BIJVOEGSEL GOESCHE COURANT. ZATERDAG 7 APRIL 1885. No 41. Rechtzaken. Weerkundige Waarnemingen. Buiiententisch Overzicht. Gemengde Berichten. Laatste en teiegraphische berichten. Burgerlijke Stand Goes Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden zijn de volgende vonnissen gewezen tegen lo. A. H., te Hoedekenskerke, beklaagd van het in gesloten jachttijd bejagen van eens anders jachtveld zonder buitengewone machtiging of vergunning, ver oordeeld in twee geldboeten van f 10 elk, subs. 3 dagen gev.straf voor elke boete c. e. 2o. C. B., te Baarland, beklaagd van het aanwen den van pogingen om wild te bemachtigen door middel van een wildstrik, (recidive) veroordeeld in eene geld boete van f 40, subs. 5 dagen gev.straf c. e. 3o. D V. H., te 's-Gravenpolder, beklaagd van het laten staan van een voertuig op een weg zonder toezicht van een persoon in staat om het desnoods te verplaatsen, veroordeeld in eene geldboete van f 1 subs. 1 dag gev.straf c. e. 4o. M. P., te Biezelinge, beklaagd van het laten liggen van mest op de straat te Kapelle, veroordeeld in eene geldboete van fl, subs. 1 dag gev.straf c. e. 5o. J. S., te Biezelinge, beklaagd van als voren, veroordeeld alsvoren. 6o. P. C., te Klinge, beklaagd van het vóór zons opgang voor anker liggen in de Schelde zonder een helder wit licht, veroordeeld in eene geldboete van f10, subs, 1 dag gev.straf. 7o. C. D., te Ierseke, beklaagd van het vóór zons opgang bezeilen van de Schelde zonder licht, veroor deeld in eene geldboete van f10, subs. 1 dag gev. straf c. e. 8o. A. Y., te Ierseke, beklaagd van het bevisschen der Schelde, zonder consent, veroordeeld in eene geld boete van flO, subs. 1 dag gev.straf c. e. 9o. M. L., te Sliedrecht, beklaagd van le het vast legden van een vaartuig in een kanaal, anders dan aan de daartoe bestemde meerpalen en ducdalven, en 2e het bevaren van een rijkskanaal zonder exem plaar van het algemeen of bijzonder reglement van politie, veroordeeld in twee geldboeten van f 10 elk, subs. 1 dag gev.straf voor elke boete c. e. lOo. C. F. L., te Klinge, beklaagd van het op de Zeeuwsche stroomen uitoefenen van de visscherij met een vaartuig, dragende een ander nummer dan in het consent vermeld, veroordeeld in eene geldboete van flO, subs. 1 dag gev.straf c. e. llo. M. Z., te Nieuwdorp, beklaagd van het gaan over eens anders bezaaiden grond, zonder daartoe eenig recht te hebben, veroordeeld in eene geldboete van fl, subs. 1 dag gev.straf c. e. 12o. W. H., te Sliedrecht, vroeger veroordeeld ter zake van het als behoorlijk gedagvaard getuige niet verschijnen om getuigenis der waarheid af te leggen in eene politiezaak, ontheven van de boete en kosten. 13o. D. B., te Krabbendijke, beklaagd van alsvoren, veroordeeld in eene geldboete van f3, subs. 1 dag gev.straf c. e. Gelijk wij vroeger breedvoerig mededeelden, had den in den laten avond van 5 Augustus van het vo rige jaar in de woning van den landbouwer A. L. T., te Heinkenszand, een zeer brutale aamanding en diefstal plaats. De instructie, welke hierop volgde, gaf tot de te rechtstelling van J. Z. aanleiding, die echter alle schuld van zich wierp. Het gerechtshof te 's-Gravenhage, dat zich gisteren met het onderzoek bezighield, hoorde de verklaring van twintig getuigen, waaruit het meerendeel zeer bezwarende aanwijzingen voor de schuld van besch. resvfÉeerde. Deze echter hield zijn onschuld pertinent vol, ook nadat de president hem bij zijn verhoor op een aantal gebleken omstandigheden had gewezen. Besch. deed het o. a. voorkomen, alsof hij de bekende NB. KOERS DER AMSTERDAMSCIIE BEURS van Donderdag 5 April 1883. Het tusschen haakjes achter enkele soorten ge plaatste cijfer duidt het aantal onbetaald ge bleven coupons aanbij die stukken behoorende. EUROPA. Hongarije, Obl. Leening 1867 dito, Goudleening Italië, 1881. Nederland, Cert. N. W. S. dito, dito dito dito, dito dito Oostenrijk, Obl. in papier Mei-Nov. dito, dito zilver Jan.-Juli dito, dito goud Portugal, Obl. Btl. 53/80 dito, dito 1881 Rusland, Obl. Hope Co. 1798/1815 Cert. Inschrijv. 5e serie '54 dito dito 6e '55 Obl. 1864 ƒ1000 dito 1866 100 dito 1872 gecons. dito 1873 dito dito 1877 dito dito Oostersche leening le serie dito 1850 le Leening dito 1860 2e dito dito 1875 gecons. dito 1880 gecons. dito Leen. 1867/69 (Nicolaï) dito dito 1859 Spanje, dito Btl. 1867/75 dito dito dito 1876 dito dito perp. Schuld dito Leening Binnenland Pes. 10,0/«ooo Turkije, dito Alg. Schuld 1865 geregistr. dito dito 1863/1865 (12) dito dito 1869 geregistr. AFU1KA. Egvpte, Obl. leening 1876 dito Spoorwegleening 1876 PCt. PCt. 5 95% 5 81% 5 86 2% 65% 3 78% 4 101 5 65% 5 65% 4 82% 3 53% 5 90% 5 97% 5 55% 5 77% 5 95 5 91% 5 851% 5 85% 5 90% 5 53i% 4% 88% 4% 84% 4% 77% 4 68% 4 76% 3 65% 1% 27% 2 44% 4 583% 1 25 21% 6 111 20% 4 74i% 5 94% verwonding van zijn linkerhand zichzelf bij het kloven van hout had toegebracht. Adv. gen. mr. Bijleveld achtte het, na het onder houd van besch. door den president, overbodig nog nader op de bezwarende punten te wijzen. De aan wijzingen waren z. i. van dien aard, dat aan de schuld van besch. niet te twijfelen was. Met de innigste over tuiging moest hij de schuldigverklaring adviseeren aan diefstal bij nacht in een bewoond huis met in klimming en met geweldpleging, en eene veroordeeling requireeren van 14 jaren tuchthuisstraf. De verdediger mr. C. A. Vaillant beschouwde in deze belangrijke zaak de taak van den verdediger als eervol. Hij stelde vervolgens de vraagheeft de besch. J. Z. zich schuldig gemaakt aan de feiten, in den bewusten nacht in de woning van T. voorgevallen? Voor eene bevestigende beantwoording van die vraag bestonden naar zijne meening slechts zeer zwakke aanwijzingen. Hij gelooft zelfs, dat enkele aanwijzingen door het Openbaar Ministerie aangevoerd niet als zoo danig konden worden aangemerkt, en ook niet waren te beschouwen in verband met de vraag, door hem gesteld. De uit de getuigenverklariugen gebleken om standigheden ook van zijne zijde nagaande, zoomede op de opgave van besch. lettende, kwam het pleiter voor dat die opgaaf niet geheel onjuist moest zijn hij geloofde dat de schuld van zijn cliënt aan het hem ten laste gelegde niet was bewezen en concludeerde mits dien tot zijne vrijspraak. De uitspraak is bepaald op aanstaanden Donderdag. GOES, Vrijdag 6 April. Uur. Barometer stand. Wind richting. Toestand van de lucht. Thermom. I stand Celsius 1 Regen in mM. (hoogte) sedert gisterm. 8 uur. 's morgens 8 771.5 N.-Oost Betrokken. 6 's midd. 12% 772.5 N.-Oost Licht bew. 9 's avonds 5 774 Noord. Held. Nev. 7.5 Waarneming van hedenochtend acht uur Van een depressie valt weinig of niets te bespeuren. Een centrum van hoogen druk bevindt zich vrij nabij en westwaarts van ons. Het grootste barometerafwijkingsverschil was Gisteravond achtuur: Groningen I m.M. boven Vlis- singen. Hedenochtend acht uur: Vlissingen 2.3 m.M. boven Maastricht. Blijkens de waarneming van hedenmiddag half een bleef het afwijkingsverschil wat de richting aangaat onveranderd, doch werd kleiner. De barometerstand te Utrecht om half een bedroeg (is in het telegram niet opgegeven). Dooi- het ontbreken van den barometerstand te Utrecht missen wij een voornamen factor om een ver wachting mttespreken. Daar de barometer te Goes echter nog voortdurend rijst (op het oogenblik, half drie, staat hij 773' mM.), meenen wij dat het centrum van hoogen druk ons na dert. Blijft de rijzing doorgaan, of blijft hij even hoog staan, dan dreigt er geen gevaar; gaat hij echter dalen dan is veel kans op Zuidwestenwind met regen. Nu meenen wij echter nog de volgende verwachting te mogen uitsprekenNoordelijke wind, droog weder. De nihilisten in Husland hebben een manifest ver spreid, waarin ze te kennen geven, dat al hunne voorbereidingen klaar zijn voor het kroningsfeest. Zij hebben hoop op welslagen en waarschuwen ieder, die NOOBD-AMERIKA. Ver. Staten, Obl. 1876 ZUID-AMERIKA. Brazilië, Obl. 1865 100 dito dito 1875 100 Columbia, dito (13) Peru, dito leen. 1870 (15) otbwsto. ra sm @ro&i N.-Afrik. Handelsv. aand. Gemeente Crediet Obl. Maats. Fijenoord Aandeelen. Rott. Hypotheekbank, Pandbr. Stoomvaart Zeeland Aand. dito dito Obl. Rusland, Pandb. Hyp. Bank Nederl., Holl. IJzer. sp. Obl. 1871 Maats. Expl. Staatsspw. dito 1873/81 Ned. Centraal spw. gast. dito Hongarije, Theisspw. dito Italië, Zuid Ital. spw. dito Polen, Wars. Bromb. aand. dito, Warschau-Weenen aand. Rusland, groote spw.maatsch. aand. dito hypoth. Obligatiën dito dito dito Baltische spoorwegaandeelen Charkow Azow. Oblig. Jelez Griasi dito Jelez Orel dito ƒ1000 dito dito 100 Morschansk-Sysran Aand. Mosk.-Jaroslaw Oblig. Orel Vitebsk dito Poti-Tiflis dito ƒ1000 dito dito £100 Zuid-Westelijke Spoorw. maatsch. aand. AM11KIKA. Centr. Pac. Obl. dito Californië-Oregon Obl. Chicago N. W. Cert. Aand. Prefer dito Mad. Extension Obl. PCt. PCt. 4% 111% 5 993% 5 98% 4% 29% 6 f 14% 218 4% 101% r:Q v. 4% oy 1003/s 93 5 101 5 77 5 100% 5 105% 72 5 84% 3 51% 4 47 68 5 124% 4% 88% 4 81% 3 50% 5 85% 5 833% 5 86% 5 81 5 61% 5 981% 5 86% 5 86% 5 85% 5 57% 6 112% 6 102% 155% 7 120 zijn leven liefheeft, om niet in de nabijheid van den Czaar te komen. De proclamatie, die met roode let ters is gedrukt, eindigt met de woorden »wij willen Rusland's vrijheid vestigen en roepen alle goedgezinde Russen opom ons te helpen de opeenstapeling van bedrog en valschheid opteruimen, waaronder ons vaderland thans zucht." Het Engelsche Lagerhuis heeft het regeeringsvoor- stel, tot het benoemen van een commissie uit beide Huizen om verslag uittebrengen omtrent het al of niet wenschelijke van den kanaal-tunnel, aangenomen met 106 tegen 74 stemmen. Het voorstel was door Sir Northcote bestreden. Men zal zich herinneren, dat deze onderaardsche verbinding van Old England met het continent ten vorigen jare eene levendige discussie uitlokte, waarbij vooral de strategische be langen op den voorgrond kwamen. Het zou, werd van de zijde van sommige speciali teiten op militair gebied beweerd, mogelijk worden, dat een vijandelijke macht langs den onderaardschen weg Engeland binnendrong, zonder dat eenige tegen weer zou kunnen geschieden. Andere krijgskundigen beweerden daarentegen en dit schijnt meer aannemelijk dat de toegangsweg, indien oorlog dreigt, tijdig kan worden afgesloten of onbruikbaar gemaakt. Het is te wenschen dat de practische zin der Engelschen in verzet zal komen tegen de pogingen, die in het werk gesteld worden om, op grond van vermeend defensiebelang, het tot standkomen van eene verbinding, waardoor de be schaving eene nieuwe overwinning zou behalen, tegen te houden. In het Lagerhuis zijn verschillende adressen inge komen tegen de wet op vervanging van den parle mentairen eed door eene verklaring. Te betwijfelen is het, of zij effect zullen hebben. Reeds vroeger maakten wij melding van den treu- rigen toestand in Schotland, een gevolg van slechte oogsten gedurende de laatste jaren. De ellende der bevolking is nog toegenomen door de schade van de jongste stormen veroorzaakt aan de kustplaatsen, waar de bevolking zich met visscherij bezighoudt. Te Londen is onder voorzitterschap van den lord- mayor eene vergadering gehouden tot vorming van een ondersteuningsfonds, dat zich o. a. ten doel stelt aardappelen en zaaikoren voor de landlieden beschik baar te stellen. De gezondheidstoestand van de Koningin schijnt eenigszins zorgelijk te zijn. Men zal zich herinneren, dat Hare Majesteit onlangs is gevallen en zich toen nog al bezeerd heeft. Zij zal voorloopig te Windsor-Castle blijven. De arrestatie van vier leden van den Duitschen Rijksdag heeft groote sensatie gemaakt. Zooals wij in ons vorig nommer meldden is de te Kiel gearresteerde heer Vollmar, hier te lande bekend door zijne voor drachten, weder vrijgelaten. Drie andere socialistische leden van den Rijksdag, Bebel, Dietz en Auer, werden te Neumümster in Hol- stein door Berlijnsche politie-beambten gearresteerd. Het verhoor duurde een uur, doch de heeren weigerden voldoende ophelderingen te geven over het Kopenhaag- sche congres. Hunne papieren werden in beslag geno men, maar zij zeiven op vrije voeten gesteld. De Norddeutsche bespreekt de ten onzent bestaande m.inisteriëele crisis en parlementaire verwarring. Het blad wijst op de liberalen, die het Kabinet omver wierpen, zonder zelf tot de vorming van een Ministerie in staat te zijn. Het meent dat, wanneer het tegenwoordige ministerie aanblijft, het de aanstaande algemeene Kamerverkiezingen vrij gerust kan tegemoet zien, nu de liberale partij, ofschoon zij nog altijd over de meerderheid in de beide takken der wetgevende macht beschikt, zoozeer haar onmacht heeft getoond. De voorjaarszitting der algemeene raden van Frank- Chicago Menomonee Obl. dito N. W. Union dito dito Winona St. Peter dito Chicago South-Westh. dito Illinois Cert. van Aand. Illinois Springfield Obl. Louisv. en Nashville (le hyp.) Obl. dito dito (2e i> dito Milwaukee (in goud) dito Missouri-Pac. South dito St. Paul Minn, en Manitoba dito dito dito (2e hyp.) dito Southern Pacific dito Un. Pac. Hoofdlijn dito Un. Pac. Coll. Trust Bonds dito Amst. Omnib.-Maatsch. Obl. Arnh. Tramwegm. Aand. Gooische dito dito Nederl. dito dito Rotterd. dito dito Fram£«rarara&ra. Nederland, stad Amsterdam a 1000 6 dito Stad Rotterdam Gemeente-crediet België, Antwerpen 1874 dito Brussel 1879 Hongarije, Theiss Regul. loten Oostenrijk, Staatsleening 1860 Stad Weenen 1874 Rusland, dito 1864 Spanje, St. Madrid '68 (gest.) Turkije, spoorwegleen. (14) 100 100 90 113% 76% 106 i% 106 110% 100% 95J/4 95% C O.ü POKS. Oost. papier zilver Diverse in Fransche Belgische ƒ21,02 -21,02 -11,57' -47,35 -47,35 Pruisische Russen in Z. R. Spaansche Buit. Binn. Amerika in doll. •109% 103% 132% 43% 13% ƒ58,50 - 1,17 - 47,35 - 2,29 - 2,45 rijk is Maandag geopend. Reeds op den eersten zittingsdag zijn voorstellen tot grondwetsherziening gedaan, zooals door de raden van Montpellier, van Lyon en van Marseille. Over het algemeen kan men zeggen, dat de motiën ten gunste der grondwetsherziening, voorgedragen in de verschillende departementale raden, niet veel bijval ondervonden hebben. In den raad van het departement van den Rhóne heeft men nog de amnestie der anarchisten verzocht. Het gerucht loopt dat het schip, waarop naar men meent de kassier B. zich te Hamburg inscheepte naar Zuid-Amerika, met man en muis zou zijn vergaan. Na het vertrek uit Hamburg is althans niets meer van dien bodem vernomen. (N. en A. v. B. op Z.) Mr. E. Iluydecoper van Nichtevecht, onlangs overleden, heeft f 65 000 vermaakt tot herstel van de Domkerk te Utrecht. (Std.) - Woensdag werd eene vrouw te Amsterdam door den spoortrein overreden. Beide beenen werden haar verbrijzeld. Hoe dwaas Een kievitsei, tusschen Waaxens en Kubaard gevonden, werd met veertien gulden betaald. De Mormonen hebben Zwolle tijdelijk verlaten, misschien wel om in warmer dagen de voorloopige kennismaking voort te zetten en de aanhangers ge makkelijker tot de indompeling te kunnen overhalen, Een bejaard man, die voor zaken te Amsterdam was en per ongeluk de Wijngaardsteeg aan de War moesstraat was doorgeloopen, werd daar de hoed ontnomen, welken men in een huis naar binnen wierp. Toen de man zijn hoofddeksel wilde halen, werd hij door eenige handen aangegrepen en hem een f 30 ontno men. De politie, die dadelijk een onderzoek instelde vond het geld niet terug. Te Amsterdam is weer een nieuw weekblad verschenen onder den titelWenken voor Keuken en Kinderkamer. De Redactie beoogt het heil en het geluk van Keuken- en Kindermeid Den 28sten Februari, 's avonds om 8.40, reden een paar reizigers in een slede over het Lesjö, een afgelegen meer in Varmland, in Zweden. Opeens za gen zij alles om zich heen in schitterend licht. Het kwam van achter hen, en toen zij zich omkeerden, aanschouwden zij een meteoor, die hun oogen een paar seconden geheel verblindde. De baan, waarlangs hij zich bewoog, was door een lichtende streep geteekend, schijnbaar één voet breed en bijna 3 M. lang; hij was geel van kleur en spatte, na ongeveer vijf seconden, voordat hij de aarde bereikte, uiteen met een stroom van vonken, eveneens van gele kleur. Het was een volkomen heldere avond. Te Deutz nabij Keulen werd een aardige Aprilgrap uitgevoerd. Vele ingezetenen kregen belastingpapieren aan huis, waarop een bedrag was ingevuld, dat hun de haren deed te berge rijzen. Sommigen waren zelfs aangeslagen in eene belasting, waarme ze niets te maken hadden. Toen de lui van den schrik waren bekomen, bleek het, dat een grappenmaker zich met oude belastingformulieren op I April een grap ver oorloofd had. Het »National-theater" te Berlijn is, zooals wij reeds in ons vorig nummer berichtten, geheel afge brand. De vlammen verspreidden zich met groote snelheid. Noch het ijzeren brandscherm, noch de groote hoeveelheden water die de spoedig aangerukte brand weer met vier stoom- en verscheidene handspuiten erin spoot, konden de vlammen ook maar voor een korte poos stuiten. Binnen een half uur waren de schouwburgzaal en het tooneel geheel uitgebrand. Al de decoratiën, kleederen enz. zijn verloren gegaan en alleen het gebouw was verzekerd. Menschenlevens gingen niet verloren, maar 150 aan den schouwburg verbonden personen zijn broodeloos en verscheidenen hebben door de ramp bijna alles verloren. Volgens nadere berichten moet de brand in de ruim te hoven het tooneel ontstaan zijn. 's Morgens te half twaalf, hij het eindigen van de repetitie, werd nog niets verdachts bemerkt, maar een halfuur later ont dekten eenige, nog achterbleven kunstenaars een brandlucht, een dichten rook, en weldra braken de vlammen uit. XICTKIPgMIMilW*I' I■e—H» '•■MMBBMOIMnHMMnMBM' Ierseke. Oesterbeurs 6 April. Uitsluitend aange boden en verkocht 50000 jarige zaaioesters li 5 per duizend. Londen, 6 Maart. Gisteravond hadden weder ar- restatiën plaats. De gevangenen zijn Amerikanen, ruim voorzien van geld. Een fabriek van dynamiet is ont dekt. Men verwacht van de regeering ontwerpen, houdende tot bijzondere bepalingen tegen het bezit van ontplofbare stoffen. Het paleis der Koningin te Windsor wordt streng bewaakt. Een der gevangenen schijnt de hoofddader te zijn in de jongste ontploffing in Westminster. van 4 tot 6 April 1883. Getrouwd: den 5, Hendrik Gingnagel, 30j.,jm., en Adriana Clara Van de Weert, 26 j., jd. Geboren: den 6, Hendrik Karei, z. v. Adriaan Marinus Cornelis De Jonge Mulock Houwer en Forra Dominicus Van den Bussehe. Overleden: den 5, Francina Sandijck, weduwe van Johannes Jacobus Bakker. Snelpersdruk van F. Kleeuwens Zoon. Goes.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 5