1883. N". 26. Donderdag 1 Maart. Mededeelingen op verschillend gebied. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rechtzaken. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 28 Februari 1883. Aan het votum der Tweede Kamer, Maandag in zake de behandeling van het cer.susontwerp uitge bracht, wordt door verschillende bladen een grootere beteekenis, ook wat zijn gevolgen betreft, toegekend, dan wij geneigd zijn daaraan te hechten. Met welk recht, vragen wij, mag men er iets meer in zoeken dan eene uitspraak over de meer of mindere doelma tige regeling van de werkzaamheden, iets meer dan eene beslissing over de opportuniteit der behandeling van het censusontwerp Als men den loop der zaak nagaat dan blijkt, dat de voorzitter het wetsontwerp tot verlaging van den census tegen Maandag aan de orde stelde. De heer Schaepman stelde echter voor te wachten tot ook het wetsontwerp omtrent de districtsverdeeling aan de orde kon komenomdat de gelijktijdige behandeling van deze ontwerpen aanbeveling verdiende. Dit gevoelen waren ook andere sprekers toegedaan. Wel is waar verklaarde de Regeering, dat zij op dadelijke behandeling van het census-ontwerp y>prijs- stelde", en later, dat zij de behandeling ervan *wenschte" en de daarop gevolgde verwerping van des voorzitters voorstel was zeker geen bewijs om der Regeering in dezen ter wille te zijn maar van een eigenlijken eisch, waarbij de quaestie van vertrouwen in de politiek der Regeering betrokken was, bleek niet. Staatsrechtelijke redenen, ontleend aan het verband tusschen census- en kiestabel, of wel aan de overwe ging, dat de belastingvoorstellen de prioriteit verdienen, moesten, zooals de verschillende sprekers, die aan het debat hebben deelgenomen, betoogden, tot verwerping van het voorstel leiden. Dat staatkundige motieven de Kamer hebben geleid en dat het votum opgevat moet worden als eene wei gering der vertegenwoordigingom met dit Kabinet de kiesrechtregeling aftedoenis volstrekt niet ge bleken. Als dit toch in de bedoeling lag, waarom zou de Kamer dan hare meening niet onbewimpeld hebben uitgesproken Te bewerenzooals verschillende bladen doen, dat de Kamer op deze wijze den levensdraad van het Kabinet-Van Lijnden meent aftesnijdenof dat men de wetsvoordracht, die het politiek leven van zoo me nigeen te na komt, van de baan wilde schuiven, ver biedt de eerbied voor de volksvertegenwoordiging. Een dergelijke politiek zouden wij niet aarzelen Ma- cliiaveliistisch te noemen. Er bestaatnaar onze meening, voor het Kabinet-Van Lijnden evenmin reden, om naar aanleiding van dit votum ontslag te vragen, als om de Kamer te ontbinden, al stelt de Regeering er ook nog zooveel prijs op, dat de census-voordracht spoedig worde behandeld. De Regeering moet in de beslissing der Kamer niets anders zien dan eene (zij het in hare oogen eene averechtsche) staatsrechtelijke beslissing. Beschouwt zij de genomen decisie als een votum van wantrouwen, dan zoude zij te kennen geven, dat bij de Kamer zekere arrière-pensées hebben bestaan, waardoor een ongunstig licht op dit lichaam zou ge worpen worden, wat het o. i. om deze beslissing niet verdient. Ellewontsdijk. Onze gemeente ondervindt sedert de inwoning van haar hoofd al het aangename onder scheid tusschen dat feit en de voortdurende uitwoning der burgemeesters van vroeger. Het behoeft geene uitdrukkelijke vermelding, dat dit niet zoozeer betrek king heeft op de personen als wel op het stelsel ver bonden aan de afwijking van den regel der gemeente wet op dit punt. Een aantal jaren heeft geleerd, welke bezwaren en moeilijkheden met de afwezigheid van het hoofd der gemeente gepaard gingen. En thans levert niet alleen de inwoning onzes burgemeesters ruime stof tot tevredenheid, maar ook de wijze waarop Z.E.A. de ingezetenen dagelijks ten gemeentehuize in de gelegenheid stelt hunne belangen voortestaan en te bevorderen. Wolfaartsdljk. Het primitieve plan tot verlenging van het schoolgebouw in de kom der gemeente heeft, nadat het daarvoor aangevraagde subsidie was afge wezen, zooveel bezwaar bij den gemeenteraad gevonden, dat het bereids opgemaakte bestek tot nader onder zoek gesteld is in handen van eene commissie uit den raad, die, in overleg met den districts-schoolopziener, den architect en het hoofd der school, nu een plan beraamd heeft, hetwelk, bij belangrijk verminderde kostenniettemin aan het beoogde doel zal beant woorden. Gistermiddag heeft er volgens de »N. R. Ct." eene buitengewone vergadering van den Ministerraad plaatsgehad. Het »Dagbl." deelt onder de meest moge lijke reserve mede, dat het Ministerie besloten zou hebben, collectief zijn ontslag aan Z. M. den Koning aan te bieden. Bet Uitvoerend Comité der Internationale Kolo niale en Uitvoerhandel-tentoonstelling heeft besloten geen aanvragen, van buitenland of binnenland, meer toetelaten, daar de gebouwen en terreinen overvuld zijn. Zij, die op de terreinen gebouwen en inrichtingen hebben te maken, zullen vóór het eind der volgende week nauwkeurige aanwijzing van door hen verkregen plaatsruimte ontvangen en in de gelegenheid gesteld worden om met den bouw aantevangen. De heer A. Vlijmen, stucadoor te 's-Hage, richt een adres aan de Tweede Kamer, waarin hij beweert, dat er bij den bouw der Koninklijke stallen schandelijk is geknoeid door den aannemer, den heer B. P. Schip pers. 't Klinkt aanvankelijk vreemd, dat de heer Vlij men daarmede nu eerst voor den dag komt, maar hij verzekert die knoeierijen reeds bekend te hebben ge maakt aan den Minister van Financiën, die 't echter niet noodig scheen te achten zijn aandacht daaraan te wijden. De knoeierijen bestaan o. a. in het volgende Volgens bestek moesten er in de groote stallen en elders aangebracht worden ijzeraarden Engelsche Jen- ningbuizen. In plaats daarvan werden aangebracht buizen van de slechtste soort, meerendeels roodaarden Hollandsche. De fundeering moest zijn van solieden harden steen, doch is samengesteld meerendeels uit zoogenaamd «rood", een veel mindere steensoort. In plaats van massief en driedubbel opgeklampt, zijn de beschotten en deuren hol en de betimmering langs de muren is enkel, in plaats van dubbel opge klampt, hier en daar zelfs geheel weggelaten. In plaats van behangen zijn de muren in de kamers der ongehuwde koetsiers en portiers gepleisterdin plaats van houten lijsten boven ongeveer tachtig boog ramen zijn er lijsten van kalk aangebracht. Om het maken van een lang riool uittewinnen is in den tuin van het koninklijk paleis een beerput ge maakt, zoo slecht saamgesteld, dat een onaangename reuk in den tuin en in de stallen duidelijk is waar te nemen. En dat gebouw kostte ruim een half millioen Door 126 inwoners van Muiden is een adres ge richt tot den Minister van waterstaat, handel en nij verheid, waarin zij te kennen geven, dat zij door de plaats gehad hebbende ramp aan den buskruitmolen «De Krijgsman" een zeer gevoelig verlies lijden in de middelen van hun bestaan, zoodat velen hunner, reeds nu, meer of minder daarin worden aangetast, waarom zij den Min. verzoeken te willen bewerken dat die fa briek nabij Muiden mag gevestigd blijven. Daarentegen is in een talrijk bezochte vergadering, belegd door den heer H. J. Van Lier te Amsterdam, besloten een adres te richten tot het gemeentebestuur van Muiden, waarin verzocht wordt om, bij een even tueel verzoek tot weder-oprichting der buskruitfabriek aldaar, daarop afwijzend te beschikken, met het oog op de gevaren van ontploffing, brand en overstrooming (het laatste door het mogelijk doorbreken van den West-Zeedijk). De vergadering werd o. a. bijgewoond door de burgemeesters en sommige raadsleden der gemeenten Amsterdam, Weesp en Muiden. Jammer voor de wetenschap. In Indische brie ven werd onlangs melding gemaakt en op gezag daarvan deden ook wij het van een belangrijke ont dekking van een onzer landgenooten, dr. Van der Heyden, die geruimen tijd te Japan vertoefd en daar geleerd had, lijders aan besmettelijke ziekten, als pok ken, cholera enz., volkomen te genezen, door hen een jodiumoplossing in het bloed te spuiten. Hij zou zelfs proeven op een tiental vrouwen genomen hebben, na ze eerst in de hoogste mate met dergelijke zieke- stof te hebben besmet. Het blijkt thans, dat dr. Van der Heyden dergelijke proeven niet genomen heeft en het leven van eenige vrouwen nooit gewaagd heeft aan een nieuwe geneesmethode. De geheele zaak rust gansch en al op eene dwaling. Tot lid van den Algemeenen Raad der Inter nationale Federatie van vrijdenkersvereenigingen, voor 188283 gevestigd te Amsterdam, behoort voor Engeland ook de heer P. C. F. Frowein te Goes. De regeling van het jaarlijksche vrijdenkers-congres, dat in dit najaar te Amsterdam zal worden gehouden, is aan dien raad opgedragen. Er is weder een nieuw plan ontworpen om Rot terdam aan een blijvend goede verbinding met de zee te helpen. Een «gewoon Staatsburger" ontvouwt na melijk in een vlugschrift, te Brielle bij J. K. Over- beeke verschenen, het denkbeeld om gebruik te maken van de diepe Zeeuwsche wateren en dan langs een kanaal, door Flakkee te graven, en het verruimde Voornsche kanaal de schepen voor Rotterdam te bren gen. Hij raamt de kosten op 16 millioen. De Vereeniging »de Dageraad" heeft besloten een adres in zake leerplicht aan de Tweede Kamer te richten Te Heeg is opgericht eene gemeente van gedoopte christenen. In de statuten komt voor, «dat de leden gelooven, dat het hun is verboden eenigen eed te zweren volgens Matth. 5 3437 en Jak. 5 12, maar dat allen waar en getrouw behooren te zijn aan hun eens gegeven woord en belofte, op straf den leugenaars en ontrouwen opgelegd, wanneer te eeniger tijd de bewijzen van leugen of ontrouw zullen geleverd zijn." (Het Zuiden.) 's-Gravenhage. De gemeenteraad heeft gisteren met 23 tegen 12 stemmen aangenomen de definitieve over eenkomst tot het afstaan in erfpacht voor 75 jaar van het badhuis te Scheveningen aan de heeren Coblijn c. s. Benoemd tot landmeter bij het kadaster lekl.: J. W. Van Hiele, thans 2e kl. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Mei a. s., A. L. Nagel, direct, van het postkant, te Bergen-op- Zoom, als zoodanig benoemd te Leiden. De le luit. H. A. Snouck Ilurgronje, van de cavalerie, op nonactiviteit te Middelburg, is in actieven dienst hersteld bij het le reg. huzaren, in garnizoen te Zutfen. Bieselinge. Zondag was het voor de Hervormde gemeente een büjde dag. Waar zoo menige plaats tegenwoordig lang vacant blijft, hadden wij het voor recht de vacature, in Juni 11. ontstaan, reeds vervuld te zien. Onze beroepen leeraar, de heer J. C. Sikkel, werd des voormiddags, bij welwillenden afstand van den consulent, ds. J. Post te Goes, in zijn dienstwerk be vestigd door zijn vriend, onzen voormaligen leeraar, den heer T. H. Nahuys, pred. te Zeist, met een har telijke toespraak naar aanleiding van Joh. I vers 43a. Wegens de veelvuldige vacaturen in onze classis kon de handoplegging slechts geschieden door den be vestiger en den consulent. Des namiddags sprak onze nieuwe leeraar- een uit nemend woord over 1 Cor. II, vers 2, de betuiging van Paulus tot de zijne makende. Beide godsdienstoefeningen werden door een groote schare bijgewoond en zullen bij de gemeente nog lang in gedachtenis blijven. De nieuwe predikant is de vier-en-twintigste, sinds deze gemeente in 1659 haar zelfstandig bestaan er langde. Bedankt voor het beroep naar 's-Heer Abts- kerke c. a. en 's-Heer Hendrikskinderen c. a. door ds. R. Bokma te Zijderveld. Te Biggekerke, waar de vacature reeds van 16 Nov. 1873 dagteekent, is, nadat 21 vruchtelooze be roepen zijn uitgebracht, het jongst gedane beroep nu aangenomen door ds. G. Nyhuis, pred. te Hoogeveen. Bedankt voor het beroep naar de Chr. Geref. gemeente te Zieriksee, afd. Sint-Domusstraat, door ds. J. Westerhuis te Terneuzen, in wiens plaats nu is beroepen ds. Thijs, van Sassenlieim. Middelburg. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad werden o. a. de volgende voordrachten overgelegd voor leerares in het handteekenen en de handwerken aan de H. B. S. voor meisjes, mej J. M. E. Kerlen, te Beverwijk, en mej. D. J. A. Lourens, te 's-Hage. Voor onderwijzeres aan de school van mej. Klaar, mej. J. M. Jansen, alhier, mej. A. P. M. Mallego, te St.-Laurens en mej. D. De Groot te Voor de vacature aan de school van mej. Chivat heeft zich tot dusver geen enkele sollicitante aangemeld. Dr. W. F. Koppeschaar heeft, ondanks den op hem uitgeoefenden aandrang, volhard bij zijn besluit om aftetreden als directeur van de Hoogere Burger school te 's-Hage. De directeur zal, na zijn aftreding, zijn plaats onder de leeraren bij die inrichting hernemen, na vooraf gaande regeling zijner wedde als zoodanig. De »St.-Ct." no. 47 bevat een Kon. besluit van 18 Febr. 1883, tot wijziging als volgt van art. 9, 1ste lid, van het Kon. besluit van 13 Aug 1881, regelende de wijze van afneming enz. van het exa men. bedoeld in art. 56a der wet op het Lager Onderwijs: «Zonder stemming worden afgewezen zij, die onvol doende zijn bevonden in een der twee hoofdvakken, de Nederlandsclie taal en het rekenen, of in twee of meer der navolgende vakkenhet lezen, de beginselen der aardrijkskunde, de grondtrekken der vaderlandsche geschiedenis, de beginselen van de kennis der natuur, de beginselen van onderwijs en opvoeding en voor zooveel de vrouwelijke candidaten betreft de nuttige handwerken voor meisjes." Benoemd tot hoofd der meisjesschool te Gorkom mej. M. G. C. Kolf Van Oosterwijk te 's-Hage. In 1881 het eerste jaar na de invoering der nieuwe schoolwet vermeerderde het aantal open bare lagere scholen met 20 en het aantal bijzondere met 27. Laatstgenoemde vermeerdering komt bijna geheel voor rekening van de Roomsch-Katholieke scho len, want het cijfer van aan Katholieke orden toebe- hoorende scholen steeg van 130 tot 153. Het aantal leerlingen, die de dagschool bezochten, nam in 1881 aan de openbare scholen met 1533, aan de bijzondere met 5800 toe. Er waren in Nederland nog 71658 kinderen, die in het geheel geen school- of huisonderwijs genoten of 1573 meer dan in 1880. Veel grooter dan het volstrekte schoolverzuim is echter nog het tijdelijke schoolverzuim. De oorzaak is volgens het regeerings- verslag te wijten aan huiselijke diensten, maar vooral aan den veldarbeid. Het aantal onderwijzers aan de lagere scholen is in 1881 onder de werking der nieuwe schoolwet aan merkelijk toegenomen. Van 14.174 steeg het in éen jaar tot 15.123. Op vele plaatsen is echter daarmede nog niet het getal bereikt, dat reeds de wet van 1857 vorderde. Gisteren is voor de rechtbank te Middelburg behandeld de bekende zaak vaa den magnetiseur Gunters, zijne clairvoyants en den geneesheer Kim- mei. Het O. M. eischte veroordeeling van de 3 be klaagden tot 183 dagen celstraf en f320 boete. Tegen den 76jarigen P. d. Z. te Terneuzen, die van den burgemeester gezegd had, «dat hij een mui ter was, die de gemeente in schulden stak" enz., is 15 dagen cel geeiseht. In beide zaken uitspraak aanst. Dinsdag. Nog zijn de volgende vonnissen gewezen, de ver oordeelden tevens in de kosten, tegen: a. A. De R. en h. J. De R., beiden te Stekene (België) c. D. S. d. C. S. en e. C. De V., allen te St.-Jansteen, benevens onbekende daders, wegens het vervoer van zout ongedekt van document, veroordeeld o tot f 16,20, b en c tot f27 en d tot f 15,30 boete, e tot 45 dagen cell, gev.straf, benevens verbeurdver klaring der aangehaalde goederen. J. S., 43 j. en J. P., 30 j., te Middelburg, wegens bedelarij, veroor deeld de le tot 1 maand cell, gev.straf en overbren ging naar een bedelaarsgesticht, en de 2e tot 7 dagen cell, gev.straf. L., ook genaamd A. De S., 15 j., te Eede, koewachter, thans gedetineerd wegens diefstal, veroordeeld tot een maand cell, gev.straf. Maandag is andermaal een inwoner der gemeente Ierseke, gearresteerd en naar Middelburg overgebracht, verdacht van oesterdiefstal. Hij zou de vorige week oesters van een perceel gehaald en verkocht hebben. De persoon J. N., van Ierseke, die den 17 en dezer te Middelburg wegens diefstal van oesters tot negen maanden celstraf is veroordeeld, is tegen dat vonnis in appèl geko oen. (M. Ct.) Het gerechtshot te 's-Gravenhage heeft Maandag arrest gewezen in de zaak van den heer Beek, han delaar in naaimachines, appellant, tegen de Singer Manufacturing Company, gevestigd te New-York, geïn timeerde. Het Hof besliste nl. dat het bezigen dei- woorden «Singer's naaimachines" of «verbeterde Sin ger's naaimachines" op zich zelf niet daarstelde on rechtmatige daad, daar hiermede kan bedoeld zijn de bekendmaking dat men verkoopt machines van het zelfde systeem als die der Company, zonder het te willen doen voorkomen, dat die machines van Singer's fabriek afkomstig zijn. Voorts werd aangenomen dat ook de wijze, waarop die bekendmakingen plaatshadden, in dezen geen on rechtmatige daad daarstelde. liet vonnis der arr. rechtbank te 's-Hage, tusschen partijen gewezen, waarbij de geïntimeerde Maatschappij haren eisch tot schadevergoeding werd toegewezen, werd alzoo vernietigd en de geïntimeerde veroordeeld in de kosten der procedure. Het huis C no. 4 in de Kerkstraat alhier is gisteravond, in publieke veiling, voor f 3000 verkocht aan mej. L. Hufkens alhier. Ierseke. Bij de aanbesteding op eergisteren van de vergrooting en verbetering der haven alhier, waar van wij nog kortelijk in ons vorig no. den uitslag mededeelden, is door de volgende tien heeren voor de achter hunne namen gevoegde sommen ingeschreven: H. Klos, te Ierseke, voor 10,000; P. J. Visser Pz., te Kruiningen, voor 7,300B. Den Exter Van den Brink, te Krabbendijke, voor 7,000; D. Bolier, te Rilland-Bath, voor 6,650 A. Vermorken, te Ilonte- nisse, voor 6,625J. Lindenberg, te Wemeldinge, voor 6,330; P. Sandee Jr., te Ierseke, voor f 6,280 C. De Wilde Az., te Krabbendijke, voor f 6,088; M. Hoogesteger, te Ierseke, voor 5,730, en Th. De Jonge, te Ierseke, voor 5,712. Het werk is aan den laatste, onder nadere goed keuring van Ged. Staten, toegewezen.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1