Buitenlandsch Overzicht. Gemengde Beriehten. koersverbetering kunnen uitoefenen. Een andere vraag is het of verhooging dier aandeelen niet mag tegemoet gezien worden met het oog op het verwacht wordende drukke vervoer bij gelegenheid der Internationale ten toonstelling te Amsterdam. Ja, zouden we bereid zijn daarop te antwoorden, ware 't niet dat we ietwat schuchter worden door de opmerking, dat de koers thans reeds 102 pCt. bedraagt en ons eene andere vraagzouden die goede vooruitzichten niet reeds in den tegenwoordigen prijs geacht moeten worden be grepen te zijn, geene reden tot bezorgdheid daarvoor gaf. Wie zich overtuigen wil hoe veranderlijk de grootte van zijn kapitaal, in actiën belegd, is, geve zich even de moeite om een oog te slaan op de vol gende getallen, die de hoogste koersen aangeven in de maanden van het vorige jaar: Jan. 154, Febr. 156, Maart 161, April 159, Mei 155, Juni 140, Juli 132, Aug. 130, Sept. 112, Oct. 113, Nov. 102, Dec. 100. Tegenover den hoogsten koers in '81 ad 161 pet. be droeg de laagste (in November) 97 pet.De overige Tramwaarden veranderden onbeduidendeen overzicht van de variatiën der andere Tramwegmaatschappij- aandeelen blijkt uit 't volgende staatje: Koersen. laagste. hoogste. Arnh. Tramweg maatsch. aand. 75 92 Zuider 80 97 Nederl. 70 95 Rotterd. 88% 400 Amsterd. Omnibus 484 205. In verband met hetgeen we den vorigen keer mee deelden aangaande de nu wederom voorgenomene Turksche schuldregeling zij nog berichtdat eene nieuwe leening aan de unificatie (herleiding der ver schillende soorten tot een zelfden vorm) niet gepaard zal gaan. Op de circa 92% millioen gereduceerd kapitaal hebben de houders van 80 millioen zich tot vóór de conversie verklaard, die van 8 millioen hebben hun obligatiën doen stempelen om ze in den ouden vorm te behoudenterwijl de overige zich nog niet hebben verklaard. Er is thans eene type ontvangen, die in September bij de betaling van de coupon in ruil voor de oude titels zal uitgegeven worden. Alsdan zullen de houders, die zich nog niet verklaard hebben, uitgenoodigd worden zulks te doen, op poene van geen rente te kunnen ontvangen. Wat den interest betreft worden de titels op een voet van volkomen gelijkheid behandeld. De vier vijfden der afgestane inkomsten buiten het aandeel, dat toegewezen is aan Bulgarije, Servië, Griekenland en Montenegro, worden gelijkelijk onder de houders der vier seriën verdeeld tot aan de rente betaling eventueel van 4 pet., zijnde dit het maximum van interest. In het overblijvende vijfde met het amor- tiesatietonds deelen de verschillende serienwaarvan er vier zijn naar gelang van den rang, die hun bij vroeger decreet is aangewezen. Houders van '65ger Turken worden nogmaals aan geraden die tegen '69ger te verruilen. Bij al hetgeen we den vorigen keer aanvoerden om de soliditeit te bewijzen der Manitoba's, als de 7 pets. oblig. St. Paul Minn. Manit. de hyp. de 6 2e de 6 Dak. extension, willen we volledigheidshalve nog een geresumeerd over zicht geven van de uitkomsten over de jaren 4880 4881 1882 aantal geëxpl. mijlen 656 865 4058 ontvangsten passagiers. D. 672048 D. 849929 D. 4,587480 goederen 2,084742 2,694773 4,773006 diversen. 476348 489450 269508 totalen. D. 2,933408 D. 3,700852 D. 6,629694 exploit, kosten 1,399647 4,863035 3,545778 netto-ontv. D. 4,533461 D. 1,837817 D. 3,413916 Verhouding der ex ploitatiekosten' tot de bruto-ontvang- sten in percenten 47,71 50,34 53,03 Een belangrijk punt is de verhouding van de exploi tatiekosten tot de bruto-ontvangstdeze schijnt hierbij klimmende te zijn. Schijnt slechts evenwel. Onder de exploitatiekosten van het afgeloopen jaar toch zijn ook begrepen de vervanging van ijzeren door stalen rails, verbetering van aarden baan, vernieuwing van brug gen enz. De weg van St. Paul naar St. Vincent (zeer waarschijnlijk gaat eenigen lezers bij het hooren dier namen, waardoor ze aan hunne vroegere verliezen her innerd worden, toen ze ook den raad van de paasch- eieren Diet opgevolgd hadden, een ijskoude rilling door de leden) is thans, op slechts eenige mijlen na, geheel van stalen rails voorzien. De schuld der maatschappij bestaat uit D. 8,000000, 4e 7 pet. hypoth., jaarl. inter. D. 560000 8,000000, 2e 6 480000 3,780000,6 pet. Dakota-ext.obl.» 240800 Samen jaarl. interest D. 4,280800 De netto opbrengst was over '82 3.413946 Overschot voor dividend D. 4.833110 zijnde ruim 42 pet. over het aand. kapitaal groot D. 45 millioen. We zien dus, dat slechts eene ondenk bare groote vermindering der bruto ontvangst de in terest-betaling op de obligatiën in gevaar zou brengen. Op het belangrijke verband tusschen expl. kosten en bruto-ontvangst wijzen we nader een volgende maal. De aand. der Manitoba stonden 34 Januari'82 140% pet., nu zijn ze 155 pet. genoteerd. De verbetering der laatste dagen staat in verband met geruchten aangaande een groote uitkeering scrip-dividend. Op verdere koersvariatien hebben we niet te wijzen, moge dit de volgende week wel 't geval zijn be treffende koers ver hoogingen OPENBARE VERGADERING VAN DEN Baad der gemeente Goes, op VRIJDAG den 30 MAART 4883, des namiddags te 2 uren. Voorzitter de heer mr. J. G. De Witt Hamer. Tegenwoordig alle leden en de Secretaris. I. De notulen der vergadering van den 7 Maart jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter doet de volgende mededeelingen, die alle, zooveel noodig met goedkeuring, voor ken nisgeving worden aangenomen lo. dat de schoonmaakwerken voor dit jaar zijn aanbesteed op Zaterdag den 40 Maart jl. en zijn gegund het 4 e perceel (raadhuis, politiewacht en leen bank) aan A. Smit voor f450; het 2e perceel (overige gemeentegebouwen) aan J. Plazier voor f154; het 3e perceel (school A en C) aan A. Smit voor f464; het 4e perceel (bewaarschool) aan J. Plazier voor f52; 2o. dat de rekening van het fonds van kazerneering over 4882 door burg. en weth. is goedgekeurd in ontvang op f208,82, in uitgaaf op f 4 23,47%, alzoo met een goed slot van f 85,34 welke rekening voor de leden van den raad is ter visie gelegd 3o. dat ten behoeve van den kweekeling aan school B, J. M. Bartelse de bij de verordening bepaalde toe lage ad f50 is beschikbaar gesteld, gerekend te zijn ingegaan den 4 Januari 4883; 4o. dat de kiezerslijsten voor 1883/84 den 24 Maart jl. zijn gesloten met een getal van 270 kiezers voor de leden der Tweede kamer en Provinciale Staten en 421 kiezers voor leden van den gemeenteraad 5o. dat van de commissie van toezicht op de in richtingen voor middelbaar onderwijs bericht is inge komen, dat de heer mr. J. W. C. De Jonge van El- lemeet als herbenoemd lid is geïnstalleerd 6o. dat de heer G. J. Besseling wegens vertrek naar elders met 4 April a. s. heeft bedankt voor de betrekking van schatter der localiteiten, waarin de kleinhandel in sterkedrank wordt uitgeoefend, en dat als zoodanig is benoemd J. De Vos, tot dusver plaats vervanger en herschatter; in wiens plaats is aange wezen W. Jansen, ambtenaar bij 's rijks belastingen 7o. dat aan den heer L. G. Kakebeeke is vergund eene haag te planten tusschen zijn zomerhuis en het erf van »de Prins van Oranje" aan den Westwal III. Nog zegt de Voorzitter, dat door de provin ciale commissie voor de tentoonstelling van voorwer pen van oude kunst, in Amsterdam te houden, is verzocht om tijdelijken afstand van eenige voorwerpen uit de gemeentelijke verzameling voor geschiedenis enz., waarom burg. en weth. machtiging vragen, om aan dit verzoek, onder de vereischte voorwaarden, te voldoen. Deze machtiging wordt zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming verleend. IV. Als ingekomen stukken worden tertafelgebracht a. Missive van Ged. Staten, houdende bericht der goedkeuring van het raadsbesluit, o. atot verkoop van boomen aan den Westhavendijk b. Bericht van mevrouw Van CampenBooy, dat zij hare betrekking als regentes van het weeshuis nederlegt. (De Voorzitter deelt tevens mede, dat hier van is kennis pegeven aan het Burgerlijk Armbestuur, met verzoek eene aanbeveling ter vervulling der vaca ture intezenden.) c. Verslag van den toestand der gasfabriek te Middelburg over 1882, dat in de bibliotheek zal worden geplaatst. Alles voor notificatie aangenomen. V. Thans is aan de orde de vaststelling van het kohier van den Hoofdelijken Omslag voor 1883. De heer Massee zegt, in tegenstelling van het vo rig jaar, vóór het kohier te zullen stemmen. Toch wil hij niet ontveinzen, dat het hem toeschijnt, dat men bij het opmaken van het kohier wel wat vrijgevig is geweest met de toepassing van alinea f-g van art. 5, wat betreft uitkeeringen aan wien ook verstrekt en de huiselijke omstandigheden, terwijl te weinig is toegepast het 3e gedeelte van art. 9, namelijk wat betreft uiterlijken stand, levenswijze enz. Het gevolg daarvan is, dat noodwendig de meest eerlijke burger het meest betaalt of de meeste draagkracht op zich neemt. Spreker hoopt, dat de commissie hiervan nota zal willen nemen en hem in deze bezwaren zoo mo gelijk zal tegemoet komen. Voorts meent spr. het niet te onpas te wijzen op de omstandigheid, dat de regeering toelaat, dat hare ambtenaren buiten de gemeente wonen en daardoor ontwijking der gemeentelasten in de hand werkt. De regeering zou oorzaak kunnen zijn, dat de beste draagkrachten daardoor willens of onwillens het dragen zouden ontduiken. Hij zou wel wenschen, dat er stappen werden gedaan om dat te voorkomen. De Bosch Kemper heeft eens gezegd, dat ontduiking van belasting gelijk iB aan diefstalis dit zoo, dan zou de hooge regeering diefstal in de hand werken, wanneer zij ten minste in niet-noodzakelijke gevallen dispensatie geeft. In de derde plaats vraagt Spr. inlichting waarom de geestelijke zusters, die het onderwijs aan de R./K. bijz. school geven, niet op het kohier voorkomen. De Voorzitter beantwoordt den heer Massee in zijne opmerkingen 4 o. wat betreft de toepassing van art. 5 lett. en g huiselijke omstandigheden en uitkeeringen), door burg. en weth., als zoude deze min juist zijn. Had de spr. minder algemeen gesproken en eenige voorbeelden aangegeven, dan zou het gemakkelijker zijn om die toepassing toetelichten. Toch kan de Voorzitter verklaren, dat als de heer M., evenals de leden van het dag. bestuur en de commissie, soms eens achter de schermen kon zien, hij wellicht omtrent den aanslag van sommige belastingschuldigen anders zou denken, dan hij nu doet; 2o. den vrijdom voor ambtenaren, die dispensatie van inwoning hebben. Ook de Voorzitter betreurt, dat sommige Rijksambtenaren buiten de gemeente wo nen, maar evenals het vorige jaar, moet hij zeggen, dat hij geene stappen weet te doen, om daarin ver andering te brengen; 3o. de vrijstelling der religieuses. Zoolang niets anders van deze bekend is, dan dat zij in een gesticht wonen, maar er niets van hun inkomen bekend is, terwijl zij de aangiftbiljetten terugzenden met de ver klaring, dat zij geen inkomen, of minder, dan het bij de verordening belastbaar gestelde, hebben, kan men niet, zonder nader bewijs dat zij aanslagbaar zijn, ze op het kohier brengen. De heer Massee repliceert nog, dat hij meent, dat burg. en weth. met de toepassing van littera en g te veel hechten aan de letter der bepaling van de ver ordening. Spr. komt op voor de kleine burgerij, die de kennis niet heeft om te zeggen of te berekenen, dat zij uitkeering aan betrekkingen doet. Wat de geestelijke zusters aangaat, heeft hij de vraag gedaan om ook hare draagkracht in de belastingen der ge meente te winnen. Spr. geeft der commissie in over weging om ook hierop te letten en vraagt, of de be doelde personen niet op den eed gebracht kunnen worden. De heer Ramondt merkt op, dat bij de verordening de eed niet is toegelaten en deze dus niet kan ge vorderd worden. Overigens gelooft hij, dat, wanneer men buiten de opmaking van het kohier staat, zoo lang de bepalingen omtrent huiselijke omstandigheden vigeeren, men allicht terecht of ten onrechte tot de onderstelling van verkeerde toepassing daarvan zal ko men. Spr. meent echter, dat de heer Massee eene poging in zijne macht heeft om met dit stelsel te breken. Ook Ged. Staten hebben reeds bezwaar gemaakt in de bewuste bepaling en, als de heer Massee meent dat zij tot onbillijkheden leidt, kan hij een voorstel indienen om haar optehelfen en bijvoorbeeld te vervangen door de bepaling dat een zeker gedeelte van het in komen onbelastbaar is. De heer Massee antwoordt, dat hij tot dit laatste gaarne zou overgaan als hij rekenen kon op onder steuning. De heer Van Swinderen verklaart, dat hij van meetaf, dat de verordening is vastgesteld, de bepaling van littera g heeft betreurd. Ilij waardeert de bedoe ling, die bij de vaststelling heeft voorgezeten, namelijk, om ieder zooveel mogelijk overeenkomstig zijn draag kracht in de belasting te doen dragen. Het is echter in dezen gegaan, als 't helaas zoo dikwijls gaatjuist door rechtvaardig te willen zijn wordt men onrechtvaardig. De bepaling, zoo algemeen gesteld, geeft tot willekeu rige toepassing aanleiding, hoezeer burg. en weth., de commissie en de Raad ook naar eene juiste toepas sing streven. In eene belasting-verordening behoort eene bepaling, die voor zulk een verschillenden uitleg vatbaar is, niet te huis. Hij wil op deze gronden den heer Massee volgaarne steunen, wanneer deze voorstelt de bepaling opteheffen. De heer Den Boer herinnert dat de religieuses vroeger in de eerste klasse waren aangeslagen, maar toen de 2 laagste klassen vervielen, door de commissie genoegen genomen is met de verklaring van minder vermogen of inkomen. De Voorzitter bevestigt dit. De heer Massee meent, dat hetgeen de dames ge nieten aan vrije woning, kost, goede verzorging, een belastbaar inkomen representeert. Hij meent, dat het niet te verwachten is, dat deze dames met hare intel- lectueele ontwikkeling een lager belooning zouden genieten. De debatten worden hiermee gesloten en het kohier, waarvan de factor 4,0209 is, met algemeene stemmen goedgekeurd. VI. Daarna wordt het kohier der belasting op de honden voor 1883 vastgesteld met 473 honden van vermaak en 95 honden van nijverheid, opleverende een totaal van f 644. VII. Wordt gelezen een voorstel van burg. en weth. om hen te machtigen tot af- en overschrijving op de begrooting voor 1882, tengevolge van het overschrij den van sommige posten door onvoorziene omstandig heden, met het daarop ingewonnen gunstig advies van de financiëele commissie. Dit voorstel wordt zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. VIII. In behandeling komt de rekening van den gemeente-ontvanger wegens zijn beheer over 4882 van de revenuen der fondsen van de vernietigde gilden, met het advies tot goedkeuring van de financiëele commissie. De rekening wordt goedgekeurd in ontvang op f 679,92, in uitgaaf op f 677,05, alzoo met een batig saldo van 2.87, en de ontvanger, onder dankzegging, gedechargeerd. De vergadering is daarna gesloten. Bismarck is, zooals men weet, in het algemeen geen voorstander van het parlementair stelsel. Hij heeft dan ook steeds getracht de macht van het Duitsche parlement te beperken. Het kan trouwens geen ver wondering baren, dat' een man van krachtig en door tastend handelen als de Duitsche Rijkskanselier, slechts matige sympathie kan gevoelen voor een regeerings- stelsel, waaraan de ondervinding in verschillende landen heeft dit in de laatste jaren genoegzaam ge leerd groote gebreken kleven en welks vruchten maar al te vaak, in stede van daden, woorden en nog eens woorden zijn. De »Nordd. Allg. Zeit.", die geacht moet worden de tolk van de gevoelens van prins Bismarck te zijn, behelst eene klacht over de traagheid der wetgeving en het wijt deze aan het parlement. Het geneesmiddel voor de kwaal, die, volgens Bis- mareks orgaan, het staatsorganisme ondermijnt, zou gelegen zijn in de weder-instelling van den Raad van State, het lichaam, dat vóór 4848 met zooveel vrucht op het gebied der wetgeving is werkzaam geweest. De Raad van State zou dan het karakter krijgen van een commissie, belast met het onderzoek van de wetsont werpen, welke dan wellicht, wat vorm en inhoud be treft, zouden winnen. De Ministerraad zou dan alleen de politieke punten te behandelen hebben. Het mag betwijfeld worden, of het doeleene sneller afdoening van zaken te verkrijgen, langs dezen weg te bereiken is. De oorzaak van het verschijnsel, waarop de »Norddeutsche" de aandacht vestigt, moet gezocht worden in de te groote spraakzaamheid van het par lement. Doch al moge men deze afkeuren en al is het waar, dat ministers en geheimraden veel last daarvan hebben, zoo blijft het toch de vraag, hoe men door weder-invoering van den Staatsraad daartegen zou kun nen waken. Zij het ook waar dat de ontwerpen, die van den Staatsraad uitgaan, meesterstukken van legislatieven arbeid zouden zijn, het valt evenmin te ontkennen, dat door de aanbevolen uitbreiding der taak van den Staatsraad, tot dusverre bloot een ad viseer end college, het recht van wetgeving, den Landdag en den Rijksdag toegekend, besnoeid zoude worden en dat door vermeerdering der macht van de kroon het democra tisch beginsel zou worden geschonden. Uit dit oogpunt meenen wij dat het middel door de Norddeutsche voorgeschreven een paaschei wordt het door een correspondent der Kölnische genoemd erger dan de kwaal is. Het denkbeeld door het officieuse orgaan geopperd vindt in de pers geen sympathie, zelfs de hypercon servatieve Kreuzzeitung heeft bezwaar om tegen dein 4848 tot stand gekomen hervorming te rengeeren. Mocht het opwerpen van het balletje door de Nord deutsche de afgevaardigden aansporen om meer den plicht der zelfbeheersching en dien der spaarzaamheid met den nationalen tijd te betrachten, dan heeft men reden zich te verheugen, dat zij getracht heeft het betoog te leveren, dat de Regeering zich in den staatsraad een tegenwicht tegenover het parlement moet ver schaffen. Naar uit Berlijn gemeld wordt, heeft de Pruisische regeering op het memorandum van kardinaal Jacobini geantwoord, dat aan de vordeiingen van het Vaticaan, •wat betreft de geestelijke opvoeding en het herster der verbannen geestelijke orden, geen gehoor kan gegeven worden, zoolang het Vaticaan niet toegegeven heeft aan het verlangen der Pruisische regeering om den naam van iederen priester, vóór zijne benoeming, aan de overheid mede te deelen. De Keizer, wiens gezondheid in de laatste dagen te wenschen overliet, begint te herstellen. De Fransche regeering onderhandelde met het Crediet-foncier, over de door dit lichaam te verleenen voorschotten voor het bouwen van arbeiderswoningen. De grondslagen, waarop deze onderhandelingen gevoerd worden of volgens de Temps reeds geslaagd zijn, ko men hierop neer, dat genoemde financiëele instelling 50 millioen francs voor den woningaanbouw zal be schikbaar stellen, waarvoor hypotheek zal genomen worden tot een bedrag van 65pct. der waarde van de huizen, waarvan de stichtingskosten op 5000 fr. ge raamd worden en waarvan de huur 5 pet. van deze som zal bedragen. Ook het Parijsche gemeentebestuur zal eene dergelijke transactie aangaan. Door dezen maatregel, die verlaging der huishuren ten gevolge zal hebben, meent men verbetering van den toestand der arbeidende klasse, die juist door de hoog opge voerde huren het meest gedrukt wordt, te zullen ver krijgen. Dit laatste wenscht de regeering ook te ver krijgen door vermindering der lasten van den staat en van de gemeente. Verder zijn bij de meubelfabrieken te Parijs van staats- en van gemeentewege een aantal meubelen be steld, om daardoor de armoede tegen te gaan. Tegen dezen maatregel hebben wij, al waardeeren wij de goede bedoeling die eraan ter grondslag ligt, bedenking. Het stelsel, op groote schaal toegepast door Napoleon III, dat op het »arbeid om den arbeid" gebaseerd was, zou, meenen wij, niet opnieuw zijn intrede in Frankrijk moeten doen. Bovendien is het een palliatief, een afdoend geneesmiddel is het niet. De heer Grévy zit verlegen met het verzoek om gratie voor Prins Krapotkine. Er is reden voor. Wil ligt de president dit verzoek in, waartoe hij niet ongenegen schijnt, dan moet hij eveneens de mede plichtigen in vrijheid doen stellen. Het verwijt zou hem anders, en niet zonder grond, kunnen treffen, dat voor Krapotkine een uitzondering wordt gemaakt, omdat hij prins is. De mannen, die voor Krapotkine in de bres springen, hebben in het belang van den man van wetenschap stappen gedaan. De vraag rijst echtermag de groote ontwikkeling van Krapotkine eene reden zijn, om hem ongestraft te laten, indien hij inderdaad straf verdient 7 Hoogere ontwikkeling verhoogt ook de ver antwoordelijkheid, en waar men een mijnarbeider straft, mag men een geleerd en beschaafd man geen amnestie verleenen, indien deze een strafbaar feit heeft gepleegd. Men verzekert, dat Krapotkine de gratie niet zal aan nemen, omdat hij der Fransche regeering het recht ontzegt over zijne vrijheid te beschikken. De President van de Republiek heeft de besluiten geteekend, waarbij de rechterlijke ambtenaren voor Tunis worden benoemd. Reeds is een president van de Fransche rechtbank aldaar aangesteld. Zooals wij in een vorig nommer meldden heeft op last van den Keizer van Rusland een onderzoek plaats naar de oneerlijkheden, door de ambtenaren gedurende de laatste tien jaren bedreven. Dit onderzoek is niet overbodig. Aan het departement van binnenlandsche zaken komen, dus schrijft men uit Petersburg, steeds nieuwe dieverijen aan het licht. De vroegere Minister van binnenlandsche zaken, Timascheff, zou in verband daarmede naar het bui tenland zijn gevlucht en de oud-Minister der domeinen Walujeff door den Czaar persoonlijk zijn aangemaand om buitenslands te gaan. Alleen aan de posterijen moet 400,000 R. zijn verduisterd. In het Engelsche Lagerhuis is de tweede lezing over de Affirmation-bill aangevangen. Deze week heeft de doopplechtigheid plaats gehad van het dochtertje van den hertog van Albany, die gehuwd is met een zuster van de Koningin der Nederlanden. Het kind kreeg den naam van Alice Mary Victoria Auguste Pauline. De aartsbisschop van Canterbury verrichtte de plechtigheid in tegenwoordigheid van vele leden der koninklijke familie. Ovezand. Als vervolg op het bericht in ons vorig no. omtrent den hier gepleegden diefstal kunnen wij nader mededeelen, dat de verdachte Van G. zijne mede plichtigheid aan den diefstal heeft erkend en dat op zijne aanwijzing als hoofddader in hechtenis is genomen de persoon van A. B., een oud bekende van de justitie. Bij de arrestatie van dezen door den brigadier-majoor Verdouw schijnt een aanzienlijke geldsom gevonden te zijn. Heden heeft de Justitie zich met den persoon van V. G. uit Middelburg herwaarts begeven ten einde een verder onderzoek in te stellen en aanwijzing te laten doen waar de gestolen voorwerpen verborgen zijn.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 2