1883. N°. 48. Dinsdag 24 April. 70slc jaargang. MENGELWERK. Bij dit nummer behoort een bij voegsel. AANRLSTEIHXG. het schoonhouden der privaten en urinoirs in de scholen A, B en G, Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rechtzaken. Landbouw en Veeteelt. Wetenschap, Kunst en Letteren. GOESCH ■<£<2>CSsC2?C£*~ De uitgwe dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN D1TMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COUtWT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. M—m ivmnawwagfaxnww BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES zullen op Zaterdag den 19 Mei e k. des namiddags te een uur, in hunne vergaderkamer ten Kaadhuize trachten aantebesteden zulks voor den tijd van éen jaar, ingaande den len Juli 1883. De voorwaarden liggen ter secretarie, alwaar zij op iederen werkdag tusschen des voormiddags 9 en des namiddags 2 uren kunnen geraadpleegd worden ter wijl nadere inlichtingen te bekomen zijn bij den Bouw meester der gemeente. Goes, den 21 April 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. l)E WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. ÜÉBBÉÉBÉtMUW 1 i 1*8 'If.i I ii iT' i - MP BBMBflOMWI GOES, 23 April 1883. Het nieuwe ministerie is aldus samengesteld Binnenl. Zaken mr. J. Heemskerk Az.Buitenl. Zaken de oud-minister Van der Does de Willebois; Justitie baron Du Tour van Bellincliave, wethouder te 's-Gra- venhage; Marine dhr. Geerling, gepens. vice admiraal; Financiën dhr. Grobbée, oud-hoofdinspecteur bij het depart, van Financiën; Oorlog dhr. Weitzel, gepens. gener.-majoor en oud ministerWaterstaat dhr. J. G. Van den Bergh, hoofdingenieur hij de staatsspoorwegen Koloniën dhr. Van Bloemen Waanders, oud-directeur van binnenl. bestuur in Nederl.-Indië. De nieuwe Ministers zijn heden door den Koning beëedigd, uitgezonderd mr. Heemskerk, die reeds gis teren den eed had afgelegd. Heden aanvaardden allen hunne functiën aan de departementen. Uit een ons geworden schrijven van dr. De Loos blijkt, dat het geheel «buiten de schuld" van dien heer is, dat van de jongeliedendie hunne opleiding aan de Goesche II. B. S. ontvingen, slechts éen iti de sta tistische tabellen door dr. De Loos vervaardigd, ver meld isdie nog «langs anderen weg is vernomen." Dr. De Loos heeft de tabel ter invulling naar hier gezonden, maar oningevuld terugontvangen, daar er geen aanteekeningen aan de H. B. S. bestaan, waaruit de vragen kunnen worden beantwoord. Dit feit wijst dunkt ons op de noodzakelijkheid, om op het register van leerlingen zooveel mogelijk aanteteekenenwelke loopbaan zij gekozen hebben. Ter beoordeeling van de resultaten, die het M. O. oplevert, mag eene statistiek als die van dr. De Loos van het hoogste belang geacht worden en ter vervaardiging van deze zou een alge meen voorschrift om de noodige aanteekeningen te houden zeer gewenscht zijn. Belangstellenden zij herinnerd aan de tentoon stelling van de voorwerpen voor de tombola, ten voor- deele van de hulpbehoevenden te Moddergat enz., welke tentoonstelling morgen (Dinsdag) van 423 en Woens dag van 25 uren in het raadhuis alhier plaats heeft. Een zeer belangrijke collectie voor de Koloniale Tentoonstelling, ook vooral uit een wetenschappelijk oogpunt, is den 3en dezer uit Suriname naar Amsterdam vertrokken. De bezending bestaat in een verzameling Rood huiden, Boschnegers en andere inboorlingen, Karboe- gers en andere gekruiste rassen, die voor exemplaren van de Inlandsche oorspronkelijke en gekruiste rassen in Suriname kunnen gelden. Het heeft heel wat moeite gekost, eer men de 24 menschen, uit welke de verzame ling bestaat, had overgehaald om de reis naar Europa te maken. Boschnegers noch Roodhuiden gaan gaarne over de hun onbekfende zee, en het voorgestelde reis plan viel in den beginne niet bijzonder in hun smaak. Na lange onderhandelingen met de opperhoofden slaagde men er eindelijk in eenige liefhebbers voor den tocht te vinden, en den 3en dezer scheepten dezen zich voor Amsterdam in. De leden van dit vreemde reisgezelschap zullen op het tentoonstellingsterrein leven in een speciaal voor hen ingericht houten gebouw, waaraan door de heeren, die de expeditie laten overkomen, kosten noch moeite gespaard zijn. Zij brengen hun eigen hutten mede, zooals zij in Suriname gebruiken, en deze zullen in het gebouw voor hen worden in orde gemaakt. Tijdens de tentoonstelling zullen zij hun gewone bedrijven uitoefenen, als het maken van kruiken uit leem, vlecht werk, houtsnijden enz., zoodat de bezoekers de ge noemde Inlandsche volksstammen in hun gewone leven kunnen leeren kennen. De gezonden Roodhuiden, behoorende tot den stam Met genoegen kunnen wij vermelden, dat het dames comité in dezen een schitterend succes heeft onder vonden. Ruim 4200 loten zijn geplaatst, terwijl pl. m. 400 voorwerpen, waaronder vele zeer fi aaie, voor de tombola ten geschenke zijn ontvangen. De verloting heeft Donderdagmorgen te 10 uren plaats. Hatisweerd. Met ingang van 1 Mei wordt van Boksmeer naar hier verplaatst de verificateur dhr. W. C. Erfrnan der 3e categorie. Batll. Benoemd bij de Ambulante recherche te water in de 2e afdeeUng de heer J. Stapert alhier. Verplaatst met 4 Mei van Vlissingen naar Zevenaar de heer W. K. Neurdenburg, verificateur der le cate gorie. Kruininge. Tot tegenschatters voor de personeele belasting voor 4883/4 zijn alhier benoemd de heeren L. Van Verre en J. Okker. II.H. MM. de Koning en de Koningin vei trokken Vrijdagavond om 8 uren 25 minuten met de «Valk" uit Queensborough. Vóór hun vertrek hadden zij de wedrennen in Sandown-park te Londen bijgewoond terwijl des morgens onze gezant den Koning het album der Nederlanders te Londen had aangeboden, waarmee Z. M. zeer ingenomen was Na een voorspoedigen overtocht kwam het stoom schip «Valk" Zaterdagochtend te 8% uren te Vlissingen aan de ponton. De Commissaris des Konings, jhr. Van Karnebeek, en de burgemeester van Vlissingen, de heer Smit, bevonden zich op de ponton tot ontvangst van HH. MM. Na de ontscheping der reisgoederen begaven zich de vorstelijke reizigers over de ponton en door de hal naar den gereedstaanden koninklijken trein die iets later dan bepaald was (9 uren 10 minut n) vertrok en te 42 uren het station te 's-Hage binnenliep. Het gewone jaarlijksche koninklijk bezoek aan de hoofdstad zal van Woensdag 25 April tot Woensdag 2 Mei duren. Het Prinsesje komt den 4n Mei om den volgenden dag de reis naar Luxembu'g mede te maken. Zijn de inlichtingen van het «Handelsblad" juist, dan zal ook Z. K. H. de prins van Oranje de opening der tentoonstelling met zijne tegenwoordigheid vereeren. De A. C. verneemt, dat de prins Van Wales de opening der tentoonstelling niet zal bijwonen. De prins is althans niet met den Koning meegekomen. De uitkeering in het faillissement van A. Meijers Co., zich noemendede «Vlissingsche Handelsbank", bedraagt 13'7'/iooo percent. Bij het onderzoek in de afdeelingen van de Tweede Kamer van een wetsontwerp tot verhooging der wa- terstaatsbegrooting voor 1882 werd de vraag gedaan waarom door de Regeering nog geen aanvang wordt ge maakt met den aanleg van ondergrondsche telegraaf lijnen. onder verwijzing naar een desbetreffend adres van ingenieurs, bij de Kamer ingekomen, waarin wordt be weerd, dat de kosten daarvoor niet hooger zullen zijn dan diewelke voor den tegenwoordigen aanleg ge vorderd worden. der Arrowaken, zijn de eersten van dezen volkstam, die naar Europa worden overgebracht. Zij bewonen het binnenland van Guyana tn worden voor de oorspronke lijke bewoners van de Noordwestkust van Guyana gehouden. De Arrowakken zijn zachtzinnig en goedaardig van karakter en veel vredelievender dan de andere Indianen, die men in Guyana aantreft. Zij zijn eerlijk en trouw jegens elkander, zoowel als jegens vreemdelingen. Evenals de andere Raodhuiden van Amerika leiden zij een zwervend leven, en spreken een taal, die geheel verschilt van die der andere stammen. Wanneer zij met elkaar een gesprek voeren, ziet hij, die spreekt, den aangesprokene niet aan, maar keert hij hem meestal den rug toe. «De honden zeggen de Arrowakken zien elkaar aan, als zij met elkaar spreken." De vrouw bewijst den man een slaafsche onderda nigheid in het algemeen; zij dient hem het eten voor, maar gaat niet bij hem aanzitten. Voor ouderen van jaren wordt altijd door hen groote eerbied betoond. De vrouwen dragen snoeren koralen vast om de kui ten, die daardoor geheel mismaakt worden, wat haar weinig aantrekkelijke schoonheid niet verhoogt. Bij de geboorte van een kind gaat de man in zijn hangmat liggen, terwijl de vrouw haar werkzaamheden verricht alsof er niets bijzonders gebeurd ware. De Arrowakken tellen tot vier naar de vier vingers. Vijf wordt uitgedrukt door een hand, zes door een hand en een vinger, tien door twee handen, elf door twee handen en éen teen, twintig door twee handen en twee voeten of, zooals zij zich in hun taal uitdrukken, door een mensch. Teneinde het tij Istip te bepalen, wairop de eene of Bij de te 's-Gravenhage gehouden examens voor den postdienst is o. a. geslaagd de telegrafist 2e kl. P. J. Waalo, van Zieriksee. St. Aiuialnnd. Op de tentoonstelling te Amsterdam afdeeüng retrospectieve kunst zal ook uit deze gemeente prijken een ten gemeentehuize alhier aanwe zige schilderij uit 4594, voorstellende het wapen van Sint Annaland een vrouw een kind op haar schoot en deze weder een kind dragende(volgens de le gende de Heilige Anna, die de moeder van den Zalig maker op haar schoot draagt, terwijl deze weder het kindeken Jezus houdt.) Men verneemt, dat dr. G. Waelcher, assistent van prof. Donders, aangeboden heeft als geneesheer en dierkundige de reis met de Willem Barents mede te maken. Door het Nederlandsch Genootschap tot bevor dering van de Christelijke heiliging van den Zondag is aan de inzenders ter Amsterdamsche tentoonstelling eene circulaire gericht, waarin het dezen verzoekt op Zondag geen werk te verrichten en ook aan hunne onderhoorigen geen werk optedragen. Het beveelt de sluiting aan van de uitstallingskasten gedurende den dag des Heeren en de bedekking der tentoongestelde voorwerpen. (Amst. Ct.) De onthulling van het grafteeken, ter herinne ring aan de slachtoffers der ramp van de Adder, zal op Donderdag 5 Juli, den eersten verjaardag van die ramp, plaatshebben. In overleg met het gemeentebestuur van Helder worden de noodige maatregelen genomen om het plan der stichting uittevoeren. Het grafteeken zal de namen bevatten der 28 omgekomenen, die in éene groeve op de algemeene begraafplaats aldaar zijn bijgezet, en verder de namen van alle slachtoffers bij die ramp. Oost-Indie. Overgeplaatst: van st. «Banda" op ramt. «Prins Hendrik der Nederlanden" de luit.-ter-zee 2de kl. C. A. Dominicus. Kapelle. Aanstaanden Zondag zal alhier bij de voor- en namiddag-godsdienstoefening in de Ned. Herv. kerk eene collecte worden gehouden, waarvan de opbrengst zal strekken tot bijdrage in de kosten voor een nieuwe kerk te Genemuiden. Zooals men weet, is verleden jaar het kerkgebouw aldaar door brand vernield. Aangenomen het beroep naar Zaamslag door ds. H. W. Brandt, te St. Kruis. Aan den heer J. P. Hasebroek, pred te Amster dam, is met 4 Mei e. k., wegens meer dan 40jarigen Evangeliedienst, op zijn verzoek emeritaat verleend. Het bericht, dat er onder de Protestantsche cadetten een beweging tegen het gedwongen kerkgaan is ontstaan, is onjuist. De kerkeraad der Herv. gemeente te Breda heeft zich bij het bestuur der academie her haaldelijk beklaagd over het oneerbiedig gedrag der cadetten tijdens de godsdienstoefening. Thans zijn zoo danige maatregelen genomen, dat hiervan geen sprake meer is. Elk cadet, die zich niet als een goed geloo- vige in de kerk gedraagt (bij voorbeeld niet opstaat andere gebeurtenis moet plaatshebben bijv. een bijeenkomst is bepaald gebruiken zij een touw, waarin evenveel knoopen zijn gelegd, als er nog dagen moeten verloopen, voor de bepaalde dag aanbreekt. Eiken morgen wordt dan een knoop losgemaakt, tot de be paalde dag daar is. Bij feestelijke gelegenheden beschilderen zij het geheele lichaam met roode en zwarte kleurstof. Als de meeste Roodhuiden zijn zij hartstochtelijke liefhebbers van steikedrank en als zij dien kunnen machtig worden, dienen zij zelfs zuigelingen daarvan toe. Pogingen om hen te beschaven bleven steeds vruchte loos. Zij zijn door de CaraïbenCalibi'svan welken stam in het vorige jaar een familie in den Jar din d'acclimatation" te Parijs te zien was, van de kust landen verdreven: zij zullen vermoedelijk binnen niet langen tijd het lot der andere Roodhuiden ondergaan en geheel verdwijnen. De Boschjesnegers bewonen het hoog en bergachtig land der bovenrivieren in de kolonie Suriname. Zij stammen af van Afrikaansche Negerslaven, die in de vorige eeuwen van de Plantages zijn weggeloopen en tijdens het beleg der kolonie. Suriname door den Fran- schen admiraal De Cassard in het jaar 4712 door hun meesters naar de bosschen werden gezonden, om zich aldaar tot na het sluiten des vredes te verbergen, maar toen weigerden terug te komen. In latere jaren voegden zich daarbij telkens slaven, die van de Plan tages wegliepen. Meer dan een halve eeuw hebben zij de kolonie verontrust, tot het bestuur eindelijk verplicht was vrede met hen te sluiten. Bij verdrag van het jaar 1761 werden zij als een vrij en onaf hankelijk volk erkend. Hun opperhoofd moest door als er slaande wordt gezongen) wordt streng gestraft. Van verzet hiertegen, van de zijde der cadetten, is geen sprake. CD. v. N De examen-commissie van de vereeniging «Tes- selschade" heeft besloten geen candidaten beneden 48 jaar tot het examen in de handwerken toetelaten. De Commissie voor het na-exameD in de christe lijke opvoedkunde heeft aan 28 onderwijzers en 1 onderwijzeres de verlangde akte uitgereikt. De algemeene vergadering der Vereeniging voor Gereformeerd Schoolonderwijs zal dit jaar den 45n Aug. plaatshebben. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank zijn Zaterdag de volgende per sonen, tevens in de kosten, veroordeeld J. De V., 69 j. en J. B55 j., arbeiders te Wisse- kerke, wegens bedelarij tot 8 dagen cel ieder. G. S., 55 j scheepstimmerman te Arnemuiden, wegens mis handeling en openbare dronkenschap tot eene maand cel en ƒ8 boete. M. De V., vr. van C. M., 35 j., werkvrouw te Eede, wegens beleediging met woorden tot ƒ15 boete. F. Van K., 24 j., te Ierseke, we gens jachtovertreding (appèlzaak). Het vonnis van den kantonrechter te Goes van 23 Feb. 4883, waarbij hij is veroordeeld tot eene boete van 20 c. e. is beves tigd.G. T 42 j., te Nieuwland, wegens verbreking van afsluiting tot ƒ3 boete. J. B., 44 j, arbeider te IJzendijke, wegens diefstal in dienstbaarheid tot 8 dagen cel. Vrijgesproken is J. B., 50 j., arbeider te IJzendijke, beklaagd van diefstal in dienstbaarheid. De zoogenaamde «millioenen-juffrouw" is zoo ernstig ongesteld, dat de behandeling der strafzaak tegen haar en hare mede-beschuldigden eenigszins zal worden vertraagd. a—————**————————o— De opbrengst van beetwortelsuiker in Europa was het vorige jaar 1,920,000 ton of 137,500 ton meer dan in 4881. Duitschland is nog de voornaamste voortbrenger, de opbrengst was daar 675,000 ton; dan volgt Oostenrijk met 450,000; Frankrijk met 440,000 ton en Poïen met 275,000 ton. Ten vervolge op het bericht in ons vorig no. moeten wij nu mededeelen, dat van de afd. Rotterdam van het Koninkl. Nederl. tooneel, aan hetwelk nog voor gesteld was voor de overeengekomen laatste opvoering in «de Prins van Oranje" te trachten een combinatie met Zieriksee te verkrijgen, het volgende antwoord is ontvangen «Te Zieriksee onmogelijk. Met eene betere regeling «in het volgende seizoen hoop ik de Goesenaren voor »het vervolg voor teleurstelling te kunnen vrijwaren." Als wij wèl lezen, dan behelst dit bericht eenvoudig de tijding, dat de derde voorstelling dit seizoen hier niet gegeven wordt. de regeering worden erkend en jaarlijks moesten hem geschenken worden uitgereikt, waartegen zij zich ver bonden de tot hen komende slaven, die zich van de plantages verwijderden, uit te leveren. Hun regeerings- vorm bestaat, behalve uit het groot opperhoofd, uit een majoor en kapiteins. Bij het overlijden van het groot opperhoofd volgtn niet zijn zonen, maar de eerstgeboren zoon van zijn oudste zuster hem op. Heeft hij geen zuster of heeft deze geen mannelijke afstam melingen, dan benoemt het grootopperhoofd bij zijn leven zijn opvolger. De Boschnegers zij i in hooge mate bijgeloovig en met enkele uitzonderingen afgo dendienaars. In hun dorpen hebben zij priesters (Loe- kemans genaamd), die zij als een orakel raadplegen. Zij gelooven, dat de geesten hunner overleden ouders en voorouders kunnen blijven omzweven en weder in jonggeboren kinderen overgaan. Als b v. een grootvader sterft en kort daarna een kind wordt geboren, zeggen zij, dat de ziel van den grootvader in die van het kind is overgegaan. In geval van ziekte raadplegen zij de priesters. Zij gelooven niet, dat iemand een natuurlijken dood kan sterven, maar dat hij óf door de geesten zijner voorouders, wien hij heeft mishaagd, van het leven is beroofd, óf door zijn vijanden is vergiftigd. De Boschnegers zijn over het algemeen welgevormd, zwaar gespierd en veel krachtiger dan de geëmanci peerde Negers. Zij zijn jaloerseli, wantrouwend en haatdragend van karakter en daarbij zeer lui, vooral de mannen. Tot geregelden arbeid heeft men hen nog niet kunnen bewegen. Door de onvermoeide poginzeu der Hernhutter-zendelingen zijn wel eenigen tot het Christendom overgegaan, maar in het algemeen zijn de resultaten van den arbeid om hen te beschaven nog zeer gering.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1