Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Wetenschap, Kunst en Letteren. Landbouw en Veeteelt. Te houden Aanbestedingen. Verkoopingen en Verpachtingen. Advertentiën. Openbare Verkooping op Maandag 9 April 1883, een bruin Ruinpaard, oud 13 jaren, 3 baatgevende Melkkoeien, 1 Rund, 1 Kalf, 1 Loopvarken, 16 Kippen en 1 Haan, 1 Men- wagen, 2 Eggen, 1 Ploeg, 1 Sleep- bord, 1 Sleeper, 1 Windmolen, 1, Zeeft, Zolder-, Stal- en Melk- gereedschap, den Mest in den mestput, Hooi, Stroo, enz. enz. Openbare Verkooping. 12000 kilo's MANGELS en eene partij WEIHOOI. Niemand zal, dunkt ons, beweren, dat tot het ver- I leenen van een opdracht tot het organiseeren van goed ingerichte leenbanken geen recht zou bestaan, waar dit ten aanzien van instellingen als de Nederlandsche Bank en de Handelmaatschappij niet wordt betwist. Goed georganiseerde leenbanken hebben wij recht om te vorderen, doch het is er verre van dat wij die bezitten. De leenbank is, zooals wij hierboven schreven, een instelling, die ten behoeve van de behoeftige klasse wordt opgericht. Voor den handel, die thans gebruik kan maken van allerlei crediet-instellingen, voorschot-, hypotheek-, giro- en discontobanken, zijn de monts de piété niet meer van belang, zooals in de middeleeuwen, toen in de landen, waar de handel de grootste vlucht had genomen, de lombarden een uitgebreiden geld handel dreven. Thans dienen de leenbanken uitsluitend in het belang der hulpbehoevende klasse en zijn dus niet voldoende geregeld. Wij bespreken de bestaande regeling en de pogingen, die aangewend zijn om haar te verbeteren in een volgend nommei'. GOES, 6 April 1888. Het aantal behandelde telegrammen aan het telegraafkantoor alhier in de maand Maart is als volgt Verzonden 692 gewone, 5 diensttelegr., ontvangen 707 gewone, 1 diensttelegr., opgenomen en verderge- seind 138, totaal 1543 telegrammen. 's-Gravenpolder. De collecte voor Moddergat bracht alhier op ƒ34,40, welke na aftrek der kosten (1,70) gezonden is naar den penningmeester der algemeene commissie te Leeuwarden. Te Wolfertsdijk is op een vanwege het gemeen tebestuur gecirculeerd hebbende lijst ruim 59 bij gedragen voor de visschersrampen te Moddergat en Urk. Kruininge. Door den gemeenteraad alhier is vast gesteld het kohier van den hoofdelijken omslag over 1883, ter som van 5976,33%, verdeeld in 15 klassen over 365 contribuabelende laagste aanslag is 1,75, de hoogste ƒ250. Te Rilland-Bath is het kohier vastgesteld op een bedrag van f4802.56, verdeeld onder 292 aangeslagenen. De hoogste aanslag bedraagt ƒ648, de laagste/1.43. De bevolking telt p. m. 1500 zielen. Nisse. Gekozen tot Wethouder en Ambtenaar van den Burgerlijken stand dhr. W. Wondergem. Wissekerke. Het bericht, als zoude de zanguitvoe ring alhier op Maandagavond hebben plaats gehad, is door den corr. der N. R. Ct. abusief aan die courant gemeld. Die zanguitvoering heeft plaats gehad op Zondag avond jl. en de opbrengst daarvan is 28.48 Van deze som is ƒ10 bestemd voor de Commissie te Urk en het overige voor de Commissie te Paesens en Moddergat. Zullen zij, die door afwezigheid schitterden en wier namen niet op de inteekenlijst voor die zanguitvoering voorkwamen, thans onderling iets doen ten bewijze dat ze toch wel eene gave willen afzonderen ten bewijze hunner liefde voor den naaste 7 Bij kon. besluit van 19 Febr. jl. no 6 zijn aan de gemeenten Breskens, Schore en Vlissingen, boven en behalve de vergoeding der 30 percent, bedoeld in art. 45 der wet van 17 Aug. -1878 (Stbl. no. 127), krachtens art. 49 dier wet subsidiën verleend, res pectievelijk van f11825, f6235 en f46345. In de Woensdagavond te Middelburg gehouden vergadering der aldaar gevestigde afdeeling van de vereeniging ter bevordering van fabrieks- en handwerks- nijverheid in Nederland heeft de daarvoor benoemde commissie gerapporteerd, dat het haar is mogen ge lukken, met acht schippers, tegen eene zeer geringe vrachtgarantie, een accoord te sluiten, om van even zooveel verlaten havens in Zeeland (til. van Stavenisse. St.-Annaland, Oud-Vosmeer, Scherpenisse, St. Maartens dijk, Hansweerd, Walsoorden en de PaaD, waarop thans geene scheepvaart bestaat, wekelijks eene vaart te openen. Voorts is met 9 tegen 8 stemmen verworpen het voorstel van het bestuur, om handwerkslieden uit Middelburg te zenden naar de internationale tentoon stelling te Amsterdam, waarvan door de meerderheid der aanwezige leden het nut niet werd erkend. De fancy-fair, die Dinsdag door eenige jonge dames te Middelburg ten voordeele der overgebleven betrekkingen van de slachtoffers der laatste visschers rampen werd gehouden, heeft een uitstekend succes ge had. De bevallige verkoopsters aan de verschillende tenten vonden gulle koopers, zoodat eene niet onbelangrijke som voor de weduwen en weezen zal kunnen worden overgemaakt. De heer II. J. Lower, landmeter te Zuifen, wordt tegen 1 Mei a. s. verplaatst naar Goes. (M. Ct.) In de Rijkspostspaarbank is van 21 tot 31 Maart jl. meer ingelegd dan terugbetaald 24,176.10. Op 31 Maart was het bedrag der inlagen 2,281,362.60. Met 1 April 1883 is de prijs van afzonderlijke bladen van het gedeelte der Bijlagen van de Nederl. Staatscourant, bevattende de handelingen in openbare zittingen van de beide Kamers der Staten-Genoraal, in gevolge een Kon. besluit van 20 Maart jl., vastge steld op ƒ0.05. Het kantoor van de Directie der Staatsloterij wordt gevestigd in een der lokalen van het gebouw in het Binnenhof te 's-Hage, waar thans het kanton gerecht gevestigd is. Loterijhandelaren en belanghebbenden, die door het koninklijk besluit van 31 Maart jl. tot wijziging van de inrichting der Staatsloterij zijn getroffen, hebben zich vereenigd tot het aanbieden van een verzoekschrift aan Z. M., waarin wordt aangedrongen op de aanvulling alsnog van het besluit, met eene overgangsbepaling waardoor de niet-loten eerst met de 320ste loterij, en dus over 3 jaren, zouden vervallen. Uit den weekstaat der Ned. Bank blijkt, dat de goudvoorraad, aan munt en muntmateriaal, welke den 24n Maart ƒ14 093 469 bedroeg, den 31 n Maart tot 16 610 848 was gestegen, alzoo in die week op nieuw met ƒ2,517,379 was vermeerderd. Aan de Amsterd. wordt gemeld, dat de inschrij ving op de nieuwe Staatsleening vermoedelijk zal plaats vinden den 16 April en de storting 1 Mei a. s. Het Dagbl. verneemt, dat inderdaad hedenavond de Staats- Ct. die mededeeling zal bevatten. Naar algemeen ter Beurze te Amsterdam wordt be weerd, zal de prijs van uitgifte der nieuwe Staatslee ning 98 Vi a 98 pet. zijnWoensdag werd dit fonds aan de beurs voor het eerst verhandeld en wel tot 99 pet. HH. MM. de Koning en de Koningin zijn voor nemens H. M. Koningin Victoria op Windsor te bezoeken, maar de sukkelende toestand der Engelsche Vorstin maakt het tijdstip, waarop het bezoek zal plaats hebben, nog onzeker. De Nederlandsche Vereeniging en de Hollandsche kerk te Londen hebben het plan opgevat den Koning en de Koningin een album aan te bieden, waarin o. a. zullen voorkomen photograpliieën van een aantal gezichten op de stad en op de door H.H. M. M. be zochte paleizen, teekeningen van de heeren Alma Ta- dema en H. Koekkoek Jr., etsen naar de portretten van Koning en Koningin, vervaardigd door den heer Leopold Löwenstam, enz. enz. Het album zal den vorstelijken personen door eene deputatie uit beide lichamen worden aangeboden. Tot den 4en April was bij mr. E. Attema te Leeuwarden, penningmeester der provinciale commissie in Friesland voor de ramp te Moddergat-Paesens, door verschillende commissien gestort .of van particuliere zijde ontvangen een bedrag van ƒ42,708,21. Voor de slachtoffers van de ramp te Muiden is tot heden in het geheel ƒ23,410,14 bijeengebracht. Het detachement Belgische soldaten, dat de Belgische afdeeling op de Internationale Tentoonstelling zal bewaken, is reeds te Amsterdam aangekomen. De Texelsche duinen nemen aan de noordzijde van dat eiland op onrustbarende wijze afvooral is er met den jongsten storm aldaar veel duin weggeslagen. Iemand die zich, gedurende dien storm, omstreeks een uur aan dien kant der Noordzee bevond, verhaalt dat hij toen onophoudelijk stukken, waaronder van p. m. 50 kub. M., in zee heeft zien vallen. Waar vóór omstreeks 30 jaren de duinen een breedte van ruim 200 M. hadden, bedraagt die nu nog slechts 15 M. Kustbewoners zeggen, dat bij een zwaren storm uit het Noord-Westen het gevaar van doorbreken groot is. De heer Jorissen, procureur-generaal in Trans vaal, zal heden uit Londen naar ons land overkomen. Dinsdag keert hij naar Londen terug. Het Transvaal- comité aldaar heeft volgens de »N. R. Ct." schikkin gen gemaakt voor een particuliere conferentie met hem. Dr. J. Koster Jz., pred. te Wissekerke, hoopt den 29en dezer afscheid van zijne gemeente te nemen. Treurig is de toekomst op kerkelijk gebied, welke Noord-Beveland tegengaat. Van de 4 gemeenten zul len er weldra 2 vacant zijn, terwijl de oudste predikant der beide overblijvenden aan een ziekte lijdt, die hem hoogstwaarschijnlijk ten grave zal voeren. Dinsdag werd te Breda door mgr. Van Beek, bisschop van Breda, aldaar het nieuwe liefdegesticht, met daaraan verbonden openbare kapel toegewijd aan den H. Joseph, op plechtige wijze ingewijd. Het is een fraai gebouw, gelegen in het nieuwe gedeelte der stad De bisschop hield een indrukwekkende rede. Nevens den rector, den heer F. A. Van Dijk, hebben reeds 13 liefdezusters het gesticht betrokken. Akte-examens in Zeeland, uitslag van Donderdag Aspiranten 17, afgewezen 5, toegelaten 12, t. w. ruej. G. A. J. W. Becude van Veere, J. J. Van der Bent van Zieriksee, S. Blanker van Kattendijke, kwee- kelinge aan de bewaarklasse van school A te Goes, P. J. E. Durieux van Sluis, J. M, Ezerman en E. A. Gaijmans van Zieriksee, A. J. Giljamse van Ouwerkerk, J. Hausser van Zieriksee, A. A. L. Van Heeke en II. L. Leupen van Middelburg, D. C. Kappers en C. R. Nardten van Zieriksee. De examens worden den llen April a. s. voortgezet. Ierseke. In de schoolspaarbank van school I alhier is in het 1ste kwartaal van dit jaar ingebracht ƒ152,47 uitgenomen ƒ4,71, rest ƒ147,76. In die van school II (Dam) is ingebracht ƒ40 06 uitgenomen ƒ10,48%, rest ƒ29,58. De M inister van binnenlandsche zaken heeft geene termen gevonden om het besluit van Nov. 1882, hou dende benoeming van twee onderwijzers aan de openbare school te Aksel, aan den Koning ter vernietiging voor te dragen. Indertijd zijn tegen die benoeming bezwaren inge bracht, als zou die geschied zijn in strijd met art. 28 der wet op het lager onderwijs. Het besluit van den Raad van Aduard, waarbij kinderen boven 12 jaar van de school geweerd worden, is door Z. M. den Koning geschorst tot 1 Juli 1883. Benoemd tot onderwijzeres te West-Knollendam mej. M. J. Martijn van Middelburg. In de Woensdagavond gehouden vergadering van het »Zeeuwseh genootschap der wetenschappen" zijn tot leden benoemd de heerenA. J. Brevet, hoofdinge nieur van den waterstaat in Zeeland, te Middelburg; M. B G. Ilogerwaard, hoofdingenieur bij den provincia len waterstaat in Zeeland, te Middelburg; dr. B. H. Steringa Iiuijper, leeraar aan het gymnasium, te Mid delburg; J. M. Janssen, geneeskundige, te Domburg; Th. T. Martin, geneeskundige, te Hulst; Th. Van Uije Pieterse, lid der Provinciale Staten van Zeeland, notaris te Vlissingen; J. De Visser, geneeskundige, te Stave nisse; C. F. Zeeman, predikant bij de hervormde ge meente te Zonnemaire; dr. S. Cramer, predikant bij de doopsgezinde gemeente, te Enschede; dr. G. J. Dozy, leeraar aan de hoogere burgerschool, te Leiden A. G. G. Van Duijll, letterkundige, hoofdredacteur van het Amsterdamsche «Handelsblad", te Amsterdam; W. P. Ruijsch, geneeskundig adjunct-inspecteur, te Maastricht; M M. Schepman, conchyJioloog, te Rhoon en dr. 11. D. Tjeenk Willink, letterkundige en uitge ver, te Haarlem. Op de tentoonstelling van schilderijen te Middel burg zijn nog verkocht de Raadszitting te Veere in 1668 van H. A. Van Trigt, en Een Winterdag van Van der Meer. De heer mr. R. Macalester Louplid der Redactie van de »N. R. Ct." wordt hoofdredacteur van »het Vaderland", ter vervanging van mr. A. Th. Heyligers, die als zoodanig met 1 Juni zijn ontslag neemt. Tot leeraar in de Engelsche taal aan de Too- neelschool te Amsterdam is, ter vervanging van wijlen mevr. Makkink, benoemd de heer Taco H. De Beer. De voorloopige proefnemingen met de Westing- house-remtoestellen op het Noordernet voldeden uitste kend. Men kon op p.m. 100 M. afstand bij zeer snellen gang stoppen. De verbeteringen later aange bracht hebben het effect van stoppen met circa de helft verminderd. Met aanvang zomerdienst zullen de meeste treinen van dezen veiligheidstoestel voorzien zijn en deze achtereenvolgens algemeen worden toe gepast. Wij vernemen, dat door de gevierde Belgische schrijfster mevr. CourtmansBergmans geheel belange loos de copie is afgestaan van het werk getiteldHet Rad der Fortuin, een geschiedenis onzer dagen, om het uittegeven ten voordeele der nagelaten weduwen en weezen van de verongelukte visschers in de laatste stormen. Zooals onze lezers misschien weten, is genoemd werk een harer beste letterkundige vruchten. Wij durven daarom gerustelijk aansporen tot inteekening. Kapelle. Gisteravond hield de heer T. R. Corten, voor de afdeeling Maatschappij van landbouw te Hein- kenszand, alhier eene voordracht. Spreker stelde voorop, dat de landbouw tegenwoordig geen middel van be staan meer is. Na gewezen te hebben op den ach teruitgang der laatste jaren, voornamelijk ontstaan door den overvloedigen uitvoer uit Amerika, welke nog steeds door de toenemende bevolking en dienten gevolge meerdere grondontginning aanwast, en den bloei van den veeteelt in Holland en Friesland te hebben aangetoond, meende hij zijne hoorders geen beter raad te kunnen geven dan zich ook meer op de veeteelt toe te leggen. Verder hesprak de heer C. nog de voedering, en wenschte dat elk landbouwer of veehouder er zich meer op zou toeleggen om de voedingskracht van de onderscheidene producten te leeren kennen, om zoo doende het voedsel toe te dienen in die mate, dat het dier het meeste nut ervan heeft. Na afloop der voordracht dankte de heer M. De Jager, namens de afdeeling der Maatsch. van landbouw te Heinkenszand, den heer Corten voor zijne leerrijke rede, dien avond gehouden. Een meer uitgebreid verslag, ons nog toegezonden, hopen wij in een volgend nummer om het belangrijke van het onderwerp op te nemen. In Gelderland en Overijsel zijn de veeprijzen wegens de slechte vooruitzichten op een vroeg en gun stig grasgewas aanmerkelijk lager dan de vorige week. Vooral de guste koeien loopen zeer in prijs achteruit. In de Staatscourant van 6 April wordt opgave gedaan omtrent den afkoop van tienden over 1882, waarop voor Zeeland voorkomt: A. Kroondomein. Te Kapelle voor 19,20%, te Nieuwerkerk voor 402,77, welke laatste in 1882 niet waren overge schreven. B. Tienden voor particulieren. Drijschor 63.32.72 H.A. voor 6336,55; Duiven- dijke 1.20.30 H.A. voor 239,10%; 's-Heer Arends- kerke 5.29.42 H.A. voor ƒ290; Kapelle 1.41.20 H.A. voor 201,30; idem voor 20,18Kerkwerve 1.15.30 H.A. voor 55; Nieuwerkerk 22.01.60 H.A. voor 1,900,08%; Övezand 0.65.26 HA. voor 65; Tolen 12.03.10 H.A. voor 1010,00; Wolfertsdijk voor 11,628,17%. Datum. Plaats. Voorwerp. Informatica. 13 April Polder Waarde, onderhoudswerken, Polderbestuur. 13 Goes, Hulpstoomgemaal, Breede watering. 16 Ierseke, oesterput, J. M. Koole 20 Middelburg, werken oever Ter-Neuzen Ingenieurs Datum Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 9 April Ierseke, inBpan, Mulock Houwer. 11 Oudelande, hooi enz., Mulock Houwer. 11 Zwake, mangels, enz. P. Overman. 12 Schore, inspan, Pelle en Rouscher. 12 Schore, sparren enz. De Vos. 13 Kloetinge, woonhuis enz., Pelle en Rouscher. 13 Borsele, planken, enz. Pilaar. 13 's H. Arendsk., stroo, hooi, P. Overman. 17 Goes, woonhuis enz., Pelle en Rouscher. 19 Wolfertsdijk, dijk, land, enz. Merens en Overman. 19 Kloetinge, houtwaren, Pelle en Rouscher. 20 Kapelle, land, enz. Merens en Overman. 20 Kapelle, inspan en schapen, Pelle en Rouscher. 20 Ellewoutsdijk, huis en bouwland, Pilaar. 21 Goes, woonhuis, Pilaar. 24 Goes, woonhuizen, mr. Liebert. 25 Kattendijke, meubelen, De Vos. 25 Oudelande, vee, hout, P Overman. 25-26 Goes, meubelen, Mulock Houwer. 26 's-Gravenpolder, boereninspan, P. Overman. 27 Biezelinge, vee, herberg enz., Pelle en Rouscher. 27 's-Gravenpolder, meubelen, P. Overman. 30 Goes, boereninspan, Pelle en Rouscher. Nisse, verpachting land, P. Overmau. 3 4 Mei Goos. inboedel, Pilaar. MIDDELBURG, 5 April 1883. Door den algemeenen veldarbeid was er heden alleen uit Walcheren een zeer kleine aanvoer van granen en peulvruchten, terwijl van Bruine boonen nagenoeg niets werd aangeboden. De handel wae gering en de prijsnoteering is Goede Walchersche Tarwe f 8,75, f 9 a f9,40. Mindere soort f8,25 a f 8,50 Rogge f 6,90 a f 7 Walchersche Wintergerst op f6 gehouden. Dito Zo- mergerst f5,40 a f 5,60. Goede Walchersche Witte boo nen f 16,25. Dito Bruine boonen f 20 a f 21. Dito Paardenboonen f7,50. Dito Platte boonen f7,25 a f7,50 Dito Groene Kookerwten f 10,75 a f11,10. Onkokende f9,69. Raapolie f41. Patentolia f43. Lijnolie f26, per vat op 6 w., contant f 1 korting. Lijnkoeken zachte f13. Dito harde fll per 104 stuks. Boter f 1,20 a f 1.80 per K.G. Eieren per 100 stuks f 3,10. Ter 7eemarkt van gisteren waren aangevoerd 1 paard, 3 vette vaarzen,4 kalfkoeien, 4 kalfvaarzen, 2 vare koeien, 5 stuks jong vee, 1 schaap, 100 magere varkens De gemiddelde prijzen waren.- paarden f 100, vette vaarzen 78 a 84 cent per kilogrkalfkoeien f 160 a f 230, kalfvaarzen f 160 a f 190, varekoeien f 120 a f 150, jong vee per stuk f 50 a f 100, schapen f 24, magere varkenB f8 a f30. Ondertrouwd JOHANNES HENDRIK MEERBURG SNARENBERG, van Amsterdam en JOHANNA PIETERNELLA ALIDA ALETTA STAAL. Middelburg, 4 April 1883. Eenige en algemeene kennisgeving aan familie, vrienden en bekenden. Ondertrouwd J. ZOETER en E. DEGENS. Goes, Dordrecht, 6 April 1883. Getrouwd H. GINGNAGEL en A. C. Van de WEERT, die tevens, ook namens wederzijdsche be trekkingen, hunnen hartelijken dank be tuigen voor de ondervonden bewijzen van belangstelling. Goes, 5 April 1883. Bevallen van een dooden ZOON A. J. W. VAN DER PAUWERT—Appel. Middelburg, 4 April 1883. Eenige kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een Jongen F. DE JONGE MULOCK HOUWER— Dominicus Van den Bussche. Goes, 6 April 1883. Heden behaagde het den Heer mijn geliefden echtgenoot na een langdurig lijden tot zich te nemen in den ouderdom van 56 jaar. Daar het leven hem Christus was, was het sterven hem gewin. Kolijnsplaat, den 3 April 1883. Uit aller naam, Wed. J. M. DEURWAARDER, geb. Wondergem. Heden overleed, na een langdurig doch geduldig lijden, onze geliefde moeder en behuwdmoeder FRANCINA SANDIJCK, wed. van Johannes Jacobus Bakker, in den ouderdom van 62 jaar. Namens kinderen en behuwd- kinderen. Goes, 5 April 1883. Voor de vele bewijzen van belang stelling, ontvangen bij het overlijden hunner zuster JOZINA, betuigen de broeder en zusters hunnen welmeenenden dank. Goes, Uit aller naam, 5 April 1883. J. G. RISSEEUW. V Hartelijk dank voor de betoonde belangstelling, op 1 dezer ondervonden. Hansweerd. C. OVERHbFF en Echtgenoote. Bij hun vertrek naar Noord-Amerika roepen ondergeteekenden aan allen een laatst hartelijk vaarwel toe, terwijl zij vrij heid nemen den Agent D. v. d. Berge, te Nieuwdorp, ieder aantebevelen. Rotterdam, 8 April 1883. O. VAN VIJVEN, Echtgenoote en kinderen. des middags te 12 uren, op het hoefje be woond door J. Van Hoorn te Ierseketen diens verzoeke en ten overstaan van den Notaris MULOCK HOUWER, van De Notaris L. A. PAARDEKOOPER OVERMAN, gevestigd te 's-Gravenpolder, zal op Woensdag 11 April 1883, des voormiddags te 10 uren, in Zwake onder de gemeente 's-Gravenpolder, ten verzoeke van J. Burger te Ierseke, in het openbaar verkoopen

Goessche Courant | 1883 | | pagina 2