Scheepvaartberichten. Overzicht van den stand der koersen. Buitenlandsch Overzicht. Gemengde Berichten. Hansweerd. Heden werd door de Duitsche stoom boot Signal", kapt. J. Tode, in ballast van Antwerpen naar Rotterdam, aan een ledig tjalkschip, alhier op het kanaal gemeerd liggende, belangrijke schade toe gebracht. Door Rijks-ambtenaren bij de dir. bel. alhier werd tegen den gezagvoerder eener stoomboot proces-verbaal opgemaakt wegens frauduleusen invoer van 68 K.G. zout. Boos opzet of vergissing Dit vroegen we ons zeiven af toen we in een financieel blad lazen dat het, in verband met het gerucht van eene uitkeering als super-dividend van R. 1.a R. 4% op de aandeelen Warschau-Weenen, berekende een interestvoet van nog geen 3 pet. In Januari werd de vaste uitkeering van R. 1% gedaan, hierbij telt het blad de bedoelde R. 1 op, zoodat volgens die berekening een aandeel zou afwer pen R. 3.gelijk ca. 3,60; de aankoopsom bedraagt op den tegenwoordigen koers ongeveer 428, waarvan een rente van ƒ3,60 gelijk staat aan slechts bijna 3 pet. De slotsom is goed maar het uitgangspunt is gewaagd. In het bekende werk van Dinger toch lees ik: »de houders van uitgelote aandeelen ontvangen boven de aflossing nog eene action de jouissance (be wijs van deelgerechtigdheid) welke deelt in het dividend, voor zoover het op de onuitgelote aandeelen de 5 pet. over de gestorte 60 pet. of Z. R. 3 te boven gaat"; hieruit volgt de opvatting dat met de genoemde R. 1 of R. 4%, super-dividend bedoeld wordt eene uitkee ring boven het dividend, ad R. 3, waarin alleen de onuitgelote actiën deelenanders toch zou men niet van superdividend gewagen. Vreemd, dat men deze voor de hand liggende opvatting niet tot uitgangspunt heeft gekozen en rechtmatig zou men men mogen •ischen, dat deze uitlegging ook vermeld ware geworden. Het rentegenot zou immers volgens deze opvatting be dragen R. 4% gelijkstaande, niet aan bijna 3 pet., maar aan ruim 4 pet. De Russische Staatsfondsen komen op fractioneel lagere koersen voor, die men toeschrijft aan het be richt dat de Russische minister van binnenl. zaken Makow zelfmoord zou gepleegd hebben. Daar deze voorzitter was van de commissie, belast met de her ziening der wetgeving op de Israëlietische vervolgingen, vreest men dat deze regeling groote vertraging zal ondergaan. En te verwonderen is het niet, dat de beurs, fijngevoelig als zij is, door zoo'n bericht wordt aangedaan", wanneer we in aanmerking nemen dat reeds zoovele hooggeplaatste personen betrapt werden op deelneming in de zoogen. nihilistische woelingen. Van de Spanjaarden moesten de 2 en 4 pets. bui tenlanders iets prijsgeven. Volgens de laatste berich ten zou Spanje een leening sluiten ter voorziening in de buitengewone uitgaven voor openbare werken. De rubriek buitengewone uitgaven is tegenwoordig het slaapmiddel, waarmee de regeeringen haar ge weten omtrent de moderne fmanciëele politiek in slaap sussen. Portugeezen ietwat vaster. Belangrijk om het ver trouwen, dat het verdient, is het verslag van Neér- land's zaakgelastigde te Lissabon aangaande den finan- ciëelen toestand van Spanje's wettelijken buurman. Yóor 4796 had Portugal nog geen publieke schuld, gelukkige tijd! De eerste leening werd in genoemd jaar gesloten en sedert dien tijd nam het debet toe, totdat 'truim 200 millioen gulden in 4844 bedroeg. In dat jaar was het rijk in gebreke gebleven zijne verplichtingen natekomen; om nu een zuiveren toe stand in 't leven te roepen had een algemeene con versie schoonklinkende naam, gekozen voor regeling in zake faillissement plaats. Niettemin hebben sedert dien tijd de tekorten in de staatshuishouding voort geduurd l De staatsschuld neemt nagenoeg 45 pet. der algemeene inkomsten in beslag. Ëenigen tijd ge leden zijn nieuwe belastingen ingevoerd om het even wicht in ontvangsten en uitgaven te herstellen. Ver mits nu de gevolgen daarvan nog niet bekend zijn, is het moeielijk een bepaald oordeel over de Portu- geesche financiën te vellen aangaande de toekomst. Niettemin zal den lezers de overtuiging geschonken zijn, dat ook Spanje's buurman sde-handen vol heeft"; konden we eens juichen dat hij de zakken vol had WUT zou daarop durven hopen in de eeuw van voor uitgang en beschaving 7 1 De Amerikaansche Spoorwegwaarden verheugden zich dezer dagen in zeer gunstige stemmingde omzet was echter vrij onbeduidend. De vorige week zeiden we dat, nu Rusland's sociale en economische toestanden voor den geldbelegger een lichte huivering wekken, de keuze moeielijker wordt en ze meer studie en voortdurende oplettendheid eischt. De Louisville en Nashville Spoorwegmaatschappij bijv. werd nog niet lang geleden algemeen als een der soliedste maatschappijen van de Vereenigde Staten, op grond van de gunstige ligging harer lijnen en de uitkeering per 1 Augustus 4881 van f74 per D. 1000, 2 September 1881 van f44, (extra dividend) en 3 Februari 1882 van f72,98. Zij splitste nog kort geleden haar aandeelenkapitaal, gaf twee aandeelen uit voor éen en de nieuwe aandeelen klommen tot 130. Geheel onverwachts echter bleek het dat de Maat schappij vlottende schuld had gemaakt, wat door de directie verzwegen was geworden, zoodat zij een be teren dunk van hare betaalkracht had uitgelokt dan zij werkelijk verdiende. Zij staakte hare dividenduit- keering. Daling kon niet uitblijven en de houders der aandeelen kregen een vernieuwd bewijs, hoe wis selvallig de waarde van Amerikaansche Spoorwegmaat- schappijaandeelen is. 't Behoeft niet te worden gezegd dat zij, die kort bij 'tvuur gezeten waren, zich 't best hebben kunnen warmenm. a. w. uitstekende zaken hebben kunnen maken met speculatie op de te ver wachten lagere koersen. De obligatien konden de prijsvermindering ook zij het dan terecht in veel minder mate niet ontgaan, al blijven die beliooren tot vertrouwbare fondsen. We zien uit dit eene voor beeld, uit de velen die nog geleverd zouden kunnen worden hoe voortdurende attentie noodig is zoolang we nog aan dergelijke verrassingen, zegge teleurstellingen blootstaan, die o. i, het kenmerk dragen van de ge volgen der groote verleiding om eigene zakken ten koste van anderen te vullen. Wie derhalve die onzekerheid wil ontgaan, koope geen aandeelen maar belegge zijn geld in obligatien als, bijv. 6 pets. Dakota Extension, 6 pets. Union Pacific South Br., 6 pets. Kansas Pacific, 6 pets. Union Pa cific Collateral Trust, 6 pets. 2de hyp. Manitoba, 6 pets. Californie Pacific 2de hyp., 6 pets. Californie Oregon serie B, 6 pets. San Joaquin Valley, 6 pets. Missouri Pacific South, 7 pets. Menomonee, 7 pets. Madisson, 7 pets. 4ste hyp, Northwestern, 7 pets. Milwaukee papier en goud, 7 pets. Jowa Midland, 7 pets. Gec. Northwestern. Deze soorten hebben we zooveel mogelijk in rang orde van den reëelen interest, die van 5 tot 4 va rieert, opgenoemd. Nog solieder soorten geven slechts 4 H pet. Aanbevelenswaardig zijn nog andere later te noemen soorten. Laat ik nu gaan motiveeren, waarom ik die soorten o. m. vertrouwbaar acht. Ten eerste dus de 6 pets. oblig. Dakota Extension, maar zie vrees voor eene verdiende réprimande van de redactie noopt mij uitstel te nemen tot de volgende week. De heer P. C. F. Frowein sloot gisteravond voor een 50tal personen de rij van lezingen, vanwege de vereeniging «Eigen Hulp" gehouden. Het onderwerp, dat spreker gekozen had, was de wetgeving op den arbeid, een vraagstuk voor de ar beiders van het hoogste belang. Met het oog op dit laatste betreurde spreker het, dat niet meer arbeiders tegenwoordig waren. Hun belang brengt mede, dat zij leeren zelfstandig oordeelen, daar zulks de weg is om hun toestand te verbeteren. Zij zeiven moeten trachten tot lotsverbetering te geraken; doch ook op den Staat rust de plicht hiertoe medetewerken. Het beginsel van staatshulp werd reeds voor vijf- en-twintig jaren ten onzent gehuldigd, maar is eerst de laatste jaren meer op den voorgrond getreden, terwijl er toen reeds in Engeland een arbeidswetgeving bestond. Eerst in 4874 is in Nederland, op voorstel van den heer Van Houten, een wet op den arbeid aangenomen, doch deze bleek al spoedig een groote leemte te be vatten, namelijk dat zij den veldarbeid door kinderen niet verbood. Er is in die negen jaren geen verande ring in die wet gekomen; ten vorigen jare is echter door den Minister Modderman een ontwerp ingediend, bij hetwelk ook de veldarbeid wordt verboden. Wordt aan de eene zijde bij de Tweede Kamer aangedrongen op aanneming van dit voorstel zelfs een Zeeuwsch grondeigenaar heeft zich er vóór verklaard van andere zijde ondervindt het bestrijding. Hier in Zeeland, voornamelijk op de dorpen, laat men adressen teekenenwaarin verzocht wordt den veld arbeid niet te verbieden. Het valt niet moeilijk, om handteekeningen op zulke adressen te krijgen, als men tegen de minder ontwikkelden zegt«Je kinderen verdienen nu wat in het huishouden, maar de heeren in Den Haag willen dat verbieden." Ook hoort men het argument»de toestand is zoo slecht niet" of wel »het is dikwijls eigen schuld, dat de toe stand niet beter is," de Staat kan zich dat niet aan trekken. Maar is de wetgeving dan niet van den groot sten invloed op sociale toestanden 7 Men heeft een wetboek van koophandel; heeft dit geen invloed op den handel Kan hetzelfde niet worden getuigd van de Nederlandsche bank of de handel maatschappij Niemand zal betwisten, dat op dit ge bied de wet invloed uitoefent. Wil men een ander voorbeeld, dan wijst spreker op de in- en uitvoerrechten en hunnen invloed op de prijzen der waren. Men meene niet dat spreker wil, dat de Staat ver hooging van loon bevelemaar indirect zal de Staat door eene wetgeving op.den arbeid die, door kinder en vrouwenarbeid te verbieden of te beperkenaan de concurrentie der arbeiders paal en perk stelt verhooging van den loonstandaard bevorderen. Dit laatste leert de geschiedenis elders. In verschil lende landen heeft men eene wetgeving op den arbeid, b. v. in Zwitserland, waar bescherming verleend wordt aan alle arbeiders, speciaal aan kinderen tusschen 44 en 46 jaar, jongelieden tusschen 46 en 48 jaar en vrouwen boven de 48 jaar; in Duitschland, waar kin deren van 42 tot 44 jaar, en in Engeland waar, ook in verband met den aard van den arbeid, kinderen en vrouwen eveneens bescherming genieten, terwijl er hygiënische voorschriften voor de inrichting der fabrie ken en werkplaatsen gegeven zijn en door inspecteurs op de uitvoering der wet gelet wordt. In het begin dezer eeuw openbaarde zich de drang naar wettelijke regeling, toen de gilden waren afge schaft en het régime van het laissez-aller aan de concur rentie eene bandelooze vrijheid schonk. De Fransche revolutie, de gilden afschaffend, stelde niets anders ter bescherming van den arbeider in de plaats. Doch toen verrees de nieuwe oeconomische school.. Zij is niet op egoïsme, maar op zedelijkheid geba seerd. In plaats van het «ieder voor zich zelf' pre dikt zij onderlinge hulp, voor het laissez-aller, laissez- passer stelt zij tot leuze: hebt den naaste lief. Om de werking van een goede arbeiderswetgeving te leeren kennen, noodigt spreker den hoorders uit met hem de zee over te steken. In Engeland was onder koningin Elisabeth eene wet in het leven geroepen, waarbij bepaald was, dat men zeven jaren leerling moest zijn, alvorens gezel te wor den dat men op drie leerlingen éen gezel haddat een gezel voor niet korter dan éen jaar werd aange nomen, en dat opzegging drie maanden van te voren moest geschieden en dat, ingeval van verschil over het loon, de vrederechter tusschen patroons en gezellen moest beslissen. Toen deze wet, die niet meer aan de eischen des tijds voldeed, was ingetrokken, bleek, dat de vrije concurrentie hare schaduwzijden had en dat afschaffing van de uit den tijd geraakte wet niet voldoende, doch hare vervanging door eene betere on misbaar was. De toestand der arbeiders in Engeland was toen, vooral in de mijndistricten, verschrikkelijk. De kin deren werkten ook des nachts en virel in twee ploegen. Sliep de eene ia de op de fabriek aangebrachte bedden, dan werkte de andere; was deze laatste afgebeuld, dan konden zij zich op de pas door de andere kinderen verlaten bedden nederleggen. In 4847 kwam de eerste wet op de weverijen tot standhierbij werd verboden kinderen beneden de acht jaren, die van 843 jaren langer dan 6 en die van 4346 langer dan 10 uur te laten werken. Den 16 Februari 1876 werd in het Parlement de laatste fabriekswet aangenomenuit het rapport, toen door de Inspecteurs overgelegd, bleek, dat de bestaande allergunstigst gewerkt hadden, zoowel in het belang van den arbeider, als in dat der industrie. In Enge land zijn het voornamelijk de Tories geweest dat zijn de conservatieven, die de fabriekswetten hebben doorgedrevendat zij een revolutionair karakter heb ben, zooals wel eens wordt beweerd, is dus onjuist. Neen, de revolutie heeft bestaande wetten doen vallen en een ongeregelden toestand in het leven geroepen. Schijnt uit een historisch oogpunt het bezit van ar beidswetten nuttig, niet minder is het dit met het oog op den maatschappelijken toestand. (Slot in ons volgend nommer.) In het Engelsche Lagerhuis is Maandagraedegedeeld, dat de Donau-conferentie hare taak heeft ten einde gebracht. Het Engelsche gouvernement verklaarde bij monde van den heer Fitz Maurice, dat het verdrag gunstig is voor den Engelschen handel. Lord Granville is gemachtigd de vastgestelde besluiten aan de betrok ken staten medetedeelen, ze tot toetreding uittenoodi- gen en, zoo noodig, eene nieuwe bijeenkomst der con ferentie te beleggen. Lord Derby heeft gisteren in het Hoogerhuis be toogd dat men de in Zuid-Afrika, speciaal in Bechuanen- land, voorgevallen gebeurtenissen niet te gering moest achten, maar dat meu zich moest beperken tot ver- toogen aan Transvaal. Het wetsontwerp tot beteugeling van het tweege vecht is door den Franschen Senaat, na door den heer Martin Feuillée, Minister van Justitie, te zijn bestreden, verworpen. Het ontwerp op de rechterlijke inrichting is bij de Kamer ingekomen. De Prefect van politie heeft in den Parijschen ge meenteraad mededeeling gedaan van twee besluiten, het een houdende afwijzing van het verzoek om am nestie voor de veroordeelden te Lyon en te Riomhet andere houdende vernietiging van het besluit tot af schaffing van de prefectuur van politie. De heer Cames- casse, prefect van politie, werd geïnterpelleerd over de maatregelen, tegen de meeting op het plein der Inva liden genomen, waarop door genoemden ambtenaar werd geantwoord, dat hij alleen den Minister van Binnenlandsche Zaken verantwoording schuldig is. De Parijsche gemeenteraad nam op voorstel van Joffrin nog een viertal besluiten, waarvan zeker eenigen hetzelfde lot beschoren is, als dat betrekkelijk de af schaffing van de prefectuur van politie. De Raad be sloot namelijk lo. de nationale «garde te herstellen en alle burgers te wapenen, 2o. de policie aftedanken, 3o. het openen van gemeente-werkplaatsen voor de leegloopende arbeiders, 4o. 500,000 francs ondersteu ning te geven aan de werkliedenvereenigingen. Meer en meer krijgt de toestand in Frankrijk een dreigend aanzien en niet zonder beduchtheid wordt de 48e Maart, de gedenkdag der Commune, tegemoet gezien. Volgens de laatste berichten uit Parijs zal de Regee ring aan de parketten last geven, de ophitsingen tot moord en burgeroorlog in de vergaderingen streng te vervolgen. De Duitsche minister van marine admiraal Von Stosch, heeft het voorbeeid van zijn ambtgenoot voor oorlog gevolgd en ontslag gevraagd. De aftreding van laatstgenoemden minister den generaal Von Kameke, geeft tot veel geschrijf aan leiding. Naar men beweert zou de Keizer den heer Von Kameke gaarne als raadsman der Kroon hebben be houden, doch zou de camarilla hare invloed hebben doen gelden. Als toekomstig minister van marine wordt genoemd de vice-minister Batsch en admiraal Caprivi. Op parlementair gebied is niets nieuws te melden. Men verzekert, dat de minister van eeredienst een nieuwe wet tot regeling der verhouding tusschen kerk en staat zal iudienen. Alle partijen in Griekenland brengen hulde aan den verscheiden staatsman Coumoundouros. De pre sident-minister heeft in eene buitengewone vergade ring van de kamer de verdiensten van den afgestorvene herdacht. De begrafenis zal op staatskosten plaatshebben. De kamer zal, als teeken van rouw, voor vijf dagen hare zittingen schorsen. In Oostenrijk worden de gemoederen in beweging gebracht door den strijd, tusschen het Duitsche en Hongaarsche element over de regeilng van het mid delbaar onderwijs gevoerd. Een afgevaardigde in den Rijksdag, de heer Schö- nerer, wordt vervolgd wegens onvoorzichtige woorden bij gelegenheid van het feest door de Duitsche stu denten ter eere van Richard Wagner gegeven. Deden de onderhandelingen tusschen Spanje en Duitschland over het sluiten van een handelsverdrag een gunstigen afloop verwachten, volgens een corres pondent der »N. Rott. Ct." te Berlijn, is daarin een ongunstige wending gekomen. Bath. In deze gemeente, groot 1498 inwoners, heeft dit jaar nog slechts een sterfgeval plaats gehad. Borsele. Na eene waarneming der betrekking van hulpwachter van het kustlicht aan den zeedijk alhier, van 1 October af, 1843 heeft de persoon van J. Lam mens, geb. 23 Maart 1805, eervol ontslag aangevraagd. Jammer dat belanghebbende niet aan het pensioen fonds heeft bijgedragen! Naar men verneemt heeft de storm van Zondag nacht groote schade veroorzaakt aan den Westkappel- schen zeedijk, waarin een groot gat geslagen moet zijn het polderbestuur is Maandagochtend vroegtijdig der waarts vertrokken. Het is gebleken dat de voorzienings- werken tusschen de dijkpalen 24 en 25 geheel weg geslagen zijn en de schade aldaar zich uitbreidt noord waarts over 13 M. en zuidwaarts over 14 M. Behalve eenige schade van minder belang in de werken te Domburg en te Zoutelande in de Doorniksche- steenglooiing, werd tusschen de dijkpalen 28 en 32 het beloop van den dijk van den kop der steenglooiing ter breedte van 20 M. over een lengte van 400 M. weggeslagen. De vloed bereikte weder de kruin van den zeedijk. Volgens rapport van den reddingsschokker te Zieriksee is op de Zeehondenplaat gevonden het wrak van een Urker visscherschokker, No. 40 of No. 48; er stond een nieuwe mastkoker in. Van de bemanning is niets bekend. Te Ber gen-op-Zoom heeft zich bij de maréchaussées aangemeld als deserteur de stukrijder R. van het 3de reg. veld-art. te Breda. Hij had zich als oppasser verwijderd met 90 van den kapt. van den gener. staf I. De W. Het moet gebleken zijn, dat de gewezen Burge meester van Loosduinen bij zijn vertrek geen handelingen gepleegd heeft ten nadeele van de door hem gevoerde administration of van de onder hem berustende waarden. Naar de N. R. Ct. verneemt zijn het 3e en het 6e reg. inf. bestemd om dit jaar aan de groote manoeuvres deel te nemen. De N. R. Cfi bevatte gisteren de namen der 88 omgekomen visscherslieden van Moddergat. Te Dockum heeft zich reeds eene commissie gevormd, die zich belast met het inzamelen van gelden voor de ongelukkige achtergeblevenen. Zondagnacht is bij Noord-Voorland gestrand en gezonken het Nederl. stoomschip «Ary Scheller," kapitein Timmermans, van Havre naar Rotterdam. Negen man van de equipage zijn met eene Engelsche stoomboot te Dover aangebracht. De kapitein, de eerste machinist, de hofmeester en twee matrozen zijn bij de stranding om het leven gekomen. Met 4 Mei a. s. zullen zich te Wassenaar weder nieuwe gevolgen van den dood van Prins Frederik doen gevoelen. Kort na den dood des prinsen werden de meeste arbei ders, tuinknechts, koetsiers enz. afgedankt, waardoor velen, althans voor 't oogenblik, broodeloos werden. Thans is weder aan een twintigtal arbeiders te kennen gegeven, dat zij met 1 Mei den dienst van den Prins Von Wied zullen verlaten. De boerderijen, voor reke ning des Prinsen gedreven, zullen voortaan verpacht worden, evenals hetgrasland, waardoorde tegenwoordige bedrijfboeren hun voordeeligen toestand vaarwel moeten zeggen. Naar het »D. v. N." verneemt, zal ook de graaf Van Limburg Stirum weldra ophouden hofmaarschalk of «beheerder" te zijn en vervangen worden door 's Prinsen eigen intendant te Neuwied. (Vad.) liet Bestuur van het Nuts-Departement te Rot terdam heeft de uitgifte van boeken uit dé bibliotheek tijdelijk gestaakt, om het gevaar voor uitbreiding van de pokken-epidemie zooveel mogelijk te verminderen. In de bosscken van Well en Heijen bij Venloo worden tegenwoordig klopjachten gehouden op wilde varkens, waarbij echter de laatste maal slechts een groote ever onder het schot kwam en gewond werd. Het dier was niet doodelijk getroffen en liep bij het veer te Well de Maas in. Tot daar achtervolgd, werd het afgemaakt en op het droge gebracht. Er zijn nu in het geheel vier wilde varkens geschoten. Het onlangs te Amsterdam vastgestelde en ook door ons venmeid adres tegen de wederoprichting van de buskruitfabriek «De Krijgsman," nabij Muiden, is met circa 400 handteekeningen aan het Gemeentebe stuur van Muiden ingediend. Gedurende de tentoonstelling te Amsterdam zal de heer Crommelin, de bekende metgezel van Godard, aldaar een vasten ballon oplaten en belangstellenden gelegenheid geven, de hoofdstad eens uit de lucht te bezien. Van de Urker visschersvloot kwamen in het ge heel 26 personen in den jongsten storm om het leven, nalatende 47 weduwen en 57 kinderen. De Fransche minister van onderwijs heeft een aanschrijving doen toekomen aan de directeuren der middelbare en hoofden der lagere scholen, om elke maand minstens éénmaal gedurende een half uur hunne leerlingen te onderhouden over het nut der vogels en mitsdien over de bescherming, die zij aan deze dieren te verleenen hebben. Den leerlingen moet duidelijk worden gemaakt, dat de vogels door het verslinden van wormen, rupsen, larven, enz. een onschatbaren dienst bewijzen aan den landbouw. Ook zal hun onder't oog worden gebracht dat het uithalen of vernielen van vogelnestjes verboden is in omheinde zoowel als in opene plaatsen. Men zal hen bekend maken met de lijst der schadelijke vogels, die door alle mogelijke middelen gedood mogen wor den zooals de ekster, raaf, sperwer, vischarend, hout duif enz. Gladstone heeft bij het bezoek, dat hij op zijn terugreis van Cannes aan president Grévy bracht, zich niet uitsluitend beziggehouden met de hooge politiek, maar ook met biljarten. Grévy, die bekend staat als een hartstochtelijk liefhebber van dat spel, daagde den Engelschen Pre mier tot een partij uit, die de beide Staatslieden een uur lang bezighield, en eindelijk door Grévy gewon nen werd. Het was belangwekkend, de twee spelers bij hun spel gade te slaan. Gladstone deed zijn stooten met onverstoorbare bedaardheid. Maar Grévy hanteerde zijn queue met jeugdige vlugheid. Hij hing op de randen van het biljart, ging er schrijlings op zitten en maakte, tot groot vermaak van zijn gast, nog allerlei andere zonderlinge biljartspelersmanoeuvres. Toen de partij ten einde liep, raakten de spelers zoo in vuur, dat zij hunne jassen uittrokken en in hun hemdsmouwen speelden. Yopr eenige dagen werd de voorstelling in een

Goessche Courant | 1883 | | pagina 2