1883. N°. 58. Zaterdag 19 Mei. 70ste jaargang. mr. W. L. Van Voorst Vader. Personeele Belasting. Staten-Generaal. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Wetenschap, Kunst en Letteren. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f '1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Met een kort woord meenen wij te kunnen volstaan om de positie der liberalen bij de aan staande HERSTEMMING VOOR de PrOV. STATEN in ons district uiteentezetten. Men kent het doel der anti-revolutionairen bij deze verkiezing. Zij willen mannen naar de Provinciale Staten zenden, die zich verbinden slechts anti-revolutio nairen tot leden der Eerste Kamer te benoemen, om op die wijze meester te worden ook van dat Staatslichaam. Men rekent erop door directe keuze spoedig meester te zijn van de He Kamer. Dan ook nog de Eerste Kamer er onder en men is meester van alles! Deze toeleg wijst als vanzelf den weg aan, dien de liberalen hebben te volgen. Hun streven moet dus zijn de Eerste Kamer te behouden, zooals zij is, en waar wij nu bij de aanstaande herstemming slechts de keuze heb ben tusschen jhr. De Jonge, die een verklaard voorstander is van het beginsel, dat er bres moet worden geschoten in de Eerste Kamer, en mr. W. L. Van Voorst Vader, die verklaard heeft dit systeem niet te volgen, kan voor ons de keuze niet moeielijk zijn. Wij zijn ons volkomen bewust, dat mr. Van Voorst Vader geenszins verklaard heeft liberaal te zijn; maar wij hebben zijne verklaring, dat hij niet anti-revolutionair is en zich niet verbinden wil anti-revolutionairen voor de Eerste Kamer te kiezen. Dit moet, dunkt ons bij deze herstemming beslissend zijn. Dat mr. Van Voorst Vader niet anti-revolutionair is, heeft hij bewezen door zijne wederlegging van het artikel in //het Zuiden" en van het ingezon den stuk van het bestuur der kiesvereeniging ,/Voor Nederland en Oranje". Immers zoo hij anti-revo lutionair ware, dan had hij openlijk of stilzwijgend eenvoudig de candidatuur van N. en O. aanvaard. Dat hij dit niet heeft gedaan is dus bewijs genoeg, dat hij niet tot de tegenpartij wil en kan gerekend worden, ook al hadde hij het niet ronduit in zijn laatste schrijven verklaard. Doch ook wanneer wij de politieke beginselen der beide candidaten geheel buiten beschouwing laten, dan nog kan de keuze tusschen de heeren De Jonge en Van Voorst Vader niet twijfelachtig zijn. De eerste toch is betrekkelijk vreemd in ons kiesdistrict. De heer Vader daarentegen heeft altijd in ons midden vertoefd, is groot grondeige naar zoowel op Noord- als Zuid-Beveland, en zal dus ongetwijfeld beter de belangen van ons district kennen dan jhr. De Jonge. Men verlieze niet uit het oog, dat reeds twee van onze acht afge vaardigden buiten het district wonen (de heeren mrs. Pompe en Lucasse.) Waarom zouden we nu nog iemand uit Zieriksee kiezen, die aan ons district geheel vreemd is, terwijf we iemand als den heer Vader in ons midden hebben, waar van zelfs //het Zuiden" getuigt, dat zijne rechts geleerde kennis en zijne ervaring, die hij als grond bezitter op landbouwkundig gebied heeft opgedaan ons volkomen zijne geschiktheid waarborgen Op deze gronden komt het ons voor, dat ook de liberalen bij deze herstemming de verkiezing kunnen helpen bevorderen van De stembus is Dinsdag 22 Mei a. s. geopend van 9 tot 5 uren. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder, wien het aangaat.dat het voljaars- kohier no. 5 en het le kwartaalskohier no. 6 van het personeel voor deze gemeente, over het dienstjaar 1882—83, op heden ter invordering zijn gesteld in handen van den ontvanger dier belasting binnen deze gemeente. Goes, den 18 Mei 1883. De Burgemeester voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. GOES, 18 Mei 1883. Gisteren had hier de feestelijke inwijding plaats van de nieuwe stoommeelfabriek. Het was een uitste kend denkbeeld van de leden der firma Wed. J. H. C. Kakebeeke om daartoe een aantal ingezetenen met hunne dames uittenoodigen. Daardoor toch werden velen in staat gesteld een blik te slaan in het in wendige van een gebouw, dat door zijn kolossaal uiterlijk reeds eenigen tijd veler belangstelling ge trokken had. Het had bovendien iets eigenaardigs, eene plaats waar alles herinnerde aan kracht en arbeid, voor een oogenblik herschapen te zien in eene feest zaal, waar een vijftigtal dames en heeren op gezellige wijze bijeenwaren en alles met de grootste belang stelling in oogenschouw namen. Eenige oogenblikken na het binnentreden der ge- noodigden nam de heer L. G. Kakebeeke, lid der firma, het woord. Hij gaf te kennen, dat de belang stelling, welke de ingezetenen in deze zaak betoond hebben, hem en zijne mede-firmanten het tot eene aangename taak gemaakt hadden, de opnieuw in volle werking treding der fabriek niet te doen plaatshebben, zonder op deze wijze hunne erkentelijkheid voor die belangstelling te kunnen toonen. Hij hoopte, dat de kostbare onderneming niet alleen tot voordeel der on dernemers zou strekken, maar ook de welvaart van Goes zou bevorderen, terwijl hij dank zeide aan allen, die aan den bouw der fabriek hadden medegewerkt. Onze burgemeester beantwoordde den heer Kake beeke. Hij noemde deze dag niet alleen gewichtig voor de leden der firma wed. J. H. C. Kakebeeke, maar ook voor de gemeente. Waar men in onze dagen van zoovele zijden hoort klagen over «slechte zaken" en. «slechte tijden", daar is het een verblijdend verschijn sel, dat er mannen worden gevonden, genoegzaam be zield met energie en ondernemingsgeest om dergelijke zaken te durven ondernemen. Namens de aanwezigen drukte hij den wensch uit, dat de onderneming het meest mogelijke succes mocht hebben en dat zij de welvaart van Goes mocht helpen vermeerderen. Daarna verspreidden de aanwezigen zich door de lokalen der fabriek en werd hun met de meeste be reidwilligheid een en ander verklaard en uitgelegd. Het geheel maakt den indruk eener grootsche onder neming, die geheel voldoet aan de nieuwste eischen van wetenschap en uitvinding op dit gebiedterwijl de inrichting van het gebouw, dat aan flinke ruimte, stevigheid en regelmatige afwerking paartden architect J. H. Hannink en den aannemer M. D. Dekker, timmerman alhier, alle eer aandoet. Bij Zr. Ms. besl. is benoemd tot kantonr. te Harderwijk mr. P. J. F. Van Voorst Vader thans griffier bij het kantongerecht aldaar. Bij kon. besluit van 15 Mei zijn, met ingang van 1 Juni 1883, benoemd: tot commies der poste rijen van de 3e kl. M. Zandee, thans comm. van de 4de kl.tot comm. der posterijen van de 4de kl. B. Meylink, thans surnumerair der posterijen. De heer W. M. Geill van Nisse heeft met gunstig gevolg het theoretisch arts-examen afgelegd voor de geneeskundige faculteit te Amsterdam. Voor het opengevallen kantoor der dir. bel., invoerr. en ace. te 's-Gravenpolder c. a. hebben zich alsnog geen bevoegde sollicitanten aangemeld. Ontvangers en andere ambtenaren dier belastingen, krachtens de bestaande regelen tot die betrekking be noembaar kunnen zich mitsdien alsnog tot 1 Juni e. k. bij het Departement van Financiën daarvoor aanmeldenonverschillig of zij overigens tot mede dinging naar een kantoor der 8e klasse bevoegd zijn. Krnininge. In de gisteren alhier gehouden polder- vergadering werden alle voorstellen van het bestuur aangenomenin dit jaar zal weder worden voortgegaan met de verbetering der waterleidingen en heulen en in afwachting van het daardoor te verkrijgen resultaat nog geen tweede zeesluis worden gemaakt. Het dijkgeschot is met f 1,verhoogd en gebracht op f 10 per hectare, teneinde die verbetering met kracht te kunnen voortzetten. Op een ingekomen adres van het gemeentebestuur om eene sloot, loopende onderlangs den dijk in de bebouwde kom te Hansweerd, te doen dichten en ver vangen door een heul van voldoende buizen werd besloten het gemeentebestuur vrijheid te geven die sloot voor rekening der gemeente te dichten, doch in de kosten daarvan f 200 bijtedragen. Door die ver andering zal in eene lang gevoelde behoefte worden voorziendaar bedoelde sloot steeds in abnormalen toestand verkeert en geheel in strijd is met alle eischen der hygiëne. Op de oesterbanken van den heer Wagtho te Tolen wordt een zoölogisch station gevestigd. Dr. P. P. C. Hoek uit Leiden zal zich met de waarnemingen belasten. (N. R. Ct.) Middelburg. Heden werd het stoffelijk overschot van den heer W. A. Dormaar, in leven hoofdambte naar ter Provinciale griffie, op de begraafplaats alhier bijgezet. De plechtigheid had plaats in tegenwoordigheid van den Commissaris des Konings, de leden van Gedeput. Staten, verscheidene ambtenaren der griffie, benevens vele belangstellenden. Nadat het lijk in de groeve was neergelaten, her dacht de Commissaris des Konings in zeer waardee- rende woorden de uitnemende en veelvuldige verdiensten van den overledeneterwijl ds. Abresch den over ledene in gevoelvolle woorden schetste als mensch en h lisvader. Een voorstel van burg. en weth. te Vlissingen om de provinciale stoombooten aan de Westerhaven aldaar te doen binnenloopenwaartoe aanzienlijke werken voor uitdieping enz. noudig zouden zijnis door Ged. Staten afgewezen. In de Woensdag gehouden openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is o. a. ingekomen een Kon. besluit in zake het beroep van D. J. Oggel, te Aksel, tegen een resolutie van Ged. Staten van Zeeland, waarbij hij is vervallen verklaard van het lidmaatschap van den gemeenteraad. Met handhaving van het besluit van Ged. Staten, wordt het beroep ongegrond verklaard. Staatsraad mr. Verniers "Van der Loeff bracht rap port uit in het beroep van den Gemeenteraad van Sluis tegen een resolutie van Gedep. Staten van Zeeland, houdende vaststelling van de gemeenterekening over 1881. De vergadering van afgevaardigden der liberale kiesvereenigingen, tegen 20 Mei te Utrecht belegd, is uitgesteld. Bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen zijn met ingang van 1 Juni a. s. op hun verzoek overgeplaatstde telegrafist J. Kousemaker van het station Zwaluwe naar het station Esschen (België) en de telegrafist M. Kavelaars van het station Esschen naar het station Zwaluwe. De ingenieur Dirks' is te Rio de Janeiro met veel luister ontvangen. De club van ingenieurs had eene commissie benoemd om hem alle beleefdheden te bewijzen. Langs de voornaamste openbare werven werd hij rondgeleid, waarna hem een déjeuner werd aan geboden. 's Avonds bood men hem een diner aan. Het verblijf in Brazilië's hoofdstad was voor onzen beroemden landgenoot een ware triomftocht. (R. N.) Van de 174 officieren, die deelgenomen hebben aan de roemrijke verdediging van de Citadel van Ant werpen, is, sedert het overlijden van den gepensioneer den kapitein der artillerie J. W. Van Klinkenberg Dozy te Wageningen, nu nog slechts een elftal over. Op de Noordkust van Friesland hebben ernstige ongeiegeIdhedi>n plaats gehad tusschen Engelsche en Hollandsche visschers. In verband hiermede is door de Regeering aan de stoomschepen «Marnix" en «Bonaire" en den gaffel- schooner «Argus" de last verstrekt, zich derwaarts te begeven tot het beschermen van de Nederlandsche visschers vloot. Bij het bezoek dat de prins van Wales die Zaterdag te Londen de visscherijtentoonstelling opende bracht, trokken de garnalennstten in de Hollandsche afdeeling de aandachtin het algemeen schijnen onze" inzenders een goed figuur te maken. De visschers- vrouwen werden Zondag in Marlborough-house ont vangen. De Hollandsche vice-consul en andere te Londen wonende Hollanders hadden voor huisvesting hunner landgenooten gezorgd. Nadat zij 's morgens in de Hollandsche kerk den dienst hadden bijgewoond reden zij met de andere vrouwen, te zamen 32 in getal, in 4 open rijtuigen naar het paleis. Op het terras wachtten de prins van Wales met zijn echtge- noote haar afzij onderhielden zich met de visschers- vrouwen, wier verschillende eigenaardige kostumes natuurlijk niet weinig bekijks vonden. Volgens een uit Berlijn ontvangen particulier telegram van het Handelsbladis daar een officiëele verordening uitgevaardigddie bepaaltdat in- en doorvoer van rundvee uit Nederland en Belgie slechts dan zal mogen plaats vinden wanneer voor het be doelde vee door de gemeentelijke overheid een nauw keurig certificaat van oorsprong is afgegeven, waarin verklaard wordt, dat het gedurende zes maanden niet in eene streek is geweest, waar destijds de longziekte heerschte, of twintig kilometer in den omtrek daarvan zich die ziekte openbaarde. Naar men verneemt, wordt de keizer van Bra zilië in de volgende maand te Amsterdam verwacht. TWEEDE KAMER. Het wetsontwerp tot bekrachtiging van den koste- loozen afstand van eenige wegen aan de gemeente Vlissingen heeft, evenals dat tot bekrachtiging van den onderhandsch'en verkoop aan die gemeente van voormalige vesting- en kanaalgronden aldaar, bij het onderzoek in de afdeelingen tot geene bedenkingen aanleiding gegeven. Gisteren werden o. a. aangenomen de ontwerpen tot verlenging van den termijn ter vervulling der leer stoelen aan de universiteitenbekrachtiging der nieuwe overeenkomst met de handelmaatschappij. (Na aan neming van het amendement, voorschrijvende de wet telijke bekrachtiging bij verlenging van het contract over 5 jaar.) Door aanneming met 50 tegen 19 stemmen van het voorstel van den heer De Vos, waaromtrent de Minister zich refereerde aan het oordeel der Kamer, is de ge- vangeniswet niet behandeld, maar is besloten tot een tweede sectieonderzoek. Aan den heer Roell verzekerde de Minister van Waterstaat, dat de regeering overeenstemming beoogt tusschen de Maasmondwet en de contracten met de provincie en het waterschap van Noordbrabant. Aan den heer Van Dedem verzekerde de Minister van Koloniën, dat de opdrijving van landrente geen gevolg kan zijn van Indische ordonnantie en dat hij inlichtingen zal vragen, terwijl hij voorstander is van fixiteit. Volgens «Het Zuiden" zal a. s. Zondagavond te 6 uren de heer A. Punt, door de Vereeniging tot be vordering van Christelijke belangen in Noord- en Zuid- Beveland benoemd tot Bijbelcolporteur voor Zeeland, tot zijn werk ingezegend worden in het kerkgebouw der Hervormde Gemeente te Goes. Ook bij de Chr. ger. gem. te Zaamdam is ds. J. Westerhuis, pred. te Ter-Neuzen, beroepen. Dr. A. Kuyper verdedigt in «De Heraut" van 13 Mei het heffen van kerkelijke hoofdelijke omslagen tot bestrijding der predikantstraktementen en verdere kosten van eeredienst in de Nederl. Hervormde Kerk. Te Amsterdam had Dinsdag op de begraafplaats «Zorgvliet" aan den Amsteldijk de teraardebestelling plaats van wijlen ds. II. Steenberg. Aan het grat werd op welsprekende en aandoenlijke wijze den over ledene hulde gebracht door zijn vriend en ambtgenoot dr. J. P. Strieker, en, namens het provinciaal kerk bestuur van Noord-Holland, welks zeer gewaardeerd secretaris hij was, door ds. Jansz, van Westzaan. De schoonzoon van den overledene, dr. Zaaijer, van Apel doorn, bedankte ten slotte voor de eer, ds. Steenberg bewez m. Een wel niet talrijke, maar zeer belangstel lende kring van vereerders en vrienden was rondom de groeve vereenigd. (N. R. Ct.) De Alg. Synodale Commissie der Ned. Herv. Kerk heeft gisteren hare voorjaarsvergadering aange vangen. Beroepen naar Kattendijke dhr. F. S. Salverda, cand.te Gapinge dhr. J. Steenbeek, cand. bij het prov. kerkbestuur van Zeeland, te Eerbeek. Ierseke. De heer J. C. Vroegop te Ellewoudsdijk is alhier benoemd tot onderwijzer. Zonder nadere verhindering zal a. s. Vrijdag de uitdeeling der prijzen plaatshebben, die door onzen burgemeester bij zijne intrede zijn toegezegd aan de ijverigste en oppassendste leerlingen van iedere school. Bij de som, die hij daarvoor dit jaar bestemd heeft, heeft ook de gemeenteraad eene toelage gevoegd om het aantal prijzen te kunnen vermeerderen. Aan de uitdeeling zal eene openbare les verbonden worden. Onze landgenoot Jakob Kwast zal van Keulen naar Frankfort gaan, waar hij een benoeming aan het Conservatoire heeft aangenomen. Van A. S. C. Wallis zal eerstdaags verschijnen «Vorstengunst" (3 deelen). Pinkster-Maandag had te Maldegem het feest plaats ter eere van de Vlaamsche schrijfster, mevrouw Courtmans. Onder de talrijke bewijzen van hulde, die ze ontving, dient vermeld te worden een Koninklijk besluit, waarbij mevrouw Courtmans benoemd werd tot ridder van de Leopoldsorde. 81 muziek- en zangvereenigingen in het groother togdom Luxemburg hebben hare medewerking toegezegd voor de feestelijke ontvangst van 1111 MM. den Koning en de Koningin in de hoofdstad op aanstaanden Maan dag. Vanwege het gemeentebestuur worden aan de openbare gebouwen versieringen aangebracht*

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1