BIJVOEGSEL GOESCHE COURANT. DINSDAG 27 FEBRUARI 1885. No. 25. Buitenlandsch Overzicht. Gemengde Berichten. Laatste en telegraphische berichten. Ingezonden Stukken. Verbetering. Het nieuwe Fransche Kabinet lieeft reeds, overeen komstig de in de Kamer afgelegde verklaring, een besluit openbaar gemaakt waarbij de hertogen van Chartres en van Alencon van hunne rangen in het leger worden vervallen verklaard. Heeft de gedragslijn, die het Ministerie wenscht te volgen, in de Kamer bij republikeinen en radicalen toejuiching gevonden, in den Senaat vond zij weinig bijval. Zooals men weet, heeft dit Regeeringslichaam zich er steeds tegen verzet, om de wet van 1834 op de prinsen toetepassen. Naar luid van de laatste berichten zouden ook de hertog van Aumale en de graaf van Parijs uit den krijgsdienst worden ontslagen. Men zal zich herinneren, dat de afgevaardigden Barodet en Andrieux, voorstellen tot wijziging der constitutie hebben ingediend. Het rapport omtrent het in overweging nemen dezer voorstellen, door den heer Giraud' uitgebracht, luidt gunstig. De Regeering wenscht de ontwerpen tegen het einde van de zitting aan de orde te stellen en zal ze niet bestrijden. De Kamer heeft nog werk genoeg, dat dringend afdoening vordert, dan dat zij haar tijd niet beter zou kunnen besteden dan aan het getal constituties, dat Frankrijk in de laatste jaren heeft versleten, een nieuwe toetevoegen, die wellicht van even korten duur zal zijn als hare voorgangsters. Het Ministerie Duclerc heeft gedurende den korten tijd van zijn bestaan een wets-ontwerp ingediend, dat, bijaldien het tot wet verheven wordt, een weldaad voor het land mag heeten. De regeling van het krank zinnigenwezen wordt nog beheerscht door de wet van 1838. Waarborgen tegen slechte behandeling in de gestichten en tegen willekeurige opsluiting doet deze niet eens aan de hand. Hoogst wenschelijk is het, dat aan dezen treurigen staat van zaken een einde kome. In dezen geest heeft ook de meerderheid der senatoriale commissie zich uitgesproken. Uit Spanje komen berichten omtrent misdaden van allerlei aard, zooals van struikrooverij, van opsluiting van personen, ja van moord. Vooral in de provincie Audaluzië is het hoogst onveilig. Men beweert dat misdadige handelingen gepleegd worden door de socia listen en anarchisten die zich verbroederd" zouden hebben met de internationale. Of dit juist is, dan wel of men hier met eene bende gemeene struikroovers te doen heeft, die met staatkundige genootschappen niets te maken heeft, zal de gerechtelijke instructie, die weldra zal plaatshebben, wel aan het licht brengen. Er zijn reeds meer dan 200 arrestaties gedaan. Zooals* wij in ons vorig nommer meldden, heeft de heer Gorst in het Engelsch Lagerhuis het aandeel, dat de Landliga aan de Iersche moorden gehad zou hebben, ter sprake gebracht. De heer Forster heeft de Landliga krachtig aan gevallen de feiten, door de Dublinsche procedure aan het licht gebracht, konden, meende de oud-minister van Ierland, niet anders dan de vermoedens, die ten nadeele van genoemd bond bestaan, versterken. Par- nell werd door Forster beschuldigd de misdaden, zooal niet bevorderd, dan toch goedgekeurd te hebben. Par- nell heeft zich voorbehouden, later Forster's speechte beantwoorden. Een der Iersche leden moest wegens interruptie van den spreker verwijderd worden. De oppositie zal de regeering interpelleeren over de invrijheidstelling van Parnell en twee andere Ier sche afgevaardigden in het voorjaar van 1882. De nieuwe eedsformule, door het kabinet Gladstone, voor hen, die tegen de oude bezwaar hebben, voor gesteld, luidt: Ik verklaar plechtig, oprechten waar achtig," enz. met weglating van de woorden »zoo waarlijk helpe mij God 1" De oude formule blijtt natuurlijk daarnevens ook in gebruik. Volgens de nota door den kardinaal Jacobini in de Nordd. Allgem. Zeit. gepubliceerd is er tusschen de Russische regeering en den Pauselijken Stoel eene toenadering tot stand gekomen. Hieruit blijkt nu dat de Paus bereid is concessiën te doen, doch het denkbeeld van herziening der Meiwetten niet opgeeft. Zonder «gang naar Canossa" schijnt het niet ondenk baar, ja de verwachting min of meer gegrond te zijn, dat tengevolge van gemeenschappelijk overleg, eene betere verstandhouding tusschen Rome en den keizer in het leven wordt geroepen. In het Huis van Afgevaardigden heeft de Minister van Eeredienst, in antwoord op de vragen, door den heer Windhorst gedaan, verklaard, dat de Keizer den laatsten brief van den Paus heeft beantwoord, doch dat de hoffelijkheid verbood den inhoud van dit schrijven bekend te maken, alvorens de geadresseerde dien zelf kent. Zooals men weet heeft de Districtsraad van Novgo rod een adres opgesteld, om meerdere politieke vrij heden. Graaf Tolstoi, Russisch Minister van Binnen- landsche zaken, schijnt met dergelijke verzoeken niet zeer ingenomen te zijn en om er in het vervolg van verschoond te blijven, beeft hij een zeer radicaal mid del uitgedacht. Ilij stelt den Keizer voor, de districts raden eenvoudig opteheffen. De Petersburgsche brief schrijver aan de »N. Rotterd. Courant" zegt van den voorgestelden maatregel dat als graaf Tolstoi zijn zin krijgt, Rusland minstens een halve eeuw in zijne ontwikkeling achteruitgezet wordt en het voor de tweede maal eene regeeringsperiode als onder het systeem van Czaar Nicolaas te doorloopen zal hebben. Uit Petersburg wordt gemeld, dat in goed onder richte kringen het vermoeden bestaat, dat de kroning van den Czaar opnieuw eenige dagen zal uitgesteld worden. In Denemarken schijnt het denkbeeld, om dit land tot een onzijdigen staat te maken, veld te winnen. De moeielijkheden met de Pruisische regeering over den krijgsdienst der Noord-Sleeswijkers ontstaan en de schennis van het tractaat van 1864, die door genoemd gouvernement zou gepleegd zijn, doen het wensche- lijke der neutraliteits-verklaring meer en meer inzien. Te Kopenhagen is eene vereeniging opgericht, die zich ten doel stelt de verwezenlijking van bovenstaand denkbeeld zooveel mogelijk te bevorderen en te dien einde een weekblad «Freden" genaamd uitgeeft. De vorige week ondervond een spoorwegreiziger de onaangename gevolgen van zijne onachtzaamheid bij het afscheuren van de helft van een retourbiljet. Het geval betrof iemand, die het te Goes naar Rilland-Bath had genomen en betaald. Bij zijne aankomst te Ril land-Bath had hij onbewust het woord terug" mede afgenomen van het restant, dat zijne terugreis moest dekken. Toen hij het aanvangspunt van zijne route weer had bereikt, werd hij spoedig attent gemaakt op de onvolledigheid van zijn plaatsbewijs door van hem de vracht te vorderen voor het traject Rozendaal- Goes. Bij eene aanvankelijke weigering in het vol doen aan die vordering, op grond van zijn vermeend goed recht, waren weldra een viertal beambten gereed den reiziger te arresteeren, waarop belanghebbende, door schrik bevangen wegens deze eerste ontmoeting gedurende zijn geheele leven, zijn zak ledigde om zoo mogelijk zijne vrijheid te behouden. Ofschoon hij iets meer dan een schelling tekort kwam, mocht hij evenwel heengaan om het bedrag der vordering aan te vullen. Daar hij als koetsier echter zijne medereizigers op hunne bestemming had te brengen, besloot hij den tijd voor de suppletie bestemd met eenige dagen te verlengen. Borssele. De werkzaamheden aan de voorzieningen in de verdediging van de staartnol alhier zijn zoover gevorderd, dat het voornemen bestaat Vrijdag en Maan dag 2 en 5 Maart de daarvoor bestemde stukken te doen zinken. Biervliet. Onze rederijkerskamer «Jacob van Lennep" gaf gisteravond hare eerste uitvoering gedurende dit winterseizoen. Konden voor een drietal jaren tooneel- stukken als »Janus Tulp" en «Vriend Frits" opgevoerd worden, sedert daalde onze Kamer langzamerhand, ja zag men hare ontbinding al in 't verschiet. De uitvoering van haar programma »De Werk staking", van Rosier Faassen, de «Vredestichters" en een drietal voordrachten deed echter bespeuren, dat de crisis was doorgestaan. De volhardende ambitie van eenige jongere leden, waaronder de dames, die in Faassens tooneelspel optraden, geeft weder nieuwen moed. Cortgene. Donderdag gaf het Fanfaren-gezelschap «Eendracht maakt Macht" alhier, onder directie van dhr. D. Sanderse, eene openbare muziekuitvoering in het lokaal van J. De Keijzer. De opkomst van het publiek kon wel grooter zijn geweest, doch in even redigheid tot onze bevolking kan ze toch bevredigend genoemd worden. De uitgevoerde muziekstukken zijn uitstekend geslaagd en hoor- en zichtbaar bleek het alweer dat het gezelschap op het gebied van muziek steeds vooruitgaat. Zondag had de persoon van A. M., kleermakers knecht alhier, des middags het ongeluk aan de buiten zijde van den steiger in het vaarwater «de Zandkreek" te vallen. Gelukkig werd hij door den aldaar aan wezigen veerman K. Schippers en een visscher, genaamd J. Kole, uit zijn netelingen toestand verlost en op het droge gebracht, zoodat hij met den schrik en een nat zondagspak vrij kwam. W. W., de vermoedelijke dader van den dief stal te Cortgene is Donderdag naar het gasthuis te Middelburg overgebracht. Men vermoedt dat hij krank zinnig is. (M. Ct.) Middelburg. Het schoolgebouw voor minvermo genden in de Langedelft ligt tegen den grond. On middellijk wordt een aanvang gemaakt met den her bouw, ten einde een alleszins doelmatiger inrichting van lager onderwijs op dezelfde plek te doen verrijzen. Niettemin zijn voor vele onderwijzers in Zeeland her inneringen aan het oude gebouw verbonden, dewijl daarin velen hunne aanvankelijke opleiding als on derwijzer hebben genoten, ten einde ook «kyders te leeren", zooals in een steen boven aan den ouden in gang stond vermeld, waaruit van zelf spreekt, dat het gebouw sinds jaren her-eene inrichting van on derwijs is geweest. Men wil, dat de in de geschiedenis onzes lands zoo bekende graaf van Leijcester, de gun steling van koningin Elizabeth van Engeland, er een maal vertoefd heeft, terwijl het ook den tijd zou gekend hebben, dat het de schatten van West-Indië binnen zijne muren opgestapeld zag. In de twee overgebleven oorspronkelijke deuren waren in net smidswerk de voorletters van den bouw meester, Arnold Harding, aangebracht. Gisteravond herdacht de Rederijkerskamer «Nut en Genoegen" (afd. Werkmansvereeniging) haar bjarig bestaan. Zij gaf bij die gelegenheid eene tooneelvoor- stelling in het gebouw der Vereeniging en voerde op: «Henri Burton, de Vadermoorder". Bij monde van den vroegeren voorzitter werd een overzicht gegeven van de wording en de ontwikkeling der kamer, waarop door den tegenwoordiger voorzitter na eene gepaste toespraak aan de drie nog aan de Kamer verhonden leden-oprichters eene niet onaardige herinnerings- medaille werd uitgereikt. Het talrijk publiek betuigde met een en ander zijne hooge ingenomenheid. De werklieden der Kon. maatschappij de Schelde te Vlissingen hielden Zaterdagavond eene inzameling ten voordeele der weduwe van den op 12 dezer jammerlijk verdronken werkman Jobse, wonende te Arnemuiden, en op de fabriek werkzaam. De collecte bedroeg ruim 31 gulden. Door de politie te Middelburg is, op vermoeden van valschheid, in beslag genomen een rijksdaalder, voerende de beeltenis van Koning Willem III en het jaartal 1873. (D.) Omstreeks lialftien had Vrijdagavond in de gasfabriek te Vlissingen een hevige ontploffing plaats in dat gedeelte der fabriek, waarin zich een salmoniak- inrichting bevond. Tot het distilleeren daarvan zijn twee ketels boven elkander geplaatstdoor een onbe kende oorzaak is de distilleerketel met een hevigen slag uiteengebarsten, aan de eene zijde het gebouw geheel vernietigende. De stoker J. Adriaanse, die zich in het gebouw bevond, is tusschen den ketel en den muur gedrukt, met het treurig gevolg dat hij onmiddellijk een lijk was. Hij laat een weduwe en twee kinderen na. De materiëele schade is aanzienlijk. Toen de stoomtram Donderdagavond te Vlissin gen aankwam ontdekte een der passagiers in den waggon een portefeuille met eenige familie-papieren en 1240 aan bankpapier, zijnde de opbrengst van eene erfenis, die nu den rechthebbenden weder kon ter hand gesteld worden. Een jongeling, met de stoomtram van Vlissingen komende, sprong Vrijdag, toen de tram nog in volle vaart was, nabij Middelburg er af, viel er onder en werd zwaar aan linkerbeen en voet gewond. In een vorig nommer is gemeld, dat twee ver pleegden in het oude-mannen-en vrouwenhuis te Winterswijk in denzelfden nacht plotseling zijn gestor ven, en als vermoedelijke oorzaak werd daar genoemd verstikking doordien een gaskraan niet behoorlijk gesloten was. Nader verneemt men, dat er niets is wat dit vermoeden wettigt. Volgens het «Vaderland" kan de oorzaak van den brand in de kon. stallen niet gelegen zijn in minder solieden bouw of in een niet opvolgen van het bestek bij de uitvoering van het bouwplan. De bouwer der stallen kan dus voor verzuimen ef fouten bij den bouw niet aansprakelijk worden gesteld. De Amsterdamsche Brand-Assurantie-Maatschappij, waarbij de roerende goederen van Z. M. den Koning verzekerd zijn, heeft een belooning van ƒ200 toege kend aan Zr. Ms. stalpersoneel, voor de betoonde hulp bij de blussching van den brand in de stallen. Twee waarschuwingen. Een dezer dagen werden alle leden van een huisgezin te Lemmer ziek. Bij geneeskundig onderzoek bleek, dat allen aan vergifti ging leden. Het drinkwater in den regenbak werd nu onderzocht, het had een onaangenamen smaak. Nu bleek verder, dat op het dak onlangs een koperen pijp was aangebracht tot afvoer van den rook. Om die pijp had zich een groote hoeveelheid sneeuw sa mengepakt, die later in water overging, dat vervolgen s in den regenbak neerviel. In de zg. wormkoekjes, welke aan kinderen worden gegeven, bevindt zich een zekere hoeveelheid santonine. Een knaapje van 6 a 7 jaren is daarvan te 's-Gravenhage bijna het slachtoffer geworden. Hij had zes pastilles opgegeten en werd doodelijk ziek. Het mocht aan de vereqnigde pogingen van drie dok ters gelukken zijn leven te redden. Dezer dagen is op zijn landgoed te Uccle (Belgie) overleden baron De Broick, oud-officier van het Ne- derlandsche leger. De overledene had den ouderdom van 92 jaren bereikt en was een der laatstovergeble- venen van de «gardes d'honneur" onder het eerste keizerrijk. Naar het gerucht wil is E. v. P., door het Po litieblad gesignaleerd, als zich na het incasseeren van een valschen wissel met een 18jarige buffetjuffrouw te Rotterdam verwijderd te hebben, gevonden onder de aangespoelde slachtoffers van het verongelukte stoomschip Cimbria (op reis van Hamburg naar Amerika.) De proeven, het vorig jaar in de omstreken van Huybergen genomen met het telen van tabak, hebben geen bevredigende uitkomsten opgeleverd. Naar aanleiding van het ook door ons gemelde curieuse bericht omtrent den eisch, dien Nordenskjüld tegen Hunne Hoogmogenden van Holland, Zeeland en West-Friesland zou hebben ingesteld, zegt de Arnh. Ct. «Mocht, wat wij niet gelooven, Nordenskjüld de zaak ernstig meenen, dan zouden de plaatsbekleeders der Algemeene Staten kunnen aanvoeren, dat, nu de ontdekker zulk een langen termijn voor zijn antwoord genomen heeft, ook de uitschrijver ten aanzien van den termijn van betaling, welke evenmin is vastgesteld, dezelfde vrijheid toepast en daarvoor het jaar 2170 aanwijst." Eene ontploffing van dynamiet in een dorpje nabij Brussel heeft Vrijdag de arrestatie ten gevolge gehad van twee personenvan welk éen doodelijk is gewond. Het gerechtelijke onderzoek bracht aan het licht, dat deze personen zijn Cyvoca en Metayer, beiden veroordeeld in het proces der anar chisten van Monceau-les-Mines. De «Etoile beige" zegt dat Metayer bekentenissen heeft gedaan welke aan de zaak een ernstig karakter geven. Aan boord van een Spaansch stoomschip, dat dienst deed tusschen de verschillende Philippijnsche eilanden, moet een ontploffing hebben plaatsgehad, waarbij honderd menschen om het leven kwamen. Op de hoogte van Lamlash, eiland Arram, heeft' een aanvaring plaatsgehad tusschen de stoomboot Buenos Ayres, van Havre, en het stoomschip Stratlidee. Laatstgenoemd vaartuig zonk na weinige oogenblikken en van de bemanning werd slechts éen gered, terwijl elf verdronken. Te Denain bij Valenciennes heeft een mijn- gasontploffing plaatsgehad, waardoor zes mijnwerkers gedood en vier zwaar gewond werden. Wat de overstroomingen betreft, worden de be richten uit het Ohio-dal met den'dag beter, maar die van den Mississippi bedenkelijker. Beneden Cairo braken de dijken, ten gevolge waarvan de steden Columbus en Belmont overstroomd zijn.,Te Memphis was de rivier Donderdag 3 voet boven de gevaarlinie en te Vicksburg naderde zij dat punt. Telegraphische berichten uit Odessa melden, dat op de reede aldaar 46 stoomschepen ingevroren zijn, onder welke 9 Russische, 28 Engelsche, 3 Ne der landsche en 6 van andere nationaliteiten. Den 21 en zouden, ingevolge overeenkomst der gezagvoerders, gemeenschappelijke pogingen worden gedaan om de ijskorst te breken, zoo noodig ook door kruit-ont- ploföngen, ten einde in de verschillende havens door te dringen, waar zij hunne lading (graan) kunnen in nemen. In de Wolga liggen niet minder dan 730 met graan en petroleum geladen schepen ingevroren. Men heeft berekend dat deze ladingen eene waarde van 36 mil- lioen roebels vertegenwoordigen. (N. R. Ct.) De gemeenteraad van Marseille heeft 500 fr. toegestaan voor het oprichten van een standbeeld te Cahors ter eere van Gambetta. 's-GRAVENHAGE, 26 Febr. De Tweede Kamer heeft heden met 66 tegen 12 stemmen het voorstel van den voorzitter, om het censusontwerp aan de orde te stellen, verworpen. De regeering verklaarde her haaldelijk op dadelijke behandeling van het ontwerp prijs te stellen. De zitting der Kamer is verdaagd tot Donderdag. Bij den waarborg en de belasting op goud- en zilverwerken zijn benoemdtot controleur te Alkmaar, mr. A. Yan Lier, thans te Middelburg; te Middel burg J. F. Keiser, essayeur aldaartot essayeur te Middelburg K. Moussault, commies-stempelaar te Am sterdam tot commies-stempelaar te Amsterdam M. Pompta, thans te Arnhemte Arnhem B. A. Carbasius, thans te Schoonhoven, en te Schoonhoven J. H. Bal- foort, aide-essayeur te Utrecht. Herbenoemd tot burgemeester van St.-Janssteen A. Ysebaert; van Arnemuiden C. J. Crucq, secretaris dier gemeente, en van Nieuw- en St.-Joosland C. J. J. A. Yan Teijlingen. BERLIJN, 26 Febr. Men is hier zeer ontevreden over de eischen van het Vaticaan. Denkelijk zullen de onderhandelingen worden afgebroken. LONDEN, 26 Febr. De hertogin van Albany (zus ter der koningin van Nederland) is bevallen van eene dochter. Wegens nieuwe instructies, aan den Franschen ge zant gegeven, zal de Donau-conferentie vooreerst nog geen einde nemen. Geachte Redactie! In uw blad van 20 Febr. 11. komt o. m. voor een kort verslag der meeting, alhier gehouden op Zondag 18 dezer, vanwege het Nederl. Bond tot verkrijging van algemeen kiesrecht. Dit verslag is misschien door zijn beknoptheid minder juist, en daarom veroorloof ik mij het een weinig te rectificeeren. De meeting was door meer dan 400 personen be zocht, zegt uw correspondent; dit cijfer is zeker over dreven. Rotte's Mannenkoor gaf eenigen tijd geleden een volksconcert, de zaal was goed bezet en bevatte toen ca. 600 personen. Bij de gehouden meeting was de zaal slechts voor een derde gevuld en bevatte dus hoogstens 250 personen. Reeds onder het spreken der drie heeren voorvech ters van het algemeen kiesrecht verlieten verscheidenen de zaal, daarna werd gelegenheid gegeven tot debat- teeren en toen dit was afgeloopen en er over de be kende motie zou gestemd worden, verlieten velen met mij de zaal om buiten stemming te blijven. Er bleven ca. 100 personen over, waarvan dan ge zegd kan worden, dat die motie met nagenoeg alge meene stemmen is aangenomen. Uw correspondent heeft dus de meeting wel wat rooskleurig voorgesteld. Ik geloof, dat de heer Frowein, éen der sprekers, het bovenstaande zal erkennen, daar ik niet mag veronderstellen, dat dhr. Fr. u dit korte verslag heeft medegedeeld. Nu ik toch over die meeting spreek, wil ik u nog wel enkele bijzonderheden mededeelen. De heer Frowein was de eerste spreker en velen met mij erkennen, dat hij op gepaste wijze zijne denk beelden omtrent algemeen kiesrecht heeft kenbaar gemaakt; m. i. waren ze niet juist. Ik was echter de eenige bestrijder. Na den hr. Fr. nam de hr. Fortuvn het woord, die dit wel op een satirieke wijze deed, maar feiten op somde, die men in geen geval van een volksleider verwacht. De hr. Domela Nieuwenhuis was de derde spreker. Hij begon met te zeggen, dat hij ditmaal kort kon zijn, hij verkondigde zijn bekende theorieën, die slechts door weinigen gedeeld worden. Ik eindig hiermede, doch vermeen zeker te zijn dat een meeting, als Zondag 18 Febr. alhier gehouden, geene resultaten zal afwerpen om algemeen kiesrecht te verkrijgen; Onder dankzegging voor de verleende plaatsruimte heb ik de eer te zijn Uw Dienaar J. F. DE HOND. Rotterdam, 23 Febr. 1883. In eenige afdrukken staat onder de Mededeelingen Jongkindt Koning leesJongkindt Coninck. Snelpersdruk van F. Kleeuwens Zoon. Goes. L

Goessche Courant | 1883 | | pagina 5