Lijst der Metingen te (tees, Mg Ml Overzicht van den stand der koersen. Buitenlandsch Overzicht. Gemengde Beriehten. Lotings- 1 nommers. Namen der Lotelingen. Lengte in m.M. en Reclames 4 Wingender, Johannes 1686. Gebreken. 2 Clement, Leonardus 1705. Broederd. 3 Mulder, Izaak In dienst. 4 Maenen Van, Edouard Willem Albert 1777. Broederd. 5 Duvekot, Adriaan 1707. Gebreken. 6 Olivier, Marinus 1643. Eenige zoon. 7 Zweden Van, Johannes 1614. Broederd. 8 Barkelau, Samuel Marcus In dienst. 9 Bal, Marinus 1671. Broederd. 40 Elsman, Adriaan Isabellum Cornelis Pieter 1642. 11 Clercq Le, Nicolaas Johannes 1765. 12 Clement, Johannes 1653. 13 Burgs, Engel Norbertus 1660. 14 Mark Van der, Cornelis 1657. Eenige zoon. 15 Schouwenburg, Jan 46 Boer, Huibert Broederd. 17 Polfliet, Pieter Augustus 1666. 18 Verschuur, Andries Eenige zoon. 19 Duvekot, Laurus 1808. 20 Toutenhoofd, Andries. 1656. 21 Wolf, Petrus 1685. Broederd. 22 Putte Fransen Van de, An dries Steven Broederd. 23 Goethem Van, Johannes Petrus 1677. 24 Bannet, Joseph 1626. Gebreken. 25 Kok, Marinus 1617. 26 Karelse, Willem 1646. Broederd. 27 Kriekaard, Cornelis 1626. Broederd. 28 Kalmthout Van, Gerardus Adrianus Johannes 1668. 29 Pias, Eduardus Clemence In dienst. 30 Leenpoel, Simon 1717. Broederd. 31 Smolders, Cornelis Petrus 1642. Gebreken. 32 Snoep, Jacobus Kornelis 1710. In dienst. 33 Rijser, Jan In dienst. 34 Hollemans, Cornelis 1595. 35 Maas, Jan 1684. 36 Koning De, Johannes 1692. 37 Kakebeeke, Mathijs Johannes 1561. 38 Blaas, Willem 1667. 39 Brouwer, Hendrik 1603. Broederd. 40 Capello, Laurentius 1639. Broederd. 41 Gunst, Hendrik 1800. Eenige zoon. 42 Rejack, Jan 1678. Gebreken. 43 Glerum, Hubregt Pieter Thomas 1684. Eenige zoon. 44 Brandt De, Jan Batist 1633. Eenige zoon. 45 Boone, Salomon 1650. Broederd. 46 Boer Den, Johannes 1709. 47 Gelok, Nicolaas 1616. Broederd. en Gebreken. 48 Molhoek, Antonie 1717. 49 Hendrikse, Cornelis Jacobus 1800. 50 Jongh De, Jan Elisa Jacobus 51 Fraassen Van, Adriaan Broederd. 52 Schipper, Jacobus 1720. Gebreken. 53 Valk De, Antonius Francis- cus Wilhelmus 1600. 54 Hollander Den, Johann Pieter 1625. Broederd. 55 Hartman, Johannes Chris- toffel Marie 1692. 56 Johannissen, Pieter Cornelis 1698. Gebreken. 57 Kopmels, Jacobus Cornelis 1660. 58 Jongh De, Otto 1595. Broederd. 59 Dagevos, Boudewijn 1642. Eenige zoon. 60 Bruijne De, Job 61 Nonnekes, Izaiik 1658. 62 Delnaaij, Buizert Karei Broederd. 63 Glerum, Pieter Marinus 64 Walrave, Pieter Broederd. 65 Steutel, Pieter 1654. 66 Does Van der, Gijsbertus Gebreken en Lambertus Broederd. 67 Willeboer, Dignus 1643. Broederd. 68 Adam, Jan Antony 1622. 69 Campen (Booy Van), Willem Cornelis In dienst. 70 Luijks, Jacob 1654. 71 Klaassen, Pieter Jan 1763. Eenige zoon. 72 Waarde Van, Jan 1679. 73 Leupen, Davied Pieter Gebreken. Als een bijzonderheid kan worden opgemerkt, dat onder de 73 Goesche loteliogen geen enkele «beneden de maat" was. Het aantal ingeschrevenen bedraagt in Zeeland 1836; dat te Goes 73. Het contingent voor Zeeland is 532. Volgens den regel van drieën zou Goes dus 21 a 22 personen moeten bijdragen. Onder den titel «Amerika en Canada" heeft de heer M. W. Prins Jr., lid der ftrma Prins en Zwanenburg te Amsterdam, in het Handelsblad van jl. Zaterdag en Zondag een verslag geleverd over eene reis, die hij naar Canada in het afgeloopen jaar heeft gemaakt, hoofdzakelijk met het doel om den toestand na te gaan, waarin zich de landverhuizers bevinden, die uit Europa en wel voor een groot deel uit Duitschland en Neder land daarheen zijn getrokken. Hoewel de heer P. zich onthoudt van het trekken eener bepaalde conclusie na zijne vergelijking tusschen den toestand van menigen oubemiddelden boerenzoon (en hiermede bedoelen wij personen, die over f 5000 a f10,000 te beschikken hebben) hier te lande en in Amerika, zoo zal toch ieder, die zijn artikel hier bedoeld heeft gelezen, dadelijk oordeelen, dat het voor menig- «en geraden mag geacht worden zich naar de nieuwe wereld in te schepen, wanneer het hem is gebleken, dat zijn bedrijf hem hier niet die winsten oplevert, die hij billijkerwijze mag verwachten. Toch geeft de heer P. aan allen, die mochten besluiten met hun kapitaaltje aan de overzijde van den Oceaan te gaan arbeiden, den verstandigen raad om eerst persoonlijk in Ame rika een onderzoekingsreis te gaan doen om de vrucht baarheid van den bodem en de levenswijze aldaar r.a te gaan en onze landgenooten aldaar te ondervragen en te raadplegen. «Eene onderzoekingsreis", zegt de heer P., «kost niet zoo zooveel of zij kan door ieder, die over f5000 a f 10,000 te beschikken heeft, ge daan worden". Teneinde ons eenigszins een denkbeeld te geven hoe men zich in de nieuwe wereld, met name in Canada of de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, grondkan verschaften, vertelt de heer P. ons het vol gende De boerenzoons uit Engeland en Schotland gaan bijna zonder uitzondering naar Canada of de Vereenigde Staten van Amerika, om er den landbouw te leeren, zoodat ze in staat zijn zelf vergelijkingen te maken, welke steeds ten voordeele van de nieuwe wereld uitvallen. En geen wonderHet land is daar vruchtbaarder en, vergeleken met de prijzen in Groot-Brittannie en Nederland, bijna te geef, terwijl men voor de pro ducten bijna dezelfde prijzen maakt als in Engeland en Nederland en hoewel het arbeidsloon iets duurder is, kan de landbouwer in Amerika, door 't algemeen gebruik van verbeterde machines, ook dit bezwaar meer dan neutraliseeren. Land is kosteloos in Amerika te verkrijgen van de Regeering op twee manieren, en voor een zeer kleinen prijs op eene derde wijzelo als Homestead, 2o als Timberclaim en 3o als Preemption. Een Homestead opnemen beteekent Indien iemand aan het landkantoor het voornemen te kennen gegeven heeft Amerikaansch burger te wil len worden, heeft hij het recht 160 acres (64 hec taren) uit te zoeken, waarop hij een huis moet bou wen. Nadat hij daarin vijf jaren gewoond heeft en begonnen is het land te bebouwen, krijgt hij "de titels van eigendom van het gouvernement. Diezelfde man heeft te zelfder tijd nog het recht 160 acres (64 hectares) meer te bespreken, waarvan hij de titels van eigendom krijgt zoodra hij 10 acres (4 hectares) met boomen beplant heeft. Dit noemt men een Timberclaim. Een derde manier om land in eigendom te krijgen is als Preemptionmen kan daarvoor binnen 6 maan den en moet daarvoor binnen 33 maanden 1 'A dollar per acre (ongeveer acht gulden per hectare) aan het gouvernement betalen, waarna men de titels van eigendom krijgt. Voor alle drie wijzen om land te krijgen, moet men voor inschrijvings- en opmetingskosten 16 dollars per 160 acres f 40 per 64 hectares) vooraf betalen. Eén persoon kan hoogstens van twee rechten tegelijk gebruik maken, hij moet eerst de bewijzen van eigen dom van eene claim bezitten, voordat hij het derde recht kan laten gelden. Men vindt in Canada verscheidene Hollanders, vooral uit Friesland en Groningen, waarvan de heer P. er ons verscheidene met name noemt, onder mededeeling van een getuigschrift door hen in de te New-York verschijnende Nieuws- en Handelscourant geplaatst, waarin zij hunne landgenooten opwekken om zich b'.j hen te vestigen en waarin zij zich gaarne bereid ver klaren om nadere inlichtingen te verschaffen. Ver volgens geeft de heer P. ons eene korte doch zeer belangrijke schets van een reisje, dat hij door die streken gemaakt heeft en enkele ontmoetingen, die hij daarbij had. Wij kunnen niet meer ruimte aan de bespreking van het opstel van den heer P. wijden, doch het komt ons voor, dat er voor hen, die goed bekend zijn met het boerenbedrijf, die werkzaam zijn en flink de handen uit den mouw weten te steken, in Dacota nog ruimschoots gelegenheid bestaat om zich een flink bestaan te verschaffen. Hoe meer schuld de natie heeft, hoe rijker zij is, ziedaar eene stelling, door meer dan een schrijver in het begin der 19de eeuw op verschillende gronden verdedigd. Stelt, de publieke schuld vermeerdert met 60 millioen de bewijzen dier schuld, uitgegeven te gen ontvangst der 60 millioen gulden, vertegenwoor digen een geldswaarde van dat bedrag, terwijl al spoe dig de ontvangen 60 millioen de schatkist weer uit vloeit om opnieuw aan de circulatie terugtegeven, wat er eenigen tijd aan ontnomen is. Behalve de GO mil lioen terugontvangen specie bezit de natie bovendien de 60 millioen effecten. Mocht deze redeneering door 't nadenkend verstand niet als geheel valsch, ontze nuwd en weerlegd geworden zijn, dan zouden we de Nederlandsclie natie kunnen féliciteeren met de aan neming in de lie Kamer van het regeeringsvoorstel tot uitgifte van eene leening groot f 60,000,000, ren tende 4 pet. Nu rest ons slechts de nieuwe uitgifte als een noodzakelijk kwaad gevolg van de meer en meer algemeen wordende af keurenswaardige fmancieele politiek te vermelden. Daar de nieuwe leening in 4 pets. stukken zal op genomen worden tegen een koers van uitgifte van ongeveer 98 pet., moest de bestaande 4 pet. N. 14. Schuld zich een achteruitgang getroosten tot 100 pet.14 dagen geleden stond ze nog ruim 103 pet. genoteerd. Op een certificaat van f 1000 geeft dat dus een verlies van ruim f30. Evenals de leening van 1878, groot 43 millioen, zal de nieuwe in stukken aan toonder worden uitgegeven. De houder zal dus coupons knippen van een stuk van f 1000, zuiver betaalbaar met f20 en niet met f 19,80, waarmede de coupons der van 1844 dateerende 4 pets. certificaten N. W. S. voldaan worden. Het ver schil van f 0,20, gelijkstaande met 1 pet. van het interestbedrag, wordt ingehouden ten bate der admini stratiekantoren, afgevers dier certificaten, waardoor de N. W. S gemakkelijker van hand tot hand ,kan gaan dan door koop en verkoop van inschrijvingen Grootboek N. W. S. kan plaatsvindenhieraan toch zijn vele en lastige formaliteiten en kosten ver bonden. De 2 pets. en de 3 pets. N. W. 3. leden slechts onbeduidend van de aanstaande introductie der 60 millioen collega's en toch zijn daarvoor evenveel redenen. Voor we verder gaan willen we maar dadelijk onze lezers verheugen met de blijde boodschap, dat een te Warschau verschijnend blad zegt uit zeer vertrouw bare bron te kunnen meedeelen dat, tengevolge der aanzienlijke ontvangsten in het vorige jaar, het resul taat over 1882, der Warschau- Weener-spoorweg- maatschappij de uitkeerlng van een superdividend ad R. 1 of R. 1 y, per aandeel zou mogelijk maken. Gefeliciteerd dusDen speculanten in deze soort, door wier invloed de koers dier aandeelen tot beneden 50 pet. werd teruggebracht, zal voorzeker dit bericht niet aangenaam zijn, daar het hun nu nog moeielijker zal vallen een groote hoeveelheid daarvan tegen den lagen koers te bemachtigen. De noteering kan tot ruim 61 pet. stijgen. En daarvoor bestaat reden, al mocht het genoemd bericht geen waarheid bevat ten, daar de ontvangsten der Warschau-Weener-spoor- wegmaatschappij zeer belangrijk zijn toegenomen. In Januari jl. bedroegen de ontvangsten ruim 1 OOduizend roebels meer dan in dezelfde maand van 1882. Den houders van Amerikaansche spoorwegfondsen vooral der speculatieve waardenkunnen wij niet zulke aangename berichten meêdeelen. De koersen blijven steeds zwak, waarvoor niet voor alle soorten bepaalde reden bestaat. De New-York-Lake-Erie-spoorwegmaatschappij heeft 5 millioen dollars collateral trust bonds uitgegeven, uitsluitend verzekerd door als onderpand gedeponeerde aandeelen en obligatiën van andere maatschappijen en geen hypotheek op de Erielijn vormende. De direc tie zou bijzonderheden over het doel dezer obligatiën geweigerd hebbenWaarom Een goede zaak kan toch wel het daglicht verdragen. Een ander bericht meldt dat de genoemde maatschappij eene voorloopige overeenkomst heeft gesloten waarbij zij, met ingang van 1 Mei- aanst., pacht de New-York-Pennsylvanië- en Ohio-spoorweg, waarvan de pachtsom minstens zooveel zal bedragen als de netto-ontvangst in 1882. Een blik op de kaart doet ons zien dat het voor de New- York-Lake-Erie-spoorwegmaatschappij van veel belang is dat zij controle heeft over de New-York- Pennsylvanie- en Ohio (vroeger genaamd: Atlantic en Great Western). Deze lijn toch, aansluitende aan de New-York-, Lake Erieen Westernspoorweg, bij Salamanca en bij Mansfield snijdende den Pittsburgh-Fort-Wayne- spoorweg, verbindt eerstgenoemde lijn met Chicago en het Far West. De daling in de aandeelen der goed en gunstig be kende Union Pacifiespoorwegmaatschappij, loopende van Omaka, op de grens tusschen Jowa en Nebraska, in westelijke richting tot Ogden in den staat Utah aan het Great Salt Lake, wordt toegeschreven aan vrees voor concurrentie. Totnogtoe had deze maatschappij zoo hoogst zeldzaam in den tegenwoordigen tijd met mede dinging nog niet te kampenhet vervoer tusschen New-York en San Francisco moest aan de Union Paciflcmaatschappij ten goede komen. Zij kon dus hooge vrachten maken. Nu echter wordt zij bedreigd met concurrentie van de Chicago-, Burlington- en Quincyspoorwegmaatschappij, die een verbindings weg heeft tusschen Chicago en Denver in den staat Colorado deze plaats zal weldra door den Denver- en Rio Grandespoorweg met de belangrijke plaats Salt Lake City nabij Ogden het eindpunt van de Union Pacific verbonden worden, waar aansluiting met den Gentral-Pacific plaats vindt. Hierdoor ontstaat ten zuiden van den Union Pacificweg een evenwijdig loopende concurreerende lijn, die de Union Pacific veel kwaad zou kunnen doen. Behalve deze reden zou het beheer der directie, dat veel te wenschen zou overlaten, eene andere oorzaak der prijsvermindering zijn. We behoeven onzen lezers overigens zeker niet optemerken dat de aan onze beurs verhandeld wor dende obligatiën Union Pacific Spoorwegmaatschappij nog steeds als voor geldbelegging geschikt papier aan gewezen blijven. We mogen bovendien niet vergeten te melden dat er een geschil bestaat tusschen de re geering der Unie en de Union Pacific Spoorweg maatschappij tengevolge van de bewering der regee ring dat zij ruim 900,000 dollars van de Maatschappij te vorderen heeft, terwijl de Maatschappij slechts ruim 300 duizend dollars erkent schuldig te zijn en vergoeding meent te kunnen eischen wegens aan de posterijen bewezen diensten. Nog noemenswaardige koersvariatie bemerken we bij de aandeelen Gooische Tramwegmaatschappij die van 102 tot 104% avanceerden en bij de aandeelen Rotterdamsche Tramwegmaatschappij die van 101% tot 105% klommen. Russische Staats- en Spoorweg fondsen komen op vaster noteering voor. De pondenstukken Poti Tiflis verbeterden zelfs van 83 tot 85 pet. De aandeelen Zuid Westelijke Spoorwegmaatschappij konden 1 pet. verder vooruit komen. 1 pets. certif. lste hyp. obi. Chicago N. W. coupons per 1 Maart 1883 betaalb. met f34,20. De Fransche Senaat heeft gisteren de tweede lezing gehouden over een voorstel van den heer Humbert, om den gerechtelijken eed niet impératief te stellen, maar vrijheid te laten om eene verklaring afteleggen. Het debat had plaats tusschen den voorsteller en den heer Vallée. Laatstgenoemde bestreed het ontwerp; men had God reeds uit de school gebannen en wilde Hem nu uit de gerechtszaal weren. Op deze wijze wordt het materialisme bevorderd en het materialisme «is de vijand", niet het clêricalisme, zooals men heeft beweerd. Het materialisme doodt het zedelijk bewust zijn, de liefde tot het vaderland. De heer Humbert beriep zich op den heer Thon- nysen, den bekenden ultramontaanschen hoogleeraar der Leuvensche hoogeschool, die de atheïsten niet wil dwingen een eed afteleggen, omdat men daardoor de vrijheid van geweten krenkt en huichelarij bevordert. De Senaat heeft met 156 tegen 115 stemmen het ontwerp-Humbert aangenomen. Zaterdag zal de tengevolge van het overlijden va* generaal Chanzy in den Senaat opengevallen plaats vervuld worden. In de kamer is het warm toegegaan. De heer Jolibois heeft de regeering rekenschap gevraagd over het nemen vati maatregelen tot verdediging der Re publiek. Het antwoord van den heer Ferry was mannelijk en vond bij het meerendeel der kamerleden grooten bijval. De heer De Cassagcac protesteerde tegen de uitvoe ring der wet van 1834 en riep uit dat Frankrijk zijn naam in Europa verliezen zou, dat men zijn bloed aan 't land en niet aan de Republiek verschuldigd was Vervolgens richtte hij een aanval op den Minister van Oorlog; dien hij er een verwijt van maakte, dat hij, vroeger het Keizerrijk gediend hebbende, in dit kabinet zitting nam. Het antwoord van Thibaudin was kort, maar krachtig. «Ik heb mijn Vaderland gediend" antwoordde de Generaal. Dat het Kabinet het ernstig meent met het nemen van maatregelen ter bescherming van de republiek blijkt hieruit, dat het den Minister van Binnenlandsche Zaken belast heeft met de taak om wettelijke bepa lingen te ontwerpen ten aanzien van het aanplakken van biljetten en tegen oproerige kreten. Bijzonderheden omtrent de hoofdbeginselen, waarop deze ontwerpen zouden steunen, zijn nog niet bekend; men verzekert echter dat de vrijheid van schrijven niet zal aangetast worden. Afgewisseld door rumoerige tooneelen als wij hierboven beschreven, wordt de wet gevende arbeid door de kamer voortgezet. Zij is thans hezig met de behandeling van de gemeentewet en maakt daarmede goede vorderingen. De beraadslaging over het in overweging nemen van het voorstel tot herziening der Grondwet, door Barodet en Andrieux ingediend, is op aanstaanden Maandag bepaald. In het Engelsch Lagerhuis verklaarde de Markies van Harrington, dat vooralsnog geen dag kon bepaald worden tot behandeling van de interpellatie van Staf- ford-Northcote, betreffende de invrijheidstelling van Parnell en zijne vrienden in het voorjaar van 1882. Parnell zelf heeft op het adres van antwoord een amendement voorgesteld, strekkende om het regeerings- beleid in de Iersche zaken te laken. Met verplette rende meerderheid is dit amendent verworpen. Aan de Regeering der Unie is de uitlevering gevraagd van den voormaligen redacteur van de Irish World, Sheridan. De vraag of daartoe termen bestaan maakt een onderwerp van overweging bij den Amerikaanschen magistraat uit. Yolgens eene particuliere depeche uit New-York heeft Sheridan verklaard, dat hij betwijfelt, dat het Gouvernement hem zal uitleveren en dat hij met genoegen de aanvrage tot uitlevering heeft ver nomen, daar de behandeling dezer aangelegenheid meer licht zal verspreiden over de behandeling der Ieren door Engeland. Gladstone wordt morgen te Londen terugge wacht. Men wil weten dat hij zelf de verdediging van de Affirmation-bill op zich zal nemen. Het Iersche volk heeft weer een bewijs van vijandige gezindheid jegens de regeering gegeven. Bij eene ver kiezing van een parlementslid voor Westmeath werd de heer Harrington gekozen, die op 't oogenblik in de gevangenis zit wegens oproerige redevoeringen. Hij is secretaris van de nieuwe landbouwers-vereeniging, die eigenlijk in de voetstappen treedt van de Land- League. De Donau-conferentie maakt goede vorderingen met haren arbeid. De voornaamste vraagstukken zijn af gedaan. Reuter verzekert, dat de beslissing daarover ten gunste van Rusland en Oostenrijk is. In de Duitsche kamer is een hevige strijd geleverd tusschen de regeering en het centrum. Yan verzoe ning is geen sprake meer. Windhorst moet voornemens zijneen voordracht te doen, waarbij het bedienen der mis en het toe dienen der Sacramenten weder, als vóór de Mei-wetten, wordt vrijgelaten. De bladen zijn vol bijzonderheden omtrent de dy- namiet-ontploffing te Ganshoren in België. Zij le vert den alarmisten ruimschoots stof om de meest ver schrikkelijke voorstellingen van bestaande komplotten. die zich over Europa zouden uitstrekken, te geven. De Indép. Beige waarschuwt tegen de tallooze over dreven geruchten, die in omloop zijn gebracht en wijst erop, dat het publiek altijd bij dergelijke zaken geneigd is aan zijne fantasie den teugel te vieren en allerlei schrikbeelden op te wekken. Het zou moeten zijn, dat de in beslag genomen koffer en valiezen hoogst ge wichtige papieren inhouden, hetgeen echter niet zeer waarschijnlijk is, daar de anarchisten ook wel niet zoo dom zullen zijn om hunne geheimen zoo onder het bereik der justitie te bewaren, welke hen in de meeste landen nauwkeurig in het oog houdt. De strijd over de candidatuur voor den vacanten zetel in den Senaat, die zich door het gebruik maken van personaliteiten heeft onderscheiden, is afgeloopen. De heer Ferdinand Bisschoffsheim, zoon van den over leden Senator, is door de Association Liberal te Brussel tot candidaat geproclameerd. Uit Durban wordt onder dagteekening van 27 dezer geseind, dat de Boeren het Kafferhoofd Mapoch totaal geslagen en Mampoer gevangen genomen zouden hebben. De rederijkskamer «Aurora" alhier geeft morgen (Donderdag) avond in het Slot Oostende eene opvoering voor hare leden. Een paar losse voordrachten worden gehouden, terwijl opgevoerd wordt hetblijspel «De Vrek". Borssele. Heden (1 Maart) beleeft een landbouwer in deze gemeente het voorrecht zijn bedrijf gedurende 25 jaren te hebben uitgeoefend met dezelfde arbeiders als bij 't begin van dat tijdvak. Dit pleit zoowel voor den landbouwer als voor zijne arbeiders, terwijl het feit, bij den tegenwoordig zoo gedrukten toestand van den landbouw, wel de aandacht verdient. Uit Terneuzen meldt men aan de N. Rott. Ct. dat de voormalige directeur der «Société anonyme des grandes huitrières en Zélande", L'Alfairous-Spinelli, met de noorderzon van daar is vertrokken, Eene gehuwde vrouw uit Vlissingen is Zondag avond op den loop gegaan met een ongehuwden besteller der firma Van Gend Loos. Haar kind nam zij mede, en de besteller had zich vooraf van zijne patroons een bedrag van ƒ600 wederrechtelijk toegeëigend. Volgens de M. Ct. is de besteller te Antwerpen

Goessche Courant | 1883 | | pagina 2