1883. F. 51. Dinsdag 1 Mei. Secretarie op Hemelvaartsdag. Afstand van openbaren gemeentegrond. Bij dit nommer behoort een bijvoegsel. het schoonhouden der privaten en urinoirs in de scholen A, B en C, SCHILDERWEHK. VACCINATIE. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rechtzaken. «OESC De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. dat morgen verzonden zal worden en dat bevatten zal het verslag van de zitting van den Gemeenteraad van hedenavondalsmede eenige berichtendie wegens plaatsgebrek niet konden worden opgenomen. Wegens verschil tusschen de politieke beginselen van den heer De Marees van Swinderen en de rich ting welke steeds door de Goesche Courant is gevolgd, legt genoemde heer, met onderling goedvinden, op heden de voorloopig op zich genomen redactie neder. De verdere samenstelling der redactie blijft voor loopig onveranderd. Goes, 30 April 4883. DE UITGEVERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES zullen op Zaterdag den 19 Mei e. k., des namiddags te een uur, in hunne vergaderkamer ten Kaadhuize trachten aantebesteden -. zulks voor den tijd van éen jaar, ingaande den len Juli 1883. De voorwaarden liggen ter secretarie, alwaar zij op iederen werkdag tusschen des voormiddags 9 en des namiddags 2 uren kunnen geraadpleegd worden ter wijl nadere inlichtingen te bekomen zijn bij den Bouw meester der gemeente. Goes, den 21 April 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de Secretarie der gemeente op a. s. Donderdag den 3 Mei, uithoofde van den Hemelvaartsdag, zal gesloten zijn. Tot het doen van aangifte voor den Burgerlijken Stand zal alleen van 11 tot 12 uur gelegenheid gegeven worden. Goes, den 28 April 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, H A R T M AN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES zullen op Zaterdag den 12 Mei 1883, des namiddags te éen uur, ten raadhuize aanbesteden, in vier percee- len: eenig schilderwerk 4 o. aan eenige gemeentegebouwen 2o. aan de deuren der gemeenlegangen, de pom pen en de begraafplaats 3o. aan de voormalige trekkerswoningen het koffiehuis op het Ravelijnen 4o. aan de scholen A, B en C. Het bestek ligt van heden af ter inzage op de secre tarie der gemeente, terwijl aanwijzing in loco zal feschieden op Woensdag bevorens, te beginnen 's namid- ags 2 uren, aan school B. Goes, den 28 April 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis der ingezetenen, dat de heeren N. 3. F- VERSCHOOR, geneesheer, en J. KOOK AN Az., heelmeester dezer gemeente, in de SOEPKOKERU, des namiddags te een uur, zullen zitting houden op Don derdag den 3 Mei a s. en vervolgens iederen Donderdag van de maand Mei op hetzelfde uur, tot het gratis Vaccin eeren of Hervacclneeren. Burgemeester en Wethouders nood'gen de ingezetenen dringend uit om van de aangeboden gelegenheid ge bruik te maken. Goes, den 30 April 18S3. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat eene aanvrage is ingediend door: JOHANNES VAN LIERE, om afstand van 16 a 17 Centiaren openbaren gemeentegrond, gelegen bij zijne woning tusschen de St. Jacobsstraat en den Oost wal; en noodigen diegenen uit, welke bezwaren mochten hebben tegen den gevraagden afstand, daaraan aan hun college te doen blijken, voor of op Zaterdag den 5 Mei a. a. des namiddags te een uur. Goes, den 30 April 1883. Burgemeester en Weihouders voorno.md, J. G. DE U ITT HAMER De Secretaris, H A R T M A N. GOES, 30 April 1883. In de Zaterdagavond gehouden vergadering van de afdeeling Goes der Centr. liberale kiesvereeniging werden voor de aanstaande verkiezing voor leden der Provinciale Staten genoemd: de heeren mr. De Jonge van Ellemeet en J. J. Ramondt te Goes. Na uitvoerige bespreking werd tot stemming over gegaan, waarbij de heer J. J. Ramondt verkozen werd Om de urgentie der zaak heeft de heer Ramondt zich bereid verklaard de candidatuur te aanvaarden. De candidaten zijn dtis de heeren mr J. C R. Van der Bilt, J. H. Bybau, J. Vereeke en J. J. Ramondt. In de Zaterdagavond gehouden vergadering van het departement Goes der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is als lid van bestuur gekozen de heer M. J. De Visser, die de benoeming heeft aangenomen. Met het oog op de tegelijkertijd uitgeschreven kies- vergadering, waaraan onderscheidene leden wenschten deeltenemenwerd de behandeling van het voorstel van den heer Frowein, om «Aan den Raad der ge- meen te Goes een adres te richten, waarin dezen ver- »zocht wordt gebruik te maken van de bevoegdheid, »hem in art. 82 alinea 4 van de wet op het lager «onderwijs verleend, en den veldarbeid van kinderen «beneden de twaalf jaren, behoudens noodzakelijke uit- «zonderinger. en overgangsbepalingen, binnen deze ge- «meente te verbieden", verdaagd tot a. s. Woensdag avond. Het adres tot. ondersteuning van het verzoek van den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier, in het belang van de Zondagsrust der brievenbestellers, is heden, voorzien van 372 handteekeningen, aan den heer directeur der posterijen te dezer stede verzonden. Op de lijst der 62 hoogstaangeslagenen in 's rijks directe belastingen in de" provincie Zeeland, welker bevolking, volgens de laatst gehouden volkstelling, 488,635 inwoners bedraagt, komen o. a. voor de na volgende personen, voor het achter hun naam opge geven bedrag: mr. W. C. M. De Jonge van Ellemeet, te Oostkapelle, ƒ2249,34; J. W. Vader, te Kortgene, 2474,44; jhr. P. Van Citters, te Oostkapelle, 4888,25; J. C. Kakebeeke, te Goes, 4315,04; mr. P. H. Saaijmans Vader, te Kapelle, 4275,45; A. Kakebeeke, te Goes, ƒ4207 34; J. Trimpe, te Kloe- tinge, 4024 57mr W. L. Van Voorst Vader, te Kloetinge, 995,08; mr. J. C. R. Van der Bilt, te Ileinkenszand, 950,62; A. Van der Burght, te Tolen, 900,04; mr. T. A. Wagtho, te Tolen, ƒ886,67 J. A. A. Fransen Van de Putte, te Goes, 826,84%; J. Blok Adr z., te Rilland-Bath, 762,64; J. De Kam Cz., te Wissekerke, ƒ706,90; mr. B. V. Van der Bilt, te Kapelle, 695,89; mr. N. C. Lambrechtsen Van Ritthem, te Middelburg, 675,82; G. J. Van den Bosch, te Kattendijke, 675,64 P. Dekker Jz., te Wemel- dinge, 672,73; J Vereeke, te Kruininge, 671,58%; J. H. Bybau, te Kolijnsplaat, ƒ669,33; J. Dekker Lz., te Goes, ƒ664,74. Kapelle. Tot tegenschatters voor de personeele belasting voor 1883/4 zijn alhier benoemd de heeren D. Van Maris en M. Van Boven. 's-Gravenpolder. De veldwachter dezer gemeente hoopt a. s. Dinsdag 1 Mei den dag te herdenken, waarop hij voor vijftig jaren 'in 's-rijks dienst trad en sedert onafgebrokenbij het legerbij de justitie en de politie werkzaam was. Kats. De verkiezing voor een lid in den raad dezer gemeente is bepaald op 17 Mei a. s. Sint-Maartensdijk. Naar de retrospectieve tentoon stelling zal van hier gezonden wordeneen zilveren beker met deksel en een bokaal met voet, afkomstig van het vroeger alhier bestaan hebbende St.-Jacobs gilde. Omtrent de dagteekening der vervaardiging en het bedrag voor zulk een beker betaald lezen wij in een uittreksel uit«Den bouck van de Gildebioeders van Ste Jacob met alle de namen ende oock van het lant, renten en anders haer aencomende, nieu gemapek a° 4592" het volgende: «Ende deser VIII6 November 94 voorsz. is bij de gemeene gildebroeders geconcen- teert ofte veraccordeert dat elcken gildebroeder voorsz. sal als nu jegenwoirdich geven eenen castellioen van VIII®, doende VII sch. VI gr. Vis. Ende dat om met te voorsz. penningen te laeten maeken eenen silveren beeker, daerop settende een ijders waep-m of te marek, ende dat tot een eeuwige memoriewaerthoe oock geimploijeert woorden het innecomen van Jacob Ver weerde gegeven, te weeten XXI Sch." Verder zullen nog gezonden worden schilderijen, voorstellende graaf Frank Van Borselen en zijne echt- gt-noote Jacoba Van Beieren. De kiesvereeniging «Nederland en Oranje" té Middelburg heeft tot candidaten voor de aanstaande verkiezing van leden der Provinciale Staten in het district Middelburg gesteld de heeren jhr. J. L. De Jonge te Zieriksee, dr. J. Van der Beke Callenfels en J. A. De Wollf, te Vlissingen. (Het Zuiden). In de Zaterdag gehouden vergadering van het polderbestuur van Walcheren is de begrooting voor 4883 vastgesteld, in ontvang en uitgaaf op f343,934,29. Het buitengewone dijkgeschot is bepaald op 2 per hectare. Naar de N. R. Ct. verneemt zijn de heeren De Monchy en Van Rossem, pakhuismeesteren te Rotterdam, in onderhandeling met de directie der koninklijke maatschappij «De Schelde" te Vlissingen over den af stand van terreinen aan de havenwerken aldaar, voor den opslag van petroleum. -Vrijdagavond hield mr. M. J. De Witt Ilamer te Middelburg zijn derde en laatste voordracht over het socialisme. De «Middelburgsche broodfabriek", in 't begin van 4882 opgericht, begon met zes werklieden en zag dit aantal toenemen tot elf op 't einde van 't jaar. Haar debiet nam snel toe, met 4 November begon zij ook over dag te doen bakken, alzoo tweemaal per etmaal. Met 3 ovens aangevangen, heeft zij thans een vierden oven in gebruik genomen, hoofdzakelijk voor den Zaterdag. In eene Donderdagavond gehouden bijeenkomst der Werkmansvereeniging te Middelburg heeft de plechtige uitreiking plaats gehad van de bekroningen, toegekend aan de inzenders van de in de vorige week door genoemde Vereeniging gehouden tentoonstelling. Er waren twee zilveren medailles, benevens een der tigtal prijzen in geld beschikbaar gesteld, die met een getuigschrift door den voorzitter in gepaste bewoordin gen aan de bekroonden werden overhandigd. (N. R. Ct.) De heer G, F. W. Geill van Nisse heeft met goed gevolg het theoretisch arts-examen afgelegd voor de geneeskundige faculteit te Amsterdam. De heer D. Van de Graftdirecteur van het post- en telegraafkantoor te Tolen, is met ingang van 49 Mei als zoodauig benoemd te Weesp. Den 42 Mei a. s. zal het buitengewone gezant schap, dat Z. M. den Koning zal vertegenwoordigen bij de kroning van den Czaar van Rusland, de reis naar Moscou aanvaarden. Het hoofd en de leden van dat gezantschap zullen te Moscou verblijf houden in een huis, dat geheel voor de missie gereserveerd is. Binnen korten tijd zal de Staat overgaan tot den gedeeltelijken verkoop der landerijen te Zwaluwe, be- hoorende tot de dotatie van wijlen prins Frederik dei- Nederlanden. Nagenoeg 450 heet, zijn in dezen eersten koop begrepen, alles landerijen van de eerste qualiteit. De schatters voor den verkoop zijn reeds benoemd. Naar de Berlijnsche «Post" meedeelt, is het land goed Muscau, dat aan prins Frederik der Nederlanden toebehoorde, Donderdag door de te Berlijn aangekomen uitvoerders der wilsbeschikking verkocht aan graaf Herman Von Arnim. Het gerucht gaatdoch slechts onder reserve maken wij er melding van dat de Minister van koloniën zijn ambtgenoot van justitieden heer Du Tour, heeft uitgenoodigd, om in verband met de ge volgen, die aan het votum der Tweede Kamer zullen moeten gegeven worden, alsnog een rechtskundig advies over het Billiton-contract te willen uitbrengen. (Vad.) Daar er bij wijlen verschil rees over de vraag, of een ter verbetering naar een gesticht opgezonden deugniet ontslagen moest worden bij het intreden of bij 't vervuld zijn van het door de rechtbank aange geven levensjaar, hebben alle ambtenaren van het open baar ministerie thans last ontvangen, in hun requisitoir uitdrukkelijk den dag aan te geven, waarop de gede tineerde ontslagen kan worden. Naar aanleiding van het adres van belangheb bende winkeliers-drankverkoopers heeft het Volks bond tegen drankmisbruik zich tot den Koning ge wend met het verzoek, geen wijziging voor te dragen van het art. der drankwet, waarbij bepaald is, dat met 4 Mei 4884 combinatie van verkoop van sterke drank met andere nering in dezelfde localiteit niet meer geoorloofd zal zijn. De zeildag van de «Willem Barents' is bepaald op Vrijdag 4 Mei. De heer A. Loois te Pernis wijzende op het voortdurend collecteeren voor Moddergat doet in «het Zuiden" ook een beroep op de liefdadigheid ten bate van de plaats z'jner woning. «Eén onzer vischsloepen schrijft de heer L., is met man en muis iu de Noordzee vergaan. Nu bestaat hier een onderling visschersfonds; maar door die laatste ramp wordt het boven zijne krachten bezwaard. Er weiden uit dat fonds ondersteund: 48 oude en gebrekkige visschers48 weduwen en 44 weezen. Dat kon het fonds toen zoo wat volhouden maar nu heeft het door de laatste ramp weer te zorgen voor een 8tal weduwen en 41 weezen, waardoor de jaarlijksche uitkeering met 650 verhoogt en het fonds met den ondergang bedreigd wordt." Daarom zou hij zoo gaarne zien «dat ook naar Pernis milde giften stroomden tot redding van dat noodlijdend fondsopdat niet het bestuur straks de uitgestoken hand van weduw en wees moete afwijzen." Kapelle. De collecte, gisteren vóór- en namiddag na het eindigen der godsdienstoefening in de Ned. Herv. kerk alhier gehouden, welke zal strekken als bijdrage in de kosten van een nieuw kerkgebouw te Genemuiden, he ft opgebracht de som van 5,45, welk bedrag aan het kerkbestuur aldaar per postwissel zal worden toe gezonden. Ierseke. In de sedert ruim 4 maanden bestaande vacature van diaken bij de Ned. Herv. gemeente alhier is voorzien door de benoeming van den heer C, Van der Endt, welke deze benoeming heeft aangenomen. Op het drietal te Wetsinge-Saavverd staat no. 3 dr. C. C. Schot te Tolen. Ds. E. Jansen Schoonhoven, te Aksel, heefteen beroep ontvangen naar de gemeente Kamerik. De voorjaarsvergadering van de Algemeene Sy nodale Commissie zal geopend worden den 17n Mei e k. De kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Breda heeft besloten zich tot den Minister van Oorlog te wenden met verzoek geen gevolg te geven aan het adres van de. heeren Van Meurs c. s., om wijziging van art. 58 van het reglement der K. M. Academie, dat zegt, dat de cadetten op zon- en feestdagen de godsdienstoefening hunner gezindte moeten bijwonen. Op de jaarlijksche conferentie voor Inwendige Zonding der Christ. Geref. kerk, welke den 47 en 48 Mei a. s. te Delft zal worden gehouden, zal o. a. wor den besproken: «De beteekenis der pers als werkkracht voor het koninkrijk Gods", door J. H. Donner, lid der Tweede Kamer en directeur der zending. Wolfertsdyk. Het college van kerkvoogden en no tabelen der Herv. gemeente alhier heeft aan het ge meentebestuur bereidwillig in erfpacht afgestaan een gedeelte gronds, thans hoveniering, ter grootte van 5,50 aren, voor ƒ42,60 'sjaars, ten behoeve van het veigrooten door aanbouw van het schoollokaal in de kom der gemeente. De heer J. Wisse te Vrouwepolder is benoemd tot onderwijzer te Kats. Tot onderwijzer aan de school met den bijbel te Pernis is benoemd de heer J. Gideonse te St. Laurens, die deze beno riling heeft aangenomen. De waarneming der betrekking van inspecteur van het middelbaar onderwijs, opengevallen door het overlijden van dr. D. J. Steyn Par-.é, is tot en met 30 Juni a. s opgedragen aan den hoogleeraar dr. M. Salverda, inspecteur van het middelbaar onderwijs te 's-Gravenhage. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Vrijdag zijn, tevens in de kosten, veroordeeld J. M., 34 jr. winkelier te Goes, wegens het onbe voegd verkoopen van geneesmiddelen tot 3 boete; J. D., 48 j. dijkwerker te Westkapelle, wegens bedelarij tot 14 dagen cel., en na het uiteinde dier straf opzending naar een bedelaarsgesticht; C. S., 48 jr. dienstbode te Middelburg, wegens diefstal in dienstbaarheid, tot eene maand cel. Verder wegens mishandeling: C. De Z., 32 jr. werk man te IJzendijke, tot 8 boete, J. De V., 24 jr. werkman te Breskens, tot 8 dagen cel. D. W., 28 jr. landbouwer te Ierseke tot 8 boete en J. Van S., 16 jr., arbeider te 's Heer-Arendskerke, tot 1 boete. Naar aanleiding van de quaestie of de werk lieden van oosterkweekers, op de banken visschende, van een consent moeten voorzien zijn, meermalen in ons blad behandeld, deelen wij hieronder een uittrek sel mede uit het arrest van den Iloogen Raad van 23 April jl., waarbij deze vraag toestemmend is beslist, in overeenstemming met het gevoelen van alle rech terlijke autoriteiten, die van deze quaestie hebben moeten kennis nemen, doch in strijd met het gevoelen van het bestuur der visscherijen. «De llooge Raad der Nederlanden; Op het h-rorp vsn den officier vr.n justitie hij «Ia

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1