1888. N°. 50. Zaterdag 28 April. 70sle jaargang. Bij dit nommer behoort een bijvoegsel. l\ZAMEI.I.\i; van FAECALË STOFFEN. De inzameling van de faecaie stoffen in de gemeente, in drie perceelen, bestaande in: Kerkelijke Zaken en Onderwijs. GOESCHE De uitg ive dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd on feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zicli: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. CO HAM. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs sleclits tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. OPENBARE VERGADERING van den Raad «Ier gemeente Goes, op MAANDAG den 30 APRIL 1883, des avonds te 8 uren. Goes, den 27 April 1883. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling: I. Mededeelingen, ingekomen stukken. II. Aanbieding van het jaarverslag der gemeente over 1882. III. Benoeming van een leeraar in de Wiskunde aan de meisjesschool voor middel baar onderwijs. IV. Idem van leden voor het stembureau op 8 Mei a s. V. Missive van de directie der bank van leening omtrent die instelling. VI. Rekening der vereeniging van werklieden over 1882. VII. Voorstel van B. en W. omtrent de tienjarige alphabetische tafels op de registers van den Burgerlijken stand. VIII. Aanvrage van E. Zegers om gebruik van ge meentegrond, met voorstel van B. en W. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat zij op ZATERDAG DEN 19 MEI A. sdes namiddags te 1 uur, ten raad- huize, opnieuw zullen trachten te verpachten a. het ophalen van de haardasch en vuilnis, b. het baggeren in de vesten rondom de bebouwde kom der gemeente; en c. het verrichten van het nachtwerk of ophalen van den beergier en urine; zulks voor den tijd van 7 jaren, ingaande den 1 Juli 1883. De verpachting zal geschieden bij eenvoudige in schrijving, voor elk perceel afzonderlijk, of geheel of gedeeltelijk gecombineerd. De voorwaarden liggen ter inzage ter secretarie van de gemeente, eiken dug van des morgens 9 tot des na middags 2 uren, en zijn in afschrift, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar gesteld. Inschrijvingsbiljetten worden bij den burgemeester ingewacht vóór den 19 Mei a. s. Goes, den 19 April 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 27 April 1883. De Middelb. Ct. van gisteravond bevat een brief van een harer Goesche correspondenten, dien wij en terecht voor den schrijver van het door ons in ons vorig no. besproken bericht hadden aangezien, uit welken brief blijkt, dat die berichtgever slechts ten deel8 voor de strekking van dat bericht verantwoor delijk is. De redactie der M. Ct. erkent, dat zij de door dezen correspondent geposeerde zegelquaestie had saamgesmeed met de tijding van een ander persoon, die het teekenen van het stuk door »burg. en weth. en de orthodoxe predikanten" had gemeld. Voor het ongunstig licht, dat juist de samenhang van het bericht op de bedoeling van den berichtgever wierpis deze dus niet verantwoordelijk. Wij kunnen echter niet toegeven, dat dit schrijven van den kerkeraad aan den heer directeur van het postkantoor op zegel zoude behoeven te zijn gesteld en wel omdat de directeur geen beschikking kan ne men omtrent het belang, in des kerkeraads schrijven behandeld, zoodat dit het karakter van een verzoek schrift verliest. Doch al had men hier te doen met een verzoek schrift aan de autoriteit, die te beschikken heeft, dan meenen wij dat het nog quaestieus is, of in dezen van zegel behoeft gebruik te worden gemaakt. Wij her inneren den correspondent aan de resolutiën van i 9 October 1844 en aan de missive van 11 November 1850. Wat ons intusschen bevreemdt isdat de corres pondent zelf het stuk, dat, naar zijn oordeel, ten on rechte niet gezegeld is, heeft onderteekend en den kerkeraad niet op de vergissing of wat als zoodanig door hem beschouwd wordt gewezen heeft. De Middelburgsche Courant neemt deze gelegenheid te baat, om van een «minder aangenamen en hoog- hartigen toon, dien wij tegen haar zouden hebben aangenomen", te gewagen Wij zijn ons niet bewust deze aanmerking verdiend te hebben. Wij hebben ons slechts eens tegen een door haar geuite beschuldiging van onbescheidenheid verdedigd en wellicht zóo, dat de opmerking van de Mid delburgsche «tegenover die wijze van polemiseeren achtten wij het beter te zwijgen", zeer verklaarbaar wordt. De tombola, door een 1 -1 tal dames alhier onderno men, om gelden voor de nagelaten betrekkingen van de omgekomen visschers van Moddergat, Urk, enz. bijeen te brengen, is gisteren afgeloopen. Toen heeft de trekking van de voor de verloting geschonken voor werpen, die met smaak in de trouwzaal gearrangeerd waren, plaats gehad. Wij verwijzen voor den uitslag naar het bijvoegsel van ons blad, dat door den ijver van onzen uitgever nog gisteren gedeeltelijk is kunnen worden verspreid. De dames, die zich voor deze goede zaak zooveel moeite gegeven en daardoor een resultaat verkregen hebben, dat onze verwachting verre te boven gaat, verdienen een hartelijk woord van dank. Dit is geen «complimentje", maar de erkenning van een niet te loochenen feit. Vooral de dag van gisteren is een dag van bijzondere inspanning voor de dames geweest. Zij kunnen echter voor hare vele moeite de vol doening smaken dat het publiek van Goes en om streken ruimschoots hare pogingen ondersteund heeft, waardoor zij in staat zullen zijn eene ruime bijdrage te leveren om in den nood der visschersbetrekkingen te voorzien. De aangekondigde opvoering door de Rederijkers kamer «Aurora", ten voordeele van de hulpbehoevenden te Moddergat, Urk en Scheveningen, had gisteravond plaats. Als men in aanmerking neemt, dat 's avonds te voren hetzelfde stuk voor de leden der kamer was opgevoerd, dan mocht de opkomst op gisteravond vrij bevredigend heeten. Het stuk »'i Was maar een Loodsvan Ruijscli, zooals het voor rederijkers, zonder vrouwenrollen, is bewerkt, schijnt ons bij die bewerking veel aan ver band te hebben verloren, tengevolge waarvan de samen hang van het geheel moeielijk to volgen is. De opvoering mag verdienstelijk heeten. De oude leden der kamer handhaafden hunne gunstige bekend heid; het nieuwe lid, dat de barbiersrol vervulde, schijnt ons eene bepaalde aanwinst voor de kamer. Wij treden in geen détails, te minder omdat het hier een liefdadig doel gold. «Aurora" verdient dank voor haar belangeloos pogen om hare talenten weder voor een edel doel beschikbaar te stellen. De netto-opbrengst zal vermoedelijk 150 be dragen. Dit bedrag, gevoegd bij de aanzienlijke op brengst der tombola, door eenige dames gehouden, zal een afdoend bewijs zijn, dat ook Goes, in verband tot hare kleine bevolking, eene flinke bijdrage he-ft ge leverd om de noodlijdenden te hulp te komen. Omtrent het sub V genoemde punt op de agenda voor de vergadering van onzen gemeenteraad op a. s. Maandag, kunnen wij mededeelen, dat het advies van directeuren der leenbank strekt tot behoud dier in richting. Reeds hebben 175 ingezetenen dezer gemeente, waaronder de meest ontwikkelden, hun adhaesie ge schonken aan den inhoud van het schrijven betreffende den Zondagsdienst der bestellers, door den ke: k era ad der Ned. herv. gemeente aan den directeur van het postkantoor alhier gericht. De heeren J. H. Bybau en J. Vereeke hebbi n de candidatuur voor het lidmaatschap der Provinciale Staten aanvaard. Morgenavond te 8 uren komt de Afdeeling Goes dei- Centrale Liberale Kiesvereeniging bijeen om in de plaats van dhr. C. De Witt Hamer, die voor de candidatuur bedankt heeft, een ander te stellen. Rilland-Batli. In deze gemeente circuleert een adres aan den Directeur-generaal der maatschappij tot exploi tatie der staatsspoorwegen met verzoek om alhier, evenals op de andere stations, gesloten goederenwagens verkrijgbaar te stellen. Aangezien eene aanvraag door een landbouwer uit deze gemeente om zulk een gesloten wagen tot vervoer van granen geweigerd werd en het graan in open waggons door regen als anderszins veel te lijden heeft, zou het wenschelijk zijn, dat aan dit verzoek gevolg werd gegeven. Hetgeen Het Vad. beweert, dat het besluit tot benoeming van Ministers door den heer Heemskerk zou zijn gecontrasigneerd vóórdat hij het besluit van zijn eigen benoeming had, is, natuurlijk, geheel ver zonnen. De zaak is precies behandeld zooals op 2 November 1877 en 19 Augustus 1879. Anders echter is zij behandeld dan op 31 Januari 1862. De liberale bladen kunnen daarvan w Picht aardige retroacta vinden in een in dat jaar in de Tweede Kamer gevoerde discussie tusschen het toen malig lid nu wijlen J. K. baron Van Goltstein en den destijds als premier opgetreden minister Thorbecke. (Dagbl.) De zitting van de Tweede Kamer, die eerst bepaald was op Dinsdag 8 Mei, is nader éen dag ver daagd. De Kamer zal nu Woensdag 9 Mei, des namid dags te 3 uren, bijeenkomen. Deze verdaging is geschied met het oog op de verkiezingen voor leden van de Provinciale Staten op den 8n Mei. De Regeering heeft aan de Tweede Kamer aan geboden een ontwerp van wet tot bekrachtiging van den onderhandschen verkoop van een stuk grond bij het arsenaal te Ylissingen aan de Koninklijke Maat schappij «De Schelde". Ook zijn er twee wetsontwerpen aangeboden tot wijziging der wetten tot regeling van de bevordering, het ontslag en het op pensioen stellen van militairen bij de zeemacht, waarbij den scheepsklerken de titel van adjunct-administrateur is verleend. Bij het laatste is tevens voor dezen voorgesteld een verplichte dienst tijd in dien rang van twee jaren, waarvan éen jaar buitengaats. De rang van officier van administratie derde klasse wordt opgeheven. De officieren van ad ministratie der tweede klasse zullen voortaan zes jaren in dien rang gediend moeten hebben, alvorens voor bevordering in aanmerking te komen. De heer Van Eek heeft ingezonden zijne memorie van beantwoording op het voorl. verslag over zijn voor stel tot wijziging van het reglement van orde. Hij heeft verschillende wijzigingen in zijn voorstel gebracht. De reden dat de heer Kool, lid van de Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict Arnhem, zich in Juni a s. niet weder verkit sbuar stelt, moet uitsluitend ge zocht worden in het verlangen van den verdienstelijken afgevaardigde, om weder bij het leger in actieven dienst geplaatst te worden. (V.) Naar men verneemt, zal de heer F. H. Borret, lid der Tweede Kamer voor het district Tilburg, die dit jaar moet aftreden, zich om gezondheidsredenen niet weder verkiesbaar stellen. Z. M. heeft aan mr. J. W. Schuurman, op zijn daartoe gedaan verzoek, een eervol ontslag verleend als raadsheer in den H. Raad der Nederlanden, onder dankbetuiging voor de door hem in verschillende rechterlijke betrekkingen aan den lande bewezen diensten. De Min. van Financien geeft audiëntie eiken Donderdag, 's-midd. 12 uren; die van Koloniën des Vrijdags om 1 uur en die van Buitenl. Zaken eiken Zaterdag 's middags 12 uur. Ingevolge aanschrijving van den Minister van oorlog, mag, wegens het uitbreken eener epidemie van mazelen, geen verlof aan militairen worden verleend naar de gemeenten Zieriksee, St. Philipsland, Maassluis en Dordrecht. Volgens de »Amst." verzekerde de Koning aan de leden van den gemeenteraad, dat hij zijn aandacht gevestigd heeft op het zoeken van nieuwe bronnen van welvaart voor Amsterdam. Reeds heeft hij con- ferentiën met invloedrijke personen gehad en hij hoopt, dat bij een aanstaand beroep op het kapitaal de be zitters hiervan hun medewerking zullen verleenen. In gelijken geest sprak de Koning tot de Kamer van koophandel. Z. M. verzekerde zijn steun aan de stoomvaartlijn op Suriname, welke kolonie eens het tweede Java van Nederland moet worden. H. M. de Koningin heeft vóór haar vertrek naar Amsterdam de leden van het nieuwe opgetreden Ministerie in audiëntie ontvangen. Volgens berichten, die wij van particuliere zijde ontvangen zegt het dagblad «De Amsterdammer" is men in handelskringen te Batavia over het votum in zake de Billiton-concessie niet weinig ontsticht. Men schijnt er daar van overtuigd aldus voegt genoemd blad er bij dat bij het toestaan der ver lenging volkomen te goeder trouw te werk is gegaan. Men weet trouwens, dat de goede trouw tenslotte ook hier te lande nagenoeg door niemand meer werd betwist. Het waarschijnlijk achtende, dat Amsterdam dezen zomer niet in staat zal zijn aan alle vreemdelingen verblijf te verschaffen en dat bovendien vele hooge Amsterdamsche prijzen zullen zoeken te ontgaan, door hun vast verblijf in naburige plaatsen te vestigen, heeft de directie der Nederlandsche Rijnspoorwegmaat schappij aan de Regeering machtiging gevraagd tot uitgifte van retourbiljetten voor alle klassen tegen den prijs der enkele reisvan Amsterdam naar Utrecht Gouda, Den Haag en Rotterdam, geldig op den dag van uitgifte voor de treinen, die des avonds na 6 uren van Amsterdam vertrekkenen voor de terugreis op den volgenden dag voor de treinen, die vóór 10 uren des ochtends te Amsterdam aankomen. (Hbl.) De Gemeenteraad van 's-Gravenhage h«eft giste ren, op voorstel van burg. en wethouders, besloten de kermis te laten doorgaan, maar alleen de tenten, kramen enz., afkomstig uit Rotterdam, Delfshaven en Schiedam, te weren. Woensdagavond hield de heer Jorissen te Londen een belangrijke lezing in de Ilollandsche club over Transvaal. Er was een talrijke opkomst van leden en ook onze gezant was tegenwoordig. De heer Jorissen gaf een breedvoerig geschiedkundig overzicht sedert het begin der eeuw en stond lang stil bij den jongsten oorlog daarvan de roemrijkste episoden herdenkend. Hij eindigde met de overtuiging uit te spreken, dat mettertijd een nieuw Hollandsch gemeenebest in Zuid- Afrika zal ontstaan, een soort van verjongde republiek der Vereenigde Nederlanden. Daverende toejuichingen weerklonken en er heerschte groote geestdrift. De commissaris van politie te Amsterdam, de heer Stork, maakt het volgende bekend: In de dagbladen hier te lande zoowel als in de vreemde verschijnen herhaaldelijk advertentiën, waarbij door een «Buitenlandscben fabrikant" gevraagd worden Protestantsche meisjes van 18 tot 25 jaren, van een goed uiterlijk, om tegen een maandelijksch salaris van f 200 en gratis uitrusting, zich te engageeren tot het opzicht houden over étalages op de aldaar te openen Internationale tentoonstelling. Men had zich, onder bijvoeging van een photographisch portret, te wenden tot den daarbij aangewezen boekhandelaar. Bij het nasporen der gangen van dien zoogenaamdeti buitenlandschen fabrikant is het den commissaris ge bleken, dat hij is genaamd Berend Haitzema Enuma, oud 36 jaren, geboren te Nijehorn, prov. Friesland, van beroep hulp-apotheker, wonende in de Jacob van Lennepstraat no. 75, en dat hij noch met de tentoonstelling, noch met éenige étalage aldaar iets gemeen heeft. De commissaris rekent het zich ten plicht aan het bovenstaande langs dezen weg openbaarheid te geven, opdat fatsoenlijke meisjes of vrouwen niet langer dupe worden van een bedrieger. Wie voegt de »Amst."erbij nopens gezegden Enuma iets meer wil weten, verwijzen wij naar het «Maandblad tegen de kwakzalverij". Eerst heeft hij zijn kunsten in praktijk gebracht te Kampen, waar hij rijks daalder op chemische wijze wist te besnoeien, voor welke manoeuvre hij tot eenige jaren celstraf werd veroordeeld. Later werd herhaaldelijk tegen zijn prak tijken gewaarschuwd. Aangenomen het. beroep naar de Evang. Luth. gemeente le Weesp door ds. C. W. Pohlmann te Groede. Bij de Christ. Geref. gem. afd. St. Domusstraat te Zieriksee is voor de tweede maal beroepen ds. J. A. Goedbloed van Aksel. (Z. N Doopsgezinde gemeente. Zondag 29 April 1883, 's voormiddags 1014 uur, ds. Johs. Dyserinck van Vlissingen. Woensdagochtend te 9 uren arriveerde te Utrecht de nieuwbenoemde aartsbisschop, mgr. Snickers. Aan het station was een groote menigte belangstellenden aanwezig, waarvan velen voorzien waren van bloemen, o. a. weeskinderen uit het R -C. weeshuis, die het pad van den aartsbisschop bestrooiden. Aan de ont vangst was alle officiëele beteekenis onthouden. Slechts eenige kanunniken wsren tegenwoordig, doch van den kerkeraad zelf werd niemand opgemerkt. Onmiddel lijk werd in de gereed staaide rijtuigen plaats ge nomen, waarop men in snellen draf naar de woning van den aartsbisschop op de Nieuwegracht reed. Velen der belangstellenden begaven zich onmiddel lijk daarop reeds naar de cathedraal aan de Lange Nieuwstraat, waar de groote maandelijksche of z g. kanunnikale mis zou worden gehouden. Bij die gele genheid zou de Aartsbisschop op plechtige wijze zijn zetel innemen, waarna hem de waardigheidsteekenen door het kapitttel der kanunniken zouden worden overhandigd. De kerk, vooral het altaar, was rijk ver sierd met groen en bloemen, hetgeen in het toch reeds fraaie kerkgebouw een fraai effect maakte. (U. D.) Borsele. Dhr. Van Tuijnen heeft het voornemen zijne intrede als predikant bij deze gemeente te doen op Zondag 20 Mei a. s. Naar De Tijd verneemt, is tot vicarius-capitularis tijdens het openstaan van den bisschoppelijken zetel van Haarlem benoemd de hoogeerw. heer J. A. Van den Akker, deken van Haarlem en plebaan der kathe drale kerk. Rilland. De heer Th. S. Genet, onderwijzer alhier, is als zoodanig benoemd aan eene school voor onver- mogenden aan de Ammunitiehaven te 's-Gravenhage. Aan de Christelijke Normaalschool voor onder wijzeressen te Zetten zal een cursus voor hoofdonder wijzeressen worden geopend en daardoor gelegenheid gegeven, dat de leerlingen akten voor de vreemde talen verkrijgen, vermits de onderwijswet die akten alleen verkrijgbaar stelt voor hen, die reeds de hoofdakte, bezitten.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1