Laatste en telegraphische berichten. Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand GGes Uitlotingen. Weerkundige Waarnemingen. f Marktberichten. _A.d"v©rtentië:n_. SPARREN en DRAAÜPALEN. Openbare Verkooping een Woonhuis, ingericht tot Broodbakkerij en Winkel, met Schuur, verdere Timmering en Erve, In de Maasbode" komt de volgende jammer klacht van een voetbode voor. Ach neen Ik kan er niet meer aan twijfelen! 't Is geen Aprilvisch, dien de Minister ons opdischt, maar 't zijn zware post pakketten, die hij ons op de schouderen laadt. Acht tien kilo kunnen we dragen de Minister heeft zoo geoordeeld. Beladen als muilezels, met achttien kilo op den rug, zullen wij 'smorgens uitrukken! Of wij op onzen tocht vermoeid zullen worden, of de beenen hunnen dienst zullen weigeren Wie vraagt daarnaar Maar of wij tijdig op de plaats onzer bestemming zijn, daar bekommert men zich wel omLaat het regenen, waaien, donderen en bliksemen, laat het vriezen, dat de steenen barsten, laat eene brandende zon het zweet bij stroomen ons uit het lichaam persen, wij moeten steeds op tijd present zijn, en zorgen wij daar niet voor, dan hebben we ten onzen koste het gelag te be talen. Arme menschenkinderen, die we zijn's Morgens zal men ons achttien kilo op den rug laden, groote pakketten, kleine, lichte en zware pakketten, zoodat wij als marskramers 's Heeren wegen zullen bewan delen. Des namiddags zal men nog geen medelijden met ons hebben, maar onze schouderen nogmaals met hetzelfde gewicht beladen Door Geyelin is met veel zorg nagegaan, hoeveel eieren de kippen leggen in de verschillende jaren van haar leven. Uit deze cijfers is gemakkelijk na te gaan, hoe lang men kippen moet houden om er voordeel van te trekken. Zijne cijfers zijn de volgende: Een kip legt in haar eerste levensjaar van '15 tot 20 eieren, in het 2e '100 120, in het 3e 120 135, in het 4e 100115, in het 5e 60 80, in het Ge 5060, in het 7e 35 40, in het 8e 1520, in het 9e 1 10. Waaruit blijkt, dat men kippen niet langer moet aanhouden, dan tot het einde van haar 4e levensjaar. Het 17-jarige meisje te Oirschot, dat beschuldigd wordt den jongsten brand aldaar te hebben aangestoken om een gulden te verdienen, heeft, naar men verneemt, hare schuld volledig bekend. Men denkt algemeen, dat zij die misdaad meer uit onnoozelheid, wegens bekrom pen opvoeding, dan uit kwaadwilligheid heeft gepleegd. Te Roermond is Zondag de lucifers- en schoen- sraeerfabriek van de firma Gabriels Geleen en Comp. aldaar afgebrand. Alles was op de Amsterdamsche Beurs verzekerd. In October 1881 brandde van dezelfde firma de fabriek af. Zaterdag had een voerman het ongeluk, bij het loshaken van een spoorwegwagen te Venloo, te strui kelen, waardoor hij onder den trein geraakte, en, door de stoombuis van de Westinghouse-rem gevat, een eind werd medegesleept. Vreeselijk gewond overleed hij kort daarop. Een onderzoek, ingesteld naar de oorzaak van het ontsporen van den goederentrein bij Amsterdam in den nacht van Donderdag op Vrijdag, heeft tot geen resultaat geleid, evenmin als het onderzoek naar de wijze van verpakking van de lucifers, die in brand zijn geraakt. De schade door het geheel verbranden van twee, en gedeeltelijk van nog twee andere waggons met koopmansgoederen wordt op ƒ100,000 geraamd. Te Amersfoort is een huzaar bij het uitrukken van het paard geworpen en onmiddellijk overleden. De heer Louis Regout, te Maastricht, gaat een nieuwe porseleinfabriek oprichten. Een kerseboom, door den heer Gladstone met Paschen jl., onder eene sneeuwbui geveld, zal zeven maal zeventigvoudig zijne waarde opbrengen. De libe rale club te Burslem, die hem ten geschenke kreeg, doet namelijk zijn hout verwerken tot honderden snuisterijen, welke zij op eene fancy fair tegen fancy- prijzen denkt aan den man te helpen. Te Portsmouth werd dezer dagen het stoffelijk overschot aangebracht van prof. Palmer, kapitein Gill en luitenant Charrington, die, naar men zich herin neren zal, tijdens den Britschen veldtocht in Egypte door Bedouïensche roovers werden vermoord. Uit westelijk Ierland vertrok verleden week de eerste bezending noodlijdenden, die voor rekening van het gouvernement naar Amerika worden verscheept. Hun aantal bedroeg 360. Zij kwamen uit de buurt van Belmullet, een der meest barre en onherbergzame streken van het graafschap Mayo. De postmeester-generaal in Engeland heeft een tweeden briet ontvangen, met bedreiging dat het post en telegraafkantoor te St. Martins-le-Grand eerstdaags eene reis naar de wolken maken zal. Het stuk, blijk baar met ongeletterde hand geschreven, was ondertee kend «Justice for Ireland." Reeds viermalen in de tegenwoordige zitting moest het Engelsche Lagerhuis uiteengaan, omdat er niet genoeg leden aanwezig waren. Het aantal afge vaardigden is 600 en er moeten minstens 40 zijn om discussie te kunnen voeren. In de smederij te Marnaval, 3 kilora. van Saint- Dizier, waaraan 1500 werklieden zijn verbonden, sprong de stoomketel. 26 personen kwamen om, 40 werden gewond. Volgens een later bericht was het aantal dooden en gewonden te zamen 83. Het overbrengen der Peltzers naar de gevangenis te Leuven werd uitgesteld; het zal over eenige dagen plaatshebben. Armand wilde zijn dochterje Marietta nog eens zien, maar zijn schoonvader Boecking, die te Neukirchen woont en de kleine bij zich houdt, heeft zich hiertegen verzet. Een zonderlinge diefstal werd dezer dagen te Keulen gepleegd. Uit een der Roomsch-Katholieke kerken aldaar, de St. Maria-Ablass-Kapelle, zijn al de metalen pijpen van het orgel, ter gezamenlijke waar de van 900 Mark, gestolen. Men meldt uit Petersburg, dat aldaar een hoe- denfabriek is ondekt, waar men hoeden vervaardigde, die tusschen de voering dynamiet bevatten. Men ver moedt, dat die hoeden bestemd waren om bij de kroning als in een oogenblik van geestdrift, onder de wielen van het rijtuig van den Czaar geworpen te worden. - Een nieuwe uitbarsting der Etna schijnt, volgens een telegram uit Catania aan de «Independence beige", te vreezen. De krate s blijven zand en steenen uit werpen, waarvan ee ize drie of vier kilogrammen wegen: zich ophoopeiule vormen zij bergjes van 100 a 200 meter.*, hoogte. De inwoners der streek nemen opnieuw de wijk in voorloopig gebouwde houten woningen. Uit vrees voor ongelukken heeft de Aartsbisschop van. Catania de sluiting van alle kerken der plaats bevolen. Uit New-York wordt aan de «Indépendance" geschreven, dat de zaak der effecten, door den kanun nik Bernard in New-Yorker banken gedeponeerd en door de rechterlijke macht in beslag genomen, in een nieuw stadium is getreden. Het opperste gerechtshof van den Staat heeft de zaak tot een volgenden termijn verdaagd, omdat het de stukken wil afwachten, die moeten bewijzen, wie de rechthebbende is. Men weet, dat zoowel het Belgische gouvernement als de bisschop van Doornik de uitlevering eischen. De advocaten voor het gouvernement hebben inmiddels de exceptie teruggenomen, die zij hadden opgeworpen tegen den door den bisschop gestelden procureur, en hebben hem in zijn qualiteit erkend. Lijkverbranding begint in Japan zeer algemeen te worden. Omstreeks 9000 lijken worden er jaarlijks aan het vuur toevertrouwd. De inrichting der ovens wordt als zeer eenvoudig en toch doeltreffend beschreven. Een hooge schoorsteen voert de gassen onmiddellijk daarheen, waar de wind ze verstrooit. De overblijvende asch wordt in urnen verzameld. De geheele bewerking kost slechts ongeveer ƒ2,10. Ylissingen. Hedenmorgen arriveerde per mailboot «Prinses Marie" de vorstin van Waldeck-Pyrmont (moeder der koningin). Zij was vergezeld van éene hofdame en éen kamerheer en zette hare reis met den trein van 7.30 voort met bestemming naar Amsterdam, waar zij in het Amstelhótel zal logeeren. De heer J. A. Goedbloed, predikant bij de Chris telijk gereform. gemeente te Aksel, heeft bedankt voor het beroep naar de gemeente te Middelharnis. Rotterdam, 4 April. Bij de verkiezing voor den gemeenteraad zijn 1363 geldige stemmen uitgebracht. Herstemming tusschen Mrs. Van Tienhoven, die 474 en Van Gilse die 390 st. hebben verkregen. Mr. Bahl- mann bekwam 350 en de heer Vrolijk 140 stemmen. Berlijn, 4 April. Het «National theater" is totaal afgebrand. De oorzaak is onbekend. Kiel, 4 April. Het gearresteerde lid van den Rijks dag Volmar is weder vrijgelaten. Zesendertig Slees- wijkers zijn door de Pruisische politie over de grenzen gezet. Berlijn, 4 April. Bij den brand in het «National theater" zijn geene menschen omgekomennoch ge kwetst. Londen, 4 April. Dr. Jorissen vertrekt Vrijdag naar Holland en keert Dinsdag naar Londen terug. Het Transvaal-comité alhier zal eene conferentie met dr. Jorissen houden. Biggekerke, 3 April 1883. Mijnheer de Redacteur! Enkele regelen, naar aanleiding van het «raadselach tige stuk dato 29 Maart 11. van den heer J. Ball", onderwijzer te Ierseke, mogen in uw blad eene plaats vinden. Tot goed begrip van de zaak diene het volgende De le openbare school te Ierseke telt geregeld on geveer 200 a 250 leerlingen, een getal, waarvoor volgens de wet van 1878 minstens 6 onderwijzers zouden noodig zijn, maar waarvoor er slechts 2 werk zaam zijn. Van dat getal heeft het hoofd der school ongeveer 100 leerlingen en de andere onderwijzer 120, zooals de heer Ball zeer terecht opmerkt. Die 120 leerlingen vormen de laagste drie klassen. Bij mijne komst te Ierseke op 1 Januari '82 stond voor die laagste klasse een oud man van 72 jaren, volstrekt niet in staat om volgens de eischen van dezen tijd onderwijs te geven. Bovendien was hij altijd ziekelijk. Al is het onderwijs evenwel van den ouden stempel, toch kunnen de kinderen wel vorderingen maken. Maar helaas, en dat was den ouden man door zijnen hoogen ouderdom te vergeven, het onderwijs was ge heel verwaarloosd en de orde geen cent waard Om een paar staaltjes te noemen. Van een en dezelfde klasse konden sommigen alleen lezen, anderen alleen schrijven, anderen weer alleen iets rekenen. Tergemoetkoming in zijn zwaren arbeid, liet hij een half dozijn jongens rondloopen, n. b. ook jongens uit de «laagste klasse." Vragewas dat onderwijs De man stierf in Maart en ik, die tot heden de 3 hoogste klassen had waargenomen, waarvoor de hoofdonderwijzer niet de noodige bekwaamheden had, nam nu de laagste klassen over, zooals zij door den 72jarigen man waren achtergelaten. De hoogste klassen gingen nu naar de 2e openbare school op den Iersekendam. Ik begon al het oude af te schaffen en ben van vooraf begonnen. Zoo ging ik voort, tot in Juli het nieuw benoemde hoofd, de heer Bouwens, kwam, die verder de zaken in orde bracht. Toen ik op 1 Dec. '82 Ierseke verliet, kon ik niet anders zeggen dan dat de school voor dat groote aantal kinderen «goed in orde was", dank zij de flinke maatregelen van den heer Bouwens. Van dien tijd af, n. 1. 1 Dec., stond de heer Bou wens weer alleen en de herhaalde oproepingen van onderwijzers op eene jaarwedde van f 600 waren vruchteloos. Wel kwamen twee heeren van in de 50 jaar oud als sollicitanten op, die echter om hun nen leeftijd niet werden benoemd. Eindelijk kwam de heer Ball, «depóthouder der Middelburgsche broodfa briek", »ex-Evangelist", ex-onderwijzer van den derden rang, volgens de wet «van 1806." »Rij werd be noemd tot onderwijzer te Ierseke" Zonder mij met 's mans kundigheden in te laten, kon ik toch uit een gesprek, dat ik vóór zijn vertrek naar Ierseke met hem had, wel opmaken, dat hij niet in het minst met de tegenwoordige inrichting van het openbaar onderwijs bekend was. Hij zelf verklaarde' dat het eene groote onderneming voor hem was weer het onderwijzersvak op te vatten. Hij was tijdelijk benoemd voor 3 maanden en het verwonderde mij volstrekt niet dat de heer Bouwens na verloop van dien tijd bevond, dat de vorderingen zoo goed als «geene" waren, vooral als men daarbij in aanmerking neemt, dat hij handelt buiten den voorgeschreven roos ter, buiten de instructie, «buiten de wet op het open baar onderwijs." Wat de beleefdheid der jeugd aangaat, die kan men op een dorp nooit zoo verwachten als in de stad. Niettemin kan ik verklaren dat de kinderen volstrekt niet zoo onbeleefd zijn als de heer Ball meent. «Zoo een onderwijzer zich door zijne dwaze hande lingen, in- en buiten de school belachelijk maakt, kan men van de jeugd geen beleefdheid en vriendschap verwachten." Had de heer Ball zich de tijdelijke benoeming voor een jaar laten welgevallen, daar hij toch wel geene definitieve benoeming mocht verwachten, had hij zich niet ingelaten met het werk van anderen, zeer zeker had hij zich niet zoo belachelijk gemaakt als nu. Het is te wenschen voor Ierseke, dat spoedig die toestand, haast eenig in zijn soort, moge veranderen, zoowel in het belang van het hoofd der school als van de jeugd. U dankzeggende. Mijnheer de Redacteur, voor de verleende plaatsruimte, teeken ik mij UEds. dv. dn. Th. I PAS, onderwijzer te Biggekerke. van 3 tot 4 April 1883. Geboren: den 3, Maarten, z. v. Pieter Kempe en Maatje Van den DorpelVictor Marinus, z. v. Marinus Hopmans en Jacoba Kegel. Van de Loten Stad Weenen zijn de volgende seriën uitgeloot 2966, 449, 2697, 899, 2583, 1263, 1103, 2494, 2775, 1936, 2891, 1085. De hoogste prijs viel op serie 2583 no. 69tweede prijs, serie 2583 no. 68. Voorts is op no. 24 van serie 899 10000 tl. getrokken en op de hierna te noemen seriën en nummers elk 1000 ff., als: 1103 no. 5, 2494 no. 32, 2697 no. 36, 2583 no. 30 en 2891 no. 68. Bij de Woensdag te Weenen gehouden trekking van Oostenrijksche loten 1854 zijn de hoogste prijzen gevallen als volgt: serie 2485 no. 27 tl. 100,000; serie 57 no. 13 11. 20,000. GOES, Wo nsdag 4 April. Uuii. 's morgens 8 's midd. 12)i 's avonds 5 768 768 768 Wind richting Oost. N.-Oost N.-Oost Toestand van dc lucht. Zwaar bew. Zwaar bew. Helder. c!H go -1- 9 14 14 X, pj O E "g 3 to g -S aj M 6-'Sb 02 Waarneming van hedenochtend acht uur Van een depressie valt weinig of niets te bespeuren. Een centrum van hooge druk bevindt zich ver van ons en zuidwestwaarts. Het grootste barometerafwijkingsverschil was Gisteravond acht uur Maastricht 1 mM. boven Helder. Hedenochtend acht uur Maastricht 0 5 mM. boven Groningen. Blijkens de waarneming van hedenmiddag halfeen is er geen verandering in het afwijkingsverschil ge komen De barometerstand te Utrecht om half een bedroeg 768.8. Het centrum van hoogen druk heeft zich sedert gis teren nog verder van ons verwijderd. Toch meenen wij dat het hier zijn invloed nog doet gevoelen, daar er geen depressie in aantocht is en de barometer even hoog blijft staan. Wij meenen dus de volgende ver wachting te mogen uitspreken Goed weer GOES, 3 April 1883. Er waren weinig landlieden in de stad door drukke veldwerkzramheden en de aanvoer was van alle ar tikelen klein. Geret en erwten iets liooger in prijs. Oude TARWE per hectoliter a Nieuwe TARWE 7,25 a r 9, ROGGE 6,30 a 6 60 WINTERGERST 5,50 a 6,— ZOMERGERST 5,— a 5,40 HAVER 3,— a 4,— BOEKWEIT a KARWIJ a WITTE BOONEN a BRUINE BOONEN 6,- a PAARDENBOONEN 6,50 a 6,80 BLAUWE ERWTEN 9,— a 10,— W1NTERKOOLZAAD, a BOTER per K. G. (Ned. <81,25 a 1,35 EIEREN per 100 stukB 3,10 a 3,20 KRUININGE, 4 April 1883. Hoogste laagste Tarwef 8,75 f 8,- Rogge 6,50 6,25 W.Gerst5,80 5,40 Z.Gerst5,30 5, ROTTERDAM, 2 April 1883. Tarwe. De aanvoer van Inlandsche witte was we derom ruim voldoende voor de behoefte, de beste partijtjes gingen tot ongeveer vorige prijzen redelijk goed van de hand, doch vonden de afwijkende slechts gedeeltelijk slepende plaatsing. Beste Zeeuwsche f9 a f 9,50, extra puike nog daarboven, middelbare f 8,10 a 8,80, mindere en geringe f7,25 a 8. R 0 g 6 e- Inlandsche stil als voren De beste Zeeuw - sche f6,60 a 6,90, mindere f5,50 a 6,50. Gerst. In goede soorten weinig ter markt, afwij kende ondervonden bijna geen kooplust Zeeuwsche winter de beste f5,50 5,90, mindere f4,50, 5,40, dito zomer de beste f 5, 5,30, mindere f 4,25 a 4.90. Haver ging als voren langzaam van de hand, de beste f3,90 a 4,40, goede en mindere f 2,80, 3,80. Paardenboonen met kleinen aanvoer 10 cents hooger en daartoe vlug opgeruimd, de beste f7,60 a 7,80, mindere f 6,25 a 7,40. Duirenboonen weinig ter markten als voren goed te plaatsen, de beste 18 a 8.50, mindere f 7,50 a 7,90. Bruine boonen in de beste soorten, die er wei nig zijn, begeerd, maar afwijkende moeielijk te plaat sen, de beate f 14 a 17, extra mooie nog daarboven, mindere 110 a 13,50 W itte boonen in ren doen, de beste f 13 a 14, goede en mindere 19,60 a 12,75. Blauwe erwten bij goede vraag 25 cents hooger Walchersche en puike Zeeuwsche (10,25 a 10,50, Zeeuw sche f9,50 a 10, mindere f8 a 9,25. Schokkers nominaal sis voren van f9 tot 11,50. Koolzaad zonder handel. Hennepzaad van f8,50 tot 9,50. Kanariezaad scliaarsch en merkelijk hooger verkocht Het beste f 13 a f 14,50, goed en roiDder f 11 a 12,50. Meelbericht. Overzicht 31 Maart, Meel. Er ging gedurende de paaschweek weinig om, hoewel voor tweede en derde soorten meer vraag was en daarvoor belangrijk hoogere prijzen moesten worden ingewilligd. Ook enkele liibrikanten verlangden hoogere prijzen voor hunne eerste soorten. Heden 2 April. Meel onveranderd met redelijken handel. Vlas Op het land is er gedurende de week weinig omgegaan. Heden werden ongeveer 35,000 steen aan gevoerd, die vrij goel verkocht werden tot ongeveer vorige prijzen. Lijnzaad. Met een verminderden aanvoer bestond er tót vorige prijzen goede vraag. Aardappelen. Saksische jammen 14,75 a f5,25, Duitsche roode f3,75 a f4,95, Zeeuwsche poters (jam men) f3,75 a f4,50, alles per hectoliter. Inlandsche bij tamelijken aanvoer voor puike soorten goede vraag, buitenlandsche met tamelijken handel. Aanvoer van Zeeuwsche ajuin heden circa 8000 heet, prijs voor Zeeuwsche en mindere qualiteit f070 per 50 kilo. Zeeuwsche eieren f3,70 a 3,90 de 100 stuks. Meekrap. Tot vorige prijzen werden weder enkele nartij'jes verkocht ROTTERDAM, 3 April 1883. Op de Veemarkt waren gisteren en heden aan gevoerd 1244 runderen, 188 vette- en graskalveren, 238 nuchtere kalv70 schapen, 396 varkens, 88 biggen. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen lste qual. 93 c., 2de qual. 74 e., 3de qual. 54 c., kalv. lste qual. 130 e.,2dequal. 110 cschapen 100 c. alles per Kilo. Het magere vee ging traag van de hand. De aanvoer tan weivarkens was beter dan gepasseerde marktdagen en de prijzen minder, men besteedde voor goede qual. 52 a 54 cent per kilo. Voor Londen geen aanvoer De prijzen der boter waren heden als volgt: le qual. f60, 2de qual. f 54. 8e qual. f48 per half kilo 75a 60 ct. Ondertrouwd A. GALLIS MERENS, Notaris te Kapelle bij Goes, en E. S. DOMINICUS VAN DEN BUSSCHE. Breda, 4 April 1883. Na een langdurig en smartelijk, doch hoogst geduldig lijden overleed heden mijne innig geliefde echtgenoote WILHEL- MINA GERARDINA SCHUIJTEN, in den ouderdom van ruim 30 jaren. Goes, 25 Maart 1883. Jhr. A. N. F. FLUGI VAN ASPERMONT. Wegens buitenlandsche betrekkingen eerst nu geplaatst. V Heden overleed ons veelgeliefd kind in den ouderdom van 17 maanden. Kapelle, 2 April 1883. J. DE JONGE. B. DE JAGER. Tot diepe smart zijner familie over leed* heden MARINUS ZUIJDWEG Sr. in ruim 69jai igen ouderdomwaarvan hij 43 jaren als werkman mij trouw heeft gediend. Wemeldinge, 4 April 1883. A. J. ZÜIJDDIJK. De Deurwaarder DE VOS te Goes zal op Donderdag 12 April a. s., des morgens te elf uren, aan de Schoorsche brug, bij den herbergier Jan Koi.e aldaar, op dt ie maanden VEILEN EN VERKOOPEN: eene groote partij te KOLIJNSPLAAT, op Vrijdag O April 1883 des voormiddags te 11 uren, in het loge ment «de P a t r ij s", ten verzoeke van den Weled gestrengen heer Mr. F. N. Van der Bilt, Advocaat en Procureur te Mid delburg, ten overstaan van den te Kortgene resideerenden Notaris H. ROELOF, van in het dorp Kolijnsplaat, ter grootte van 4 Aren 65 Centiaren. Behoorende tot den faillieten boedel van Pieter De Wilde. De verkooping van het ROEREND GOED geschiedt ten zelfden dage, des namiddags te 2 uren, 031 CONTANT GELD. Nadere inlichtingen geven genoemde No taris en de heer L. J. v. d. MOER ta Kolijnsplaat

Goessche Courant | 1883 | | pagina 3