Wetenschap, Kunst en Letteren. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Buitenlandsch Overzicht. Gemengde Beriehten. Laatste en telegraphische berichten. dit zijn omstandigheden, die de landbouwer zelf niet in zijne macht heeft. Er zijn echter zaken, waarin de landbouwer verandering ten goede kan brengen. Spreker heeft het oog op de bebouwing van den grond. Goede bemesting met de daarvoor geschikte stoffen heeft niet altijd plaats. Het zaad, dat gebezigd wordt, is niet altijd van de beste qualiteit. Door op een en ander niet te letten, zal men, stuivers besparende, later tientjes moeten derven. Nog op een ander onderwerp, ■waarbij het belang van den landbouw in hooge mate is betrokken, vestigde de voorzitter de aandacht. Het is den landbouwer hoogst nuttig, indien hij eenigszins kan nagaan welke weersgesteldheid te wachten is, opdat hij, in verband daarmede, zijne werkzaamheden kunne regelen. Ter bereiking van de door hem aan geduide doeleinden zal het bestuur voorstellen doen. Spreker eindigde met den wensch, dat die voorrede bij de vergadering een goed onthaal vinden en de hij- eenkomst nut afwerpen moge voor de afdeeling Ilein- kenszand der Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw en Veeteelt en voor hare leden. Naar aanleiding van de notulen deelde de voorzitter mede, dat het bestuur de missive van den heer Gieljam, betrekkelijk het nemen van maatregelen tegen land bouwers, die door het niet-wieden en het dientenge volge verspreiden van onkruid anderen schade berok kenen in overweging heeft genomendoch dat het zich met het door genoemden heer aangegeven denk beeld niet kan vereenigen. Vervolgens was aan de orde de behandeling van de rekening van den penningmeester, den heer J. J. Van Wee], over het afgeloopen dienstjaar. Op verzoek van den voorzitter belastten zich de heeren J. J. Ramondt, C. P. Lenshoek en J. H. Over man met het nazien van deze rekening. Conform hun advies werd zij goedgekeurd en vast gesteld in ontvang opf 922, in uitgaaf op734,29% en dus met een goed slot van 187,70% Bij de benoeming van afgevaardigden naar de voor- jaars- en zomervergadering van hoofdbestuur werden bij acclamatieals naar gewoonte aangewezen de voorzitter en de secretaris. De heer L. M. Van Campen merkte hierbij op, dat het in andere afdeelingen wen- schelijk geacht wordt ook niet-leden van het bestuur als afgevaardigden te benoemen. De afdeeling Walcheren heeft besloten hiertoe over te gaan en hij is uitgenoodigd om dit punt in deze vergadering ter sprake te brengen. Hij voldeed vol gaarne aan dien wensch, doch hij verklaarde tevens, dat het zijne meening niet is, als zou de afdeeling niet goed vertegenwoordigd worden. Hij zou dan ook alleen vermeerdering van het getal afgevaardigden wenschen door buiten de bestuurs leden een paar uit de gewone leden te verkiezen. De voorzitter wees erophoe de statuten voor schrijven, dat de afgevaardigden uit de bestuursleden moeten gekozen worden en dat dus zonder wijziging van de statuten de door de afdeeling Walcheren ge- wenschte maatregel niet kan genomen worden. Hij wees nog op een viertal punten, die men bij de beoordeeling van het kiezen van andere, of van meer afgevaardigden niet uit het oog moet verliezen lo. dat de vergaderingen van het hoofdbestuur, die nog al druk bezocht worden, niet te groote uit breiding moeten krijgen. 2o. dat permanente afgevaardigden iets voor hebben boven die, welke slechts voor eene enkele vergadering benoemd worden. 3o. dat uitbreiding van het aantal vertegenwoor digers vergoeding van reis- en verblijfkosten, die thans niet wordt genoten, noodzakelijk zou maken. 4o. dat de samenstelling van het rapport omtrent het in de vergadering behandelde het best toever trouwd schijnt aan den secretaris der afdeeling, die daarvan het meest werk maken zal. Na korte repliek van den heer Van Campen werd, na eene opmerking van den heer Van Swinderen dat dit onderwerp, tengevolge van het voorstel- Walcheren, later bij déze vergadering in behandeling zal komen en deze dan beter voorbereid zal zijn, om eene beslissing te nemen, goedgevonden om de zaak aan te houden. Nadat de secretaris jhr. C. A. J. Van Citters het rapport had uitgebracht over de laatste, met afge vaardigden der afdeelingen gehouden, vergadering van het hoofdbestuur, werd naar aanleiding van het in die bijeenkomst genomen besluit om van de 4 be schikbare hectoliters aan elke afdeeling een half hec toliter Zborower pootaardappelen te verstrekken, be sloten van deze halve mudden de eene helft aan I. Wouterse te 's-Gravenpolder en de andere aan A. Nijssen, te Kapelle, ter poting aan te bieden. Genoemde heeren verklaarden zich bereid, om zich met deze proef neming te belasten. De voorzitter bracht vervolgens in behandeling punt 4 der agenda, zijnde een voorstel van het bestuur tot het oprichten van eene vereeniging tot gemeenschap- pelijken aankoop van zaden en meststoffen, en deelde mede, dat het bestuur zich in contact heeft gesteld met de vereeniging Welbegrepen eigenbelang te Aar denburg, van welke het de statuten en reglementen heeft ontvangen. Het bestuur acht het wenschelijk vooralsnog geen vereeniging in den trant van de Aardenburgsche, buiten deze afdeeling om, in het leven te roepen. Het bestuur is volgaarne bereid zijn tusschenkomst te verleenen en de noodige maatregelen te nemen, indien de landbouwers in dezen samenwerking wenschen. Zij zullen hiervan profiteeren, daar zij beter waar voor minder geld zullen krijgen. Eén bepaling is er, ook door de Aardenburgsche vereeniging aangenomen, die behoort te worden gemaakt, namelijk, dat de landbouwers 2% van het bedrag,waarvoor zij aankoopen doen, aan het bestuur voldoen, teneinde daaruit de nood zakelijke uitgaven voor advertentiën, porto's enz. te bestrijden. Vanwege het bestuur werden vervolgens biljetten uitgereikt, met verzoek daarop inteschrijven wat meu verlangt, en ze terug te zenden aan den secretaris der afdeeling. De volgende week kan dan eene bijeenkomst gehouden worden om te constateeren, wat er moet geleverd worden, waarna de inschrijving voor de leve ring bij advertentie kan worden opengesteld. De voorzitter herinnerde vervolgens, dat hij bij den aanvang der vergadering reeds gewezen had op het nut, dat er voor den landbouwer in gelegen is, te weten, welke weersgesteldheid te wachten is, teneinde in verband daarmede zijne werkzaamheden te regelen. De heer J. C. M. Hartman, correspondent van het Meteorologisch Instituut, heeft het bestuur voorgesteld de weêrberichten van het Instituut te leveren. Het bestuur zoude hiervoor eene bijdrage willen verstrekken en ook de Goesche Courant is daartoe genegen; de afdeeling Kruiningen vooralsnog niet. De heer Hartman, daartoe door den voorzitter uit genoodigd, lichtte op uitstekende wijze deze zaak toe en deelde een aantal nadere bijzonderheden mede om trent de wijze, waarop het Instituut sinds 4853 het doen van waarnemingen heeft uitgebreidhoe het b»- richt van de verschillende waarnemingen in andere plaatsen van ons land en ook van het buitenland ont vangt dat tengevolge van de waarnemingen, die meer en meer plaatshebben, de voorspellingen aan zekerheid winnen, zoodat men kan zeggen dat er van de tien negen uitkomen. De voorzitter dankte den heer Hartman voor zijne inlichtingen en nadat de heer J. H. Overman nog had medegedeeld, dat hij een oesterculteur gesproken had, die de zaak wel zou willen steunen en het niet on mogelijk is, dat meerdere van diens collega's er ook zoo over denken, wordt goedgevonden, een voorloopig krediet van 50 toetestaan. Nadat de voorzitter nog had medegedeeld, dat de heer Corten op 5 April een lezing te Kapelle zal houden en in antwoord op eene vraag van den heer J. Oele verzekerd had, dat bij advertentie van die lezing kennis zal worden gegeven, werd de vergadering gesloten. Een vijftigtal griepen en vorken werden daarop nog verloot. St.-Maartensdijk. Terecht beweert de heer Gro«- neveld De Kater in een onlangs ingezonden stuk in den Z.-Nieuwsbode, dat de veronderstelling, als zouden de Zeeuwsche landbouwers totaal ingedommeld zijn waar het betreft proeven te nemen op landbouwgebied, ongegrond isdaar het indertijd besproken inkuilen van groen voeder sedert drie jaren in deze gemeente is toegepast door *den heer L. Mol. Een enkele opmerking betreffende het inkuil-systeem, door laatstgenoemden heer ons ten beste gegeven vinde hier eene plaats. Volgens zijne opinie mag het zuurvoer nooit alleen gevoerd wordenmaar moet steeds afgewisseld worden met hooi of iets anders daar hij veronderstelt, dat het zuurvoer, om zijne ge makkelijke vertering, de dierlijke maag verzwakt. Vol gens hem is het toepassen van dit systeem alleszins aan- prijzenswaardig, daar het bij hem steeds de beste re sultaten heeft opgeleverd. O. m. verzekert hij, dat de botergekarnd van zuurvoerin den winter even malsch en zacht en geel is als in de maand Mei. Bij meerdere bekendheid ermede bij de landbouwers zou het zeker door velen toegepast worden. Genoemde heer bejammert het dan ook, dat de heeren der we tenschap op landbouwgebied, die zoo goed op de hoogte zijn van de bestanddeelen der planten en waar deze zich in omzetten, zoo een voortdurend stilzwijgen be waren, en in dezen hunne theorie niet meer aan het licht brengen, teneinde den landbouwer meer opmerk-" zaam erop te maken. Doch de oorzaak hiervan moet z. i. hierin misschien gezocht worden, dat zij hunne theorie eerst liever door de praktijk zisn be wezen, zooals wel eens meer gebeurt op dit gebied. Mocht zulks het geval zijn, dan is voor het inkuil- systeem dit bezwaar opgeheven. Gisteravond herdacht de Mannnenzangvereeniging «Voorwaarts Streven," onder leiding van den heer C. J. Witte te Middelburg, haar 10-jarig bestaan in het lokaal der Werkmansvereeniging, waarvan zij eene afdeeling uitmaakt. Nadat door den Voorzitter een gepast woord over het ontstaan en de ontwikkeling der vereeniging gespro ken was, werd een keurig vaandel overgereikt, aan geboden door de vrouwen van de leden der vereeniging. Vóór en na de uitreiking zong een koor van 25 kin deren een toepasselijk lied. Ook de president der Werkmansvereeniging sprak namens bestuur, leden en begunstigers een kort en hartelijk woord tot de 10-jarige. Na afloop van dit officieel gedeelte werd het pro gramma, bestaande uit mannenkoren, voordrachten en een blijspel voor 4 vrouwen, ten gehoore gebracht. Een en ander verwierf van de leden en begunstigers vaak de meest stellige bewijzen van belangstelling en goedkeuring. De avond liep naar aller genoegen af. Te Cambridge zal verschijnen een werk, getiteld «The Woodcutters of the Netherlands", door M. Con way, met een catalogus van de houtsneden in alle boeken, welke in de 15e eeuw in de Nederlanden werden gedrukt. -Prof. Alberdingk Thijra schrijft een historisch blijspel, dat Hugo de Groot tot onderwerp heeft en waarschijnlijk op het feest van 10 April zal worden opgevoerd. H. M. de Koningin heeft de opdracht aange nomen van eene »huldigings-ouverture" voor orkest, gecomponeerd door den heer N. A. Bouwman, kapel meester van het stafmuziekcorps 3e reg. inf., in gar nizoen te Bergen-op Zoom. Van George Taylor, den schrijver van Antinoüs, is verschenen een nieuwe historische roman «Klytia". Bij gelegenheid van de algemeene vergadering van de Maatschappij tot bevord. der Toonkunst te Leiden zal een tweedaagsch muziekfeest plaatshebben. Den eersten dag zullen o. a. het Triumphlied van Brahms en de Fantasie voor piano, koor en orkest van Beethoven ten gehoore gebracht worden. De tweede dag is voor een kunstenaarsconcert' bestemd. Bij de jl. Zaterdag in de «Prins van Oranje" ge houden verkooping door den notaris Pilaar is het huis D, no. 209 alhier, verkocht aan den heer Visser te Rotterdam voor 2550. In de Fransche kamer is de toestand der werk lieden ter sprake gekomen. Men schat het aantal der ouvriers, die geen werk hebben, op meer dan 100000. Baudry d'Asson stelde voor hun van staatswege hulp te verleenen en daarvoor een krediet van twee mil- lioen beschikbaar te stellen. De heer Ferry achtte den toestand van de werk lieden gunstiger dan hij door den heer d'Asson werd voorgesteld; hij erkende dat er in het vak der meu belmakers een crisis bestaat, doch niet in dat der timmerlieden. Belangrijke openbare werken worden door de stad uitgevoerd, waardoor duizende handen werk zullen bekomen. Wat de zaak van de hooge huren der Parijsche arbei derswoningen aangaat, de regeering heeft ook hieraan hare aandacht geschonken. Zij zal te dier zake na de Paasch-vacantie voorstellen doen aan het Parlement. Die voorstellen zullen practischer zijn dan het uitdee- len van geld ter ondersteuning, dat eensdeels onvol doende is en anderdeels het onafhankelijkheidsgevoel der werklieden kwetst. De r geering verklaarde zich tegen de urgentie. De heer Baudry d'Asson antwoordde dat de nood inderdaad hoog gestegen is, getuigen de manifestatiën, waarbij gevraagd werd om brood en die men met bajonetten in bedwang heeft gehouden. De kamer heeft de urgentie, die genoemde afgevaar digde voor zijn voorstel gevraagd had, teneinde het nog denzelfden dag den Senaat zoude kunnen bereiken, verworpen. Nog is door den heer Faure eene interpellatie over de gebeurtenissen aan het Lycée Louis le Grand ge houden. De kamer besloot, om de regeering, die zich dadelijk bereid verklaarde haar te beantwoorden, een maand uitstel te geven. De kamer heeft bij eerste lezing aangenomen een voorstel van den heer Naquet, waarbij de schulden, voort spruitende uit beurshandel, als wettig erkend worden. De gebeurtenissen der laatste jaren hebben bewezen, dat bij dergelijke transactiën niet alles van de goede trouw kan worden afhankelijk gesteld. De Senaat heeft het aangevraagde krediet van 220000 fr. ter invoering van de rechterlijke organi satie in Tunis toegestaan, waarop deze vergadering, evenals de kamer, besloten heeft om tot 19 April uiteen te gaan. Over het algemeen is de rust in Frankrijk de laatste dagen bewaard gebleven. Slechts sporadische opstootjes zonder ernstige gevolgen hadden plaats. Niet het minst schijnt dit te danken aan de houding van de radicale partij. Henri Rochefort heeft in zijn «Intransigeant" het volk geraden, om zich kalm te houden. De anarchisten hebben zich geamuseerd met het houden van banketten en «punch's" ter viering van de commune, rustverstoring had bijna niet plaats. De donkere verwachtingen, die men van de herdenking der commune koesterde, zijn dus niet verwezenlijkt. In het Engelsche Lagerhuis is de behandeling van verschillende wetsontwerpen begonnenmen hoopt veel te kunnen afdoen, indien de Ieren het parle ment met rust laten. Naar aanleiding van de bespreking der jongstleden Vrijdag plaats gehad hebbende gebeurtenissen deelde de beer Harcourt Woensdag mede, dat de politie van de hoofdstad belangrijk uitgebreid zal worden. In het ministerie heeft eene verwisseling plaats ge had. Zooals men zich herinneren zal heeft Spencer, onderkoning van Ierland, het presidium van den minis terraad nedergelegd. Deze functiën zullen vervuld wor den door lord Carlingford, geheim zegelbewaarder, die tevens aan het hoofd van het Departement van landbouw zal staan. Uit Zuid-Afrika wordt aan de «Daily News" be richt, dat Cetchwayo klaagt, dat men zijn volk van honger zal doen omkomen. De onlangs aangestelde hoofden in het Zulu-land behouden het vee, dat den Koning behoort. John Shepstone zou rechts en links boeten hebben opgelegd, een der hoofden hebben aan gerand en anderen doen afranselen, omdat ze Cetch wayo getrouw bleven. Het bericht, dat de vereeniging van de Zwarte Hand over het gansche Pyreneesche schiereiland ver takkingen zou hebben, wordt tegengesproken. Althans uit Portugal meldt men dat daar niets van het bestaan van geheime vereenigingen, die in verbinding met de gevreesde «Zwarte Hand" staan, gebleken is. Het Belgische Hof van cassatie heeft zich dezer dagen in openbare zitting bezig gehouden met het proces- Peltzer. In vergelijking met de buitengewone opge wondenheid, welke bij de eerste instantie heerschte, was er thans algeheel gemis aan belangstelling, ja bijna totale onverschilligheid onder het publiek waartenemen. Behalve de advokaten en rechtsgeleerden waren er thans slechts weinig nieuwsgierigen in de gerechtszaal. Nadat de raadsheer-rapporteur de bekende feiten had gerecapituleerd in zijn verslag, erlangde mr. Pi- card het woord. Negen middelen van cassatie werden door pleiter bijgebracht. Men verwacht, dat het vonnis van het Hof van Brabant niet zal gecasseerd wordenjuist het groote getal middelen van cassatie, waarmee mr. Picard voor den dag komt, doet vermoeden dat er geen éen bij is dat hout snijdt. Heden zou de uitspraak plaatshebben. Middelburg. De justitie doet onderzoek in de zaak der ouders te Ierseke, die beschuldigd worden van mishandeling hunner 16-jarige dochter. Hedenmorgen verscheen het meisje en de man, bij wien zij thans verpleegd wordt, voor den rechter van instructie, ten einde een verhoor te ondergaan. Hansweerd. De kieviten, die ons eerst met de dagen waarop zooveel sneeuw viel verlieten, zijn weder tot ons teruggekeerd. Ook de leeuwrik doet ons zijn vroolijk gezang weer liooren. Van de door enkele lieden vroeg gepote aardappelen zal niets terecht komen. De vindingrijkheid der Amsterdammers begint nu voor den dag te komen. Met het oog op den toevloed van vreemdelingen tijdens de tentoonstelling is men op het denkbeeld gekomen eenige stoombooten van hare machines te ontdoen en daarna in te richten tot logementen. De goede oude tijd van Noach komt weerom «Op da terreinen der tentoonstelling te Amsterdam zal, zooals men weet, een Javaansch dorp te zien zijn, door Javaansche mannen, vrouwen en kinderen bewoond, die aan hun gewoon dagelijksch werk zullen bezig zijn om dus een kijkje in Insulinde te geven. Per Conrad" zijn reeds een achttal Javanen aange komen, die voorloopig in het Armenhuis onder dak zijn gebracht. Ze zijn zeer intelligent en hebben een zachten aard. De twee vrouwen vooral zijn vlug van verstand en pogen zooveel mogelijk te leeren. Nauwelijks zagen ze een der kinderen van den portier bezig met een Spa-a leerboek, of ze begonnen zeiven ook uit zulk een boekje te leeren. Een der vrouwen heeft breien geleerd enkel door der vrouw van den portier die kunst af te kijken. Ze geeft nu les aan hare vriendin." Zoo schrijft men in verschillende bladen! Vooral die betuiging omtrent den «zachten aard" is opmerke lijk. Men zou haast gaan denken aan wilden in plaats van aan Javanen, die reeds eeuwen met de Euro pees che beschaving in aanraking zijn. Omtrent den hevigen schok van j. 1. Zaterdag morgen, te Amsterdam en op verschillende andere plaatsen waargenomen, is niets naders bekend geworden. Uit Haarlem wordt van een lichtere herhaling van den schok in den nacht van Zaterdag op Zondag be richt gezonden. Hij zou zich te 4.40 u. hebben doen gevoelen. Zaterdag heeft men te Zandvoort bij de gewone oefening van de reddingboot een proef genomen, om te onderzoeken in hoeverre petroleum een even beda rende invloed op woelige golven heeft als olie. Da uitkomst was verrassend. Nadat gaandeweg 2 liter petroleum uitgegoten waren en zich over het water verspreid hadden, kon de boot gemakkelijk bestuurd worden en zonder veel moeite over de plaatsen worden heen ge roeid, waar gewoonlijk de hevigste branding heerscht. Dr. Tanner, de vermaarde vaster, is nu, volgens een bericht uit St.-Louis, in een krankzinnigengesticht opgenomen. In het dorp Lipto (Hongarije) zou een gezin naar Amerika emigreeren. De man, een boer, was uitgegaan. Toen hij thuis kwam, vond hij zijn vrouw en zijn drie kinderen vermoord. Al het geld en goed was gestolen. Stöcker zal weldra naar Weenen gaan om daar in de Anti-semietische Vereeniging voordrachten te houden. Hij begint nu «op zijn ambacht" te reizen dat bewijst 't best, dat de affaire te huis is verloopen. Vrijdagnacht is de kas van den hofmaarschalk des Konings van Beieren door een inbraak in het «Residenzschlosse" voor eenige duizende Marken be stolen. Het veelbesproken parelsnoer van Koningin Marie Antoinette zou, volgens den Franschen journalist Scholl, in de bouwvallen van de Tuilerieën gevonden zijn. Hij verhaalt daaromtrent in de «Événement" het vol gende, dat wij geheel voor zijn verantwoording laten. Door een der arbeiders, die bij het afbreken van de Tuilerieën werkten, werd een ijzeren cassette met geheim slot gevonden. Men bracht haar naar het Ministerie van binnenlandsche zaken, ontbood de Prin ses Amélie van Bourbon (mej. Naundorfï), die per sneltrein uit Amsterdam naar Parijs kwam en in tegenwoordigheid van de ministers en den prefect van politie, met een sleutelje, dat zij medebracht, de cas sette opende. Men vond daarin, onder een aantal andere kostbaar heden, ook het beruchte «parelsnoer der Koningin", dat men door de Rohans in Oostenrijk gestolen waande. Voorts zouden nog in die cassette papieren zijn gevon den, die bewijzen dat de Naundorffs de echte Bour bons zijn. (N. v. d. D.) Door tusschenkomst van de Kamer van Koophan del te Boulogne-sur-Mer is door den heer A. E. Maas te Scheveningen ontvangen een som van fr. 800 voor de weduwen en weezen der verongelukte visschers. Duitschland's Rijkskanselier heeft uit het fonds, dat ter vrije beschikking van het departement van buitenlandsche zaken staat, 20.000 mark aangewezen ten behoeve van de firma's, die aan de Amsterdam- sche tentoonstelling tullen deelnemen. Middelburg, 21 Maart. (Per telegraaf.) De tentoon stelling van schilderijen door de Middelburgsche ver eeniging «Uit het volkvoor het Volk" werd heden middag plechtig geopend. Mr. De Stoppelaar heette de genoodigden welkom. Het getal van dezen kon slechts klein zijn wegens gemis aan plaatsruimte in de expositiezalen. De spreker dankte het gemeentebestuur, dat wel willend de zalen afstond en herinnerde aan het succes in 1880 verkregen; hij sprak de verwachting uit, dat dit thans niet minder zal zijn. Hij deed het eigenaardige nut der kleine tentoonstelling uitkomen. Worden onder de schilders, die vroeger exposeerden, enkelen gemist, daarentegen hebben anderen inge zonden. Hun aantal is 111. Later hebben nog enkele schilders stukken aangeboden, doch tot haar leedwezen heeft de commissie die moeten afwijzen. Spr. deelde mede dat men er aan denkt te Middelburg een museum van moderne kunst aanteleggen als te 's-Gravenhage, Haarlem en Delft bestaan. Hij her innerde hoe te 's-Gravenhage vóór 16 jaren een museum aangelegd is dat nu reeds 44 stukken telt. De volgende week zal de vereeniging met kunst liefhebbers eene bijeenkomst houden om de zaak te bespreken. De heer De Stoppelaar dankte ten slotte nog de leden der vereeniging, die speciaal bij het arrange ment behulpzaam waren, voornamelijk den heer W. J. Van den Berghe. Mr. Pické bracht, namens het gemeentebestuur, dat steeds met sympathie elke poging tot bevordering van beschaving begroet, een woord van dank aan de vereeniging. Hare goede bedoelingen moet men appre— ciëeren. Ka" men hier niet exposities op eene schaal

Goessche Courant | 1883 | | pagina 2