1883. N°. 40. Donderdag 5 April. 70ste jaargang. De idylle ran Red Gulch, J> MENGELWERK. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rechtzaken. -cs^caxzx&G**- GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 4,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 45 regels 50 ct., elke regel meer 40 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 48 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 4 April 1883. De »Valk" met HII. MM. de Koning en de Koningin aan boord is gisterochtend, na eene voor treffelijke zeereis, te Queensborough gearriveerd. De Koninklijke trein is, iets later dan hij werd ver wacht, te Wolton aangekomen. HH. MM. werden op gewacht door den hertog en de hertogin van Albany. Het station prijkte met een toepasselijk decoratief. Er stond eene talrijke menigte geschaard, die het vorstelijk echtpaar bij het afrijden naar Oatlands-hotel met le vendige toejuichingen begroette. Bij de aankomst aan het hotel werden HH. MM. door de Nedcrlandsche le gatie en het consulaat verwelkomd. Het was en is nog prachtig weder. Aanstaanden Donderdag worden 11H. MM. bij den Prins en de Prinses van Wales verwacht. De vernieuwde pogingen van den heer Heems kerk tot vorming van een kabinet, zijn, naar het Va derland verneemt, tot nutoe mislukt. Van de vroeger genoemde candidaat-titularissen voor de ministerieele portefeuilles trokken enkeleonder wie de heer Van Bloemen Waanders, zich Zaterdagnamiddag terug. Ook wendde de heer Heemskerk Zaterdag nog vergeefsche pogingen aan om een titularis voor de portefeuille van justitie te vinden, voor welke thansna de mislukte pogingen bij een liberaal en een conservatief, voor de afwisseling het oog van den heer Heemskerk op een anti-revolutionair scheen te zijn gevallen. In een zeer breedvoerig Voorl. Verslag zijn de uiteenloopende beschouwingen van verscheiden groepen van leden der Tweede Kamer over het voorstel tot ontmunting van zilvergeld ontwikkeld. Nadat de op portuniteit eenerzijds verdedigd, anderzijds bestreden was, verklaarde zich de meerderheid in drie afdeelin- gen op verschillende gronden voor den maat regel, terwijl de meerderheid in twee afdeelingen zich ook in beginsel er tegen verzette; vele dezer leden meenden den toestand te mogen wijten aan de Ned. Bank en haar verkeerde disconto-politiekmen meende, dat trouwens de Bank zich ter handhaving van de zilverwaarde desnoods wel eenige offers had mogen getroosten. Ook vreesden de bestrijders juist van den ontmuntingsmaatregel een internationale zilver-paniek. Volgens publicatie ligt de ontworpen begrooting van de ontvangsten en uitgaven van het calamiteuse waterschap EllewoudsdijkBorsele voor 4883/84, ter inzage van belanghebbenden. De raming van beide bedraagt voor ieder een totaal bedrag van f 69,504,63%. Krabbendijke. De collecte voor Moddergat en Pae- sens heeft alhier opgebracht 54,30. St.-Maartensdijk. Aan het telegraafkantoor alhier zijn in de maand Maart verzonden 87 telegrammen, ontvangen 96, opgenomen en verder geseind 83, totaal behandeld 266 telegrammen. Op de Maandag te Middelburg gehouden ver gadering van de afd. Walcheren der Zeeuwsche Land- bouw-maatschappij werd een voorstel van het bestuur, om een som van hoogstens f 500 beschikbaar te stellen naar Bret Harte. Sandy was smoordronken. Hij lag onder een Azalia- struik in bijna dezelfde houdingwaarin hij eenige uren geleden daaronder nedergezonken was. Hoe lang hij zoo gelegen had, kon hij niet zeggen en het kon hem eigenlijk ook niet schelenhoe lang hij er nog liggen zou was met geene mogelijkheid te bepalen. Eene volmaakte onverschilligheid was de eenige uit drukking, die op zijn gelaat was te bespeuren. Het gezicht van een dronken man was, wij moeten het tot onzen spijt bekennen, niet zulk eene groote zeldzaamheid in Red Gulch, dat het bijzonder de op merkzaamheid der inwoners trok. Een grappenmaker uit het dorpje had eenige oogenblikken tevoren naast Sandy's hoofd een grooten steen geplaatst met het opschrift: «Uitwerking van den brandewijn van Mac Corkles, treft doodelijk op driehonderd pas", en eene hand wees naar de kroeg van Mac Corkles heen. Maar dit was, zooals trouwens de meeste aardigheden van localen aard zijn, geheel persoonlijk en meer eene be schouwing over het slechte van de oorzaak dan over het afschuwelijke van de gevolgen. Behalve door dezen oolijkert was de rust van Sandy dan ook door niemand gestoord. Een wandelend grauwtje had, ontdaan van zijn vracht, het korte gras rondom den liggenden man opgegeten en een straathond had, met de sympa thie, die deze dieren voor beschonkenen hebben, Sandy's laarzen gelekt en het dier lag nu, met zijn eene oog tegen de zon knippende, oogenschijnlijk in een toestand van uitputting, die een beteekenisvol en welgemeend tot aanmoediging der inzendingen op de in 1884 te Amsterdam te houden tentoonstelling, aangenomen. Deze som wordt aangewend om den inzenders eenige zekerheid te geven, dat zij vergoeding kunnen krijgen voor te maken kosten. Volgens Veritas zijn in Februari 4 883 veronge lukt 4 54 zeil- en 24 stoomschepen, waaronder 5 Ne- derlandsche zeilschepen en resp. 22 en 3 vermisten. Te Wissekerke is Maandagavond, door samen werking der zangvereenigingen van Wissekerke en Geersdijk eene uitvoering gegeven voor de nagelaten betrekkingen der verongelukte visschers. Ruim ƒ28 werd daardoor bijeengebracht. (N. R. Ct.) Het examen om als leerling aan 's-rijks veeart senijschool te Utrecht te worden opgenomen, zal plaats hebben in de eerste helft der maand Juli e. k. Be langhebbenden moeten zich in persoon of schriftelijk vóór of op 45 Juni e. k. bij den directeur der school aanmelden met overlegging van de gewone bewijs stukken. Voorts kunnen tegen betaling van 200 's-jaars, te voldoen in twee gelijke termijenals leerlingen worden opgenomen zij, die op 6 September 4881 niet niet ouder dan 24 jaren en, naar het oordeel van den raad van bestuur over de school, lichamelijk genoeg zaam ontwikkeld zijn en bij het examen voldaan heb ben. (Men zie hieromtrent verder de St. Ct. van 3 dezer.) Naar het U. D. verneemt, zullen de om Breda liggende uitgestrekte bosschen, door den dood van Z. K. H. prins Frederik domein geworden, aan het kroon domein overgaan en zijn de schatters daartoe reeds aangewezen. Daar zij hierdoor voor slooping bewaard zullen blijven, is dit voor deze schoone omstreken van niet geringe beteekenis. In de vergadering van »de Dageraad" te Amster dam sprak Zaterdagavond de heer P. C. F. Frowein, van Goes, over: «Afbreken en opbouwen". In een boeiende improvisatie bewees spr. hoe de beschuldiging van afbreken wederzijds èn door godsdienst èn door hu manisme gedaan wordt. Hij wederlegde voorts de be schuldiging, als zou door de beginselen der vrijdenkers de zedelijkheid ondermijnd en den lijdenden hun troost ontnomen worden. Zij verlangen, tegenover de leer van het gezag, alleen eigen onderzoek en waarneming, dus overtuiging. Voor de verspreiding van de leer van het zuivere humanisme, dat opbouwend en niet afbrekend werkt, zijn beste krachten veil te hebben, daartoe wilde spr. zijn hoorders opwekken. Op luide wijze ontving spreker de goedkeuring der talrijke vergadering. (N. v. d. D.) De Rotterdamsche hypotheekbank voor Neder land onder directie van de heeren mr. B. MeesB. Van Rossem en E. C. W. Hoijerheeft in 4882 de som van f 3,660,900 ter leen verstrekt, onder eerste hypothecair verband van in Nederland gelegen on roerende goederen, door deskundigen gewaardeerd op 6,403,028. De bank was zevenmalen genoodzaakt tot verkoop, krachtens onherroepelijke volmacht, waar compliment was voor den bewusteloozen man naast hem De schaduw d»r boomen was intusschen van rich ting veranderd tot zij op den straatweg viel en de boomstammen begrensden het vlakke grasland als pilaren van zwart en geel. Kleine stofwolken van een rossigen tint, die veroorzaakt werden door de hoeven van voorbij'rekkend vee, vielen op de liggende ge daante. De zon daalde meer en meer en nog altijd lag Sandy onbewegelijk. Maar nu werd de rust van den philosoof, zooals die van alle philosofen, gestoord door een onphilosoflsch wezen. Juf Marie, zooals zij genoemd werd door de kin deren, die zij zoo juist uit het schoolgebouw, een soort van blokhuis, had vrijgelaten, deed haar namiddag wandelingetje. Daar zij een bijzonder mooi takje aza- lia's aan het struikje aan de overzijde van den weg zag, liep zij daarheen om het te plukken, met eenige teekenen van afkeer en op de teenen loopende, haar weg door het roode stof zoekende. En zoo stond zij eensklaps voor Sandy. Natuurlijk gaf zij een klein gilletje, iets wat iedere vrouw bij dergelijke gelegenheden ten beste geeft. Maar nadat zij aan de eigenaardigheden harer sekse dezen tol had betaald, werd zij overmoedig en stond een oogenblik stil op minstens zes voet afstand van het monster, dat daar nederlag. Haar japon opnemende, was zij ieder oogenblik gereed om te vluchten, maar er kwam geen geluid, ja zelfs niet de minste bewe ging uit het boschje. Met een van hare kleine voetjes wierp zij den steen met het spotschrift erop omver, en prevelde iets van «rekels", een naam, die vermoe- i delijk op dat oogenblik aan de geheele mannelijke bevolking van Red Gulch werd toegedacht. Want juffrouw Marie, die zich eenige zeer strenge begrippen en stellingen had aangeschaft, had waarschijnlijk de bijzondere galanterie, waarvoor de Californiër door van éen verlies van 4059 het gevolg was. Boven dien is voorzichtigheidshalve f 9000 gereserveerd voor een mogelijk vei lies in 4883. Het totaal der in 4882 verkochte pandbrieven, ren tende 4 en 4% pet., was ƒ3,329,500. Het saldo der in omloop zijnde pandbrieven bedroeg op 34 December 4882 ƒ22,849,400. De som der pandbrieven, van de oprichting der Bank af uitgegeven, bedraagt alsnu ruim acht en-dertig millioen gulden. Het reservefonds werd dit jaar vermeerderd met ƒ73444,84 en bedraagt thans ƒ464290,50. Het dividend is vastgesteld op 43 pet. Overgeplaatst bij het wapen der inf. van N.-I. de 4 e luit. A. W Broes van Dort bij het 4 e bat. Prinses Marianne, tante des Konings, is dezer dagen weer lijdende aan borstaandoening. Volgens de jongste berichten was men, vooral ook met het oog op den hoogen leeftijd der Prinses, niet geheel zonder zorg. Zij vertoeft op haar landgoed in Nassau. Naar het »W. v. h. R." verneemt, heeft de Egyptische Regeering het voornemen opgevat bij de aanslaande reorganisatie van het rechtswezen daar te lande, de inlandsche rechtbanken zooveel mogelijk aan te vullen met Nederlandsche en Belgische rechtsgeleer den. Daarvoor zouden reeds dadelijk vijf Nederland sche rechtsgeleerden, die thans hier te lande lid zijn van eene rechtbank of wel aan het Openbare Ministerie bij een dezer colleges, in aanmerking kunnen komen. De traktementen wisselen van 44 tot 25 duizend francs. Onder vermelding van het ook door ons mede gedeelde verzoek van het class, bestuur alhier aan de synode, betreffende de wijziging van art. 27, voegt de Goesche correspondent der N. R. Ct. daaraan toe: «Bij allen/ eerbied voor de gemoedsbezwaren der Goesche bestuursleden, blijft de vraag of hun college het recht heeft zoodanig bezwaar te laten gelden tegen over een wettig verkregen radicaal en eene even wet tige handteekening van den kerkeraad." Op het drietal van predikanten bij de Ev. Luth. gemeente te Bodegrave staat ds C. W. Pholman te Groede no. 4. Biervliet. De zendeling de heer Zegers betrad Zondagvoormiddag den kansel in de Herv. kerk en sprak naar aanleiding van Ps. 49 vers 14 «De rech ten des Heeren zijn begeerlijker dan goud, ja dan veel fijn goud." Hij had 42 jaren onder de Chineezen op Java als evangelieverkondiger doorgebracht en vooral op den godsdienst der Chineezen. die juist het tegendeel in levensdoel openbaart van hetgeen de tekst leert, had hij het oog bij de keuze daarvan. Zijn lieve schilde ring van het heerlijke Java, die parel onzer bezittingen in Azie, deed ons aangenaam aan en zijne liefde en geestdrift voor het zendingswerk maakten blijkbaar indruk op de harten der hoorders. De oorsprong der christengemeente onder de Chineezen, waar hij en zijn zijne medeburgers terecht zoo geroemd wordt, niet behoorlijk op prijs gesteld en was wellicht als een nieuweling en als «ongenaakbaar" bekend. Terwijl zij daar zoo stond, bemerkte zij, dat de wel schuin vallende maar toch brandende zonnestralen Sandy's hoofd verschroeiden en dat zijn hoed naast hem lag. Dezen opterapen en op zijn gezicht te leggen was een daad, die moed vereischte, temeer daar de oogen van den man geopend waren. Maar zij deed het niettemin en maakte zich gelukkig uit de voeten; toen zij nog eens omkeek, verschrikte zij echter, want de hoed was weer weggesmeten en Sandy zat rechtop en sprak. Om de waarheid te zeggen was Sandy op dat oogen blik de meening toegedaan, dat de stralen der zon goed en gezond waren, dat hij van jongsaf er bezwaar in had gehad met een hoed op te liggen, dat slechts krankzinnigen, die niet meer te genezen waren, hoeden droegen en hij in ieder geval zelf baas erover was of hij al dan niet een hoofddeksel zou dragen. Dit was zijne oprechte meening. llij uitte die even wel slechts onbestemd en bepaalde zich tot de her haling van enkele woorden, zooals Zon gelijk. Waarom weg, he? Waarom zon weg? Juffrouw Marie bleef staan en, nu op een afstand, nieuwen moed scheppende, vroeg zij hem, of hij iets noodig had. Waarom weg Wil meer zonneschijn goed, herhaalde Sandy wat luider. Sta op, slechte man, zei juffrouw Marie nu wezen lijk boos, sta op en ga naar huis! Sandy stond op, maar waggelde nog. Hij was zes voet lang, en juffrouw Marie beefde bij het zien van zulk een lengte Hij strompelde eenige schreden voort, en stond toen stil. Waarom moet ik naar huis gaan? vroeg hij eenige voorganger, de heer V. d. Linde, arbeidden, meldde hij tot in bijzonderheden. Eergisteren zijn de akte-examens voor 't lager onderwijs in de provincie Zeeland te Middelburg aan gevangen. Geëxamineerd werden 47 adspiranten. Hiervan trok zich een terug en werden 7 afgewezen, zoodat gisteren 9 werden toegelaten, nl.H. Alberge, J. T. Bouff, H. Brakman, J. Cappon, M. J. De Die en N. J. Dikkenberg van MiddelburgF. J. Beun van Aardenburg, P. M. Van den Broek van Tolen en C. J. Cornelis van Groede. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank zijn gisteren de volgende perso nen verootdeeld, tevens allen in de kosten: Ca. S., 4 6 j., te Colijnsplaat, wegens mishandeling tot 5 boete. A. B., 60 j. en J. P. R., 33 j., sigarenmaker, beiden te Middelburg, wegens overtreding der drankwet, elk tot 44 dagen gev. K. II., 47 j., visscher te Veere, wegens het uittrekken van een boompje tot 8 dagen cel en 8 boete. F. De W., 38 jte Schoondijke, wegens diefstal tot 8 dagen cel. P. L., 64 j., te Oostburg, wegens bedelarij, tot een dag cel. J. M, 49 j., landmanszoon, te Zoutelande, wegens mishandeling tot 3 maanden cel en 2 boeten van 25 ieder. Vrijgesproken is: A. De C., 46 j,, smid te Veere, beschuldigd van het uittrekken van een boompje. Op verzoek van den gewezen brievengaarder C. v. A., te Veere, heeft Z. M. de Koning de hem door het gerechtshof te 's-Hage opgelegde celstraf van 8 maanden met de helft verminderd en hem voorts kwijtschelding verleend van de geldboete en subsidiaire gevangenisstraf bij bedoeld vonnis mede uitgesproken. De Ilooge Raad heeft Maandag behandeld het beroep van S. M. S dienstbode te Heilo, gemeente Sluis, door het gerechtshof te 's-Gravenhage verooi deeld tot vijf jaren tuchthuisstraf wegens kindermoord voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd. Er waren geen gronden voor deze voorziening kenbaar gemaakt, weshalve adv.-gen. mr. Smits tot verwerping concludeerde. De uitspraak is bepaald op aanst. Maandag. De »N. R. Ct." verneemt, dat de firma Becquer Co. (Bredius) te Bergen-op-Zoom, Maandag in staat van faillissement is verklaard. De officier van administratie 4 e kl. der marine M. D. L. II., die indertijd door den heer J. A. De Bergh openlijk beschuldigd is van het plegen van onze delijke handelingen met minderjarigen te 's-Gravenhage, is door den zeekrijgsraad te Nieuwediep, na eene zeer langdurige instructie, aan dat misdrijf schuldig verklaard en tot drie weken cellulaire gevangenisstraf veroordeeld. I)e eisch van het O. M was zes weken. De advocaat fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof is echter, na de opzending van het vonnis aan het hof ter appro batie, van deze uitspraak in appèl gekomen. De zaak moet dus voor het Hof opnieuw behandeld worden. eensklaps op ernstigen toon. Ga heen en neem een badhernam juffrouw Marie, terwijl zij zijn bestoven gelaat met zichtbaar misnoe gen beschouwde. Tot haar grooten schrik ontdeed Sandy zich eens klaps van jas en vest, trok zijn laarzen uit en, als een pijl uit den boog wegsnellende, verdween hij in de richting van de rivier. Goede hemel! de man zal verdrinken! riep juf frouw Marie en liep daarna met echt vrouwelijke in consequentie naar het schoolgebouw en sloot daar zichzelf op. Des avonds van dienzelfden dag, toen de jonge on derwijzeres met hare hospita, de vrouw van den hoef smid, aan de thee zat, vroeg zij deze op kalmen toon, of haar man wel eens dronken was. Abner, hernam vrouw Stidger nadenkende, laat eens zien, Abner is na de laatste kiesvergadering niet meer goed nuchter geweest. Juffrouw Marie had gaarne gevraagd, of hij in dat geval er bijzonder op gesteld was om in de zon te liggen en of een koud bad dan wel nadeelig voor hem zou geweest zijn, maar dit had wellicht wedervragen uitgelokt, die zij liefst wilde voorkomen. Zij vestigde dus alleen haar groote grijze oogen met verwonderden blik op het roode gezicht van vrouw Stidger een bijzonder lief exemplaar uit den «Zuidwestelijken bloe mentuin" en bracht daarna het gesprek op iets anders. Den volgenden dag schreef Marie aan hare beste vriendin te Boston: «Ik geloof dat ik het dronken gedeelte der bevol king hier nog het minst onuitstaanbaar vind. Ik spreek natuurlijk van de mannen, mijn waarde, want ik weet niets ter wereld, wat de vrouwen genietbaar zou kun nen maken." (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1