1883. N°. 28. Dinsdag 6 Maart. 70ste jaargang. MILITIERAAD. Inlijving van Miliciens. Ontheffing van Dienst. ZEE-MILITIE. AANBESTEDING. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Wetenschap, Kunst en Letteren. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 4,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 40 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 45 regels 50 ct., elke regel meer 40--ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 48 regels a 4,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOESCHE OPENBARE VERGADERING van den liaad der gemeente Goes, op WOENSDAG den 7 MAART 4883, des namiddags te 3 uren. Goes, den 5 Maart 4883. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling Na beëediging van den heer H. De Wilde, als raadslid I. Mededeelingen, ingekomen stukken. II. Voorstel van burgemeester en wethouders tot vergrooting der lig- en laadplaats van boomen aan de westzijde der haven. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter algemeene kennis, dat de EERSTE ZIT TING van den MILITIERAAD voor deze gemeente zal gehouden worden op ZATERDAG DEN 17 MAART 1883, des morgens te 10 uren, in het gewoon lokaal in de Abdij te MIDDELBURG; dat die zitting is bestemd tot het doen van uitspraak omtrent de vrijwilligers voor de militie, de lotelingen, bij art. 55 en 66 der wet bedoeld, en alle overige lotelingen en dat IN PERSOON voor den militieraad in zijne eerste zitting moet verschijnen: de vrijwilliger voor de militie, de loteling, die vrijstelling vei lengt wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte, en in zijne TWEEDE ZITTING hij, aie voor een loteling als plaatsvervanger of als num- merverwisselaar verlangt op te treden. Goes, den 3 Maart 1853. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES herinneren bij deze, dat aan de geestelijken en bedie naren van den godsdienst bij de erkende kerkgenoot schappen en aan de studenten in de godgeleerdheid, die daartoe aan erkende inrichtingen van onderwijs worden opgeleid, op hunne aanvrage, telkens voor éen jaar ontheffing van den werkelijken dienst bij de Nat. Militie wordt verleend, en dat de voormelde aanvrage om ontheffing van den werkelijken dienst door hem, die als dienstplichtige is aangewezen en, tengevolge van zijl getrokken nommer, bij de Militie moet worden ingelijfd, of die daarbij reeds ingelijfd is, jaarlijks tusscheD den 20 Maart en den 1 April met het bewijs stuk moet worden ingediend bij den Burgemeester der gemeente, binnen welke hij voor de Militie is ingeschreven. Goes, den 3 Maart 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES noodigen de lotelingen voor de Nationale Militie dezer gemeente voor de lichting 1883, die dienstplichtige num mers getrokken hebben en welke mochten verlangen bij de ZEE-MILITIE te dienen, uit, zich daartoe vóór den eersten April eerstkomende ter gemeente-secretarie aan te geven, alwaar door hen de verlangde inlichtingen kunnen verkregen worden. Zij maken hierbij tevens opmerkzaam, dat geene verzoekschriften dienaangaande bij het Departement van Marine moeten worden ingediend, dewijl de keuze der lotelingen voor de zee-militie wordt overgelaten aan de officieren der Marine, die met de ovei neming der zee miliciens zijn belast- Goes, den 3 Maart 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De BURGEMEESTER der GEMEENTE GOES brengt ter kennis van de lotelingen voor de Nationale Militie, dat, indien zij mochten verlangen bij voorkeur bij een ol ander korps van het leger te worden ingelijfd, zij zich daartoe ter secretarie der gemeente kunnen aan melden voor den 31 dezer maand. De Burgemeester brengt echter tevens onder het oog, dat, hoewel op het te kennen gegeven verlangen zal werden gelet, nochtans alleen aan de vrijwilligers en de miliciens, die zich voor den dienst ter zee hebben aangeboden, reeds nu eanig min of meer bepaald uit zicht op de inwilliging daarvan kan worden gegeven. Goes, den 3 Maart 1883. De Burgemeester voornoemd, J. G. DB WITT HAMER BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de AANBESTEDING DER SCHOONMAAKWERKEN van de openbare ge bouwen en scholen zal plaatshebben op Zaterdag den 10 Maart I8S3, des namiddags te 1 uur, ten Raadhuize. Bestek en voorwaarden liggen van heden af ter Se cretarie ter inzage voor belanghebbenden, op eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's namiddags 2 uren. Goes, d"n 3 Maart 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, hartman Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 5 Maart 1883. Nog tijdig genoeg om in ons vorig no. op te nemen, ontvingen wij Vrijdag uit Kapelle het bericht, dat aldaar de loting voor de nation, militie had plaats gehad en datniettegenstaande het verbod van den burgemeester om tusschen 6 en 5 uren sterkedrank te verkoopen, er toch eenige kloppartijen hadden plaats gehad. Wij stelden de plaatsing uit, omdat wij er thans iets uitvoeriger over wilden spreken en de vraag stellenof het verbod van den burgemeester wel doeltreffend is. Dat de bedoeling prijzenswaardig is zal niemand betwijfelen maar gelijk meermalen het geval iskan ook hier de zeer goede bedoeling wel eens de gewenschte en te verwachten uitkomst missen. Verscheidene lotelingen hadden nu «de flesch" bij zich, en het is de vraag, of niet juist daardoor meer gebruikt is dan anders. Het komt ons voor, dat wanneer men, zooals b. v. hier in Goes, ook op den gewonen lotingsdag de drank- gelegenhèden openlaat, er, inzonderheid tegenwoordig, met de bepalingen der drankwet, geen minder waarboig bestaat voor het behoud van de orde dan wanneer men die gelegenheden sluit. De loting voor de nationale militie is voor velen nog altijd iets verschrikkelijks en als men nagaat, hoe vaak het lot ten nadeele be slist van een zoon of broeder, die een steun in 't huis gezin was, terwijl een gefortuneerde vrij loot, dan kan men ook inderdaad niet dwepen met eene instelling, waarbij de plicht om in tijd van nood zijn vaderland te beschermen aan het grillige toeval wordt overgelaten. Bij den een veroorzaakt de loting angstbij den ander eene soort van kunstmatige onverschilligheid. En nu moge het te betreuren zijn, dat men in dien toe stand juist tot het gebruik van geestrijk vocht de toevlucht neemt, men kan dien stand van zaken niet ontkennen en bij een zóo gewichtig oogenblik in het leven volkomen kalmte en stille onderworpenheid niet kunstmatig in 't leven roepen. De opgewondenheid als gevolg van den gemoeds toestand der jongelieden doelmatig te leiden is zeker wel ook de taak der politie, maar het komt ons voor, dat die leiding gemakkelijker zal zijn wanneer men alles den gewonen loop laat en dat dronkenschap en dientengevolge vechtpartijen het best kunnen voorko men worden, wanneer drankverkoopers en politie, in verband met de heilzame bepalingen der drankwet juist op zulk een dag met tact elkander in de hand werken. Vergelijk van den toestand te Kapelle en elders op de lotingsdagen zou in dezen tot een juist oordeel kunnen leiden. Borssele. Jl. Vrijdag is alhier onder gunstige omstandigheden het eerste stuk gezonken ter verde diging van de staartnol. Volgens het thans voltooide overzicht, verschenen onder den titel van Statistiek van het grondcrediet in Nederland", was op 31 Dec. 1880 het geheele be loop onzer hypothecaire schuld ƒ808,906,054. Van deze schuld is in Zeeland ingeschreven ƒ29,463,199 en daarvan in het hypotheek-arrondissement Middel burg 9,584,035, Goes 41,649 634, Zieriksee ƒ8,229,530. Z. M. lieeft een pensioen van ƒ4109 verleend aan P. Pichal, adj. comm. Ie kl. ter provinc. griffie van Zeeland. Het is bijna een jaar geleden, dat de heer Blin- denbach als veearts Noord-Beveland verlietniettegen staande herhaalde oproeping, heeft zich niet éen lief hebber opgedaan om hem te vervangen. Is het niet bevreemdend, dat in deze landbouwende streek niemand zich aanmeldt? Neemt men echter in aanmerking, dat een paar practische, hoewel ongeëxamineerde, man nen ter beschikking zijn en deze in den regel goed- kooper hulp verleenen dan de heeren veeartsendan begrijpt men, dat de eenige reden gevonden wordt in de financiëele omstandigheden. Onze landbouwers hebben daarenboven liever te doen met practische dan met theoretische mannen en zijn op geneeskundig gebied meer gediend met iemand, die «zoo oud is als Methusalem". (Dagbl.) Te Zieriksee is in eene Woensdag gehouden sa menkomst van belangstellenden besloten tot oprichting eener postduivenvereniging. onder den naam van «Excelsior", waaraan kan worden deelgenomen door ge wone leden en door begunstigers (buitengewone leden.) Het doel der vereeniging is door oefenings- en prijs- vluch'ten, wedstrijden en tentoonstellingen het postdui- venras aantekweeken en te verbeteren, zoowel tot eigen nut en liefhebberij als ten dienste van het Vaderland, wanneer dit mocht verlangd worden. Retds is een voldoend aantal leden toegetreden om de nieuwe vereeniging als gevestigd te beschouwen. (Z. N.) Sint-Maartensdijk. In deze gemeente heeft zich een geval van pokken (varioloïden) voorgedaan. Biervliet. Gisteren is de lendenziekte op den stal van den landbouwer d'H. door den veearts geconsta teerd. Zooals meer geschiedt, behoort het aangetaste dier tot zijn beste paarden. Bij het gemeentebestuur is ingekomen de teekening van de 2e gemeenteschool met onderwijzerswoning. Ze is ter goedkeuring aan de schoolautoriteit verzon den. Dhr. Hannink te Goes is architect. Sedert pri mo Maart is dhr. Elfrink aan de 2e gemeenteschool verbonden. Bij de herstemming tusschen dhr. S. Van der Hooft en dhr. C. Sturm op Dinsdag a. s. zal het er warm toegaan. Van de 90 Biervlietsche kiezers kan men er stellig minstens 80 bij de stembus verwachten. Men schrijft uit Bergen-op-Zoom aan de N. R. Ct.dat de kassier B. firma B. Cie.zich heeft verwijderd. Men spreekt van een aanzienlijk «tekort." De leden van de Eerste Kamer zijn bijeengeroe pen op Maandag 12 Maart, des avonds te 8 uren Door den Minister van waterstaat, handel en nijverheid is aan den heer Van den Brink te Hans- weerd, tot wederop:'eggens vergunning verleend tot den aanleg en het gebruik eener electrische geleiding tusschen zijne woning aldaar en die van den heer J. Van Nieuwenhuyzen te Wemeldinge. Voor het wetsontwerp tot wijziging van art. 126 der wet op het hooger onderwijs zijn door de afdee- lingen der Tweede Kamer tot rapporteurs gekozen de heeren Van Bylandt, Van Gennep, Heydenrijck, Oorver Hooft en Lohmanvoor het wetsvoorstel-Vermeulen de heeren Lieftinck, Van Gennep, Heydenrijck, Cremers en Van der Linden. Naar het Vad. uit goede bion verneemt, was er Vrijdagmiddag bij de Regeering nog niets van een ver zoek om ontslag van den Gouverneur-Generaal bekend. In Mei aanstaande zal bij de directie der Marine te Ilellevoetsluis een vergelijkend examen plaatsheb ben van jongelingen, die als machinist-leerling 2e kl. wenschen te worden aangenomen. Het getal der te plaatsen jongelingen zal zich tot vijftien bepalen. (Zie verder »St.-Ct." dd. 3 Maart.) De Minister van Justitie beeft, in afwijking van het gevoelen van een zijner ambtsvoorgangers, bij cir culaire den procureurs-generaal bericht, dat, wanneer een veroordeelde gevangene is ontvlucht, diens straftijd gerekend moet worden op den dag der vlucht te zijn afgebroken, om op dien der arrestatie, wanneer de straf dan nog niet is verjaard, te worden voortgezet. Nog heeft de Minister als zijne zienswijze te kennen gegeven, dat het in strijd is met den geest der wet om, gelijk bij vele parketten de gewoonte is, altijd hooger beroep in te stellen, wanneer een veroordeelde zijnerzijds in appèl komt, en dat een algemeene mach tiging aan den griffier tot het opmaken van akten van appèl in ieder geval moet achterwege blijven. Benoemd tot ridder der orde van den Neder- landsclien Leeuw mr. C. J. Sickesz, voorzitter der Geldersche Maatschappij van Landbouw te Lochem. Benoemd tot substituut officier van justitie te Zieriksee mr. Van Iloijtema, thans te Amsterdam; te Amsterdam mr. Ort, thans te Zierikzee. Prof. Van Vloten heeft Zaterdagavond te 's-IIage in de vereeniging Volksonderwijs een debat ingeleid over het behoud van art. 494 der Grondwet, betref fende het onderwijs. Spreker wenseht veeleer ver scherping dan verwerping van art. 494 en de bijzondere scholen niet dan onder nauwlettend staatstoezicht toe te laten en wel voornamelijk, omdat hij wenschte, dat de geschiedenis op geen enkele school beschouwd zou worden door een kerkelijken bril. Reeds vroeger is ook door ons gemeld, dat de heer C. Fercken, vice-consul van Belgie te Terneuzen, benoemd is tot ridder in de Leopoldsorde. Het «Jour nal de Gand" schrijft naar aanleiding van die be noeming «De heer Fercken heeft door den ijver en de toe wijding, door hem in zijne consulaire functies aan den dag gelegd, sedert lang reeds de achting onzer mede burgers verworven, hij telt in onze stad talrijke vrienden. «De haven van Gent vooral is hem veel dank ver schuldigd, want in tal van omstandigheden heeft hij getoond hoe haar ontwikkeling hem ter harte gaat. «Wij wenschen onzen vice-consul te Terneuzen op recht geluk met de onderscheiding, welke de regeering hem geschonken heeft." -I)e heer P. G. Van Schermbeek, kapitein dei- genie te Helder, zou thans door de Japansche regee ring aangezocht zijn om daar te lande kustversterkin- gen aan te leggen, ter beveiliging van de havens te Yokohama. Te Londen heeft men het voornemen opgevat om eene nieuwe drukkers-vennootschap op te richten. Men wil eene drukkerij vestigen, waar het werk alleen door de aandeelhouders zal worden verricht. De aan- deelen, die tegen 34,25 worden uitgegeven, moeten be taald worden door twee keeren 4,50 en vijf-en-veertig keeren ƒ0,65 te storten. Twaalf der aandeelhouders, die elk jaar vervangen worden zullen zich met de directie der onderneming belasten. Geheel ds vorm eener productieve associatie. (Werkmansbode.) De pas ontvangen Kaapsche bladen melden o. a., dat dr. Jonkman, die met een zending naar Transvaal belast is, den ln Febr. te Kaapstad is aangekomen. De Transvaalsche «Volksstem" zegt omtrent deze zen ding het volgende «Het gehaspel over de zending van dr. Jonkman naar Zuid-Afrika duurt nog voort in sommige Hol- landsche couranten. De oppositie tegen zijn zending schijnt alweer uitgegaan te zijn van de onzalige partij schap op theologisch gebied. Ds. Cachet en de heer Buhrmann schijnen de groote vraagbaken daar te zijn omtrent dit onderwerp, en zij hebben niet geaarzeld om zich beslist te verklaren tegen de zending van dr. Jonkman, omdat hij niet dezelfde richting is toe gedaan als die, welke in Transvaal den boventoon voert. We willen het echter ds. Cachet en den heer Buhrmann ernstig in bedenking geven, of zij de Repu bliek wel een dienst bewijzen met hun onbezonnen drijven, dat vroeger reeds zooveel onheil aan het land heeft berokkend." Beroepen te Houtrijk en Polanen ds. G. J. Brutel De la Rivière, te Krabbendijke. Beroepen te Vlissingen ds. I. C. Reese, te Leersum. Volgens de Pr. Dr. en Asser Ct. was het be richt, dat ds. G. Nijhuis, te Hoogeveen, het beroep naar Biggekerke zou hebben aangenomen, voorbarig. Naar men ons mededeelt is de ook hier bekende ds. P. Van Dijke te St.-Philipsland overleden. Sehoolspaarbank Goes, Januari en Februari 1882. ingebr. uitgeh. School C 48,72 15,93 D - 8,44 - 7,77 56,83 23,70 -- Voor de Rijksnormaallessen alhier hebben zich aangemeld7 nieuwe leerlingen uit Goes, 3 uit Krab bendijke en 1 uit ieder der gemeenten Cats, Oud-Sab- binge. Rilland, Schore, Wemeldinge, Wilhelminadorp en Wolfaartsdijk, te samen 47, waaronder 6 vrouwe lijke leerlingen. Het examen zal plaatshebben Zaterdag 40 Maart voor het schriftelijk en Woensdag 44 Maart voor het mondeling ge_deelte. Het tegenwoordig aantal leerlin gen bedraagt 30. lerseke. Uit de staten, naar aanleiding van artt. 80 en 81 der wet op het lager onderwijs door de hoofden der scholen en door burgeme-ster en wethou ders alhier opgemaakt, blijkt dat hier 300 kinderen zijn tusschen 6 en 42 jaar, en dat daarvan slechts 302 de scholen bezoeken. Rekent men bij de laatsten de 4 die elders onderwijs genieten, dan blijven er nog 54, dus juist 4 5 pet., over, die van alle onderwijs ver stoken zijn. Vroegtijdige huis- of veldarbeid en ge moedsbezwaren tegen de vaccinatie zijn, behalve voor een paar, daarvan de oorzaak. Voor het examen in Nuttige handwerken (ver eenig. Tesselschade) hebben zich 96 candidaten aan gemeld. Het zal gehouden worden te Amsterdam in het gebouw der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen op fa, 9, 43, 46, 20 en 22 Mui e. k. Door verschil lende afdeelingen en correspondentschappen is aan het hoofdbestuur der vereeniging eene som van 765.50 toegezegd voor de te Amsterdam op te richten klasse voor kunst-naaldwerk. In de algemeene vergadering van den Duitschen Nautischen Verein heeft de directeur der Deutsche Seewarte (prof. Neumayer, te Hamburg) medegedeeld, dat er eerlang synoptische kaarten van den Atlanti- schen Oceaan door deze inrichting zullen worden in 't licht gegeven. Die uitgaaf zal eiken dag plaatsheb ben, en de kaarten zullen gebezigd kunnen worden als grondslag voor weervoorspelling. Door die kaarten zullen de onderzoekingen op het gebied der meteoro logie aan de zeescheepvaart en ook aan den landbouw meer en meer dienstbaar kunnen worden gemaakt.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1