Buitenlandse!) Overzicht. Gemengde Berichten. Laatste en telegraphische berichten. Ingezonden Stukken. begaafden spreker zoo duidelijk inbêvattèlljk verklaard dat ieder aanwezige den heer Corten met ons zeker dank betuigt voor zijn leerzame voordracht. Uit Cortgene meldt men ons dat de heer Corten aldaar Donderdag, in het lokaal van J. De Keijzer, eene voordracht in gelijken geest hield. De groote aanvoer van granen uit Amerika en ook uit andere streken is oorzaak dat de prijzen daarvan hier gedrukt worden en alzoo niet hoog genoeg zijn om de landbouwers, in verband met de laatste jaren van weinige opbrengst en hooge landprijzen, voortdu rend van den landbouw te kunnen doen bestaan. Hij beval daarom ook hier den landbouwers aan, zich wat meer op den veestapel toeteleggen, door dien te veredelen en te verbeteren, om langs dien weg de hoog ste prijzen daarvoor te kunnen bedingen. Spreker zette daarop breedvoerig uiteen welk soort vee hem daar voor het geschiktst voorkwam, niet het minst de fokkerij van varkens, en wel om den korten tijd waarin men deze kan vetmesten en verkoopen, waardoor het geld in korten tijd circuleert, hetgeen bij hem op den voor grond staat. Men moet geen te zware varkens mesten maar hoogstens van b. v. 100 kilogrammen. In de tweede afdeeling zijner voordracht gaf spre ker de soorten van voeder op en beval voor varkens voer bijzonder aan de maïsproducten en voor ander vee, bij gebrek aan groenvoeder of hooi, het zooge naamde gekuilde voeder, welke laatste soort door hem uitvoerig werd besproken. Hij gaf verder nog eenige wenken ten beste, den landbouw en de veeteelt be treffende, en besloot daarmede zijne voordracht, die bij alle aanwezigen grooten bijval vond. Na afloop werd dhr. Corten een woord van dank toegesproken door den voorzitter der afdeeling Noord- Beveland, dhr. J. H. Bybau, waarop de vergadering uiteenging. Als een bewijs dat het aanfokken van gekruist Durham-rundvee aan den landbouwer een groot voordeel kan verstrekken, kan dienen, dat er op de verkooping van de landbouwster de wed. A. Polder dijk te Nieuw-en Sint-Joosland zijn"" verkocht 10 melk koeien en 2 vette koeien voor de enorme som van f3165, of f263,75 per stuk de 2 vette koeien zijn voor f 455 en f 335, en nog 2 melkkoeien voor f 330 en f 280 verkocht: het kalf der laatstge noemde, zijnde 3 dagen oud, heeft opgebracht f27 en de geheele massa rundvee (30 stuks) heeft den prijs van f160 door elkander opgebracht. Uit Zieriksee wordt bericht, dat vele landbou wers in Schouwen en Duiveland sedert een paar jaren vele bunders land gebruikt hebben voor het verbouwen van uien. Thans schijnt men van die teelt meer dan vol daan te zijn, tengevolge van den geringen marktprijs (60 cent per heet.) die daarvoor thans betaald wordt. De nog voorhanden zijnde voorraad wordt op minstens 40,000 heet. geschat, terwijl er zoo goed als geen vraag naar is. De meeste uienverbouwers zullen het thans beproe ven met het zetten van aardappelen, waardoor de vraag naar zetaardappelen thans zeer levendig is. Te Westdorpe zijn Maandag drie hofsteden met bijbehoorende gronden, gezamenlijk 40 hectaren groot, geveild zonder dat iets verkocht kon worden. Wel een bewijs dat in enkele jaren de landbouwers bang zijn geworden voor het koopen van grond, zoolang zij niet overtuigd zijn, dat daarop voor hen een goed bestaan is te vinden. Het 36e Nederlandsch landhuishoudkundig con gres zal plaatshebben te Veendam den 27, 28 en 29 Juni a. s. Te Horn (Limb.) waar al sinds eenige jaren met goed gevolg het groen-veevoeder werd ingekuild, is men thans bezig met het inmaken van karoten, die door het Maaswater rot zijn geworden. Deze worden, nadat zij van het Maasslik gezuiveid en door den molen in stukken gesneden zijn, met een weinig tarwekaf vermengd en in diepe kuilen gestampt, om er later als zuurvoeder te worden uitgehaald. Men is benieuwd naar den uitslag, vooral als dit voeder eens de hoofdschotel bij de koeien mocht worden en of dan de melk en de boter, gelijk men wil beweren, ook zoo goed en smakelijk zullen zijn als die, welke door het voederen van snijrogge of groen mais wordt verkregen. (N. v. d. D.) In het afgeloopen jaar zijn uit de Vereenigde Staten van Noord-Amerika naar Nederland uitgevoerd: 1,414,413 schepels tarwe, 26,688 balen katoen, 42,787,380 vaten gezuiverde petroleum, 1,562,725 pd. spek, 60,216 pd. gezouten rundvleesch, 4,929,494 pd. reuzel. Naar aanleiding van een officiëele mededeeling van deskundigen uit Amerika, die de vereischte proe ven genomen hebben met het stelsel om beesten voer groen in te kuilen, kan gemeld worden, dat het be doelde stelsel in Amerika, het land bij uitnemendheid voor landbouw en veeteelt, uitstekende uitkomsten blijft opleveren. Voor Zuid-Beveland heeft een dergelijke mededeeling onmiskenbare waarde, dewijl velen zich sinds jaren her met vetweiderij bezighouden en zulks zeker nog meer doen zouden, indien het vooruitzicht bestond daarmede goede zaken te maken. Men stelle zich dus volkomen op de hoogte van het inkuilen en neme met alle behoedzaamheid proe ven, teneinde zich van de deugdelijkheid van het stelsel te vergewissen. De maatregelen, door het Fransche gouvernement tot verwijdering van de Prinsen uit de gelederen ge nomen, vinden bij het leger weinig bijval. Vooral heeft het afscheid van den hertog van Chartres, die bij het officieren-korps te Rouaan, alwaar hij in garnizoen lag, evenzeer als bij de minderen zeer gezien was, een sterk leedwezen veroorzaakt. De officieren waren voor nemens den hertog een afscheidsdiner aantebieden, doch daarvan is niets gekomen. De reden ervan is, volgens sommigen, dat de hertog van oordeel was, ,jat een dergelijk naar eene demonstratie zweemend huldebetoon zonder vergunning van den minister van oorlog niet moest plaatshebbenvolgens eene andere lezing zou de generaal-kommandant van het korps bezwaar gemaakt hebben, om den maaltijd te doen houden. In den Senaat heeft generaal Robert over de toe passing der wet van 1834 op de Prinsen geïnterpel leerd en betoogd, dat de wet slecht toegepast wordt. De minister onderscheidde tusschen den eigendom van den officiersrang men weetde Prinsen van Orleans bezitten van rechtswege dien rang en het bekleeden van die betrekking en betwistte, dat er wetsschennis zou hebben plaatsgehad. De hertog d'Audriffret-Pasquier was het echter met deze repliek van generaal Tliibaudin niet eens. De Senaat heeft de door den minister Ferry voorgedra gen orde van den dag met 154 tegen 110 stemmen aangenomen. Zal het kabinet aanstaanden Maandag even geluk kig zijn, als eene beslissing omtrent het in overwe ging neimen van de voorstellen tot grondwetsherziening zal genomen worden en zijn bestrijding daarvan het verlangde effect hebben T Het valt te betwijfelen, daar waarschijnlijk de radicalen en de Union Républi- caine zullen samengaan. De Kamer heeft de behandeling van de gemeentewet voortgezetzij heeft met 384 tegen 88 stemmen een amendement verworpen van bisschop Freppel, strekkende om in de wet weer de verplichting voor de gemeenten op te nemen, om ten behoeve van den eeredienst bij te dragen en daarentegen met 348 tegen 120 stem men een amendement van den heer Léo aangenomen, waarbij de gemeenten vrijgesteld worden van de kosten van het onderhoud der kerken. De uiterste linkerzijde zal een adres tot amnestie der veroordeelde anarchisten indienen. Het is gisteren vastgesteld. Het gouvernement heeft een besluit genomen, volgen» hetwelk het departement van eeredienst, dat thans bij binnenlandsche zaken berust, verhuist naar justitie, waaronder het sedert Louis Philippe heeft behoord. Zooals men zich herinneren zal, heeft de tot den kerker veroordeelde prins Krapotkine met uitstekend gevolg een studie van de aardrijkskunde gemaakt en met menig geschrift deze wetenschap verrijkt. Uit vrees, dat zijn door zooveel lijden verzwakt lichaam deze vrijheidsberooving geen weerstand zal kunnen bieden en deze begaafde man voor de wetenschap zal verloren gaan, hebben een groot aantal mannen van de wetenschap, de kun«t en de pers, voornamelijk En- gelschen, zich tot den president gewend met het ver zoek, om den veroordeelden prins gratie te verleenen. Gladstone heeft op zijn doorreis van Cannes naar Londen den heer Grévy bezocht en had eene confe rentie met den minister van buitenlandsche zaken. De onderstelling, dat dit onderhoud geloopen heeft over de maatregelen, tegen de in Frankrijk vertoevende medeplichtigen aan de Iersche misdrijven te nemen, schijnt niet te gewaagd. Het vermoeden bestaat toch, dat de secretaris der Landliga, die beschuldigd wordt aan den moord van Cavendish en Burke deelgenomen te hebben, zich in Frankrijk ophoudt. Gisteren heb ben de Engelsche detectiven te Parijs de hand gelegd op zekeren Byrne, die van medeplichtigheid verdacht wordt, doch die het vermoeden, dat hij de gezocht wordende secretaris der Iersche Landliga zou zijn, ten sterkste tegenspreekt. Bij de Portugeesche kamer van afgevaardigden is de bij de troonrede toegezegde ontwerp-kieswet inge komen. Het opmerkelijkste in de voorgedragen rege ling is, dat zij berust op den grondslag van het door Victor Considérant uitgedachte, door Thomas Hare gepopulariseerde en door den minister Andra in De nemarken ingevoerde stelsel van vertegenwoordiging der minderheid. De candidaten van deze zullen ge acht worden gekozen te zijn, indien zij een achtste van de over het gansche land uitgebrachte stemmen op zich hebben vereenigd. Het stelsel van districten wordt echter aangenomen, hun getal wordt op 40 voorgesteld, welke 142 afgevaardigden zullen kiezen, dat is éen op de 30000 zielen. Of de Duitsche regeering nog met de curie onder handelt of daarvan slechts den schijn aanneemt, is niet recht duidelijk. De officieuse regeeringsbladen laten, wat betreft de aan het Vaticaan te doene concessies, een «hiertoe, maar niet verder" hooren. Naar men zegt, zou de regeering eene wijziging der kerkelijke wetgeving in overweging nemen, indien de onderhandelingen geschorst worden. Over het min of meer gewenschte van dergelijke démarches bestaat bij de liberalen verdeeldheid. Het zilveren huwelijksfeest van den Kroonprins en de Kroonprinses wordt door de Berlijnsche burgerij met groote geestdrift gevierd. Volgens den Berlijnschen correspondent van de Nieuwe Rotterd. Cour. trekt de vriendschappelijke houding tusschen den Prins van Wales en Prins Bis marck zeer de aandacht en wordt deze wederzijdsche courtoisie beschouwd als een nieuw bewijs, dat Duitsch- land met Engeland op een goeden voet staat, gelijk dit trouwens uit de houding van eerstgenoemd rijk in de Egyptische crisis reeds voldoende was gebleken. In het Engelsch Lagerhuis heeft O'Connor een amendement op het adres van antwoord voorgesteld, strekkende, om de afkeuring van de Commons uit- tespreken, dat er geen hulp in den noodlijdenden toestand van den landbouw in Ierland is toegezegd en dat er hoegenaamd geen belofte van eene hervorming in Ierland gedaan is. Hij had even weinig succes als Parnell heeft be haald slechts 33 leden van het Huis verklaarden zich voor het amendement. Tegen de uitlevering van Sheridan wordt door de Ieren in Amerika ten sterkste geprotesteerd. Zoo heeft de Iersche vereeniging te New-York een meeting ge houden, waarbij een 2000 personen tegenwoordig waren en verklaard werd, dat het vrije Amerika Engeland in zijn dwingelandij niet moest steunen. Sheridan, die zelf tegenwoordig was, voerde niet het woord. Verscheidene Amerikaanscbe bladen beweren, dat, al is Sheridan betrokken bij de zaak, men hier te doen heeft met een politieken moord. Staatkundige mis dadigers levert Amerika niet uit en het geldt hier een politiek misdrijf. In de Spaansclie Kamer heeft een der leden geïn terpelleerd over de anarchistische beweging in Anda- lousië. Hij drong er ernstig op aan, dat de regeering krasse maatregelen zou nemen tegen de revolutionaire vereeniging, die reeds meer dan 7000 leden telt. De minister antwoordde, dat de schuldigen thans aan 't gerecht zijn overgeleverd en dat er maatregelen zullen worden genomen, om de plattelandsbewoners te beveiligen. De Belgische Kamer houdt zich bezig met de be handeling van de begrooting van eeredienst. Een amendement om de bezoldiging der bisschoppen te verminderen, is met 69 tegen 63 stemmen ver worpen. De vicariaten zullen tot het bij de wet van 66 bepaalde aantal worden teruggebrachtde kanun niken zullen afgeschaft worden. De fungeerenden blij ven tot hun dood in het bezit dier waardigheid. 's-Gravenpolder. Woensdagmorgen omstreeks half zeven uren ontstond bij J. F. in deze gemeente een schoorsteenbrand die vrij hevig was, maar gelukkig spoedig werd gebluscht. Daar het brandend perceel in de onmiddellijke nabijheid staat van een timmermans winkel en eene wagenmakerij, was het ergste te vreezen. Dienzelfden dag had een ongeluk plaats, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Het paard van den heer J. J. K., uit Goes, gespannen voor eene tilbury, schrikte dicht bij het hof te Zwake zoo hevig, dat het niet meer te bedwingen was en met tilbury en passagiers onder aan den zeer hoogen dijk terecht kwam. De heer K. heeft zich aan een zijner armen vrij erg bezeerd, terwijl zijn medepassagier met den schrik vrij kwam. Wemeldinge. Aangesteld als kapitein de heer A. J. De Blinde, op het stoomschip «Vice-president Prins", van de Ned. Ind. Stoomvaartmaatschappij te Makassar. Ellewoutsdijk. De aannemer der grondboringen werkt tot dusverre voorspoedig. Reeds is de vierde boring uitgevoerd. Borssele. Verleden Donderdag is de eerste steen gelegd van de nieuwe pastorij in deze gemeente. Het dagelijksch toezicht op den bouw dier woning wordt uitgeoefend door dhr. C. Van Asperen alhier. De persoon uit Ierseke die Maandag, als verdacht van oesterdiefstal, gearresteerd is, werd Dinsdag weer op vrije voeten gesteld. (M. Ct.) Middelburg. In de gisteravond gehouden alge- meene vergadering van de werkmans-vereeniging alhier werd bij monde van den directeur het 17e jaarverslag uitgebracht, waaraan wij de volgende bijzonderheden ontleenen. De vereeniging telt op het oogenblik 121 leden en 81 begunstigers. Zij heeft zelve een Rederijkerskamer, eene Mannenzangvereeniging, een Zangcursus van kna pen en meisjes, eene Leesbibliotheek en een Rekencursus. Met betrekking tot een ander gedeelte van den werkkring dezer vereeniging werd in het verslag mede gedeeld, dat zij voor geneeskundige behandeling in dit jaar f 337,75 uitgaf en aan geldelijke ondersteuning bij ziekte f 199,50 uitkeerde, terwijl voor ondersteu ning bij overlijden aan een tweetal weduwen f 60 werd verstrekt. Niettemin sloot de rekening en ver antwoording met een goed slot van f 72,85. Zelfhulp staat blijkbaar zooveel mogelijk op den voorgrond, hetgeen door ieder weldenkende ten zeerste zal gewaardeerd worden, te meer, dewijl alle politiek- relegieus drijven vreemd blijft aan deze eenvoudige vereeniging uit het volk. Sint-Maartensdijk. Aan het telegraafkantoor alhier werden in de maand Februari verzonden 91 telegram men, ontvangen 103, opgenomen en verder geseind 120. Totaal behandeld 314 telegrammen. Nog steeds blijft de handel hier zeer slap; ofschoon er in deze gemeente nog enkele duizenden H.L. ajuin aanwezig zijn, toch kunnen de eigenaars daarvan nog niet besluiten ze tegen den lagen prijs van 50 a 55 ct. per H.L. aftestaan. Vele gemoederen hebben dan ook in dezen min gunstigen tijd wel eenige opwek king noodig. Een enkele maal valt ons zulks dan ook ten deelzoo smaakten wij Dinsdagavond het genoegen alhier te mogen hooren het fanfaren-gezel schap «Accelerando" van Sint-Annaland, 't welk na eerst eene serenade bij den burgemeester gebracht te hebben, een marsch door liet dorp maakte en vervolgens eene uitvoering gaf tegen matig entree in het logement «Het hof van Holland", waar de leden door het uitvoeren van enkele muziekstukken zeer de aandacht der hoor ders wisten te boeien. Algemeen werd dan ook door de aanwezigen de wensch geuit, dat ook Sint-Maartens dijk zich eerlang in het bezit van een zoodanig gezel schap zal mogen verheugen. Men schrijft aan de P. N. Br. Ct. uit Amby bij Maastricht Sinds eenige weken doet zich in deze gemeente, onder den rook der hoofdstad van Limburg, het vol gende zonderlinge verschijnsel voor. De bewoners der Heukelstraat worden des morgens bij het openen hunner deuren verrast door het schouwspel van een vreemd soort geschenk, onder den vorm van 6 a 7 kilogram wegende roggebrooden, welke door eene onbekende hand des nachts in de tuinen en boomgaarden worden nedergelegd. Niettegenstaande de herhaalde pogingen, die men tot heden heeft aangewend om den geheim- zinnigen weldoener te vinden, heeft men daarin nog niet mogen slagen. Het zonderlingste dezer historie is, dat de aldus begiftigden niet alleen geen gebruik van het geschonkene maken, maar het gebeurde als een onheilspellend voorteeken beschouwen, zoodat een ware paniek de gemoederen der landlieden heeft aangegrepen. De dader van den op de markt te Delden ge- pleegden paardendiefstal, in ons vorig no. gemeld, is, nog in het bezit van het ontvreemde paard, te Zutfen aangehouden. Bij een slager te Roermond zijn een 80tal hammen verbrand, waardoor de slachterij geheel onderliep van vet. Met donderend geraas is een in aanbouw zijnd blok huizen, aan den Berg-en-Dalschen weg nabij Nij megen, ingestort. Drie personen bekwamen lichte verwon dingen. Maandagmorgen snuffelde en wroette een hond op de plaats, waar de kruitfabriek bij Muiden heeft gestaan, en trok een kous boven den grond. Dit leidde tot de ontdekking van het lijk van Gerrit Kreunen, een der nog vermiste slachtoffers van de ramp. Het lijk lag ruim een voet onder den grond, geheel gaaf en was als in een kuil bedolven. De hertog van Chartres ontving Maandag te Parijs een aantal bezoeken, ook van officieren in uniform. Hij heeft te Cannes zijn familie geïnstalleerd bij de gravin van Parijs. Hij zelf zal, vergezeld van een zijner vrienden, een voorgenomen reis naar Indië maken, die 6 a 8 maanden zal duren. Men zegt, dat de officieren, die den hertog te Oissel nog eens kwamen begroeten, zullen worden gestraft, Arabi-pacha's verdediger, mr. Broadley, kwam Vrijdag, rijk beladen met kostbare geschenken, uit Egypte in zijn woonplaats Bridport weder terug. Hij werd feestelijk door zijne medeburgers ontvangen. En zoo is ook deze comedie uit. (D.) »Le Courrier des Etats-Unis" meldt, dat de nihilist Hartmann, de Duitsche socialist Most en drie leden der Internationale, van New-York overgekomen, den 8n Februari een langdurige samenkomst te Phi ladelphia gehad hebben. Des namiddags te 4 uren ontving Most een telegram in cijferschrift uit Londen en deelde den inhoud slechts aan zijn vier medestan ders mede maar een kwartier later begaven Hartmann en de twee afgevaardigden uit New-York zich met groote haast naar het station om den trein naar Baltimore te nemen. De andere New-Yorker vertrok naar Chicago. Hartmann heeft later verteld, dat bovenbedoeld onderhoud had plaats gehad, om maatregelen te be ramen, ten einde de kroning van den Czaar te beletten. Tevens bekende hij, dat het nihilisme thans werkzamer is dan ooit. Van een anderen kant wordt verzekerd, dat het onderhoud te Philadelphia ten doel had, een eenparige beweging tusschen de Duitsche en Russische nihilisten te beramen en, dat men het op alle punten is eens geworden, Te Potsville (N.-Amerika) woedt een mijnbrand nu al vijftig achtereenvolgende jaren. Hij begon in 1835 en alle pogingen om de vlammen te blusschen faalden. De in het gebergte opgehoopte brandstof geeft het vuur rijkelijk voedsel, misschien nog voor tientallen jaren. Een ingenieur te Cleveland, Ohio, heeft het middel uitgevonden, om uiteen bijzondere stof vaten uit éen stuk te vervaardigen, die niet alleen geheel waterdicht, maar ook oliedicht zijn en weldra de eikenhouten vaten voor verzendingen van petroleum zullen vervangen. Reeds is een maatschappij opgericht tot exploitatie op groote schaal van deze nieuwe in dustrie. Omtrent de instructie der ontploffing te Gans hoven wordt niets nieuws vernomen. Cyvoct, di» hardnekkig blijft zwijgen, zal voor het Brusselsche Hof gehoord worden over de aanvraag tot zijne uitlevering aan de Fransche regeering. Wordt daartoe besloten, dan zal hij nog eerst met den Belgischen rechter moeten afrekenen wegens het aannemen van een val- schen naam en het vervoeren van ontplofbare stoffen zonder vergunning. In verband met deze zaak is nog gearresteerd zekere Slambochi, 26 jaren oud, «opticien". Hij had een valsch paspoort. De gezagvoerder van de Cambrian, Zondag te Swansea aangekomen, deelt mede dat hij den 17n Februari, op 44o 24 N.B. en 23o 30 W. L., vier man heeft opgenomen van de in reddeloozen staat verkeerende Nederland6che brigantijn Helena Florentina, komende van Nickerie en bestemd naar Londen. De geredden verklaarden, dat in een hevigen storm, op 42 Februari, de gezagvoerder en de stuurman door een zee werden over boord geslagen en beiden ver dronken. De Helena Florentina werd ontredderd eenige mij len oostwaarts van de Azorische eilanden. De beman ning bestond uit zes personen, alles meegeteld. (Amst.) Ierseke. Oestorbeurs, 2 Maart. Jarige zaaioesters verkocht a f 26. Leverbare op f 50 ingehouden. Broed aangeboden, doch niet verkocht. PARIJS, 2 Maart. Te Havre is een Ier gear resteerd, die bekende deel genomen te hebben aan den moord in het Phoenixpark te Dublin. Omtrent de uitlevering van Byrne is de regeering nog niet besloten. Zij verzocht aan Engeland het dossier der stukken. MADRID, 2 Maart. Thans zijn 500 socialisten ge arresteerddenkelijk zullen daarvan 14 opgehangen en 300 verbannen worden. In een onlangs gehouden vergadering van een maat schappij van landbouw werd de wensch uitgesproken, dat op verschillende plaatsen in Nederland, middel punten van landbouw, door het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut personen zouden aangewezen worden, die dagelijks een bericht van gemeld Instituut zouden ontvangendit bericht zou verschillende ge gevens van het weder bevatten en aan het einde van dat bericht zou medegedeeld worden, of men den vol genden dag regen kan verwachten en welke wind of storm er den volgenden dag waaien zou. Waar een maatschappij van landbouw dien wensch uitspreekt, geloof ik niet, dat ik het nut van zulke waarschuwingen behoef te betoogen. Iedere landbouwer zal toch toestemmen, dat het voor een goede regeling zijner werkzaamheden hoogst nuttig zal zijn, indien hij éen of meerdere dagen vooruit weet, dat het den volgenden dag of volgende dagen regenen zal. Zeer dikwijls toch zal hij door meerdere werkkrachten te nemen of langer te werken aan het dreigende gevaar kunnen ontsnappen. Ik geloof dan ook niet dat, waar professor Buys Ballot, directeur van gemeld instituut, en de heer W. Van Hasselt, directeur der afdeeling Amsterdam, met

Goessche Courant | 1883 | | pagina 2