1883. If. 39. Dinsdag 3 April. Belasting op de Honden. MILITIERAAD. Bij dit Hommer behoort een bijvoegsel. bwlastxng of» ok hondkn Rechtzaken. Scheepvaartberichten. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat het kohier der voor dit jaar, zooale het door den gemeenteraad m zijne vergadering van den 30 Maart 1883 is vastgesteld, op heden aan den ontvanger uitgereikt is, zijnde ieder belastingschuldige verplicht zijnen aanslag op den bij de verordening bepaalden tijd te voldoen. Goes, den 31 Maart 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van allen, wien het aangaat, dat de militieraad zijne TWEEDE ZITTING voor deze ge meente dit jaar zal houden' op WOENSDAG den II APRIL e. k.. des morgens te tien uren. in de Abdij te Middelburg, en dat in die zitting uitspraak zal worden gedaan omtrent hen, die als plaatsvervanger ot' nummerverwisselaar verlangen op te treden. Terwijl voorts op den 19 April, terzelfder ure en plaatse, gelegenheid zal worden gegeven voor al de lotelingen, wier plaatsvervangers of nommerverwisse- laars niet mochten zijn toegelaten om, als zij dit ver langen mochten, anderen in kunne plaats aantebieden. Goes, den 31 Maart 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 2 April 1883. HH. MM. de Koning en de Koningin zullen, vol gens het N. v. d. D., van de veertien dagen, die zij in Engeland zullen zijn, een bij de Koningin van En geland in Osborne op het eiland Wight gaan door brengen. Feesten te hunner eer zullen gegeven worden door den Prins van Wallis, hertog van Wellington en graaf Granville, den minister van buitenlandsche zaken. De Koning zou gaarne een goede hardrijderij bijwonen en zal daarom waarschijnlijk met den Prins van Wallis de »city and suburban race" gaan zien. Voor het overige zullen HH. MM. hun tijd grootendeels door brengen in gezelschap van den Hertog en de Hertogin van Albany, die dezen zomer wederkeerig op «Het Loo" hun gasten zullen zijn. Volgens den Londenschen correspondent der »N. r. Ct." echter, zal het bezoek van onzen Koning een strikt privaat karakter dragen, wat in zekere kringen groote teleurstelling zal baren. Bij koninklijk besluit van 31 Maart is benoemd tot directeur der staatsloterij de heer Losgert, direc teur der registratie van Zuid-Holland te 's-Gravenhage. Bedriegen wij ons niet, dan is dit dezelfde heer Los gertdie eenige jaren geleden hier het kantoor van registratie heeft waargenomen. Kruininge. De gemeenteraad besloot Vrijdagavond een renteloos voorschot uit de provinciale fondsen te vragen tot het begrinten van den zoogenaamden ach terweg, loopende uit de kom der gemeente naar Hans- weerd. Hierdoor zal eene betere, en vooral des winters zeer gewenschte gemeenschap tusschen het dorp en Hansweerd ontstaan; voorts tot begrinting van den zanddijk, loopende van den kanaaldijk bij het paviljoen van den heer Luijk af naar Hansweerd. Ook deze begrin ting is als hoogst noodzakelijk te beschouwen wegens den min gunstigen toestand, waarin die weg veelal verkeert. Met verlangen wordt dan ook uitgezien naar de verwezenlijking dier plannen en hoopt men dan ook dat het aantevragen renteloos voorschot aan de gemeente zal verleend worden. Nog een voor Hansweerd belangrijk besluit werd door den gemeenteraad genomen, n. 1. om bij de open bare school aldaar een grooten regenbak te laten maken, ter voorziening in de meermalen bestaande behoefte aan goed drinkwater. Tot de verbouwing en vergrooting van de tot ge meentehuis verleden jaar in gebruik genomen onder wijzerswoning zal ook weldra worden overgegaan, wijl het daarvoor opgemaakte plan door den raad is goed gekeurd, terwijl de bestekken voor de twee laatstge noemde werken reeds worden gereed gemaakt. De collecte voor de betrekkingen der verongelukte visschers te Moddergat en Paesens heeft in deze ge meente opgebracht 54,41%, welke gelden aan de commissie in Friesland zullen worden overgemaakt. Die opbrengst zou zeker belangrijk meer geweest zijn. ware het niet dat daarvoor ook op gisteren in de af gescheidene kerk gecollecteerd werd. Daardoor ont hielden de afgescheidenen zich van het geven van bij dragen bij de openbare collecte. Hansweerd. Gedurende de maand Maart weiden aan het Rijkstelegraafkantoor alhier behandeld 535 telegrammen als: ontv. 187, verz. 348. Ievseke. Het telegraafkantoor verzond in de afge- loopen maand 142 en ontving 697 telegrammen, samen 839. In de maand Maart van het vorige jaar bedroeg het totaal slechts 372. Deze sterksprekende vermeer dering van ruim 150 pet. moet toegeschreven worden aan den voor de maand Maait levendigen oesterhandel en aan de wijziging der diensturen op het telegraaf kantoor, welke dien handel ten goede komt. Krabbendijke. liet aantal lijders aan mazelen neemt steeds toe, vooral onder de kinderen, ofschoon het ook hier blijkt, dat volwassenen ze kunnen krijgen Waarde. Het gerucht, dat onze beui tschipper zijn vaartuig met lading zou verloren hebben, blijkt maar al te waar te zijn. Het schip is totaal weg en van de lading is slechts een gedeelte in beschadigden toestand behouden ge bleven. De bevaren schipper is thans van zijn eenig middel van bestaan beroofd, aangezien zijn schip niet verze kerd was. Oudelande. Het bericht, door u uit de Middelb. Ct, overgenomen, betreffende een besluit van de gemeente besturen Oudelande en Baarland, die respectievelijk 500 beschikbaar zouden gesteld hebben voor een geneesheer ten behoeve der armenpraktijkvaccine en doodschouw, is geheel bezijden de waarheid. Voor een en ander is tijdelijk benoemd de heer L. Boogaerdt, geneeskundige te Ovezandwelke de genoemde betrekking sedert het vertrek van den heer T. L. Arentz heeft waargenomen. Borsele. Aan dhr. K. Dominions te Wemeldinge is door Gedeputeerde Staten vergunning verleend tot het plaatsen en kweeken van zaaioesters op den steenen berm tegen den zeedijk van dezen polder. Yllssingen. De Minister van Marine arriveerde Za terdagmorgen per eersten trein uit 's-Gravenhage en vertrok weder in den loop van den dag, na Z. M. stoom jacht «Valk" geïnspecteerd te hebben. De schout-bij- nacht Binkes stond het publiek gisteren en eergisteren toe het jacht te bezichtigen, waarvan door een massa menschen zcowel van Middelburg als van hier gebi uik werd gemaakt. Jammer, dat gistermiddag eenige bezoekers zoo ruw waren, waardoor de kajuit, \oor Z. M. de Koning bestemd, door schildwachten afgezet moest worden. Het schip is van binnen bijna geheel veranderd en de apartementen, door HH. MM. en gevolg te betrekken, zien er- vorstelijk uithet is als jacht getuigd en heeft nu 2 masten (toen het gebouwd werd had het er 4 en later 3), De equipage bestaat uit ongeveer 150 koppen, uitgelezen manschappen. Evenals de vorige maal zal heden ahes afgezet worden bij hej, vertrek van HH. MM., en daar zij incognito reizen, geen militair vertoon plaats hebben. Gedurende de afgeloopene maand werden op liet Rijkstelegraafkantoor alhier behandeld 5194 telegram men. Hiervan werden aangeboden 2478, ontvangen 967 en overgenomen en verder geseind 1749 telegrammen. Dolen. Voor de nagelaten betrekk;ngen der veron gelukte visschers te Urk en Moddergat is langs de huizen gecollecteerd de som van 79,36 en in de kerk der Chr. gereformeerden ruim 28, doch dit uitslui tend voor Urk. Enkele punten van beschrijving voor de 32e algemeene vergadering der vereeniging tot bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid zijn reeds door het hoofdbestuur aan de afdeelingen verzonden. Daaronder komen voor bespreking van het al of niet wenschelijke van lo. Uitbreiding van het Staatstoezicht tot de werk tuigen en het personeel 2o. Internationale regeling der octrooien op gelijken voet 3o. Afschaffen der Staatsloterij 4o. Bevoorrechting van binnenlandsche industrie. 5o. Benoeming bij faillissementen van curators uit de schuldeischeis 6o. Uitbreiding der Steenfabricatie c. a. 7o. Gebruik van buitenlandschen steen in sommige gevallen boven binnenlandschen. 8o. Instellingen ten behoeve van fabrieksarbeiders. Van de afdeeling Middelburg is een voorstel in gezonden om bij den Minister van Justitie aan te drin gen op uitvoering der bepaling van het Wetboek van koophandel, volgens welke bij faillissementen de cura tors worden benoemd uit de schuldeischers, hetgeen in de laatste jaren zoo zeldzaam geschiedt. In eene plechtige openbare zitting van den hoogen raad zijn Zaterdag geïnstalleerd als raadsheer de heeren: mrs. M. A. Van den Acker en S J. Hingst. De plech tigheid was zeer eenvoudig en werd bijgewoond ook door leden van de magistratuur en de balie van Am sterdam. De voorzitter tar. De Vos constateerde in zijn welkomstgroet, dat mr Van den Acker 's voor zitters plaats als raadsheer vervulde; herinnerde aan de bekwaamheden van beide nieuvvbenoemden en bracht weemoedige hulde aan de nagedachtenis van mr. J. A. Jolles, in wiens plaats mr. Hingst is benoemd. Omtrent de examens voor het verkrijgen van een diploma als handelsbediende vanwege de vereeni ging «Mercurius" deelen wij nog nader mede, dat de vereischten voor het examen in het boekhouden zijn de kennis van hel enkel- en liet dubbel boekhouden van de berekeningen, die bij het inschrijven der boeken te pas komenvan de administratieve inrichting van commerciëele en financiëele instellingen; van het Wet boek van Koophandel en het Buigerlijk Wetboek, voor zoover dit laatste op den handel en de administratie betrekking heeft, en van de voornaamste handels formulieren en voor het examen in de Nederl., Fransche, En- geische en Hoogd. handelscorrespondentievoldoende taalkennis, een goede briefstijl en algemeene handels kennis. De heeren Bell en Van Rijn, leden van de ten- toonstellings-commissie der Zuid-Afrikaansche repu bliek hebben te Amersfoort den oud-hoogleeraar P. Hartingdie indertijd hier te lande de ziel was van de levendige belangstelling in Transvaal, opnieuw de verzekering gebracht van de levendige erkentelijkheid van gouvernement en volk en als souvenir daarvan hem een fraai stuk gedegen goud van de Transvaalsche goudvelden aangeboden. De Transvaalsche regeering heeft tot de onze het verzoek gericht tot aanwijzing van eenige telegraaf ambtenaren ter aanvulling en verbetering van dien tak van dienst daar te lande. Vermoedelijk zullen nog in dit jaar eenige Nederlandsche ambtenaren daarheen vertrekken. (N. v. d. D.) Ook de Belgische Minister van Oorlog heeft be sloten een detachement soldaten te zenden om de Belgische afdeeling op de Amst. tentoonstelling te bewaken. De postadministiatie heelt bepaald, dat verschre ven briefkaarten, die men tot dusverre tegen nieuwe kon inruilenthans slechts tegen betaling van een halven cent ingewisseld kunnen worden. Daar in het aigeloopen jaar circa 3000 briei kaarten ingeruild wer den, is dit eene bate voor de schatkist van vijftien guldens ongeveer. Dat helpt tot dekking der tekorten zegt het R. Nbl Zondagochtend met den eersten trein vertrok onder geleide van den voorzitter van de postduiven vereniging De Ooievaar in Den Haag een «detache ment" oorlogsdaiven naar Vlissingen, teneinde inge scheept te worden aan boord van Zr. Ms. raderstoom schip Valk, om dienst te doen gedurende de reis van HH. MM. den Koning en de Koningin naar Engeland. Het zijn de duiven, die voor het Departement van oorlog voor den «zeedienst" waren afgericht en die op verzoek van den minister van marine voor dat doel zijn beschikbaar gesteld. Z. M. de Koning heeft zijn hooge ingenomenheid betuigd met dit middel van communicatie. Naar de N. R. Ct. verneemt, zal in de eerst volgende vergadering van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, die op 10 April e. k. te 's-Gravenhage zal worden gehouden, van gedachten worden g-wisseld over het gebruik van bazalt of baksteen bij den bouw van schutkolkmuren, frontmuren en kaaimuren. Het debat zal worden ingeleid door het lid P. H. Kemper. De St.-Crt. van -1 en 2 April no. 76 bevat het Kon. besluit van 31 Maart no. 4, waarbij het besluit van 21 Juni 1874 no. 18 betreffende de Staatsloterij wordt gewijzigd als volgt a. met ingang van de 313e loterij geschiedt de betaling der prijzen en premien aan den toonder van het lot op den dag, volgende op dien, waarop het is uitgekomen, onder korting, ten behoeve van 's rijks schatkist ,van vijf Lien ten honderd van alle prijzen en premien van éen honderd gulden en daarboven, en van tien ten honderd van de prijzen daar beneden. De betaling der prijzen en premien op een lot, het welk door den directeur aan een collecteur of gede legeerde is afgegeven, geschiedt echter alleen dan, wanneer het lot vertoond wordt door of van wege denzelfden collecteur of gedelegeerde, aan wien het indertijd is afgegeven. «De directeur der Staatsloterij zal bij den aanvang der collecte voor deloterij het vereischte aantal loten afzonderen, om daaruit aan dezelfde in gezetenen van het Rijk, geene loterijhandelaren, aan wie in de vorige loterij loten tegen inlegprijs zijn af gegeven, hetzelfde aantal loten als in die loterij tegen inlegprijs af te gevgn, mits de prijs van de ulzoo aigegevene loten aan hein in ééns voldaan worde". b. Met aanvang van de 314de loterij vervalt de bepaling luidende «De classicale loten voor de eerste klasse zullen voor den inlegprijs verkrijgbaar zijn voor de houders van loten, die in de laatste klasse derloterij met niet zijn uitgekomen, mits zij zich daartoe, ten kantore van den directeur der Staatsloterij of bij een der collecteurs aanmelden, gedurende de collecte". Het centraal Adder-comité heeft verslag uitge bracht van zijn bemoeiingen. Ontvangen werd aan giften 80,862,85 Aan 3 weduwen is eene in schrijving Grootboek verstrekt van 9358aan 21 we duwen, moeder-weduwen en gebrekkige ouders lijfrenten ad ƒ33,067; aan 34 betrekkingen ineens 17,080 uitgereikt. Het saldo, na aftrek van nog een post, wordt besteed voor stichting van een blijvend fonds, volgens de wensclien der sub-commissie van de Marine te Amsterdam. Voor belangstellenden ligt dit verslag aan ons bureau ter inzage. H. K. II. Prinses Marianne heeft 500 doen toekomen aan de Prov. commissie tot ondersteuning van de nagelaten betrekkingen der verongelukte vis schers van Paesens en Moddergat De surnumerair O. Verhagen, uit de inspectie Eindhoven, is benoemd tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Wadenoyen c. a Benoemd tot burgemeester van Oostburg I. Van Houte; tot burgem. van Den Bommel P. Van Weel G.Gz. Z. M. heeft J. Contant, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te 's-Gravenpolder c. a., be noemd tot ontvanger derzelfde middelen te Willem stad c. a. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank deed Zaterdag uitspraak in zaken, be handeld 20 Maart en veroordeelde tevens in de kosten A. E. II., 17 j., te Ter Neuzen, wegens dronkenschap en het slaan van een beambte tot 8 dagen cel en ƒ3 boete. J. II.; bijgenaamd V. H., 28 j., polderwerker te Klinge, wegens mishandeling tot 8 dagen cel. C. L. De B., 52 j., te Lokeren, wegens onbevoegde uit oefening der geneeskunde als bedrqf tot f 75 boete, subs. 14 dagen gev. P. M., 17 j, leurder te Oostburg, wegens mishandeling tot 8 dagen cel.C. De V., 46 j., arbeider te St.-Janssteen, wegens verwonding tot 3 maanden cel en f 8 boete.Ph. M., 26 j., dienst bode te Hulst, wegens bcleediging tot f8 boete.T. Pb48 j., paardenslachter te Klinge, wegens beleedi- ging van een beamb'e tot 8 da?en cel. Vrijgesproken werd A. H., landmanszoon, 22 j., te St.-Janssteen beschuldigd van het verbreken van af sluiting. Nog werden de navolgende vonnissen uitgesproken in zaken, 24 Maart behandeld, en veroordeeld, mede in de kosten, W. P. S. S., 15 j., te Middelburg, wegens: lo. onbevoegd gaan over den spoorweg, en 2o feitelijken wederstand tegen een beambte in de waarneming zijner bediening, tot twee geldboeten eene van ƒ10 en eene van ƒ15.J A. Z., 60 j., te Middelburg, wegens beleediging tot eene boete van 12.A. V. d. B., 19 j., te Wissekerke, wegens mishandeling, tot 0 dagen cel M. V. d. B., 16 j., te Middelburg, wegens diefstal tot 15 dagen cel.P. 11.. 17 j., te St.-Anna ter Muiden, wegens mishandeling tot ƒ3 boete. J. F. v. IF, te Vlissingen, wegens mishandeling enz. tot twee geldboeten, eene van ƒ5 en eene van ƒ8. H. IC., 18 j., werkman en J. L., 19 j., werkman, beiden te Vlis singen, wegens verzet tegen beambten in de waarneming hunner bediening, en dronkenschapdoorden le. beklaag de, de le tot 15 dagen cel en 3 boete, de 2e tot eene maand cel. Nog stond voor de rechtbank terecht de 24- jarige W J. v. S., de persoon, die, zooals we vroeger meldden, zich te Goes had uitgegeven voor adj. inspecteur der staatsspoorwegen, standplaats Breda, doch die slechts weger bij den staatsspoor was geweest, uit welke betrekking hij echter was ontslagen. S. was beklaagd van bedriegelijke oplichting, te Goes gepleegd, doch hij ontkende dit. Niettemin eischte het O. M. tegen hem eene celstraf van 1 maand, 25 boete en ver oordeeling in de kosten. Uitspraak a. s. Zaterdag. Omtrent eene vordering tot afkoop van jachtrecht op gronden in den Borselepolder verneemt de M. Ct. dat de rechtbank den afkoopsprijs, na verhoor van deskundigen, heeft bepaald, zoodat de afkoop is tot stand gekomen. Vlissingen. Het Engelsehe stoomschip «Amulet", komende van Leith er. bestemd voor Antwerpen, liep Zaterdagmiddag op de rivier een binnentjalk, met graan geladen, genaamd «Jonge Cornelis", in den grond. Persoonlijke ongelukken kwamen hierbij niet voor.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1