1883. N°. 33. Zaterdag 17 Maart. 70sle jaargang. Haven van Goes. Bij dit nommer behoort een bijvoegsel. Mededeelingen op verschillend gebied. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Landbouw en Veeteelt. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs dor gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS VAN GOES brengen ter kennis van belangliebbendeo, dat voor de gewone herstellingen der havenboorden en het uitdiepen der haven het water GEHEEL zal zijn afgelaten van Zondag den 25 Maart tot en niet Zaterdag den 14 April aanstaande, terwijl tegen Maandag 16 April e. k. het water weer op het havenpeil wordt gebracht. Goes, 8 Maart 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES16 Maart 1883. Op uitnoodiging van een paar stadgenooten, zal de rederijkerskamer «Aurora" alhier, op nader te be palen dag en plaats in de maand April a. s., eene opvoering geven ten voordeele van de achtergebleven betrekkingen der slachtoffers te Moddergat, Urk en Scheveningen. De opvoering zal bestaan uit»'f Was maar een loods" van Ruijsch en iJocrisse, de von deling". Binnen eenige dagen zullen lijsten tot deel neming worden aangeboden. Dat wij deze zaak met warmte bij het publiek aanbevelen zal wel geen be toog behoeven. Niet alleen dat de welwillendheid van de steeds ijverige kamer «Aurora" ook weder in de zen groote waardeering verdient, maar iedere poging welke aangewend wordt om de gevolgen der ontzet tende ramp te lenigen heeft recht op belangstelling en ondersteuning. Wij wenschen die ondersteuning evenzeer toe aan eenige jonge dames in onze gemeente, wanneer het door haar gevormd plan, om eene verloting voor het zelfde doel te houden, tot uitvoering komt. Tengevolge eener fout in de officiéele opgave aan de postkantoren hebben wij bij de opgave van de namen der gemeenten in Zeeland, wier spelling is ge wijzigdook Matenesse (Oud- en Nieuw-) genoemd. Bij eigen onderzoek blijkt ons echter datvolgens WitkampAardrijksk. Woordenboek van Nederland Mathenesse, Nieuw -Mathenesse of Riviere, een kas teel wastegenover de oostzijde der stad Schiedam waarvan nog een bouwval overgebleven is. Het heeft in de le helft der 14e eeuw van Frederik Van Ma thenesse den tegenw. naam verkregen. En Mathenesse of Oud-Mathenesse was eveneens een kasteel aan de Maas bij Schiedam, in de 12e eeuw door Jacob Van Wassenaar gesticht. Wat Numero-een betreft, naar welks ligging men bij ons navraag heeft gedaan, kunnen wij meedeelen, dat dit de naam is eener buurt in de gemeente Hoofd plaat (Z.-Vl.) Colijnsplaat. De verkiezing voor een lid van den gemeenteraad alhier is bepaald op Woensdag 11 April, e. k. Zieriksee. Benoemd tot gemeente-secretaris de heer J. F. Van der Lek de Clercq met zeven stemmen mr. A. J. F. Fokker verkreeg vier, de heer J. A. Legemaat twee stemmen. In het reisplan van HH. MM. den Koning en de Koningin is verandering gekomen. Niet 27 Maart a. s., maar eerst 3 April zullen HH. MM. de residentie verlaten en zich dan, in plaats van naar de hoofdstad, direct via Vlissingen naar Engeland begeven, waar zij tot 16 of 18 April zullen vertoeven Op dien datum zullen HH. MM. in de residentie terugkeeren en zich den 26n April naar Amsterdam begevenwaar zij zooals elk jaareen week zullen verblijven en op 1 Mei de Internationale koloniale tentoonstelling openen. Van Amsterdam vertrekken HH. MM. direct naar Luxemburgom op het landgoed «Berg" een maand te blijven. (Dagbl.) De Eerste Kamer heeft gisteren met 30 tegen 2 stemmen de leeningswet aangenomen, nadat enkele leden verzekerd hadden, dat alleen de urgentie der zaak tot aanneming noopte en de Min. Van Lijnden had erkend, dat die urgentie alleen hem tot aanneming deed adviseeren. Hij deelde mede dat de Koning aan een staatsman, buiten het kabinet, de formatie van een nieuw kabinet heeft opgedragen. De Kamer is gescheiden. Nader wordt vernomen, dat de heer Heemskerk niet geslaagd is in de opdracht tot kabinetsformatie en Maandag jl. de taak heeft nedergelegd en dat alstoen de opdracht is gegeven aan den heer Van Reesdie haar aanvaard heeft, wat nog niet insluit dat hij zelf in een eventueel te vormen ministerie zitting zou nemen. Commissarissen over het Vaderlandsch Fonds ter aanmoediging van 's lands zeedienst te Amsterdam opgericht ten jare 1781, maken bekend, dat op Don derdag den lOn Mei aanstaande, des voormiddags te 9 uren, in het gebouw der kweekschool aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam, een inschrijving van ad- spiranten zal gehouden wordenom opgenomen te worden in de kweekschool voor de zeevaart ter op leiding voor de koopvaardij, op de gewone voorwaarden. In dit jaar zal wederom de gelegenheid worden opengesteldkrachtens het daartoe bestemd legaat voor éen jongeling ter verkrijging van kostelooze op leiding deze plaats zal worden toegekend na verge lijkend examen. Tevens zal alsdan de gelegenheid opengesteld worden tot plaatsing van vier jongelieden voor den dienst der gouvernements-marine in Nederlandsch-Indië, overeen komstig de bepalingen, vastgesteld door den Minister van Koloniëngepubliceerd in de St. Ct. van 23 en 24 Febr. 1879. Een inzender in de Standaard geeft aan hen, die liefdegaven schonken voor de nagelaten betrekkin gen der verongelukten bij de ramp der Adder, in be denking per briefkaart het Centraal Comité mede te deelen, dat zij gaarne zagen dat de resteerende f20,000 overgemaakt werd aan den Commissaris des Konings in de provincie Friesland, om te worden verdeeld aan de in armoede nagebleven betrekkingen der visschers te Moddergat. Vervolg en slot der voordracht van dhr. Frowein. Men moet onderscheiden tusschen arbeidsloon en arbeidersloon: het eerste ziet op het totaal-bedrag, het laatste op dat, wat aan elk individu wordt betaald. Dit laatste zal hooger zijn naar gelang de arbeider geschikter, meer ontwikkeld is en minder, waar hij op een lager peil staat en de vrouwen en kinderen ook concurreeren. Nu kan het zich voordoen dat het arbeidsloon, schoon ieder individu laag betaald wordt, hooger is dan dat van de arbeiders, die, tengevolge van beter en vlugger werken, meer ontvangen, gezamenlijk bedraagt. Brassey, een man, die in verschillende landen spoorwegen heeft aangelegd, staaft dit met voorbeelden: in Enge land betaalde hij ƒ3 en gaf het minst aan arbeids loon uitin Ierland 2 en daar bedroeg dP laatste meer dan in Engeland. In Frankrijk, waar hij 1,50 loon gaf, kwam het nog duurder, evenals in Holland, waar hij ƒ1,20 betaalde, terwijl hij arbeiders, even flink als de Engelschen, ƒ3,10 had kunnen geven. Hetgeen voor beperking van fabrieksarbeid geldt, is ook waar voor den veldarbeid. De pachters zullen meer arbeidersloon betalen, doch zoo al het arbeidsloon niet minder bedraagt, zij zullen in vermeerdering van de opbrengst van den bodem, een gevolg van zorgvuldiger bebouwing, schadeloos stelling vinden. Het zal hun dan ook niet moeilijk vallen dezelfde pachten te blijven betalen en de eigenaar zal dan ook in den regel door verbod van den veldarbeid geen schade lijden. Dat de arbeider flinker en beter werk levert, indien men hem geen al te langen tijd laat werken maar hem de noodige rust gunt, leert de ervaring. In een garenfabriek in Zwitserland werd in 10 uren evenveel als in 11 uren gedaan. Volgens het rapport, in het Engelsche parlement uitgebracht, werden in eene fabriek bij 't stikken in 12 uren 2200, in 11 uren 2200 a 2500 steken gedaan. Pleit dit voor beperkten arbeidsduur op den dag, het wijst tevens op de Zondagsrust. Spreker haalt een voorbeeld aan, hoe men, zes dagen werkende en éen dag rustende, meer zal uitvoeren dan in zeven dagen ar- beids. De mensch is geen machine, hij heeft behoefte om van den arbeid uit te rusten en nieuwe krachten te verzamelen. Men heeft wel eens beweerd, dat de toestand in Nederland geen tusschenkomst van den wetgever nood zakelijk maakt; en toen mr. De Witt Hamer te Mid delburg in eene redevoering den socialen toestand had besproken, verheugde de Middelb. Cour. er zich over, dat toestanden, als door dien spreker geschetst, ten onzent niet worden aangetroffen. Dhr. Frowein meent echter, dat overmatige arbeid ook bij ons volk een noodlottigen invloed op het physiek uitoefent. Hij kan dit met statistische gegevens sta ven. In 1864 werden 1768 personen voor de Nationale militie op grond van hun physiek afgekeurd: in 1873 2168. Wel is waar was in dien tijd de bevolking vermeerderd, maar in evenredigheid van deze zoude men tot slechts 1800 in plaats van 2168 komen. Men kan dus eene toeneming van 368 of 20pct. con- stateeren. Spreker gaat vervolgens na, wat er in ons land op het gebied van arbeidswetgeving is gedaan. Hij her innert, dat Cremer in 1863 voor eene wet voor de fa briekskinderen heeft geijverd, dat daarop eene staats commissie werd ingesteld, dat deze een lang rapport indiende, maar dat de regeering niets deed Dit laatste i gaf mr. V. Houten aanleiding, om eene wet in te 1 dienen, die, nadat de beteugeling van den veldarbeid prijsgegeven was om het ontwerp erdoor te krijgen, met 46 tegen 26 stemmen werd aangenomen. Spreker deelt uit de Handelingen dat zijn de redevoeringen der leden van de Kamer de geschie denis van de wet-Van Houten mede en wijst erop, dat de heeren Saaymans Vader en Kuiper met de meeste sympathie over Van Houtens ontwerp spraken en er ten slotte tegen stemden! Bij de totstandkoming van deze wet i» gebleken, wat de arbeiders kunnen, als zij willen. Aan hunne krachtige bemoeiingen is het te danken, dat Van Houtens ontwerp tot wet is vei heven. Toen zij zagen, dat het ontwerp gevaar liep verworpen te zullen worden, hebben de werklieden een meeting belegd, waarheen alle vereenigingen afgevaardigden zonden Zij hebben in Den Haag, waar ook de afgevaardigden van de census-kiezers vergaderen, een bijeenkomst gehouden roet de leden van de Tweede Kamer. De voorzitter, de Friesche werkman Roramerts. heeft ten betooge, dat de aanneming van de wet dringend noodzakelijk was, een redevoering gehouden, die een juweel mag genoemd worden. De wakkere voorzitter der werk lieden-bijeenkomst confereerde met mr. Dullert, destijds voorzitter der Kamer, en het valt niet te loochenen, dat dit onderhoud den heer Dullert ertoe geleid heeft, om zijn invloed ten gunste van het ontwerp bij de Kamerleden aantewenden. Meer en meer doet zich de behoefte aan wijziging van Van Ilouten's wet gevoelen. Het verbod van veld arbeid, dat door toedoen van den Goeschen afgevaardigde, den heer Vader, niet in de wet opgenomen is, beschouwt spreker als dringend noodzakelijk. Men stelle inspecteurs aan, die waken tegen overtreding en ontduiking der wet, welke o. a. plaatsheeft doordat huiselijke diensten toegelaten zijn en het werk van de fabriek naar huis wordt overgebracht. Zonder toezicht zal zij het doel niet bereiken. Spreker deelt voorbeelden mede om dit te staven. Bij de laatste regeling van het lager onderwijs heeft de wetgever gevoeld, dat de veldarbeid tot verwaar- loozing aanleiding geeft en hij heeft den gemeentera den bevoegdheid gegeven arbeid van kinderen beneden de 12 jaren te verbieden. Dit geschiedt echter niet. Het werkmansbond heeft Ged. Staten der ver schillende provinciën verzocht, hun invloed bij de ge meentebesturen te doen gelden. Sommige dezer colle ges hebben niet geantwoord. Gedep. Staten van Zee land hebben een heusch antwoord gegeven, doch meen den, dat door zulk eene aanschrijving de zelfstandigheid der gemeentebesturen gekrenkt werd, en hierin geeft spreker hun geen ongelijk. Hij drukt den wensch uit, dat echter Goes zich voor het beginsel verklare, zij het om eene impulsie aan andere gemeenten te geven. Dat is geen quaestie van liberaal of anti-revolutio nair, geen quaestie van openbaar of bijzonder onder wijs, geen quaestie van bijbel of geen bijbel, maar eenvoudig van menschelijkheid. Resumeerende komt spreker tot deze slotsom dat de wetgeving op de sociale toestanden van invloed is; dat een arbeidswetgeving een conservatieve maatregel is; dat de geschiedenis en de bestaande toestand haar nut aantoonen; dat zij niet alleen in het belang van den arbeider, maar ook in dat der industrie is en dat de wetgeving in ons Vaderland dringend aanvulling behoeft. De heer Frowein las na deze voordracht Cremers bekende novelle Fabriekskindereneene bede doch niet om geld voor, die met de grootste aandacht werd aan gehoord. Na afloop van de pauze had spreker medegedeeld, dat er een bus geplaatst was ten behoeve van de (Economische spijsuitdeeling, en zijne hoorders aanbe volen, deze bij hun heengaan te gedenken. Spreker zeidewij hebben heden avond gesproken over ellen dige toestanden, laat ons handelen, om iets, zij het slechts weinig, tot leniging van den nood, die zich bij dit winterachtige weer zoo zeer doet gevoelen, bij te dragen. Borsele. Nu de predikantsvacature alhier weldra vervuld zal zijn, komt eene vermelding der vorige pre dikanten in deze gemeente wellicht niet ongepast voor. Uit eene aanteekening van een lid dier gemeente blijkt, dat dhr. Van Tuijnen de volgende voorgangers zal gehad hebben: Elias Moris van 16181625; Samuel Dam- brinus van 16251640; Lucas Couterelius van 1641 1674; Jacob Vleugel van 16741681; Cornelis Snoek van 16811689; Bernardus Smijtegelt van 1689 1692; Johannis De Vos van 16921706; Johannes Weksteen van 17071722; Marinus Smijtegelt van 17221729; Franco Gaveel van 17291734; Aegi- dius Gillissen van 17371741; Hartman Martinus Burger van 17411778; Hendrikus De Koe vanl780 1784; Petrus De Bruin van 17841787; Willem Van Cats Smallenburg van 17901795; Hermanus Van Lil van 17961797; Johannis Andreas Annosi van 17971833; Johannes Pieter Burgerhoud van 1833 1839Carel Steven Adama Van Scheltema van 1839 1844; Willem Frederik Menzel van 18451847; Adrianus Cornelis Kamerman van 18481854; Wil lem Cannenburg Van Ingen van 18551879. Aangenomen het beroep naar Nieuwveen door den heer L. A. Van, Langeraad, candidaat te St.- Maartensdijk. Bedankt voor 's-Heerenhoek door dhr. Reyers, em. pred., hulpprediker te Hekendorp. De 14e bekroning vanwege het comité tot wering van schoolverzuim alhier zal den 20 Maart a. s., des avonds te 5 uren, in de concertzaal plaatshebben. Eervol ontslag verleend aan T. W. De Groot, onderwijzer te Herkingen op Flakkee. Het besluit van den raad der gemeente Aduard, waarbij kinderen boven 12 jaar van de o. 1. scholen geweerd worden, door den burgemeester, als strijdig met het algemeen belang, ter vernietiging voorgedragen, is door Z. M. den Koning gehandhaafd en zal dus weldra ten uitvoer gelegd worden. De heer J. A. Van Noppen is benoemd tot hoofd der bijzondere schooi te Mijnsheerenland. (N. R. Ct.) De Min. van binnenl. zaken heeft het gemeen tebestuur van Winterswijk, op de vraag of de rijks hoogere burgerschool daar zou worden opgeheven, ge antwoord, dat alvorens hieromtrent kon worden be slist, de nieuwe regeling van het middelbaar onderwijs moest worden afgewacht. Het Hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft een programma ontworpen van een examen voor bewaarschoolhouderessen en de gelegenheid opengesteld op nader te bepalen dag aan zulk een examen deel te nemen. Een goede uitslag ervan ver schaft aan de deelnemers een diploma, waarbij de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen de bevoegdheid erkent om aan het hoofd eener bewaarschool te staan. Afdrukken van dit programma zijn voor belangheb benden op aanvrage verkrijgbaar bij den algemeenen secretaris der Maatschappij, Kloveniersburgwal 27 te Amsterdam. Tot onderwijzer te Schagen is benoemd de heer D. Rottier te Kloetinge. De Minister van Oorlog brengt ter algemeene kennis, dat tegen 1 April eene plaats als hulponder wijzer aan de Pupillenschool te Nieuwersluis vacant wordt. Aan deze betrekking is verbonden een jaarlijksch tractement van f 700 en de bevoegdheid, om aan de menage der ongehuwde onderofficieren deel te nemen en om met hen in een der gebouwen van de inrichting te worden gehuisvest. Het tractement kan tot 800 worden vermeerderd. Cortgene. Donderdag hield dhr. F. R. Corten eene landbouw-voordracht in het lokaal van J. De Keijzer alhier, en had tot onderwerp zijner bespreking: «Onze voorraad van meststoffen, zoowel kunst- als stalmest." Hij begon, en zijne voordracht was daaraan geheel gewijd, om zeer nauwkeurig het gehalte van kunst mest uiteentezetten, met vermelding van de bestand- deelen, en gaf verder op voor welke soort van gewassen zij dienstig waren. Vooral de verschillende soorten van klaver vereischen veel kalkstoffen; gips werd ook door hem aanbevolen, doch dit zou hij liever als proef ondernemen, daar het blijkt dat gips op de eene plaats (in Amerika) goed en op de andere (in Engeland) zeer slecht werkt. Voorts werd potasch met kali-zout door hem aanbevolen, vooral voor aardappelen, suikerbieten, mangelwortels en al dergelijke gewassen. Ook het superphosphaat werd uitstekend genoemd en is gemak kelijk te verkrijgen, daar men dit zelf kan fabriceeren uit beendermeel en phosphorus met zwavelzuur of vi triool. In het tweede deel zijner rede besprak hij de stikstof als mestspecie en zeide, dat men de meeste stikstof aantrof in het, in den stalmest aanwezige, watermeer dan in de vaste stoffen. Een en ander werd ook door hem duidelijk uiteengezet; volgens spreker bevond zich in den stalmest 75 procent water. Wil men deze voor bemesting gebruiken, dan moet die, om succes daarvan te hebben, vermengd worden met potasch, kalk, phosphorzuur of dergelijke kunstmest stoffen, daar de stalmest meestal afkomstig is van minder goede voeding. Was de voeding goed, is er b. v. in plaats van stroo, knollen enz., graan gevoerd, dan is vanzelf de stalmest veel beter en heeft men die kunstmiddelen niet noodig. Verder sprak de heer C. nog over het beploegen der gronden en besloot zijna

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1