1883. N°. 45, Dinsdag 17 April. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel, Personeele belasting en Patentrech?. Kleinhandel in Sterkedrank, Kerkeüjke Zaken en Onderwijs. Rechtzaken. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 et. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 1—8' regels a. 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. bevattende o a. het uitvoerig verslag van het in de heden gehouden vergadering van Burgemeesters enz. in Zuid en Noord-Beveland verhandelde. Dit bijvoegsel wordt morgen verzonden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen, naar aanleiding der circulaire van den heer Commissaris des Konb'gs in Zeeland dd. 4 April 1883 A no. 290/1, le afd. (Prov. blad no. 30), ter openbare kennis dat de aanvang van bet beschrijvingswerk voor de Personeele belasting en voor het Patentrecht dienstjaar 1883--1884, bepaald is op Maandag den 7 Mei 1883 dat de beschrijvingsbiljetten voor de personeele be lasting zullen worden opgehaald den achtsten dag na de uitgifte, doch in geen geval voor den 15 Mei; dat wegens elk opgehaald beschrijvingsbiljet een bewijs van ontvang zal worden afgegeven dat door niemand dergenen, die de biljetten uitrei ken en ophalen, voor de invulling der verklaring van de belastingschuldigen eenige belooning gevorderd zal mogen worden dat bij art. 5 der wet van 9 April I860 (St.bl. no. 59) van de personeele belasting is vrijgesteld de eenige vrouwelijke bediende, overigens naar de eerste, derde, vierde klasse belastbaar, in dienst van den belasting- plicht'ge, welke geen andere bedienden houdt en vier of meer eigen of aangehuwde kinderen, kindskinderen en pupillen bij zich heeft inwonen, die op den 1 Mei des jaars, waarover de belasting loopt, jonger dan een en twintig jaren zijn dat bij art. 7 der wet de twee eerste paragrafen der wet van 29 Maart 1833 (St.bl. no 4) zoodauig zijn ge wijzigd, dat hij, die na den 15 Mei een perceel in gebruik neemt, voor dit perceel de belasting naar de vier eerste grondslagen verschuldigd is voor den tijd van het dienstjaar, die dan nog overblijft terwijl aan hem, die een perceel geheel verlaat, ontheffing wordt verleend det, cm als tegenscbatter van de zijde der belasting schuldigen te dienen, ingeval van herziening van het aangegeven bedrag van de huurwaarde of het aantal deuren en vensters of haardsteden, door Burgemeester en Wethouders zijn benoemd de volgende personen WILLEM DE BESTE, ADRUAN DE BRULING, WILLEM FREDER1K VAN RIET en PI ET ER BUITENDIJK; dat de aangifte of verklaringen tot verkrijging van patent znlien worden uitgegeven van den 7 tot en met den löen Mei en behooren ingezameld te zijn den 31sten dier maand dat bij de inschrijving valt op te merken lo. Ten aanzien der patentplichtigan, in de eerste 25 tabellen der wet van 21 Mei 1819 (Staatsblad no. 34) omschreven dat, met uitzondering van de patentplichtige slijters, tappers, kroeghouders en kolfieliuishouders, die niet in de gewone beschrijving zullen worden begrepen, maar aan welker huizen, zoodra mogelijk naden ingang van het dienstjaar, en zonder de gewone beschrijving af te wachten, een declaratoir zal bezorgd worden, hetwelk na verloop van drie dagen zal worden afgehaald, en welke verpltchtzijn dadelijk de helft van hunnen aanslag te vol doen, waarna het patent op vertoon der quitantie, als mede van het bewijs, dat hun <ieswegens verschul digde over het voorgaande jaar ten volle aangezuiverd is, ter secretarie onmiddellijk verkrijgbaar zal zijn 2o. Ten aanzien der eigenaars, vaste huurders, of andere vaste gebruikers van binnenvaartuigen, dat zal moeten worden gehandeld overeenkomstig de re solutie van den Minisier van Financiën van 20 April 1852 no. 162 Pov. blad no. 57 van dat jaar. En wordt voor dezen de gelegenheid tot het doen der aangifte opengesteld van 7 Mei 1883, bij liet gemeentebestuur der plaats, alwaar de belasting verschuldigd is, onder overlegging van een aanslagbiljet, daartoe bij die be sturen verkrijgbaar. 3o. Ten aanzien van de kramers: dat zij zullen gehouden zijn om bij het doen hunner aanvrage om patent op te geven de onderscheidene goederen, welke zij voornemens zijn te koop aan te biedenzoomede de wijze, op welke zij hun beroep uitoefenen, naar aanleiding der onderscheidingen bij 1 der 7de tabel, gevoegd bij de wet van den 16 Juni 1832 Staatsblad no. 30); alsmede de gezamenlijke in- koopswaarde der door hen te koop aangeboden wordende goederen, zullende dien onverminderd door de patent- plichtigen, die hunne goederen in de herbergen of bergplaatsen, huizen en andere gebouwen van derden uitstallen, opgave moeten geschieden van den tijd der during van hun verblijf in de gemeente en door hen, die hunne waren in openbare veilingen, buiten hunne winkels, bij koopen van doorgaans beneden de f 25,— ieder, doen verkoopen, van dien der te houden ver- kooping, terwijl, zoo zij de wijze van dien verkoop veranderen, de waarde hunner waren vermeerdeten of den duur des verblijfs of der te houdene verkooping verlengen, zij daarvan op den voet van art 13 der wet van den 21 Mei 1819 en op de boete, bij art. 37 bepaald, aangifte zullen doen in de gemeente, alwaar zij zich bevinden, en zoodanig aanvullicgsrecht voldoen, als van hen bij werkelijkheid toegenomen belastbaarheid zoude kunnen woiden gevorderd; 4o En eindelijk, dat de bedoelde kramers, be nevens de debitanten van loterijbriefjes, krach'ens het Kon. besluit van den 17 October 1820 (Staatsblad no. 22), op de boete van j 1 en 2, van art. 32 der wet van den 21 Mei 1819 bepaald, verplicht zijn steeds hun patent met zich te voeren dat de sluiting van de vigisteis der patentplichtigen zal geschieden den 16 Juni aanstaande dat het werk der zetters behoort te zijn algeloopen voor den 25 Juni daaraanvolgende; en eindelijk, dat de ingezetenen, die zich met hunnen aanslag in de personeele belasting of het patentrecht bezwaard achten, verplicht zijn bij hunne bezwaarschrif ten over te leggen een duplicaat van hun aanslagbiljet, tegen betaling van 5 cents bij den rijksontvanger ver krijgbaar gesteld (joes, den 14 April 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat door W. F. II Va- lentijn aan hun collego is verzocht, de hem verleende vergunning tot uitoefening van den kleinhandel in sterkedrank in de zaal en den tuin van het perceel wijk A no. 236 in de Laurens Pieter van der Spiegel straat alhier, over te brengen op zijne vrouw MARIA DIGNA FUKGEN. Goes, den 14 April 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 16 April 1883. De Voorzitter van de «Vereeniging van leeraren aan inrichtingen van Middelbaar Onderwijs", dr. De Loos, heeft een allerverdienstelijkst werk verricht. Op de jongstgehouden algemeene vergadering van ge noemde vereeniging was door het Hoofdbestuur als een der punten aan de orde gesteld De verbintenis als offi cier van gezondheid bij het leger hier te lande" en werd, naar aanleiding van de discussiën hierover, goedgevonden eene statistiek samentestellen, waaruit zou kunnen blijken, met welk gevolg zij, die hun voorbereidend onderwijs aan de hoogere burgerschool hebben genoten, hunne studie op medisch gebied hebben voortgezet. Dr De Loos, die op verzoek van het hoofdbestuur op zich nam bedoelde statistiek samentestellen, heeft gemeend zijn taak te moeten uitbreiden tot alle gewezen leerlingen, die na het bezoek eener hoogere burger school het liooger onderwijs genoten hebben of nog genieten. Het nut dezer statistiek, tot welker vervaar diging Directeuren der Iloogere Burgerscholen den heer De Loos op de meest heusclie wijze de noodige gegevens verstrekten, springt in het oog. Zonder de uitkomsten, die zij ons aan de hand doet, te kennen, is de bewering die wel eens gehoord wordt, dat het gymnasiaal onderwijs boven het middelbaar voor aanstaande medici en natuurphilosophen de voor keur verdient, moeielijk afdoende te weerleggen. Dr. De Loos wil geen voorkeur, maar geljke appreciatie van beide soorten van onderwijs, en mitsdien gelijke rechten voor de beoefenaars der wetenschap, onaf hankelijk van de wijze, waarop zij deze verkregen hebben. De weg van het middelbaar onderwijs voor aanstaande medici en philosophen is, zooals uit de tabellen, die dr. De Loos in no 7 van de Berichten en Mededeelingen van de Vereeniging mededeelt, ten duidelijkste blijkt, «proefondervindelijk goed bevonden". Vele oud-leerlingen van het middelbaar onderwijs, die geen gymnasinm bezochten en éen of hoogstens twee jaren Latijn en Grieksch hebben geleerd (veelal ter zelfder tijd dat zij nog op de hoogere burgerschool gingen), zijn tot de hoogste betrekkingen geroepen. Hoogleeraren, directeuren, leeraren bij hooger en mid delbaar onder wijs, adsistenten bij academische inrich tingen, bekwame doctoren en officieren van gezondheid hebben aan de hoogere burgerschool hunne eerste op leiding ontvangen. Een treurig figuur in dit opzicht maakt in de tabellen de H. B. S. te Goes. Slechts éen oud leerling van onze school, thans leeraar aan de H. B. S. te Tiel, komt daarin voorToch is het bekend, dat er meer zijn. Wij zouden minstens een 9-tal namen kunnen noemen van personen die, na eerst hun opleiding aan de H. B. S. alhier genoten te hebbenhunne studie aan de Universiteit hebben voortgezetWij moeten natuurlijk in dezen aan een misverstand denken, maar voor de eer van Goesdat zooveel voor de instand houding van zijn middelb. onderw. doet, is het te hopen, dat dit misverstand opgehelderd worde. Zooals Goes daar voorkomt onder de rij van de andere Middelb. scholen in ons land zou omtrent de resultaten der school een ongunstig, gelukkig onverdiend, licht kun nen worden geworpen. De le luit. II. J. Van den Bussche is overge plaatst van de 2e hij de 3e compagnie 5e bataljon 3e reg. inf. te Bergen-op-Zoom. Het «Vaderland" geeft eene eenigszins gewijzigde opgaaf van de samenstelling van het nieuwe ministerie- Heemskerk zooals die in ons vorig no. werd mede gedeeld. Voor buitenlandsche zaken zou bestemd zijn mr. J. P. J. A. graaf Van Zuylen. De heer jhr. mr. P. A. H. Van der Does de Willebois zou dan, in plaats van Minister van buitenlandsche zaken Minister van justitie worden. De portefeuille van Koloniën zon niet voor den heer Raat, maar voor den heer F. G Van Bloemen Waanders bestemd zijn. Voor Oorlog en Marine- zouden de titularissen nog gezocht worden. Het «Handelsblad" daarentegen verneemt, dat het lijstje, door ons gegeven, grootendeels juist is. Alleen zou voor marine de gepensioneerde vice-admiraal De Haes optreden. Uit Den Haag meldt men nader aan de »N. R. Ct.", dat aldaar van verschillende zijden verzekerd wordt, dat het nieuwe Ministerie compleet is. De samenstel ling zou zijn zooals hierboven is opgegeven, met ge neraal Weitzel voor Oorlog, gelijk in ons vorig bericht werd gemeld, en vice-admiraal De Haes voor Marine. De graaf Van Zuylen had ook met den heer Heems kerk zitting in hut Ministerie van 1866—1868. Te Middelburg is in den ouderdom van 68 jaren overleden de heer J. D. M. De Stoppelaar, die sedert 38 jaren de betrekking van gemeente-outvanger ver vulde. De heer J. W. De Raadgriffier ter gemeente-se cretarie aldaar, is nu tot tijdelijken gemeente-ontvanger benoemd, terwijl de heer G. Ter Meulen, commies ter guneen te-secretarieis aangewezen om den heer De Raad tijdelijk te vervangen als griffier. Tot directeur der Middelhui gsche Maatschappij van Stoomvaart is benoemd de heer H. D. Boogaert. Z II. de erfprins Van Waldeck-Pyrmont, broeder van onze Koningin kwam Zaterdagmorgen met het mailstoomschip «Prins Hendrik" van Queenborough te Vlissingen aan en vertrok onmiddellijk met den trein huiswaarts. -Het vertrek van onzen Koning en onze Koningin uit Londen is thans definitief bepaald op Vrijdag a. s., des avonds te 6 u. 45 m. IIH. MM. hebben het voor nemen te kennen gegeven om in het aanst. voorjaar weder een bezoek aan Engeland te brengen en dan weder Oatsland tot hunne residentie te kiezen. Een groot aantal te Londen woonachtige Neder landers waren Zondag in Austin-Friars opgekomen. Precies te 11 uren kwamen HH. MM. de Koning en de Koningin ter bijwoning der godsdienst oefening. De predikant wees in zijne leerrede op het feit, dat dit het eerste koninklijke bezoek was daar ter plaatse. Bij het koninklijk gevolg waren de Nedevlandsche le gatie en consulaten vertegenwoordigd, terwijl ook de heer Jorissen aanwezig was. De arrondissements-rechtbank te Zwolle heeft do volgende alphabetische voordracht opgemaakt voor de vacante betrekking van kantonrechter te Harderwijk: jhr. mr. J Schuui becque Boeije, substituut-griffier bij de rechtbank te Haarlem, mr. H. J. Jordens, substit.- griffier bij de rechtbank te Zwolleen mr. P. J. F. Van Voorst Vadergriffier bij het kantongerecht te Harderwijk. Wolfertsdijk. Zaterdagnamiddag hielden de inge landen van de polders Oosterlaud, den Heeren en Oost-Nieuwland eene vergadering, ten einde hun ge voelen medetedeelen aan heeren Gedep. Staten dezer provincie over eene geldleening, groot f 18,000. Deze leeniug is voorgesteld door afgevaardigden van het waterschap Oosterland, uit te wateren door de sluis in den Oosterlandschen polder, om de kosten te be strijden tot het verdiepen van die sluis en tot het verbeteren van de waterleiding en de duikers van ge noemd waterschap. De leening zal bestaan in aandeelen van 600, aftelossen in 30 jaren. Hst werk is ge raamd op 18522,18; doch bijaldien de lage water stand gunstig blijft, zullen de kosten vermoedelijk wel beneden de begrooting komen en bestreden worden door 1235 hectaren. Dit voorgestelde plan werd door ingelanden met algemeene stemmen goedgekeurd. Het gedenkteeken voor Leidens Ontzet is officieel aan de gemeente aangeboden. B. en W. hebben nu voorgesteld er de Ruïne voor te bestemmen. Op 3 October a. s. wenscht men het te onthullen. Bij het feest, dat IIH. MM. den Koning en de Koningin door de gemeente Amsterdam op 1 Mei a.s. zal worden aangeboden, zal ook een allegorische optocht gehouden worden. Ook wordt te Amsterdam een wedstrijd voor buiten landsche muziekkorpsen voorbereid, deels te houden in het Vondelspark, deels op de tentoonstellingsterreinen, alwaar ook een bijkantoor der posterijen en der telegrafie zal worden gevestigd. In dat kantoor zal tevens, in verbinding met den postdienst, de dienst der rijks postspaarbank worden uitgeoefend. Door de vereeniging «Algemeen Kies- en Stem recht" te Amsterdam is tegen Vrijdag 20 April een meeting belegd in het lokaal Odéon, ter behandeling van de thans hangende ministeriëele crisis en hare oplossing. Mogelijk zullen de nieuwe Ministers die meeting kunnen bijwonen, zegt het «Vaderland." Naar men mededeelt, is de quaesfie om-' trent den herbouw der afgebrande aanlegplaats van de mailbooten der maatschappij «Zeeland" te Queensboro thans opgelost, en zal de «London Chattam en Dover Railway Comp." nu spoedig met dit werk een aan vang doen maken. Tot het in de maand Mei a. s. te houden ver gelijkend examen voor machinist-leerling 2e kl zullen alsnog kunnen worden toegelaten jongelieden, die gebo ren zijn in het jaar 1864. Zr. Ms. schroefstoomschip «Bonaire" zal op den aanstaanden tocht ter bescherming van de visscherij in de Noordzee duiven van de vereeniging «de Ooievaar" medenemen, tot het overbrengen van berichten aan het Departement van Marine. De Kamer van koophandel en fabrieken te Leeuwar den zal zich wenden tot den Minister van financiën met eene klacht over de hoedanigheid der laatst uitge geven plakzegels, die, volgens haar, nog slechter is dan die van de eerst verkrijgbaar gestelde. Beroepen bij de Chr. Geref. gem. te Kolijnsplaat ds. J. Strijks te Roon. Hansweerd. In de voorlaatste vergadering der ver eeniging tot Evangelisatie alhier werden pogingen aan gewend tot verbetering der gespannen verhouding tus- schen het bestuur en den Evangelist, Van de ruim 30 nieuwe ledendie allen zonder bezwaar hun lid maatschap hadden aanvaard (zie ons no. 23 van 22 Febr. jl.) waren de meesten tegenwoordig; van de 5 bestuursleden was een zonder kennisgeving afwezig. Het doel der bijeenkomst werd, helaas! niet bereikt. Beide partijen vergetende dat men niet behoort omtezien naar hetgeen achter is, maar het oog moet vestigen op de toekomst rakelden oude geschilpunten op, terwijl, het eene woord het andere uitlokte. Het gevolg was, dat drie bestuursleden aftraden en voor- loopig vervangen werden; het afwezige bestuurslid be dankte later eveneens Weinige dagen daarna werd eene vergadering belegd, waarop vier nieuwe bestuurders gekozen werden en eenige punten werden besproken betreffende herstel lingen en verbeteringen aan het Evangelisatiegebouw, welke binnenkoit zullen worden uitgevoerd. Moge de pas herstelde eendracht duurzaam zijn! lleiukenszand. Gisteren werd ds. Bussing de Vries alhier bevestigd door den consulent ds. Giltay van 's-Heer Arendskeike, die tot tekst had gekozen Philipp. 127. Onze nieuwe predikant hield 's middags zijne intrede met de woorden: Ev. Joh. I: 43, le ged. Akte-examens in Zeeland Van de 17 aspiranten, 5 vrouwel. en 12 mann werden Zaterdag 3 afgewezen. Van de vrouwelijke candidaten slaagden er 5, nl. mej. D. Van Strien van Wolfaartsdijk, S. O. Vermere van Aardenburg, en J. B. Thiel, M. A. Zegers en J. A. A. Zweers, allen van Middelburg. Van de mannelijke candidaten slaagden er 9, nl. de heeren: L. De Nood van Vrouwepolder, S Okkerse, M. J. Overweel, J. De Kater, C. Keemink, J. H. Kohier en F. D, J. Risch, van Middelburg, A. Kloosterman van Nisse en C De Kok van Oostburg. Het examen duurt voort. Bij de akte-examens 1. o. te Arnhem is als on derwijzeres ook toegelaten mej. L. H. Callenfels. De eind-examens der Polytechnische school, ver meld onder B en C in de artt. 6065 der wet, re- gelende het M. O., zullen inJur.ia. s. te Delft worden afgenomen. Wie een dezer examens wenscht afteleggen moet zich daartoe vóór 1 Meie. k. schriftelijk bij het Depart, van Binnen], Zaken aanmelden, met nauwkeurige op gave tot welke examens hij wenscht te worden toe gelaten. Bij de aanmelding tot de examens B moet worden overgelegd het getuigschrift wegens voldoend afgelegd eind-examen der H. B. School met vijfjarigen cursus, vermeld in art 57, en bij de aanmelding voor de examens C het getuigschrift wegens voldoend afgelegd examen B, vermeld in artt. 6165 der genoemde wet. De lust om als jongen bij de zeemacht in dienst te treden neemt zeer toe. Met een aantal van 27 is de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden in de laatste 14 dagen vooruitgegaan. Arrondissements rechtbank te Middelburg. Zaterdag zijn de volgende personen, tevens in de kosten, veroordeeld: J. V., 18 j., arbeidster te Bres- kens, wegens beleediging tot ƒ8 boete; M. De II., 25 j., te Kadzand, wegens mishandeling tot ƒ8 boete; M. D, vrouw van J, A., 32 j., te Aardenbuig. wegens beleediging tot 8 boete; Ca. Van H., 23 j„ N. Van H, 21 j., en A. W. 25 j., loodsleerling, allen te V!is-

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1