1883. N°. 49. Donderdag 26 April. Herijk der Maten en Gewichten. Ingebruikgeving van openbaren gemeentegrond. 70ste JACHTREGHT* Het RECHT tot de JACHT in deze gemeente over eene uitgestrektheid van 550 Hectaren, ingaande den 1 Juli van het loopende jaar, bij in schrijving, Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rechtzaken. De uitg ive dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nonimers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotteidam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat tot den HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN in deze gemeente dit jaar zal worden gevaceerd in DE WAAG, ONDER HET STADHUIS: en wel voor de Maten en Gewichten, in de magazijnen ten verkoop voorhanden, den 7 Mei voor wijk A den 8, 9 en 10 Mei, 11,18 15 C 16,17 18 D 19,21 22 E 23,24 25 Zij herinneren voorts lo. dat alleen behoorlijk schoon en droog gemaakte maten en gewichten zullen worden onderzocht en be langhebbenden bij de terugontvangst hunner voorwer pen dienen toetezien, of deze de wettige merken dragen, daar een beroep op verzu:men, die bij den Herijk mochten zijn begaan, later niet zal ontslaan van rechtsvervolging 2o. dat lengtematen, voorzien van merk teekenen of aanwijzingen van onwettige of afgeschafte maten, moe ten worden afgekeurd. 3o. dat de onderhielen van het Gram (Milligram- gewichtenuithooide der daartoe noodige fijne balanseu, uitsluitend aan het ijkkantoor te Middelburg kunnen worden geverifieerd (Min. beschikking van den 16 April 1882 no. 193); 4o. dat na het eindigen van den termijn van den herijk (11 October a. s.) het gebru;k of voorhanden hebben van maten en gewichten, niet voorzien van de vereischte stempelmerken, verboden en strafbaar is, volgens art. 29 der wet van 7 April I860 (St.bl. no. 57). Goes, 24 April 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES zullen op Zaterdag den 26 Mei a. s., des namiddags te éen uur, in hunne vergaderkamer ten raadhuize publiek en aan den meestbiedende, voor vijf jaren, trachten te verhuren op de voorwaarden, die daarvan ter secretarie dezer temeente ter lezing zullen liggen var. heden af tot en dag der verharing, terwijl de inschrijvingsbiljetten vóór den dag der verhuring bij den burgemeester moeten zijn ingeleverd. Goes, den 24 April 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, H A R T M AN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat aanvragen zijn inge diend om ingebruikgeving van openbaren gemeente grond door A. FOUDRAINE en S. Van dek PEIJL, ran een ge deelte der oppervlakte bij de barreschuur en den kar- remansmestput, alsmede nabij de hofstede „de Strui kelblok'' E. ZEGERS van een strook gronds in het Schotje van Armoede, naast het door hem in huur bezeten perceel en noodigen diegenen uit, welke bezwaren mochten hebben tegeo de gevraagde ingebruikgeving, daarvan aan hun college te doen blijken, vóór of op Zaterdag den 28 April a. s. des namiddags te een uur. Goes, den 24 April 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 25 April 1888. In de Middelburgsche Courant komt een bericht voor uit Goes, dat zeker zonderling mag heeten. De be richtgever, den brief besprekende, door ingezetenen aan den heer Wierts van Coehoorn gericht betreffende den Zondagsdienst der brievenbestellers, maakt de navol gende snug< ere opmerking: »Jammer, dat dit geen doel zal kunnen treffen, daar het stuk op ongezegeld papier is gesteld en het hier een verzoek geldt aan een openbaar ambtenaar, wien het bij art. 8 der zegelwet verboden is te besluiten of eene beschikking te nemen op eenig stuk, dat niet van behoorlijk zegel is voorzien." Van dezen berichtgever kon men verwachten, dat hij beter op de hoogte der zaak was. De brief aan den heer Directeur van het postkan toor behelst geen verzoek, waarop eene beschikking kan worden genomen. [Tot het, nemen van een beschikking is de Directeur van bet postkantoor niet bevoegdaan den Inspecteur of aan den Minister van Waterstaat is het, om in dezen te beslissen. Van een adres, dat een bepaald effect moet hebben, is dus hier geen sprake. Geven deze woorden van den berichtgever van een minder juist inzicht in den aard der Zondagsrust-beweging blijk, er komen nog andere uitdrukkingen in zijn bericht voor, die de zui verheid van des correspondenten bedoeling in twijfel doet trekken. Hij schrijft, dat onder het stuk voorkomen de hand- teekening van burgemeester en wethoudersen doet het dus voorkomen alsof het college adhaesie aan des kerkeraads verzoek heeft betuigd. Dit is onjuist; de burgemeester en de beide wet houders onderteekenden wel den brief aari den heer Wierts, doch volstrekt niet in hun qualiteit. Is het des berichtgevers bedoeling, oin te insinueeren, dat ingezetenen, die geacht moeten worden de wet te kennen, de zegelwet niet nakomen, dan slaat hij, zoo als wij hierboven zagen, de plank totaal mis. Het noemen van «burgemeester en wethouders" en «de twee orthodoxe predikanten" geeft voorts den in druk, alsof de correspondent er een bijzondere beteeke- nis aan wil geven, dat lieden van uiteenloopende richting dezelfde denkbeelden omtrent een onderwerp van maatschappelijk belang zijn toegedaan. Intusschen zijn het niet eenige Goesenaren, die van de wenschelijkheid van bevordering van Zondagsrust overtuigd zijn Naar het Dagblad «uit goede bron verneemt" wor den er bij de afdeeling Posterijen maatregelen geno men, teneinde den ambtenaren meer Zondagsrust te geven, en zijn de post- en hulpkantoren aangeschreven om gegevens te leveren, die tot het gewenschte doel kunnen leiden, en in dien zin zal de heer Wierts Van Cuehoorn zeker ook wel van den bedoelden brief kennis nemen en kunnen nemen. Met het Dagblad uiten wij den wensch: «moge de nieuwe Minister geen ander inzicht zijn toegedaan De afdeeling Goes der Centrale Liberale Kiesver- eeniging hield gisteravond eene vergadering, om van gedachten te wisselen over de aanstaande verkiezing voor de Provinciale Staten, en candidaten voor de openvallende zetels aantewijzen. Door verschillende leden werden als candidaten aan bevolen de aftredende leden mr. J. C. R. Van der Bilt en J. H. Bybau, alsmede de heeren mr. C. De Witt Hamer, J. Vereeke en dr. Q J. M. Janssen. Het resultaat der stemming was, dat de vier eerstge noemde heeren met eenparige of nagenoeg eenparige stemmen tot candidaten zijn geproclameerd. De voorzitter der afdeeling, de heer J. J. Ochtman, die periodiek moest aftreden, verklaarde voor eene nieuwe verkiezing niet in aanmerking te willen komen. In zijn plaats werd tot lid van het bestuur gekozen de heer J. J. Ramondt. Omtrent de audiëntie-dagen der nieuw opgetreden Ministers bericht de St.-Ct het volgende: De Minister van Justitie geeft audiëntie: des Dins dags te 1 uur; De Minister van Binnenlandsche Zaken dos Zater dags te 12 uren; De Minister van Marine des Vrijdags te 11 uren; De Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid des Donderdags te 12 uren. 's-Gravenhage. De Tweede Kamer is bijeengeroe pen tegen Dinsdag 8 Mei as. om hare werkzaamheden te hervatten. Naar de M. Ct. verneemt is de concessie voor den aanleg eener duinwaterleiding te Vlissingen, oor spronkelijk aan den heer J. L. Gruberte Utrecht ver leend, thans volgens de gewijzigde voorwaarden defi nitief overgegaan aan den heer Diemont Van Nathar te Arnhem. Met de werkzaamheden zal spoedig worden aangevangen. De heer Gruber, die met de uitvoering belast blijft, heeft zich reeds te Vlissingen gevestigd. Door het waterschap Sint-Maartensdijk is eene leening aangegaan groot 6000, geheel ten behoeve der verbetering van de waterleidingen in genoemd waterschap. Ongeveer 4000 zullen besteed worden aan het verbreeden en uitdiepen der waterleidingen en 2000 aan het maken van houten heulen en steenen duikers. Alle hulde kan in dit opzicht aan het bestuur van dat waterschap gebracht worden, dat het initiatief tot die leening nam, wanneer men be denkt, dat het daardoor der gemeente tweeledig van groot nut is. Vooreerst daar het den landbouwenden stand een meer geregelden afvoer van overtollig water kan doen verkrijgen, en ten andere den werkenden stand in staat stelt in zijn onderhoud te voorzien. Ten vervolge op ons vorig bericht omtrent de aflevering der militieplichtigen in Zeeland diene in.g, dat deze voor de gemeenten op Noord-Beveland zal plaatshebben te Middelburg op 8 Mei a. s., des mor gens te 11 uren. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft ter vervulling der aanstaande va caturen in het hoofdbestuur de volgende dubbeltallen aan de dppartementen voorgedragen: Vacature Ten Brummelen dlu n. P. II. Testas en mr. J. E. Veltman; vacature Kist: dhrn W. F. Lo- man, mr. J. P. Portielje; vacature Kan: prof. J. P. Moltzer, mr. VV. II. K. Mouthaan. Z. M. beeft G. J. Steens Zijnen directeur der naarnlooze vennootschap «Do Stearine-kaarsenfabriek Gouda," te Gouda, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Men meldt dat aan den heer Mieling, directeur van de landsdrukkerij te 's-Gravenhage, het ontwerpen van nieuwe muntbiljetten is opgedragen. Benoemd tot boekhouder der spaarbank te Zie- riksee de heer J. Franse, aldaar. Benoemd tot burgemeester der gemeente Bode- grave W. Lotsy, onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeenten Noordeloos. Hoornaar en Hoog-Blokland. Naar men met zekerheid verneemt, zal het stand beeld van graaf Jan Van Nassau eerst later dan 5 Mei worden onthuld, daar men met het voetstuk niet gereed is. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap de heer A. C. A. J. Boudewijnse (geboren te Middelburg), op proefschrift getiteld: «Het papieronderzoek in strafzaken. Het ligt, naar het «Vaderland" verneemt, in het voornemen van het nieuwe ministerie om een com missie tot voorbereiding der herziening van de grond wet te benoemen. Volgens hetzelfde blad zou er een groote informaliteit bij de benoeming der zeven ministers zijn gepleegd. Het besluit van Zondag, no. 5, houdende benoeming van de zeven ambtgenooten van den beer Heemskerk, is gecontrasigneerd door den heer Heemskerk nog vóór deze zelf bij een behoorlijk gecontrasigneerd koninklijk besluit tot verantwoordelijk minister benoemd was. De heer A. Kool, lid van de Tweede Kamer, beeft aan de «Arnhemsche kiesvereeniging" medegedeeld, dat hij zich bij de aanstaande verkiezing niet meer beschikbaar stelt. Te Deventer is tot gemeentebouwmeester be noemd de beer J. A. Mulock Houwer te Amsterdam. In het Utrechtsche neemt de beweging toe tegen het brutale drijven der anti-revolutionaire partijleiders, die, met verwaarloozing van geest en letter der wet, van de aftredende leden der Prov. Staten van Utrecht een belofte van haat tegen de openbare school willen afeischen tegen vergoeding van den steun dier partij. Overgeplaatst bij het hosp te Weltevreden de mil. apoth. 2e kl. K. Broes van Dort, van het gar nizoen te Soerakarta. Aangenomen het beroep bij de Evang. Luth. gem. te Vlissingen door ds. D. Pont, te Tiel. Op het zestal te Harlingen komt ook voor ds. W. F. A. Winckel, te 's-Gravenpolder. Aangenomen het beroep naar Harderwijk door ds. C. B. Oorthuis, te Woudrichein. Verleden week werd te Oud-Beierland aan 50 kinderen de doop toegediend door ds. Bakkerpred. der oud-geref. gemeente, wonende te 's-Gravenpolder. Door een vijftal heeren, waaronder twee predi kanten, te Breda, is aan de ouders der Protestantsche cadetten der K. M. A. een circulaire gericht, waarin zij deze uitnoodigen, met hen een adres aan Z. Exc. den Minister van Oorlog te onderteekenen, waarin ver zocht wordt, dat de bepalingen van het reglement voor de K. M. A. van 1877 in dier voege gewijzigd worden, dat: lo. de cadetten, die lidmaten zijn, geheel vrij worden gelaten om al of niet de godsdienstoefening bijtewonen, en 2o. dat voor hen, die nog geen lid maten zijn, de volgende bepaling zal worden gesteld «De cadettenwier ouders of voogden daartoe het verlangen te kennen geven, wonen op Zon- en feest dagen de godsdienstoefening van hun gezindte, over eenkomstig dat verlangen, bij." Genoemde heeren gronden dit verzoek op de bewe ring, dat ieder lidmaat volkomen vrijheid moet be zitten bij de keuze onder wiens gehoor hij zich zal begeven, terwijl voor niet-lidmaten de beslissing om trent het bijwonen der openbare godsdienstoefening geheel aan ouders of voogden moet blijven, zooals trou wens volgens het thans vigeerend reglement der K M. A. reeds plaatsheeft bij de beslissing omtrent liet te ontvangen godsdienstonderwijs. Hoe men ook over het meer of minder wenschelijke van verplichten kerkgang voor militairen moge denken, het is zeker vreemd, dat volgens bet reglement der K. M A. aan de ouders of voogden der cadetten de beslissing wordt gelaten of hunne kinderen of pupillen godsdienstonderwijs zullen ontvangen, en zoo ja, bij welken predikant, en dat daarentegen de Staat beslist, dat allen des Zondags de godsdienstoefening hunner gezindte moeten bijwonen. Wij hopen dan ook, dat genoemde heeren hun ver zoek zullen zien ingewilligd, en dat zij bij de ouders en voogden der tegenwoordige cadetten krachtigen steun zullen vinden; doch wij zouden het nog wen- schelijker achten, dat hunne circulaire in aller handen kwam, want, mocht hun verzoek worden ingewilligd, dan zal de nieuwe b. paling ook in volgende tijden van kracht zijn en daarom gelooven wij, dat ook ieder, die eenmaal als ouder of voogd daarover kan te be slissen hebben, tot mede-onderteekening van het ver zoek dient te worden opgeroepen. Op twee voordrachten voor onderwijzer le klasse te 's-Hage en te Scheveningen staat telkens no. 3 de heer C. Van Weele te Ierseke. Op de voordracht voor onderw. 4e kl. aan een openb. school vooi onvermogenden te 's-Hage staat de heer Th. S. Genet, onderw. te Rilland-Bath (eenige sollicitant). In de commissie voor 't eindexamen der Hoogere Burgerscholen in Zeeland is in plaats van den heer Dr. G. Van Henneke Ier benoemd de heer B. W. Mondt. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank zijn Dinsdag de volgende personen veroordeeld, tevens in de kosten: E. M, 40 j., vrouw van M. F., te IJzendijke, wegens bedelarij tot 3 dagen cel. L. L., 38 j., metselaar te Kolijnsplaat, wegens openbare dronkenschap 14 dagen gev. J. De V., 30 j. en J. De V40 j., arbeiders te Biervliet, wegens diefstal ieder tot een maand cel. P. H., te Ter-Neuzen, wegens het verbreken van af sluiting tot 8 boete. M, C., 30 j., werkvrouw te Huist, wegens beleediging met woorden tot 3 boete. N. II., 13 j., te Westdorpe, wegens diefstal tot drie jaren opsluiting in een verbeteringsgesticht. A. Van D, 14 j. en A. C. L., 13 j., beiden te Zaam- slag, wegens diefstal ieder tot 6 dagen gev. C. Van E., •18 j., thans gedetineerd te Utrecht, wegens mishan deling en dronkenschap tot een maand cel en twee boeten van 8 en een boete van 5. Vrijgesproken werd J. De P., huisvrouw van J. H., 29 j., te Zaamslag, beklaagd van beleediging met woorden. VERGADERING van de afdeeling heinkenszand der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, op Dinsdag 24 April 1883, des middags te twaalf uren, in het koffiehuis «de Prins van Oranje" te Goes. Voorzitter de heer E. Van den Bosch. I. De notulen der vergadering van 20 Maart jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De secretaris jhr. C. A. J. Van Citt&rs brengt vervolgens rapport uit over het behandelde op de voor jaarsvergadering van het hoofdbestuur, gehouden te Middelburg den 5 April jl. Uit dit rapport blijkt: a. dat op deze vergadering al de afdeelingen be halve de Schouwsche vertegenwoordigd waren b. dat éen exemplaar van 12 door den heer v. Waes- berghe Janssens toegezonden formulieren voor het con tracteeren omtrent suikerbieten volgens suikergehalte der Maatschappij «La Ruche" te Gent aan elke afdee ling zal worden toegezonden c. dat besloten is, om geen commissie te benoemen, of eene geldelijke bijdrage te verleent n voor de in 1883 te Hamburg te houden internationale veetentoonstel ling, zooals door de Nederl. commissie ter bevorde ring der belangen van die tentoonstelling verzocht is, zulks hoofdzakelijk op grond, dat de vergadering meende al haren steun te moeten schenken aan de in 1884 te Amsterdam te houden landbouwtentoon stelling d. dat het voorstel, om ledën eener afdeeling, die niet in het bestuur zitting hebben, naar de vergade ringen van het hoofdbestuur aftevaardigen, met 14 tegen 4 stemmen is verworpen, zijnde de vergadering van oordeel, dat men, den voorzitter of den secretaris niet willende afvaardigen, nog keuze genoeg heeft uit de andere leden van het afdelingsbestuur; e. dat ten aanzien van ein voorstel d r afde, ling Noord-BeveUnd, waarin de wenschelijkheid wordt uitgr- sp oken ii.it de gemeenteraden verordeningen betreff nde liet uitroeien van onkruid in li t leven roep-n. is I e- s-loten dit onder dJ punten voor de. te Kr liruuge te houden algemeene vergadering optenemen; f. dat in goedgekeurd, dat de ten',y mst'Hing dit

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1