1883. N°. 35. Donderdag 22 Maart. Haren ran Goes. Mededeelingen op verschillend gebied. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rechtzaken. Landbouw en Veeteelt. GOESCH De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor ftottei <1 am aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs dor gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS VAN GOES brengen ter kennis van belanghebbenden, dat voor de gewone herstellingen der havenboorden en het uitdiepen der haven het water GEHEEL zal zijn afgelaten: van Zondag den 25 Maart tot en niet Zaterdag den 14 April aanstaande, terwijl tegen Maandag 16 April e. k. het water weer op het havenpeil wordt gebracht. Goes, 8 Maart 1883. - Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 21 Maart 1883. In het gemeentehuis van Rilland-Bath zijn door de Ged. Staten van Zeeland voor iedereen ter inzage neergelegd de plans en teekeningen voor eene nieuwe bedijking van schorren en slikken onder de gemeenten Woensdrecht en Rilland-Bathteneinde daarop de mogelijke bezwaren van belanghebbenden te vernemen. Uit die plannen blijkt, dat door de bedijkers, namens wie door den heer A. Hombach te Hulst daartoe con cessie is aangevraagd, ruim 200 H. A. schorren en slikken in vruchtbare akkers hervormd zullen worden. De nieuwe polder sluit aan tegen de zuidzijde van den spoorwegdam door de Oosterschelde en tegen de Van der Duijns- en Caterspolders in de provincie Noord-Brabant, en heeft zijn ontstaan grootendeels aan den spoorwegdam te danken. Worden ten noorden van dezen dam slechts zandige platen aangetroffen, ten zuiden van den dam vindt hgt slibrijke water van de Westerschelde gelegenheid bij stil water te bezinken en schorren te vormen. De haven van Woensdrecht wordt door deze werken ingedijkt en gaat als zoodanig verloren, doch in de plannen is een nieuwe haven bij de suatiesluis ont worpen. Door den nieuwen polder moet het water geloosd worden van eenige in de provincie N.-Brabant gelegen polders en hooge gronden, waartoe in het plan eene kapitale dubbele suatiesluis is opgenomen, terwijl er, om de havenkom op diepte te houden, achter deze sluis een spuikom zal aangelegd worden. Het havenplein wordt dodr een grintweg in verbinding gebracht met de publieke grintwegen in de gemeente Woensdrecht. Tengevolge van de nieuwe grensregeling tusschen de provinciën Noord-Brabant en Zeeland komt deze polder voor negen tiende gedeelte op Zeeuwsch grond gebied te liggen, terwijl de dijk en de sluis geheel in Zeeland gemaakt worden. De gemeente Bath krijgt dus, ingeval in den nieuwen polder hofsteden gebouwd worden, inwoners, die door een zeer breed water van de kom der gemeente ge scheiden zullen blijven. De dijk is zeer hoog ontwor pen; de hevige vloed van 30 Jan. 1877, die te Bath tot 4.45 M. A.P. opliep, leerde bij den Van der Duijnpolder de noodzakelijkheid van dijksverhooging inzien, want bij dien vloed liep deze polder in. Door het nieuwe werk komen de achterliggende polders in veel betere conditie. Wij kunnen mededeelen, dat de opvoering door «Aurora" van de vroeger gemelde stukken, ten voor- deele van de nagelaten betrekkingen der verongelukte visschers te Moddergat, Urk en Scheveningen, zal door gaan. De heeren M. G. Van den Ende, J. J. Ramondt en L. A. P. Spuybroek hebben op zich genomen eene inteekenlijst voor de opvoering.persoonlijk aan te bieden en het financieel beheer dezer zaak te voeren. De com missie bepaalt zich uitsluitend tot dit doel, teneinde geene andere gelegenheden om eene bijdrage tot leni ging van den grooten nood, waarin zoovele weduwen met hare kinderen gebracht zijn, te belemmeren. Op het laatst dezer week 2al de lijst worden aangeboden, terwijl men overigens zoowel van buiten als binnen de gemeente zich tot het bekomen van entrées bij een der genoemde personen kan aanmelden. Dag en plaats van uitvoering zullen nader bekend worden gemaakt, terwijl de entrées bepaald zijn: le rang 0,99 2e rang 0,49. Tot schatter der drank-lokalen in de gemeente Wolfertsdijk is opnieuw benoemd de heer J. Van der Baan aldaar, op eene belooning van 20 gulden 's jaars. EUewoudsdijk. De laatste van de vijf grondborin gen aan den waterkeerendeD dijk alhier werd dezer dagen voltooid. Volgens informatie zal dr. Seelheim, leeraar aan de hoogere burgerschool te Utrecht, vroeger te Middelburg, een deskundig onderzoek instellen naar de uitkomsten dier boringen. Borsele. Wegens de ongunstige weèrsgesteldheid van Zaterdag werd het derde zinkstuk voor de oever- vwdediging alhier eerst Maandagavond gezonken. Het besloeg eene oppervlakte van ruim 1800 M'. en moest plaatsnemen over een gedeelte van een in 1870 ge zonken stuk niet ver van de zoogenaamde Zuiderno!, die een overblijfsel uitmaakt van een vroegeren zeedijk. De aannemer had zich van de goede uitvoering ver zekerd door gebruik van een stoombootje, dat echter bij het verplaatsen van een vletschuit zich biermede vastsleepte, waardoor beide geruimen tijd werkeloos bleven. In een ingezonden stuk in de «Z. Nieuwsbode" noemt mej. L. Philipse uit Hansweerd zich als de persoon tegen wier aanneming tot lidmaat der Ned. Herv. kerk bezwaar is gemaakt. Zij zet daarin nader uiteen hoe die zaak zich heeft toegedragen, hoe vele anderen zich aan dergelijke vermaken hebben bezon digd en hoe zij «alleen als zonde-offer is aange wezen tegenover velen". Uit een en ander blijkt, dat onze berichtgever juist was ingelicht. Tolen. Eergisteren is alhier aangifte gedaan van een geval van typhus. De lijderes is eene dochter van de bewaarster van het bewaarschool-gebouw zoodat de bewaarschool voor onbepaalden tijd is gesloten. Nog dit jaar zal Bergen-op-Zoom in het bezit komen van een badinrichting. Dezer dagen heeft de aanbesteding plaats. Aan het badhuis wordt tevens een wasch- en bleekinrichting verbonden. (N. R. Ct.) Zooals we in ons vorig no. meldden bevat de St. Ct. de statuten der naamlooze vennootschap: «Visscherij de tweede Wemeldingsche Compagnie", te Wemeldinge. Deze vennootschap, opgericht naast de visscherij «De Wemeldingsche Compagnie", heeft ten doei de teelt van schelpdieren, waaraan de visscherij «De Wemeldingsche Compagnie" hare plantoesters zal kun nen verkoopen, terwijl door haar bemiddeling zullen worden verkocht de leverbare oesters, die door de nieuwe vennootschap Worden geproduceerd. Aan de visscherij «De Wemeldingsche Compagnie" wordt gedurende acht jaren het recht toegekend, be houdens koninklijke goedkeuring, de beide ondernemin gen tot éen te doen samensmelten. Het kapitaal der vennootschap, bepaald op f 60,000, zal van dan af 120,000 bedragen, verdeeld in 120 aandeelen op naam, ieder groot f 1000. De vennootschap wordt aangegaan voor den tijd van zeventien jaren en drie maanden, aanvangende den len Februari 1883 en eindigende den 30en Aprill900. Als commissarissen zijn benoemd de heeren Cornelis Lindenbergh te Wemeldinge, administrateur, Louis Paul Zocher te Haarlem, jonkheer Pieter Maria George von Fisenne te Rijswijk, en als directeur de heer doctor Ferdinand Léo De Leeuw te Wemeldinge. De heer Van Rees heeft de opdracht tot het samenstellen van een Ministerie nedergelegd. Naar men verneemt, is daarop de heer mr. J. G. Gleichman met die taak belast. De kiesvereeniging «De Grondwet" te Amsterdam heeft tot candidaten voor de Tweede Kamer gekozen de hh. A. Gildemeester en mr. J. Kappeyne Van de Copello, oud-lid van de Tweede Kamer«Burgerplicht" stelde de heeren A. Gildemeester en het aftredend lid J. Dirks; terwijl de kiesvereeniging «Nederland en Oranje" aldaar de heeren A. baron Schimmelpenninck van der Oye en H. W. Van Marle, majoor der artil lerie, verkoos. Namens den Koning is door den Minister van W., H. en N. aan de heeren Ws. Van Uye en Zonen te Middelburg tot wederopzeggens vergunning verleend tot den aanleg en het gebruik van eene electrische geleiding tusschen Middelburg en Domburg, loopende over Sint-Laurens, Serooskerke en Oost-Kapelle. Een Duitsche firma heeft dezer dagen bij het gemeente-bestuur van Middelburg een concessie-aanvrage ingediend tot het aanleggen en exploiteeren van een duinwaterleiding van Oranjezon naar Middelburg. Benoemd bij het wapen der inf. bij het 4de reg., tot kapt., de Iste luit.-adj. G. J. Van Deinse, van het 3de reg. Bij Kon. besluit is. bepaald dat de coram. 3e kl. bij de posterijen D. Van der Hoek zijne functien blijft uitoefenen ten postk. te Rotterdam en de comm. 4e kl. J. C. Karsseboom ten postk. te Roermond. De plaatsing van den off. van adm. le kl. J. G. Bebelaar, met 21 April a. s., aan boord van Zr. Ms. fregat «Evertsen" wordt ingetrokken. De Vereeniging tot bevordering van den tuin bouw in Zeeland zal in de eerste helft van October a. s. hare 27e jaarlijksche tentoonstelling te Middel burg houden. Als gewoonlijk worden gevraagd: lo. bloemen en planten, 2o. vruchten en 3o. groenten. Afd. 1 is gesplitst in 3 rubrieken: a. voor liefhebbers of hunne tuiniers, b. voor handeldrijvende kweekers en bloemisten en c. voor alle inzenders zonder onder scheid. (M. Ct.) De Pup.llenschooi te Nieuwersluis heeft sedert haar oprichting, in 1879, reeds 175 jongelingen aan het Instructie-bataljon te Kampen afgeleverd. Ge noemde school werkt evenzeer mede tot het voltallig krijgen van kader bij de regimenten infanterie als het Instructie-bataljon. De vorige maand bedroeg het in compleet bij de regimenten 155 sergeanten, 3 fouriers en 429 korporaals-tit.dit laatste getal bedroeg vóór eenige jaren tot over de 1000. Z. K. H. Prins Alexander heeft voor den zesden tocht van de Willem Barents een aanzienlijke som aan het Haagsche Comité toegezonden. VEREENIGING VAN Burgemeesters en Secretarissen in Zuid- en Noord-Beveland. De oproepingsbrief voor de voorjaarsvergadering van bovengenoemde vereeniging luidt als volgt «Den 16 April a. s. zal het vijf jaren geleden zijn, dat de vereeniging van burg. en secr. in Zuid- en Noord-Beveland werd geconstitueerd. Het bestuur meerit, dat dit feit niet onopgemerkt mag voorbijgaan en heeft de voorjaarsvergadering op dien dag bepaald. Het hoopt, dat eene talrijke opkomst der leden van belangstelling zal getuigen en noodigt u dringend uit, tegenwoordig te willen zijn. De vergadering zal ge houden worden in het gewone lokaal (Sociëteit Eens gezindheid) te Goes en des voormiddags te elf uren een aanvang nemen. Agenda: 1. Opening der vergadering door den voorzitter. 2. Een kort overzicht der geschiedenis van de ver eeniging door den secretaris. 3. Mededeeling. 4. Verkiezing van twee leden van het bestuurten gevolge der periodieke aftreding van de heeren D. P. Dominicus en H. G. Hartman Jz., waartoe worden aanbevolen de heeren a. D. P. Dominicus, burg. van Kruininge; A. De Vulder van Noorden, burg. van Hein- kenszandmr. L. A. Bybau, burg. van Ko- lijnsplaat. b. H. G. Hartman Jz., secret, van Goes; J. P. G. Timanssecret, van 's-HeerenhoekM. Noordijke, secret, van Krabbendijke. 5. Behandeling der volgende vraagpunteninteleiden door de daarbij vermelde heeren: a. mr. L. A. Bybau: Is de gemeenteraad ge houden eene benoeming te doen uit eene voordracht, hem volgens al. 6 van art. 28 der wet op bet lager onderwijs aangeboden b. J. J. Ramondt: Is voor het inwilligen van een verzoek om remissie van hoofdelijken omslag, wanneer het verzoek gegrond is op de 2e al. van art. 245 der gemeentewet en in verband daarmee door den gemeenteraad eene verordening is vastgesteld, telkens een raadsbesluit noodig c. H. V. Gerstin Kan een veearts, geëxamineerd krachtens de wet van 8 Juli 1874, tot re geling van de uitoefening der veeartsenijkunst benoemd worden tot provinciaal veearts d. A. De Vulder van NoordenHeeft de wer king der drankwet reeds behoefte aan her ziening doen gevoelen Zoo ja welke be palingen komen vooral daarvoor in aanmer king De adviezen zijn bereids bij het bestuur ingekomen of toegezegd. 6. Behandeling der eventueel in de bus geworpen vragen. 7. Bepaling van de plaats der zomervergadering waartoe door liet bestuur wordt voorgesteld Hansweerd. 8. Sluiting der vergadering door den voorzitter." Beroepen te Kattendijke ds. D. V. Popta, pred. te Domburg. Waarde. De heer M. Geleedst heeft eervol ontslag aangevraagd als diaken bij de Ned. Herv. gemeente alhier op Dinsdag den 20 Maart 1883. Beroepen naar Oud-Vosmeer ds. J. C. De Mol Moncourt, te Bunnik. Ds. Thijs, van Sassenheim, heeft bedankt voor het beroep naar de Chr. Ger. gem. te Zieriksee (afd. St. Domusstraat. Gisteravond had alhier voor de 14e maal de jaarlijksche bekroning voor getrouw schoolbezoek van wege het Comité tot wering van schoolverzuim plaats. Do waarnemende voorzitterde heer C. Risseeuw opende de bijeenkomst met alle aanwezigen welkom te heeten en een woord van dank te brengen aan de hoofden en het verder personeel der scholen voor hunne medewerking en aan de autoriteiten en het publiek van Goes voor hunne belangstelling en hunnen steun. Voorts wees hij op het verblijdend verschijnsel, dat ook thans weder zooveel kinderen om hun getrouw schoolbezoek konden beloond worden en drukte hij de hoop uit, dat aan de eene zijde de kinderen op den goeden weg mochten voortgaan en aan de andere zijde de belangstelling van het publiek in deze zaak levendig mocht blijven. Het totaal bekroonden bedraagt 387 kinderen. Hiervan zijn van school B, hoofd dhr. A. Van Schel ven, 188 kinderen, waaronder 176 die geen enkele maal verzuimd hebben (95 van de 100); van school C, hoofd dhr. D. H. C. Ittmann, 97 kinde ren, waaronder 57 met 0 verzuim, (59 van de 100); van school D., hoofd dhr. J. D. v. d. Berge, 22 kin deren, waaronder 14 met 0 verzuim, (36 van de 100); en van de Bijzondere school, hoofd dhr. H. Poolmeijer, 80 kinderen, waaronder 28 met 0 verzuim (62 van de 100). De bekroningen bestondenvoor school B en de Bijzondere in boekgeschenken voor school Cvoor de 0 verzuimers in een boek geschenk en inschrijving in de spaarbank ad fl. Voor de overigen in een boekgeschenk; voor school D, voor de 0 verzuimers in een inschrij ving inde spaarbank ad f 1,50, overigens als school C. Aan 14 leerlingen, die de school verlieten en binnen de termen van een bepaald aantal verzuimen vielen, werd een getuigschrift wegens getrouw schoolbezoek uitgereikt, terwijl vanwege regenten van het wees huis aan 7 weezen een geschenk werd uitgereikt voor vlijt en goed gedrag op de school. Door mej H. Wessel wordt wegens vertrek eervol ontslag verzocht als onderwijzeres te Wilhelminadorp. De algemeene vergadering van den Zangersbonid «Walcheren" zal dit jaar den 20n Juni te Kruininge worden gehouden. Te Tolen zijn 6 van de acht candidaten toegelaten tot de normaallessen éen tot de tweede en vijf tot de eerste klasse. De acht-en-dertigste algemeene vergadering van het Nederlandsch Onderwijzersgenootschap zal dit jaar gehouden worden te 's-Gravenhage op 31 Juli, 1 en 2 Augustus. Slechts éen voorstel van de afd. Rotterdam is in den beschrijvingsbrief vermeld; het betreft een opdracht aan het hoofdbestuur, om bij de Hooge Regeering aantedringen op eene spoedige wettelijke regeling van het bewaarschool- en voorbereidend onderwijs. Het praeadvies van het hoofdbestuur bestrijdt het voorstel als ontijdig. Op de gemeentelijke begrooting te Leiden was uitgetrokken een som tot aankoop van prijzen voor leerlingen aan de H. B. S. voor meisjes aldaar. Na ingewonnen advies der directrice dier inrichting, advi seert thans de plaatselijke commissie van toezicht op de scholen voor middelbaar onderwijs aldaar, met het systeem van prijsuitdeeling te breken. Sedert 1876 zijn de prijzen aan de II. B. S. voor jongens aldaar afgeschaft, met instemming en tot groot genoe gen van directeur en leeraren. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. In de Dinsdag gehouden zitting van de arr. recht bank zijn de volgende personen veroordeeld: B. De B., 18 j., arbeider te Koewacht, wegens mishande ling, tot 15 dagen cel en f8 boete; Fr. W., 43 j., bierbouwer te Sas van Gend, wegens overtreding der drankwet, tot f3 boete; J. De R., 46 j., arbeidster te Hontenisse, wegens diefstal, tot 1 maand cel.J. K., 15 j., te Ter-Neuzen, wegens diefstal, tot 8 dagen cel.L. F. A., 24 jarbeider te Sas van Gend, we gens beleediging, tot f8 boete. Het hof van appèl te Parijs heeft de tegen Bontoux en Feder, in zake de «Union générale", uit gesproken gevangenisstraf van 5 jaar tot op 2 jaar verminderd, maar de boete van fr. 3000 voor elk ge handhaafd. VERGADERING van de afdeeling Heinkenszand der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, op Dinsdag 20 Maart 1883, in het koffiehuis „De Prins van Oranje", te Goes. De Voorzitter, de heer E. Van den Bosch, opende de vergadering met eene korte rede, waarin hij wees op de ongunstige omstandigheden van den landbouw. Heeft men zich gevleid met de hoop op vriezend weer in dezen winter, die hoop is niet vervuld. Wel heeft het in het voorjaar eenige dagen gevroren, doch dit zal "wellicht meer kwaad gedaan, dan voordeel aange bracht hebben. De voorjaarswerkzaamheden hebben dientengevolge althans vertraging ondervonden. Doch.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1