1883. N°. 25. Dinsdag 27 Februari. Schouw over de Rupsennesten. Belasting op de Honden. Bij dit nommei» behoort een bijvoegsel. PATENTKECHT. Mededeelingen op verschillend gebied. Rechtzaken. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. -<^2bCS^C£=CÏ-- GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond •uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ots. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat door of vanwege de politie, deanoodig bijgestaan door deskundigen, op Maandag den 5 Maart a. s. en des noodig volgende dagen eene SCHOUWING VAN DB BOOMEN in deze gemeente zal plaatshebben, ten einde te zien of zij van Rupsen en Rupsennesten gezuiverd zijn; en dat weigering in het toelaten der ambtenaren en des kundigen, met de schouwing belast, wordt gestralt met eene geldboete van vijftien tot vijf en twintig gulden en gevangenisstraf van éen tot drie dagen, te zomen of afzonderlijk. Goes, 24 Februari 1883. Burgemeester ,cn Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ten openbare kennis, dat het kohier der BELAS TING OP DE HONDEN over het volle dienstjaar 1883 door hen voorloopig is vastgesteld, en ter secretarie voor ieder ter inzage zal liggen van Dinsdag den 27 Februari tot en met Dinsdag den 13 Maart aanstaande, gedurende welken tijd ieder op het kohier aangeslagene tegen zijnen aanslag bij den Raad bezwaren kan inbrengen op ongezegeld papier. Goes, den 24 Februari 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder, wien het aangaat, dat het 3e kwa:taaiskohier No. 6 van het PATENTRECHT voor deze gemeente, voor het dienstjaar 18821883, op heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen binnen deze gemeente eu ieder ver plicht is zijnen aanslag ten gestelden tijde te voldoen. Goes, den 26 Februari 1883. De Burgemeester voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. GOES, 26 Februari 1883. De «Middelb. Couiant" het betreurende, dat de heer Jongkindt Koning niet overal de gewenschte medewerking en hulp ondervindt, voegt daaraan toe «het schijnt in de gemeenten Goes, Rilland-Bath, Hein- kenszand en 's-Heer Arendskerke in Zeeland, een reu zenwerk te zijn, om, evenals in alle andere Nederlandsche gemeenten, een verdeeling der gronden op te geven, zoodat de schrijver zich daar met de cijfers, tijdens de invoering van het kadaster in 1833 verkregen, heeft moeten vergenoegen." Om, evenals in alle andere Nederlandsche gemeen ten eene verdeeling der gronden optegeven, is voor onze gemeente geen «reuzenwerk" maar het is voor haar, evenals voor alle andere gemeenten onmogelijk eene zuivere (met het kadaster kloppende) opgave te doen tengevolge van het verschil tusschen «hemels breedte" en «maaiersveld". Het kadaster, richtig bij gehouden, kan alleen deze verdeeling juist geven; de gemeentebesturen kunnen dit niet. Het komt ons voor, dat het beter is geen opgave te verstrekken, dan eene, van welke men a priori weet, dat zij onjuist is. Dat'de heer Jongkindt Koning zich met de kadastrale cijfers van 1833 heeft moeten behelpen is te betreuren. Doch is dit de schuld van de besturen der genoemde gemeenten De netto-opbrengst van het concertdoor de zangschool en door de zangvereeniging «Excelsior," onder leiding van den heer P. De Jonge Jz.op den 15n dezer, ten behoeve van de vereeniging tot weezen- verpleging voor Zuid- en Noord-Beveland gegeven bedraagt 35,51. RiHandBath. Mejuffrouw S. G. Monté heeft met gunstig gevolg examen afgelegd als telegrafiste 2e klasse. Op de tentoonstelling van zaaigranen,die Vrijdag te Leeuwarden vanwege de le afd. der Friesche maat schappij van landbouw werd geopend, is onze stadge noot de heer E. Van den Bosch bekroond met een getuigschrift en 10 voor groene erwten. RillandBath. Wie zich 's morgens omstreeks kwartier voor achten alhier aan het station bevindt, zal opmerkendat een dertigtal kinderenhalf over het rasterwerk en de afsluitingsboomen heenhangende, reikhalzend den kant naar Krabbendijke heenziet. Zij wachten op trein 19 uit Vlissingen, die de reizigers uit Engeland medevoert en alhier moet kruisen. Die trein verschaft hun eiken morgen niet alleen genoegen, maar ook snoepcenten. Nauwelijks heeft hij voor 't station stilgehouden, of uit een dertigtal kelen hoort men: «Gooi is wat, gooi is wat", op de bekende wijze van «Nicolas". De vreemdelingen die in den trein zitten, doen raampjes en portieren open om de voor hen vreemde kleederdracht goed in oogenschouw te nemen. Zij schijnen pleizier in de kleinen te hebben en begrijpen ook waar 't om te doen is. Een regen van sinaassappelen, noten, koekjes, pepermuntjes, maar ook geldstukken, waaronder voornamelijk Engelsche munt, daalt neder. De jongens grabbelen om 't hardst, pluk haren somwijlen en doen elkander soms de kracht hunner vuisten gevoelenmaar weten toch op 't dorp de vreemde «centen" in snoepgoed te veranderen om dat meestal broederlijk te deelen. Zoo gaat dit eiken morgenen de troepdie aan vankelijk slechts uit weinigen bestond, groeit met den dag aan. «Wat zijn die Engelschen toch goed" sprak laatst een conducteur. De jongens schelden ze maar uit voor: «rooje kat" en nog gooien ze centen. De man had het refrein der jongens verkeerd verstaan. Wissekerke. In de jongste raadsvergadering dezer gemeente is besloten het bestuur van den Campens- Nieuwland polder in rechten aantespreken tot het innen der bijdragen over 1881 en 1882 voor de grintwegen dier gemeente, als zijnde de betaling daarvan door dien polder over die jaren geweigerd, niettegenstaande deze evenals de andere polders in deze gemeente de ver plichting op zich heeft genomen van 1854 af gedurende 42 achtereenvolgende jaren, jaarlijks 30 cent per H.A. voor die wegen bijtedragen. Donderdag 11. gaf de rederij kers-vereeniging «Oefe ning kweekt kennis" alhier hare, voor dit seizoen, laatste uitvoering. Deze was evenals de vorige uitvoe ringen goed bezocht. Nadat eenige voordrachten waren ten beste gegeven, welke zeer goed afliepen, werden achtereenvolgens opgevoerd «Een leugenaardie zelf begint te gelooven dat hij de waarheid spreekt11 en Wie ben ik 9" Beide stukken werden keurig afgespeeld, althans het plubliek gaf na afloop van ieder stuk daarvan sprekende bewijzen. De meerdere losheid in het uitspreken van woorden en volzinnen gaf duidelijk blijk dat de vereeniging den wenk, na eene vorige opvoering in deze courant gegeven, heeft ter harte genomende zoogenaamde boekentaal was heel wat minder optemerken. Eene bedaarde of liever minder gejaagde wijze van uitvoe ring van voordrachten blijft haar evenwel nog aan bevolen. Sclierpenisse. De vereeniging «Tot nut en Ontspan ning", die zich in den laatsten tijd weder meer in de sympathie der gemeentenaren mag verheugen dan vroeger het geval was, hield Vrijdagavond hare laatste bijeenkomst in dit seizoen. De heer H. G. Hartman Jz. schetste de vrouw in hare werkzaamheid in den huiselijken kring, in het dagelijksche leven en op het gebied van kunst en wetenschap, waarbij hij vele voorbeelden uit de geschiedenis en onze omgeving aanhaalde, en eene betere ontwikkeling voor de vrouw eischte dan haar tot hiertoe bereid werd. Hij achtte dit de roeping van den staat, van de maatschappij en van elk weldenkend mensch te zijn, terwijl hij zijne rede besloot met eene opwekking tot krachtdadige samenwerking, opdat de vrouw, zonder uit den huise lijken kring gerukt te worden, in staat zij, om, des noods, zelve in hare behoeften te voorzien. De aanwezigen werden later nog bezig gehouden door de voordracht van eenige dichtstukken, terwijl de druk bezochte bijeenkomst, ook door enkelen uit de naburige gemeente, door den voorzitter, den heer D. Bolier, werd gesloten met den wensch, dat de ver eeniging in bloei moge toenemen als een krachtig middel tot bestrijding van wat men noemtdomperigheid. De heer C. L. M. Kroymans, brievengaarder alhier, is als zoodanig benoemd te Hilvarenbeek, terwijl in diens plaats tot brievengaarder alhier benoemd is de heer J. Gebraat, thans als zoodanig in functie te Kruisland. Volgens den Z. Z. N. Bode heeft de burgemeester van Bruinisse bedankt als lid van den gemeenteraad, aangezien de vereeniging van beide waardigheden hem minder wenschelijk voorkomt. Is dit bericht juistdan was ons vorig dat hij als burgemeester zijn ontslag zou vragen, het natuurlijk niet. Z. M. heeft benoemd tot rentmeester van het kroondomein, Rentambt Tolen, W. H. baron Taets van Amerongen, thans 2e rentmeester van het kroondomein te Oosterhout. Tot gemeente-vroed vrouw te Terneuzen is be noemd mej. A. Porreij te Reeuwijk, en eervol ontslag is, op verzoek, verleend aan P. Van Rees, als gemeente bouwmeester aldaar. Te Amsterdam werd Vrijdag de le alg. jaar vergadering gehouden van de afd. Nederland der In ternationale Vereeniging t/v. van het lot der blinden. De vereeniging telt 174 honoraire en gewone leden, die samen f1526 contribueeren Van de commissie voor het in 1885 te Amsterdam te houden 5e blinden-leeraars-congres is de Commis saris des Konings in Noord-Holland, mr. J. W. M. Schorer, eere-voorzitter. Tot de regelingscommissie be- hoore» o. a de heeren mr. J. G. De Witt Hamer en mr. W. G. M. De Jonge van Ellemeet. Voor het congres is een som noodig van fl 0,000, ten einde de gasten op waardige wijze te kunnen ontvangen. II. M. de Koningin zal het besehermvrouwschap der Vereeniging aangeboden worden. Naar men meldt, bestaat het plan tot het op richten van een tweede Catholiek dagblad voor Ne derland, naast de Tijd. Reeds zou tot dat doel een bedrag van bijna anderhalve ton zijn ingeschreven. Door 't vreemdelingen-bureau der Internationale tentoonstelling wordt een brochare gereedgemaakt getiteld Welkom in Nederland die alle inlichtingen bevat, welke de vreemdeling behoeft om zich het ver blijf in ons vaderland zoo aangenaam mogelijk te maken en die door tusschenkomst der Ned. Rijnspoorweg maatschappij zal worden uitgereikt aan alle vreemde lingen die uit Duitschland via Emmerik of uit En geland via Rotterdam ons land binnenkomen. Zou het niet goed zijn, als men ook te Vlissingen op dergelijk beleefdheidsbewijs voor eventueel daar aan komende vreemdelingen bedacht was Ter opleiding tot de betrekking van opzichter bij de Rijkstelegraaf kunnen, na vergelijkend onderzoek, in de maand Juni a. s. twee adspirant-opzichters worden toegelaten, op een maandgeld van 50. Men zie verder de St Ct. no. 46. De Minister van Financiën heeft het verzoek van den Israelietischen kerkeraad te Rotterdam, om vrijdom van. zegel voor zijn quitantiën ter inning der kerkelijke belasting, van de hand gewezen. (N. R. Ct.) Daar de vorm der tegenwoordige muntbiljetten tot vele bedenkingen aanleiding geeft, zullen deze worden ingetrokken zoodra het tnag gelukken voor nieuw uit te geven biljetten een meer geschikt model te vinden. De vraag, of muntbiljetten van 5 zullen worden vervaardigd, is bij den Minister van Financiën in nader onderzoek. Het ook aan ons gemelde bericht, dat het regee- ringsvoorstel strekte tot ontmunting van «25 millioen rijksdaalders", was niet juist. De Regeering vraagt machtiging tot versmelting van «een bedrag van ten hoogste vijf-en-twintig millioen gulden in Nederlandsche rijksdaalders". Benoemd tot raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden mr. M. A. Van den Acker, thans raads heer in het gerechtshof te 's-Hertogenbosch. Door Gedeputeerde Staten van N.-Brabant is aan de heeren Tool Cie. te Hoorn vergunning ver leend voor den aanleg en de exploitatie van een stoom tramweg langs de provinciale wegen onder Steenbergen, Oud- en Nieuw-Gastel en Rozendaal. De tram zal van daar over genoemde gemeente tot Zieriksee en Brouwers haven worden doorgetrokken. (N. R, Ct.) Het Dagblad verneemt dat de bisschop van Breda in zijn diocees heeft bevolen, dat de kosters voortaan niet meer het beroep van herbergier mogen uitoefenen, en zij uit hun betrekking moeten worden ontslagen die zich aan misbruik van sterkedrank schuldig maken of zich in hun vrije uren veelal in de herbergen op houden. In de Rijks-postspaarbank is van 11 tot 20 Febr. meer ingelegd dan terugbetaald 34.633.48. In zake de vivisectie zal door de Kon. Academie van Wetenschappen der Regeering worden geantwoord, dat deze bij wetenschappelijk onderzoek en hooger on derwijs onmisbaar isdat zij trouwens ook geenszins wordt misbruikt en ook aan de Veeartsenijschool niet mag beperkt worden. Aan de beoefenaren der weten schap behoort vrijheid te worden gelaten om door middel van de vivisectie tot verzachting van het lijden der menschheid te kunnen komen daarvoor mogen zelfs veel dieren worden opgeofferd. De academie meent dus, dat aan het verzoek der Vereeniging t. b. v. dieren op geenerlei wijze mag worden voldaan. De beweging der «Vegetariërs," die het gebruik van vleesch en dierlijke voedingsmiddelen bestrijden, breidt zich meer en meer uit in Duitschland. Oosten rijk en Zwitserland. In het afgeloopen jaar is het le dental van de Berlijnsche Vegetariërs-Vereeniging zoo zeer toegenomen, dat het nu driemaal meer bedraagt dan in het vorige jaar. Te Berlijn, Weenen, Leipzig, Hannover en Giatz vindt men reeds goed beklante Vegetarische eethui zen, en met 1 April wordt er ook te Stuttgart een geopend. Van de strenge richting, die indertijd het gebruik van koffie en wijn evenzeer veroordeelde als dat van bouillon, is men teruggekeerd. Zaterdag kwam bij de rechtbank te Middelburg de zaak voor van den burgemeester van Wolfaartsdijk, beschuldigd van in eene openbare raadszitting een paar personen uit het publiek «rustverstoorders en opsto- kers in de gemeente" te hebben genoemd enz. De verdediger, mr. M. J. De Witt Hamer, conclu deerde tot niet-ontvankelijkheid van het openbaar mi nisterie en bij gevolg tot incompetentie van de recht bank, op grond dat art. 47 der gemeentewet op be klaagde van toepassing zou zijn. I)it art. luidt: »Zij (de ledea van den Raad) zijn niet gerechtelijk vervolgbaar wegens de slem of mee ning, door hen in de vergadering geuit." Pleiter lichtte zijne conclusie in het breede toe en drukte zijn leedwezen uit, dat de zaak onderzocht en vervolgd was; hij schetste hoe tegenwoordig de oppo sitie te Wolfaartsdijk «zich onhebbelijk gedraagt, zich «op de heilige kussenstoelen zette" en toen dit niet toegestaan werd «plat op den grond ging zitten." Hierdoor, door den loop der discussie en door de on stuimige vergadering geërgerd, hield de voorzitter eene philippica tegen een der leden en daarin kwam hij er «vanzelf" toe om de personen, die de klacht indienden, almede tot de oppositie behoorende, de onruststokers te noemen. Op grond van een en ander meende de verdediger alzoo, dat de woorden van deri burgemeester vallen onder art. 47 der gemeentewet. Het openbaar ministerie, waargenomen door jhr. mr. Van Doorn, wees erop dat de vervolging uitgaat, niet van het O. M., maar van de beleedigde personen, en bestreed de meening van den verdediger ten op zichte der niet-ontvankelijkheid op grond van art. 47 der gemeentewet juncto art. 92 der Grondwet. De onschendbaarheid der raadsleden in art. 47 bedoeld, strekt zich niet uit tot al hetgeen in de vergaderpfaafs voorvaltde woorden van den voorzitter zijn straf baar, waar ook geuit. Uit de getuigenverklaringen bleek, dat de burgemeester boos was en dat de door hem gebezigde woorden niet de strekking hadden van een advies, maar van eene beleediging. Op grond van een en ander eischte het O. M. veroordeeling van den beklaagde in eene geldboete van 25. Aanst. Zaterdag zal de rechtbank uitspraak doen. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft Zaterdag de volgende vonnissen uitgesproken, de veroordeelden tevens in de kosten, tegen: A. N., 16 j., te Ierseke, beschuldigd van ver breking van afsluiting, vrijgesprokenM. S., 21 j., te Ileinkenszand, wegens mishandeling, f25 boete- M. D., gemaamd IJ., 17 j., te Ierseke, wegens mis handeling, 5 dagen cell, gev.straf; M R., 20 j., en C. R., 18 j., te Goes, wegens bedelarij, ieder 14 dagen cell, gev.straf; M' De W., 24 j., en P. M. De W., 21 j., te Goes, wegens diefstal, ieder 45 cell, gev.straf; J. M., 19 j., te Goes, wegens mishandeling, f16 boete; M. J. S., koffiehuishouder te Middelburg, wegens be leediging, f3 en f8 boete; A. B., vrouw van S., als- voren, f3 en f8 boete. De «wonderdokter" W. M., die te Arnemuiden en elders zijne «geneesmiddelen" aan den man bracht, is door de politie te Middelburg ter beschikking van den officier van justitie aldaar gesteld. De arr. rechtbank te Zierikzee heeft C. G., te Oudvosmeer, zooals we vroeger meedeelden beschul digd van het uitwisschen van den vernietigingsstempel van een postzegel en het desbewust gebruik maken van dat postzegel, vrijgesproken, als zijnde het feit niet wettig en overtuigend bewezen. De zaak-Peltzer komt den 19en Maart voor het hof van cassatie van Brussel. Het «Journal de Bruxelles" meldt dat het von nis, door de rechtbank te Doornik tusschen msgr. Dumont en msgr. Durousseaux gewezen, aan den laat ste beteekend is en dat in zijn naam daartegen ter stond appèl is aangeteekend. Daarbij is gevoegd een verzoek aan het Hof te Brussel, dat ook in hooger beroep deze zaad summier behandeld moge worden en de pleidooien op Woensdag a. s. mogen worden bepaald. Beroepen te Biggekerke ds. G. Nijhuis, te Hooge- veente Piershil ds. J. M. Conradi, te Hontenisse. Bedankt voor Nieuw- en Sint-Joosland door ds. A. J. Eijkman, te Groningen. In de Hervormde keilt waren op 1 Januari 11. 277 vacatures. Te Arnemuiden is tot onderwijzer aan de o. 1. school benoemd de heer A. Brakman, van Groede.' Tot onderwijzeres aan de meisjesschool voor m. u. 1. onderwijs te Bergen-op-Zoom is benoemd mei. M. C. T. Sterk te Tolen.

Goessche Courant | 1883 | | pagina 1