Overzicht van den stand der koersen. Toestand der gemeente Goes in 1882. Gemengde Beriehten. wanneer het er op aankwam zijne onafhankelijkheid j te verdedigen. Het voorstel is daarna met groote meerderheid verworpen. De Iersche conventie zet hare bijeenkomsten in Philadelphia voort. De Araerikaansclie pers roemt de kalmte en orde, die bij die vergaderingen heerschen. doch omtrent het begrip van orde heeft een Amerikaan wel eens andere ideeën dan een ander mensch. Minder gunstig laten de bladen van Amerika zich uit over de dynamiet-mannen. Rossa is daarvan de groote man, doch gelukkig schijnt hij slechts een dertigtal aanhangers te hebben. Een groot aantal detectives zijn in Philadelphia ijverig in de weer, zoodat de signa lementen der volgelingen van Rossa bekend zijn. Men kan nooit weten, of zij nog niet eens tepas kunnen komen. Een der Grieksche zeven wijzen" wordt de kern spreuk horgen brengt leed, toegekend. Moeielijk zou 't uittemaken zijn of de »wijze" werkelijk deze waar schuwing als een der belangrijkste raadgevingen steeds onder allerlei vormen aan zijne maatschappelijke om geving ten beste gaf; gemakkelijk evenwel zouden talrijke bewijzen op financieel gebied aangevoerd kun nen worden om 't leed door veronachtzaming van dezen raad aantetoonen De Baltische spoorwegmaatschappij in het uiterlijk feestelijk getooide, maar inwendig schreiende Czarenrijk had ook de allengs sterker nijpende gevolgen van haar borgen ondervonden en doen ondervinden. Het gouvernement, eindelijk het borgen dier maatschappij om hare coupons in goud te kunnen betalen, moede, begon tegen het verder doen oploopen der rekening bezwaar te maken, waardoor de maatschappij zich bedreigd zag om hare onmacht tot volledige couponbetaling openbaar te maken. Den aandeelhouders sloeg de schrik om 't lijf; de koersen daalden. En toch was er geen bepaalde reden tot ontsteltenis. De zoogenaamde garantie der aandeelen Baltische spoorwegmaatschappij was immers slechts aan de maatschappij, en niet aan de houders der actiën, toegewezen, waardoor de directie de bevoegdheid kon verkrijgen de garantie-som voor andere doeleinden te gebruiken en bovendien had het gouvernement slechts een vast bedrag in roebels gewaarborgd. De sterke vermindering van de betaalkracht der roebels in het buitenland, waar de coupons en de aflossing der aan deelen plaatsvond in buitenlandsche munteenheden, had dus ook feitelijk de bedoelde som belangrijk doen verminderen, d. w. z. beneden het vereischte bedrag aanmerkelijk doen dalen. Toch voldeed de maatschappij aan hare verplichtingen, wat ze niet anders kon doen dan door borgen bij de regeering. Er was dus reden om die aandeelen niet te vertrouwen, waarom we den lezers daarvoor dan ook herhaaldelijk hebben gewaar schuwd, toen de koers nog 60 a 63 pet. stond. De teruggang bleef niet uit; de noteering zonk beneden de 50 pereent. Thans evenwel zouden de genoemde oorzaken bijna geheel weggenomen zijn door een keizerlijk besluit betreffende de garantie en amortisatie der genoemde stukken, luidendede regeering waarborgt aan de aandeelen eone netto ontvangst van 3 pet. en bo vendien een aflossing-bedrag in verhouding tot den tijd, dien de concessie nog loopen magde sommen, vroeger door cijfergroepeering als garantie-sorn opge nomen, worden bij de schuld der maatschappij ge voegd. Voor de verhooging der waarborgsom verbindt de maatschappij zich a. over de haar verschafte en nog te borgen gel den van 1 Januari 881 af 5 in plaats van 4 pet. in terest te vergoeden; b. viervijfden in plaats van de helft uittekeeren van het bedrag, waarmede de netto-ontvangsten even tueel de gewaarborgde som mochten overschrijden; c. de rails- en het exploitatie-materieel in Rusland aanteschaffen en d. zich te onderwerpen aan de voortdurende regee- ringscontröle. Deze voorwaarden, voor de aandeelhouders van geen direct belang, noemen we omdat van deze meer bezwarende voorwaarden de waarde afhangt van de actions de jouissance (bewijzen van deelgerechtigdheid in de overwinst) in bezit van hen, wier aandeel' n reeds zijn afgelost en te vorderen door gelukkige hou ders, wier actiën door de loting tot aflossing worden aangewezen. Daar de Baltische aand. op den tegen- woordigen koers van 50 pet. bijna 6 pet. interest afwerpen behalve circa 100 pet. winst bij uitloting, zouden we bepaald tot aankoop adviseeren met het oog op de vele rente en de waarschijnlijke koersver- hooging, zoo we hadden kunnen meédeelen dat de oor zaken der daling door het regeeringsbesluit geheel waren weggenomen. Dit is echter niet het geval, ten zij de ukase mocht hebben bepaald 3 pet. netto-ont vangst in goud, d. w. z, zooveel roebels als benoodigd zijn om in 't buitenland 3 pet. op de aandeelen te betalen, de roebel berekend tegen f 1,88. Het hiervoor vereischte bedrag roebels zou per aan deel zijn 6, terwijl de regeering anders slechts R. 3,75 voor elk aandeel beschikbaar zou behooren te stellen. Mocht nu het K. B. eerstbedoelde milde bepaling bevatten, dan zullen we, zoodra ons dit bekend is, den lezers in hun belang berichten. Zij zouden dan spoedig de aandeelen, in hun eigen belang vroeger verkocht, weer terug kunnen koopen ter bevordering van hun voordeel. De overige Russische Spoorwegwaarden flauw ge stemd en evenals de Russische Staatsfondsen niet noemenswaard veranderd. »Wat dunkt u, zouden de Russen, als de kroning goed afloopt, wat rijzen?" werd ons dezer dagen ge vraagd. 't Antwoord is, met het oog op de grillige natuur van de beurs, moeielijk te geven. Gemakkelijk is 't te zeggen, dat bepaalde redenen daarvoor niet zouden bestaan. Die zouden o. i. slechts gelegen zijn in voldoening aan den wensch tot mederegeeren, door den ontwikkelden stani reeds zoo menigmaal dringend geuit. Onze Nationale fondsen fractioneel lager 't is goed dat de nieuwe leening niet nog eenigen tijd is uit gesteld, daar de Belgische regeering den 9 Mei de Wij oudeistrepen. inschrijving heeft geopend op fr. 56 millioen 4 pets. staatsleening tegen den koers van fr. 102,90. Deze uitgifte zou zeer waarschijnlijk het succes, dat vooral aan het buitenland te danken is, minder schitterend hebben doen zijn. De aandeelen WarschauWeenen verbeterden van 64 tot 65 veertien dagen geleden echter ston den ze 67 va pet. Van Amer ikaansche spoorwegwaarden valt de ver mindering te vermelden der 6 pet. Union-Pacific-hoofd- lijn van 112 tot 110 pet. Te Amsterdam worden onderhandelingen gevoerd tot plaatsing van D 11 millioen collateral Trust-bonds van deze maatschappij. Voor hen, die 't niet weten, zij opgemerkt dat onder collateral Trust-bonds verstaan worden effecten, door de maatschappij uitgegeven ter verkrijging der gelden, benoodigd tot dekking van gekochte obligatiën en aandeelen van andere maatschappijen. De spoorweg maatschappijen doen dit om op concurreerende lijnen of onmisbare zij- of aansluitingslijnen invloed te kunnen uitoefenen in 't belang van eigene aandeel- en obligatie houders. De Geoische tram-aandeelen verbeterden van 114 tot 118 54 pet.; laat ons hopen op goede gronden. Egypte's flnancieele toestand zou werkelijk roos kleurig worden, daar gemeld wordt dat het saldo der schatkist, na betaling van de Mei-coupon, geraamd mag worden op pdst. 565000 en de verwachting wordt uitgesproken dat de ontvangsten tussclien 1 Mei en 1 November voldoende zullen zijn voor de voldoening van de November-couponmitsdien zou het genoemd bedrag geheel tot aflossing aangewend kunnen worden. Moge 't werkelijk zoo zijn Maar, vooral, moge 't dan zoo blijven Naar luid van een Fransch blad zou de president van Mexico eene onderhandeling hebben aangeknoopt met de obligatiehouders, te houden over eene schuld regeling op de volgende voorwaardende stukken der leening van 1851 zouden verwisseld worden tegen 125 p. st. nieuw kapitaal voor 100 p. st. oud, die van 1864 75 pet. De nieuwe stukken zouden 1 pet. interest dragen voor de beide eerste jaren, 2 pet. gedurende de vier volgende en later 3 pet. Een vol genden keer hieromtrent meer. Aan het verslag van den toestand der gemeente Goes over 1882 ontleenen wij het volgende: I. Medische politie. Door verbetering van het rioolstelsel en van den afvoer van het hemel- en keu kenwater wordt voor den openbaren gezondheidstoe stand zooveel mogelijk zorg gedragen. Hierbij moet echter rekening gehouden worden met de financiëele krachten der gemeente. In het afgeloopen jaar werd eene belangrijke verbetering in den waterafvoer aan de Oude Vischmarkt aangebracht, waarvan de kosten ongeveer 1000 hebben bedragen. Toezicht op de lediging van de zinkputten en op de mestverzamelingen heeft voortdurend plaats. Blijkens het verslag omtrent den openbaren gezond heidstoestand van de gemeente-geneesheeren, was het algemeen karakter der geheerscht hebbende ziekten, tengevolge van de doorgaande koele en vochtige weèrs- gesteldheid, bijna het geheele jaar door catarrhaal en rheumatisch, zoodat in elk seizoen gevallen voorkwa men van Anginae, Bronchitides, zelfs van Pleuritides en enkele Pneumoniën. Epidemisch heerschten geene ziek ten, immers slechts twee gevallen van Mazelen en een van Roodvonk werden aangegeven, allen met gunstigen afloop. Het sterftecijfer was zeer gunstig; er overleden 125 personen. De bevolking bestaat uit 6448 zielen, zoo dat de steriteverhouding staat als 1 51,58. De algemeene begraafplaats wordt goed onderhouden. In het Gasthuis (zieken-, bestedelingen- en prove niershuis) bevonden zich op 31 December 1882 45 personen, waaronder 11 mannen en 34 vrouwen. In de gemeente-apotheek zijn 5375 recepten gereed gemaakt, waarvan 128 voor algemeen gebruik, welke 61,70 hebben gekost. De kosten van de overige 5247 hebben ruim 0,26 per recept bedragen. Gestichten voor krankzinnigen bestaan hier niet; in het Gasthuis is echter een lokaal tot voorloopige af zondering van deze lijders ingericht. Ook voor lijders aan besmettelijke ziekten is een lokaal, bestaande in een barak, die, zoo noodig, op de Stoofweide wordt opgeslagen, beschikbaar. Voor vaccinatie van onvermogenden wordt, overeen komstig het wettelijk voorschrift, de gelegenheid ver schaft. De gemeente-geneesheeren houden daarvoor zitting in het gebouw der spijskokerij. Het aantal vaccinatiën bedroeg in '1882 168 tegen 146 in 1881. Van lijders aan Variolae werd geen aangifte gedaan. Het toezicht op de prostitutie werd overeenkomstig de verordening uitgeoefend. Gedurende het afgeloopen jaar werden geen publieke vrouwen ingeschreven. De keuring van vleesch, spek enz. geschiedt gere geld door de daartoe aangestelde ambtenaren. De openbare gezondheidscommissie bracht omtrent tien bouwplannen rapport uit. Bovendien rapporteerde zij a. omtrent de inrichting van een lokaal, bestemd om daarin eene tijdelijke verzameling van minderja rigen te houden, b. het meer of minder voor de open bare gezondheid schadelijke van een bouwterrein, c. omtrent de met het oog op de openbare gezondheid al of niet geschiktheid ter bewoniag van twee huizen. Door de chemische subcommissie werden verschillende brooden, meelsoorten, alsmede de zoogenaamde vlie- gebordjes onderzocht en de resultaten van dit onder zoek aan B. en W. bekend gemaakt. 11. Gremeente-politie. De inrichting der politie en hare verrichtingen geven geen aanleiding tot bijzon dere opmerkingen. De orde werd in de gemeente niet verstoord. Het personeel bestond op 31 December 1882 onder den commissaris J. C. Dominicus Van den Bussche uit 3 agenten 1ste en 3 agenten 2de klasse. De agent J. Kriekaard werd ontslagen en vervangen door M. Slimmens. De kosten der politie hebben bedragen f4511,68 De brandbluschmiddelen verkeeren in goeden staat. De kosten van de brandweer hebben f 333,92 bedragen. Uitgezonderd een paar schoorsteenbranden bleef de gemeente van brand verschoond. Door den burgemeester werden, in overleg met de directie, de noodige maatregelen verordend en door de belanghebbenden uitgevoerd tot inrichting der plaatsen bestemd voor het houden van openbare vermakelijk heden om meer beveiligd te zijn voor ongelukken bij het ontstaan van brand. Voor de straatverlichting en wat daarbij behoort werd over 1882 aan de gas fabriek betaald f2956,63 en aan de lantaarnopste kers wegens buitengewone diensten f60. Uitbreiding der verlichting had niet plaatseen voorstel van de financiëele commissie, bij haar rapport over de be grooting voor 1883 gedaan, om in de Lange Kerkstraat door vermeerdering van het aantal lantarens de ver lichting daar ter plaatse te verbeteren, werd verworpen. (Wordt vervolgd.) Middelburg. Zelden had eene werkstaking zulk een snel en rustig verloop als die, welke gisteren te Westkapelle onder de dijkwerkers plaatshad. De aan leiding tot de zaak moet gezocht worden in een toe stand, die reeds jaren lang bestaan heeft. Een opzichter zorgde voor uitbetaling en voor al wat op de verdiensten van de dijkwerkers betrekking heeft. In zijne hoeda nigheid van winkelier dwong hij al de werklieden bij hem te komen koopen. Eindelijk hebben de werklieden zich vereenigl en stelden gisteren den dubbelen eisch van loonsverhooging en verwijdering van den opzichter-winkelier. De bil lijkheid van de gedane klachten werd door den aan nemer erkend, die eene loonsverhooging voor den tijd van zes weken toestond en terstond een tweetal an dere opzichters aanstelde, gepaard natuurlijk met het ontslag van den eersten. Volgens de mededeeling van de justitie (de flinke toespraak van den officier van justitie heeft er zeker niet weinig toe bijgedragen,) hebben de mannen zich bij uitnemendheid kalm en rustig gehouden, zoodat er in de verste verte geen sprake was van eenige wanordelijkheid. Hedenmorgen hebben allen het werk hervat. Middelburg. Gisteren kwamen bij een ingezeten al hier een tweetal duiven in zijne til neder. Hierin moge niets vreemds gelegen zijn, toch is het ditmaal iets meldenswaardigs, dewijl uit een paar [slagvederen bleek, dat zij behoord hebben tot de postboden, die berichten hadden over te brengen van de Koninklijke familie tijdens hun verblijf in Engeland. Op de eene slagpen was aangebrachtZ. 52 en op de andere: Nederlandsche Oorlogsduivenpost. Het laatste in den vorm van een stempel in twee gebogen regels onder en boven van lijnen voorzien. Uit het verslag van de commissie tot bevorde ring der belangen van de badplaats Domburg over 1882 blijkt, dat de inteekening vóór en in het bad seizoen door belangstellenden in Domburg bedroeg ƒ384. De badplaats werd, vooral in aanmerking genomen het zoo ongunstige regenachtige en gure weer, vrij goed bezocht. De door de zorg der commissie uitge geven vier vreemdelingenlijsten bevatten 186 familiën en personen. Domburg is nu ook opgenomen onder de badplaatsen, vermeld in de Courrier des Bains. Het badstrand werd verbeterd. Door den badgeneesheer J. M. Janssen werden de waarnemingen der temperatuur van water en lucht, van den barometerstand en de windrichting geregeld gedaan, en op een daarvoor bestemd bord op het strand medegedeeld. De toegangswegen naar het paviljoen en het bad strand werden verbeterd, en het zware mulle toe gangspad naar de manteling beschelpt en hard ge maakt, waardoor aan de wandelaars een groote dienst is bewezen. De aanleg van een wandelpad naar een der hoogste duinen achter de manteling, en de ver betering van de algemeene tent aan het strand zijn in overweging, doch konden met het oogop de fondsen dit jaar nog niet tot stand komen. Eene verbinding van Domburg met het telegraafnet, door een telefoon, werd in de commissie behandeld. Hoewel de pogingen in het begin van 1882 niet zijn geslaagdis thans weder eene concessie gevraagd waarvan men goede verwachting heeft. Niettegenstaande in den omtrek bij de opening van de Tentoonstelling te Amsterdam zich duizmden menschen bevonden, bewoog zich in de stad eene groote menigte, zoowel vreemdelingen als stedelingen. Omstreeks vier uur, nadat HH. MM. de Koning en de Koningin in het paleis waren teruggekeerd, krioelde de stad van menschen, vooral in de Kal verstraat, Dam en Nieuwedijk. Ook in de koffiehuizen was het zeer druk. Langs de straat werden allerlei dingen met het oog op de tentoonstelling rondgevent. De kooplieden, die her inneringsmedailles verkochten, maakten de beste zaken. Ook «tentoonstel lings-wandelstok ken" werden tegen een kwartje het stuk bij menigte verkocht. Voorts werden Nederlandsche vlaggetjes rondgevent, en zelfs middeltjes tegen kiespijn. Trams, omnibussen en rijtuigen maakten goede zakenmen zag zelfs Janpleziers in menigte en andere onmogelijke rijtuigen bezet door vreemdelingen, vooral Belgen. Het schijnt dat de ondernemers der restauraties op het Tentoonstellingsterrein te Amsterdam, die aan pachtsom en inrichting der établissementen p. m. f 200,000 betalen, geen geringen dunk hebben van het bezoek dat zij krijgen zullen. Zondag althans werd ten dienste der buffetten alleen aan glaswerk voor ongeveer f 10,000 ontpakt. Op het tentoonstellingsterrein te Amsterdam zullen ook vanwege het Ned. Bijbelgenootschap bijbels enz. worden verkrijgbaar gesteld. Volgens den Haagschen corresp. van de »Zutf. Ct." is de minister Du Tour zijne werkzaamheid als minister van justitie begonnen met een bevel, dat alle ambtenaren van zijn departement, hoog of laag ge plaatst, 's morgens precies om 10 uur present moeten zijn. Door de politie in Den Haag zijn aangehouden twee personen, die zich hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een boom uit den tuin van wijlen Z. K. H. den Prins van Oranje. Daar te Veenendaal de rust geheel hersteld is, zouden heden de aldaar heengezonden militairen naar hun garnizoen te Arnhem vertrekken. Te Assen is een weerbaarheidskorps opgericht, alleen van gymnasiasten en hoogere burgerscholiers, dat reeds meer dan 40 leden telt. De statuten dier vereeniging zijn onlangs aan den Koning opgezonden ter goedkeuring. Aangezien vele vergeefsche pogingen worden aangewend om het aan tongblaar lijdende vee eenig voedsel toetedien°n, mag het opmerking en navolging verdienen, voor hen die daartoe in de gelegenheid zijn, dat bij een landbouwer te Bloemendaal bij Gouda, wiens koeien sedert eenige dagen lijdende zijn aan tongblaar, de dieren met het beste gevolg worden gevoederd met verzuurd gras. Sommigen zijner koeien, die bepaald onmogelijk hooi konden eten, terwijl het haar telkens weder uit den bek viel, aten van dit gras met het meeste gemak en met buitengewone graagte. Zaterdag heeft te Nieuw-Amsterdam, tengevolge van de droogte en den hevigen wind, een vrij erge brand in 't veen gewoed. Menige turfbult is door de vlammen verteerd. De brand strekte zich uit over eene lengte van 1500 tot 2000 meters. Een bijzonderheid. Bij Gebr. Van Rooijen te Wateringen zijn reeds rijpe druiven voorhanden. Te Katwijk a/R. zijn Zaterdag de eerste asper ges van den kouden grond gestoken. Een weduwe en een weduwnaar te Ambt-Harden- berg, te zamen zich in het bezit van 20 kinderen kunnende verheugen, zijn voor de vierde maal in den echt getreden. De millioenen-juffrouw is reeds in zooverre her steld, dat zij naar de gevangenis terug kon; maar de behandeling harer zaak zal nog wel eenigen tijd blijven rusten. Als haar advocaat wordt genoemd mr. Haas uit Amsterdam. Door dr. Van Kleef, geneesheer van het gesticht Calvariënberg te Maastricht, is voor de tweede maal binnen korten tijd de operatie van uitsnijding van de binnenopening der maag met gelukkigen afloop ver richt De Minister van binnenlandsche zaken heeft het gemeentebestuur van Lage Mierde uitgenoodigd den aldaar gevonden schat naar zijn Departement op te zendenteneinde het gevondene door deskundigen worde onderzocht en geschat en er overwogen kunne worden of er termen zijn, ze ten behoeve van 's Rijks musea aan te koopen. Zondagnacht is tusschen Stratum en Tongelre (Noord-Brabant) een moord met gewelddadigheid ge pleegd op zekeren J. K. De vermoedelijke daders, de drie gebroeders T. te Tongelre zijn reeds in hech tenis genomen en hebben hunne schuld volledig be kend Bij de lijkschouwing bleek, dat den verslagene drie diepe schedel wonden waren toegebracht; hieruit volgde eene herschenschudding, die onmiddellijk den dood ten gevolge had. Volgens nader bericht zijn de drie gebroeders T. weder op vrije voeten gesteld. Daarentegen is een broeder van den verslagene in hechtenis genomenals zijnde vermoedelijk de persoon, die aanleiding tot een twist heeft gegeven. De nu aangehoudene ontkent echter alle schuld. Prinses Marianne heeft ƒ300 geschonken voor de visschers-weduwen op Urk. De onderhandelingen, die de paters jezuïeten aangeknoopt hadden om het kasteel Rapelenburg onder Gestel te betrekken, zijn afgebroken. Zij zullen dat kas teel niet gaan bewonen. Het gemeentebestuur van Londen ontving een anoniemen brief, inhoudende dat op den Gen Mei, den verjaardag van den moord van Cavendish en Burke, Guildhall in de lucht zou springen. De dochter van den generaal van het «verlossings- leger", miss Booth, is, naar men verneemt, dezer dagen verloofd met een Fransch journalist. Sobbe, de moordenaar en beroover van den brievenbesteller Cossuth, is door de jury schuldig be vonden en door de rechtbank te Weenen ter dood veroordeeld. Hij bekende het moordplan den 4 Maart te hebben opgevat, nadat hij in een courant van het vermoorden van een Weener brievenbesteller door Francesconi gelezen had. Uit New-York wordt aan de Indépendance ge- telegrapheerd, dat de Brusselsche commissaris van politie Bourgeois zich weder naar Europa heeft inge scheept met 700,000 doll, in geld en in waarden, makende het grootste deel uit der som, die de kanunnik Bernard heeft meegenomen. In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft te Warschau een vreeselijke brand gewoed, waarbij 18 personen, behalve de vele zwaar gewonden, werden vermist, waarvan reeds elf bij het aanbreken van den dag in akelig verminkten toestand gevonden zijn. Een dagbladredacteur te Ravenna had een strenge kritiek geschreven over een weeshuis aldaarde direc teur van dat gesticht zocht hem op en bracht hem met een revolverschot een wonde toe, waaraan hij binnen weinige oogenblikken overleed. De vermoorde was algemeen bekend en geacht. Voor het gedenkteeken van Gambetta is thans ruim 112000 frs. bijeengebracht. Uit de archieven van het Dep. van Marine te Parijs zijn belangrijke documenten ontvreemd. Een commissie zal een onderzoek instellen. Te Toulon is een boot met 67 man op de reede gezonken. Twee stoomschepen slaagden er in 9 man te redden, de anderen verdronken. Een groote stoomketel sprong in de ijzersmel terij van Davie te Stirling; 5 personen kwamen om en velen werden gewond. Het gebouw, waarin de stoomketel was geplaatst, werd geheel vernield.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 2