ƒ0,90 voor 160 bladzijden keurig netten druk zeker daartegen geen beletsel is. Het tweede genoemde werkje is door den gunstig bekenden gezondheidskundige dr. Coronel aanbevolen. Die geleerde zegt ervan »'t liefst zagen wij die korte «hygiënische stellingen op de tafel van elke woon- »kamer, op het boekenrekje van elke jonge moeder; »ik wensch, dat deze gevleugelde woorden naar menig «Nederlandsch gezin vliegen om te fladderen door «alle deelen van het huis, zoodat ieder, oud en jong, «er een brokje van in zijn hart meedraagt." En inderdaad vindt men in dit boekje, in zeer po pulaire rijmpjes, een schat van korte stellingen, die betrekking hebben, niet alleen op de gezondheid van oud en jong, maar ook op het gebied der zedenkunde en van het maatschappelijk leven. De vorm doet deze nuttige stellingen en raadge vingen gemakkelijk in het hoofd prenten, waardoor men in zeer vele gevallen weten zal ziekte en onge mak te voorkomen, terwijl de herinnering aan menig twee- Of vierregelig rijmpje uit dezen bundel dikwijls tot bemoediging of tijdige waarschuwing in vele om standigheden des levens dienen kan. Ook dit werkje is zeer net uitgevoerd. Wij wenschen beiden in veler handen. Uit het maandblad van het Nederlandsch Na tionaal Zangersverbond blijkt, dat het aantal ver- eenigingen welke tot dezen bond behooren 33 is (waaronder 2 candidaat-vereenigingen), die op 1 Ja nuari 1883 1065 werkende leden telde. Het leden tal van het bond bedrorg op 1 Jan. 1882 1009.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1