1883. N°. 34. Dinsdag 20 Maart. Secretarie op 2den Paaschdag. Burger-Avondschool. T Mededeelingen op verschillend gebied. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rechtzaken. Landbouw en Veeteelt. GOESCHE De uitgive dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 4,75. Afzonderlijke nomrners 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rottei dam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 45 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. BURGEMEESTER eo WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de secretarie der gemeente a. s. MAANDAG DEN 26 M A ART, uithoofde van den 2den Paaschdag, gesloten zal zijn. Tot het doen van aangiften voor den Burgerlijken Stand zal gelegenheid gegeven worden des voormid dags van 11 tot 12 uren. Goes, den 17 Maart 1883. Burgemeester en Wethouders van Goes, 3. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bekend, dat, naar aanleiding der gehouden over- gangs-examen8, op de Burger-Avondschool zijn be vorderd Van de ls'e tot de 2de klasse. Met deu eersten graad. B. Van Noppen. R. J. A. Lagas. J. Hoogesteger. Met den tweeden graad. W. Rip meester. H. P. Van der Heil. Met den derden graad. J. A. Van der Marck. I J. Van Licre. J. Eckhardt. J. Glas. Van de 2de tot de 3de klasse. Met den eersten graad. Ph, Holthuizen. A. Verhagen. Met den derden graad. J. J. Warrens. I J. Van Riet. G. Fabery De Jonge Goes, den 17 Maart 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 19 Maart 1883. De N. Rott. Ct. verneemt dat onjuist is het ook door ons gemelde bericht, dat de heer Van Rees de opdracht tot samenstelling van een Ministerie zou hebben aanvaard, zonder zich te verbinden zelf een portefeuille te aanvaarden. Dergelijk voorbehoud heeft de heer Van Rees niet gemaakt. Niet eens is de op dracht nog door hem naanvaard". Door den Minister van Financiën is te kennen gegeven, dat adressen van de kamers van koophandel en fabrieken aan de regeering, houdende voorstellen omtrent onderwerpen, den handel of het fabriekwezen betreffende, niet aan zegelrecht zijn onderworpen. Z. M. de Koning heeft het paleis te Amsterdam ter beschikking gesteld van den Prins van Wales, ter gelegenheid van diens voorgenomen bezoek aan de In ternationale koloniale tentoonstelling. HH. MM. de Koning en de Koningin hebben thans officieel aan de commissie der Internationale koloniale tentoonstelling kennis gegeven, dat zij de tentoonstelling den 4 Mei zullen openen. De Staatscourant behelst een kon. besluit, waarbij bewilliging wordt verleend op het ontwerp der akte van oprichting van de naamlooze. vennootschap, »Vis- scherijde Tweede Wemeldingsche Compagnie", te vestigen te Wemeldinge. De examens bij het vak der posterijen zullen te 's-IIage aanvangen 4 0 April aanstaande. Tot leden der examen-commissie zijn o. a. benoemd dhrn. L. C. baron Van der Feltz, inspecteur te Arnhem en W. J. Van Gorkom, schoolopziener te Goes. Aan de Tweede Kamer is een adres gericht door het bestuur van »De Dageraad", daartoe gemachtigd door de algemeene vergadering, gehouden den 25en Februari 4883 te Amsterdam, waarin dat bestuur, namens de Vereeniging, de Kamer dringend verzoekt maatregelen te nemen, waardoor een zoo belangrijk vraagstuk als de wettelijke regeling van den leerplicht zoo spoedig mogelijk tot zijne oplossing worde gebracht. Als gedelegeerde der 2de klasse voor de 342de, 343de en 344de staatsloterij alhier is door B. W. nog toegelaten de heer L. Nathan. Wolfertsdijk. De heer De Oude, officier van ge zondheid 4 e klasse te Amsterdam-, heeft zijne be noeming tot gemeente-geneesheer alhier aangenomen. Ierseke. Het gerucht omtrent het vertrek van den heer Van Selms, arts alhier, heeft zich gelukkig niet bevestigd. Het geschil met het gemeentebestuur schijnt geheel vereffend. De heer Van Selms heeft Zaterdag zijn vroeger gedaan verzoek om ontslag als gemeente geneesheer teruggenomen; hij heeft zijne nieuwe wo ning betrokken en zal alzoo Ierseke niet verlaten, tot groot genoegen zijner medeburgers, die zijne genees kundige hulp zeer waardeeren. Middelburg. In de Woensdag a. s. des namiddags te 2 uur alhier te houden zitting van den gemeen teraad zal o. a. in behandeling komen: het rapport der financiëele commissie over het voorstel van bmg. en weth. ter zake van het al of niet vrij worden der graanbeurs Voorts een voorstel van burg. en weth. teneinde ontheffing te erlangen van de verplichting tot oprichting eener burgerdagschool. Naar wij met zekeiheid vernemen, is het Cen- traalcomité in zake de ramp «Adder" niet vrijwillig besloten tot het stichten van een blijvend fonds met de nog in kas zijnde som, maar is het daartoe geleid door eene beperkende bepaling van de sub-commissie te Amsterdam omtrent de bestemming der bij die Com missie ingekomen en later aan genoemd comité over gedragen gelden. Het zou dus zeer de vraag zijn, of het Centraalcomité, ook al ontving het daartoe ver schillende aanvragen, vrijheid zou kunnen vinden om de gelden bijv. tot leniging van den nood in de vis- schersdorpen aan te wenden. (N. R. Ct.) Onder praesidium van den Commissaris des Ko- nings in Friesland heeft zich Zaterdag te Leeuwarden een prov. commissie geconstitueerd, met het doel de be' rekkingen der omgekomen visschers van Moddergat en Paesens te hulp te komen. Er is besloten in Fries land een algemeene collecte te houden en verder een beroep te doen op den weldadigheidszin van het Nederl. volk. Zaterdag is op de werf der koninklijke maat schappij »De Schelde" te Vlissingen onder een der kappen de kiel gelegd van de stalen salonboot «Luctor Emergo," welke, zooals men weet, voor rekening der heeren G. Alberts Lzn. Co. te Middelburg zal worden gebouwd. (M. Ct.) Met ingang van 4 Mei 4883 is tot directeur van het postkantoor te Bergen-op-Zoom benoemd W. F. Slegt, thans als zoodanig te Brielle. Mr. S. J. liingstrechter in de arrond. recht bank te Amsterdam, is benoemd tot raadsheer in den Hoogen Raad der Nedei landen. Den 48n Januari jl. werd in een te Utrecht gehouden vergadering van een 30 belangstellenden specialiteiten op het gebied van armenzorg na lang durige discussie een motie, luidende: »De vergade ring acht de nationale organisatie van de particuliere armenzorg wenschelijk," aangenomen. Aan een comité van 4 heer,en werd het nemen van de noodige maat regelen verder overgelaten Tot leden van dat comité zijn thans o.a. benoemd de heeren: jhr. C. D. Roëll te Dordrecht en jhr. mr. E. P. Schorer te Middelburg. De vereeniging van spoorwegbesturen vergadert dit jaar op 34 Juli2 Aug. te Weenen en in 4884 vermoedelijk in Nederland. Te Amsterdam werden Zaterdag in een in het café »Kra8napolsky" gehouden en druk bezochte ver gadering de statuten der Olympia-vereeniging vast gesteld. Het «Dagblad" deelt, op grond van genomen informatien mee, dat de gunstige berichten omtrent de zaken van den vertrokken burgemeester van Loos duinen onwaar zijn. Wel zijn de gevoerde officiëele administratiën werkelijk in orde maar met de gelden, die de burgemeester van particulieren beheerde, is dit het geval niet en wel degelijk zijn er in de gemeente personen, die duizenden met het hoofd der gemeente verloren hebben. Kertgene. De afscheidsrede van dr. Kromsigt alhier is bepaald op 8 April a s. Mgr. P. M. Snickers zal den 44 April e. k. in de Kathedraal te Utrecht zijn intrede doen als aarts bisschop. Ierseke. De heer J. Ball uit Middelburg, die in Dec. 11. voor den tijd van drie maanden als onder wijzer alhier werd aangesteld, heeft bij het ten einde spoeden van dien termijn aan den gemeenteraad ver zocht definitief benoemd te worden. In de raadszitting van Zaterdagnamiddag is dit verzoek van de hand gewezen, maar de heer Ball opnieuw tijdelijk, en wel voor een jaar, benoemd. De arrondissementsscbool- opziener en het hoofd der school hadden den Raad een definitieve benoeming ontraden. Sint-Maartensdijk. Het getal kinderen tusschen de 6 en 42 jaren bedraagt alhier 372, waarvan 69 om verschillende redenen geen onderwijs genieten. Voor het examen in nuttige handwerken, door de vereeniging Tesselschade uitgeschreven, werden voor 15 en 46 Maart 32 dames opgeroepen49 werden afgewezen, terwijl 13 het diploma ontvingen, o. a. mej. L. Goemans, van Drijschor. Men schrijft ons: Het opsporen van verband tusschen oorzaken en gevolgen, op welk gebied dit ook plaats heeft, zal steeds d or de uitkomst bewezen worden eene nuttige zijde te hebben. Uit dit oogpunt achten wij het niet onbelangrijk zoo mogelijk verband te zoeken tusschen het aantal candidaten, dat zich den 2 April in deze provincie aan het examen wenscht te onderwerpen ter verkrijging eener akte om als onderwijzer of onderwijzeres te kunnen optreden en tusschen de vermoedelijke baten, die daaruit vooi het onderwijs kunnen voortspruiten. Men weet, dat bedoeld aantal voor Zeeland 85 be draagt. Stelt men de bevolking onzer provincie op ongeveer 200,000 zielen, dan komt men naar evenre digheid voor geheel ons land (de bevolking op 4 mil- lioen gesteld) tot een cijfer van 20 maal 85 of 1700 jongelieden, die in het begin der volgende maand eene akte voor lager onderwijs wenschen te verkrijgen. Aangenomen, dat 50 pet. van de jongelui wordt afgewezen, hetgeen met het oog op de bestaande in richtingen tot opleiding zeker geen laag cijfer te achten is, dan nog worden de onderwijskrachten met 850 personen vermeerderd. En zulk een getal jonge, frissche krachten valt waarlijk niet te versmaden, vooral niet, indien men dit cijfer in verband met de praktijk brengt. Immers, vau de veronderstelling uitgaande, dat ieder onderwijzer een getal van 30 kinderen kan onderwij zen, dan zouden met de 850 geslaagden (het aantal zal, naar wij hopen groütec zijn) niet minder dan 25 en een half duizend kinderen gebaat zijn. Voorts aannemende, dat een zesde gedeelte der bevolking in de termen valt om lager onderwijs te ontvangen, dan zouden niet minder dan 453 duizend bewoners van ons land door d n veronderstelden uitslag van het aanstaande examen gebaat worden. Deze 453 duizend maken ongeveer éen zes-en-twin- tigste gedeelte der geheele bevolking uit. Blijkt deze soort statistiek in overeenstemming met de uitkomsten van het aanstaande examendan bestaat er alle hoopdat menige onbezette plaats weldra vervuld zal worden. Het groote nut hiervan springt zoo daghelder in het oog, dat alle verdere overwe gingen en berekeningen veilig achterwege kunnen ge laten worden. Op versterking van onderwijskrachten toch komt het in de eerste plaats aan. Lokalen en leermiddelen kunnen gereedelijk verschaft wordenmaar bevoegd en geschikt onderwijzend personeel laat ziclr maar niet van de boomen schudden. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. In de zitting van Zaterdag zijn de navolgende per sonen veroordeeld (tevens in de kosten) M. K., 37 j., vrouw van A Gdienstbode te Mid delburg, wegens oplichting enz. tot 483 dagen cel, 3 boeten van f 42,50 of 4 dag gev. voor elke boete en 3 boeten van 25 of 2 dagen gev. voor elke boete; C. V., 53 j., schippersknecht te Middelburg, wegens diefstal tot 45 dagen cel. Voorts wegens overtreding der drankwet: C. V., 22 j., sigarenmaker te Middelburg, tot 44 dagen gev.H v. S., 44 jmetselaar en C. R., 28 j., werkman, beiden te Vlissingen, tot 44 dagen gev. P. V., 22 j., te Ellewoudsdijk, tot 44 dagen gev. en C. S. B., vrouw van H. v. B., herbergierster te Sluis, tot ƒ40 boete. Vrijgesproken werd I'. De II., 59 j., werkman te Middelburg, beschuldigd van diefstal. A. s. Donderdag zal in den Hoogen Raad, kamer van burg. zaken, medegedeeld worden de conclusie van het O. M. in de zaak van L. Vermeule, eischer, adv. jhr. mr. De Brauw, tegen J. Bannet, verw., adv. mr. Thorbecke. De Hooge Raad heeft verworpen het cassatie beroep van J. De Decker Gz., tegen F. H. Van Leeu wen, handelende ten name van eri onder de firma Van Zeijlen en Decker, in liquidatie, waarbij het betreft een oppositie tegen de uitvoerbaarverklaring van een uitspraak van scheidslieden omtrent het aandeel, door eerstgenoemden te voldoen in de rekening eener rëederij. De kassier P. J. B., firma Becquer en Co., te Bergen-op-Zoom, sedert eenige weken voortvluchtig, is op 20 dezer gedagvaard voor de arrondissements-recht bank te Breda. Door de arrondissements-rechtbank te Utrecht is eene tapster veroordeeld tot eene boete van 40 of gevangenisstraf van drie dagen, wegens het verkoo- pen van sterkedrank aan kinderen beneden de 46 jaren. Door een dier kinderen was eene kamer bij haar ge huurd, waar zij geregeld met elkander hun borrel gebruikten vóór zij naar school gingen De leden der failliete handelsfirma te Venloo W. zijn gearresteerd en naar Roermond overgebracht. Naar gemeld wordt, heeft de ex-bisschop van Doornik, de heer Dumont, cassatie aangeteekend van het arrest van het Hof van appèl te Brussel, voor zoover dit hem den titel van bisschop ontzegd heeft. Sint-Maartensdijk. Op 42 Maart 11. had er in deze gemeente eene verkooping van een landbouw-inspan plaats op eene hofstede, waar juist 50 jaren geleden, 42 Maart 4833, ook eene veiling van een landbouw- inspan plaats had. Vergelijkt men de prijzen, zoowel wat het beestiaal als de landbouwwerktuigen, enz. be treft, besteed vóór eene lialve eeuw en thans, dan is er nogal een aanmerkelijk verschil te bespeuren. Zoo werd vóór 50 jaren het beste der aanwezige paarden verkocht voor ƒ202, thans voor ƒ500; d; beste koe vóór eene halve eeuw voor 60, thans voor 284. Op 42 Maart 4833 werd ook nog eene koe verkocht voor 34. Verder werden 550 bossen stroo vóór 50 jaren verkocht voor 48, en eene partij hooi, waar van tegenwoordig de waarde ruim 300 bedragen zou, werd toen verkocht voor ƒ77,50; 36 staks hoenders en hanen werden vóór 50 jaren verkocht voor 9, terwijl de prijs van eenzelfde aantal op 42 Maart 11. 45 bedroeg. Van de te veld staande vruchten werden 42 Maart 4833 7 gemeten tarwe verkocht a 50 per H.A., terwijl het bouwland toen verkocht werd voor ƒ95 per gemet (Blooisch), en thans de waarde ge schat wordt (in aanmerking genomen de daling van de prijzen der landerijen) op 4ü0 per gemet (Blooisch). Voorts werden den pachter iu 1833, zonder pachtprijs ervan te betalen, toegevoegd 14 gemeten weiland, ook bij de hofstede behoorende, terwijl op 'toogenblik de pacht van datzelfde weiland 27 per gemet bedraagt. Eene schijnbare tegenstelling vinden wij in de opbrengst van eene partij mutsaardvóór 50 jaar nl. werd eene partij daarvan verkocht voor den prijs van ƒ4,75 per honderd, terwijl nu met moeite 2 per honderd te maken was. De oorzaak hiervan moet o. i. gezocht worden in het meerdere veibruik van steenkolen thans dan vroeger. Als bijzonderheden kunnen nog vermeld worden, dat nog enkele voorwerpen, die vóór eene halve eeuw geveild werden, op dezelfde hofstede ook nu te koop zijn aangeboden. Zoo werd een zelfde tarwezeefdie vóór 50 jaar verkocht werd voor ƒ4,70, thans voor 3 verkocht, en een rolblok, dat in 1833 voor ƒ46 was verkocht, thans voor ƒ11 ver kocht. Verder zij nog vermeld, dat er vóór 50 jaren een werkman aanwezig was, en dat deze gedurende eene halve eeuw daar is werkzaam gebleven, doch nu vertrokken om eene betere positie in de maatschappij intenemen. Van de respectieve bewoners dier hofstede zijn nog in leven: de vrouw, die er vóór een halve eeuw als boerin fungeerde, de heeren Mol Sr., Mol Jr. met hunne echtgenooten, welk laatste echtpaar plaats gemaakt heeft voor een broeder. Ten slotte kan nog vermeld worden, dat de zoon des verkoopers van den inspan van vóór 50 jaren thans bij de ver kooping op 12 Maart 1883 dienst deed als oproeper bij de verkooping. Yzendijke. Onze gemeenteraad heeft op het gebied van veeteelt een flink voorbeeld gegeven. Voor de opbeuring onzer veemarkt stelde hij deze week bij raadsbesluit drie premiën in geld beschikbaar, als: a. voor den inzender van de meeste stuks vee; b. voor den verstkomenden inzender, en c. voor den kooper van de meeste stuks. Deze proefneming verdient toejuiching en navolging. Zuidzande. Vrijdag vergaderden de deelnemers in de onderlinge assurantie tot het benoemen van een administrateur op eene bezoldiging van ƒ175 'sjaars. Deze landbouwersinstelling telt leden in alle ge meenten van dit district. 72 landbouwers waren op gekomen. Na herstemming bij de eerste stemming kreeg geen der sollicitanten de meerderheid werd gekozen dhr. H. De Hullu Pz. met 40 stemmen, ter wijl 32 stemmen zich op dhr. J. Risseeuw vereenigden. Beveiliging der ooftboora-bloesem tegen nacht vorst. In de N. Gr. Ct. doet Karpophilus het vol gende eenvoudige en onkostbare middel aan de hand, om den bloesem van appel- en perebooraen tegen nacht vorst te beschermen. Men neemt eenige plaggen vochtig veen en hangt die, aan een touw bevestigd, hier en daar in een vruchtboom. Dit middel schijnt jaren lang bekend te wezen en probaat te zijn. Het kan na tuurlijk dienen om fijner vruchtboomen te beveiligen. Zoo ook wanneer de abrikoos- en perzikboomen langs schuttingen geplant, in bloei staan en men vreest nachtvorst, dan is het beste behoedmiddel daartegen, om des avonds op een handbreedte afstand der boomen een natte dweil of natte stroomat te hangenen de bloesem zal behouden blijven. De vorige week had te Gent de jaarlijksche wedstrijd van vet vee plaats. Zelden of liever nooit was deze wedstrijd zoo merkwaardig. Vooral verdiende bezien te worden een oswegende 1027eene koe

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1