1883. N°. 32. I - 5 Donderdag 15 Maart. 7Öste jaargang. Mededeelingen op verschillend gebied. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Landbouw en Veeteelt. Wetenschap, Kunst en Letteren. Rechtzaken. GOESCHE De uitg -ve dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 11 Maart 1883. Aan de postkantoren is door den Minister van W., H. en N. een aanschrijving gericht omtrent de spelling van plaatsnamen, die voortaan gevolgd moet worden. Teneinde verwarring te voorkomen is het wellicht wenschelijk de nu officieel voorgeschreven spelling algemeen te volgen, en is het maar te hopen dat de oude stempels bij de postkantoren niet te lang duren, aangezien het tot onregelmatigheid aanleiding geeft, wanneer in officiëele schrifturen de nieuwe en in de stempels de oude schrijfwijze gevolgd wordt. Bij de toenemende inkomsten der posterijen, die ook dit jaar reeds weder op het voiige vooiuit zijn, sell int ons een uitgave voor veranderde stempels voor de pl. m. 400 gemeenten in ons land, waarvan de namen veranderd zijn, niet zoo overwegend, dat men nog gedurende verscheidene jaren een tweeslachtige officiëele spelling daarvoor zou behouden. In Zeeland hebben de nager.oeinde gemeenten thans de volgende namen gekregen: Aagtekerk, Aksel, Borsele, Burg, Kamperland, Kats, Klinge, Koüjnsplaat, Kortgene, Drijschor, Elkersee, Ellewoudsdijk, Hansweeid, Heile (Oud-), St. Jansland, St. Janssteen, Kruininge, Lams- waarde, Matenesse (Oud- en Nieuw-), Ter-Neuzen, Nieuw-Strijen, Nieuw-Vosmeer, Numero-een, Oud- Sabbinge, Ovezand, St. Filipsland, Rithem, Sas van Gend, Tolen, Walsoorden, Waterland-kerkje, Wolferts- dijk, Ierseke, lersekendam, Zieriksee. In verschillende bladen vinden wij vermeld, dat de M. v. O. heeft toegestaandat een detachement genietroepen behulpzaam zal zijn om de Nederlandsche afdeeling der tentoonstelling te Amsterdam te bewaken. Waarom deze bescherming uitsluitend beperkt moet blijven tot de Nederlandsche afdeeling en daarvan niet tevens mag genoten worden door inzenders van andere landen, staat er tot onzen spijt niet bij vermeld. Daar waar volgens sommigen Duitschland en Frankrijk met elkander willen wedijveren op industrieel gebied, zullen de buitenlandsche inzendingen toch vermoedelijk wel eene even goede bewaking waard zijn als thans de Nederlandsche afdeeling is toegezegd. Uit Den Haag wordt aan de N. R Ct. gemeld, dat Z. M. de Koning eergisteren opnieuw een langdu rige conferentie had met den Minister van financiën, graaf Van Lijnden. Het eenige dat we in verband met de tegenspraak van een desbetreffend bericht in ons vorig no. er zouden kunnen bijvoegen isdat het nu toch geen Donderdag was. Naar men verzekert, heeft ook de oud-minister Heemskerk een onderhoud met den Koning gehad en herhaaldelijk met Graaf Van Lijnden geconfereerd. De opbrengst der rijksmiddelen in Februari jl. bedroeg 7,223,034,87%, tegen 0,733,115,65% in Febr. 1882; de raming voor een maand beloopt f 8,659,931,19. In Jan.Febr. dezes jaars was de opbrengst 13,889,858,63, tegen 13,076,366,30 in dat tijdvak van 1882. Volgens het Dagblad" heeft de Minister van Finaneiën maatregelen genomen, om een inrichting in werking te brengenwaar de plakzegels zullen ver vaardigd worden. Hiervoor zal een pers volgens nieuwe vinding in gebruik worden genomen, waarop in twee kleuren te gelijk zal kunnen gedrukt worden. Zij zal daarbij voorzien zijn van een mechanieke controlewaardoor niet alleen, op de reeds meer in gebruik zijnde wijze, een verklikker aanwijst hoe vele exemplaren met de pers zijn gedrukt, maar ook op elk afgedrukt vel het volgnummer wordt afgedrukt, zoodat ook daarmee nog de aanwijzing verkregen wordt, dat geen vel gedrukt kan zijn, hetwelk niet wordt afgeleverd. Eigenaardige hoedanigheden van papierinkt enz. zullen voorts volledigen waarborg verschaffen, dat een eenmaal gebezigd zegel niet voor de tweede maal bruik baar kan worden gemaakt. De grootte der plakzegels zal gelijk zijn aan die in Engeland worden gebruikt, d. i. met onze postzegels overeenkomende. Zij zullen in geperforeerde bladen worden afgeleverden in behoorlijk gommenzoodat zij gemakkelijk en stevig op te plakken zijn, vertrouwt men te zullen slagen. De Eerste Kamer is Maandagavond bijeengeko men tot hervatting van haar werkzaamheden. Zij heeft de sinds het vorig bijeenzijn ingekomen regeeringsbe- scheiden en het wetsontwerp betrekkelijk de geld- leening in ontvangst genomen en dit laatste naar de vooraf vernieuwde afdeelingen verzonden. Dit ontwerp komt morgen te elf uur in behandeling. De Nederlandsche Regeering zal blijkens een heden ontvangen depêche met Turkije onderhande lingen openen over de wijziging van het over een jaar expireerend handelsverdrag. De bedoeling van de Turksche Regeering is om de invoerrechten aanmer kelijk te verboogen. Naar van geloofwaardige zijde verzekerd wordt, acht onze Kroonprins allengs het einde zijner stille afzondering genaderd en zal hij dezen zomer, men meent ter gelegenheid van de Koloniale Tentoonstel ling, weer aan het openbare leven deelnemen. Ofschoon, naar ons gemeld wordt, het nog lang niet zeker is of de prins de openingsplechtigheid, die door de tegen woordigheid van Koning en Koningin wordt opgeluis terd, zal bijwonen, meent men toch de hoop te mogen koesteren, dat binnenkort ook in de verwijdering, die er tusschen den prins en het koninklijk hof heeft bestaan, een gelukkige verandering zal komen. (R. Nieuwsbl.) Over de revaccinatie leest men in Eigen Haard": Eene eerste inenting zolder goed gevolg of eene inenting weinige oogenblikken na de geboorte maakt eene herenting binnen zeker tijdsverloop noodzakelijk. Eene herhaling der herenting alle 10 a 15 jaren is aan te bevelen; vooral bij den aanvang van den bedaag den leeftijd mag deze niet worden verzuimd. Pokken-epidemieën eischen steeds de onmiddellijke herenting, en wel te eerder, naarmate een grooter tijdsverloop sedert de laagste inenting plaats had. Daar de herstelde poklijders niet voor immer tegen pokziekte beveiligd zijn, worde ook op hen, na verloop van eenige jaren, de inenting toegepast. De gunstige gevolgen eener getrouwe herenting leeren wij o. a. uit de geschiedenis van het pokkenhospitaal te Lor.den kennen. Reeds sedert bijna 50 jaren worden aldaar alle mannelijke en vrouwelijke bedienden bij hunne indiensttreding herent, en tot op den huidigen dag is bij deze, aan besmetting zoozeer blootgestelde lieden, geen enkel geval van pokken voorgekomen. Het gereformeerd burgerweeshuis te Rotterdam, met eene vlottende bevolking van ruim 350 kinderen, oppassers enz. bleef gedurende de laatste 36 jaren van pokken bevrijd, met uitzondering van eene oppasseres, die zich niet aan de kunstbewerking onderwierp. Zij leed aan pokken, doch gaf geen aanleiding tot ver spreiding der ziekte in het gesticht. De vaccinatie wordt daar met zorg toegepast en te bekwamer tijd herhaald. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg is van meening, dat de tegenwoordige wijze van exploitatie der havenwerken te Vlissingen door de Maatschappij de Schelde aldaar ongunstig zal werken voor den bloei en vooru.tgang van Middelburg. Zij heeft besloten het gemeentebestuur hierop te wij zen en middelen aan te geven om hierin te gemoet te komen. Benoemd tot plaatsverv. dijkgraaf van den Schorer polder C. Polderdijk; tot gezworen van den Clarapolder V. Verrostetot plaatsverv. dijkgraaf van den Bijleveld polder J. Dingemanse. Aan den calamiteusen Eendrachtspolder, ge meente Zaamslag, is weder een oeverafschuiving ont staan. Meer dan 8000 M\ strand is in de diepte verdwenen, in den val medenemende een gedeelte van een ijsdam. Deze afschuiving naderde zeer de dijks- en onderzeesche oeververdediging, zoodat men binnen kort tot het uitvoeren van nieuwe onderzeesche wer ken zal moeten overgaan. De algemeene vergadering van de gymnastiek- onderwijzersvereeniging in Nederland zal te 's-Graven- hage gehouden worden op Dinsdag en Woensdag 27 en 28 dezer. Naar de N. R. Ct. verneemt heeft het Centraal comité voor de inzameling van liefdegiften ten be hoeve der nagelaten betrekkingen van de bemanning van den monitor Adder besloten, eene som van ruim f20,000, die nog van de ingekomen gelden beschik baar is, aan te wenden om eene Yereeniging te stich ten, ten doel hebbende het scheppen van een fonds tot ondersteuning lo van de nagelaten betrekkingen van hen, die in 's lands zeedienst door eenig ongeval, aan een van 's Rijks marineschepen overkomen, het leven hebben verloren, en 2n van hen, die in 's lands zeedienst door eene dergelijke oorzaak voor den dienst ongeschikt zijn geworden en buiten staat zijn in hun onderhoud te voorzien. Wij ontvingen een ingezonden stuk uit Hans- weerd, waarin, naar aanleiding van de noodzakelijkheid dat Middelburgsche predikanten hunne catechisanten elders moesten doen aannemen, melding wordt gemaakt van een eenigszins gelijksoortig geval te Kruiningen. Daar zou namelijk een meisje afgewezen zijn, omdat zij het concert had bezocht. De schrijver»een lid der gereformeerde kerk" doet deze mededeeling vergezeld gaan van eenige andere, welke wij echter voor plaatsing minder geschikt achten. Wij releveeren dus alleen bovenvermeld feit. Bedankt voor het beroep naar de Christelijke Ger formeerde Gemeente te Nieuwdorp door ds. J. A. Goedbloed, te Aksel. Op het driet .1 voor de Chr. Ger. Gemeente te Amsterdam komt ook nog voor dhr. J. Westerhuijs, te Tei-Neuzen. Beroepen te Standdaarbuiten ds. C. J. Lamme- rink te Sluis. In het Gebouw voor K. en W. te Utrecht zal op Woensdag 25 en Donderdag 26 April a. s. de jaarlijksohe vergadering van de Nederd. Predikanten- vereeniging worden gehouden. Middelburg. Naar luid van eene officiëele mede deeling, heden ontvangen, hebben zich voor het den 2n April a. s. aantevangen examen in Zeeland,* ter verkrijging eener akte als onderwijzer of onderwijzeres, niet minder aangemeld dan 63 mannelijke en 22 vrou welijke aspiranten. Het toelatingsexamen voor de rijks-normaallessen alhier zal Zaterdag a. s. een aanvang nemen. Te Waarde in Z.-Beveland hebben als school onderwijzers achtervolgens gefungeerd I. Jan Jacobsz. was in 1621 reeds daar in dienst. 2 Adr aan Cooman werd in 1650 van daar naar Zaamslag beroepen. 3. Jacob Van Schore overl. in 1705 aldaar. 4. Adriaan Van Schore, 8 Febr. 1706 benoemd, en in 1734 overleden. 5. Jan Van Alten, 14 April 1734 benoemd, en in 1737 beroepen naar Ileinkenszand. 6. Jacobus Pattenier, 30 Aug. 1737 benoemd, en in 1739 beroepen naar Middelburg. 7. Cornelis Moens, 21 Nov. 1739 benoemd, en in 1741 beroepen naar Vrouwepolder. 8. Jan Leendertse, 17 Juni 1741 benoemd, en in 1743 overl. 9. Joos Van Duijne, 26 Aug. 1743 benoemd, en in 1753 overl. 10. Marinus Van de Velde, 22 Nov. 1753 benoemd, -en in 1798 overl. II. Jan Staal, 2 Mei 1798 benoemd. 12. Frans Hallingse, op zijn verzoek, in 1816 eer vol ontslagen. 13. Jacob Zuiderland, 12 Oct. 1818 in functie. Na ruim 40jarigen dienst gepensioneerd, doch kort daarna, 1 Maa t 1859, in zijn 70ste levensjaar overl. 14. Hubregt Stoutjesdijk, na vei gel. examen op 23 Dec. 1858 den 30 dito benoemd, en 1 Febr. 1859 in functie. Op verzoek, met 1 Juli 1883 eervol ontslagen. Benoemd tot leeraar in hand- en rechtlijnig tee kenen aan de B. Avondschool en bij het L. O. te Vlis singen de heer H. E. Michielse, te Arnhem. De gemeenteraad van 's-Hertogenbosch heeft be sloten: Het verzoek van den Minister van Binnenl. Zaken om een lokaal beschikbaar te stellen tot het geven van Rijks-normaallessen niet intewilligen. Het Rijk wenschte te 's-Hertogenbosch normaallessen te geven en had gevraagd of de gemeente genegen was daarvoor kosteloos een lokaal aftestaan. Het dage- lijksch bestuur vond een geschikt lokaal en deed aan den raad het voorstel tot kostelooze ingebruikgeving daarvan. Met 1 '1 tegen 4 stemmen verwierp de raad dit voorstel; hij wilde geen gelegenheid geven tot aan- kweeken van meer onderwijskrachten. Een der leden kwam er rond voor uit, dat de bestaande opleidings cursus voor bijzondere onderwijzers zou worden ge schaad. De vraag, of ook niet de bijzondere onder wijzers van de normaallessen voordeel zouden trekken, schijnt geen overweging waardig te zijn gekeurd. Gedurende ruim 1 jaar heeft de hoofdonder wijzer van een dor Rijksscholen in de Koloniën van Weldadigheid dagelijks 2 uur extra les gegeven. Het verzoekschrift om een gratificatie, deswege ingediend, heeft de Min. van binnenl. zaken van de hand gewezen. Aan bezoldiging voor hulppersoneel dezer school is over 1882 overgespaard ƒ1500. (Vad.) 's-Heer Arendskerke. De hofstede, aankomende C. De Baar te Baarsdorp, gem. 's-Heer Abtskerke, is gisteren alhier in publieke veiling verkocht en toe gewezen: de gebouwen aan G. Meulenberg, voor de som van f 700; het bouwland, ter grootte van 1 Heet. 85 Aren 90 Ctr., aan Cornelia Goense, wed. M. Vermue, voor f 705 per Hectare, zoodat de massa slechts even boven de f 2000 heeft opgebracht. Indien men nu in aanmerking neemt dat weinig jaren geleden huis en schuur nieuw zijn gebouwd, en de gronden destijds op niet minder dan 12 a ƒ1300 per Heet. konden geschat worden, dan blijkt dat, bij matige berekening, thans slechts ongeveer de helft is geboden van wat de stichting destijds heeft gekost. Men schrijft in de »N. R. Ct." uit Noord-Beveland: De landbouwwerkzaamheden zijn door de ingevallen vorst voorloopig gestaakt. Met het schoone weer der voorgaande week was men in de zware buitenpolders I druk begonnen met het zaai 'n van boonen. Ook reeds begon men hier en daar met het poten van aardap pelen. De grond, die door den regen gedurende den geheelen winter niet goed droog is geworden, maakt dat de verwachting voor den volgenden oogst niet hoog gespannen is. De spade vorst van deze dagen echter zal de vruchtbaarheid van het land aanzienlijk verhoogen. Buitengewoon veel suikerbieten zullen dit jaar worden gezaaid. Verbazend is de hoeveelheid uien, die nog voorhanden is. De hoop op een hooger marktprijs is vervlogen en, om nog grooter schade te voorkomen, haast men zich ze van de hand te doen. Meer en meer blijkt het, dat de pachten van het land te hoog zijn, naar de opbrengst en de marktprij zen die men bedingen kan. Verblijdend is het dan ook, dat men deze wanverhouding begint in te zien. Onder de gemeente Wissekerke is dezer dagen eene hoeve aan een anderen pachter overgegaan, die ƒ.20 per hectare minder behoeft op te brengen dan zijn voorgan ger. Men schrijft uit Kampen aan het »N. v. d. D." Nu ruim een half jaar geleden werd op voorstel van den heer Jules Van Hasselt door den Raad dezer gemeente besloten tot oprichting van een cursus in de landbouwkunde, en wel op de beide scholen te Kampereiland en in de buurschap Brunnepe. Het onderwijs wordt kosteloos gegeven aan leerlingen beven de 12 jaar. Als bewijs, dat de belangstelling voor het landbouw onderwijs groot is, diene, dat de cursus thans wordt bijgewoond door 108 leerlingen, hoewel er bij den aanvang slechts 40 waren. Opmerking verdient het, dat zelfs landbouwers van 5060 jarigen leeftijd deze lessen volgen. In de Maandag te Amsterdam gehouden zitting der afd. Letterkunde van de Kon. Academie van Weten schappen is de uitslag medegedeeld van den wedstrijd in Latijnsche poëzie voor het legaat Hoeufft. Door acht dichters werden tien prijsverzen ingezonden, een zelfs van 2000 hexameters. Het getal verzen is groot, het gehalte echter grootendeels miniemdrie zijn niet onverdienstelijk, waarvan een, met het opschrift »An- dromaches monologia", blijkbaar door een talentvol dichter was vervaardigd; het miste evenwel alle ori ginaliteit, had veel overeenkomst met een gedeelte van de Ilias van Homerus en kon daarom niet voor be kroning in aanmerking komen. Conform de conclusie der beoordeelaars Borret, Boot en Naber, werd daaróm niemand bekroond. Te Gent heeft zich een commissie gevormd' óm aan de ook in ons land gunstig bekende schrijfster mevr. Courtmans een bewijs van sympathie en hulde aan te bieden. Het comité, waarvan een aantal letter kundigen, al tisten en hooggeplaatste mannen van Belgie deel uitmaken, doet een beroep op de medewerking van de Noord-Nederlanders. Zij, die voor minstens 5 frs. teekenen, óntvangen een fraai portret der schrijfster. De aanbieding van'het huldeblijk zal plaatshebben te Gent op 13 Mei. In den Vlaainschen schouwburg te Brussel" is dezer dagen met veel succes een kort tooncelsTók, Vorstenplicht, van een jong schrijver, N. de Thières voor het eerst opgevoerd. Het stuk is een krachtige pleitrede tegen den oorlog, in een samenspraak tus schen een koning, die op het punt staat van een oorlogsverklaring te teekenen, en zijne gemalin, die in naam der moeders tusschenbeide komt, en er in slaagt hem zijn voornemen te doen opgeven en de ramp van het volk aftewenden. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank zijn gisteren de volgende per sonen gevonnisd, tevens allen in de kosten P. P., 16 j., te Hulst, wegens diefstal tot 6 dagen cell, gev.strafA. D., 48 j., herbergier te Stoppeldijk, wegens beleediging tot f8 boete; P. V., 18j., arbei der te Boschkapel Ie, wegens diefstal tot 3 maanden cell, gev.straf; F. N., 17 j., te Koewacht, wegens mishandeling tot 5 dagen cell, gev.straf en f8 boete; A. W., 30 j., hoefsmid te St. Janssteen, wegens alsvoren tot f15 boete; J. B. 68 j., tapper te Westdorpe, wegens drankwetovertreding tot f10 boete en J. A. Van den B., 18 j., geboren te Wissekerke, thans ge detineerd, wegens bedelarij tot een maand cell, gev.straf. C. M., 46 j., slachter te Hulst, beschuldigd van hoon, is vrijgesproken. G. Van der V., arbeider, en zijne huisvrouw P. Z., wonende te Ellemeet, zijn door de arrondissements rechtbank te Zieriksee verwezen naar den procureur- generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage, beklaagd van het afleggen van valsche getuigenis in een straf zaak voor het kantongerecht. 1

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1