1883. N". 37. Donderdag 29 Maa>. Vaststelling der Kiezerslijsten. Mededeelingen op verschillend gebied. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Wetenschap, Kunst en Letteren. Landbouw en Veeteelt. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Schsepvaartbericliten. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotteidam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeltüe advertentie wordt de prijs slechts twecmaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. OPENBARE VERGADERING van den Baad der gemeente Goes. op VRIJDAG den 30 MAART 1883, des namiddags te 2 uren. Goes, den 28 Maart 1883. De Secretaris, IIARTMA N. Punten van behandeling I. Mededeelingen, ingekomen stukken. II. Vaststelling van het kohier van den hoofde- lijken omslag voor 1883. III. Idem van het kohier der belasting op de honden. IV. Voorstel van burg. en weth. tot af- en over schrijving op de begrooting voor 1882. V. Rekening der revenuen van de vroegere gilden fondsen over 1882. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze Ier algemcene kennis, dat de lijsten van de kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad op heden ge sloten zijn, alsmede dat de lijsten dadelijk 1er ge woner plaatsein deze gemeente aangeplakt, en andermaal op de Secretarie voor een ieder ter inzage nederge- legd zijn. Goes, den 24 Maart 1883. De Burgemeester voornoemd, J. G. DE VVITT HAMER. GOES, 28 Maart 1883. HH. MM. de Koning en de Koningin zullen den 2 April des middags 1 u. 40 m. uit Den Haag af reizen, om, tegen 4 u. 40 m. te Vlissingen aangekomen, van daar met de »Valk" naar Engeland te vertrekken. Uit Londen wordt geseind dat Hunne Majesteiten met de jeugdige prinses den 3en te 8 uren 's morgens te Queensboro verwacht worden. Een exprestrein zal de koninklijke familie rechtstreeks naar Oatlands bren gen, waar zij omstreeks 10 uren zal aankomen. Alles is daar reeds gereed voor de ontvangst der hooge gasten. Op Donderdag 28 dezer worden de hertog en de hertogin van Connaught 's avonds met den mailtrein uit Berlijn te Vlissingen verwacht. Bij de stoomvaart maatschappij «Zeeland" zijn tegen den avond van dien dag de noodige hutten voor de hooge reizigers be sproken, daar met een der mailbooten de terugreis naar Engeland zal worden gedaan. 's-Gravenhage. De gedenksteen ter eere der nage dachtenis van Groen Van Prinsterer en diens echtge- noote is Zaterdagmiddag in den voorgevel van hun vroe ger woonhuisthans arrond. rechtbanksgebouwont huld. In een der zalen waren een twintigtal dames en heeren bijeengekomen op initiatief van dr. Beijnen en mr. Star Numan waaronder de Minister van ju stitie, de kamerleden Van Wassenaar en Keuchenius, de president der rechtbank, de officier van justitie en de schilder Bosboom. Dr. Beijnen hield eene treffende en indrukwekkend# redewaarin hij Groen als grootsche staatkundige figuur schetste, die veel gedaan heeft en veel geweest is en door zijn «Archieven van het Oranjehuis" een on vergankelijk monument heeft gewrocht. De Minister van justitie aanvaardde de inscriptie op het gebouw als hulde aan een man, wiens nagedach tenis een kostbaar nationaal goed isdie vooral in deze dagen mag gehuldigd worden, daar de miskenning der door hem beleden traditioneele grondwaarheden moet leiden tot dissolutie der maatschappij. De heer Star Numan bracht der regeering en mevr. Bosboom, die het denkbeeld had aangegeven, een woord van dank toe. De heer Van Wassenaer bedankte namens de nabestaanden en vrienden, terwijl de heer Keuchenius daarbij een woord van dankbare hulde uitsprak. Te rekenen van I April e. k. zullen alle plaatsen in Nederland, welke tot dusver nog niet in den dienst der pakketpost waren opgenomen, voor dien dienst moe ten worden opengesteld. In verband met de artt. II, 12 en 16 der wet van 21 Juni 1881 (Stbl. no. 70) is dientengevolge het port der gefrankeerde brieven, met gemeld tijdstip, voor het gelieele Rijk als volgt: Voor een brief tot 15 grammen 5 cents; boven 15 tot en met 100 grammen 10 c.boven 100 tot en met 250 grammen 15 c.boven 250 tot en met 500 gram men 20.; boven 500 tot en met 1000 grammen 25 c. Door de Regeering is een wetsontwerp ingediend, om 1 ton subsidie te geven voor de internationale landbouwtentoonstelling in 1884 te Amsterdam. Ingevolge beschikking van den Minister van finan ciën zijn in de kadastrale divisiën thans landmeters voor speciale diensten aangewezen, aan welke thans alle werkzaamheden van buitengewonen aard worden opgedragen. Volgens de officiöele kennisgeving in den Reic.hs- anzeiger is de invoer van schapen uit Nederland in Duitschland tot 1 September a. s. verboden. De maat regel heeft ten doel, de uitbreiding van bet schurft onder de schapen tegen te gaan. Het plan, dat baron Fagel Z. M. den Koning bij de kroning van den Czar zou vertegenwoordigen, is opgegeven. Z. M. zal nu vertegenwoordigd worden door een buitengewoon gezantschap, bestaande uit de heeren mr. baron Scbimmelpenninck van der Oye, jhr. Boreel, jhr. mr. Van Tets, jhr. Steengracht en graaf Van Lijnden, luitenant-kolonel der huzaren. Z. K. H. prins Alexander heeft aan de vereeni- ging De Praktische Ambachtsschool te Leiden 250 geschonken. Naar de N. R. Ct. verneemt, heeft de Keizer van Japan den Nederlandschen Minister vari buiten- binjsche zaken, jhr. Rochussen, benoemd tot groot kruis der orde van de Rijzende Zon. De eerste luitenant magazijnmeester der artillerie F. Hotz is verplaatst van Delft naar Ter-Neuzen. Benoemd tot voorzitter van het waterschapsbestuur der vereenigde polders Sluis tegen den Magdalena- polder de heer P Leenhouts, tot plaatsv. dijkgraaf van den Visartpolder de heer V. Kortvriendt; tot dijk graaf van den Zimmermanpolder de heer A. Buteijn en tot plaatsvervanger de heer J. De Jager. Kloetinge. Heden (Woensdag; wordt in deze ge meente namens den gemeenteraad en den kerkeraad een collecte gehouden langs de huizen der ingezetenen ten behoeve der nagelaten weduwen en kinderen van de visschers te Moddergat, Urk, Sclieveningen etc. Ellewoudsdijk. Woensdag 21 Maart zijn hier pu bliek verkocht twee woonhuizen en grond, samen groot 545 vierkante meteis, vroeger in gebruik geweest bij nu wijlen G. Krijger. Het gemeentebestuur van Ellewoudsdijk achtte dit eene uitmuntende gelegenheid om, volgens de teekening en het bestek van den in onze provincie gunstig be kenden bouwkundige, den heer Hannink, eene onder- wijzerswoning te bouwen. Het bestuur had dan ook daarvoor eene som van 1000 gesteld. In dit plan schijnt echter verandering te zijn gekomen; althans voor bedoeld perceel is op de verkooping door den eersten wethouder slechts tot 711 geboden. Tot lof van de Ellewoudsdijkenaren moet gezegd wordendat niemand van hen erop geboden heeft omdat elk wistdat de gemeente het voor eene on- derwijzerswoning koopen wilde zoodat de perceelen en de grond dan ook gekocht zijn door iemand elders woonachtig en wel voor de som van 720. In de openbare raadsvergadering van Zaterdagmiddag deelde de burgemeester den raad mededat de heer Van Ilattum een stukje grond, groot ruim '120 vier kante meters, aan de gemeente wilde afstaan tegen 1 den vierkanten meter, bepaald om daarop de on derwijzerswoning te bouwen. Verder bracht de bur gemeester eene schetsteekening ter tafel van het nu te bouwen buis. Nagenoeg zonder discussie werd een en ander dadelijk goedgekeurd en aangenomen. Maar genoemd stukje grond is gelegen vlak aan de kom, die slechts vuil water bevat, dat vooral bij warme dagen een ondraaglijken stank van zich geeft en daarom niet kan geacht worden eene geschikte plaats te zijn om eene woning te bouwen. Vóór omstreeks 25 jaren werd dan ook een op dezelfde plaats gebouwd huisje afgebroken en omstreeks 20 meters van gezegde kom verwijderd weder opgebouwd na dien tijd heeft nie mand eraan gedacht om vlak tegen die kom weer eene woning te stichten. Vergelijken wij daarenboven den prijs van eerstge- noemden grond en dien aan de kom, zelfs voor het geval dat de gemeente geboden had tot 800, dan blijkt dat de eerste voor de gemeente nog voordeeliger zou zijn geweest, dan die aan de kom. De gemeente betaalt nu jaarlijks ƒ15 huur voor den tuin van den onderwijzer, dat is de interest van 300. Deze tuin zou de gemeente zoo zij het terrein van wijlen G. Krijger gekocht had, niet meer noodig gehad hebben. 800 min 300 rest 500 voor 545 vierkante meters; dat is voor éen vierkanten meter 92 cents. De gemeente was daarenboven dan nog eigenares geworden van de afbraak van twee gebouwen. Borsele. De dijkraad besloot in Januari 11. o. m. ook tot verhooging en verzwaring van ruim 200 strek kende Meters zeedijk alhier, uitmakende een overgebleven vak tusschen vroeger ter hand genomen verbeteringen. Mocht de gevorderde goedkeuring daarop verleden jaar niet worden verkregen, men verneemt dat zij nu is ver leend geworden. De gemeentebesturen van Oudelande en Baar land besloten respectievelijk 500 beschikbaar te stellen voor een geneesheer ten behoeve der armen praktijk, vaccine en doodschouw. Een en ander is thans tijdelijk opgedragen aan den heer Bogaert. geneeskundige te Driewegen, die tevens nm mmi u» i iwwgj» waarneemt dc-n dienst in de gemeenten Ellewoudsdijk, Borsde en 's-Heerenhoek. (M. Ct.) Middelburg. Naar men wil bestaat er gegronde hoop, dat, in verbind met den Spoorbootdienst Vlake- Walsoorden, tusschen Hulst en Walsoorden een Stoom tram in exploitatie zal gebracht worden. Als ondernemers van dezen dienst Worden genoemd de heeren Smit V, Diepenveen en van der Bent. Naar mén uit officiëele bron aan het »N-, en Adv.bl. van B. O. Z." mededeelt, zal het tegen den heer B. ingestelde proces, strekkende tot ontbinding van de commanditaire vennootschap J. P. Bredius Co., geen voortgang hebben. Te dier zake voor de rechtbank te Breda gedag vaard, is bij niet persoonlijk verschenen maar heeft zich bij procuratie doen vertegenwoordigen. Omtrent de kassierszaak zelve is nog niets bekend. Geen der crediteuren heeft tot heden eenigen stap ge daan, om den heer B. in rechten te vervolgen. IP t centraal comité van den Nederlandschen Weerbaarheidshond heeft met algemeene stemmen be sloten de meest ernstige pogingen aantewenden om in den loop van dit jaar (zoo mogelijk te 's-Graven hage), van zijnentwege een nationalen schietwedstrijd te doen houden en tot deelneming daaraan ook het leger, de marine en de schutterij uittenoodigen. Onlangs hebben we gemeld, dat de Shah van Perzië ook de Amsterdamsche tentoonstelling zou be zoeken. Nader blijkt, dat dit niet het geval zal zijn. Eerlang zal gelegenheid gegeven worden tot het afleggen van het veeartsenij kundig examen, vermeld in art. 12 der wet van 8 Juli 1874, ter verkrijging van het diploma van veearts. Gedurende Februari is in de rijks-postspaarbank ƒ95.688 meer ingelegd dan teruggehaald. Het totaal der inlagen op 1 Maart bedroeg ƒ2.255.963, terwijl 52.082 boekjes in omloop waren. Van 11 tot 20 Maart jl. werd meer ingelegd dan terugbetaald 27.730. In het afgeloopen jaar werden in ons land 3 364.612 telegrammen behandeld, met een gezamen lijke opbrengst van ƒ1.045.709.25. Mej. dr. A. II. Jacobs, arts te Amsterdam, heeft bij den gemeenteraad van Amsterdam een verzoek in gediend om op de kiezerslijst geplaatst te worden, op grond dat zij ook «Nederlander" is, al is zij eene vrouw. Er werd afwijzend op haar verzoek beschikt. Nisse. Ds. Van Selms zal op a. s. Zondag 1 April des namiddags 2 uren zijne afscheidsleerrede houden. Aangenomen het beroep naar Houtrijk en Pola- nen door ds. G. J. Brutel de la Rivière te Krabbendijke. - Bedankt voor het beroep naar Vlissingen door ds. J. C. Reesso, te Leersum. Beroepen te Bruinisse ds. W. A. Houbolt, te Westbroek. Met hem stond op het drietal ds. W. F. A. Winckel te 's-Gravenpolder. -Beroepen bij de Christ. Ger. gemeente te Mid delbands ds. J. A. Goed'oloed te Aksel. Ierseke. De heer Ball heeft, terugkomende op zijne weigering om eene tijdelijke benoeming voor een jaar aan te nemen (zie zijn ingezonden stuk van Za terdag), zelf weder bij den gemeenteraad om eene tijdelijke benoeming gevraagd. Dit verzoek is in de raadszitting van Zaterdag hem toegestaan, in dien zin dat hij voor drie maanden zal aangesteld worden. Tengevolge van dit wel wat raadselachtige gedrag van den heer Ball is dus het bericht, dat zijne werkzaam heid in deze gemeente met 31 Maart ten einde li^p, onwaarheid geworden, indien althans de opnieuw be noemde weer niet van inzicht verandert. Middelburg. Door bevordering naar eene hoogere klasse en tengevolge van het Zaterdag plaatsgehad hebbende toelatingsexamen voor de rijksnormaallessen alhier, zal de cursus bij heropening aangevangen wor den met 20 leerlingen in de eerste, 21 in de tweede, 16 in de derde en 17 in de vierde klasse. Bij het toelatingsexamen slaagden slechts 8 van de 12 mannelijke, doch 9 van de 10 vrouwelijke candi dates Gepereenteerd geeft de uitslag voor dezen liet cijfer 90, doch voor genen slechts 667, pet. Voor het examen ter verkrijging eener akte als onderwijzer en onderwijzeres, dat den 2en April zal beginnen, hebben zich 19 leerlingen van de 4e klasse der normaalschool aangemeld. Aan de Christelijke school te Ter Neuzen is tot hoofdonderwijzer benoemd de heer H. Koelman, te Antwerpen, tijdelijk aldaar aan eene protestantsclie school als hoofdonderwijzer aangesteld. Benoemd tot onderwijzeres aan de burgerschool voor meisjes te Gorinchem mej. S. 0. Visser te Noord- wijk (binnen). Ierseke. Maandagnamiddag hadden wij hier een zangersfeestde zangvereenigingen van Wemeldinge, Ierseke, Biezelinge en Kapelle gaven in bot kerkgebouw dei' Chr. Gereformeerden geheel kosteloos eene voor ieder toegankelijke uitvoering van eenige vierstemmige, bijna alle gewijde, liederen. Een talrijk publiek maakte van deze gelegenheid gebruik om onschuldig genot te smaken. Onze dank aan de genoemde vereenigingenMoge de liefde voor den zang, die in deze omstreken verre van vreemd schijnt, meer en meer aanwakkeren! Vooral Kapelle bewees dezen namiddag, dat de kunst hare beoefenaars niet met ondank loont. Van de schilderijen, die te Middelburg zijn ten toongesteld, zijn verkocht: Na de bui van Louis Apol, Grintgroeve van W. C. Nakken, Vruchten van mej. Opzoomer, Violen van mej. Molijn, Moederkat met spelende jongen van mevr. Ronner, Aan den IJsel- oever bij opkomend onweclrr van De Haas, Maaneffect van W. J. Schütz en Voorspelling van II. Van Seben. Woensdagavond (vorige week) werd te Sneek, onder leiding van den heer Edzard Grefe, door een kinderkoor van 100 personen, Richard Hol's cantate »'t Ouderhuis" met zeer goeden uits'ag opgevoerd Een"gevaarlijk mededinger voor onze inktfabri- kanten is opgestaan in de «inktplant" (Coriaria thimi- folia) die men uit Nieuvv-Grenada hier wil invoeren, 't Sap van dit gewas heet «cliami", is rood doch wordt, als ermee geschreven is, na eenige uren pik- zwait. Het tast het staal bijna niet aan. is duurzaam en dadelijk na persing uit de plant bruikbaar. De chicorei gaat volgens de «Sanitary Engineer" een nieuwe toekomst tegemoet. Zij zoude toch met goed gevolg ter bereiding van alcohol kunnen aangew. nd worden. De wortel der chicorei bevat volgens dat blad namelijk 24 pet. zelf standigheden, die zeer gemakkelijk in suiker kunnen omgezet worden, waaruit na gisting en distillatie eene alcoholsoort kan verkregen worden, welke zich onder scheidt door een bijzonder fijnen en aangenamen geur en door eene opmerkelijke zuiverheid en helderheid. Dinsdag 1 Mei e. k. zal Sarah Bernhardt met het gezelschap de «Vaudeville", te Parijs, in den Stads schouwburg te Amsterdam optreden als «Fedora". De Vereeniging van Toonkunstenaren zal dit jaar op 1, 2 en 3 Juni te Breda een muziekfeest houden. Westelijk Zeeuwsch-Ylaanderen. Hoewel we maar een goede maand meer van Mei af zijn, dat is van de maand waarin in oi.s district de landbouwers bezit nemen van de nu verpachte hofsteden, zoo zijn er nog eenige landbouwaffaires, die nog geen nieuwen pachter in het verschiet hebben. In het begin dezer maand waren er minstens een dozijn land bouwhoeven nog zonder pachters. Wel een bewijs dus, dat door den gedrukten toestand van den landbouw in de laatste jaren de gegoede landbouwers, die anders hunne zonen aan een bedrijf zouden helpen, ook beginnen te «reke nen". De werkzaamheden op den akker vorderen langzaam. Vele boeren zijn nog niet afgewerkt met bet planten der paardenboonen. Gelukkig staat hiertegenover, dat de landerijen in droger en gezonder toestand verkeeren dan ze in dezen winter konden geraken. Verleden jaar waren de meeste late aardappelen op het einde van Maart al geplant; nu liggen de vroege poters nog in den kelder of, met flinke be dekking tegen den vorst, op den zolder. Het gemis aan gereed geld bij sommige landbouwers, de natte weersgesteldheid van bet verloopen na- en van dit voorjaar, alles werkt de teelt van suiker wortelen in de hand. De agenten en sub-agenten hebben vele zaken gemaakt in een handel, waarbij vele boeren nog van meet af moeten gaan leeren. Misschien tot hunne schade Wanneer zullen de landbouwers het wijze voorschrift van het bestuur der Mpij. v. L. en V. in Zeeland gaan opvolgen Enkelen zijn zoo verstandig geweest. 's-Gravenhage, 24 Maart. Bij de herbesteding van het uitvoeren van vernieuwingen en herstellingen aan de cellulaire gevangenis te Goes was de minste in schrijver de heer W. De Beste te Goes voor ƒ3174. Hansweerd. Jl. Zaterdag kwamen in de spoorbrug twee schepen met elkander in aanvaring, waardoor beiden schade beliepen. Een der schepen bracht door de aanvaring nog schade toe aan de werken bij die brug, welke schade getaxeerd wo.dt, op 350.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1