1883. N". 47. Zaterdag 21 April, 70stc jaargang. Slooten, Heulen en Duikers. Hoofdelijke Omslag. INZAMELING van FAËCALË STOFFEN. De inzameling van de faecale stoffen in de gemeente, in drie perceelen, bestaande in: Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rechtzaken. Wetenschap, Kunst en Letteren. Scheepvaartberichten. m GOESCIIE De uitgive dozer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van N1JGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1883, zooals het door den gemeenteraad in zijne vergadering van 30 Maart jl. werd vastgesteld, door Gedeputeerde Staten van Zee- land bij hun besluit van 13 dezer no 52 goedgekeurd, en op heden aan den ontvanger ter invordering uit- Sereikt isvoorts dat gemeld kohier, in atschrift, ge urende vijf maanden ter secretarie voor een ieaer ter lezing zal liggen, en dat, binnen drie maanden na de dagteekening der aanslagbiljetten, bezwaren tegen den aanslag, op ongezegeld papier, bij den gemeenteraad kunnen worden ingebracht. Goes, den 19 April 1883 Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat zij Op ZATERDAG DEN 19 MEI a. s, des namiddags te 1 uur, ten raud- huize, opnieuw zullen tiachten te verpachten a. het ophalen van de liaardasch en vuilnis b. het baggeren in de vesten rondom de bebouwde kom der gemeente; en c. het verrichten van het nachtwerk of ophalen van den beer, gier en urine; zulks voor den tijd van 7 jaren, ingaande den 1 Juli 1883. De verpachting zal geschieden bij eenvoudige in schrijving, voor elk perceel afzonderlijk, of geheel of gedeeltelijk gecombineerd De voorwaarden liggen ter inzage ter secretarie van de gemeente, eiken dag van des morgens 9 tot des na middags 2 uren, en zijn in afschrift, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar gesteld. Inschrijvingsbiljetten worden bij den burgemeester ingewacht vóór den 19 Mei a, s. Goes, den 19 April 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat door hen, ingevolge art. 41 van net Provinciaal reglement op de wegen en voetpaden, op Woensdag den 2 Mei 1883 en volgende dagen eene algemeene opneming zal plaatshebben van de GBKPPELS, SI,OOTKl¥ en andere werken, dienende tot afvoer van water bin nen deze gemeente. Goes, den 20 April 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 20 April 1883. De afdeeling Goes der Centrale Liberale kies- vereeniging zal Dinsdag 24 dezer eene vergadering houden, teneinde van gedachten te wisselen over de aanstaande verkiezing voor vier leden van de Provin ciale Staten in het hoofdkiesdistrict Goes. Blijkens achterstaande advertentie wenscht de heer J. W. Vader te Kortgene, die den 25n Mei 1853 tot lid onzer Provinciale Staten gekozen werd en daarin gedurende dertig jaren onafgebroken zitting had, niet meer voor deze betrekking in aanmerking te komen. In den heer Vader verliezen wij een vertegenwoor diger, die met ijver, met kennis van zaken en op de meest consciencieuse en eerlijke wijze de belangen van ons gewest heeft behartigd. Van hier zijn naar de tentoonstelling te Amster dam, afdeeling retrospectieve kunst, geëxpedieerd de massief zilveren schilden van het voormalig schippers gilde en van het voormalig brandewijnverkoopersgilde alhier, zoomede het wapenbord van de familie Codde, alles herkomstig uit het gemeente archief Omtrent de passagiers le klasse en het deta chement militairen aan boord van het stoomschip «Burgemeester Den Texdat te Malta binnenge sleept is, is bericht ontvangen, dat zij allen met de «Koningin Emma" de reis vervolgen en den 15n van Malta vertrokken zijn. Nisse. Door het overlijden van den heer P. Van Driel is andermaal eene vacature in den gemeenteraad ontstaan. Hansweerd. Met ingang van 1 Mei wordt de heer F. U. Meuflfels, verificateur bij 's rijks belastingeu al hier, als zoodanig overgeplaatst naar Vlissingen. Moeten wij genoemden heer gelukwenschen met zijne bevor dering, aan de andere zijde betuigen wij ons leedwezen over het vertrek van een ambtenaar, die door huma niteit en welwillendheid tegenover het publiek, in bet bijzonder tegenover allen die in eenige relatie met de scheepvaart staan, aller achting verwierf, Kolijnsplaat. Als leden van den dijkraad voor den onlangs calamiteus vei klaarden Leendert-Abraliam- polder zijn voor den Ond-Noord-Bevelandpolder de heeren Swemer en G. Israël van Kolijnsplaat, en voor den Katsen polder en Al-te-Klein de lieer J. W. Mar- kusse te Kats gekozen Borsele. Ofschoon de belangrijke zink- en stortwer- ken aan den polder alhier respectievelijk eerst in Mei en Juni behoorden voltooid te zijn, is hunne uitvoering nagenoeg afgeloopen, dank zij de voortvarendheid dei- aannemers. De aanbesteding der nieuwe werken, voorshands bestaande in herstel en vernieuwing, zal dit jaar niet vóór den aanvang van den dienst plaats hebben. Bij koninklijk besluit is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan K. Draeck. als dijkgraaf van den St. Pieterspolder, van den Philippine-polder en van het waterschap Groote en Kleine Isabel Ieen benoemd tot gezworen van het waterschap Waarde C. Dijl. Tolen. Evenals het vorige jaar loopt er een gerucht, hetwelk nu evenwel meer vertrouwen verdient, dat de heer J. M. C. Pot, boekdrukker alhier, de uitgave eener Toolsche Courant zal ondernemen. H.H. M.M. de koning en de koningin zullen Zaterdagochtend te Vlissingen aankomen en te 9.3 per extra-trein de reis naar de residentie voortzetten. De trein, uit Zr. Ms. materieel bestaande, dat zich thans te Vlissingen bevindt, zal te 10.20 te Rozendaal aan komen en drie minuten later van daar vertrekken oin te 11.30 Rotterdam, station Delftsche Poort, te bereiken. Het «Vaderland" geeft weder een gewijzigd lijstje van de aanstaande nieuwe ministers. Dat lijstje luidt aldus Binnenlandsche Zakenmr. J. Heemskerk. Financiën mr. J. Van Kuyk. Buitenlandsche Zakenjhr. mr. P. H. A. Van der Does de Willebois. KoloniënF. G. Van Bloemen Waanders. Oorlog: generaal Weitzel. Marine gep. vice-adrairaal Geerling. Waterstaatingenieur Van den Berg. Voor Justitie zou een liofdignitaris optredennaar men zegt. Het «Dagblad" kan echter verzekeren, dat de be wering, als zou de heer mr. J. Heemskerk Az. een ministeriëele combinatie aan Z. M. den koning hebben aangeboden, onjuist is. HH. MM. de koning en de koningin hebben be richt gezonden aan het gemeentebestuur der hoofdstad, dat zij het feest, op 1 Mei e. k. door de stad in den Parkschouwburg te geven, met hunne tegenwoordigheid zullen vereeren. Door de Middelburgsche «Commercie-compagnie" zal op de Amsterdamsche tentoonstelling een op haar fabrieken vervaardigde horizontale stoommachine met verticalen stoomketel worden geëxposeerd. Het prachtig stuk werk heeft een machine van 12 paavdekracht, die met hooge stoomdrukking en verstelbare expansie werkt. De ketel meet 3.10 M. hoogte en 1.30 M. wijdte. Te Amsterdam zal onder de fundatieplaat een voor- warmer worden ingemetseld om den ketel van warm voedingswater te voorzien. De afd. Amsterdam der Ilollandsche Maatschappij van Landbouw heeft het voornemen om op die ten toonstelling eenig uitmuntend fokvee, zoo mogelijk van zuiver Nederlandsch ras, tentoontestellen. Zij heeft daartoe een tent op het tentoonstellingsterrein ge plaatst, 30 M. lang en 15 M. breed, waarin zij bij afwisseling 8 stuks vee wenscht te plaatsen. De gezanten der vreemde mogendheden, te 's-Gravenhage geaccrediteerd, de secretarissen en ver dere leden hunner legatiën zijn met hun dames uit- genoodigd tot bijwoning der plechtige opening van de Internationale koloniale tentoonstelling te Amsterdam. Bij het te 's-Hage gehouden examen voor com mies der posterijen is o. a. geslaagd de surnumerair B. Meijlink. In eene Woensdagavond te Amsterdam gehouden vergadering van leeraren in boekhouden en aanverwante vakken is besloten tot oprichting eener vereeniging die zich evenals de Rotterdamsche vereeniging «Mer- curius" ten doel stelt om aan jonge liedendie voor den handel wenschen te worden opgeleid, de gelegen heid open te stellen, om na afgelegd examen in boek houden, handelsrekenen en levende talen, een diploma van bekwaamheid voor de praetijk te verwerven. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heerenA. Van der Stempel Jr., voorzitter, G. F. Latorf, secre taris en J. D. Reimar, penningmeester. De Kiesvereeniging te Bellingwohle (kiesdistrict Winschoten) heeft tegenover den aftredenden baron De Vos van Steenwijk voor de Tweede Kamer candidaat gesteld mr. J. Kappeyne Van de Coppello. Bij de protestantsche cadetten der Kon. Mil. Academie, die eiken Zondag onder geleide van hun muziekkorps kerkwaarts trekken, is eene beweging ontstaan tegen dezen verplichten kerkgang. (N. R. Ct.) Van de 84 aspiranten, die aan de akte-examens te Middelburg deelnamen, trok zich 1 terug en werden 22 afgewezen, zoodat 61 geslaagd zijn. De gemeenteraad van Middelburg heeft aan den onderwijzer C. Holthuyzen, die Woensdag z in SOjarig jubileum vierde als onderwijzer en 45 jaren zijne diensten aan de gemeente wijdde, eene gratificatie van f 50 toegekend. Het getal candidaten voor de voorjaars-examens voor onderwijzers en onderwijzeressen in ons land be draagt ruim 4100. In 1882 bedroeg het voor de twee zittingen ruim 1400. Te Oosterhout (N.-B moest dezer dagen een hoofd der school worden benoemd. Uit 16 sollicitanten, van wie 8 mondeling nader tegen elkander waren ge wogen, werd ten slotte een drietal opgemaakt. Daar echter no. 1 Protestant en Oosterhout bijna geheel Catholiek is, achtte de Raad die voordracht te beperkt en verzocht den schoolopziener, er een Stal van te maken. Deze weigerde echter. Nu benoemde de Raad met algemeene stemmen no 2. En daarop nam d - school opziener, mr. baron Van Oldeneel, zijn ontslag als raadslid. Zoo schrijft men aan de «Arnli. Ct." Benoemd tot onderwijzer te Meppel dhr. J. Stigter, te Delft. Gistermiddag werd den afgetreden directeur der hoogere burgerschool te 's-Gravenhage, den heer dr. W. F. Koppeschaar, in een bijeenkomst van de leeraren dier inrichting door verreweg de raeesten hunner een blijvend souvenir aangeboden, als bewijs hunner waar deering en hoogachting. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden Vrijdag 20 April 1883 zijn de navolgende vonnissen gewezen en uitgesproken wegens openbare dronkenschap, tegen W. J. F., 27 j., wagenmaker te Wilhelniinadorp, P. B20 j., arbeider te Goes. M. Van de V., 22 j., arbeider te Wilhelminadorp. J K., 19 j., boerenknecht te Wolfertsdijk. C. De W., 19 j, arbeider te Bor sele. M R., 41 j., zonder beroep te Ileinkenszand. S. B., 25 j, bakkersknecht te Goes. J. Van H., 24 j., schoenmaker te Goes. C. Van H., 62 j., koopman te Amsterdam. A. R., 22 j., arbeider te Goes. N. J., 41 j., koopman en herbergier te Goes. J. Van der S., 41 j wagenmaker te Heinkenszand. J. K., 23 j., bakkersknecht te Ierseke. W. N., 18 j., dijkwerker. L. B.t 18 j, arbeider beiden te Biezelinge. W. S., 19 j., kleermaker te Heinkenszand. A. G., 21 j., boeren knecht te Kolijnsplaat. C. K. Mz 49 j., boerenknecht te Wissekerke. A. M Jz.. 48 j., te Kats. W N., 20 j., arbei der te Heinkenszand. P. F., 22 j., arbeider te Wemel- dinge. L. N, 19 j., arbeider te Ierseke. H. Van der L., 17 j.j arbeider, C. Van der L., 27 j., arbei Ier, W. R., 17 j., boerenkneeht, allen te Borsele. A. V., 22 j., arbeider. P. K., 44 j., molenaarsknecht, beiden te 's-Heerenhoek. D. L., 25 j., boerenknecht te Driewe gen. P. V., 25 j., boerenknecht te Ovezand. B. R., 42 j., slachter te Ovezand. P. De J. 42 j., vracht rijder. W. C. O., 22 j„ boerenknecht, beiden te Drie- Wegen. E. R,, 24 j., M. F., 20 jH. S., 27 j allen arbeiders te Hoedekenskerke. C P., koopman te Goes. G. S huisvrouw van C. V., te Wolfertsdijk. Pa. M., 19 j., te 's-Heer Arendskerke. J. De K 44 j ar beider te Heinkenszand. F. S., 37 j., F. D 36 j., mosselschippers te Grauw. J. Van de R koopman in lompen te Goes en A. K., 19 j iandmanskneebt te Borsele, allen veroordeeld in eene geldboete van f 1, subs. 1 dag gev.straf c. e. J. De J. Jz., 14 j, te Baarland, veroordeeld in eene geldboete van f 1, subs.. 2 dagen gev.straf c. e. M. S., 24 j schildersknecht te Goes, veroordeeld in twee geldboeten van fl, subs. 1 dag gev.straf c. e. J. Van S65 j., te Goes, veroordeeld in eene geld boete van 3, subs. 2 dagen gev.straf c. e. L. V. Cz., 17 j., opperman te Goes, veroordeeld in eene geldboete van 10, subs. 3 dagen gev.straf c. e. J. F. W. Van den D., 38 j., zonder beroep te Goes, ver oordeeld in 3 geldboeten elk van 10, subs. 3 dagen gev.straf voor iedere boete c. e. A. De P., 50 j., geneesheer te Goes, en J. II. Van D 30 j., arbeider te Hoedekenskerke, ieder veroor deeld tot 3 dagen gev.straf c. e. (recidive,) J. II20 j vrachtrijder te Heinkenszand, (tevens wegens het maken van nachtelijk burengerucht) ver oordeeld in eene geldboete van 1 en eene boete van 5,50, subs. 1 dag gev.straf voor iedere boete c. e. Voorts zijn nog veroordeeld A. C., te Biezelinge, wegens het 2 malen herstellen van een wildstrik, in 2 geldboeten elk van 20, subs. 3 dagen gev.straf voor iedere boete c. e. J. K te 's-lleer Hendrikskinderen, wegens het laten liggen van mest op den openbaren weg te 's-Heer Arendskerke, in eene geldboete van 1, subs. 1 dag gev.straf c. e. P. W. en H. B., beiden te Nieuwdorp, wegens het werpen van sneeuwballen, als voren. F. K. Fz., te Hoofdplaat, wegens het bevaren van een rijkskanaal zonder voorzien te zijn van een exem plaar van het algemeen reglement van politie voor de rijkskanalen, in eene geldboete van ƒ10, subs. 1 dag gev. straf c. e. Jannetje Struik, de zoogenaamde «millioenen- juffrouw", haar broeder G. Struik, benevens A. Hoe- tink, J. II. Van Zutphen, J. J. Jools, Th. N. Van der Heem en E. D. Consenheim zijn Woensdag door de arrond.-rechtbank te Rotterdam verwezen naar de cor- rectioneele terechtzitting, met last dat al de beklaagden in hechtenis zullen blijven. In zake de eedsweigering, waarvan wij in ons vorig no. melding maakten, kunnen wij nog inede- deelen, dat ter terechtzitting van Woensdag de getuige II. bij zijne weigering is blijven volharden. Het O. M. requireerde daarop eene celstraf van drie dagen, waarop mr. Godefroy de verdediging van den getuige op zich nam en op straffeloosheid aandrong. Het hof ging ten slotte in raadkamer, en bepaalde de uitspraak op den 25en April a. s. Een half jaar celstraf heeft de rechtbank te Amsterdam opgelegd aan S. P., die een «bon voor 69 sigaren" voor een bankbiljet van f 60 deed doorgaan. Voor het 2e kantongerecht te Rotterdam is eergisteren een aldaar woonachtige vrouw veroordeeld tot een boete van f7,50 wegens het zich ophouden met waarzeggen. Naar aanleiding van een circulaire, door deze vrouw verspreid, waarin zij zich aanbeval als «de van ouds beroemde planeetleesster", had een politie-beambte zich tegen betaling door haar doen waarzeggen en proces verbaal opgemaakt. Nadat op verschillende, van begin Maart af, tot de afdeeling Rotterdam van het Nederl. Tooneel van hieruit gerichte vragen nopens de derde voorstelling in »do Prins van Oranje" te geven, geen antwoord was ont vangen, is eindelijk bericht gekomen, dat de afdeeling nog geene combinatie met andere gemeenten heeft kunnen treffen om Zwarte Griet optevoeren, doch dat daartoe nog altijd pogingen worden aangewend. Mochten deze pogingen niet slagen, dan vertrouwen wij, dat de afdeeling, overeenkomstig hare belofte, hier alsnog een ander «goed stuk" zal opvoeren. De Gala-voorstelling in den Amsterdamschen stadsschouwburg, die door Z. M. den Koning en II, M. de Koningin zal worden bijgewoondis bepaald op Zaterdag 28 April. Een uit het Fransch vertaald tooneelstukZij is krankzinnig en De eerste Stap van Labiche zullen dien avond worden gegeven. In: Zij is krankzinnig treden o. a. op mevrouw De Vries en de heer Bouw meester; in De eerste Stap mevrouw Kleine en de heer Morin. De prachtige verguld zilveren beker, doorMaxi- miliaan van Bourgondië aan de stad Yeere geschonken, waarvoor haar kort geleden nog duizenden guldens geboden werden, zal te Amsterdam in de retrospectieve tentoonstelling prijken. Mevrouw Beersmans zal de titelrol instudeeren van «Fédora", dat door de Rotterdamsche afdeeling van het «Nederlandsch Tooneel" is aangekocht. Of schoon het seizoen zijn einde nabij raakt, hoopt men het belangwekkende stuk toch nog binnenkort opte voeren Hansweord. Gisteren arriveerde liier het Belgisch zeilschip «Mathilde", schipper L. Kwik. Dit schip, op reis van Dordrecht naar hier ophoog gevaren zijnde, kwam eerst, na 15 last steenkolen in een ander vaartuig overgeslagen te hebben, met veel moeite vlot. De «Mathilde", die veel geleden had, kon echter dezca morgen de reis voortzetten.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1