1883. N°. 27. Zaterdag 3 Maart. 70ste jaargang. i Mededeelingen op verschillend gebied. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rechtzaken. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Uit onze Koloniën. Wetenschap, Kunst en Letteren. Landbouw en Veeteelt. -Cm<*?GÏ<*zCm*- -4 r»»>, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGII VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 2 Maart 1883. De «Middelburgsclie courant" bevat in haarnommer van 1 dezer een schrijven, door haar »van andere zijde" ontvangen betrekkelijk de opgave van de indeeling der gronden voor het landbouw-verslag. Daarin wordt erkend, dat wat wij schreven over de onmogelijkheid, waarin de gemeentebesturen verkeeren, om bedoelde opgaven te verstrekken, juist is. Wij hebben geschre ven: »het kadaster, richtig bijgehouden, kan alleen deze verdeeling juist geven" en de schrijver in de Middelburgsche courant, de woorden van het Goesche landbouw-verslag: «Aangezien de kadastrale registers niet elke verandering, die in de bestemming der gronden, sedert de invoering dier registers is gekomen, aanwijzen, is splitsing der gronden in de onderschei dene soorten onmogelijk" tot de zijne makende, is het geheel met ons eens. Over deze eenstemmigheid van gevoelen mogen wij ons niet verheugen wat betreft onze opmerking, dat de gemeentebesturen, «tengevolge van het verschil in hemelsbreedte en maaiersveld" geene zuivere (met het kadaster kloppende) opgave kunnen doen. Onze bedoeling is deze. De gemeentebesturen doen wel is waar opgave van het aantal hectaren met verschil lende gewassen bebouwd, van het aantal hectaren wei land, enz., doch deze cijfers, het maaiersveld betreffende, kunnen bij de invulling van den staat, voorkomende op bladz. 3 van het verslag waar de kadastrale cij fers gevraagd worden en men dus met «hemelsbreedte" te doen heeft, geen dienst doen. Met den berichtgever in de »M. Ct." zijn wij het eens, dat de onmogelijkheid van de indeeling der gronden juist op te geven een reden te meer is, om speciale commissiën met de samenstelling van het landbouw-verslag te belasten. Ten slotte moeten wij de «Middelburgsche" op merken dat, zooals de aanvang van have mededeeling in het no. van Zaterdag jl. luidde, daaruit niets anders was opternaken dan dat de opmerking van haar uitging. In de Kamerzitting van gisteren deelde de heer Van Lijnden mede, dat het kabinet collectief ontslag heeft gevraagd. Voorts dat de Regeering bereid was eenige spoedeischende ontwerpen van administratieven aard aftedoen. De zitting is verdaagd tot Maandag a. s. te 2 uren. Over de maand Februari zijn aan het telegraaf kantoor alhier het navolgend aantal telegrammen be handeld aangenomen 645, ontvangen 624, overgeno men 136, diensttelegrammen 4. Totaal 1409. Volgens te Goes gedane waarnemingen was de weersgesteldheid gedurende de maand Februari als volgt Deze maand begon slecht. Den 1 n 's morgens 8 uren werd reeds 2.7 m.M. regen afgetapt; den 2n had men regen, hagel en storm. Toen begon er verandering te komen en kreeg men nu en dan prachtig weder, zomersche dagenvooral de 4e, 5e, 23e en 25e blon ken in dit opzicht uit. Van den 8n tot den 15n had men onafgebroken onaangenaam weder, 't zij regen, 't zij wind. Het aantal regendagen bedroeg in deze maand 15, de geheele hoeveelheid afgetapte regen en dauw 42.5 m.M. Over het geheel gaf deze maand nog al goed weder. In den afgeloopen nacht is op last van den Com missaris van Politie alhier naar het huis van arrest overgebracht de persoon van W. J. V. S. uit Middel burg, die zich, onder opgave van eene valsche qualiteit, bij verschillende winkeliers goederen had doen af geven en bij de logementhouders zonder te betalen verteringen gemaakt. Hij schijnt vroeger weger bij den Staatsspoor ge weest, doch uit die betrekking ontslagen te zijn. In de eergisteravond te Middelburg gehouden vergadering der afdeeling van de vereeniging ter bevor dering van fabriek- en handwerksnij verheid in Neder land is een voorstel gedaan om te trachten gelden bijeen te krijgen, teneinde eenige werklieden uit die gemeente in den aanstaanden zomer de internationale tentoonstelling te Amsterdam te doen bezoeken. Dit voorstel zal in de volgende vergadering worden be handeld. Verder is besloten de directie der gasfabriek uittenoodigen om eenmaal per week de onderzoe kingen aangaande het gehalte van het lichtgas te willen openbaar makenevenals zulks op meerdere plaatsen geschiedt. De gemeenteraad van Middelburg heeft goed keuring verleend aan een door burgemeester en wet houders in publieke veiling gedanen aankoop van een stuk grond, groot 15 aren 50 centiaren, overhoek van den Staatsspoorweg, gelegen aan het Jaagpad van het kanaal door Walcheren, nabij de bad- en zweminrich ting, voor de som van/3454,50, teneinde dien grond te gebruiken tot den aanleg van handelsterreinen. Hansweerd. In de afgeloopen maand zijn aan het Rijks-telegraafkantoor alhier behandeld 434 telegram men, waarvan ontvangen 143, verzonden 291. Ierseke. In de maand Febr. zijn aan het telegraaf kantoor alhier behandeld 666 telegrammen, waarvan 126 verzonden en 540 ontvangen. Van Dreischor wil men een grintweg aanleggen tot Schuddebeursin aansluiting aan den straatweg naar Zieriksee. Daartoe is de medewerking gevraagd van het gemeente- en polderbestuur van Noordgonwe. Beide besturen verklaarden zich daartoe bereid. Ook is er sprake van een grintweg van Kerkwerve naar Noordgouwe. De meestoof «Dwars in den weg" te Noordgouwe zal voor afbraak verkocht worden. Aan de N. Rott. Ct. wordt uit Terneuzen ge meld, dat het bericht omtrent een daar voorgekomen geval van pokken onjuist is. Wel is er een paar weken geleden in de gemeente Aksel een geval voor gekomen van zoogenaamde windpokken 'varicellen maar niet van kinderpokken (yarioloïden). Uit Terneuzen schrijft men nog aan de N. R. Ct. Het vertrek van hier van den directeur der «Société anonyme des grandes huitrières en Zélar.de" veroor zaakt voor die sociëteit geen het minste nadeel, dewijl hij al sedert 8 October des vorigen jaars was ontslagen. Zijn overhaast vertrek, hoewel lang voorzien, zal wel meest uit voorzorg geweest zijn, om zich te vrijwaren voor moeielijkheden, te wachten van hen, die wegens geleverde huishoudelijke goederen betaling van hem eisehen. De heer Vermeulen zou, naar het D. verneemt, met zijn wetsvoorstel tot wijziging der onderwijswet (taai-examens en wiskunde), niet slechts bij zijn geest verwanten maar ook bij vele andere kamerleden een waardeerend onthaal gevonden hebben, dat zich niet enkel schijnt te bepalen tot appreciatie van zijn streven, maar tevens tot het principiëele van het onderwerp. Het Dagbl. verneemt, dat het wetsontwerp tot nadere regeling van den kinderarbeid in de afdeelingen der Tweede Kamer een vrij ongunstig onthaal heeft gevonden. De meerderheid scheen niet geneigd, zulk een tweeden grooten stap op dat gebied te doen, en vooral ook de beperking van den veldarbeid ontmoette vrij wat tegenstand. Door den heer Vrolik directeur-generaal der M. t. E. v. S. S., is aan den Amsterdamschen ge meenteraad een adres gericht, waarin hij de wensche- lijkheid betoogt om de hoofdstad des rijks in aanslui ting te brengen met het net der staatsspoorwegen terwijl hij er tevens op wijst, hoe Rotterdam op dat punt reeds in veel gunstiger omstandigheid verkeert. Hij wil dit plan ten uitvoer brengen door een zooge- genaamden luchtspoorweg. De concessie voor eene verbinding tusschen Amsterdam en Hilversum, Amers foort, Nijkerk is reeds aangevraagd. Deze lijn nadert Amsterdam bij Zeeburg, en zal, wordt door Amsterdam de gevraagde concessie verleend, zich op dat punt in drie takken splitsen, nl. Ie. Zeeburg-Commelinstraat- Muidergracht-J. D. Meijerplein met een personensta- titon op de gedempte Houtgracht en een goederensta tion op de tegenwoordige Veemarkt2e. Zeeburg- Rietlanden, langs welke lijn eveneens een goederenstation benevens een rangeerterrein zal worden ingericht3e Zeeburg- (langs het kanaal Amsterdam-Merwcde tot den Paardenhoek en zoo naar de Handelskade, door getrokken tot het) centraalstation. Dit plan zal in 3 jaar worden tenu'.tvoergebracht. Evenwel hoopt de heer Vrolik, dat reeds bij de a. s. tentoonstelling een deel zijner plannen zoover zal zijn gevorderd, dat zij het personenverkeer met de hoofd stad zal vergemakkelijken. Wederom is het voorgekomen dat de Minister van Oorlog geweigerd heeft een jongelingniet een veroordeelde, maar een «opvoedeling" (in het gesticht de Kruisberg te Deutichem), als vrijwilliger in het leger op te nemen. In de missive, waarbij Z. Ex. een afwijzende beschikking geeft op het request van den heer J. C. Knuttel, secretaris der afdeeling Deutichem van het genootschap tot zedelijke verbetering van ge vangenen, zegt de Minister, «dat voor het tegenwoor dige aan zijn verzoek niet kan worden voldaan, doch dat dergelijke aanvraag in gunstige overweging zal kunnen worden genomen, zoodra de genoemde jonge ling zich gedurende een vol jaar, na het verlaten van het gesticht, goed zal hebben gedragen." (Amst.) Bedankt voor het beroep naar Oudenhoorn door ds. Brandt, te St.-Kruis. De dorpen Hoogerheide en Woensdrecht vormen éene gemeente, met een gemeenschappelijke R. K. kerk te Hoogerheide. Doordien velen meer dan een uur van die kerk verwijderd waren, besloten de bewoners uit Woensdrecht geheel uit eigen middelen een kerkje te bouwen, dat thans sedert enkele weken in zooverre in gebruik is, dat de geloovigen er geregeld gaan bidden, maar er verstoken blijven van geestelijke hulp. De bisschop blijft weigeren e-m geestelijke daar ter plaatse te beno-men, terwijl de Woensdrecbtenaars uitsluitend hun eigen kerkje blijven bezoeken. (N. R. Ct) Wegens toelating van kindei en zonder overge legd bewijs van vaccinatie door de ouders en wegens verzuim van indienen van zoodanige bewijzen bij het Dag. Bestuur van Hoofdplaat, werd tegen het hoofd der o. 1. school aldaar, den heer Luipen, procesverbaal opgemaakt, waarop eene veroordeeling volgde bij het kantongerecht van Oostburg van f 30 boete, d. i. tien gulden voor elk verzuim, in deze dingen begaan. Op de aanklacht van mishandeling van een zijner leerlingen vernamen wij, dat door het kantongerecht tegen voornoemden hoofdonderwijzer geen uitspraak gedaan is, maar die zaak aanhangig gemaakt is bij de arr.-rechtbank te Middelburg. (N. R. Ct.) Bij beschikking van den Minister van Binnenl. Zaken zijn benoemd in de commissie, in het voorjaar van 1883 belast met het afnemen der examens ter ver krijging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 56, ouder a van de onderwijswet van 1878, in Zee land o. tot lid en voorzitterde schoolopziener in het district Middelburg6. tot ledende schoolop zieners in het district Goes en de arrondissementen Middelburg, Goes en Zierikseec. tot plaatsvervangers de schoolopzieners in de arrondissementen Oostburg Aksel en Tolen. De Haagsche Rechtbank heeft Donderdag uit spraak gedaan in zake de beide vervolgingen wegéns het spoorwegongeluk bij Voorburg. Zij verklaarde den stationschef H. schuldig aan het zonder opzet doen ontstaan van bet gevaar voor den trein, op grond dat hij den trein op 16 Januari uit Voorburg liet vertrekken, zonder zich, krachtens het dienstreglement, te vergewissen, dat alle veiligheidsmaatregelen geno men waren, in casu of de brug gesloten was. Den zwaren mist in den ochtend en den lichten aard der verwondingen als verzachtende omstandigheden aan nemende, veroordeelde de Rechtbank den gewezen chef tot éene maand celstraf. De brugwachter J. werd vrijgesproken, omdat het gevaar voor den trein niet ontstaan was door zijn verzuim om de brug te sluiten, maar door de onop lettendheid van den chef te Voorburg, die geen sein van de sluiting had ontvangen en desniettemin den trein liet vertrekken. MMWMMHIMB—1 —MM— MB— Afloop van de aanbesteding, den 28 Febr. te Hansweerd gehouden voor den heer J. D. De Raad, van het bouwen van een nieuw Woonhuis, onder be heer van den architect A. Le Clercq, te ICruiningen. Ingeschreven werd door de heeren: Joh. Lindenberg, te Wemeldinge, voor ƒ4460; B. Den Exter van den Brink, te Krabbendijke, voor ƒ4400; J. Bruggeman, te Hansweerd, voor ƒ4315; J. Okker, te Kruiningen, voor ƒ4309; L. Van Verre, te Kruiningen, voor/4300; J. M. Lammeree, te Hansweerd, voor 4298A. Goe- demond en C. Koch, te Hansweerd, voor ƒ4097. De toewijzing heeft over 8 dagen plaats. Het eenig nieuws uit Atjeh wordt aangebracht door de «Penang Times" van 16 Januari. Hieruit blijkt, dat de met inbegrip der koelies 700 man sterke expeditie tegen Sepong den 5 dezer te Oleh-leh terug is gekeerd na het land grootendeels te hebben afge brand, zonder iets van Nja Oemar ontdekt te hebben. Den 5 dezer werd een transport van Sepongara naar Tjot Basatoel aangevallen en kreeg zes dooden en acht gekwetsten. De militaire bevelhebber te Ana- galoeng was, volgens het Engelsche blad, genoodzaakt de zes dooden naar Lambaroe te zenden, om daar te worden begraven. De vijand toch had zich dicht bij Anagaloeng genesteld, en er waren geen troepen ge- n"eg om de benting en tegelijkertijd de begrafenis onzer dooden tegen een aanval te beschermen. De sergeant, die de vorige maand de twaalf lijken van Atjehers naar Panteli Karang voerde, is in het zooeven vermeld gevecht van 4 dezer gedood. Herhaaldelijk kwam in de Indische pers het al of niet aftreden van den Gouverneur-Generaal ter sprake. Onder dagteekening van 24 Januari, toen de beslissing van de Tweede Kamer in de Billiton-zaak nog niet gevallen was, werd in het «Bat. Hbld." o. a. de mee ning geuit, dat eene louter zakelijke motie omtrent de niet behartiging van 's lands belang in de Billiton- quaestie, in Indië nog niet dadelijk tot persoons verwisseling aanleiding zou geven en dat wel, omdat het recht van aanklacht, aan de Staten-Generaal ge geven, blijkens de ervaring, alle strafrechtelijk en bij uitkomst alle staatsrechtelijk gevolg mist. (In strijd met dit bericht deelt het «Dagblad van Zuid-Holland en 's-Gravenhage heden mede, dat, vol gens een geloofwaardig geruchthet verzoek om eer vol ontslag van den Gouverneur-Generaal s'Jacob bij den Koning is ontvangen.) Overgeplaatst bij den generalen staf de 2e luit. der inf. Frowein naar Padang. De «Java-bode" verneemt, dat door den heer Fraser, den bekenden eigenaar van het landTjikandi Oedik in het Bantamsche, concessie is gevraagd en verkregen voor een spoorweg van Anjer naar Soerabaija. De lijn zal loopen Jjwr Serang, Meester Cornelis, de Pamanoekan-landen^toor Cheribon, Tagal en zoo de noordkust volgende tot in Japara, waar zij naar het binnenland zal afbuigen en over Blora en Bod- jonegoro Soerabaija zal bereiken. Het kapitaal wordt te Londen geplaatst. Ofschoon er bijzondere redenen bestaan, waarom in ons blad sinds eenigen tijd geen melding gemaakt wordt van de uitvoeringen der zangvereeniging alhier, meenen wij ditmaal het concert van jl. Woensdag niet onopgemerkt te mogen laten voorbijgaan. Bij die gelegenheid toch maakte het publiek kennis met het muzikale talent van mejuffrouw E. Uchtmann uit Middelburg, die zoo welwillend is geweest het genoemde concert door pianospel en zang opteluisteren. Er kan, gelooven wij, geen verschil van meening bestaan om trent het talent van genoemde dame en wij wenschen de hoofdstad van onze provincie geluk met het bezit van zulk eene musicienne. Wij brengen haar hier openlijk onzen dank voor het genot, dat zij het publiek van Gees en omstreken heeft verschaft en drukken tevens den wensch uit, dat zij nog meermalen zich bereid zal willen verklaren ook hier ter stede optetreden. Ieder, die veel leest, weet hoe vermoeid de oogen worden door het kunstig schiften van zwart en wit. De firma Minkman en Co. te Arnhem heeft nu een proeve genomen met een middel om dat ernstig be zwaar of gevaar aftewenden, en wel door met blauwe inkt te drukken op groen getint papier. Rosa Carlen, de Zweedsche romanschrijfster, niet te verwarren met haar beroemde zuster Emilie Flygare C-irlen is dezer dagen op 46jarigen leeftijd overleden. Hare werken vonden in Zweden veel aftrek en verscheidene zijn in andere talen overgebracht. Nu de meeste Europeesche landen in de jaarlijks wedorkeerende overstroomingen de kwade gevolgen ondervinden van de roekelooze uitroeiing der wouden, is het verblijdend dat Amerika zijn nut doet met de ondervinding van anderen. De staat New-York heeft bij wettelijk besluit voor geschreven, dat de wouden in de Adirondack-streken, waaruit de Hudson zijn water ontvangt, slechts mogen geveld worden met de grootste voorzichtigheid en onder het noodige toezicht voor nieuwen aanplant. 's-Heer Arendskerke. De landbouwvoordracht, Woens dag alhier door dhr. Corten gehouden, was niet druk bezocht. De strekking van sprekers rede, die door de hoorders blijkbaar met toenemende aandacht en onafgebroken werd gevolgd, was om den Zeeuwschen landbouwer tot inkrimping vau den graanbouw en tot uitbreiding van de veehouderij aantesporen, zulks op grond van den toenemenden invoer van buitenlandsche granen en daaruit voortvloeiende daling der marktprijzen van de granen en de hier tegenoverstaande enorme liooge sommen, die thans reeds voor goed geldig vee worden besteed. De middelen, die aangewend moeten worden om goede resultaten van de veehouderij te verkrijgen, wer den glashelder door dhr. Corten meegedeeld. Ze bestaan, zeide spreker, hoofdzakelijk in het veredelen en aanfokken van runderen en stieren, die in hunne soorten tot de uitmuntende kunnen gerekend worden, en hiertoe bestaat door het nog niet alge meen bekende rundvee-stamboek zulk eene goede ge legenheid. Vervolgens in het meer aanleggen van vaste, of waar de toestand van den grond dit niet gedoogt, van kunstweiden. Deze moeten echter niet zoo stiefmoe derlijk behandeld worden als nu vaak geschiedt, maar door gieren en bemesten tot ruimer opbrengst van veevoeder gebracht worden. Ten derde is meerdere verbouw van voedergewassen alsbieten, knollen, maïs enz., die bij den besten hooibouw toch nog als onmisbaar toevoegsel dienen moeten, raadzaam, en eindelijk ook ried de heer Corten het inkuilen van groenvoeder in zoogenaamde silosaan, om bij tijdelijk gebrek altijd een zekeren voorraad bij de hand te hebben. Een en ander werd door dea

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1