Rechtzaken. Uit onze Koloniën. Landbouw en Veeteelt. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Scheepvaartberichten. Wetenschap, Kunst en Letteren. Buitenlandsch Overzicht. Gemengde Berichten. Waarde. De teer H. Stontjesdijk, hoofd der school alhier, heeft wegens den zwakken staat zijner gezond heid tegen 1 Juli a. s. ontslag uit genoemde betrekking aangevraagd. Velen zullen den waardigen man, die sinds 1859 hier hoofdonderwijzer was en steeds de belangen van het onderwijs en der jeugd met onver droten ijver behartigde, met leedwezen zien heengaan. Van de 15 candidaten voor de rijks-normaallessen te Zieriksee zijn 13 toegelaten en wel: 1 in de3ekl. (1 mannel3 in de 2e kl. (1 mannel. en 2 vrouwel.), 9 in de le kl. (3 mannel. en 6 vrouwel.). Te Bruinisse werd de vorige week, in tegenwoor digheid van Burgemeester en Wethouders en onder een groote toegestroomde schare, de eerste steen ge legd van de openbare school in die gemeente door den 85jarigen heer S. De Graaff, rustend onderwijzer. Tolen. Voor het eerstdaags te houden toelatings examen als leerling tot de rijksnormaallessen alhier hebben zich zes candidaten aangemeld. Mej. S. C. Visser, onderwijzeres te Noordwijk- Binnen, staat no. 1 op de voordracht voor onderwijzeres man de burgerschool voor meisjes te Gorinchem. Voor de betrekking van hoofd eener openbare school te Purmerend moeten zich niet minder dan 88 sollicitanten hebben aangemeld. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat zij die reeds vroeger een akte van be kwaamheid voor huisonderwijs in de nuttige hand werken hebben verkregen, daarom voor de akte van onderwijzeres van het examen in dat vak niet kunnen worden vrijgesteld. Tevens heeft de Minister den wensch te kennen ge geven, dat men bij de examens voor de hulp-akte ploegen van 16, inplaats van 10 of minder zal nemen. De kosten znllen daardoor minder worden en het be zwaar om examinatoren te krijgen zal geringer zijn. Bij Kon. besluiten is, ingevolge art. 49 der (on- derwijs)wet van 17 Aug. 1878, aan de volgende ge meenten het achter den naam geplaatst subsidie toe gekend tot een behoorlijke inrichting van haar lager onderwijsBruinisse f 9000, Ritthem f 14000 en Veere f 11851. Door het hoofdbestuur van het Nederlandsch onderwijzersgenootschap is van den Minister de mede- deeling ontvangen, dat^geen termen gevonden zijn om te voldoen aan het verzoek, dat de rijksnormaallessen minstens viermalen 's jaar geschorst zouden worden in het belang van de onderwijzersvergaderingen. Voor het examen in nuttige handwerken, door de vereeniging «Tesselschade" uitgeschreven, werden van de 96 candidaten voor Vrijdag en Zaterdag 32 opge roepen, waarvan 2 niet opkwamen, 18 werden afge wezen en 12 het diploma verkregen, o. a. mej. B. H. Varossieau uit Waalwijk. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Zaterdag heeft de rechtbank de volgende vonnissen uitgesproken tegenP. K. Van P., 58 j. en M. J. Van P., 17 j., te Kruininge, thans gedetineerd, wegens bedelarij in verbinding, veroordeeld de le tot 14 dagen gev.straf en daarna epzending naar een bedelaarsge- sticht, de 2e vrijgesprokenA. P. De R., 14 j., te Breskens, wegens diefstal, tot 3 dagen cell, gev straf; S. P. P., 14 j., te Breskens, wegens diefstal, tot 3 dagen cell, gev.strafT. Kvrouw van H. De K., te Borssele, wegens mishandeling, veroordeeld tot f 12 boeteJ. B. vrouw van P. A., te Goes, wegens dief stal, tot 8 dagen cell, gev.strafM. J. N., 45 j., vrouw van C. Van B., te Arnerauiden, wegens diefstal, vrij gesproken. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft Zaterdag o. a. veroordeeld J II. uit Middelburg, wegens dief stal bij nacht in een bewoond huis en eenvoudigen diefstal, tot zes maanden correctioneele gevangenis straf J. De V., wegens diefstal bij nacht in een be woond huis te Sluis, en roet vrijspraak van de hem ten laste gelegde landlooperij, tot 45 dagen celstraf. Vervolgens verscheen voor het hof J. N., door de Rechtbank te Middelburg bij vonnis van 5 Januari 11. wegens diefstal van ongeveer 500 oesters ten nadeele van B. onder Ierseke, veroordeeld tot 9 maanden cel straf. Requisitoir van het O. M. tot bevestiging, evenals van het vonnis o quo, waarbij J. T. V. d. D., schipper en visscher te Graauw, door de Zierikseesche Rechtbank, ter zake van het, zonder vergunning van den pachter V. d. B., visschen naar mosselen op bij eb drooggevallen slikken in de rivier de Grevelinge onder Zonneville, tot 15 dagen eenzame opsluiting was veroordeeld. Uitspraak Donderdag a. s. Nog is ter griffie van de rechtbank door mr. H. J. Rijshouwer, advocaat en procureur te Soeter- woude, appel aangeteekend tegen het vonnis van J. Kimme!, geneesheer, 2e beklaagde in de zaak Gunters. Omtrent de ramp in de Minahassa worden in de »Javabode" nadere bijzonderheden medegedeeld. In een particulieren brief aan dat blad wordt o. a. het volgende gemeld In Tonsea schijnt eene aardverschuiving, of wat het was weet men niet recht, te hebben plaats gehad althans een paar negorijen zijn spoorloos verdwenen. Er is niets meer van te zien dan een groote mod derpoel. Al de huizen en boomen, bij duizenden weg gerukt, zijn de rivier afgezakt, hebben de bruggen ver nield en zijn grootendeels te Menado aangekomen. Half Menado heeft onder water gestaan, bijna de geheele Chineesche kamp is verwoest, en elders zijn ook huizen bij menigte weg of onbewoonbaar geworden. Honderden menschen in de bergen zijn nu bezig om alles op te ruimen. De reede moet, naar ik hoor, onkenbaar zijn, door alles wat er op 't water drijft. Lucerne-klaver als groente. Naar in Roth's «Landw. Blatter" gezegd wordt, leveren de bladeren van deze plant, in het voorjaar als toegroente toebe reid^ eene zeer gezonde spijs. Nadat men de hladeren van de bladstelen heeft bevrijd, worden zij evenals spinazie behandeld en gekookt. Zelf zou gewone spi nazie, wat smakelijkheid aangaat, door deze groente overtroffen worden. (Ldb. Ct.) In landbouwkringen te Londen maakt men zich bezorgd over de uitbreiding, die het mond- en klauwzeer aanneemt. Men raamt dat minstens 12,000 stuks vee zijn aangetast. De vorige week vergaderde de bestuurs raad der Koninklijke Landbouwmaatschappij. Hij be sloot Gladstone te vragen een deputatie te ontvangen. De maatschappij is namelijk van plan Gladstone uit te noodigen van regeeringswege verdere maatregelen tegen de veeziekte te beramen. Daar 't gebleken is, dat de cultuur van zwarte bessen groote voordeelen oplevert, hebben een paar ingezetenen van Wij he een vrij groot terrein met bessen- struiken beplant, welk voorbeeld waarschijnlijk spoedig door vele anderen nagevolgd zal worden, daar de grond hier voor 't verbouwen van genoemde vrucht over 't geheel zeer geschikt schijnt te zijn. Naar ons is mee gedeeld, worden de bessen voornamelijk gebruikt tet het fabriceeren van madera. (Utr. Dbl') De Heer W. Hoekers, te Harlingen, heeft in November jl. door bemiddeling van den heer T. G. Van Slooten, hoofd-agent van de Union Steam-Ship-Com pany, 10 fokrammen verzonden naar Transvaal, district Utrecht, aan het adres van verschillende boeren. Dezer dagen is bericht ontvangen, dat de dieren in den besten welstand de plaatsen hunner bestemming hebben bereikt. Bij de Zaterdag door burg. en weth. dezer ge meente gehouden openbare aanbesteding der schoon maakwerken van de openbare gebouwen en scholen is ingeschreven voor: Perceel I (Raadhuis, Politiewacht en Leenbank) door M. Buitendijk voor 175, N. Hageman voor 156, J. Plezier voor ƒ150, A. Smit voor ƒ150. Perceel II (Telegraafkantoor, Koopmansbeurs, enz.) door A. De Bruijne voor 195, M. Buitendijk voor ƒ174, N, Hageman voor ƒ154, J. Plezier voor 154, A. Smit voor ƒ154. Perceel III (Scholen A en C) door M. Buitendijk, voor ƒ170, A. Smit voor ƒ164. (Eén briefje kon niet in aanmerking komenals zijnde daarbij ook ingeschreven voor school B, die niet onder de aanbesteding viel.) Perceel IV (Bewaarschool Beestenmarkt) door A. De Bruijne voor /90, M. Buitendijk vsor 76,60, A. Smit voor 69, N. Hageman voor 54, J. Plezier voor 52. Het le perceel is, bij loting tusschen J. Plezier en A. Smit. aan laatstgenoemden, het 2de, bij loting tus schen J. Plezier, N. Hageman en A. Smit aan eerst- genoemden, het 3de en 4de aan de laagste inschrijvers, respectievelijk A. Smit en J. Plezier, toegewezen. 's-Heer Arendskerke. Het maken van eene over dekte speelplaats en andere werken aan de school op het oude dorp is aangenomen door dhr. F. De Ruiter, timmerman alhier, voor 600. Kruininge. Voor de aanbesteding der levering van 250 M®. onderhoudsgrint voor de gemeente Krabben- dijke waren vijf inschrijvingsbiljetten ingekomen, van L. Diepenhorst voor 1,93, A. Bos voor 1,96, C. Bakker voor 1,96, J. F. Lips voor 2,04, J. Van der Est voor 2,25 per M». Daar echter de le, 2e en 5e niet konden worden aangenomen, als zijnde ongezegeld of op onvoldoend zegel geschreven, is de levering gegund aan C. Bakker, te Sliedrecht voor ƒ1,96 per M\ vrij op den wal. Door de afdeeling Kruininge der Maatschappij van Landbouw en Veeteelt alhier is aanbesteed de le vering, voor rekening der belanghebbende leden, van ongeveer 700 kg. rood en 120 kg. wit klaverzaad. Uit de verschillende daarvoor ingekomen monsters is in _eene vergadering van het bestuur met de daarvoor benoemde commissie gekozen, voor: rood zaad dat van den heer P. Smallegange te Nieuwerkerk in Schou wen a ƒ1,10 per kg.; wit zaad dat van de heeren wed. J. Leupen Zoon te Haarlem voor ƒ1,24 per kg., aan welke heeren de levering voor die prijzen is gegund. Hunsweerd. Hedennamiddag werd hier door de Belgische sleepboot «Hercules" binnengebracht het Ned. Rijnschip «Zierikzee", gezagvoerder T. L. Van der Horst, geladen met keien van Brussel naar Dordt en Gorinchem, welk schip ter hoogte van Walsoorden door een uitschot van wind de zeilen verspeelde. De «Zierikzee" zal hoogstwaarschijnlijk de reis van hier naar destinatie per sleepboot voortzetten. Vlissingen. Zaterdagmiddag arriveerde alhier als bijlegger de Hollandsche schooner «Dolfijn" kapt. Matroos van Nieuwediep naar St. Davies (Schotland). Door zware storm beloopen bekwam zij averij aan verschansing en verloor hare ankers. De Spaansche bark «Juana" van Antwerpen naar Havana, hier ter reede geankerd, is in aanvaring geweest met de Londenboot «Hawk" en bekwam schade aan het achterschip; zij zal vermoedelijk naar Antwerpen terug gesleept worden. De sllawk" vervolgde hare reis. Een opera van Canaille Saint Saens, Henry VIII, (tekst van Détroyat en Silvestre) is Maandagavond in de «Academie nationale de musique' te Parijs voor het eerst opgevoerd met veel succes. Het werk wordt, behoudens eenige gebreken, zeer geroemd; het moet verscheidene voortreffelijke gedeel ten bevatten en het «hoofd der nieuwe Fransche school" heeft hierdoor, volgens de bladen, bewezen, dat hij ook als opera-componist een voorname plaats kan innemen. Te Londen zijn door kolonel Chamberlain proe ven genomen, om gas te maken uit petroleum, water en lucht. Het gas moet zeer goed en onschadelijk voor de gezondheid zijn. Alle onkosten ingesloten, zou de vervaardiging niet meer dan 1 shilling en 6 p. 0,90) per 1000 kub. voet behoeven te kosten. In Engeland verspreidt zich het gebruik om spoorwegrijtuigen te verwarmen met azijnzure soda, die zeer langzaam afkoelt. De «London and North Western Railway" zal in den volgenden winter het aantal voetwarmers met dit materiaal gevuld verdubbelen en er dan 6000 in gebruik hebben. De eer der uitvinding van de stoombooten komt, volgens de Fransche Academie van Wetenschappen, die het nu in haar jongste zitting formeel besliste, toe aan Claude de Joufïroy, die 25 jaren voor Fulton's eerste proefneming reeds voor de stad Baume een stoom boot had vervaardigd, die op de Doubs voer. Onder voorzitterschap van Ferd. de Lesseps is en nu een commissie gevormd, om te Besan?on, zijn vader stad, een gedenkteeken voor hem op te richten. Het verbod van de Fransche Regeering tot het houden van een werklieden-bijeenkomst op het plein der Invaliden heeft, schoon daarvoor alle beduchtheid bestond, geen ernstige gevolgen gehad. Ongeregeldheden hadden niet plaats. Wel was er eene groote menigte mensehen op de been, doch waarschijnlijk waren hieronder veel nieuwsgierigen. Ook zij, die in troebel water willen visschen, zullen wel niet hebben ontbroken. Mag men althans de Rêpublique Franpaise gelooven, dan was het aantal monarchalen, waaronder afgevaardigden en senatoren, niet gering. Een twintigtal arrestatiën hadden plaats. Louise Michel heeft getracht de werklieden toe- tespreken, doch zij werd daarin door de politie ver hinderd. - Sommige radicale bladen, o. a. de Intransigent, heb ben het houden van de meeting afgeraden. Bij de Kamer van afgevaardigden is een voorstel ingekomen om de verhouding tusschen werklieden en patroons, wat betreft de verantwoordelijkheid van deze laatsten bij het plaatshebben van ongelukken in de fabrieken en werkplaatsen, te regelen. Heden zou de behandeling van dit voorstel plaats hebben De strijd bij de stembus ter verkiezing van een lid van de Kamer voor Belleville in plaats van Gambetta zal voornamelijk plaatshebben tusschen dr. Mérivier, die de staatkunde van den afgestorven afgevaardigde zal voortzetten, en den heer Lacroix, lid van den gemeen teraad van Parijs, die wordt aanbevolen als voorstander van het beginsel der autonomie van de gemeenten. Dat het der linkerzijde ernst is met het doorzetten harer plannen tot grondwets-herziening blijkt hieruit, dat de oprichting van eene Ligue de revision reeds een voldongen feit is. Barodet, die het initiatief tot grondwets-herziening nam, heeft de eerste bijeenkomst van het nieuwe bond geleid. Het bureau zal al de afgevaardigden, die voor de prise en considération gestemd hebben, de senatoren, de mannen der pers, kortom al de republiekeinen van invloed, die grondwets herziening wenschen, tot eene vergadering bijeenroepen. Over eene hoogst belangrijke zaak is in het Engelsche Hoogerhuis van gedachten gewisseld. In Engeland bezitten verschillende fabrikanten van den tweeden rang geen lokaal naast hun fabriek, dat groot genoeg is om des Zaterdags het werkvolk te vereenigen en uit te betalen. Het gevolg hiervan is, dat tal van werkgevers de arbeiders in de een of andere kroeg in de nabijheid van de fabriek laten samenko men, om hen te betalen, en dat de werklieden van deze gelegenheid gebruik maken om op die bijeenkomst een gedeelte van hun loon aan drank te verteren. Dit misbruik nu is in het Huis der Lords besproken. Graaf Stanhope heeft een voorstel ingediend, strek kende om de hoofden van fabrieken te verbieden met hunne werklieden af te rekenen in plaatsen, waar ster kedrank wordt verkocht. Dit voorstel werd onder steund door Graaf Shaftesbury, Lord Stanley en Lord Cottesloe en bestreden door den Markies van Lansdown Lord Brabourne en den Markies van Salisbury. Deze voerden aan, dat Lord Stanhope's voorstel in strijd met de individueele vrijheid is en dat men niet het recht heeft om de menschen te verhinderen, dat zij zich bedrinken, of dat zij hun geld verkwisten, als dit hun goed dunkt. Ten spijt van deze argumenten is het wetsontwerp, na tweede lezing, met 58 tegen 20 stemmen aangenomen. Het parlement heeft de wet tot bescherming van dieren, waarbij tevens het duivenschieten wordt ver boden, aangenomen. Honderd vijfennegentig leden heb ben zich tegen deze bloeddorstige soort van sport ver klaard, terwijl slechts veertig den moed hadden voor het behoud er van te stemmen. Een vermakelijk in cident deed zich bij de debatten voor. Door een der leden werd de opmerking gemaakt dat het duiven- schieten, dat vooral te Monte-Carlo op groote schaal plaats heeft, eene uitvinding is van deradicalen. Morgen zal Gorst in het Lagerhuis eene motie voor stellen, waarin het huis verklaart, dat onmiddellijk ernstige maatregelen moeten genomen worden ter na koming van de zijde van Transvaal van de in 1881 gesloten conventie, waarbij de rechten der inboorlin gen zijn gewaarborgd. Zal deze motie aangenomen worden? Zijn geen on zuivere beweegredenen bij het Parlement in het spel, dan hangt haar lot alleen ervan af, of de vergadering de overtuiging bezit, dat de Boeren zich aan noode- looze wreedheden hebben schuldig gemaakt. Dit laat ste mag niet als uitgemaakt beschouwd worden. Dat de oorlogen tusschen de Boers en de Swazies, de Be- choeanen enz. zich niet door groote zachtzinnigheid zullen kenmerken, ligt niet alleen in den aard der zaak, maar wordt, de groote verbittering, die van weers zijden bestaat in aanmerking genomen, zeer verklaarbaar. De Boers te veroordeelen de meening uittespreken dat zij in den krijg met de inboorlingen opzettelijk wreedheden plegen, is misschien in het belang van Engelands politiek, doch is het ook rechtvaardig? Aanneming van de motie Gorst bewijst, tenzij duch- tiger gronden, dan tot dusverre, worden aangevoerd, in geenen deele het den Boeren ten laste gelegde, doch geeft het recht om te onderstellen, dat «considerations of higher Policy" zich hebben doen gelden. Naar men verneemt, worden in het Lagerhuis po gingen aangewend, om een niet-politieke partij, die zich uitsluitend met de koloniale aangelegenheden zal bezighouden, te formeeren. Ook in het Noorden van Engeland en in Schotland doet de agrarische beweging zich gevoelen. De toe stand in die streken begint steeds ernstiger te worden. Er worden te Edinburg en in andere Schotsche steden gedurig vergaderingen gehouden, om de belangen der landbouwende bevolking te bespreken. Men dringt er op aan, dat er ten behoeve der pachters maatregelen worden genomen, om een ellende als in Ierland te voorkomen. De man, die gedurende meer dan een halve eeuw in Rusland's staatkunde zulk een gewichtige rol heeft gespeeld, Prins Alexander Michaelowitz Gortschakoff is op 85-jarigen leeftijd te Baden-Baden gestorven. De invloed door het beleid van dezen diplomaat op den gang der Europeesche zaken uitgeoefend, kan geacht worden dien van Bismarck te evenaren. In Zweden protesteert de anti-militaristische partij ten krachtigste tegen de voorgestelde legerorganisatie en worden er te dien einde volksvergaderingen gehouden. Vooral onder de plattelandsbevolking, bij welke de socialisten zich aansluiten, is de geest van verzet le vendig. Er wordt aangedrongen op de oprichting van een Zweedsch vredeverbond, in aansluiting met het Engelsche, op invoering van gerechtshoven ter beslissing, van internationale geschillen en op neutraal-verklaring van Zweden, De aanklacht, door de zoogenaamde Protocol-com- missie in Noorwegen bij het Staatsgerechtshof tegen de Ministers ingediend is hierop gegrond, dat deze den Koning aangeraden hebben zijne goedkeuring te ont houden aan de besluiten van de Storthing betreffende le. de verplichte deelneming der ministers aan hare beraadslagingen, telkens wanneer zij hunne tegenwoor digheid verlangt, 2e. de vereeniging voor volkswapé- ning, 3e. het bestuur der spoorwegen. Hedenmorgen te 8 uren werd de opmerkzaam heid van den politieagent Wolfers getrokken door het luid geschreeuw van een kind in de woning van de weduwe J. in de St. Adriaanstraat alhier. Bij zijn binnentreden snelde bedoelde weduwe hem tegemoet met haar eenjarig kind, welks kleederen in brand stonden. Tijdens een oogenblik van noodzakelijke af wezigheid der moeder was het kind met vuur in aan raking gekomen. Genoemde politieagent bluschte de brandende kleeding en dr. J. Kooman verleende de eerste geneeskundige hulp. Het kind heeft ernstige brandwonden en schijnt in gevaar te verkeeren. Men schrijft ons, dat het ons toegezonden bericht betreffende het vertrek van den heer A. Van Selms, arts te Ierseke, naar Friesland voorbarig is. Boven dien zal dat vertrek, indien het mocht geschieden, niet uitsluitend zijn grond hebben in het verschil met het gemeentebestuur over de voor hem gebouwde woning. Kruininge. Ook in deze gemeente hebben zich de ooievaars vertoond en wel op de hofstede, bewoond door de Wed. E. Blok, terwijl de kieviten ons den ganschen winter niet verlieten. Te Stavenisse beerschen sinds eenigen tijd in vrij erge mate de mazelen; ook te Sint-Annaland vertoont zich deze ziekte, doch niet in zoo hevigen graad als te Stavenisse. Als iets buitengewoons meldt men ons uit Mid delburg, dat zich daar hedenmorgen, tusschen sneeuw en wind een bliksemstraal vertoonde, gevolgd door een donderslag. Aan de weduwe van den stoker, die onlangs bij de ontploffing van denketelindesalmoniak-inrichting van de gasfabriek te Vlissingen om het leven kwam, is door de Directie der «Imperial Continental Gas- association, aan welke die fabriek toebehoort, een jaar lij ksche toelage van ƒ365 verzekerd. Omtrent de zaak van den kassier B. teBergen- op-Zoom wordt gemeld, dat ernoggeen faillietverklaring is uitgesproken. Ter griffie van de arrondissements rechtbank te Breda waren twee aanvragen daartoe ingekomen, maar beide zijn aangehouden. Zeker is het, dat zonder van bekende firma's of handelshuizen te gewagen bij een eventueel faillisse ment een groot aantal stadgenooten, voor hetmeerendeel neringdoenden, bitter in hunne verwachtingen zullen teleurgesteld worden. De vorige week werden te Rotterdam 28 personen door pokken aangetast, waarvan 6 zijn overleden. Naar het U. D. verneemt heeft de arts J. W. De Koff tegen den door hem ontmaskerden urinekijker v. d. Plaat, te Rotterdam, bij de justitie eene aan klacht ingediend. Een veehouder te Moordrecht bood aan inge zetenen dier gemeentr reeds den 7 den Maart nieuwe grasboter ten geschenke aan. Een bekend inwoner van Amsterdam is over leden. De schoenpoetser Jozef, wiens borst met ver scheidene medailles prijkte, is over zijn schoenen bakje ineengezakt, en, hoewel onmiddellijk naar den politiepost en van daar naar het gasthuis vervoerd, bleek het daar dat de levensgeesten reeds waren uit- gebluscht. Jozef had indertijd de Citadel mee helpen verdedigen Een slager uit Apeldoorn kocht in Friesland éen vet rund voor den buitengewoon hoogen prijs van f550. Men berekent, dat het dier een gewicht had van 1200 a 1250 oude ponden. In Gelderland worden thans de vette kalveren tot voor 70 ets. per kilo (levend) opgekocht. Nog nooit werd er zulk een hooge prijs besteed. Nog voortdurend komen berichten omtrent de in den storm der vorige week op onze kusten vergane schepen. Velen, zeer velen lieten daarbij het leven en voor eene menigte weduwen en weezen is de toekomst daar donker. Uit Dokkum wordt nog gemeld, dat vier aken onderstboven op het Amelander strand, en vijf even eens onderstboven op het strand van Schiermonnikoog liggen. Yan de 22 vischaken zijn slechts 5 behouden ge bleven. Rekent men dat deze schepen, door elkander, bevaren worden met 5 a 6 man, dan zijn 80 a 90 mannen en jongelingen, in de kracht van hun leven, noodlottig in het gezicht van de kust omgekomen. De

Goessche Courant | 1883 | | pagina 2