1883. N°. 38. Zaterdag 31 Maart. Kleinhandel in Sterkedrank. Mededeelingen op verschillend gebied. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rechtzaken. Landbouw en Veeteelt. Wetenschap, Kunst en Letteren. Overzicht van den stand der koersen. -CÏ^CJbCS5CïsCj?^- De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nomrners 5 ct., met bijblad '10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotteidam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat, tengevolge van het bedanken door den heer G. J. Besseling wegens ver trek, zijn benoemd met ingang van 1 April 18S3 tot schatter der huurwaarde van de localiteiten, waurin de kleinhandel in sterkedrank wordt uitgeoefend, de heer J. De Vos, en tot diens plaatsvervanger, tevens herschatter, de heer W. Jansen en dat eerstdaags door den schatter een aanvang zal worden gemaakt met de schatting van die localiteiten, waarvan de termijn van vergunning met 1 Mei a. s. eindigt. Geschiedende deze kennisgeving, opdat de benoemden in hunne qualiteiten door de ingezetenen zouden worden erkend. Goes, 30 Maart 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 30 Maart 1883. In verschillende bladen komt een bericht voor, dat het vaartuig van een beurtschipper, varende tus- schen Goes en Rotterdam, verleden week in het Hel legat bij Ooltgensplaat op een zandbank is gedreven, lek werd en thans geheel onder zand en water be dolven is. Wij kunnen echter verzekeren, dat dit ongeval geen Goeschen beurtschipper heeft getroffen; zijn wij wel onderricht, dan is het bedoelde vaartuig dat van J. G., varende van Waardo op Rotterdam. De St. Ct. bevat de statuten der sociëteit «Eens gezindheid" alhier. Kloetinge. De collecte ten behoeve van de nage laten weduwen en weezen der visschers te Moddergat enz., eergisteren alhier gehouden, heeft opgebracht f 74,16%, welke som naar evenredigheid van de grootte der ramp onder de betrokken gemeenten zal worden verdeeld. Het voornemen bestaat om van Hansweerd naar Kruininge een grintweg aanteleggende kosten te vinden uit een renteloos voorschot door de provincie. De binnenweg, zijnde de kortste afstand, leent zich het best tot die groote verbeteringin dien geest hebben eenige inwoners van Hansweerd een verzoek tot den raad gericht. Een verbeterde weg langs den zeedijk valt daar volstrekt niet in den geest. (N. R. Ct.) De exportmaatschappij voor Zeeland hield gisteren te Middelburg eene vergadering, waarin door commis sarissen mededeeling werd gedaan van den financiëelen toestand der maatschappij. Uit dit verslag blijkt o. a., dat de ongunstige toestand van den landbouw in het afgeloopen jaar zich ook bij deze maatschappij ruim schoots heeft doen gevoelen. Het verlies iri 1882 geleden bedroeg f 2483,13 of f 1101,78% meer dan in 1881, tengevolge van minder verdiende provisie en verlies op voor eigen rekening gekochte aardappelen en groente. Het nadeelig saldo der winst- en verliesrekening is daardoor op ultimo December 1882 tot 5945,71 gestegen. Na commissarissen bracht ook de directeur der maatschappij verslag uil, waarin hij o. m. mededeelde, dat van komkommerseen der voornaamste export artikelen des zomersin het afgeloopen jaar slechts 1/4 van den aanplant werd geoogst, terwijl de augurken nagenoeg geheel mislukten en andere groenten van slechte qualiteit waren. Ook in de koolsoorten was weinig te doen en daarvan was voor de toekomst weinig te wachten. De proeven met vroege worteltjes, die door een der vennooten op eenigszins groote schaal dit jaar waren genomen, mochten uitstekend geslaagd genoemd worden en de cultuur daarvan werd dan ook zeer aanbevolen. De winterwortelen wilden in den Zeeuwschen grond niet goed gedijen en deelden met de uien in den lagen stand der markt. In aardap pelen waren geene zaken te doen en het verlies op dat artikel was dan ook aanzienlijk. De teelt van sjalotten had zich zeer uitgebreid en zal nog toenemenzij werd ook ten zeerste aanbevolen, daar de qualiteit over het geheel voldoende mag heeten, hoewel het niet mag ontkend worden, dat zij in enkele gevallen te groot waren. De verbouwing van kroten had nog niet het gewenschte resultaat gehadwat echter hoofdzakelijk zijn reden hierin had, dat de vraag 0 naar dit artikel juist kwam op een oogenblik, dat men d alle beschikbare handen noodig had tot het binnen- 1 halen van artikelen van grootere waarde. De witte meirapen werden zeer aanbevolen, daar zij in groote hoeveelheden werden uitgevoerd. Zij .kunnen tot laat in Juni worden geëxporteerd en geven goede rekening. Hetzelfde geldt van de Brabantsche prei. De verzending daarvan begon in December en heeft, door het vinden van vaste afnemers, in korten tijd groote uitbreiding verkregen. Onze grond is voor dit artikel uitstekend geschikt, van de beste soorten was zaad voorhanden en vooral wanneer men denzelfden grond eerst voor genoemde rapen en dan voor prei gebruikt, zal dit goede resultaten opleveren. De zwarte, roode en kruisbessen brachten flinke prijzen op. De oesterhandel breidde zich weder uit Er werden 110000 oesters verkocht tegen 77550 in 1881 en 40000 in 1880. De concurrentie in dit artikel is zeer groot. De prijzen waren dan ook veel lager dan in het vorige jaar. De Fransche oesters, die meer dan een derde goedkooper zijn, zullen meer en meer in gebruik komen en de prijzen laag houden. De directeur meent, dat men zich in Zeeland bijzonder zal moeten toeleggen op de levering van groote oesters, om daardoor de hoogere waarde te blijven behouden. Hoofdzakelijk is dus de minder gunstige toestand der maatschappij te wijten aan de slechte weersge steldheid van het afgeloopen jaar, en wanneer dit jaar dan ook een goeden zomer voor den landbouw mocht opleveren, kan het geleden verlies weder worden hersteld. Ten slotte werd de aftredende commissaris, de heer F. G. Sprenger, als zoodanig herkozen. Wij voldoen gaarne aan het verzoek der ver- eeniging van handelsbedienden «Mercurius" te Rotter dam, om de aandacht van het publiek en inzonderheid van hen, die zich voor kantoorbediende willen bekwa men, te vestigen op de examensdie vanwege deze vereeniging jaarlijks, te beginnen in Mei van dit jaar, te Rotterdam zullen gehouden worden. Door de af schaffing der examens L. O. voor de vreemde talen (tenzij men eerst eene akte als hoofdonderwijzer heeft verworven) zijn de examens M. O. voor deze vakken het eenige middel geworden om bewijs afteleggen, dat men het Franseh, Engelsch en Duitsch grondig kent. De hooge eischen op het gebied der letterkunde bij deze examens gesteld zijn echter voor handelsbe dienden van weinig practisch nut en hoofdzakelijk om deze reden is »Mercurius" ertoe gekomen, zelf exa mens uitteschrijven. Het diploma, dat aan de ge slaagde candidaten zal worden uitgereikt, zal voor hen eene groote aanbeveling zijn, omdat bij het be doelde examen tal van zaken, voor handelsbedienden van minder practisch belang, niet worden geèischt, terwijl daarentegen eene grondige kennis van het onmis bare zal worden verlangd. Ook aan de patroons zullen deze examens de keuze van hunne bedienden gemakkelijk maken, wijl zij daardoor in de gelegenheid zijn uit het groot aantal sollicitanten allereerst hun oog te laten vallen op hen, die het diploma van «Mercurius" heb ben verworven. Wij bevelen de plannen der vereeni ging dan ook ten zeerste aan bij allen die belang hebben bij een goed gehalte van het personeel der handelsbedienden, onder vermelding, dat de leiding der examens is opgedragen aan eene commissiebe staande uit de heerenM. M. De Monchymr. M. Mees, A. Plate en B. P. Van IJsselstein, N. Van der Veen, A. Davidson en E. W. Schattenberg. Voor na dere bijzonderheden verwijzen wij naar de brochure van laatstgenoemdenDe examens van «Mercurius", uit gave J. W. Van Leenhof! Zoon te Rotterdam. Door ingelanden van den polder Nieuw-Noord- beveland is met 10 tegen 4 stemmen besloten, tot de voorgestelde oeververdediging, bestaande in het doen zinken van twee zinkstukken aan de westzijde van de vroeger gezonken stukken, en tevens om daarvoor bij het Gemeente-crediet te Amsterdam eene geldleening van 46000 aantegaan. (M. Ct.) Biervliet. De bouwplannen van den architect Han- nink voor de te bouwen 2e gemeenteschool met on derwijzerswoning zijn door het schooltoezicht goedge keurd. Op initiatief van de heeren Maarleveld en Sturm zijn belanghebbenden bijeengeroepen om eene wegsverbetering naar de Belgische grenzen te bespreken. Alleen door samenwerking is de opheffing van het iso lement, waarin onze gemeente verkeert, mogelijk. Zij bezit toch slechts éen communicatieweg, nl. in westelijke richting. Moge de bijeenkomst dus voor onze gemeente ge wenschte vruchten dragen Ter opleiding tot de betrekking van telegrafist 2e kl. bij de rijkstelegraaf kunnen na vergelijkend onderzoek in de maand Augustus a. s. leerlingen worden toegelaten aanvankelijk op een daggeld van éen gulden. Deze leerlingen kunnenna voldoende blijken van geschiktheid gegeven te hebbendingen naar de be trekking van telegrafist der 2e kl., aan welke betrek king aanvankelijk eene jaarwedde van 900 is ver bonden. Zie voor bijzonderheden St. Ct. no. 72. De wachtmeester P. J. Sellschap, te Helmond, is benoemd tot commandant van de hoofdbrigade der divisie der Koninkl. maréchaussees va» Noord-Brabant en Zeeland, ter standplaats 's-Hertogenboscli. Naar de N. R. Ct. verneemtzal de Min. van Buitenl. Zaken namens de Regeering aan de Staten- Generaal een aanzienlijk lm diet aanvragen tot bekosti ging van de buitengewone zending van Z. M. den Koning bij gelegenheid van het kroningsfeest van den Czaar aller Russen. Het jongst ontvangen Bat Hbl. zegt te hebben vernomen, dat een verzoek om ontslag langs telegra- fischen weg door den Gouverneur-Generaal van N. Indië is ingediend, en dat, in afwachting van de hierop te nemen Koninklijke beschikkingpassage naar Neder land voor Z. Exc. is besproken, zoodanig dat aan het voornemen tot tei ugkeer op het gewenschte oogenblik gevolg kan worden gegeven. -- De Kroonprins heeft voor een aanzienlijk bedrag ingeschreven voor het te Delft op te richten stand beeld voor Hugo De Groot Door het uitvoerend comité voor de oprichting van dat standbeeld is besloten den 300jarigen geboortedag op Dinsdag 10 April a. s. eenvoudig, doch plechtig te herdenken door een krans te leggen op het graf monument in de Nieuwe Kerk te Delft. Het hoofd comité, genoodigden, enz. zullen vooraf ten Raadhuize te Delft worden ontvangen. In het tijdperk van vier weken, dat op 24 Maart jl. is geëindigd, zijn 3 gevallen van longziekte waar genomen buiten het spoelingdistrict. In de slachterijen binnen het spoelingdistrict bleken de longen van 4 runderen van 3 veehouders door long ziekte te zijn aangetast. Ter voorkoming van verdere uitbreiding dier ziekte zijn 122 runderen, die met de zieke in aanraking waren geweest, na onteigening afgemaakt. "Volgens telegram uit New-York kan er tusschen 30 Maart en 1 April stormweder verwacht worden op de Eng. en Noordsche kusten van het Z.O. tot N.W. rondloopend met zware regenbuien. Een tweede storm kan drie dagen daarna verwacht worden, gevolgd door ongestadig weder. Benoorden 38° Br. zal het storm achtig in den Noord Atl. Oceaan zijn. Beroepen bij de Evang. Luth. gemeente te Vlis- singen ds. D. Pont te Tiel. De heer D. Van Popta, pred. te Domburg, die voor het beroep naar Kattend ij ke heeft bedankt, is thans beroepen te 's Heer Abts- en Sinoutskerke. Volgens een mededeeling in »De Vrijheid" wordt het zuiveringsproces in den kerkeraad en kerkelijke commissien der Amsterdamsche hervormde gemeente door de bovendrijvende partij met ijzeren consequentie doorgezet. Het geldt nu niet meer alleen de modernen maar al wat niet zuiver «gereformeerd is moet er uit". De heer Adriaan Hubregtse, die, na van 12 Juni 1843 tot 1 November 1863 als hoofdonderwijzer aan de bijschool te Nieuwland of Driewegen, gemeente Biervliet, gefungeerd te hebben, den 18 September 1863 tot hoofd der openb. school te Retranchement benoemd werd, hoopt op den 12 Juni aldaar, thans 64 jaar oud zijnde, zijn 40jaiigen dienst als hoofdon derwijzer te vieren. Tot onder wij z t aan de openbare school te Me lissant op Flukkee is benoemd de heer J. Evertsen, te Vlissingen. In de Woensdag gehouden openbare vergadering van den Raad van State, aldeeling voor de geschillen van bestuur, is ook behandeld het beroep van J. J. Van den Broeke, te Ierseke, tegen een besluit van B. en W., waarbij aan P. Sandee Jr. vergunning is ver leend tot oprichting van een kalkblusscherij. Rapporteur-Staatsraad mr. Verniers van der Loeff. Het Gerechtshof, Kamer van Burgerl. Zaken te 's-Hage, bevestigde Woensdag het door de Middel- burgsche rechtbank in zaken Van H., app., ca. De B., geïnt., gewezen vonnis. De gewezen stationschef van het station Voorburg, die veroordeeld werd tot eene maand celstraf, heeft zich tot den Koning om gratie gewend. Tegen J., den machinist van den goederentrein, die de oorzaak was van het laatst bij Veenenburg plaats gehad hebbende spoorwegongeluk, is door de arrondiss.-rechtbank te Haarlem 4 maanden gevan genisstraf geëischt. Ieder kent de sedert een veertigtal jaren in Europa aangewende meststof, guano geheeten, en men weet dat zij een product is voornamelijk afkomstig van flamingo's, reigers en meeuwen, wier uitwerpselen liggen op sommige eilanden, tot Chili en Peru behoo- rende, in lagen ter dikte van meer dan 50 a 100 voet. Eeuwen zijn er voorbij gegaan sedert de eerste laag de oppervlakte dier eilanden heeft bedekt; 't is der halve ten deeie een product uit de grijze oudheid, want men berekent, dat er jaarlijks slechts een laag van ongeveer van een Engelschen duim door de bij millioenen aldaar huizende vogels wordt gevormd. Guano is dus een meststof van respectabelen ouderdom. Als een opmerkelijke bijzonderheid zij hier nog vermeld, dat bekwame scheikundigen guano van de allerjongste soort en gedeelten van de onderste lagen, dus van de oudste herkomst, chemisch hebben onderzocht. Het resultaat hiervan is geweest, dat de samenstelling van de oudste soort volkomen overeenkwam met die van den allerjongsten datum, waaruit blijkt, dat delevens- wijze der flamingo's en andere zeevogels, die bij dui zenden millioenen over de oppervlakte van den Stillen Oceaan zweven en de kost, waarmee zij zich voedden, nog volkomen gelijk is aan dien van hun nageslacht, dat thans de oostkust en de eilanden van Zuid-Amerika verlevendigt. Men is begonnen met de kunstvoorwerpen uit het kabinet van zeldzaamheden aan den Vijverberg te 's-Gravenhage achtervolgens uit dat gebouw naar liet Rijksmuseum te Amsterdam overtebrengen. Dinsdagavond moesten aan den Schouwburg- Van Lier te Amsterdam niet minder dan 500 bezoe kers worden afgewezen. Alle plaatsen waren bezet voor de opvoering van «Fedora", die een nog onge kend succes heeft. Op de tentoonstelling te Middelburg zijn nog verkocht: Een mandje met pruimen van mej. V. de Sande Bakhuyzen, Agaatrozen van baronesse V. llogendorp, Boefsmederij van Nakken, Fruit en Bij werk van mej. Ronner, Even Uitkijken van Stortenbeker. Prof. Maspero moet in Opper-Egypte een onder- grondsche kerk, eene zoogenaamde krypta, ontdekt hebben, welke aan den eeredienst der Kopten gewijd was en nog al de daartoe betrekkelijke voorwerpen in ongeschonden staat bevat. Zooveel schijnt zeker, dat liet gebruik van de krypta dagteekent uit tijden van godsdienstvervolging, 't zij van de Muzelmannen, 't zij tijdens de twisten in den boezem der christelijke kerk zelve. Het programma van het 60e «Niederrheinische Musikfest" luidtle dagde Schepping van Haydn, Sinfonia eroica van Beethoven2e dag Concerto grosso van Handel, «Gottes Zeit ist die allerbeste Zeit", Cantate van Bach, tweede concert van Brahms, door hemzelf voor te dragen, Leonore-ouverture van Beet hoven, «Da Israel aus Egypten zog", psalm van Men delssohn 3e dag: Richard Leeuwenhart, ballade van Fr. Hiller, Manfred-ouverture van Schumann, tweede simphonie (C. Dur) van Brahms, «Auf der Wacht", orkeststuk van Fr. lliller, Faust-ouverture van Rich Wagner en voordrachten der solisten. Deze zijn Lilli Lehmarm uit Berlijn (sopraan), Ilermine Spies uit Wiesbaden (alt), Emil Götze (tenor) en Karl Maijer (bas) van de opera te Keulen. In plaats van Pablo Savasate werkt August Wilhelmi mede. «Men moet geen paascheieren op Goeden "Vrijdag eten" is voorzeker een oude Vaderlandsche raad, dié op financieel gebied ook zijne nuttige toepassing kan hebben. Wie deze vermaning in acht neemt, zal zich behoeden hoogen prijs te besteden voor spoorwegen, die nog in exploitatie moeten gebracht worden en waarvan het dividend dus nog slechts bij raming uit onzekere gegevens kan worden afgeleid. Men denke aan Canadian-Spoorwegmaatschappij, wier aandeelen onlangs op de markt te Amsterdam geïntroduceerd werden en wier weg nog gelegd moet worden. Wij hebben op andere gronden voor de aandeelen dier Maatschappij gewaarschuwdin elk geval verlieze men niet uit 'toog dat door aankoop dier actiën genoemde raadgeving niet in acht wordt genomen. Nu Amsterdam allengs weer ook een mid delpunt van speculatie schijnt te worden, is er alle reden den goeden raad «der vaderen" te herinneren. De rijzing', die de aarul. Gooische Stoomtram, door schommelingen afgewisseld, mochten genieten, bracht ons genoemd spreekwoord in herinnering. De verbete ring toch van de noteering dier actiën moet worden toegeschreven aan de troostwoorden der directie, ge richt tot de ontstelde vergadering van aandeelhouders, dat hoewel over '82 geen dividend kan uitgekeerd worden zij de gegronde hoop koestert, dat betere uitkomsten weldra winstuitdeeling zullen toelaten. Op voorstel van een der aandeelhouders, die eenige op en aanmerkingen had aangaande de balans en de winstrekening over 1882, is een commissie benoemd om deze rekeningen te onderzoeken. Zoodra het rapport door deze commissie uitgebracht is, komen we op de vermoedelijke vooruitzichten der aandeelen Gooische Tramwegmaatschappij terug. Nu vragen we of der vaderen raad niet in den wind geslagen wordt, wanneer dergelijke uitzichten eene

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1