1883. N°. 36. Zaterdag 24 Maart. Burger-Avondschool. Bij dit Dommer behoort een bijvoegsel. Mededeelingen op verschillend gebied. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rechtzaken. Landbouw en Veeteelt. GOGSW De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN D1TMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en content betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. J. Glas. A. C. Van Altena. Uithoofde van het Paasei»feest zal aanst. Maandag geen uowmer van dit blad verschijnen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bekend, dat, naar uanleiding der gehouden over» gangs-eiamens, op de Burger-Avondschool zijn be vorderd Van de 1ste tot de 2de klasse. Met den eersten graad. B. Van Noppen. I R. J. A. Lugas. J. Hoogesteger. Met den tweeden giaad. W. Ripmeester. H P. Van der Heil. Met den derden graad J. A. Vsn der Marck. J. Eckhardt. J. Van Liere. Van de 2de tot de 3de klasse. Met den eersten graad. Ph. Holthuisen. A. Verhagen. Met den derden graad. J. J. Warrens. J. Van Riet. G. Faberij De Jonge. Goes, den 17 Maart 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. (Herplaatst wegens misstelling.) GOES, 23 Maart 1883. Uit Amsterdam komt eene voor de politieke belangen gewichtige tijding. De voornaamste kiezers- vereeniging Burgerplicht heeft met kolossale meer derheid mr. J. Kappeyne, die door «Grondwet" can- didaat voor de Tweede Kamer was gesteld, niet als haren candidaat aangenomen. Al zij niet met zeker heid de uitspraak, die de kiezers zullen doen, te voor spellen, de invloed, dien «Burgerplicht" bezit, doet verwachten, dat Kappeyne niet zal worden gekozen. De uitvoerige debatten over deze candidatuur doen zien, dat men hier met een mau van gewicht te doen heeft, die veel invloed kan uitoefenen, en als zoodanig is de zaak voor het heele land van groot belang. En inder daad, welken eerbied men voor Kappeyne's schitterende gaven koesteren moge, al beaamt men in allen deele het getuigenis van den heer Van de Putte, die, de woorden van den geschiedschrijver omtrent Hugo de Groot tot de zijne makende, ten aanzien van Kappeyne verklaarde: «Wat in de boeken staat, is in dat hoofd gevaren," het is de vraag of men in Kappeyne een staatsman kan zien. Hij, de Josua, die ons het beloofde land zou binnenleiden, trad onder de meest gunstige omstandigheden, onder het gejuich van de vrijzinnigen in den lande, als Minister op. Heeft die optreding aan de verwachting beant woord Eene onderwijswet, die niemand als een model beschouwt, is de eenige vrucht van zijn ministerieel beleid. Andere hervormingen bracht Kappeyne niet tot stand. Eene ernstige poging om de Grondwet te herzien heeft hij niet ondernomenhet voor den dag brengen van zijn schets, die een deel zijner ambtgenooten on bekend was, doet meer denken aan een handigheid van den advocaat, die op een gegeven oogenblik nog een stuk in het geding brengt, dan aan een wel overwogen plan. Kappeyne's heengaan als minister was zeker geen triomf voor hem. Thans echter geldt het eene verkiezing als lid der Kamer en doet zich natuurlijk de vraag voorIs mr. Kappeyne de man, die ais talent van den eersten rang in ons parlement kan gemist worden? In de Amsterdamsche kiesvereeniging was het oor deel over de vroegere houding van den heer Kappeyne zeer ongunstig en ook bladen als het Utrechtsch Dag blad en de Amsterdammer doen onbewimpeld als hunne meening kennen, dat de wederoptreding van Kappeijne als kamerlid de eenheid niet alleen niet zou bevorderen, maar de verwarring op staatkundig gebied zou doen toenemen. Onder deze omstandigheden kan het niet gewenscht zijn, dat de heer Kappeyne weder optreedt. Vooral nu is eenheid noodig. Wij zien die eenheid ook nu nog niet zonder Kappeynemaar met hem zou een nieuwe twistappel onder de liberalen geworpen zijn, die minder dan ooit te pas komt. Een der gronden, waarop men Kappeyne's verkie zing heeft aangeraden, is dat men meent, dat hij als lid van de Kamer minder kwaad zal doen, dan wan neer hij achter de schermen blijft en zijn «vrienden" in de kamer regeert. Wellicht is dit zoo, maar het kan geen ernstig argument voor zijne verkiezing zijn. Eerst dan wanneer het blijkt, dat de invloed, dien Kappeyne op de dusgenaamde «Kappeynianen" in de Kamer uitoefent, de eendracht bevordert en der liberale zaak ten goede komt, eerst dan zal de tijd daar zijn, dat ons land zal kunnen profiteeren van de bekwaam heden van zulk een eminent man als mr. Kappeyne werkelijk is. Bij koninklijk besluit is op verzoek eervol ont slag verleend aan B. Vermande, als burgemeester van 's-Heer Abtskerke. Borsele. Gedurende de laatste morgengetijen wordt aan den polderoever alhier bij laagwater door een duiker uit Ouddorp onderzoek gedaan naar den toe stand van het op 5 Maart gezonken stuk bij de staart- nol. De uitkomsten van dit stuk zijn, zooals vroeger gemeld werd, minder gunstig dan verwacht werd, waarschijnlijk door den toestand van den rivierbodem. De gemeenteraad van Middelburg heeft nog be sloten burg. en weth. te machtigen zich tot de re geering te wenden met verzoek te willen bewerken dat het haven- en schutgeld voor de daarheen bestemde schepen geheel afgeschaft worde, of de gemeente de bevoegdheid te geven die rechten af te koopen en des verlangd als vergoeding daarvoor een kaai- en liggeld te heffen. Men schrijft uit Vlissingen aan de N. R. Ct. Tengevolge van den voorgenomen bouw van twee scholen op het plein tusschen de Wagenaarsstraat en Steenenbeer zijn er bij de opgravingen voor de fun damenten scheepsladingen doodsbeenderen voor den dag gekomen. Op dat plein moet namelijk het kerk hof zijn geweest van de Kleine- of Middelkerk, oor spronkelijk eene Engelsche kerk, doch in 1616 voor den dienst aan de Nederduitsche Hervormde gemeente alhier afgestaan. Bij het bombardement der Engel- schen in 1809 werd het gebouw zeer beschadigd en voor den eeredienst geheel onbruikbaar, terwijl het in 1825 werd afgebroken en 10 jaar later aldaar eene hoofdwacht is opgericht. Gedurende ongeveer twee eeuwen heeft de grond rond deze voor begraafplaats gediend en het kan dus niet anders of eene groote massa doodsbeenderen moesten bij de tegenwoordige ontgraving te voor schijn komen. In de zoogenaamde begraafboeken van 1632 tot 1809 zijn door den archivaris onzer stad, den heer Joh. Dyserinck, de namen van vele oude voorname Vlissingsche familiën ontdekt geworden, die aldaar zijn bijgezet, zooals het geslacht Boert, Lanibrechtsen, De Zitter, Hurgronje, De Moor, Van Goethem, De Clyver, De Ruyter, Aertsen, Evertsen, De Paayenaar, Rochussen, Brand, Thijssen, Van Hoorn, Van de Putte, Teerlink (familie van Betje Wolf), Nieuwenhuyze, De Badt, Jacob Winkelman, Le Sage, Van Nispen, Chivat, Wagenaar, Van Ockenburg, Antheunissen, Loef, Van der Meer, De Veij, Ester Dyserinck. Op sommige plaatsen woiden deze overblijfsels, waarschijnlijk vroeger bijeenverzameld, eenige voeten diep opgestapeld in den grond gevonden, en worden deze thans met opgehoopte boerenwagens naar de algemeene begraafplaats in kuilen buiten de stad ge worpen. Deze wijze van doen is waarlijk niet stich telijk De le luit. F. E. H. Liebertvan het 8e reg. te Arnhem, en de 2e luit. F. H. Tissot van Patot, van het 3e reg. inf. te Middelburg, worden gedeta cheerd aan de Normaal-schietschool te 's-Gravenhage. Door IIH. MM. d»n Koning en de Koningin is de aanzienlijke gift van f1000 gezonden ten behoeve van de nagelaten betrekkingen der verongelukte vis- schers van Paesens en Moddergat. Naar de N R. Ct. verneemtzal binnenkort op last van den Minister van justitie worden uitge geven en algemeen verkrijgbaar gesteld het ontwerp van wet tot regeling van het notarisambt, waarvan de samenstelling door den Minister was opgedragen aan den heer H. W. J. Sannes, ontvanger der regis tratie en domeinen te Oirschot. De vice-admiraal jhr. F. De Casembroot stelt zich in Juni aanstaande niet herkiesbaar voor het lid maatschap van de Tweede Kamer. De Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen heeft haar retourbiljetten tusschen stations der Staatsspoorwegen, welke genomen worden op Zater dag 24 en op Zondag (eersten Paaschdag) 25 Maart a. s., geldig verklaard tot en met Dinsdag 27 Maart d. a. v. Deze gunstige bepaling is van toepassing, onverschillig of de retourkaarten anders 2 of 3 dagen geldig zijn. In den voorgevel van het voormalige woonhuis van wijlen den heer Groen van Prinsterer, aan den Korten Vijverberg te 's-Gravenhage, waar thans de arrond. rechtbank is gevestigd, is een aanvang gemaakt met de voorbereidende werkzaamheden tot het plaatsen van een gedenksteen ter herinnering aan de woonplaats van dien staatsman. De regeering heeft daarmede ge volg gegeven aan het verzoek van het kamerlid mr. Kiuchenis, bij het jongste begrootingsdebat tot den Minister van Justitie gericht. Blijkens mededeeling van Zr. Ms. gezant te Parijs heeft aldaar Dinsdag tusschen onderscheidene Staten, waaronder ook Nederland, de onderteekening plaats gehad van een internationale overeenkomst tot bescher ming van den industriëelen eigendom. Maandag II. is voor Nederland 84,000 pd. stl. in goud uit de Engelsche Bank genomen, doch men gelooft niet, zegt de Engelsche «Financier", dat deze beweging een belangrijken omvang zal verkrijgen. Blijkens de algemeene regeerings-statistiek over December 1882 bedroeg de uitvoer van meekrap in Dec. 1881 242.000 kilo, in Dec. 1882 113,000 kilo, totaal in het jaar 1881 1,789,000 kilo, in 1882 1,692,000 kilo.' Ook de vereeniging voor handel en nijverheid te Amsterdam heeft tot candidaten' voor de Tweede Kamer gesteld de heeren A. Gildemeester en J. Dirks. Tot nader order is de invoer in Duitschland van varkensvarkensvleeschspek en alle soorten van worst van Amerikaanschen oorsprong verboden. Dit verbod treedt den 5n April a. s. in werking. De gemeenteraad van Delft heeft besloten te aanvaarden de opdracht der genealogie van het geslacht De Groot, bewerkt door den heer A. A. Yorsterman Van Oijen. Voorts is aan B. en W. een onbepaald krediet verleend in verband met de herdenking van den 300n geboortedag van Hugo De Groot, welke op 10 April a. s. daar zal plaatshebben door eene plech tige handeling in de Nieuwe Kerk. De handelaars te Dordrecht, die met Frankrijk zaken doen, hebben aan den Minister van Waterstaat een adres gezondenwaarbij zij de bezwaren uiteen zetten tegen het niet vernieuwen van het handels- tractaat met Frankrijk en tevens de tusschenkomst hebben ingeroepen van den Minister van Buitenland- sche Zaken, om het sluiten van een tractaat te helpen bevorderen. Maandag 26 Maart a. s., des voormiddags 10 uren, zal dr. K. R. Pekelharing, pred. te Middelburg, voor de Doopsgezinde gemeente alhier optreden. Op het drietal naar 's-Gravenhage staat ook dr. C. C. Schot Czn., te Tolen. Bij gelegenheid van de op Dinsdag gehouden bekroning vanwege het Comité tot wering van schoolver zuim heeft de burgemeesterwiens sympathie voor het comité en wiens welwillendheid om dit te steunen, meer dan eens is gebleken, eene beschouwing over den weg, dien hij meent, dat het comité moet inslaan, gehouden, welke wij hier plaatsgebrek verhinderde ons het in ons vorig nommer te doen mededeelen en die, zoaals de vice-voorzitter verklaarde, zeker bij het comité een onderwerp van ernstige beraadslaging zal uitmaken. Mr. Hamer achtte het overbodig, om voor de zoo- veelste maal het comité dank te betuigen voor zijn bemoeiingen, of op de resultaten, die deze opleveren, te wijzen. Deze laatste zijn velen en worden door een ieder gewaardeerd. Naar aanleiding van het laatste verslagdat bij het gemeentebestuur is ingediend wenscht hij echter eene vraag te doen. Er wordt in dat stuk melding gemaakt van kwaadaardig verzuim, bij welks bestrijding de krachten van het comité te kort schieten. Dikwijls is de oorzaak van dit verzuim, dat de kinderen op jongere broertjes en zusjes moeten passen, wijl beide ouders uit arbeiden gaan. Om tegen die ouders straf te bedreigen schijnt doch dit is sprekers individueele meening bedenkelijk. Hij zou liever trachten dit schoolverzuim weg te nemen door de ouders, zij het door eene geldelijke bijdrage, in de gelegenheid te stellen, op andere wijze in de oppassing van hun jeugdig kroost te voorzien. Dat kost geld, doch de zaak, die het comité voorstaat, mag zich in te veel sympathie verheugen, dan dat men zou be hoeven te vreezen dat dit niet te krijgen zou zijn. Spreker vroeg, of de proef, om de belooningen in te krimpen, al te gewaagd zoude zijn. Allengs heeft de overtuiging bij de ouders wortel geschoten, dat zij hunne kinderen naar school moeten zendenop grond hiervan gelooft hij, dat, met behoud van het algemeen schoolfeest, inkrimping van de belooningen het ver zuim niet zal doen toenemen. De heer Hamer verklaarde van oordcel te zijn, dat door zijn denkbeeld te verwezenlijken het schoolver zuim tot de achterste grens kan worden teruggedreven. Uit warme belangstelling stelt hij zijn denkbeeld aan 't comité ter overweging voor. Op Zaterdag 31 Maart a. s., des namiddags te 3 uren, zal aan twee vertrekkende leerlingen der Am bachtsschool alhier het diploma worden uitgereikt. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden zijn de volgende vonnissen gewezen, tegen lo. P. B. en Ph. P., beiden te Ierseke, beklaagd van het in gesloten jachttijd bejagen van eens anders jachtveld, zonder machtiging of vergunningieder veroordeeld in twee boeten van f 10 elk, subs. 3 dagen gev.straf voor elke boete. 2o. C. W. te Wolfertsdijk, beklaagd van het zich bevinden in den trein zonder behoorlijk plaatsbewijs, veroordeeld in eene boete van f 1, subs. 1 dag gev. straf. 3o. J B. en D. v. D., beiden te Heinkenszand, beklaagd de le van het twee malen, de 2e van lxet bij herhaling op Zondag bejagen van eens anders jacht veld zonder akte of vergunning; de le veroordeeld in 4 boeten van f 15, subs. 3 dagen gev.straf voor elke boetede 2e veroordeeld in 2 boeten van f 40, subs. 7 dagen gev.straf voor elke boete, plus 3 dagen gev.straf. 4o. J. De L en C. De L., beiden te Wolfertsdijk, beklaagd van het vangen van voor den landbouw nut tige vogels, ieder veroordeeld in eene boete van f 0,50, subs. 1 dag gev.straf. 5o. A. G. en Ph. De B., beiden te Kolijnsplaat, beklaagd van het overtreden van een reglement tegen het hard rijden, ieder veroordeeld in eene boete van f 3, subs. 1 dag gev.straf. 6o. A. W. te Ierseke, beklaagd van het bescha digen van de steenglooiing van een zeedijk, veroor deeld in eene boete van f 5, subs. 2 dagen gev.straf. 7o. L. De J. te Kapelle, beklaagd van het niet gesloten houden van het hek der omheining van een molen, veroordeeld in eene boete van f 1, subs. 1 dag gev.straf. 8o. C. F. te Goes, beklaagd van het zich vergrij pen tegen een reglement, waarbij men verplicht is zich bestendig bij zijn voertuig bij de hand en in staat te houden om het te geleiden, veroordeeld in eene boete van f 3, subs. 1 dag gev.straf. Donderdag nam de procureur-generaal van den Hoogen Raad conclusie in de zaak van L Vermeide tegen J. Bannet, beiden te Goes. Zij strekt tot ver nietiging van het arrest van het gerechtshof te 's-Gra venhage en van net daarbij bevestigde vonnis der Middelburgsche rechtbank en terugwijzing der zaak naar het gerechtshof, teneinde, met inachtneming van de beslissing van den Hoogen Raad, verder recht'te doen. De uitspraak van den Hoogen Raad is bepaald op 4 Mei aanstaande. Bij dagvaarding van 16 Maart is door mr. M. J. De Witt Hamer qq. t Middelburg, als houder van 20 obligatiën in de premieleening ad 1.250.000, uitge geven door de thans failliete Maatschappij van Land- ontginning, gevestigd te Apeldoorn, een eisch voor de Arnhemsche rechtbank aanhangig gemaakt tot liqui datie van het waarborgkapitaal, hetwelk als onderpand strekt voor de voldoening van aflossing en rente der bedoelde leening. Gedagvaard zijn alle houders van obligatiën in die leening, de beide curators in het faillissement der Maatschappij en de heeren Westen dorp Co. te Arnhem, J. A. Burlage, vroeger han delende te Amsterdam onder de firma Burlage 8c Zoon, thans te Rotterdamen de commanditaire vennoot schap Lens 8c Bergsma te Arnhem, welke laatste drie gedaagdenkrachtens notariëele akte van 28 Maart 1873, vormden de commissie van toezicht op het be heer van het waarborgkapitaal, bestaande uit zekere bij de akte omschreven en speciaal verbonden effecten, in bewaring gegeven bij de Ned. Bank. Te Vlissingen is sedert eenigen tijd het vee en bijzonder het slachtvee buitengewoon in prijs gestegen. Groote verliezen worden daardoor geleden door de aan nemers van de leverantiën voor de militairen en de ma rine, dewijl het slachtvee 25 pet hooger bij inkoop moet worden betaald dan de prijs, waarvoor is aangenomen geworden. Buitendien is er, behalve dezen hoogen prijs, nog groote schaarschte aan vee, een eh ander vermoedelijk veroorzaakt doordat het vee voor de slacht bank der groote steden in België, bijzonder voor Ant werpen en Gent, in deze streken zeer gezocht is. De veefokkers uit Groningen en Friesland lijden tegenwoordig gevoelige verliezen door het wegkwijnen van hunne kalveren, die een der belangrijkste bronnen van inkomsten moeten uitmaken voor de veehouders. Er zijn velen, die de corzaak van dit onheil nog aan den natten zomer toeschrijven en haar «galziekte" noemen. Anderen spreken van «lidziekte." Algemeen hoopt men op warmte en droogte, om de kalveren, die nog overblijven, in de weide te jagen, waardoor dit leert de practijk de ongesteldheden van da dieren wijken.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1